Ter Aar stuurt aan op botsing met provincie 'Op de Solex bij nacht en ontij naar de bevalling' Rijn Veenstreek ekkers verder als Groene Hnrt ^uurp^anvanaanPa^zon^er^ier^n^e^n^svar^anten Hangcontainer mogelijk op parkeerplaats MMO cobswoude wil advies er Plan 2000 en Batehof Lintje voor textielmagnaat Zeeman Kilometer quick-steppen door centrum van Alphen 1DAG 5 FEBRUARI 1999 Jlles voor de club' in Koudekerk aan den run In de Oudheidkamer a Koudekerk is zaterdag 6 en zaterdag 20 februari de I pnstelling 'Alles voor de club' te zien. Het Historisch Genoot- ap Koudekerk heeft voor deze expositie geput uit de archie- van voetbalvereniging Koudekerk, gymnastiekvereniging asia en de voormalige ijsclub Het Torentje. Daarbij kwamen oie foto's van voor en vlak na de oorlog boven water. Er is ciale aandacht voor mensen die lange tijd achter de scher- -oor de verenigingen actief zijn geweest. De Oudheidka- beide zaterdagen van 13.30 tot 16.30 uur geopend. lavbackshovv bij Vreugdeoord n den rijn Speeltuin- en buurtvereniging Vreugdeoord idt zaterdag de jaarlijkse playbackshow in het verenigingsge- de Vorselenburgstraat in Alphen aan den Rijn. De jint om twee uur. Voor informatie: 0172-476126. :r Aar zoekt plaats poolcentrum aar Burgemeester en wethouders van Ter Aar gaan op zoek r een nieuwe accommodatie voor de jeugd. Dat beloofde gemeester L. Lyklema de jongeren gisteravond in de raads- "e »adering, nadat een streep was gehaald door een poolcen- I n aan het Lindenplein. Alleen I. Riedel (WD) en oppositie- jjtij PAK stemden voor handhaving van het centrum aan het denplein. Volgens Lyklema deugt de plaats niet om veilig- isredenen, de slechte toegang en past het niet bij het win- :entrum. an klem tussen vrachtauto en hek en aan den run Bij een bedrijfsongeval op een bedrijfster- aan de Ondernemingsweg in Alphen aan den Rijn is een )f bekneld geraakt. De 55-jarige werknemer uit Zoetermeer cte gisteren aan zijn arm gewond toen hij een wegrijdende 11 :htwagen aanwijzingen gaf. Omdat de ruimte voor de wagen al beperkt was, probeerde hij de bestuurder te helpen. Toen ihauffeur vooruit reed, kwam de Zoetermeerder klem te zit- en de vrachtauto en het toegangshek. Met verwondin- zijn arm is hij direct onder doktersbehandeling gesteld. Kraamzorg Duin Veen viert gouden feest Hennie Elling herinnert het zich nog als de dag van gisteren. Als de kraamverzorgster binnen stapte kreeg ze de huishoudportemonnee in han den gedruto en was zij de baas in het gezin. „Dat is nu gelukkig anders. Er is veel meer overleg. Op de eerste dag maak je duidelijke afspraken. Als 'zuster' stond je destijds op eenzame hoogte en sprak je de ouders aan met mevrouw en meneer. Nu stel ik me voor met mijn voornaam en dat geldt ook voor de meeste ouders. Daardoor ont staat een hechtere band." Deze maand is het vijftig jaar geleden dat de georganiseerde kraamzorg in Alphen begon. Het ging in 1949 om een activiteit van de protestants- christelijke gemeenschap. Er waren ook kruisver enigingen met een rooms-katholieke en een alge mene signatuur. ,,In 1974 zijn die drie 'bloed groepen' in Alphen en omgeving samengegaan. Twee jaar geleden fuseerden we met de duin- en bollenstreek en onstond Kraamzorg Duin Veen", zegt directeur Anne Brokerhof. „De orga nisatie is met zo'n tweehonded medeweerkers actief in een gebied met 300.000 inwoners in 16 gemeenten." Ter gelegenheid van het jubileum is er later dit jaar een symposium over borstvoeding en krijgen alle cliënten een beer cadeau. Als derde organisa tie in ons land kreeg Duin Veen onlangs het ISO-9001 certificaat. Dat betekent dat de organi satie met een kwaliteitshandboek werkt. Het vol gende doel is het borstvoedingscertificaat te be halen. Brokerhof: „De kwaliteit van onze zorg neemt voortdurend toe." De 53-jarige Hennie Elling is sinds 1964 actief in Alphen en heeft de zorg voor zo'n 500 gezin nen gehad. Zij volgde