Weer banenverlies bij Boël Economie 'Veel kleine bedrijven Ondanks alles nog steeds trots op Fokker betalen lagere premie' Cor Baan was een DAF-truck' In de kiem gesmoord j\G 5 FEBRUARI 1999 958 7 jkhtonen vaak niet verzekerd De Turkse en Marokkaanse bevolking in Nederland ;n meer aansprakelijkheids- en inboedelverzekeringen af- a. De assurantiebemiddelaars dienen daarbij een actieve spelen. Dat is de inzet van de voorlichtingsactie die de fimentenbond deze maand start. De campagne is een ver- ~p een soortgelijk initiatief bijna vijfjaar geleden. Die heeft n en Marokkanen meer kennis over verzekeringen bijge- 3t, maar de Consumentenbond meent dat deze gemeen- pen nog steeds onvoldoende verzekerd zijn. Voor de cam- Goed Verzekerd zijn twee voorlichtingsfilms en twee ïlige folders gemaakt. jaratuur op kantoor vreet energie Veel kantoorapparatuur gebruikt veel meer stroom dan j is. Volgens TNO in Delft kunnen personal computers. :oren. printers en kopieerapparaten een stuk zuiniger. Op Van de huidige technologische ontwikkelingen kunnen :oren bijvoorbeeld toe met veertien maal zo weinig n. Kopieerapparaten kunnen ruim de helft zuiniger; per- jcomputers gebruiken nu tweeënhalf keer zoveel elektrici- s eigenlijk nodig is. Als kopieerapparaten met printers •n samengevoegd in één apparaat, kan ook dat veel bespa- *pleveren. Daar kunnen eventueel ook fax en scanner nog irden gestopt. De suggesties zijn afkomstig van de TNO-af- br Productontwikkeling, die in opdracht van Novem, de Ne- ldse Onderneming voor Energie en Milieu, onderzocht mogelijkheden zijn. ideropvangsector wil eigen CAO |TVoor de kinderopvang moet een aparte CAO komen, srkgevers willen onder de CAO Welzijn uit omdat die te is en bovendien marktwerking verhindert. De branchever- 'ig van ondernemers BKN heeft dat tegenover de Stichting Arbeid kenbaar gemaakt. De vorig jaar afgesloten CAO in glzijn leidt in de ogen van de werkgevers tot 'buitenpro- inele kostenstijgingen'. In het akkoord zijn maximumsala- in de kinderdagverblijven met ongeveer 300 gulden per td opgetrokken. ;M besteedt tele-reserveringen uit ',veen Voor KLM is de weg vrij om zijn afdeling Telefoni- leserveringen te gaan uitbesteden. Na een lange strijd met dememingsraad, waaraan tot driemaal toe de rechter te vam, ligt er sinds gisteren een rechterlijke uitspraak van Vlernemingskamer die KLM toestaat voor de reserveringen j'lfstandig callcenter op te richten. KLM kondigde eind vorig jaar aan de telefonische reserveringen onder te wil- engen bij een nieuwe organisatie, Euro Telenet Services, im 120 KLM'ers van Telefonische Reserveringen in Am en zouden overgaan naar de nieuwe onderneming. Vak- »n en OR waren van meet af aan negatief over het plan. ik worsten uit de handel Iiivoorde Het bedrijf Cebeco Meat Products (CMP) in ibvoorde haalt in verband met een fout in het productie- s een partij knakworsten van het merk Limco uit de pen. Doordat de worsten niet gesteriliseerd zijn, bestaat is op maag- en darmklachten bij mensen die de worsten to meldt een woordvoerder van Cebeco. Het gaat om 500 *zend blikken die in het zuiden van Nederland in de han- n gebracht. Het gaat om een menselijke fout, aldus Cebe- Iddels advertenties in regionale kranten in het zuiden van land worden consumenten, winkels en horeca-onderne- gevraagd de betreffende blikken terug te zenden. otheker: geld voor landelijk gebied a>AG» Minister Apotheker van landbouW steekt 400 miljoen 3n in nieuwe ontwikkelingen in het landelijk gebied. Het lijvoorbeeld om het verplaatsen van varkensbedrijven en doering van varkensvrije zones, en het aanwijzen van nieu- jbieden voor de glastuinbouw. Dit heeft Apotheker giste- ïkendgemaakt. Tegelijkertijd moeten de provincies 300 ;n bezuinigen op lopende landinrichtingsprojecten. "ii landbouwhervorming in EU uit' Li Nederland heeft geopperd om de Europese hervormin- Dor de zuivel- en rundvleessector met