Aparte status El Al ter discussie iLM-toestel soms met ankerneut de lucht in Schiphol vrijhaven voor militair materieel Israël Enquête Bijlmerramp li tic wist van gevaarlijke lading PvdA eist behandeling in de Kamer van vertrouwelijk rapport van Economische Controle Dienst ZOCOR® BLIJFT VOLLEDIG VERGOED. MSD De witte knokkels van een wanhopige man Advocaten worden platgebeld VJ5 G 5 FEBRUARI 1999 en de Luchtverkeerslei- ji de Rijksluchtvaart- jaren op zondagavond 4 1992 op de hoogte van arlijke lading van de El ,g, maar ook 'de politie', ct uit de letterlijk uitge est van de telefoonge- ji die destijds plaats- tussen verkeersleiders Hen tussen functionaris- |(i de Luchtverkeerslei- ïerling. )£ioeven niemand meer ■i, hè?", vraagt de chef «verkeersleiders, T. Pol- e avond aan zijn voor- G. Knook. „De politie et...de wachtmeteoro- operator, de chef ver der, dat ben ik." Ant- üï/olgt de letterlijke tekst M telefoongesprek tussen "fitverkeersleider en een wis van El Al, zondag- !S' oktober, kort na zeven s\ionds, een half uur na ■fyk heb alle manifesten r baar...Er zal... ik heb al... e gevaarlijke-stoffenlijst ^doorkijken... wat er al- "ian boord zat Er zat :.eingrijke hoeveelheid ex- bi aan boord. Cartri- zat gif aan boord. Er %ssen aan boord. Dan baarlijk. Eh... vloeibare e! eh... brandbare gas- Verkeersleider: „Maar ja. Alle maal losse vracht, hè." El Al: „Ja, hoe bedoelt u?" Verkeersleider: „Ja, ik bedoel, dat is de vracht die die vervoer de." El Al: „Ja hoor." Verkeersleider: „Ja oké. Dat is explosief genoeg, zie ik zo." El Al: „Ja maar goh. Het is alle maal LATA dus..." Verkeersleider: „Nee, daar gaat het ook niet om. Maar die vra gen komen natuurlijk toch naar boven. Die verwachten wij bij ons, die zult u ook mee overval len..." El Al: „Ja." Verkeersleider: „Eh..." El Al: „...Maar d'r worden geen uitspraken gedaan over (onver staanbaar) het aantal vracht..." Verkeersleider: „Nee, uiteraard niet. Nee, dat zullen ze ook niet van ons horen." El Al: „Nee, oké." Verkeersleider: „We proberen het zo summier mogelijk te ver tellen. Maar tussen ons; het is mij duidelijk even." El Al: „Ja ja, bedankt." Een tweede opgenomen gesprek vond plaats tussen voorlichter G. Knook en de chef van de ver keersleiders T. Polman, enige tijd later. Chef: „Ga even op je stoel zit ten, want die cargo bestond uit explosieven. Uit gif en gassen. Maar ze zijn niet gevaarlijk en zijn ICAO-vervoerbare stoffen. Maar daar moeten we maar geen ruchtbaarheid aan geven. En verder gewoon, dat zat er dus gewoon ook bij. Maar El Al bidt ons uiteraard natuurlijk om dat onder de pet te houden. Want dan krijg je natuurlijk: daar ligt het aan. En vérder ge woon normale rotvracht en zo." Voorlichten „Ja, maar die ex plosieven en giftige gassen?" Chef: „Ja, maar die mag je ICAO-gewijs vervoeren." Voorlichter: „Wat zegje?" Chef: „Ik zeg, ICAO heeft er een lijst van wat vervoerd mag wor den." Voorlichter: „Ja." Chef: „Daar staan ze op." Voorlichter: „Ja." Chef: „Maar ik denk dat..." Voorlichter: „Nee, daar moeten we maar niet over praten. Want dat geeft..." Chef: „Neeneenee." Voorlichter: „Geeft een giganti sche klap." Chef: „En verder, wie zijn er... hoeven wij niemand meer te bellen, hè. De politie weet het... de wachtmeteoroloog, de ope rator, de chef verkeersleider, dat ben ik." Voorlichter: „Ja." Chef: „Milligen, Hams, Schip hol?" Voorlichter: „Gehad." Chef: „Iedereen gehad." (Milligen is waarschijnlijk 'Nieuw Milligen', het centrum van de militaire luchtverkeers leiding boven Nederland. De betekenis van Hams is voorals nog onbekend). kfheidseisen verschillen per vlucht at eil* RICHARD