Student mag beurs per maand opnemen Vijver waarin GroenLinks vist steeds groter Binnenland Ook MSD dreigt Borst met juridische stappen Asielzoekers Iran niet welkom in vaderland 'Gemeenten drijven prijs huizen onnodig op' DAG 5 FEBRUARI 1999 GPD Geassocieerde lolotovcocktail' van de weg gehaald I<el« De politie in het Brabantse Volkel heeft een 'rijdende otovcoctail' van de weg gehaaid. Bij de controle van een lse personenauto ontdekten agenten dat voorin de wagen, ien de benen van de passagier, twee jerrycans met benzine iden die met slangetjes waren verbonden met de motor. De arige bestuurder verklaarde dat de benzinetank lek was en hij het probleem op die manier had opgelost. In de auto, irin naast de bestuurder nog twee volwassenen en een vier- g meisje zaten, werd op datzelfde moment gerookt, aldus [Woordvoerster van de politie. Bij controle bleek verder dat kentekenplaten vals waren, de auto was niet verzekerd en al nmin APK gekeurd. De bestuurder had bovendien geen rij wijs. De auto is in beslag genomen en wordt vernietigd. ïrmoord meisje misbruikt tfrdam Een 38-jarige man die in november bij een opvang- s in Amsterdam zijn dertienjarige dochter doodstak, wordt 10k van verdacht het meisje in 1996 seksueel te hebben mis- ikt. Justitie legt hem behalve moord, ook ontucht ten laste, verdachte, afkomstig uit Culemborg, stak in op zijn dochter n zij met twee vriendinnen op de Amstelveenseweg liep. De n ging er vervolgens in zijn auto vandoor. Het meisje over- j enkele uren na het incident in het ziekenhuis aan haar ver- üdingen. Het meisje verbleef in het opvanghuis omdat er te spanningen thuis waren. Ze zou naar de zin van haar va tte veel zijn vernederlandst. Het duurt nog enige tijd voor de h voor de rechter komt omdat er nog een psychiatrisch on- £oek loopt. >s jaar cel geëist tegen Urka terdam Procureur-generaal P. Brilman heeft gisteren in ho- .beroep voor het hof in Amsterdam zes jaar cel geëist tegen 'ïgsbaron' de Etiënne Urka. Hij wordt ervan beschuldigd aan hoofd te hebben gestaan van een misdaadorganisatie die h onder meer bezighield met omvangrijke softdrugshandel in hen- en buitenland. Ook wordt Urka beschuldigd van belas- jontduiking. De rechtbank in Amsterdam veroordeelde Urka pn 1998 tot zes jaar gevangenisstraf. Tegen vier medever- jhten is in hoger beroep 21 maanden geëeist. Eerder schortte hof de gevangenisstraf van alle vijf verdachten op omdat het wachtte straffen op te leggen die niet hoger zouden uitpak- dan het voorarrest dat twee jaar heeft geduurd. assatiemogelijkheden beperkt 'haag De rechtsgang naar de Hoge Raad wordt beperkt. Dat ■et gevolg van voorstellen van minister Korthals van Justitie de werldast bij de strafkamer van het hoogste rechtscollege ■erminderen. Daardoor kunnen burgers in bepaalde zaken X meer in cassatie bij de Hoge Raad. De Tweede Kamer ging "irmee gisteren akkoord. Onomstreden is het schrappen van mogelijkheid om voor eenvoudige verkeersovertredingen in Isatie te gaan bij de Hoge Raad. Meer moeite heeft de Kamer t het voorstel om cassatie te laten vervallen bij boetes van 0 tot 500 gulden. Waarschijnlijk komt er een uitzondering ,jr zaken waarbij regels van overheidsorganen zijn betrokken. rtra geld geestelijke zorg haag» De geestelijke gezondheidszorg (GGZ) kan dit jaar '1 miljoen gulden extra tegemoetzien. Minister Borst van ïcsgezondheid geeft dit bedrag aan de GGZ op aandrang van [\veede Kamer. Die vond in november dat de