Videobeelden verhoor Lewinsky openbaar Buitenland vredesmacht in Kosovo Belgrado: Vergaande autonomie in Kosovo mverneur Aceh vraagt i federale staatsvorm Verdronken Vismarkt oslims in India willen en bezoek van Rushdie Bezem door beestenbende in Paramaribo Zoo Cohen: Iraaks geschut weg uit no-flyzone *G 5 FEBRUARI 1999 y- ^ltsche Bank financierde Auschwitz ;urt De grootste bank van Duitsland, de Deutsche bank, ^leningen verschaft aan bedrijven die betrokken waren bij juw van het concentratiekamp Auschwitz. Bij de bank is rde ontdekking grote consternatie ontstaan, zei een woord- J .er. De medewerking van de bank aan de bouw van het >|ntratiekamp blijkt uit documenten die onlangs zijn ge- ®n. Daarin staat dat filialen van de bank kredietovereen- ten hadden met bedrijven die meewerkten aan de bouw "tuschwitz. De bank ontkende tot nog toe altijd dat zij heeft i^etaald aan de vernietigingsmachine van het nazi-bewind. "Seriment met ruimtespiegel mislukt Een van de spectaculairste experimenten in het be- \van het Russische ruimtestation Mir is gisteren tot twee joe mislukt. De reusachtige spiegel van folie, die zonlicht Aoeten weerkaatsen op donkere plekken op de aarde, kon borden ontvouwd. Waarschijnlijk als gevolg van een pro- meerfout raakte de folie verstrikt in een antenne. Doel van Def was te onderzoeken of grote spiegels in de ruimte licht en brengen in de donkere winters in het noorden van Rus- -Als alles goed was gegaan, zou de stralenbundel waar- ilijk ook in België en Duitsland te zien zijn geweest. ifr itste IRA-gevangene Engeland vrij tL! Een Engelse rechtbank heeft gisteren Nicholas Mullen k jheid gesteld. BBC. Hij was de laatste aanhanger van het Republikeinse Leger (IRA) die nog in een Engelse cel vast- u|(ie 30-jarige Muilen werd in 1990 tot dertig jaar veroor- omdat hij een bommencampagne zou hebben beraamd. y*èrd uit Zimbabwe naar Groot-Brittannië overgebracht, na- politie in Londen een 'bommenfabriek' had ontdekt. De bank meent dat het proces correct is verlopen, maar sprak in vrij wegens de 'onwettige wijze' waarop de man uit Zim- e naar Groot-Brittannië is gebracht. /olkingsconferenties van start *tAGHet recht van meisjes en vrouwen op gezondheids- ond seks en voortplanting wordt in veel delen van de we- \og met voeten getreden. Minister Herfkens van ontwikke- 'lamenwerking zal hiervan een van haar prioriteiten maken is de serie internationale conferenties over de wereldbe lg, die gisteren in Den Haag van start is gegaan, zo ver- je zij tegenover journalisten. Regeringsdelegaties, parie ariërs en niet-gouvernementele organisaties bespreken en volgende week in Den Haag wat is verwezenlijkt van het irogramma dat in 1994 in Cairo is afgesproken tijdens de kingsconferentie van de Verenigde Naties. Iieim overleg over Lockerbie-proces c6n_ï In Libië hebben geheime besprekingen plaatsgevon- 7®ver het overbrengen van de twee verdachten van de Loc- -e-aanslag naar Nederland. Dat heeft het Britse ministerie 1-giiitenlandse zaken gisteren bevestigd. Volgens diplomaten jspoli arriveerde de Saudische ambassadeur in de VS dins- -n de Libische hoofdstad in een poging tot een akkoord te 5jn. De twee Libiërs worden verdacht van de aanslag op een oig van Pan Am, die in december 1988 boven het Schotse ^rbie explodeerde. Libië heeft er onder voorwaarden mee ;rfemd dat de twee naar Nederland worden overgebracht, jiaar volgens Schots recht te worden berecht. ïhi De hoorzitting in het Britse Hogerhuis over de recht- Bieid van