MOOYMAN _j waaraan een vliegtuig start moet voldoen, per vlucht verschillen. iz[ en andere luchtvaart- Qappijen hanteren ver- de lijstjes bij de beslis- een bepaald toestel te r(jrtrekken. Een haperen- /or is altijd reden om de iit te stellen. Maar een jweerradar is niet onder i(j,istandigheden beletsel jjftrek, zegt KLM-woord- Offerman. inderhoudsniveau van jen staat volop in de be ing als gevolg van de ^enquête. Twee onder- monteurs van El Al, E. ^en C. Gaalman, ver- 1 j gisteren voor de com- Jat toestellen de lucht in 'gestuurd die niet hele- al orde waren. Hij zou. opdracht hebben ge- 'an zijn superieuren bij Nederland houdt de itvaartdienst (RLD) op het onderhoudsni- flin maatschappijen op il. Een speciaal team voert bij tijd en wijle inspecties uit om te contrQleren of de re gels worden nageleefd. Ook de RLD ligt overigens zwaar onder vuur in de Bijlmer-enquête. Volgens de KLM staat het on- derhoudsniveau van alle grote, gerenommeerde vliegmaat schappijen op een hoog peil. „Veiligheid is prioriteit num mer een", aldus Offerman. Maar dat betekent niet dat toe stellen altijd zonder enig man kement het luchtrruim kiezen. „Voor iedere bestemming en vlucht bestaat een lijst waarop alles staat wat minimaal nodig is voor een veilige vluchtuitvoe- ring. Dat kan verschillen met de tijd van het jaar, de bestem ming en zelfs per keer." Bij ideaal vliegweer is op een korte vlucht volgens Offerman bijvoorbeeld geen weerradar nodig. „Als de radar kapot is, dan kun je die korte vlucht uit voeren. Bij een lange vlucht en onvoorspelbare weersomstan digheden is een kapotte weer radar een no go-item. Het toe stel mag in dat geval niet ver trekken." Bepaalde onderdelen moeten Met ingang van 1 februari 1999 heeft het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) de vergoedingslimieten van veel geneesmiddelen aanzienlijk verlaagd. Hiermee is de vergoedingslimiet voor ZOCOR 10 mg (cholesterolverlagend medicijn) gereduceerd tot het laagste niveau in Europa. Deze maatregel van VWS betekent in de praktijk dat alle 150.000 gebruikers van ZOCOR 10 mg, volgens het ministerie, ongeveer 10,- per verpakking zouden moeten bijbetalen. Bijbetalen is niet nodig Bijbetalen is echter niet nodig. Met ingang van 1 februari heeft MSD de ZOCOR 20 mg tablet met breuk gleuf voor u beschikbaar. Door de tablet te breken krijgt u precies twee helften met elk 10 mg ZOCOR. ZOCOR 20 mg blijft (evenals de 40 mg) volledig vergoed. U hoeft dus niets bij te betalen. Als gebruiker van ZOCOR 10 mg kunt u weer met een gerust hart overgaan tot de orde van de dag. Want uw arts schrijft immers niet voor niets ZOCOR voor. Wilt u meer weten over de vergoeding van ZOCOR, dan kunt u gratis bellen met 0800-0776. De PvdA wil opheldering over de aparte status van El Al op Schiphol en de slechte controle op door die maat schappij vervoerde goederen. Al in 1996 vroeg het Ka merlid Van Gijzel om een vertrouwelijk rapport van de Economische Controle Dienst (ECD) over de doorvoer van wapens en munitie via El Al. Hij kreeg het dossier nooit te zien. Van Gijzel wil dat het rapport nu in de Ka mer behandeld wordt. dat de vertrouwelijke status ver hinderde dat hij er als Kamerlid iets mee kon. Tijdens de parle mentaire enquête bleek deze week dat een El Al-medewerker al direct na het neerstorten van de Boeing gewag maakte van de gevaarlijke, explosieve lading. Voor de PvdA is dat reden als- DEN HAAG GPD Het ECD-rapport werd vertrou welijk aan de leden van de Ka- mercommisie Economische Za ken toegezonden. Omdat Van Gijzel geen lid van die commis sie was, kreeg hij het rapport niet. Later weigerde hij het, om- nog