c TV WEER Het Gesprek van de Dag Bezoekers van bioscoop mogen de zaal afbreken Winnaar jackpot loterij krijgt na tien jaar geld Touwtrekken in de sneeuw VRIJDAG 5 FEBRUARI 1999 COMMENTAAR Halve onderwij smaatregelen De vandaag gepubliceerde plannen van minister Hermans om de studiefinanciering te verbeteren zijn helaas een schoolvoorbeeld van halve maatregelen. Het huidige, omstreden stelsel lijdt aan ten minste drie kwalen: het is betuttelend, het pompt nodeloos geld rond van overheid naar studenten en weer terug en het is inko- mensonafhankelijk. De bewindsman verdient bijval voor zijn voorstellen om het hoger onderwijs toegankelijker te maken door leeftijdsgrenzen en studie duur op te rekken en een deel van de prestatiebeurs af te schaffen, iedereen kan vier jaar een beurs krijgen, maar mag er straks tien, in plaats van zes jaar over doen om het geld aan een studie te be steden. Dat verruimt de mogelijkheden om meer dan één studie te volgen en /of de studie met een baan te combineren. De overheid vraagt echter een flink deel van het geld dat ze stu denten via een beurs geeft, meteen weer terug door de torenhoge collegelden. Dat systeem is niet alleen onlogisch, het geeft ook veel rompslomp en houdt nodeloos bureaucratie in stand. Vreemd blijft het bovendien dat een deel van de beurs in natura wordt uit betaald in de vorm van een halve ov-jaarkaart. Het is een gemiste kans dat de bewindsman op deze punten niet voor een realisti scher aanpak heeft gekozen. Jammer is het ook, maar gezien zijn politieke kleur niet onver wacht, dat minister Hermans de inkomenspolitieke kant van de studiefinanciering laat voor wat die is. Het is een publiek geheim dat-de bewindsman de prestatiebeurs graag in zijn geheel zou af schaffen, maar de kosten daarvan - drie miljard - niet heeft weten te dekken. Althans een deel van dat geld zou hij kunnen winnen door de hoogte van de toegekende beurs afhankelijk te maken van de inkomenspositie van ouders en kinderen. Dat riekt voor veel li beralen natuurlijk naar een terugkeer van de omstreden nivelle ringsmaatregelen uit de jaren zeventig, maar dat is het nuchter be schouwd helemaal niet. Het is juist buitengewoon liberaal en soci aal om het standpunt te huldigen dat iedere Nederlandse burger die voor zichzelf kan zorgen dat ook doet en dat de overheid alleen bijspringt waar dat nodig is. Schoon goed Fred Schuyt is niet dood, hij is een wasserij begonnen. En hij heeft zijn naam veranderd in Herman van Wijk. Maar verder is er niet zo gek veel gesleuteld aan het vervolg op de succesvolle serie 'In voor en tegenspoed'. De eerste aflevering van 'Schoon goed' was gisteravond bijna een gênant voortborduren op oude karakters. Rijk de Gooijer zette weer een chagrijnige, op geld beluste zesti ger neer, die zijn klanten een poot uitdraait door zijn voet op de weegschaal te zetten als de vuile was wordt gewogen. Zijn schle mielige schoonzoon uit 'In voor en tegenspoed'. Kees Hulst, is warempel ook terug als de al even schlemielige zoon Theo die als fotograaf bruidsreportages zonder happy end maakt. En daar duikt ook Maarten Spanjer weer op naast zijn boezem vriend De Gooijer om - het klinkt eentonig en dat was het ook - weer een zelfde soort rol te spelen als in..., jawel hoor. Spanjer kruipt in de huid van zoon Albert, die net een periode in de ge vangenis heeft doorgebracht en weer bij pa onderdak zoekt. En dan hebben we nog zoon Jaap (Micha Hulshof), die met wei nig succes de LOM-school lijkt te hebben doorlopen en pa de ge legenheid geeft om de horkerige kant van zijn karakter tot volle wasdom te laten komen.De rol van bijdehante buurvrouw uit 'In voor en tegenspoed' wordt nu vertolkt door Mimi Kok. Net als in u weet wel, is ook in 'Schoon Goed' de vrouw van De Gooijer overleden en bestiert Kok als tante Cor het huishouden. Het is een beetje flauw om zon eerste aflevering af te rekenen op de verhaallijn. Er moeten tenslotte heel wat karakters in krap vijfentwintig minuten worden neergezet. Maar de manier waar op dat gebeurde was wel erg op de automatische piloot. 