haar opleiding in Limburg. „Vier maanden in een internaat. Daar kreeg je al le theorie", zegt zij terugblikkend. „Vervolgens deed je een tentamen en ging je onder begelei ding de praktijk in. „Dat is flink veranderd", zegt met andere mensen te maken. Ook de onregel matigheid in het werk vind ik leuk. In het week einde werken vind ik geen enkel probleem. Het zou me juist benauwen als er een vast patroon in zat." Elling knikt instemmend. Er is veel veranderd in 35 jaar. De organisatie huist nu in een riant kantoorpand. „Vroeger zaten we in een huis aan het Marsdiep, bij iemand die een slaapkamer over had. Ik deed alles op de fiets, tot ik een Solex bij elkaar had gespaard. Nooit problemen gehad. de E Nu pak ik nog op de fiets." Ook het werk „Vroeger kreeg de Nu is het r vaak stap ik toch haar 25-jarige collega Ilonka Verweij uit Boskoop. Zij kreeg een opleiding van drie jaar en werkte een jaar begeleiding voordat zij haar 'speld' kreeg. Beide kraamverzorgenden, zoals zij nu worden genoemd, hebben bewust voor het vak gekozen. Verweij: „Geen kantoorbaan van negen tot vijf, maar de gezondheidszorg trok me. Je hebt steeds anders geworden. Elling: iuw het kind. Dat was het. ten beleven. Samen naar zwangerschapsgym. Het eerste wat we doen is de vader leren hoe hij een kruik moet maken, het kind verschonen en wassen. Zelden kom je een vader tegen die dat niet wil. Nu worden er bijna altijd gewenste kinderen geboren. Dat was vroe ger niet altijd het geval. De sfeer is anders." Toch heeft het werk ook zijn mindere kanten. Zo kwam Elling ooit bij een gezin waar werkelijk geen cent in huis was. De voorraadkast was leeg. Er waren zelfs geen lakens. Vanuit het kantoor regelden we koffie en de sociale dienst ondernam actie. Op zich was het een trieste ervaring, maar ook dan zie ik er de humor van in. Zoals het ook leuk is als de ouders niet weten dat er een twee ling op komst is. Dan moetje ze zien kijken." Als een kind overlijdt grijpt dat ook de kraam verzorgenden aan. Elling: Gelukkig kunnen we er binnen de organisatie over praten." Verweij werkte ooit in een gezin waar een kind werd mis handeld. „Dat signaleer je en geef je door aan kantoor. Daar zoeken ze dan een oplossing. Ook heb ik in een gezin gewerkt dat mij niet ver trouwde. Ik was te jong, kon niet koken en had zelf nog nooit een kind gehad. Kortom, ik wist er niets van. Daar krijg je een dreun van. Huilend ben ik weggegaan. Een ander nam mijn werk over. Geluklag zijn dat incidenten." i verstoten Groenlinks ilid Bart Dekkers gaat zelfstandig verder in Iphense politiek onder de 1 Rood Groene Hart fractie, b ïeeft hij in een brief aan meester N. Schoof, de ge- 11 iteraad en de partij bekend akt. GroenLinks verliest oor definitief zijn derde ij in de gemeenteraad, t is niet denkbeeldig dat de ie maar enkele weken Als Dekkers op 3 maart rovinciaal statenlid wordt :en voor GroenLinks trekt ch terug als raadslid. Ver- het mogelijk dat het afde- jestuur van GroenLinks 1 royeert. Ook in dat geval is 3 lerbezinning op zijn posi- fl de gemeenteraad aan de schrijft Dekkers. Want hij K weliswaar onder een an- i' naam, nog steeds uit van programma van Groen- (kers betreurt het dat de vergadering woensdag- het vertrouwen in hem »de. Hij schrijft: „Het ont neemt mij de ruimte om met zelfrespect en waardigheid te rug te treden en tegelijkertijd is mij de politieke basis voor een verder functioneren in de GroenLinks-fractie ontnomen. Bovendien had de partij beter de statenverkiezingen kunnen afwachten. Als ik gekozen word, vertrek ik sowieso. Dan waren ze sneller van me af geweest. Nu kan ik de royementsproce dure met bezwaarschriften rek ken." Dekkers is ervan overtuigd dat GroenLinks, onder leiding van A. de Groot en H. van der Zanden, een coup heeft ge pleegd. Onverenigbaarheid van karakters is volgens hem een kul-argument. Zijn kop moest rollen omdat hij in december niet bereid was het college-programma onvoor waardelijk te ondertekenen. Nadat Dekkers zijn twijfels over deelname aan het college uit een had gezet, werd de aanval op hem geopend, meent hij. Hij wacht daarom voorlopig niet alleen de statenverkiezingen, maar ook de procedure van het afdelingsbestuur af. 