twee jaar uit te stel- 12002. Dat zou voorkomen dat de landbouwkosten de ko- ,e jaren flink stijgen en het Nederlands kabinet zijn 1,3 'd gulden bezuiniging op de Europese uitgaven niet haalt, lee voor de opschorting is op tafel gelegd bij de werkgroep ipambtenaren die zich bezighoudt met de toekomstige fi- ering en hervormingen in de Europese Unie. Den Haag 1 zich bovendien tegen voorstellen om plattelandsontwik- te subsidiëren uit de landbouwfondsen. Tesamen moet tl besparing opleveren van 4,5 tot 5 miljard euro per jaar eren ten opzichte van de plannen van de Europese Com- lennium-biljetten Nieuw-Zeeland igton De centrale bank van Nieuw-Zeeland brengt dit rie miljoen speciale millennium-bankbiljetten in omloop. Ijetten van tien Nieuw-Zeelandse dollar kennen nieuwe aeidsvoorzieningen die later in al het papieren geld toege- iullen worden, aldus de bank vrijdag. De millennium-bil- worden gemaakt van flexibel plastic. Het ontwerp is nog ekendgemaakt. Nieuw-Zeeland profileert zich al enige tijd n heuse toeristische millennium-attractie. Veel mensen i daar als een van de eersten getuige zijn van de eerste ipgang in de nieuwe eeuw. meur Olst met tientjesautomaat In het Overijsselse Olst is gistermiddag de eerste Tien-o- van Nederland in gebruik genomen. De pinautomaat bij tatselijke Rabobank spuugt op verzoek en na het intoetsen 5 e gebruikelijk pincode biljetten van tien gulden uit. Het ^'oor de automaat is ontstaan op een inspraakavond in het 3entehuis, waarbij jongeren hun visie op het dorp en de i [leningen mochten geven. Een van de opmerkingen was !y'n minimumpinbedrag van 25 gulden voor hen te hoog is. i de bedoeling dat het initiatief navolging krijgt bij de Ra lken in de rest van Nederland. lelijke personeel Philips België weg li Philips België verhuist twee productielijnen uit Hasselt iet goedkopere Hongarije en China. Met de verhuizing 262 banen verloren. Zo'n 137 werknemers met een tijdelijk tverband komen binnen anderhalf jaar op straat te staan, j ideren krijgen een baan bij een andere afdeling. Philips wil Dductie van cd-systemen overplaatsen naar Shanghai en i Omdat de vestiging in Hasselt een 'ontwikkelingsfabriek' dergelijke verschuivingen noodzakelijk, verklaarde de di- Zodra het bedrijf een nieuw product ontwikkelt, worden tijdelijke krachten aangenomen. Bij Philips Hasselt werken i enteel 2.325 mensen. jU neemt Amerikaanse uitgever over j iM_ï VNU heeft zijn oog wederom laten vallen op een ikaanse uitgeverij. Het Haarlemse uitgeversconcern neemt Iden's Business Communications and Beverage World is over, dat vakbladen op het gebied van de levensmidde- -tailhandel en dranken uitgeeft. De overname is gedaan de i"ünerikaanse VNU-dochter Bill Communications. In ^lar tijd heeft deze vaktijdschriftenuitgever, inclusief Mcf- 1. vijf acquisities verricht. Daarmee haalde het dertig vak- n. twaalf beurzen en zeven conferenties binnen. De jong- ewyorkse aanwinst vult de bladenportefeuille aan met vakbladen, waaronder Beverage World. Mcfadden zette jaar 37 miljoen dollar (71 miljoen dollar) om. o Verzekeraars: MKB overdrijft klacht Reünie voor duizenden oud-werknemers in Aviodome schiphol richard mooyman De organisatoren van de reünie, bij de Fokker Spin uit 1911 in Aviodo me: v.l.n.r. H. Tuik, R. Mulder en A. Dijk. foto united photos de boer jur engelchor den haag gpd MKB Nederland overdrijft door te stellen dat kleine bedrijven boeten voor de toename van het aantal zieken. Volgens de verzekeraars houden zij wel de gelijk rekening met de grootte van het bedrijf bij de bereke ning van de premie. ,,Als MKB Nederland stelt dat alle bedrij ven op een grote hoop gegooid worden, vertelt ze onzin", zegt woordvoerder H.P. Westing van Nationale-Nederlanden. Hij vindt de uitspraak van MKB Nederland 'op z'n minst ongenuanceerd'. Westing: ,,Wij kijken bij de berekening van de premies voor ziektegeldverze- keringen wel degelijk