t Saab stationwagon mikt op Volvo-rijders Weg en wiel Volvo krijgt prijs voor opblaasbaar gordijn FASE EXCLUSIEF ieuwe Windstar op de RAI Audi komt met topversies A6-serie Nieuwe Seat Toledo vanaf 39.495 FietsRAI niet voor publiek IDAG 5 FEBRUARI 1999 R LiSDEVVIJKS 'Iv-ii nding van Volvo is on- s in Groot-Brittannië be- aid met de prestigieuze ce Michael Award. De mechanische gordelspanners en het algehele veiligheidscon cept van de S40 en V40. Het opblaasbare gordijn zit bij Sedse autofabrikant krijgt de de S8Ö verborgen in de ruimte voor het zogenoemde op inbare gordijn, dat stan- L~d in de Volvo S80 is ge- 11 iteerd. Dit Inflatable Cur- f [beschermt de hoofden vai ^passagiers tegen de gevol- aanrijding de voorste en achterste dakstijl en dekt het ruitopper- vlak aan de zijkant geheel af als het tot een aanrijding komt. Het gordijn heeft slechts 1/25.000ste van een seconde nodig om zich te ontvouwen. In de negen jaar dat de- Het absorbeert volgens Volvo bestaat heeft Volvo 75 procent van de botsenergie als het hoofd tegen de zijruit aankomt. H al vijf keer in de wacht ';e slepen, onder meer door 'oldtimerbeurzen op herhaling Twee weken later staan weer andere interessante blikvangers op vier en twee wielen te pron ken op de oldtimerbeurs Vehi kel in Utrecht. Ook hier is de staat van onderhoud van de klassiekers zeer uiteenlopend, van 'concoursconditie' tot res taurabei of zelfs sloopobject. Uiteraard zijn er ook de popu laire kraampjes met onderdelen en auto-, (brom)fiets- en mo- tormobilia. Vehikel 99/1 wordt gehouden van 19 tot en met 21 februari in de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs te Utrecht, dagelijks tussen 10 en 17 uur. De toe gangsprijs bedraagt 20 per persoon. Kinderen tot 12 jaar zijn na het passeren van de kas sa 12,50 kwijt, 65-plussers be talen 15 gulden. Kinderen kor ter dan een meter mogen gratis naar binnen. jenssu< dit jaar gaat het Autotron Dsmalen door met het orga nen van oldtimerbeurzen, ./rste is dit weekeinde en Hopen van 10 tot 17 uur. ^verwachting worden er .9 en de 200 en 250 klassiekers -geboden. Verder heeft de een groot aantal stands dconderdelen. °°kwart van de tenminste p Jig jaar oude voertuigen die apsmalen staan kan zonder rgtfemen aan een concours ^gance deelnemen, terwijl het overige kwart in meer andere mate nog wat ge geeld en gerestaureerd moet 35}itreeprijs bedraagt 15 gul- ^Jkinderen van 4 tot en met uuar mogen voor 7,50 naar - ijen en de allerkleinsten j |en niets te betalen. 3- Officieel Saabdealer voor Alphen a/d Rijn, Leiden, Bollen-en Duinstreek. AUTOBOULEVARD t irteur Hessing laat op de )RAI de recent vernieuwde j Windstar zien. Het gaat bij om een 7-persoons Iteauto, die vooral in de ïigde Staten erg goed ver- st het vernieuwde uiterlijk als belangrijkste kenmerk —andere grille, heeft het l-model van de Windstar B trisch bedienbare schuif- ren en een nieuwe opstel- van de stoelen in het interi- Daarnaast zijn de stoelen Icelijker in- en uit te bou wen, waardoor de auto veelzij- diger en praktischer in het ge bruik is geworden. De Ford Windstar wordt gele verd met een tamme 3.0 liter V6-motor met 147 pk. De auto is bijzonder luxueus uitgerust met onder meer airbags voor de bestuurder en de passagier, zij- airbags, elektrisch verstelbare stoelen, leren bekleding voor de stoelen, een cd-speler en een elektronische 'parkeerhulp'. De Ford Windstar is na de RAI te koop vanaf 74.360 gulden. Pro Auto tegen rekeningrijden Na de ANWB heeft nu ook Pro Auto zich uitgesproken tegen het 'rekeningrijden'. Deze stichting ziet ook geen heil in het invoeren van vijf tot zeven gulden tol per passage in de ochtendspits om de files te be strijden. Pro Auto geeft als voornaamste bezwaar aan dat de automobilist geen alternatief wordt geboden. 