De tweede jeugd van Paul Warmerdam Sport UIT DE DEKKING Coach Van der Salm vertrekt toch bij UD( Henk Philipse, artiest voor voetbalfeesten en -partijen UVS aas op unicii VRIJDAG 5 FEBRUARI 1999 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -5356464. PLV -CHEF JANET VAN DIJK. 071- 'Er is geen ploeg waar WSB bang voor hoeft te zijn Ieder jaar behoort WSB tot de topfavorieten in de twee de klasse. De Noordwijkerhouters maken die rol vaak waar, maar niet altijd. De Voetbal Vereniging Sint-Bavo kan wekenlang overtuigen, maar loopt elk seizoen wel tegen een dipje op. „Dat beeld bestaat inderdaad", zegt middenvelder Paul Warmerdam, „en ik moet toegeven dat het ook zo is. Helaas heb ik er geen verklaring voor of het zou het carnaval of de jaarkermis in september moe ten zijn. Dit seizoen gaat het beter, want we hebben nog maar een keer zo'n dipwedstrijd gespeeld. Voor de rest heb ik geen tegenstander gezien voor wie we bang hoe ven te zijn." NOORDWUKERHOUT GERARD BAAS Warmerdam voelt zich weer lekker in WSB-één. Een verras sing voor de 30-jarige assistent accountant, die er een jaar gele den nog aan dacht om te stop pen met voetballen. „Ik was daar bijna zeker van. Ik kon in de wedstrijden niet meer datge ne brengen wat ik wilde en ik voegde niets toe aan het elftal. Er was geen progressie meer. alleen maar achteruitgang. Een beetje meehobbelen, meer luk te niet. en dat was mijn eer te na." De komst van Ruud de Groot, die na vijf jaar trainer Paul van der Zwaan kwam aflossen, gaf Warmerdam het verlossende antwoord op zijn voetbalvra- gen. Na wat omzwervingen in het elftal belandde de voetbal ler. die zichzelf een matige ver dediger vindt, op wat voor hem een ideale plek bleek. „Ik heb mijn vertrouwen en mijn voet- balplezier weer terug. Nu speel ik als een soort veredelde voor stopper in een vrije rol. Mijn positie is vóór de verdediging waar ik de taak heb om de aan vallen op te bouwen. In princi pe ben ik altijd de vrije man, behalve als de tegenstander over het hele veld man tegen man speelt. Dan moet ik aan de bak en speel ik minder opval lend. om het een beetje positief uit te drukken. In de uitwed strijd tegen Kranenburg had ik Edwin Grünholz als directe te genstander. dat liep dus niet zo geweldig. Ik kon hem af en toe niet bijhouden en we verloren met 3-1. Twee weken geleden speelden we weer tegen ze. maar toen schoof Martijn Kijk in de Vegte door op hem. Ik kon lekker het spel maken en we hadden dik van ze moeten win nen. Door wat stomme foutjes werd het 2-2, maar voor ons was duidelijk dat onze moge lijkheden dit jaar groot zijn. Ik vind het prachtig dat ik daar een grote bijdrage aan kern leve ren. Goed dat ik na vorig sei zoen weer een rol van betekenis kan spelen." „Gelukkig lukt het me om die rol meestal waar te maken, maar ondanks alles legt het geen erg grote druk op me. Op de bank zitten tegenwoordig jongens die jarenlang vaste waarden waren. Jongens die mij dus zo kunnen vervangen. De selectie is trouwens dit sei zoen op volle sterkte. Eindelijk hebben we eens niet zoveel last van blessures." Gevraagd naar een verklaring daarvoor gaat Warmerdam twee kanten op. De ene kant is die van het geluk, de andere be treft de verandering in trai- ningsopbouw. „Niets ten nade le van Paul van der