naar de grootte van het bedrijf. Maar ook naar de leeftijd van de werknemers en bijvoorbeeld naar het gemiddelde salaris. Als het salaris hoog is, zal de pre mie ook wat hoger zijn. Wij va riëren dus wel degelijk met de premies." Westing en collega T. Peijster van AXA Nederland twijfelen aan de hardheid van de cijfers waarvan MKB Nederland zich gisteren in deze krant bediende. Volgens de organisatie bedraagt het ziekteverzuim in Nederland 5,2 procent, terwijl het midden bedrijf op 4,5 procent uit komt en het kleinbedrijf op 2,9 pro cent. Westing zegt deze cijfers niet te kennen. Peijster zegt dat er sowieso geen betrouwbare cijfers zijn. Volgens woordvoerder Van der Jagt van Centraal Beheer is het al zo dat kleine bedrijven minder premie betalen dan grote. ,,Bij de kleine berekenen we de premie aan de hand van het gemiddelde terwijl bij de grote bedrijven gekeken wordt naar het verzuim binnen dit be drijf. Als bij grote bedrijven meer mensen in de ziektewet terecht komen, gaan ze meer betalen." Centraal Beheer wijst daar naast op het solidariteitsbegin sel van verzekeringen. Mensen met een hoog risico betalen net zoveel als mensen met een laag risico. Het ziekengeld wordt dan betaald uit de grote pot. Bij Levob stelt directeur ver koop Norbard dat in de MKB kritiek wel een kern van waar heid zit. Norbard: „Ik kan als verzekeraar aan een bedrijf niet zien dat ze in de toekomst een lager verzuim hebben. Als ik een groot bedrijf als klant heb en een klein bedrijf, dan bere ken ik de premie aan de hand van het verleden van beide. Dan betaalt het kleine bedrijf net zoveel per werknemer." Drie jaar geleden moest de fail liete vliegtuigfabriek Fokker de deuren sluiten. Veel van de drieduizend ontslagen werkne mers hebben nu ander werk, maar vergeten is de roemruchte vliegtuigproducent nog lang niet. Het Fokker-gevoel leeft voort. De Vereniging van oud- Fokkeremploye's organiseert in luchtvaartmuseum Aviodome op Schiphol een reünie voor ie dereen die ooit bij Fokker heeft gewerkt. „Fokker is weliswaar kapot, maar we krijgen signalen dat mensen graag nog eens met el kaar willen praten", zegt vice- voorzitter R. Mulder. De Hoofd dorper werkte tot 1994 als groepsleider op de ontwikke lingsafdeling van Fokker. „We gaan niet zitten treuren, maar een feest zal het natuurlijk ook niet worden. Het is leuk als ou de vrienden elkaar weer kun nen ontmoeten. Misschien ont staan er op deze ontmoetings bijeenkomst ook wel nieuwe vriendschappen. De fabriek is dicht, maar we willen de naam Fokker graag in de lucht blijven houden." Het aantal voormalige werkne mers van Fokker is indrukwek kend. Volgens berekeningen van de Vereniging van oud- Fokkeremploye's gaat het in clusief alle gepensioneerden om maar liefst twaalfduizend personen. Voorzitter A. Dijk uit Aalsmeer, tot aan zijn vut in 1989 directeur informatiesyste men bij Fokker, hoopt op dui zend a tweeduizend belangstel lenden. De door geldzorgen geplaagde vereniging moet behoedzaam opereren. Na het faillissement van Fokker moest de club op eens zelf de huur ophoesten voor het eigen onderkomen in Amstelveen, waar de tweedui zend leden een breed scala van activiteiten kunnen ontplooien, waaronder kaarten, yoga en al lerhande hobbies. Met het slinkende banksaldo dreigt de vereniging straks als nog te worden meegesleurd in de ondergang van de vliegtuig fabriek. Geld voor een adver tentiecampagne voor de reünie is er dus niet, zo verontschuldi gen de bestuursleden zich. Dijk hoopt dat de bijeenkomst in Aviodome nieuwe leden ople vert. maar dat is volgens hem bijzaak. „Het belangrijkste is dat we willen weten hoe het met ze gaat." Sommige 'ex-Fokkerianen' kunnen wel wat steun gebrui ken. „Een enkeling is zeker in een isolement geraakt", aldus Dijk. „Ik ken mensen die ge dwongen zijn om hun huis te verkopen", zo vult Mulder aan. En wie weet lopen werkzoeken den oud-collega's tegen het lijf met