sector erg karig 1 bedeeld. Een groot deel van het bedrag (5,4 miljoen gulden) "t naar de regionale zorg. Die is hiermee in staat met name jartsen beter te ondersteunen. Verder gaat 4,5 miljoen naar weiding van ambulante hulpverlening bij de Riaggs en psy- ttrische ziekenhuizen voor volwassenen en ouderen. In to- is 3,2 miljoen beschikbaar om knelpunten op te lossen. De is bestemd voor behandeling van licht verstandelijk gehan- apten met psychische problemen, voor opleidingen, en voor jreiding van het aantal vertrouwenspersonen voor patiën- isisscholen niet veibg echt» Veel basisscholen zijn een gevaar voor de kinderen die jjp zitten. Uit een steekproef op negentien basisscholen in de [ivincie Utrecht stuitten onderzoekers op losliggende stekker- Ten, puntige zandbakken en geblokkeerde (nood) uitgangen, ^gegevens van de Stichting Consument en Veiligheid blijkt E": jaar twintigduizend kinderen in het ziekenhuis worden deld na een ongeluk op school of in de kinderopvang. Bo- i het oorzakenlijstje staan rennen of vallen door een gla- I deur en verwondingen door kapstokken die niet genoeg zijn Jpiermd of kunnen omvallen. rand in asielzoekerscentrum "rssen Onbekenden hebben in de nacht van woensdag op Iderdag brand gesticht in een toekomstig asielzoekerscen- In in het Limburgse Meerssen. Het is de tweede keer in een land dat er een brandbom naar binnen werd gegooid. Eige- fir en bewoner B. Geurts en zijn vrouw konden zich tijdig uit Voeten maken. De brandbom richtte aanzienlijke schade fj. In de Zuid-Limburgse gemeente woedt al maanden een iige strijd rond het besluit om in de voormalig seminarie 121 Mzoekers onder te brengen.' Een lokaal actieplatform vindt Itig vluchtelingen wel toelaatbaar, maar het geplande aantal boot voor een kleine gemeente als Meerssen met ruim P00 inwoners. rgemeester ontkent vriend jespolitiek Plle» Burgemeester J. Franssen van Zwolle vindt niet dat hij Ipldig is aan vriendjespolitiek. Dat zei hij gisteren in de ■ascommissie Bestuurszaken. Franssen kwam in opspraak dat hij zijn voormalige Tweede-Kamerassistent en vriend P. Dijk aan een baan zou hebben geholpen bij de dienst Isbeheer van de gemeente Zwolle. Volgens Franssen liepen ollicitatieprocedures voor de functie vast en zag hij het „als plicht" om in zijn netwerk op zoek te gaan naar geschikte [didaten. Bovendien, zo stelt hij vast, heeft hij de gemeente- retaris meteen gemeld dat Van Dijk een vriend van hem is. una heeft hij zich niet meer bemoeid met de procedure. De pscommissie nam in meerderheid genoegen met de uitleg I Franssen. eizigers gestrand na brand in trein ENTERZo'n 400 reizigers hebben gisteravond iets na zes uur >r een brand in een intercity Amsterdam-Enschede de trein Twello moeten verlaten. Het duurde ruim een uur voordat ze |t bussen verder werden vervoerd. De brand in een van de Instellen ging gepaard met een flinke rookontwikkeling. Het ir was omstreeks acht uur geblust. Omdat er enkele tiental meters bovenleiding naar beneden zijn gekomen, was de |t van de avond echter geen treinverkeer mogelijk tussen De- iter en Apeldoorn. amer achter verhaalsrecht AWBZ haag Als iemand door verwijtbare schuld van een ander l beroep moet doen op de Algemene wet bijzondere ziekte- ten (AWBZ), dan kunnen de kosten voortaan worden ver- jild op de dader. Een meerderheid van de Tweede Kamer 'mde gisteren in met dit zogeheten verhaalsrecht in de AWBZ. iere sociale verzekeringen, zoals de Algemene Nabestaanden