Van Rij lijkt meer onder de indruk van hogere overheden dan van bezwaren tegen baggerstort Hoogste tijd dat beleidsmakers stoppei met onrustzaaiende plannenmakerij er Schrijvende lezers Stuk over superbowl was een wanprestatie Pleidooi in 'Schone Schijn' voor afbraak Gijzelaarsbank was hopelijk hogere satire Deelnemer songfestival hoort in de eigen landstaal te zingen VRIJDAG 5 FEBRUARI 1999 REDACTIE PAUL DE VLIEGER, 071-535 Als bestuurslid van het regiona le .American football-team Lightning Leiden, dat als doel stelling beoogt het American football in deze streek een kans te geven om een herkenbare plaats te verkrijgen in de regio nale sportcultuur, voel ik mij genoodzaakt te reageren op het artikel van de heer P. van Es- schoten in het Leidsch Dagblad van zaterdag 30 januari. Van Esschoten heeft met zijn stuk een wanprestatie geleverd. Door onvolledige informatie te verschaffen, waardoor vooroor delen van lezers worden ge vormd. En door het uit verband rukken van enkele aspecten. Hij maakt taalfouten in één van de belangrijkste kernwoorden (het is quarterback in plaats van quaterback). Hij rukt herhaal delijk citaten en berichten uit zijn verband. Hij besmeurt de sport door het geven van onno dige en irreële voorbeelden. Hij onthoudt de lezers essentiële aspecten. En hij maakt een on eerlijke vergelijking tussen de sportcultuur in Nederland en de USA. Ook mijn perceptie doet de realiteit geweld aan, maar ik denk dat ik door verschillende bronnen te raadplegen - onder andere internet - het (on)be wust wijzigen van de realiteit kan minimaliseren. Fouten kun je alleen maken als je geen kennis van zaken hebt of de gegevens overhaast aan elkaar rommelt. Bijvoor beeld wanneer je bij de rivaliteit tussen beide coaches Dan Ree ves en Mike Shanahan geen kennis hebt van het feit dat de ze zaken in de pers zijn ge bracht door alleen Dan Reeves. De Atlanta Falcons zijn de un derdog en Reeves probeert de media en de publieke opinie te bespelen. Als je dit weet, inter preteer je het geschrevene heel anders en dan lijkt het niet alsof alle American football-coaches elkaar publiekelijk afmaken. Het beleven van de Super bowl is in de VS een nationale feestdag. In het stadion aanwe zig te mogen zijn, is slechts be steed aan een enkeling, die daar dan ook nog flink voor in de buidel heeft moeten tasten. Dan wil je waar voor je geld en gezelligheid en vermaak, ook als het spel stil ligt. Je mag en kan - zoals Van Esschoten deed - er niet alvast vanuit gaan dat het spel niets te bieden zal heb ben. Iedereen die voor de eerste keer een wedstrijd van de Ad mirals bijwoont, snapt niet al tijd de spelbedoeling, maar spreekt wel over de geweldige ambiance en het ontbreken van geweld op de tribunes. In Euro pa kunnen we hier best wat van leren. De slotzin van het artikel gaf (on)bewust een projectie weer naar de situatie in Europese voetbaloorlogen, waar horden hooligans elkaar afslachten na het nuttigen van stimulerende middelen. Die stimulerende middelen zijn ook in Miami aanwezig, maar het slagveld vindt alleen streng gereglemen teerd plaats: op het speelveld. De genoemde sommen geld gaan voor een belangrijk deel naar de spelers, elk team heeft bijna 150 man in dienst. Uit respect voor de sporter, die in een relatief korte tijd zijn pensi oen moet opbouwen, zijn de minimumsalarissen aan de ho- i de VS een nationale feestdag. In het stadion aanwezig te mogen zijn, is slechts besteed aan een enkeling, die daar dan ook nog flink voor in de ge kant. Een aanzienlijk deel van de binnengehaalde media gelden komt ten goede aan de globaliserende acties van de NFL. In geen enkel land ter we reld wordt professioneel Ameri can football gesubsidieerd, een over, of doe grondig research, klakkeloos over te