een gouden tip over een nieuwe baan, zegt de voormali ge chef opleidingen H. Tuik, die ook betrokken is bij de organi satie van de reünie. Een aantal ex-werknemers zal zeker niet komen omdat ze na bittere ervaringen bij Fokker nooit meer iets met het teloor gegane bedrijf te maken willen hebben, zo realiseert het be stuur zich. Deze mensen heb ben hun buik vol van Fokker. Maar het merendeel van de oud-werknemers zal ondanks alles trots op Fokker blijven. Tot in lengte van dagen. „De bin ding met Fokker was emotio neel", zegt Dijk. „We waren al lemaal een klein beetje gek." De Fokker-reünie vindt plaats op maandag 15 maart van 15 tot 20 uur in Aviodome op Schiphol. Belangstellenden dienen zich aan te melden door voor 1 maart vijftien gul den over te maken op giro nummer 2754180 t.n.v. pen ningmeester VOFE te Nieuw- Vennep, onder vermelding van 'Fokkerontmoetingsdag'. Menken Drinks schrapt banen bodegraven constanti) n hoffscholte Het frisdrankbedrijf Menken Drinks uit Bodegraven (ZH) heeft gistermiddag aangekon digd dat binnenkort 61 van de 150 arbeidsplaatsen verdwij nen. Voornaamste reden voor die fikse afslanking is de tegen vallende omzet in Oost-Europa en met name in Rusland. Het bedrijf kiest nu voor de Benelux als afzetmarkt. Door het besluit daalt de om zet van Menken Drinks van 170 naar 120 miljoen. Als gevolg hiervan verliezen 43 vaste me dewerkers hun baan. Daarnaast verdwijnen er achttien tijdelijke arbeidsplaatsen. De werkne mers die hun baan verliezen, vallen onder het sociaal plan van het moederbedrijf Campi- na Melkunie. Menken Drinks, producent en afvuller van vruchtensappen en frisdranken, verkeert al enige tijd in de problemen. In het na jaar van 1998 werd het bedrijf verzelfstandigd en ging het on derdeel uitmaken van Campina Melkunie. Volgens woordvoer der F. Barèl betekent de afslan king niet dat de rol van Menken is uitgespeeld. „We gaan eigen lijk één stap terug om er twee vooruit te zetten. Onze aan dacht wordt nu minder ver spreid en richt zich op de ren dabele takken in de Benelux." De vakgroep van werkne mers, CNV Zuivel, spreekt van een trieste maar onontkoomba re ontwikkeling. Volgens de bond heeft Menken Drinks al leen toekomst als het op korte termijn gaat samenwerken met andere bedrijven in de sector of als het wordt overgenomen. scherpenisse In een kiemschuur in het Zeeuwse Scherpenisse staan 10.250 kistjes pootaardappelen die - zodra de weersomstandigheden dat toelaten - de grond in kunnen. Om 'uitlopers' te voorkomen hanteert akkerbouwer P. Jagt een ouderwetse manier van werken: hij kiept de kistjes pootaardappelen een voor een om in een ander kistje. Tegenwoordig worden pootaardappelen doorgaans in balen gele verd en met een machine uitgeplant. foto anp wim van vossen Hoogovens staat voor zware sociale ingreep bij Belgische deelneming Hoogovens bereidt een zware sociale ingreep voor bij Usines Gustave Boël (UGB) in La Louvière. Naar schat ting enkele honderden banen zullen verdwijnen. Een woordvoerder van Boël ontkent echter berichten in de Waalse pers dat vijf- tot achthonderd banen op de tocht staan. Bij Boël in La Louvière werken momenteel ruim 1.300 mensen. Hoogovens nam in 1997 een belang van vijftig procent in UGB. Door aanhoudende pro blemen met de metaalbond FGTB, verouderde apparatuur en de snel verslechterende staalmarkt vroeg UGB oktober vorig jaar uitstel van betaling aan. Dat uitstel loopt tot 3 maart. Dan moet UGB een nieuw bedrijfsplan presenteren. De handelsrechtbank van Ber gen kan nog wel drie maanden extra ademruimte geven. De FGTB zag in het uitstel van betaling een signaal dat Hoogovens uit was op faillisse ment van het bedrijf. Het zou Hoogovens volgens de bond ook alleen maar te doen zijn ge weest om UGB's winstgevende dochter Fabrique de Fer in het Noord-Franse Maubeuge. De UGB-woordvoerder ontkent dit ten stelligste. „Hoogovens zet zich nog steeds volledig in