t en de Ziekenfondswet kennen dit verhaalsrecht al. Het ka- et verwacht dat invoering ervan in de AWBZ jaarlijks circa 15 joen gulden oplevert. De wet gaat waarschijnlijk op 1 januari '0 ingaan, omdat de Ziekenfondsraad en schadeverzekeraars die datum tijd nodig hebben om afspraken te maken over de pering. Individuele personen zullen weinig merken van het >|iaalsrecht. Het is de bedoeling dat de Ziekenfondsraad en adeverzekeraars afspraken maken over een collectieve af- Ipsom, omdat dat veel romslomp voorkomt. De meeste psen zijn verzekerd tegen wettelijke aansprakelijkheid, zowel jjlet verkeer als daarbuiten. De premies voor dergelijke verze- ingen zullen waarschijnlijk wel stijgen. Nieuw plan Hermans voor flexibeler studiefinanciering Als het aan minister Hermans van Onderwijs ligt, kun nen studenten vanaf september volgend jaar per maand beslissen of ze hun studiefinanciering willen opnemen. Met deze en andere maatregelen wil de minister het stel sel van studiefinanciering eenvoudiger en flexibeler ma ken. den haag anp mentaar geven. In zijn plan 'Flexibele studiefinanciering, Volgens Haagse bronnen stelt een stelsel dat past' wil de be- Hermans dit vandaag aan het windsman tot een stelsel ko- kabinet voor. Het ministerie men waarin het voor studenten van onderwijs wil geen com- makkelijker is om werken met leren te combineren of buiten landse ervaring op te doen. Hij denkt dat zijn plan niet meer geld hoeft te kosten dan in het regeerakkoord is uitgetrokken voor studiefinanciering. Naast het opnemen van stu diefinanciering op maandbasis, staan ook andere voorstellen in de nota. Zo krijgen studenten straks tien jaar de tijd om hun studiebeurs van 48 maanden op te maken. Verder kunnen studenten die ouder zijn dan dertig jaar geen aanspraak meer maken op studiefinanciering. Nu ligt die grens nog op 27 jaar. Voor studenten die in hun eerste jaar niet de 21 studie punten halen, zoals nu vereist, zijn de gevolgen ook minder drastisch. Nu moeten zij voor het propedeusejaar betalen als zij niet aan de zogenoemde prestatienorm van 21 studie punten voldoen. Straks kan hun lening over het eerste jaar als nog worden omgezet in een gift als ze erin slagen hun diploma binnen de nieuwe gestelde ter mijn van tien jaar te halen. Belangrijk onderdeel in de voorstellen van Hermans is het schrappen van uitzonderings- regelingen uit de Wet op de Studiefinanciering. Volgens de minister is het huidige stelsel door de uitzonderingen die voor specifieke doelgroepen zijn gemaakt, complex gewor den. Een diplomatermijn die voor alle opleidingen en geval len gelijk is, biedt de mogelijk heid om alle geldende uitzon deringsregels te schrappen, ook voor bijzondere groepen als ge handicapten, stelt de notitie. De beurs van studenten ver andert overigens niet. Wel krij gen ze de mogelijkheid om honderd gulden meer te lenen, zoals al eerder was aangekon digd. Ook hoeven studenten met een aanvullende beurs niet voor hun eerste studiejaar te betalen als ze te weinig punten halen. Ouders worden beter voorgelicht over de bijdrage die van hen wordt verwacht. haarlem carlo nuveen De Haarlemse geneesmidde lenfabrikant MSD dreigt mi nister Borst van Volksge zondheid met juridische stappen, omdat zij via de Medicijnlijn ten onrechte meldt dat voor het bloed- drukverlagende medicijn Cozaar moet worden be taald. Vorige week al trok de Hoofddorpse farmaceut Wy- eth bij de minister aan de bel over onjuiste informatie