de arrestatie van de Chileense oud-dictator Au- ■Pinochet is afgerond. De Britse opperrechters zullen hun lel 'op het geëigende moment' bekend maken, aldus één _en. Pinochet werd op 16 oktober in Londen gearresteerd rzoek van een Spaanse rechter. Hij vocht zijn arrestatie en ende uiüevering aan Spanje aan. Het Hooggerechtshof dat hij als oud-staatshoofd immuniteit geniet en daarom an worden vervolgd. Het Hogerhuis, het hoogste Britse icollege, verwierp dat oordeel later. Het besloot echter tot ieuw proces, toen bleek dat een van de rechters nauwe en met Amnesty International had verzwegen. oekers abortusklinieken op Internet Een Amerikaanse anti-abortusactivist wil vanaf eind nde week via Internet videobeelden verspreiden van vrou- lie abortusklinieken in de VS, Groot-Brittannië en Japan sken. Neal Horsley wil bij zeven abortusklinieken video- men laten maken, die vervolgens op zijn website zijn op te sn. Voorstanders van abortus in de Verenigde Staten kon- n direct juridische stappen aan tegen Horsley als hij de en daadwerkelijk op het net zet. Eerder deze week veroor- e een jury in Oregon makers van een andere website tegen us tot een boete van 200 miljoen gulden. De actievoerders ceerden op het Internet namen van abortusartsen. Ihters beraden zich over Pinochet AFP-Rtr-ANP-GPD •t eerst heeft een gouver- in een Indonesische pro- ;evraagd om een wijzi- n de staatsvorm. De Isstaat zou moeten wor- ijzigd in een federale jDe gouverneur van de provincie Aceh op Sum- li vandaag dat ,,een fede- ictuur steeds urgenter om zo tegemoet te ko- 'tan de verschillende cul- |(n het land". inesië kende in de eerste tan zijn bestaan korte tijd -ideraal bestuur, maar al 'erd het unitaire karakter rof geweld en bloedver- afgedwongen. Tot voor jas het spreken over een eer naar een federale 'rorm totaal ondenkbaar, e die dat ter sprake J> kon rekenen op een gevangenisstraf, egering in Jakarta beloof- 1 andere opstandige pro- Oost-Timor, gisteren s van de moslimgemeen- in India zijn gisteren te gelopen tegen een ge- bezoek van Salman ie. Zij zeiden massale ten te verwachten tegen •mst van de omstreden schrijver naar zijn ge- iland. functionaris van India's te moskee, de Jama 1 in New Delhi, zei dat er tan gedaan moet worden' voorkomen dat Rushdie De videobeelden van het getuigenverhoor van Monica Lewinsky zullen worden vertoond in de Amerikaanse Se naat. Het Hogerhuis besloot daar gisteravond toe met 62 tegen 38 stemmen. Dit betekent dat ook het publiek morgen en maandag op de televisie kan zien en horen hoe Lewinsky vragen beantwoordt over haar voormalige relatie met de president van de Verenigde Staten. washington john wanders correspondent Ook delen van de getuigenver horen van Clintons adviseurs Vernon Jordan en Sidney Blu- menthal zullen op videoscher men in de Senaatszaal te zien zijn. Het besluit van de Senaat voegt nieuw drama toe aan de rechtszaak tegen president Clinton. Dit geldt speciaal voor de beelden van Lewinsky. De wereld heeft haar nog nooit zien praten over haar affaire met de president. De senatoren besloten giste ren overigens ook Lewinsky niet in levende lijve naar de Se naat te halen voor een verhoor. De Republikeinse aanklagers van de president hadden na drukkelijk gevraagd Lewinsky in de Senaat 'live' te mogen op voeren als getuige. Haar fysieke verschijning zou volgens hen een extra dimensie toevoegen aan haar verhaal en aan de be wijslast tegen Clinton. Trent Lott, de Republikeinse fractieleider in de Senaat, gaf