Zwaan, die gaat niet voor niets naar UVS en onder zijn hoede zijn er erg veel jeugdspelers doorgebro ken. maar mij bevalt Ruud de Groot erg goed. Tegenwoordig trainen we drie keer per week verplicht, we lopen uit na de wedstrijd, ook nu nog in febru ari, en de trainingen zijn meer gedoseerd. Bij Paul trainden we aan een stuk door in hetzelfde tempo. Begon je met krachttrai ningen of conditietraining, dan was je daar ook constant mee bezig. We hebben daar nooit over geklaagd, je wist niet beter en het beviel goed, maar nu merk je dat we fitter zijn." Warmerdam denkt even over zijn woorden na en probeert ze vervolgens af te zwakken: „Of zou het toch gewoon met geluk te maken hebben?" Van der Zwaan is ontegen zeglijk de persoon die van het gezellige WSB een club met ambitie heeft gemaakt. „Hij was een van de eerste trainers die niet van het dorp kwam. Daar door kon hij wat eisen van de spelersgroep en die pikte dat ook van hem. Tegen een Noordwijkerhouter hadden we iets gezegd in de trand van 'Joh sloofje niet zo uit, doe effe nor maal'. Maar Paul had daar geen last van en wij volgden hem. Dat heeft vijf jaar lang goed ge werkt, maar na verloop van zo'n lange tijd krijg je zijn truc jes om jou te prikkelen door. De komst van Ruud heeft in veel opzichten verfrissend op mij gewerkt." Paul Warmerdam: „Ik heb mijn vertroiuwen en zelfvertrouwen weer terug." foto loek zuyderduin Naam: Jeanet van der Laan. Bijnaam: Laantje. Bij het Nederlands elftal noemen ze me 'Janet', op z'n Engels. Geboren: 20 januari 1980 te: Lisse. Woonplaats: Lisse. Clubs: FC Lisse en Ter Leede, toen ik bij Lisse niet meer met de jongens mocht meedoen. Broers/zussen: Mijn oudere broer Michael speelt bij Noordwijk, mijn zusje Petra bij FC Lisse. Opleiding: Ik doe de leraren opleiding Nederlands in Am sterdam. Ik wilde altijd al le raar worden, en Nederlands is heel leuk. Lengte: 1.70 meter. Gewichf 50 kilo. Positie: Linksback. Ik ben ook rechtsback geweest en laatste man. Vrouw. Man. Laten we het alsjeblieft gewoon 'man' blijven noemen, die positie heet nou eenmaal zo. Links/rechtsbenig: Rechts, maar met links kan ik ook be hoorlijk uit de voeten. Hoogtepunt: De kwartfinale van het EK onder de 18, tegen Denemarken. Het was de eer ste keer dat zoiets werd geor ganiseerd en al die Scandina- viërs dachten dat ze wel over die tengere Ne derlandse meisjes heen zouden lopen. Dieptepunt: Diezelfde wedstnjd. Thuis ver loren we met 1-2, uit wonnen we van Denemarken met 0-1, maar toch waren we uitgescha keld. Het resultaat was prima, het gevoel ema helemaal niet. Sterke punt: Mandekking, vooral door mijn spelinzicht sta ik vaak op de goede plaats. Zwakke punt: Koppen. En als verdediger is dat toch belang rijk. Daar wordt aan gewerkt. Vrouwenvoetbal: Er is geen groot verschil met mannen in positiespel en techniek, alleen qua kracht. Vrouwenvoetbal is heel lang een ondergeschoven kindje geweest, maar dat is ge lukkig aan het veranderen. Er komen steeds meer inerview- tjes op de radio en stukjes in de krant. Wij willen naar de top, langzaamaan beginnen mensen te begrijpen dat dat serieus is. Leukste tegenstander: Duits land. In die wedstrijden wordt goed en fair gevoetbald. Vervelendste tegenstander: Noorwegen, daar krijgen we geheid ru zie mee. Dat