'In voor en tegenspoed' was gebaseerd op een Engels origineel en kostte de schrijvers die de serie in Nederland onder de aandacht van een breed publiek brachtten, kennelijk heel wat moeite om een nieuwe weg in te slaan. Maar laten we wasserijbaas Herman van Wijk nog een paar weken de tijd geven om duidelijk te ma ken dat hij meer is dan de reïncarnatie van Fred Schuyt. WIL BUYS* Buien, zon en harde wind Woest weer gisteren in de Schotse en Noorse wateren. Er wer den windstoten gemeten tot meer dan 150 kilometer per uur. Zo rapporteerde Kirkwall op de Schotse Orkney eilanden een schuiver van 152 kilometer. Regulier werd daar en in het Noor se kustgebied windkracht 10 gerapporteerd. De kwade genius achter het windgeweld was een zeer sterk uit diepende depressie. Tijdens de afgelopen nacht bevond het ze nuwcentrum zich boven Finland met een kemdruk van 949 hPa. Bij ons heeft de 'megadepressie' gisteravond en de afgelo pen nacht eveneens veel wind veroorzaakt. De west tot noord westenwind kwam op IJmuiden echter niet boven kracht 8: een stormachtige wind. Wel werd een windstoot van 97 km/uur ge rapporteerd. Boven het noorden van het land arriveerde vanochtend een agressieve buienlijn. Op veel plaatsen was het korte tijd bees tenweer met hagel, zware tot zeer zware windstoten en onge woon fel onweer. Uit Bourtange werd melding gemaakt van sneeuw waarbij de temperatuur daalde tot maar één graad bo ven nul. Ook plaatsen in noordelijk Noord-Holland maakten omstreeks 06.30 uur gewag van boos weer en om 8 uur was het bij ons raak. De temperatuur liep in korte tijd terug van zeven naar twee tot drie graden. Tijdens het weekeinde bevindt de langzaam in betekenis afne mende depressie zich in de buurt van het Russische Sint Pe tereburg. Het systeem houdt boven het Noordzeegebied een noordwestelijke stroming overeind. Deze neemt weliswaar in betekenis af maar voert wel steeds koudere lucht aan. Op zon dag kan het op 5 kilometer hoogte zo'n -40 graden zijn. Het ge volg is dat de regenbuien die van zaterdagavond af gaan vallen, véranderen in sneeuwbuien van sneeuw. De temperaturen zakken in de nacht van zaterdag op zondag tot rond het vries punt, zondag overdag wordt het niet warmer dan 3 graden. Morgen overdag wordt het een graad of 5-6. Ook dan vallen er enkele buien (sommige met hagel) maar zo nu en dan komt ook de zon tevoorschijn. De noordwestenwind is aan de kust eerst nog hard tot stormachtig, windkracht 7-8. JAN VISSER Tandarts met composiet-allergie lijkt op weg naar arbeidsongeschiktheid E Op zijn vingertoppen zitten pijnlijke kloven, de huid van de vinge. los in gelige schilfers. Soms is de pijn zo hevig, dat zoiets simpels? dichtknopen van een overhemd onmogelijk is. Een Haarlemse taie met composiet-allergie vertelt zijn verhaal. Anoniem, beducht alt voor het voortbestaan van zijn praktijk. Als hij die tenminste nog voortzetten. Want de kans dat hij binnen afzienbare tijd volledig beidsongeschikt wordt verklaard, is niet denkbeeldig, e Glenn Hoddle MAARTEN 'T HART Schilferende huid en pijnlijke kloven die spontaan kunnen bloeden. De handen van tandartsen die allergisch zijn voor witte vullingen gaan helemaal kapot foto Nederlands tandartsenblad Hij is al bijna vijfentwintig jaar tandarts. De klachten begon nen een paar jaar geleden. De huid van zijn vingers kleurde rood en sprong kapot. „Mijn huisarst dacht dat het eczeem was. Ik kreeg een zalfje mee, dat hielp niet. En toen weer een zalfje en weer een ander zalfje. Uiteindelijk kwam ik terecht bij dermatoloog