nemen, prestatie van formaat zou ik Maar maak je er niet met een Als laatste wil ik stellen dat zeggen. jantje-van-leiden vanaf door de wanneer je als krant een artikel Tegen Van Esschoten zou ik negatieve grondgedachten die van een journalist plaatst, je na- willen zeggen: laat het schrijven Nederlandse media ten aanzien' tuurlijk verantwoording moet van artikelen aan een expert van topsport hebben, zomaar nemen voor de inhoud. Bij twij fel laat je je dan adviseren door iemand die meer kennis van za ken heeft. Het bestuur van de stichting Belangenvereniging Oostvliet- polder heeft maandag 25 janua ri een gesprek gehad met wet houders Tjeerd van Rij en .Alexander Pechtold en Arjan de Kok, projectleider Oostvlietpol- der. Onderwerp van gesprek was onder meer het alternatie ve voorstel voor indeling van de Oostvlietpolder, zoals inge diend door omwonenden. Van Rij bleek niet op de hoogte te zijn van de details van dit voorstel en beide wethou ders waren van mening dat het voorstel weinig kans maakte omdat wijziging van het tracé van rijksweg Nil niet haalbaar geacht werd. Het tracé is voor de gemeente een harde rand voorwaarde geweest bij de her inrichting van de polder. Het stichtingsbestuur bena drukte nogmaals dat in het al ternatieve voorstel veel zorgvul diger met de beschikbare ruim te wordt omgegaan waardoor slechts de helft van de polder nodig is voor bedrijventerrein en baggerstort en de andere helft groen kan blijven. Het bestuur bracht ook nog eens het eigen onderzoek van de gemeente Leiden naar voren en met name het feit dat het rapport meer vragen oproept dat het antwoorden geeft en dat het melding maakt van mogelij ke stankoverlast. Van Rij beoog de dat het onderzoek van de ge meente was gedaan om, voor uitlopend op de MER, een standpunt in te kunnen nemen over de komst van het bagger- depot en om participatie van de gemeente Leiden in de MER te ondersteunen. Het bestuur be streed deze uitleg en stelde dat het eigen onderzoek telkens verwijst naar de MER en pas af gerond kan worden als de MER gereed is. Volgens het bestuur is het ei gen ondezoek van de gemeente een politieke stunt en ingege ven door de vele bezwaren die vorige zomer werden ingediend op het voorontwerp bestem mingsplan. Het onderzoek is bovendien veel te beperkt om voldoende zekerheid te geven over de risico's en de gevolgen van de komst van een bagger- depot en overslag. Van Rij had tijdens zijn ver dediging van het eigen onder zoek zichtbaar moeite met de waarheid. Ten aanzien van de mogelijke stankoverlast Dij de overslag, zoals genoemd in het rapport van Schultz, bevestigde hij nogmaals dat geurnormen zoals destijds vastgesteld voor de SVI, gegarandeerd zullen worden en dat betekent volgens hem dat de overslag gegaran deerd stankvrij zal moeten zijn. Een opmerkelijke uitspraak van Van Rij, waarbij Pechtold (mi lieu) zichtbaar ongemakkelijk werd. Ten aanzien van de mogelijke verkeersoverlast door toename van het scheepvaartverkeer van en naar de overslag en door de komst van bedrijventerrein, be vestigde Van Rij dat daar geen onderzoek naar is gedaan, ter wijl slechts ontsluiting van de Oostvlietpolder één van de re denen is geweest om niet over te gaan tot woningbouw op de ze locatie. Van Rij bleek nog steeds,zeer onder de indruk van het bezoek aan Leiden van het college van gedeputeerde staten van Zuid- Holland om de komst van een baggerdepot in de Oostvlietpol der aan te kondigen, desnoods onder dwang van een aanwij zing. Zowel Pechtold als Van Rij ontkenden het bestaan van een koppeling tussen de komst van een baggerdepot en een bedrij venterrein. Met name Van Rij lijkt meer onder de indruk van de hogere overheden dan van de vele bezwaren tegen de bag gerstort. De gehele gang van zaken