voor het vinden van een oplossing voor UGB. Met Waalse regionale over heid, banken, schuldeisers en de familie Boël, die de resteren de vijftig procent van de aande len bezit, zoekt Hoogovens-di recteur Keddeman nu naar een oplossing. Deze gaat hoe dan ook uit van een vermindering van het aantal arbeidsplaatsen. De woordvoerder wil daar nog geen cijfer aan verbinden. Bij de overname in 1997 verdwe nen al achthonderd van de 2100 banen. Bepalend is welke apparatuur in La Louvière intact blijft. Hoogovens studeert op moge lijkheden voor vervroegde pen sionering, vertrekpremies en scholing voor de overblijvende werknemers. UGB verwacht in de toekomst wel meer flexibili teit van de bonden. Premier Kok heeft daar tijdens een re cent bezoek aan de Waalse re gionale regeringsleider Coliig- non ook over gesproken. Collignon erkent dat de bon den zich soepeler op moeten stellen. „Maar in een sterk ge troffen regio als die rond La Louvière zullen de bonden al tijd een erg militante toon aan slaan." Een ander probleem voor de Waalse premier is dat de over heid via investeringsmaat schappij SWS weinig ruimte heeft voor financiële injecties. Deze zouden namelijk snel het karakter kunnen krijgen van staatssteun. Dat is in strijd met de Europese regels. Karrevrachten kritiek heeft scheidend DAF-topman Cor Baan (60) over zich heen gekre gen, maar minstens net zo veel lof is hem toegezwaaid. Vriend en vijand zijn het er over eens: „Als je hem aankijkt, zie je een truck. Een DAF-truck." Baan, die per 1 juli vertrekt, heeft in 1993 geschiedenis ge schreven als motor achter de doorstart van de failliete vracht wagenbouwer. Nooit eerder mocht een directeur die mede verantwoordelijk was voor de ondergang, op zijn post blijven bij de doorstart van het bedrijf. Zo uitzichtloos als de situatie bij het oude DAF was, zo floris sant staat het bedrijf er nu voor. DAF maakt winst, produceerde eerst 40 en 100 en later zelfs 110 voertuigen per dag. Toen Baan in oktober 1996 het bedrijf ver kocht aan het Amerikaanse Paccar, beleefde hij zijn geluk kigste momenten. Eindelijk had DAF de sterke partner gevon den die de truckbouwer al tien jaar zocht. Baan kwam in 1981 bij DAF, waar hij werd belast met mar keting en verkoop, en met de buitenlandse contacten. Toen hij in 1992 de voorzittershamer overnam van A. van der Padt, zette hij het mes in het perso neelsbestand, maar DAF was niet meer te redden. Volgens zijn naaste omgeving is het on der meer aan Baans nimmer af latende optimisme te danken geweest dat de doorstart als DAF Trucks is geslaagd. De scheidend DAF-topman Cor Baan (60), die per 1 juli vertrekt. foto archief Nederlander drinkt minder bier Het afgelopen jaar hebben de Nederlanders 2,4 procent min der bier gedronken dan het jaar ervoor. Voornamelijk door de natte zomer ging in 1998 per hoofd van de bevolking 'slechts' 84,3 liter door het keel gat, tegen 86,4 in 1997. Het Centraal Brouwerij Kantoor (CBK) dat de cijfers gisteren pu bliceerde, registreerde ook dat de export 3,7 procent daalde. De import van bier nam iets toe. Totaal werd op de Neder landse markt ruim 13,2 miljoen hectoliter afgezet. Het gewone pilsje boet maar iets aan populariteit in. De Hol lander grijpt in 90,1 procent van de gevallen naar pils. Dat was 90,3 procent. De opmars van de speciale bieren (ale, dubbel, tripel, trappist) blijft doorgaan, gezien de stijging Vein 7,1 naar 7,7 procent. De consumptie van alcoholvrij bier daalde van 2,6 naar 2,2 procent. Het CBK stelt dat de export te leiden had van de crisis in Rus land en de problemen in Azië. Een ander deel van de dalende export komt omdat brouwerij en de productie verschuiven naar buitenlandse dochters of het voortaan in licentie vlak bij de markt laten brouwen. Met export naar 170 landen blijft Nederland de meest internatio nale bierexporteur ter wereld, stelt het CBK.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7