Bruynzeels van het VU-ziekenhuis, een specia list op gebied van beroepsaller- giën. En die wist het onmiddel lijk." De tandarts kreeg rust voorge schreven; de praktijk moest hij tijdelijk overdoen aan een ver vanger. Na een paar maanden verdwe nen de klachten en toog hij weer aan het werk. Op advies van de dermatoloog trok hij bij het leggen van composietvul lingen over zijn latex hand schoenen speciale nitril hand schoenen aan. „Een gewone la tex handschoen laat het spul binnen twintig seconden door, de extra nitril handschoen laat de stof ook door, maar in min dere mate en bovendien iets la ter, na zes minuten." Bijna on vermijdelijk gingen zijn vingers opnieuw kapot; een paar mole culen zijn ai voldoende om een allergische reactie te doen on- staan. Afgelopen najaar moest hij voor de tweede maal éen vervanger zoeken. „Vermoede lijk gaat mijn huid zo snel kapot doordat ik jaren onbeschermd met dat spul heb gewerkt; mijn handen zijn extra sensibel ge worden." Hij zit op de bank en spreidt zijn vingers uit. Vooral de linkerwijsvinger en linkerduim en de duim, wijs- en middelvin ger van de rechterhand zijn ge- irriteerd. „Precies de vingers die je gebruikt bij het aanleggen van een vulling. Daarom noe men ze dit ook wel het 'vijf-vin- gersyndroom'. Maar kijk, hier is ook mijn handpalm kapot. Ver moedelijk heb ik daar ook wat gemorst." De huid van zijn handen is vliesdun geworden en dus ui terst gevoelig. Als hij met zijn vingers over de mouw van zijn wollen colbertjasje wrijft, blij ven de losse velletjes haken in de stof. „Een uitje schillen, wer ken in de tuin, een gat boren in de muur om een schilderijtje op te hangen, niets gaat meer. Bij het uitoefenen van mijn werk heb ik er eigenlijk nog het minste last van. Als je een handschoen aantrekt, wordt de huid van je hand zacht en vochtig. Maar als mijn handen na het werk droog worden, springen de kloven erin." Zijn verzekeraar wil hem nog niet arbeidsongeschikt verkla ren en dwingt hem te blijven zoeken naar een oplossing. In middels werkt hij weer, één dag per week, al is de huid van zijn handen duidelijk nog niet ge heeld. Lichttherapie moet daar verandering in brengei schudt ongelovig het hj( „Lichttherapie heb ik ai gehad, toen hielp het rf Daarom krijg ik die nu^ binatie met pillen. Maa kunnen weer oogprob^ veroorzaken." Inmiddels hebben desf voor de tandarts een stj, protocol opgesteld, da;, huidcontact tussen de en de huid moet voorkji Zo moet hij twee paar' handschoenen over ellf gen en de composieter, ciale wijze in de kast b^. Ook voor de assistente^' strenge regels.Als zij ir flesje met het spul aaiu daarna de telefoon op^ spreidt zij al voldoend^ culen om mijn huid te reageren. Dus moet oo steeds handschoenen c en ze na gebruik metee- gooien." De genezing van zijn kj vingers lijkt nog ver we. het minste of geringste de huid kapot. Feitelijk invalide." Aan zijn gezi- duidelijk af te lezen dal nig vertrouwen heeft it goede afloop. „Maar ik niets te zeggen. De ven wil dat ik alles probeer" deze aanpak ook niet w zijn ze bereid mij arbei^ schikt te verklaren." KEES VAN DER LINDEN MENSELIJK Het recept is simpel: een porti tjes met slagroom, gegarneerd aantal aardbeien en kersen. Cf POFFERTJES worden ze sinds zoek van president Clinton aan cieus genoemd. In mei '97 dedj Hillary in 't Wapen van Delft zidj aan dit oer-Hollandse gerecht, f: Bink hoopt dat Hillary bij haar t aan Den Haag komend weekeinj nieuw even langskomt. Het pre? paar was destijds in Nederland' Marshall-herdenkingen bracht! spontaan een bezoek aan Delft, sloten wat te eten bij 't Wapen Bill betaalde met een cheque, het pand verlieten. Bink bleef oj derd achter en had nog lang dal ke klandizie aan mensen die Cl fertjes bestelden. Bovendien kr uit Washington nog een bedantó Hillary Clinton