over het antidepressivum Efexor. De bewering dat voor dit middel eveneens moet wor den bijbetaald, is door het ministerie inmiddels inge trokken. Ook nadat de lijst met 651 geneesmiddelen de ze week aan alle apothekers werd toegestuurd, bestaat nog steeds grote onduidelijk heid over de bijbetaling voor medicijnen lobithBij scheepswerf De Hoop in Lobith wordt de laatste hand gelegd aan de Sea Spider. Het schip, dat zaterdag ten doop wordt gehouden, is bedoeld om zware zeekabels te leggen. De eerste klus wordt de aanleg van hoogspanningskabels tussen Zweden en Polen. FOTO ANP TON BORSBOOM den haag gpd De gemeenten drijven de prij zen voor de nieuwbouwwonin gen op. Door allerlei aanvullen de eisen te stellen aan de bouw en de hoge grondprijs, wordt een huis soms wel 50.000 gul den duurder dan nodig is. Bo vendien vertragen de gemeen ten de bouw van woningen on nodig, waardoor de krapte op de huizenmarkt blijft voortbe staan. Dat stelt de Nederlandse Vereniging van Bouwonderne mers en Ontwikkelaars (NVB). De bouwbedrijven hebben veel kritiek gekregen op de dure nieuwbouwhuizen op de Vinex- locaties, de nieuwe woonwijken aan de randen van de steden. De bouwondernemers zouden bewust het aantal nieuwe hui zen klein houden om óp die manier de schaarste op de markt kunstmatig in stand te houden. Door de grote vraag kunnen ze de huizen voor er- norm hoge prijzen verkopen. De NVB is nu in de tegenaan val gegaan. Volgens de bouwers zijn het juist de gemeenten die de schaarste in stand houden en de prijzen onnodig hoog maken. „Dat er het afgelopen jaar weinig nieuwe woningen zijn opgeleverd komt omdat ge meenten te weinig doen om de bouwproductie op gang te hou den. Ze praten veel, maar be slissen weinig, waardoor nieuwbouwplannen niet in uit voering komen", aldus N. Riet dijk, secretaris van de NVB. Bovendien maken de ge meenten met dwingende af spraken de huizen onnodig duur. „Gemeenten stellen vaak aanvullende eisen op het ge bied van duurzaam bouwen en energiebesparende maatrege len. Daardoor worden de wo ningen al tienduizenden gul dens duurder". Die kostenverhoging werkt nog eens door in de duurdere grondprijs. Steeds meer ge meenten werken met een grondkostenquote. Dat bete kent dat de kosten voor de grond een bepaald percentage van de prijs van het huis bedra gen. Hoe duurder het huis, hoe duurder de grond wordt waar op het huis staat. De totale koopprijs stijgt daardoor nog eens extra. „In de praktijk komt het er op neer dat bouwbedrijven dan maar besluiten een minder du re keuken te plaatsen, bijvoor beeld. Want de klant betaalt via de grondkostenquote dubbel voor een betere kwaliteit", al dus Rietdijk. „Ook de bouwle- ges, de kosten voor de bouw vergunning rijzen de pan uit. In sommige gemeenten bedragen die al 2 procent van de bouw kosten". De NVB is vooral bezorgd voor het moment dat de wo ningmarkt omslaat. „De kans is niet groot dat gemeenten hun grond goedkoper verkopen als de huizenprijzen dalen. De kos ten voor een nieuwbouwwo ning zijn dus nauwelijks om laag te krijgen en dat kan de bouwers in de problemen bren gen", meent Rietdijk. den haag anp-gpd Het besluit van staatssecretaris Cohen (Justitie) om uitgeproce deerde Iraniërs gedwongen te rug te sturen naar hun land kan niet worden uitgevoerd. Iran wil ze niet toelaten. Alleen asielzoekers die vrijwillig terug gaan worden geaccepteerd. Mi nister van Aartsen (Buitenland se Zaken) zegde de Kamer toe dat Nederland binnenkort