voorafgaand aan het debat aan weinig bijzonders meer te ver wachten van de rechtszaak. Hij zei te verwachten dat het pro ces volgende week donderdag of vrijdag zal worden afgesloten met een stemming over de twee kernvragen: is Clinton schuldig aan meineed en aan belemme ring van de rechtsgang? De kans dat een tweederde meer derheid deze vragen bevesti gend zal beantwoorden is ver waarloosbaar klein. Morgen en maandag mogen beide partijen uitvoerig uiteen zetten waarom zij van mening zijn dat de jongste getuigenis sen nieuw licht - of juist niet - werpen op de beschuldigingen tegen de president. In het plan van Lott zijn dinsdag, woens dag en eventueel donderdag vrijgehouden voor interne be raadslagingen. De senatoren, die in deze rechtszaak fungeren als leden van de jury, zullen dan de balans opmaken, alvo rens te stemmen over de twee vragen die Washington al vele maanden domineren. bonn afp Belgrado is bereid de opstandige Servische provincie Kosovo 'vergaande' autonomie toe te kennen. Dit heeft de Joegoslavische minister van informatie Milan Komnenic vandaag voor de Duitse televisiezender ARD verklaard, aan de vooravond van de conferentie over Kosovo in Rambouillet bij Parijs. „Wij accepteren een vorm van autono mie, zelfs vergaande autonomie als u dat wenst", aldus Komnenic. Joegoslavië zal de internationale beginselen eerbiedigen, net als de huidige grenzen in Europa, en de rechten van de minderheden erkennen, voegde hij eraan toe. De minister zei een 'ramp' te voorzien als de vredesconferentie in Rambouillet mislukt. Hij tekende daarbij wel aan dat de Serviërs niet blij zijn met het vredesplan dat de Contactgroep voor het voormalige Joegoslavië heeft opgesteld. Het plan is op de valreep aan Belgrado voorge legd, aldus Komnenic. De Verenigde Staten zijn echter niet ge neigd tot veel concessies aan de Serviërs en het Kosovo-Bevrijdingsleger U£K. De VS hebben dat gisteren nog eens onderstreept. Over 80 tot 85 procent van het ontwerp- vredesplan kan niet worden onderhandeld, aldus een hoge functionaris van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken. Gisteren stemde het Servische parlement als laatste in met deelname aan het vredes overleg, dat morgen begint in het Franse Rambouillet. Eerder hadden onder meer de gematigde Albanese leider Rugova en het U(^K toegezegd naar Frankrijk te zullen rei zen. Daar zullen ze volgens de Contact groep voor ex-Joegoslavië en de NAVO bin nen twee weken tot een akkoord moeten komen. een eigen politiek systeem met eigen verkiezingen en een eigen parlement. Oost-Timor moet dan wel ingaan op het aanbod van de Indonesische regering voor een speciaal soort autono mie. De provincie blijft echter wel onder Indonesische vlag, zei minister van buitenlandse zaken Ali Alatas. Jakarta heeft altijd gezegd dat de beste oplossing is dat Oost- Timor, een in 1976 geannexeer de voormalige Portugese kolo nie, autonomie krijgt binnen het Indonesische bestel. Vorige week liet de regering echter we ten bereid te zijn Oost-Timor vrij te laten als het het aanbod voor zelfbestuur niet zou aan vaarden. Ondertussen blijft het onrus tig in delen van Indonesië. In Jakarta vond een man de dood en raakten anderen gewond bij een etnisch getinte rel in bij een busstation. In Aceh vielen en kele uren eerder dertien doden toen de politie het vuur opende op een menigte. hamburg Inwoners van het Duitse Hamburg kijken naar de ondergelopen Vismarkt in hun stad. Noord-Duitsland werd gisteren getroffen door