zijn heel grote meiden. Proberen wij in de verdediging iets voetballend op te lossen, komt er plotseling zo'n mastondont op je afstor men. Favoriete club: Juventus (Ajax is zo afgezaagd). Favoriete voetballer: Paolo Maldini, ook een linksback. Hobby's: Voetbal natuurlijk, en ik ga graag uit. Iedere zaterdag, meestal naar Noordwijk. Lezen vind ik ook heel leuk, gelukkig maar,- dat moet ook wel als je lerares Nederlands wilt wor den. Boek: 'De Aanslag' van Harry Mulisch. Eten: Chinees. Drinken: Seven-up. Ik drink niet vaak alcohol, als we uit gaan rijd ik meestal. Als dat een keer niet zo is, dan drink ik Pisang-jus. Geloof: Katholiek, maar eigen lijk alleen met Kerst en Pasen. Mooiste plekje in dorp: In Lis se? Laat me niet lachen. Kampioen eredivisie: Saes- tum. Die hebben geen enkele zwakke plek! Degradant eredivisie: Buiten- veldert, dat is tien keer niks. En Velocitas, die zijn ook niet goed, en dat zit nog helemaal in Groningen ook. Ter Leede - Buitenveldert van aanstaande zaterdag: Dat moeten we winnen met 3-0 of 4-0. Wij winnen van sommige topploegen, dus tegen de nummer laatst gaan we niet verliezen. De toekomst bij Ter Leede: We willen volgend jaar mee doen om de eerste plaats. We hebben een goede mix van jonge speelsters met een paar ervarener mensen en we raken steeds beter gewend aan het niveau en aan elkaar. Het Nederlands elftal: Ik hoop er bij te blijven. Er is een 'olympisch plan' opgesteld, met als einddoel de Spelen van 2004. Daarom trainen we nu twee keer per week in Zeist. Plaatsing voor het WK van 2002 moet de eerste stap wor den. TEKST ANTON DIEDRICH FOTO MARK LAMERS GERARD BAAS Nico van der Salm is opge stapt als trainer van UDO. De Oegstgeestenaar, die kort ge leden nog had bijgetekend voor zijn zevende seizoen bij de derdeklasser, heeft deze opmerkelijke stap gedaan om dat er een vertrouwensbreuk tussen hem en de spelers groep was ontstaan. „Er was geen werkbare situ atie meer. De groep was geen groep meer. Met deze selectie kan ik niet werken zoals ik als voetbaltrainer wil werken en omdat ik financieel niet af hankelijk ben van het trainer schap was er voor mij maar een weg mogelijk. Opstappen dus, dat is nu het beste voor de vereniging en voor mij want ik moet eerlijk tegenover mijzelf blijven", aldus Van der Salm die aan de telefoon een matte en aangeslagen indruk maakt. „Ik heb in de loop der maanden een aantal verwijten uit de spelersgroep gekregen waar ik helemaal niets mee kon doen en er is in de selec tie zelf ook een breuk ont staan. Op dit moment heb ik bij mij thuis een speler zitten die niet meer verder wil spe len in UDO, maar die probeer ik om te praten in het belang van de club" Van der Salm zegt dat I beslissing om te vertrfi heeft genomen naar at ding van een voorval o training. „Dat was een es tie van een reeks van vot len, waar ik niets over wi tellen. Toch heb ik het aan zien komen, blijl hebben er onder de o| vlakte wat dingetjes gesp Wellicht dat het met de ti vallende resultaten staat derde van onderen, te maken heeft gehad, verbaast mij alleen dat i ook bij mijn cluppie kaï beuren." UDO-voorzitter Van Star, die niet wil ingaan i exacte redenen van het trek, zegt alles in het w< hebben gesteld om Vat Salm terug te doen komi zijn beslissing. „Dat moe leen niet baten. Ik vim een beroerde situatie dal kei van een vent niet trainer van de club wil We hebben geen vervang het oog, daarvoor is hel maal te vers. En ook n ongeloofwaardig. Overmorgen wordt dat uit tegen Altior speel coacht door John Slierinj assistent van Nico vat Salm. Van de spelers was niemand bereikbaar, SCOREBORD PRIJSVRAGEN Lucky Ten. donderdag 4 februari. 