'We hebben de bak al staan Ter Aar stuurt aan op een botsing met de provincie. Met uitzondering van het PAK (Progressief Akkoord) stemde de gemeenteraad gisteravond voor een plan van aanpak zónder de herindelingsvarianten van gedeputeerde sta ten van Zuid-Holland. Ter Aar wil een klantvriendelijke organisatie worden, die het waard is om zelfstandig te blijven. meentehuis. De provincie Zuid- Holland wijst die aanpak af. In een vorige week verstuurde brief sommeerde de provincie het gemeentebestuur een nieu we toekomstvisie met het bijbe horende plan van aanpak op te stellen, die is gebaseerd op her indeling of splitsing van Ter marieta kroft De gemeente trekt meer dan een half miljoen gulden uit voor een extern bureau dat het pro ject 'Ter Aar dat zijn wij' moet begeleiden. In decejnber stem de de raad, met uitzondering van oppositiepartij PAK, al in met het plan van aanpak. Dat stond toen nog alleen in hoofd lijnen op papier. Ter Aar besloot eerst puin te ruimen in de organisatie en pas over herindeling te praten als over een jaar blijkt, dat het nog steeds een zooitje is op het ge- Aar. De brief kwam gisteravond nauwelijks ter sprake. De raad buigt zich in een extra vergade ring op 25 februari over een antwoord. PAK-fractievoorzitter E. Kraak, die toch een opmer king maakte over de brief, kreeg een snauw van waarnemend burgemeester L. Lyklema. „U bent mede verantwoordelijk voor de toestand hier", beet hij de oud-wethouder toe. Stomverbaasd Het PAK gelooft niet dat inscha kelen van het bureau P2 Mana gers tot verbetering van de or ganisatie leidt en stemde daar om tegen. Uit WD-hoek was na afloop van de vergadering te horen dat wie tegenstemt, niet gelooft in zelfstandigheid. Frac tievoorzitter Kraak reageerde stomverbaasd op die geluiden. „Natuurlijk geloven wij daar wel in. We hebben altijd al ge roepen dat Ter Aar zelfstandig moet blijven. Maar om nu weer een half miljoen gulden uit te geven voor het zoveelste exter ne bureau dat de problemen moet oplossen, daar geloven wij niet in." Behalve het PAK had ook oud-wethouder I. Riedel (WD) moeite met het beschikbaar stellen van een half miljoen gul den. „Ik wil dat we op tijd op de rem kunnen trappen. Laten we het dus gefaseerd beschikbaar stellen", zei Riedel, tegen het standpunt van haar fractie in. Uiteindelijk ging ze schoorvoe tend akkoord. De burgemeester hield een vurig pleidooi vóór het plan van aanpak. „Er is hier ongelooflijk veel achterstallig onderhoud. We moeten een signaal afgeven dat we deze klus afmaken. Het bedrag is maar een schijntje vergeleken bij de kosten, die de afgelopen jaren aan ziektever zuim en interimmanagers zijn uitgegeven." Ook als het toch tot herinde ling komt is het halve miljoen volgens Lyklema geen wegge gooid geld. „Dan ben je gauw tweeënhalf tot drie jaar verder. Doorsudderen kun je onze bur gers niet aandoen." hoogmade marun kramp De hangcontainer voor de Hoogmadese jongeren komt mogelijk op het parkeerter rein van sportpark MMO te staan. Volgens de Ja- cobswoudse wethouder M. Dambrink (welzijn) hebben de sportclubs die van het park gebruik maken weinig bezwaar tegen een hangplek op de parkeerplaats. Aanvankelijk wilde de ge meente de container neer zetten langs het weggetje naar het sportpark. Dit plan viel niet in goede aarde. De voetbalvereniging, handbal vereniging en de tennisclub tekenden bezwaar aan tegen de plaats die Dambrink in gedachten had. Zij vonden een hangcontainer op de toegangsweg naar het park geen visitekaartje voor de clubs. Zij dachten dat een hangcontainer met jongeren bedreigend kon overkomen op