'Het openbaar vervoer zit in de ochtendspits bomvol, carpoolen wordt al door meer dan een half miljoen mensen gedaan en de fiets is maar beperkt inzetbaar', zo zegt Pro Auto. De kosten van tolheffing zullen volgens de stichting op werkgevers worden afgewend, omdat werknemers niet zelf hun werktijden kunnen bepalen. Als actiemiddel werkt Pro Auto met handtekeningen lijsten die de komende maan den door het land zullen circu leren. Leren bekleding achteraf monteren De firma Ellermeyer, vooral be kend van open daken in auto's, is ook actief in leren bekleding. Deze bekleding kan achteraf in de auto worden aangebracht, hetgeen vaak een besparing biedt op de BPM. Leer heeft als voordeel dat het veel slijtvaster is dan stof en het is beter be stand tegen vlekken. Daarnaast geeft het een auto een zeer luxueuze uitstraling. Tegenwoordig zijn er vele com binaties van kleuren en ver schillende soorten leer moge lijk. Zo is er glad, ruw (nubuck), gevlochten en geperforeerd leer. Erg populair is volgens El lermeyer de combinatie van glad leer en nubuck. Die laatste soort heeft als voordeel dat het minder glad is dan gewoon leer en 's winters niet zo koud aan voelt. Ellermeyer heeft op de RAI een stand in de Parkhal. BOEKEN De Duitse fabrikant Audi heeft twee nieuwe topversies ontwik keld van de A6. De eerste komt in het voorjaar naar ons land, krijgt de typeaanduiding 4.2 quattro en is voorzien van de recent vernieuwde 4.2 liter V8- motor uit de A8-reeks. De mo tor met vijf kleppen per cilinder (veertig in totaal dus) levert een vermogen van 300 pk. Stan daard is de machine gekoppeld aan een 5-traps automaat met tiptronic-bediening (handmatig schakelen door de pook naar voren of naar achteren te bewe gen zonder het koppelingspe daal te hoeven gebruiken). Om het vermogen veilig op het wegdek te kunnen overbrengen is de A6 4.2 uitgerust met vier- wielaandrijving (vandaar de aanduiding quattro). Voor een andere 8-cilinder versie van de Audi A6, de 3.7 liter, is dat een optie. Deze 260 pk sterke uit voering volgt in het najaar. Zo wel de A6 3.7 als de 4.2 krijgen een zeer luxueuze uitrusting mee. Prijzen zijn nog niet be kend. Dat geldt ook voor de andere nieuweling, de Audi allroad quattro, die definitief in pro ductie gaat. De fabrikant heeft dat onlangs besloten. De 'A6 met terreinaspiraties' debuteer de een jaar geleden op de auto show van Detroit, speciaal met het oog op de Amerikaanse markt. Want Amerikanen hou den van wat woestere auto's die zich ook op ruw terrein thuis- voelen. Niet voor niets is de bestverkochte auto in de VS een pickup. In februari 2000 gaat de Audi allroad quattro in productie. De SUV (sports utility vehicle sportief gebruiksvoertuig) zal worden aangeboden met een 2.7 liter V6-motor met twee tur bo's of een 2.5 liter V6 turbo diesel. Standaard krijgt de wa gen in hoogte verstelbare lucht vering en een speciale lage overbrenging voor gebruik in het terrein. Hoewel de allroad is afgeleid van de A6 Avant zal het uiterlijk sterk afwijken door toe passing van zwaardere bum pers, bodembescherming en andere wielkasten. Motortweewiejers De bromscooter heeft he^ hele maal gemaakt en nu de raptors - cooter nog. Waar eerstgenoem de zich allang heeft beween als een ideaal vervoermiddeÉyoor in de stad, moet zijn zwaardere broertje dat nog doen al^jilebe- strijder op de snelweg. Wie een goed beeld wil krijgen van wat er inmiddels op gemo toriseerd) tweewielergebfed te koop is, kan daarvoor terecht bij uitgeverij De Alk, die fiet complete aanbod heeft ver deeld over twee boekjes. - In het eerste (216 blz. li)j90) staan de lichtere exemplaren, zoals de snorfietsen, fietsen met hulpmotor, brommers, brom scooters maar ook vierwielige brommobielen en zelfs e£n au toped met hulpmotor. Hét an dere boekje (248 blz. I7j90) geeft een overzicht van dé mo toren en motorscooters. Het zijn handzame boekjes waarin alle dit jaar in ons-land verkrijgbare gemotoriseerde tweewielers staan vermeld aan de hand van een foto en ^vat (technische) gegevens. Voorin worden enkele modellen tiader belicht en staat wat algemene informatie. Besloten wordt met een lijst van Nederlandsen Belgische importeurs. Pakweg twintig jaar gele den introduceerde Saab