2-3-4-10-11-15-16-18-20-36-37-40-43- 44-51-54-55-60-63-67. (onder voorbehoud) VOETBAL Amstel Cup, derde ronde. FC Utrecht - Feyenoord 1-2 (1-2). 17. Paauwe 0-1, 37. Robbemond 1-1 (straf schop), 40. Rornejev 1-2. Scheidsrechter: Bossen Toeschouwers. 13.000. Gele kaart: Groenendijk, Jean-Paul de Jong (FC Utrecht), Van Wonderen, Nelisse (Feye noord). Roda JC - Ajax 0-3 (0-1). 34 Wamberto 0- 1, 60. Knopper 0-2, 90. Arveladze 0-3. Scheidsrechter: Van .der Ende. Toeschou wers: 11.000. Gele kaart. Van der Luer (Ro da). Maastricht. Vriendschappelijke wedstrijd. MW - Standard Luik (Bel) 1-0 (0-0). Doel punt MW: Heubach Bijzonderheid: Jerry de Jong miste een strafschop voor MW. El Saler (Spa). Oefenwedstrijd. VfL'EfdtHum (Dui) - Slowakije 0-3 (0-1). 9 Fabus 0-1. 56. Magoros0-2, 67. Fabus 0-3. Vrouwen, eredivisie: Den Helder - Grassh- opp. 74-41. Mannen, beker, halve finales: Den Helder - Cobra's 102 - 66, Almere - Amsterdam 54 - BOBSLEE Winterberg. Europa Cup, tweemansbob. Eindstand na twee races: 1. Duitsland II 1.56,54. 2. Zwitserland I 1.56.79, 3. Duitsland I 1.56,85, 6. Nederland I (Geurt- s/Welten) 1.57,36, 25. Nederland II (Nie- meijer/Brugge) 2.00,41 SCHAATSEN 6-4 Questor/I. Brunei IT 12-41 Squash E< Victoria 13-35 Meersquas C3 Sports 13-32 V.d.Linden LANDELIJKE TWEEDE DIVISIE sche SRC 3 - ESA Estec 4-1; Ste Voorschoten - SRC Alphen 5-0 REGIO 6, KLASSE 1B: Sport Citj Tick in the Nick 3-2. VROUWEN EREDIVISIE: De Die Haag - Forum/Dickysquash 0-5; N Lok/Meersquash Hoofddorp - The 0; C3 Sports/Haagsche SRC - A Squash 4-1; Ortholab/Centre Cou Duurstede - Squash Beverwijk 4-1 Forum/DS 13-52 Ortholab C3 Sports 13-46 De Diepp Mol.&Lok 13-41 Beverwijk Amstelpark 13-37 The Bridj LANDELIJKE EERSTE DIVISIE sche SRC 2 - SRC Alphen 5-0. 2 squash 3 Amsterdam - Sport City Marseille. Mannen, 1,2 miljoei Tweede ronde. Federer (Zwi) - (Fra) 6-7 7-6 7-6, Pozzi (Ita) - R 4-6 6-4 6-4, Santoro (Fra) - Di (Fra) 6-1 6-3, Rosset (Zwi/4) (Den) 6-3 6-2. Piolme (Fra/3) - (Oek) 7-5 7-5. Hrbaty (Slw) - I (Rus/2) 6-7 6-4 6-2. Tokio. Vrouwen, 2 miljoen guldel ronde: Davenport (VSt/1) - Mary-J dez (VSt) 6-4 6-4, Novotna (T< Swardt (ZAf) 6-2 6-2, Graf (Dui/! vtseva (Rus) 4-6 7-6 6-2. K (Rus/6) - Black (Zim) 6-2 6-1 (ZAf/7) - Callens (Bel) 2-6 6-1 7- (WRu/8) - Raymond (VSt) 6-3 6-i nale: Hingis (Zwi/2) - Graf (Dui/! Techendorf. Ronde van Oostenrijk. Tweede etappe 1 Van Meggelen (Amsterdam). 2 Angenent (Woubrugge), 3. Heideman (01- debroek). 4. Kramer (Oudeschoot), 5. Borst (Leiderdorp) Stand na twee onderdelen: 1. Van Meggelen 1.02.03, 2. Angenent 0.31, 3 Heideman 0.34, 4. Kramer 0.51, 5. Lankhaar (Babylonienbroek) Vrouwen. 1 Huizebosch-Smit (Gramsber- gen), 2. Seinstra (Sint Johannesga). 3. Duursma (Lemmer) Stand: 1 Hulzebosch- Smit 1 03.04, 2 Seinstra 1.59. 