voorbijgangers. Dambrink: „Wij hadden juist voor die plek gekozen, omdat we er van uit gingen dat de clubs zo'n container niet op hun parkeerplaats wilden hebben. Bij nader in zien bleken ze dat een betere plek te vinden." Goede hoop Vanavond gaan wethouder Dambrink en wethouder C. Vink daarom met bestuursle den van de verenigingen kij ken waar ze de container kunnen plaatsen. „We heb ben er goede hoop op dat we er samen uit komen." De hangcontainer is be doeld voor de jongeren die elkaar al tijden bij de Does- brug ontmoeten. De grootte van de groep wisselt sterk. „Soms zijn het er zes, soms twintig", zegt Vink. De plaatsing van de hang container kost nauwelijks geld. „We hebben de bak al staan bij 't Spant in Leimui- den, maar daar wordt hij niet gebruikt. Veel meer geld dan de verhuiskosten is er dus niet mee gemoeid." rugge marun k swoude gaat een extern sbureau aantrekken voor annen voor het dorpscen- van Woubrugge. Het bu- moet onderzoeken waar itbreiding van winkelcen- Batehof het best kan ihebben en op welke ma- 'lan 2000 kan worden uit- ird. Over de sloop van het woningen aan de Bateweg n de raadsleden gisteren is de vergadering verdeeld, de bouw van winkels op plaats sloot niemand op ïand uit. meerderheid van de raad erover eens dat het ver- ngsgebouw De Wijk tegen akte moet. Over wat er op laats moet komen bestaat overeenstemming. Zo wil VD op die plek senioren- ngen bouwen waar de be- s van het rijtje aan de Ba- naartoe kunnen verhui- Imaar pleit CDA voor een aantal huizen om de wing groen te houden. >taat nog steeds de moge lid om winkels op die loca- zetten ter discussie. de raad is net zo min jenstemming over het onderkomen van de igingen die van De Wijk lik maken. Een vleugel aan >orthal Oudendijk is een ir ook gaan er stern- bij de sportvelden. Dit moet dan wel kleiner wor- •dan de voetbalvereniging telde in Plan 2000. F. Wit- in Gemeentebelang le daar nog een derde op- tn toe. Hij opperde dat de 'igingen misschien tijdelijk fgebracht kunnen worden Jt Martangebouw aan de Waar de raadsleden het wel over eens waren is dat er snel uitbreiding moet komen van het winkelcentrum. Want dat is, zo stelden zij vast, voor de plaatselijke economie van we zenlijk belang. Probleem ook hier is waar dat dan moet. WD vindt dat die uitbreiding op de plek van het rijtje woningen aan de Bateweg moet komen. Het CDA en D66 zagen meer in' de bouw van twee tot drie win kels op het pleintje voor de Ba tehof. Deze partijen zagen de noodzaak van sloop van de wo ningen niet in. D66'er P. van Hoesel vindt dat de woningen te beeldbepalend zijn voor het dorp: Hij pleitte ervoor om de huurwoningen in de verkoop te doen als ze leeg komen. C. de Lange van het CDA trok fel van leer tegen een mogelijk sloop van de woningen. Hij ver weet wethouder J. Haasbroek dat hij huizen wil slopen die hij ooit zelf 'beschermde monu menten' had genoemd. Witte- man verwierp de opmerking van De Lange fel met „dit is een aanval die nergens op slaat". Burgemeester Van Beek be ëindigde de discussie met het voorstel om een extern advies bureau in te huren. Die moet alle voors en tegens maar eens op een rijte zetten. Een zeer ge detailleerd onderzoek moet dat niet worden, meent Van Beek. De winkeliers, en ook de ver enigingen hebben haast. De voorzitter van de voetbal vereniging H. van den Berg die de vergadering van de publieke tribune volgde, was wat minder te spreken over het voorstel. „Hiermee zet je de tijd ander half jaar terug en begin je weer van voor af aan. Het lijkt wel alsof ze nu pas echt gaan na denken over het plan. Iets wat wij al anderhalfjaar doen." Dansmarathon tegen zinloos geweld Dronten de schijnwerpers treden. Gisteren stond de Alphenaar, oprichter afscheid als algemeen directeur van het bedrijf, dat hij in 1967 opricht en directeur van Zeeman textielsupers, als Ridder in de Orde van Oran- te. Zijn eerste winkel in Alphen groeide uit