over het rapport te praten. Bij de verhoren gisteren werd duidelijk dat het onderhoud aan de vliegtuigen van El Al be gin jaren negentig ernstig te kortschoot. Reparaties werden lange tijd uitgesteld, zodat toe stellen doorvlogen met gebre ken. Ook de vrachtboeing die op 4 oktober neerstortte op de Bijlmer, vertoonde een waslijst aan mankementen. Twee on derhoudsmonteurs verklaarden voor de commissie dat El Al vliegtuigen de lucht in stuurde zonder dat de werkzaamheden naar behoren waren uitge voerd. De getuigen, L. O'Neill en C. Gaalman, hadden ge hoord of zelf meegemaakt dat monteurs door superieuren werden 'overruled' om onder- houdsdocumenten te tekenen. De hoge werkdruk zou daar mede de oorzaak van zijn. De getuigen ontkenden overigens dat daar bij het ramptoestel ook sprake van was. De twee betrokkenen deden hun uitspraken pas na druk van de commissie, die er op wees dat de getuigen onder ede staan. Beiden riepen de hulp van hun advocaat in, zodat de verhoren korte tijd geschorst moesten worden. Gaalman wees er daarbij op dat hij nog in dienst is van El Al. Hoewel ook het ramptoestel diverse gebreken vertoonde, bleven die mankementen vol gens de getuigen binnen de marge. De commissie beschikt over een ongekend lange lijst van 25 pagina's met uitgesteld onderhoud. Volgens de mon teurs waren daar geen proble men bij die vliegen onverant woord maakten. Schiphol heeft naar aanlei ding van de onthullingen over de lading besloten een onder zoek in te stellen naar de perso nen die daarvan meteen al op de hoogte waren. OPINIE altijd vlekkeloos functioneren, zoals de hoogtemeter, het hy draulisch systeem en de moto ren. „Geen piloot zal erover peinzen te vertrekken met een Boeing 747 waarvan een van de vier motoren het niet doet", al dus Offerman. „Zelfs volbela- den is er meer dan genoeg ver mogen om op drie motoren te vertrekken. Maar ik ken geen enkele vlieger die dat zou wil len. Dan vertrek je gewoon niet." De jumbo's van KLM krijgen volgens Offerman elke 360 vlieguren - ongeveer eens per maand - een kleine onder houdsbeurt. Na vierduizend vlieguren (een keer per jaar) volgt een uitgebreide beurt waarbij het toestel een week in de hangar staat. Na een jaar of zes is het tijd voor groot onder houd. Het vliegtuig gaat dan tot het laatste schroefje uit elkaar. De kosten van deze werkzaam heden, die een maand in beslag nemen, lopen in de miljoenen. Als er tegelijkertijd moet wor den gemoderniseerd, kunnen de kosten oplopen tot tien mil joen gulden per toestel. De handen van getuige C. Gaalman tijdens het verhoor. FOTO GPD PHIL NIJHUIS Merck Sharp Dohme B.V., Postbus 581, 2003 PC Haarlem MONIQUE VAN HOOGSTRATEN Dat is nog eens televisie. Drama in de meest pure vorm. Er bestaat bij mijn weten geen Nederlandse televisieserie die zelfs maar kan tippen aan de Bijlmer-enquête. De aflevering van gistermiddag vormde het voorlopig dramatisch hoogtepunt. Onder- houdstechnicus Gaalman werd onder vraagd over het onderhoud aan El Al vlieg tuigen in het algemeen en over de controle van het ramptoestel in het bijzonder. Hij was - samen met een collega die gisteroch tend verslag aan de commissie deed - de laatste die het toestel controleerde voordat het neerstortte op de Bijlmer. Wij konden meekijken hoe inquisiteur Oudkerk de man genadeloos ontleedde. Hoe hij hem stapje voor stapje steeds ver der een hoek indrong, waaruit op het laatst geen ontsnapping meer mogelijk was. Zo dat hij uiteindelijk moest toegeven dat hij zelf degene was geweest die weieens een 'kist' vliegklaar had verklaard, terwijl hij het eigenlijk niet verantwoord vond. Voorai de timing van Oudkerk, die