3 Oudhoff (Heilo) 2.12. Zaterdag afsluitende onder deel alternatieve elfstedentocht over 200 kilometer. SQUASH MANNEN. EREDIVISIE: Squash Ede - Meersquash 4-1, C3 Sports/Haagsche SRC - Delta Lloyd Bank 1-4; Victoria Squash Rotterdam - Brunei IT/Van der Pluijm 1-4; Questor/lmpuls Weert - Van der Linden 4-1. Delta Lloyd 12-46 V0 Budejovice. Cup Winners League groep A, vierde ronde. Ceske E (Tsj) - Bayer Wuppertal (Dui) 3 28-26 25-18). Stand: 1. Budej (11-3). 2 Cannes (Fra) 4-6 (9-3) (Ita) 4-6 (9-4), 4. Wuppertal 4-f Puchov (Slw) 4-4 (6-9). 6 Zwolle (4-9). 7 Sona (Spa) 4-2 (3-9), 8. (Bel) 4-0 (1-12). WIEL Ster van Bessèges. Tweede etapp Sète: 1. Planckaert (Bel) 135 3.12.22, 2. Kirsipuu (Est). 3 (Tsj), 4 Michaelsen (Den), 5 Ri 6. Silovs (Let), 7. Desmet (Bell Hunter (ZAf), 9. Zinetti (Ita), i (Let). Algemeen klassement- 1 (Fra) 258 km in 6 14.29. 2. 0.02, 3. Tsjmil (Bel) 0 09, 4. La 0.11, 5. Millar (GBr)0 13. Leidenaar is 'gek van fluiten' Hé scheids!! Is een rubriek over arbiters. In de tweede aflevering: Henk Philipse, die zich met een lach en een traan staande houdt in het amateurvoetbal. LEIDEN LOMAN LEEFMANS Hij gaat misschien niet door voor de aller beste, maar zeker wel voor een van de be kendste en markantste voetbalscheidsrech ters van Leiden. Henk Philipse fluit dertien jaar voor de KNVB en was daarvoor negen seizoenen als clubarbiter bij Roodenburg en w Leiden actief. In zijn loopbaan heeft hij heel veel van goede collega's, onder wie zijn zoon, zien afhaken. De agressiviteit je gens het scheidsrechterskorps gaat hem aan het hart en heeft hem ook al enkele ke ren aan het twijfelen gebracht of hij zijn hobby nog wel voort wil zetten. Met een 'gezonde' dosis onverschilligheid en af en toe een clownesk optreden, weet hij het in ieder geval voor zichzelf leuk te houden. „Vaak denk ik; waarom kan het niet zoals bij rugby? Daar maakt een scheidsrechter ook fouten, maar dat wordt door iedereen geaccepteerd. Een ideale situatie." Philipse voetbalde in zijn jonge jaren bij Roodenburg en VWS (een bedrijfsclub die later opging in w Leiden) en kreeg op een gegeven moment iets over zich van 'wat die scheidsrechters allemaal uitvogelen, dat kan ik beter'. „Sindsdien ben ik gek van fluiten. Ik zit nu in groep III, dat betekent dat ik wedstrijdjes uit de derde klasse krijg. De beste herinneringen bewaar ik toch uit de tijd dat ik in de afdeling floot. Voorna melijk in de regio Rotterdam. De reacties die ik kreeg, daar sprak waardering uit. Ze zeiden: Je floot wel strak, maar we zijn alle maal heel van het veld gekomen. Zo'n op merking maakt je dag goed." Üiteraard kende Philipse ook 'zwarte momenten'. „Een keertje bij Herkingen en een keer bij SVPTT werd het echt dreigend. Ik haal dan mijn schouders op, maar er zijn in de loop der jaren zo veel goeie arbiters door dat soort zaken afgevallen. Doodzon de. Ik zou alle voetballers, hoog en laag, wel toe willen schreeuwen: Blijf nou met je handen van die scheidsrechter af. Hij maakt nooit meer fouten dan de spelers zelf doen." Zoon Jeroen trad al op jonge leeftijd in de voetsporen van zijn vader. Meewarig zegt Philipse nu: „Hij had echt talent. Hij zou hoog zijn gekomen. Maar na een partijtje van Velo 2 was de maat voor hem vol. Hij kreeg de ene 'K' na de andere 'K' over zich heen en is toen gewoon weggelopen. Als het zo doorgaat zijn er nog maar heel wei nig jonge scheidsrechters. Op