de zwaarste regenval in jaren, die gepaard ging met een flinke storm. De rivier de Elbe en de Elbemonding zwollen door regen en wind zó sterk aan dat grote delen van de stad onder water kwamen te staan. foto ap michael probst BELGRADO-BONN DPA_Rtr-ANP Het Servische parlement heeft donderdag bijna unaniem ge stemd voor deelname aan het vredesoverleg over Kosovo, dat morgen begint in het Franse Rambouillet. Tegelijk werd on omwonden duidelijk wat de Servische inzet zijn zal: géén buitenlandse troepen op Joego- slavisch grondgebied. Zoals verwacht was de stem verhouding overtuigend: slechts drie parlementariërs stemden tegen. Maar de reserve jegens de internationale vredes initiatieven is heel wat groter dan die uitslag doet vermoe den. Tal van hoogwaardig heidsbekleders gaven alvast aan dat er wat hen betreft duidelijke grenzen zullen zijn aan het mandaat van de Servische dele gatie. Het felst was vice-premier Vojislav Seselj, wiens Radicale Partij uit protest niet eens meestemde over de kwestie. Twee zaken zijn absoluut ta boe, zo stelde de ultra-nationa list op een persconferentie. „Dat zijn uitsluiting van Kosovo van het Servische constitutio nele systeem en stationering van buitenlandse troepen op ons territorium. Wij zullen alle middelen gebruiken om te voorkomen dat NAVO-troepen Kosovo binnengaan", aldus Se selj. Gorica Gajevic, secretaris-ge neraal van president Milosevic' Socialistische Partij (SPS), liet zich in soortgelijke bewoordin gen uit. „We zullen de aanwe zigheid van buitenlandse troe pen op Servische bodem niet dulden, ook niet onder het ex cuus dat een overeenkomst zou moeten worden uitgevoerd. Ga jevic zei verder geen afschei ding van Kosovo of de vorming van een derde Joegoslavische deelrepubliek (naast Servië en Montenegro) te zullen toestaan. Kosovo is een integraal deel daadwerkelijk komt. De Indiase minister van bui tenlandse zaken Jaswant Singh verzekerde gisteravond in te staan voor Rushdies veiligheid. New Delhi bevestigde ook dat Rushdie een visum heeft aange vraagd en gekregen. Het bezoek zou ergens in de komende week moeten plaatshebben. India was het eerste land dat Rushdie's omstreden roman 'De Duivelsverzen' in 1989 ver bood. De islamitische wereld reageerde toen woedend op het in hun ogen beledigende boek. paramaribo armand snijders correspondent Jaren achtereen zijn er exotische bees ten op onverklaarbare wijze verdwe nen uit Paramaribo Zoo, de enige die rentuin van Suriname. Vlees dat be doeld was voor de roofdieren moet nogal eens op de barbecue van het personeel terecht zijn gekomen. Giften kwamen zelden op juiste plaats terecht en gebrek aan deskundigheid en wan beleid hebben de sfeervolle tuin veran derd in een verpauperde plaats waar steeds minder bezoekers komen. Bestuursvoorzitter Iwan Wijngaarde wil dat er nu snel een einde komt aan die onfrisse praktijken. Hij is van plan schoon schip te maken, en van Para maribo Zoo weer een Surinaamse pu bliekstrekker te maken. Van een onder zoek naar malversaties wil hij echter niets weten. De dierentuin ontstond in 1966 eigen lijk in de tuin van de toenmalige pre mier Jopie Pengel. Leeuwen, tijgers, apen en andere exotische dieren von den achter zijn woning een thuis. Be gin jaren zeventig verhuisde zijn col lectie naar de huidige lokatie in de Cul tuurtuin in Paramaribo. In de jaren tachtig beleefde de dierentuin zijn glo rietijd, met ruim 85.000 bezoekers per jaar. Sindsdien is het echter bergafwaarts gegaan. Onderhoud aan de dierenver