een stationwagon. De eer ste en gelijk de laatste. Ja renlang hield het Zweedse merk dit segment vervol gens voor gezien. Tot voor kort. Nuchter, eigenzinnig en optimistisch als van ouds staat Saab op de RAI met een mooi nieuw pro duct: de 9-5 Estate. O. de Bruijn, commercieel di recteur van de Nederlandse Saab-importeur AIM, is blij met de Estate. Hij zet opvallend hoog in en venvacht dit jaar in Nederland maar liefst 600 stuks van dit nieuwe model te verko pen, 40 procent van de totale Saab 9-5 verkopen. Kopers worden eerst en vooral gezocht onder de huidige Vol vo-rijders die wel eens wat an ders willen. Zij bezitten immers al het Zweedse autogevoel en hechten bovendien waarde aan veiligheid en onderscheid. Bo vendien is Volvo al jarenlang onbetwist marktleider in het segment van de duurdere sta tionwagons, zodat het gros van de doelgroep sowieso enkel be reikt kan worden door onder Volvo's duiven te schieten. De Saab £L5 Estate is een mooie auto, minder conservatief dan de gelijknamige sedanversie. De dikke C-stijl fungeert in het ontwerp als visueel breekpunt en voorkomt dat het glas aan de achterzijde de overhand krijgt. De auto ziet er simpelweg dy namisch uit en is niet zo hoekig als veel concurrerende station wagons. De auto lijkt toeganke lijker voor een jonger publiek, dat zich nu nog laat afschrikken door de deftige en ietwat stijve verschijning van de Saab 9-5 Sedan, die voornamelijk welge stelde heren op leeftijd lijkt te behagen. Naast visuele overwegingen noemt De Bmijn de gezinssa menstelling als belangrijk aan koopargument. Een deel van d huidige bezitters van een Saab 9000 CS, die deze auto vooral vanwege de vijfde deur heeft aangeschaft, zal gecharmeerd zijn van de gebruiksvriendelijk heid van de 9-5 Estate. Met de komst van de 9-5 Sedan werden deze klanten immers min of meer in de kou gezet. De Zweedse fabrikant heeft tij dens de ontwikkeling van de Estate goed gekeken naar de gangbare alternatieven in de markt en gepoogd al het goede in een Saab te verenigen. Zo opent de vijfde deur bijvoor beeld onder een hoek van 91 graden. Personen tot 1,85 meter kunnen zonder het hoofd te stoten onder deze achterklep staan. Slim zijn ook de Cargo Tracks, waarmee de Estate standaard is uitgerust. Deze twee op de vloer gemonteerde aluminium geleiderails vinden hun oorsprong in de vliegtuig industrie, die ze toepast om stoelen en bagage aan de vloer te verankeren. Vier elastische spanbanden behoren tot de standaarduitrusting en kunnen eenvoudig aan de rails worden vastgemaakt. Tegen meerprijs levert Saab de stationwagon met een uitschuifbare vloer, die maximaal 200 kilogram kan dragen. Saab levert de Estate met keuze uit een drietal benzinegestookte motoren. De basis wordt ge vormd door een tweetal lage- druk turbomotoren met 2.0 en 2.3 liter inhoud. De derde krachtbron telt zes cilinders met een gezamenlijke inhoud van 3.0 liter en wordt eveneens bijgestaan door een turbocom pressor. De 6-cilinder levert 200 pk en is standaard gekoppeld aan een automatische 4-traps transmissie. De Saab 9-5 Estate is te koop vanaf 83.450 gulden. Zoals gezegd is hij tot 14 febru ari op de AutoRAI te zien, vanaf 6 maart staat de nieuwe sta tionwagon bij de dealers. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij De Spaanse Volkswagen-doch ter Seat heeft de prijzen be kendgemaakt van de nieuwe Toledo, die overigens pas half april leverbaar wordt. Voor de Toledo 1.6, voorzien van een 100 pk benzinemotor, is een prijs vastgesteld van 39.495 gul den. Deze auto is voorzien van het uitrustingsniveau met de naam Stella, dat standaard al een groot aantal zaken omvat. Zo heeft de basisversie airbags voor de bestuurder en de pas sagier, ABS, elektrisch bedien bare ramen vóór, centrale por tiervergrendeling, een in hoogte verstelbare stoel en airconditio ning. Nog een stapje verder in uitrus ting gaat de Toledo Signum: elektrisch bedienbare ramen achter, elektrisch verstelbare en verwarmbare buitenspiegels en een audio-systeem