niet vies was van betekenisvolle stiltes, dwong respect af. Maar afgezien hiervan riep de voorstelling vooral verwondering, schaamte en medelij den op. Schaamte, omdat je ongegeneerd mocht kijken naar een wanhopig man die door onzekerheid, naïviteit, eerlijkheid - wie zal het zeggen - zichzelf steeds verder in het nauw liet dringen. Die niet in staat was zijn emoties te verbergen voor de ge nadeloze camera's. Heel televisieland mocht kijken naar zijn handen bijvoor beeld, die uitdrukten wat hij in zijn stem probeerde te verbergen, naar zijn verwron gen vingers en naar de witte knokkels waar uit al het bloed leek weggetrokken. Naar de manier waarop hij over zijn voorhoofd streek in een poging zijn gezicht te verber gen. En naar zijn in schaamte neergeslagen ogen. Verwondering ook. Datje je nooit hebt ge realiseerd welk drama zich heeft afgespeeld in het leven van deze technicus die het toe stel liet vertrekken. Die direct nadat hij hoorde dat het toestel naar beneden was gekomen naar de computer snelde om te zien of hij niet toch iets over het hoofd had gezien. Een mankement dat hij misschien had moeten ontdekken. Die na de ramp in een shock-toestand verkeerde, maar wel doorwerkte, 'wantje hoort altijd dat dat het beste is'. En medelijden tenslotte. Met een man die weet dat hij zijn werk niet altijd perfect doet - zoals waarschijnlijk de meesten van ons er weieens iets bij laten zitten - maar voor wie dat in het licht van de ramp een immens zware betekenis krijgt. Die onder tijdsdruk weieens een vliegtuig tegen zijn zin 'akkoord' verklaarde, of omdat zijn baas zei: 'niet zeuren, dat mankementje verhel pen we straks in Israël wel'. Die waar schijnlijk bang was om te veel te zeggen over zijn baas, waarmee hij tenslotte na de enquête weer verder moet. Of die mis schien bang was een zondebok te worden, want wie weet welk oordeel de commissie straks velt over zijn nalatigheden. Natuurlijk, het is schokkend om te horen dat er vliegtuigen de lucht in gaan die mis schien niet veilig zijn, en het is schandelijk dat dat gebeurt. Natuurlijk, de commissie moet zich niet laten leiden door dit soort gevoelens van medelijden, want met een voorzichtige aanpak zou van de doelstel ling - waarheidsvinding- niks terechtko men. Maar het is te hopen dat voor men sen als deze technicus, anders dan direct na de ramp, aan 'nazorg' is gedacht, want wat zich hier afspeelde ,was ook een dra ma. Een televisiedrama, maar wel levens echt. AMSTERDAM ANP Bij het advocatenkantoor van B. van der Goen liep het gisteren storm met telefoontjes van slachtof fers van de Bijlmerramp die zich door de advocaat willen laten vertegen woordigen. Van der Goen wil onderzoeken of dege nen die de gevaarlijke la ding van de El Al Boeing verzwegen strafrechtelijk te vervolgen zijn. Ook bij het advocaten- collectief Bijlmermeer meldden zich via de tele foon tientallen mensen die in paniek waren na de onthullingen bij de parle mentaire commissie. Het cóllectief vertegenwoor digde na de ramp 250 slachtoffers. Die proce deerden in de Verenigde Staten. Ze kregen in 1994 schadevergoedingen van Boeing en El Al variërend van circa twintigduizend tot drie miljoen gulden, aldus mr. L. Soedamah. Het collectief heeft na de onthullingen van woensdag de Amerikaan se collega-advocaten be naderd. Als door de par lementaire enquête wordt aangetoond dat er voor de gezondheid scha delijke giftige stoffen zijn vrijgekomen, wil Soedamah weten of de dossiers van de afgehan delde zaken in de VS kunnen worden her opend, om hogere scha devergoedingen te eisen. Ook wil hij weten of er bij de Amerikaanse rechter nieuwe