blijven werd er nauwelijks nog ge pleegd, beesten verdwenen en de be zoekersaantallen liepen drastisch te rug. In 1996 vonden nog maar 35.000 mensen de dierentuin een bezoek waard. Angst speelde daarbij ook een rol, want ruim twee jaar geleden wisten drie jaguars hun roestige kooi te ont vluchten, om de buurt vervolgens da genlang onveilig te maken. En dieren die in het verleden niet spontaan wisten te ontsnappen, wer den wel een handje geholpen om'de tuin te verlaten. Het aantal bewoners is daardoor in de afgelopen jaren terug gelopen van 185 naar 85. De laatste leeuw blies niet zo lang geleden in zijn troosteloze verblijf onder verdachte omstandigheden zijn laatste adem uit. En onlangs verdwenen nog 13 van de 14 capucijneraapjes op raadselachtige wijze. Volgens het personeel zijn ze ten prooi gevallen aan een duistere ziekte, hoewel er geen dierenarts aan te pas is gekomen die dat kan bevestigen. Van de meer dan tien kaaimannen zijn er nu nog maar drie te vinden, en de meeste vogels zijn ook al lang uitgevlo gen. De onverklaarbare verdwijningen worden, zo wil het verhaal, toegeschre ven aan het feit dat een naast familielid van een van de bestuursleden zich be zighoudt met de export van exotische dieren naar onder meer Nederland. Verscheidene bedrijven en particulie ren hebben Paramaribo Zoo in de loop der jaren groothartig gesponsord. Maar het geld kwam op de verkeerde plaat sen terecht. Met een grote partij verf die geschonken was voor het opknap pen van de dierenverblijven, zouden vooral de woningen van bestuursleden zijn verfraaid. Slagerijen die vlees voor de tijgers en andere roofdieren lever den, vrezen dat hun geste uiteindelijk op de barbecue bij personeelsleden thuis is beland. Een financiële verant woording, laat staan een accountants rapport, is er niet, zodat het sterke ver moeden bestaat dat bepaalde be stuursleden hun eigen zakken hebben gevuld. Maar er waait nu een nieuwe wind door de dierentuin, verzekert de vorige maand aangetreden Wijngaarde. Hij is echter niet van plan om het deksel van de beerput te halen. Hij is bovendien het enige nieuwe gezicht binnen het bestuur, dat verantwoordelijk wordt gehouden voor de puinhoop. „Ik wil een streep zetten onder het verleden. Als ik erin ga duiken, kan dat de ont wikkeling van de dierentuin alleen maar negatief beïnvloeden. Ik heb daarbij de steun nodig van de andere mensen. Ik geloof in harmonie." Paramaribo Zoo kan bij de reorganisa tie rekenen op de steun van de 'Stich ting Vrienden van de Paramaribo Zoo'. De stichting is anderhalfjaar geleden opgericht, en mag de vrouw van de Amerikaanse ambassadeur en de echt genote van de Nederlandse militaire attaché in Paramaribo, Joke Vollema, tot haar bestuursleden rekenen. De stichting richtte zich in eerste in stantie op het welzijn van de babytijger Boris, die inmiddels is uitgegroeid tot het bekendste dier van Suriname. Boris was op sterven na dood, maar werd met hulp van particulieren, de stich ting en Esso-dealers in het land bijge tankt en kreeg zelfs een nieuw onder komen in de dierentuin. Volgens Joke Vollema heeft de actie zó veel geld opgeleverd dat Boris vermoe delijk de rijkste tijger ter wereld is. „Omdat er zo veel binnenkwam, heb ben we besloten dat de stichting zich verder zou inzetten om de dierentuin op te knappen." Omdat de stichting echter projecten financierde en geen geld doorsluisde naar het bestuur van de dierentuin, ondervond men de no dige tegenstand van de toenmalige voorzitter. Mede onder