met acht luidsprekers. De meerprijs hier voor bedraagt 3.500 gulden. Verder is er een Toledo Sport met standaard lichtmetalen wielen, zijairbags, sportstoelen en een sportonderstel. Dit kost 2.500 gulden extra. De versies met 1.8 liter motor (125 pk) zijn overigens alleen verkrijgbaar als Signum of als Sport. Het topmodel is de Toledo V5 met een 2.3 liter 5-cilinder met 150 pk. Deze auto kost 57.495 gulden en heeft bijna alle denk bare extra's, zoals cruise-con trol, elektronisch sperdifferenti- eel, anti-diefstal alarm, gecom bineerde leren/alcantara bekle ding, cd-wisselaar en elektrisch verstelbare voorstoelen. BLIK IN HET VERLEDEN Volgens RAI-Tweewielers zijn nooit eerder zoveel verschillende modellen fietsen in Nederland te koop aangeboden als dit jaar. foto nationaal foto persburo Deze maand staan de expositiehallen van de RAI in Am sterdam net als elk voorjaar weer vol met fietsen en acces soires, maar publiek is daar de ze keer helaas niet welkom. De FietsVak '99 van 21 tot en met 23 februari is bedoeld voor ie dereen die zich professioneel met de fiets bezighoudt. Het publiek is pas over een jaar wel kom. RAI-Tweewielers heeft be sloten de publiekstentoonstel ling voortaan tweejaarlijks te houden. Voor een jaarlijks eve nement was de belangstelling van exposanten en publiek toch te mager. Vanzelfsprekend zal de redactie van deze rubriek verslag doen van het nieuws dat op de Fiets Vak te vinden is. De belangrijk ste fabrikanten presenteren hun fietsen, elektrische fietsen, snorfietsen, brommers en scoo ters. Ook leveranciers van on derdelen en accessoires laten zien wat ze in huis hebben. De RAI constateert dat er nooit eerder zoveel verschillende ty pen fietsen in Nederland te koop zijn aangeboden. De Koopgids van het tijdschrift Fiets maakt deze maand mel ding van 1.338 modellen moun tainbikes en racefietsen. Daar zijn de hybride-, toer- en stads- fietsen niet eens bijgeteld. Vooruitlopend op de traditio nele verkiezing van de Fiets van het Jaar zijn op de vakbeurs de hiervoor genomineerde fietsen te zien. Ook wordt de Tweewie- lerwinkel van het Jaar uitverko ren. De beurs besteedt veel aandacht aan het fenomeen 'fiets van de zaak'. De verwach ting is dat veel bedrijven over wegen fietsen voor het perso neel aan te schaffen, bedoeld voor het woon-werkverkeer. Voor bedrijf en werknemer zijn daar fiscale voordelen aan ver bonden. Tijdens de tentoon stelling kunnen bedrijven zich daarover op een seminar laten voorlichten door financiële .ex perts. Overigens gaan de door de RAI aangekondigde Fiets Kam- peerdagen in Rosmalen niet door. Van 26 t/m 28 maart zou in Autotron een expositie wor den gehouden, speciaal be doeld voor recreatieve fietsers die nog niet zoveel ervaring hebben met kamperen. De or ganisatie, RAI-afdeling Twée- wielers en ANWB, verwachten dat er te weinig aanbod van producten zal zijn, omdat mo gelijke exposanten te lang aar zelen om deel te nemen. Het kan ermee te maken hebben dat her en der in het land al re gelmatig kleine tentoonstellin gen worden gehouden. Het eerstvolgende landelijke evene ment voor fietskampeerders is de Kampeer Caravan-RAI, die pas eind oktober wordt gehou den. Twee Zweedse heren, Gustaf Larson en Assar Ga- brielsson, ontmoetten elkaar op 25 juli 1924 (Ja- kob-dag) in een restaurant te Stockholm. Ze beslo ten daar om in Zweden met de productie van au to's te beginnen. Drie jaar later kon de eerste auto aan de buitenwereld getoond worden. Dat ging niet al te gemakkelijk. Voor de presentatie was er koortsachtig aan het prototype gesleuteld om alle kinderziektes weg te nemen en groot was de ver bazing toen de auto door een montagefout alleen achteruit bleek te kunnen rijden. Maar alles kwam nog op tijd in orde en zo kon de eerste Volvo (latijn voor 'ik rol') de fabrjekspoort uit worden gereden. Officieel heette hij ÖV 4 (Öppen Vagn Open Wagen) maar al gauw kreeg hij de bijnaam 'Jakob'. foto reuters

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 25