het komende we) naar Nederland komt in verbam VN-bevolkingsconferentie heeft haar ditmaal zelf uitgenodigd. brief heeft hij nog geen antwooi gen, maar als de presidentsvroi weekeinde aanschuift, hoeft ze af te rekenen. Deze keer wil Bir ren. Patiënten van tandarts JENS B GAARD in Kopenhagen krijgen bier uit het vat aangeboden, vo in de stoel plaatsnemen. Volge tandarts zorgt een glas bier ervi Ie patiënten zich veel opgewek behandelen. Maar hij profiteert zelf van, omdat hij tijdens zijn der de slechte adem van zijn pi hoeft te trotseren. Bjerregaard krant Jyllands-Posten dat het sj dikker wordt, als iemand verkra Samen met het gebruik van kof dat tot een geur uit de mond dii die uit een beerput. Door het bi het speeksel dunner, waardoor andere frisse' adem valt waar tf De tandarts is op het idee gekoi dens gesprekken met werknerrn bierbrouwerij die in de buurt va praktijkruimte is gelegen. De pi kunnen kiezen uit vier soorten I Glenn Hoddle is ontslagen als bondscoach van het Engelse elftal. Hij gelooft in reïn carnatie. In een interview had hij gezegd dat geestelijk en lichamelijk gehandi capten moeten boeten voor zonden uit een vorig leven. Is dat een reden voor ontslag? Moest premier Blair hier hoogst persoonlijk aan te pas ko men om te verklaren dat Hoddle niet gehandhaafd kon worden? We weten toch allemaal dat Hodd le er faliekant naast zit met zijn op vattingen? Als er ook maar een kern van waarheid in zat, zou het een le vensgroot raadsel zijn dat het over grote merendeel van de mensen kern gezond geboren wordt. Eerlijk gezegd denk ik stiekem: was het maar waar! Dan werden alle rij-examinatoren in een volgend leven rond geduwd in een in validen wagentje! Is het redelijk om iemand te ontslaan omdat hij potsierlijke opvattingen verkon digt? Zo ja, clan kun je iedereen wel naar huis sturen. Hier in Nederland huldigen honderdduizenden de opvatting dat vrij wel iedereen, op enkele uitverkoren gelovi gen na, in een volgend leven 'in de buiten ste duisternis' moet boeten voor zijn zon den. Die opvatting is niet wezenlijk ver schillend van de opvatting van Hoddle. Toch worden die honderdduizenden niet ontslagen. Sterker: ze bekleden soms func ties waar ze u en mij niet voor willen heb ben. In de Tweede Kamer zitten SGP'ers, GP- Vers, RPFers en stellig ook nog enkele CDA'ers die er vast van overtuigd zijn dat zo iemand als ik na zijn dood tot in alle eeuwigheid wenend en met de tanden knarsend in een grote SM-kelder, de hel ge naamd, met zwepen gegeseld en met gloei end kaarsvet overgoten zal worden. Ook Andries Knevel, toch directeur van de grootste omroep van Nederland, zei on langs nog in een interview dat mensen die Jezus niet wilden aanvaarden als hun ver losser een enkele reis naar de hel te wach ten staat. Maar niemand die erover peinst om hem te ontslaan. Gelukkig maar, want Het Elfde Uur stelt zelden teleur. Wat mij bij Hoddle het meest verbaast is niet zozeer dat hij van mening is dat een gehandicapte moet boeten voor zonden uit een vorig leven, maar dat hij in reïncarna tie gelooft. Een eenvoudige rekensom leert dat reïncarnatie apekool is. In het begin van deze eeuw telde de aarde naar schat ting één miljard inwoners. Nu zijn er vijf miljard mensen. Vier van de vijf mensen die thans leven kunnen dus geen vorig le ven hebben gehad om de simpele reden dat er niet genoeg 'zielen' voorhanden waren om in nieuw geborenen te reïncarneren. Goed, zult u zeggen: maar één van de vijf kan een vorig leven geleid hebben. Ak koord, maar die malle reïncarnatie hangers gaan er altijd van uit dat. een vorig leven heef geleid. Reïncarnatie: het is verpletterende maar geen reden voor on tslag, wal mensen die erin geloven doen dooi geen vlieg kwaad en gaan ook niet deuren om met een flanelbord hui. ging aan de man te brengen. Als ik mij goed herinner heeft allee Deelder ooit iets meegemaakt dati carnatie wijst. Na de dood van zijl kreeg hij opeens weer contact met\ hoorde een eigenaardig gesnuffel e vreemde knaaggeluiden. 