die manier komt iedereen hoog te fluiten zonder dat ze daar wat voor hoeven te doen. In mijn be ginjaren wilde ik nog wel eens een stapje extra doen als ik wist dat er een rapporteur langs de lijn stond. Die tijd is geweest. Van een goed rapport kan je wat leren, maar helaas is het vaak een opsomming van fou ten waar niemand wat mee opschiet." Ondanks dat heeft de medewerker van de Akzo weldegelijk waardering voor het werk van de KNVB en in het bijzonder voor Wijnand Rijsdam, hoofd van het scheids- rechtersgilde. „Als je het even niet meer ziet zitten, weet hij je weer te motiveren." In de loop der jaren heeft Philipse zo zijn eigen stijl van arbitreren ontwikkeld, waar in een paar door hem bedachte psycholo gische foefjes zijn opgenomen ter zelfbe scherming. ,Als ik een of ander heethoofd wil aanspreken zorg ik altijd dat ik in de buurt van zijn kalmste ploeggenoot sta. Zo dat we samen iets krijgen van; kijk hem nou eens gek doen. En iedereen die mij kent, weet dat ik soms heel autoritair en met drukke gebaartjes rondloop. Je moet wel weten wanneer je dat doet, want het kan agressie opwekken. Als je zo'n Mario van den Ende aan het werk ziet, dat vind ik schitterend." Philipse geeft een imitatie ten beste door nors naar de grond te kijken en vertraagd met zijn hand een 'wegwezen'- gebaar te maken. Voor een vriendschappelijk potje of toer- nooitje, binnen of buiten, is hij doorgaans wel te porren. Hij is de artiest voor al uw voetbalfeesten en -partijen. Zijn jolige, maar niet minder serieuze manier van arbi treren brengt hem ook wel eens in het nauw. Zo was hij de referee bij het zaalpot je tussen w Leiden en De Sleutels bij het anderhalve maand gelegende gehouden Flip Massaar-toernooi in de Groenoordhal. Door de 11-0 score 'met een luchtje' werd favoriet Lugdunum uit het toernooi geknik kerd. Boze tongen beweerden dat er slechts negen treffers vielen. „Die jongens van De Sleutels deden er werkelijk niets aan en le verden de bal telkens eenvoudig in bij de tegenstander. Een ideale partij voor een scheidsrechter. Je hoeft niet te fluiten, al leen de doelpunten bij te houden. Dat zal ik toch wel goed hebben gedaan? Eigenlijk moet ik er niet eens op ingaan. Het toer nooi werd door die vreemde uitslagen ver ziekt en dan heeft de scheidsrechter het opeens gedaan. Dat is een feestje waar ze mij voorlopig niet meer zien." Henk Philipse zou het wel willen uitschreeuwen: „Blijf nou met je han den van die scheidsrechter af." foto hielco kuipers LEIDEN LOMAN LEEFMANS Drie wedstrijden op ri nen. Dat is UVS als 1 klasser in de recente h nog niet gelukt. Kot zondag krijgen de blai ten tegen het Alkn AFC'34 de kans dit standje uit te voeren n dere overwinningen o voland (4-0) en DWV Wie de stand er op r ziet dat de Alkmai evenals UVS, in de on regionen te vinden zijn „Toch geeft de ra volgens mij een vert beeld", zegt UVS-l Wim van Zwam. „AI heeft twee wedstrijder der gespeeld en het steeds dezelfde ploe twee jaar geleden kan werd." „Maar we hebben d ste vier wedstrijden ni AFC '34 verloren, ook i kampioensjaar niet. Ei winstpartijen geeft nat zelfvertrouwen na een ke eerste seizoenshelft. In de strijd tegen d maarders zijn Carl Ro Mario van Heininge schorst.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 22