druk van de stichting werd uiteindelijk besloten dat een buitenstaander, in de persoon van Wijngaarde, de voorzittershamer zou overnemen. Wijngaarde. van huis uit tuinbouw kundige, wil letterlijk en figuurlijk de bezem door de dierentuin halen. Bin nen een jaar moet het weer een para dijs zijn. De kooien zullen worden op geknapt, het dierenbestand wordt weer op peü gebracht, terwijl bewakers nieuwe roverijen moeten voorkomen. „Maar bovenal moeten we weer het vertrouwen van de Surinaamse samen leving terugwinnen. Want eerlijk ge zegd zou ik ook geen geld willen geven als er niets mee gebeurt." van Servië en zal dat altijd blij ven." In de diverse westerse hoofd steden maakten de dreigemen ten niet veel indruk. Onver stoorbaar werd doorgewerkt aan de samenstelling van de door de Serviërs zo gewraakte vredesmacht. Uit uitlatingen van de Franse minister van de fensie Richard viel gisteren op te maken dat een Britse gene raal er het commando over zal voeren. In eerste instantie zal het gaan om tussen de 25.000 en 35.000 man. Behalve Frank rijk en Groot-Brittannië zullen ook de VS, Duitsland en Grie kenland er troepen en materi eel voor leveren. De huidige evacuatiemacht in Macedonië, die in geval van nood de OVSE-waamemers uit Kosovo moet ontzetten, zal als eerste worden ingezet. Deze NAVO-eenheid staat onder be vel van de Franse generaal Va lentin en is samengesteld uit Franse, Britse, Nederlandse, Duitse en Italiaanse troepen. Of alle huidige voorbereidin gen ook zinvol zijn, zal pas in de loop van de komende week in Rambouillet worden be paald. Uiteindelijk zal het toch Milosevic zijn die de knoop moet doorhakken. Gisteren wees alles erop dat de Joegosla vische president in elk geval niet persoonlijk naar Frankrijk zal afreizen. Eén van diens voornaamste opponenten, Zoran Djindjic, wees er gisteren op dat er ei genlijk geen goede afloop mo gelijk is zolang Milosevic aan de macht is. In een vraaggesprek met de Duitse radiozender SWF zei hij 'geen enkele illusie' te koesteren over de bereidheid tot vrede bij de Joegoslavische president. „Nieuwe crises zul len uitbreken, misschien mor gen, misschien overmorgen", aldus Djindjic. „Hij heeft ze no dig om bij volmacht te kunnen regeren." washington-new york Irak is bezig stukken afweerge schut terug te trekken uit de no-flyzones in het noorden en zuiden van het land. Dat heeft de Amerikaanse minister van defensie Cohen gisteren ge zegd. Cohen suggereerde dat de stap het gevolg is van recente Amerikaans-Britse aanvallen op dergelijke installaties. Bagdad zou daarvan geschrokken zijn. Gisteren werd ook bekend dat de chef van de VN-wapen- inspecteurs in Irak, Richard Butler, in juni vertrekt. Dan loopt zijn mandaat af. De Uns- com-leider zal geen nieuwe ter mijn aanvragen. De bekendmaking bevestigt de geruchten over het vertrek van Buüer. Irak eist dat al gerui me tijd en werd daarin ge steund door Rusland, Frankrijk en China, die hem als een sta- in-de-weg beschouwen voor een oplossing van de crisis rond Irak. De VS en Groot-Brittannië hielden echter vast aan Buüer. Zij gaan ervan uit dat Irak een aftreden van de Unscom-leider zal beschouwen als een over winning. Een krantenverkoper in het Kosovaarse Stimlje toont de voorpagina van een etnisch-Albanese krant 'Last tango in Paris' staat er in het Alba nees te lezen, een verwijzing naar de vredesgesprekken bij de Franse hoofdstad en de gelijknamige film. foto epa joel robine

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9