'Pa, waai dan?', vroeg hij. Zijn vader zei dra ben gereïncarneerd.'Ik hoor zulke luiden,zei Jules. 'Komt omdat ik winterworteltje zit te knagen,zei der, 'ik zit namelijk in een konijrn in Óverschie. Bezoekers van de uitbundige zigeu nerfilm Black Cat, White Cat in film theater Scala in Nijmegen mogen na afloop van de rolprent meehelpen om de zaal letterlijk af te breken. Het is volgens woordvoerster L. Klein Gun- newiek van filmcentrum Cinemariën- burg de bedoeling dat het in de zaal net zo'n bende wordt als op het witte doek. Bioscoop Scala gaat deze maand te gen de vlakte om ruimte te maken voor de renovatie van het Nijmeegse stadscentrum. Cinemariënburg heeft Scala tien jaar lang gebruikt als de pendance voor het Filmhuis. Het film centrum krijgt in de toekomst vijf nieuwe zalen in het cultureel kwartier van het opgeknapte stadscentrum. De vertoning van de zigeunerfilm van Emir Kusturica leek de filmhuisdirec- tie een waardig afscheid voor de zestig jaar oude bioscoop. Klein Gunnewiek: „De film toont een flamboyant rom meltje met vrolijke muziek. We probe ren in de zaal precies na te doen wat er op het doek gebeurt. Als de acteurs gooien met kippenveren doen wij dat ook. In de film wordt uitbundig ge dronken, dus bouwen wij een bar in de zaal, zodat mensen onder het kij ken een drankje kunnen halen." De gemeente is als eigenaar van het gebouw akkoord gegaan met het op merkelijke afscheidsfeest. „Wij halen alles wat we willen bewaren voor de vertoning uit het gebouw. De dag na de film is er nog een houseparty. Daarna wordt het gebouw gesloopt zoals wij het achterlaten, dus het maakt niet uit hoe de bioscoop er na die dagen uitziet", aldus Klein Gunne wiek. De filmhuisdirectie is niet bang dat de actie relschoppers trekt, omdat dat publiek toch nooit naar Cinemariën burg komt, zo zegt de woordvoerster. „En van onze bezoekers verwachten we niet dat ze met een moker aan de slag gaan." ANP» Stel, je wint vier miljoen gulden in de loterij. Met het winnende lot stevig in je knuist geklemd ga je naar het loterijkantoor om het geld op te halen, maar je krijgt het niet omdat de kopie van je lot zoek is. Deze nachtmerrie werd tien jaar geleden werkelijk heid voor de koper van een lot in het noorden van Spanje. Gisteren bracht het Spaanse hooggerechts hof de nare droom tot een goed eind, door de natio nale loterij te gelasten de betrokkene alsnog een der de van de oorspronkelijke prijs uit te keren. Spanje kent een zestal grote loterijen. De loterij waar het hier om gaat, de Primitiva, is inmiddels volledig gecomputeriseerd, maar tien jaar geleden had elk lot nog een doorslag, dat de koper bij het loterijkantoor moest achterlaten. En de doorslag van het lot waar 33.057.961 peseta (zo'n vier miljoen gulden, omgere kend naar de huidige geldwaarden) op was gevallen, dat was het loterijkantoor in het Catalaanse dorp Areyns de Mar op 6 april 1989 nu juist kwijt. Jammer, geen jackpot. De koper van het lot stapte naar de rechter, die be paalde dat de overheid hem een derde van het geld moest uitkeren. De overheid ging in beroep, maar werd donderdag door het hof in het ongelijk gesteld. Het is niet duidelijk waarom de overheid slechts een derde deel van de prijs hoeft uit te keren. AP» Japanners weten het zeker: buiten spelen in de kou is gezond voor kinderen. Dus worden voor Japanse scho lieren ook bij winterweer geregeld wedstrijdjes georganiseerd. Touwtrekken in de sneeuw was een van de onderdelen bij een schoolontmoeting op het terrein van een boeddhistische tempel. foto reuters

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2