naar Teheran gaat om over de zaak te onderhandelen. De Kamer reageerde bezorgd op de mededeling van de be windsman. Ze vreest dat hier door de onzekerheid onder Iraanse asielzoekers blijft be staan. Een groot aantal Iraniërs dat in principe terug kan wor den gestuurd, verblijft hier al langer dan drie jaar. Een krappe meerderheid, van PvdA, D66, Groenlinks, Socialistische Par tij en RPF/GPV, vraagt zich af of deze mensen niet alsnog in aanmerking moet komen voor een vaste verblijfsvergunning. Zeker als het nog langer gaat duren. Cohen zal zich hierop beraden. D66-Kamerlid Dittrich wees er op dat vanaf 1994 het Neder landse beleid ten aanzien van Iran zeer 'dubbelzinnig en rom melig' is geweest, als gevolg waarvan het nauwelijks tot uit zettingen is gekomen. „Die mensen wonen nu al jaren in Nederland, die kun je niet meer terugsturen", meende Dittrich. De Kamer gaat wel akkoord met het nieuwe beleid van Co- hen om Iraniërs die hier korter dan drie jaar verblijven terug te sturen, uitgezonderd bepaalde groepen zoals vervolgde schrij vers, journalisten homoseksue len, leden van de Bahaii-ge- loofsgemeenschap en christe nen. Cohen baseert zijn beleid op een beschrijving van het minis terie van buitenlandse zaken over de situatie in Iran. Daarin wordt geconcludeerd dat Iran veilig genoeg is om afgewezen asielzoekers terug te sturen. Ook de UNHCR, de vluchtelin genorganisatie van de Verenig de Naties, vindt dat. Andere Eu ropese landen, zoals Zweden en Duitsland, sturen uitgeproce deerde Iraniërs al langer terug. Onrust na tippelmoord Groningen slaafde vrouwen voelen zich zeer onveilig op de vorig jaar ingestelde baan. Burgemeester Wallage zegt in een reactie 'heel secuur' te zullen kijken naar de klachten van de prostituees. De vermoorde vrouw werd maan dagavond opgepikt door een 27-jarige man uit het Friese Drogeham. De moord op een 18-jarige Gro ningse tippelaarster, afgelopen maandag, heeft een opstand uitgelokt onder prostituees die op de tippelbaan in die stad werken. Ze is de zesde prostitu ee die de afgelopen maanden is vermoord. De veelal drugsver- Partij wil 'realistischer zijn dan Granen' den haag jaco van lambalgen hans van soest Langzamerhand is GroenLinks bij de grote jongens gaan ho ren. Als er Kamerverldezingen waren, zou GroenLinks van elf zetels doorschieten naar veer tien en daarmee de vierde partij van Nederland worden. Met een schuin oog naar de ontwik kelingen in Duitsland heeft par tijleider Paul Rosenmöller de andere partijen alvast gewaar schuwd dat GroenLinks net als de Grünen geen eeuwige oppo sitiepartij is. Tijdens het partijcongres, ko mend weekeinde in Rotterdam, praat GroenLinks over de toe komst. De druk van de achter ban om, als de kans zich voor doet, deel te nemen aan een re gering, is groot. „Uit raadple ging van onze kiezers blijkt dat tachtig procent dat wil", zegt Ab Harrewijn, oud-partijvoor zitter en nu Tweede-Kamerlid voor GroenLinks. „En daar moeten we niet voor weglo pen." Harrewijn ziet de toekomst zonnig in. „Steeds minder kie zers stemmen hun hele leven op dezelfde partij. Ook wij heb ben geen grote, vaste achter ban. Die is hooguit drie zetels waard. Maar een groeiende groep van moderne burgers vindt welzijn belangrijker dan welvaart. Daar haalt Groen Links haar winst uit en de vijver waarin wij vissen, wordt steeds groter." Voor veel kiezers was Groen- Tweede Kamerlid ,en oud-partijvoorzitter Ab Harrewijn (links) en senator Wim de E