zaken van slacht offers kunnen worden aangebracht. Het collectief onder zoekt in Nederland de mogelijkheden om de Luchtverkeersleiding en de overheid aansprakelijk te stellen. Of er uiteinde lijk nieuwe procedures worden opgestart, hangt af van de conclusies van de enquêtecommissie. RIJSWIJK* ANP Israël heeft Schiphol tot eind 1996 gebruikt als doorvoerha ven voor vluchten met militaire vracht. Wat die Israëlische vliegtuigen precies vervoerden, is onduidelijk. De ambassade specificeerde de lading alleen als het om munitie ging, zoals de internationale regels ver plichten. De vluchten zijn op last van de Rijksluchtvaartdienst (RLD) gestopt wegens geluidsoverlast en omdat militaire vliegtuigen niet binnen de internationaal afgesproken veiligheidsnormen voor de burgerluchtvaart vallen. Tevens zou inspectie „waar schijnlijk diplomatieke proble men" opleveren, aldus de RLD. Israël was het enige land dat zo frequent met grote militaire vrachttoestellen op Schiphol vloog. De lading ervan is nooit geïnspecteerd, omdat er vol gens de RLD geen wettelijke mogelijkheid is om militaire vrachtvluchten te controleren. Ook de regels voor 'gewone' vliegtuigen die militair materi eel in- en uitvoerden zijn slecht nageleefd. Dat heeft onderzoek van de Economische Controle dienst (ECD) uit 1995 aange toond. El Al-personeel op Schiphol heeft anoniem verklaard dat het bedrijf regelmatig militaire goe deren in de mimen van de -ci viele- vrachtjumbo's vervoert. „Ze komen uit Amerika en gaan door naar Tel Aviv. Niemand komt ooit aan die pallets. Er zit zwart plastic overheen, maar af en toe scheurt wel eens iets. Je ziet dan van die legergroene kisten met gele letters. Op vrachtbrieven wordt dit soort zendingen altijd aangegeven met nietszeggende termen als 'general cargo' of 'electrical parts'." Nederlandse controle is niet de gewoonte, vertelde het per soneel aan NRQHandelsblad. „Ze komen hier wel eens in de loodsen kijken, maar waar het echt om gaat, transitvracht uit de VS bestemd voor Israël, gaat ongezien door naar Tel Aviv." Het gerenommeerde defen sietijdschrift Jane's wijst erop dat Schiphol, na thuisbasis Tel Aviv, de belangrijkste luchtha ven voor El Al ter wereld is. El Al opereert in Amsterdam in grote vrijheid. Daarbij spelen de sterke banden tussen Neder land en Israël een grote rol, meent Jane's. Op 12 maart 1996 stuurde toenmalig minister Sorgdrager (Justitie) al een vertrouwelijk rapport van de ECD naar het parlement. Uit onderzoek bleek dat het toezicht op de doorvoer van wapens en munitie „verbe tering behoeft". Vrachtdocu menten deugden niet, afhande- laars en maatschappijen hiel den zich van de domme waar het ging om melding van door (f0\h\6 DCMH, CsOaKi PCMHj, voer van strategische goederen. Boyendien bleek onduidelijk hoe goed en hoe vaak er eigen lijk wordt gecontroleerd. Die constatering van de ECD betrof alleen nog maar de situatie zo als die geldt voor reguliere ci viele vluchten met strategische goederen aan boord. Militaire vrachtvluchten bleven buiten het onderzoek. Het kabinet heeft beloofd de doorvoer van militaire goede ren aan strakkere regels te bin den. Maar de algemene consta tering is dat de situatie nu nog niet veel verbeterd is. Staatsse cretaris Ybema van Economi sche Zaken gooide bij voorbaat de handdoek in de ring. Hij ILLUSTRATIE TOM JANSSEN stelde dat het „ondoenlijk" zal zijn elk schip, elke container en elk vliegtuig op militaire goede ren te controleren. „Het door- voerbeleid voor exotische die ren is beter geregeld dan dat voor de doorvoer van wapens", constateerde de WD.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3