tot een thuisbasis met 200 je Nassau in het middelpunt van de belangstelling. Burgemeester Nico werknemers. In totaal heeft de keten 535 vestigingen in Nederland, Schoof van Alphen aan den Rijn (rechts) speldde zijn verraste plaatsge- Duitsland, België en Frankrijk. foto optima Politie en jongeren Benthuizen praten over nieuwjaarsrellen hoffscholte Benthuizen is nog altijd niet uitgepraat over de nieuwjaars rellen. Om incidenten zoals op 1 januari jongstleden te voorko men, gaat de politie Rijn en Braassem maandag in gesprek met jongeren uit Benthuizen. Doel van de bijeenkomst is het kweken van onderling begrip. Tijdens de jaarwisseling kreeg de politie het in Benthuizen aan de stok met ongeveer dertig jongeren. Twee agenten raak ten licht gewond, een derde moest voor behandeling naar het ziekenhuis. Hij bleef nog enige tijd thuis met lichamelijke en geestelijke klachten, maar is inmiddels weer aan het werk. Voor het gesprek van aan staande maandag om acht uur in het ontmoetingscentrum BOC aan de Sportlaan nodigde de politie verschillende 'aan spreekpunten' in de groep jon geren rechtstreeks uit. „Bij de jongeren is onvrede over het optreden van de politie", zegt een woordvoerder. „Wij willen in een open gesprek onze stra tegie uitleggen en overbrengen dat we moeten optreden als zij regels overtreden." marieta kroft Duizend meter quick-steppen door het centrum van Alphen. Wie wil meedoen kan zich op 20 februari 's morgens om elf uur aansluiten. Onder begelei ding van het Alphens dweilor kest Tussendoortje dansen de paren vanaf het Aarplein bij De Vest naar de dansschool van Ronald en Mieke de Vos aan de Zaalbergstraat. Daar danst ie dereen non-stop door tot 's avonds elf uur. De deelnemers moeten zich laten sponsoren. Het bijeen gedanste geld gaat naar de Stichting Tegen Zinloos Geweld. 'DanceMasters' Ronald en Mieke de Vos organiseren jaar lijks in hun school een dansma rathon tussen elf en elf uur. Voor het eerst begint de mara thon nu buiten. Elk jaar kiezen de cursisten een goed doel uit. Vorig jaar was dat het Ronald McDonaldfonds. Dit jaar kozen ze voor de in Noordwijk geves tigde Stichting Tegen Zinloos Geweld. Die kreeg landelijke bekendheid met haar lieve heersbeestjesactie. Streefbedrag Ronald de Vos heeft geen streefbedrag in zijn hoofd. „Vo rig jaar dansten de deelnemers 12.000 gulden bijeen. Natuurlijk hoop ik dat dit bedrag wordt overtroffen. We hebben nu meer leerlingen, dus wie weet. Aan de andere kant zaten er vo rig jaar wel een paar grote sponsors van 500 tot 600 gul den tussen." Sponsors kunnen zowel par ticulieren als bedrijven zijn. Ze betalen de Stichting Tegen Zin loos Geweld een vooraf afge sproken bedrag per uitgevoerde dans. Tijdens de dansmarathon maken de organisatoren regel matig de tussenstand bekend, 's Avonds om elf uur krijgt voorzitter B. Wisbrun van de stichting de cheque met het eindbedrag symbolisch over handigd. Prijzen Ronald en Mieke de Vos mik ken op minimaal 150 deelne mers. De dansschool heeft prij zen beschikbaar gesteld voor de deelnemers met de meest uit gevoerde dansen, de meeste sponsors en het hoogst bij el kaar gebrachte sponsorgeld. De '1000 meter Quickstep- Race' voert vanaf het Aarplein door de Aarhof naai' de Pieter Doelmanstraat. Vervolgens 'quick-steppen' de paren via de Raadhuisstraat over de Swaens- wijkbrug en via de Prins Hen drikstraat naar de Zaalberg straat. De Vos verwacht dat de deel nemers vooral quick-steppen. „Dat is wel zo praktisch. Dweil orkesten lenen zich het best voor die dans. Bovendien is het een dans die iedereen die het zinnetje 'loop, loop, zij, sluit' in zijn hoofd heeft, kent. Wat voor weer het ook mag zijn, de dansmarathon gaat hoe dan ook door. De Vos: „Dansen in de regen heeft ook zijn char- De kraamverzorgenden Hennie Elling (links) en Ilonka Verweij. foto engel lameijer

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19