niet weglopen voor regeringsverantwoordelijkheid." lieupartij. „Maar de laatste ja ren hebben we ons meer kun nen profileren als sociale partij, omdat de PvdA daar steken liet vallen. Die koers moeten we vasthouden. We moeten de kie zers duidelijk maken dat we op alle terreinen een duidelijke mening hebben, ook op asiel beleid of op defensie", aldus Als het op regeringsverant woordelijkheid aankomt, is GroenLinks-senator Wim de Boer een stuk voorzichtiger. „We moeten alleen meedoen aan een kabinet als er voor ons iets te halen valt. We moeten niet als een soort excuus-Truus worden gebruikt, om anderen aan een meerderheid te helpen. FOTO GPD ROLAND DE BRUIN rijk zijn, moeten we terugzien in het regeerakkoord." „GroenLinks is niet zo hijge rig", benadrukt De Boer (die aan de wieg van de partij stond) keer op keer. „We staan niet te trappelen, we kunnen ook uit stekend werk doen in de oppo sitierol waarin we nu zitten." Harrewijn beaamt dat. „Groen- duidelijke vooruitgang kunnen boeken op groen of sociaal ter rein, moeten we het niet doen. Dan worden we gemangeld." Als de partij de sprong wel waagt, moet de achterban vol gens Harrewijn duidelijk wor den gemaakt dat de veranderin gen die zij wil niet van de ene op de andere dag kunnen wor den doorgevoerd. „Daar moet je realistisch in zijn. Dat is een fout die de Grünen in Duitsland hebben gemaakt. In de kern energie gaan miljarden om. Centrales kun je niet in enkele maanden tijd sluiten, daar is de praktijk te weerbarstig voor. Nu moeten hun plannen voor een tijdje de koelkast in en dat is dodelijk voor het imago van de paitij. Nu ontstaat het beeld dat ze gepiepeld worden door de SPD. De kiezers hadden het best begrepen als hen van tevo ren was uitgelegd dat sluiting van de kerncentrales iets langer zou duren dan een halfjaar." Als GroenLinks voor regeren kiest, waakt de partijtop ervoor niet dezelfde fout te maken als D66. De Kamerfractie moet een duidelijke eigen koers blijven varen. „Zij moet niet om de nek van de eigen bewindslieden gaan hangen, zoals D66 nu doet. Dat is soms gênant", al dus De Boer. De partij moet „gepast onaangepast" blijven opereren. „Compromissen slui ten waar het moet, maar op be paalde punten ook dwars dur ven liggen. Anders word je afge rekend door de kiezers." Computers ontlast door minder regels overheid den haag gpd De overheid beperkt het aantal nieuwe regels dit jaar. Op gebieden als sociale ze kerheid en onderwijs wordt het aantal wijzigingen gemi nimaliseerd. Desnoods wordt de invoering van aan passingen uitgesteld tot be gin volgend jaar, zodat de onontkoombare nieuwe ta bellen met terugwerkende kracht moeten ingaan. Deze boodschap hebben de wethouders van Amster dam, Rotterdam, Utrecht en Den Haag gisteren van mi nister Van Boxtel (grote ste denbeleid) te horen gekre gen. Op hun verzoek om drastisch te snijden in voor genomen maatregelen is naar hun zeggen 'zeer wel willend gereageerd'. De vier grote steden hadden Van Boxtel per brief om de in greep gevraagd om zodoen de de computersystemen, die door de 2000-problemen overhoop liggen, te ontlas ten. „Zowel gevolgen van sys teemwijzigingen - zoals bij voorbeeld een gemeentelijke herindeling - als het invoe ren van noodzakelijke nieu we percentages - bij sociale wetgeving - worden zo klein mogelijk gehouden", aldus de Haagse wethouder Stolte, die coördinerend bestuurder millenniumproblematiek is.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5