rond de komst van het bagger depot is typerend voor de hou ding van het Leids college en tegenstrijdig met de vele belof ten en voornemens van politici van met name de groene partij en als het gaat om het milieu. Deze politici blijken nu plotse ling gifgroen en hebben zonder m,eer ingestemd met een streekplan waarin een bedrij venterrein en een baggerdepot is opgenomen, zelfs zonder zich af te vragen wat de gevol gen zijn en of er geen alterna tieven zijn. Volgens Van Rij is de komst van een bedrijventerrein abso luut noodzakelijk omdat anders bedrijven weg zullen gaan uit Leiden naar elders in de regio. Als 'part of the deal' neemt hij het baggerdepot voor lief en ne geert hij de bezwaren van be woners die straks fnet hun kin deren op een afstand van 65 meter van het baggerdepot ko men te wonen, terwijl met be hulp van statistieken is aange toond dat er een verhoogde kans is op aangeboren afwijkin gen aan hart en bloedvaten bij kinderen van ouders die binnen een straal van drie kilometer van een vuilstort wonen. Hopelijk keert het gezonde verstand terug bij burgmeester en wethouders en gaan zij weer aan het werk voor hun burgers en niet ter meerdere eer en glo rie van zichzelf. Het is aan de raadsleden om het college tot de orde te roepen en de onver antwoorde plannen voor de komst van een baggerdepot te stoppen. Diederik van der Hoek, Stichting Belangenbehartiging Oostvlietpolder, Leiden. (Door de redactie bekort.) Als je het vroeger niet met idee- I en van de RK-kerk eens was, nam je met z'n allen een paar ladders en een touw en dan J donderde je alle beelden die de papen hadden gemaakt naar 1 beneden. Afgezien van de be- j zwaren tegen de RK-kerk noe- men we dat natuurlijk barbaars. I Daar kan je wel aan zien hoe I primitief ze dachten, in die tijd. Maar er zijn ook recentere I voorbeelden. Eigenlijk alle tota- j litaire regimes hebben de nei- J ging om bij verschil van idee, kunstwerken die de tegenpartij maakt te vernietigen. Of het nu aan de communisten lag of aan de nazi's: Entartete Kunst moest er aan geloven. Die moest in de gehaktmolen of weggestopt 'want je weet maar nooit hoe veel die later toch nog waard blijkt te zijn). Met boeken was het nog eenvoudiger. Daar stookte je een vuurtje van. Ook hier weer duidelijke voorbeel- den van de primitiviteit van dit j soort denken. Daarom hoop ik maar dat het stukje van Wim Koevoet in 'Schone Schijn' in de krant van j zaterdag 30 januari een hoger soort satire is dan ik kan door- zien. Want Koevoet is een aar- dige, verstandige vent. En gees- tig op zijn tijd. En als hij roept I dat de Gijzelaarsbank moet worden gesloopt om er het 'vre- destoilet' van Stulemeijer voor in de plaats te zetten, dan moet dat wel satire zijn. Net als zijn oproep om verder al het werk van de foute pottenbakker Brouwer diep in de kelder van de Lakenhal te verstoppen. Nee, hopelijk zit daar geen ondertoon van ernst in. Want uit de geschiedenis hebben we nu toch wel geleerd dat je geen i kunstwerken stukslaat of boe- ken verbrandt van lieden met wier denkbeelden je het niet eens bent (of waar je zelfs van Terecht maakt het Kamerlid Boris Dittrich (D66) zich druk over het Engelstalig lied waar mee Nederland wü meedoen aan het Eurovisie Songfestival. Dat een Nederlandse artiest ook in een andere taal zingt, is niets bijzonders. Opera- en operettezangers doen dit al eeuwen en meer in het Duits en Italiaans dan in het Engels. Maar als wij het songfestival willen beschouwen als een jaarlijks terugkerend cultuur festijn van allen die hun steentje bijdragen aan de Eu ropese cultuur, dan behoren onze vertegenwoordigers in het Nederlands of Fries te zin gen. We hebben immers afge vaardigden per land, een jury lid per land en eik land heeft zijn eigen landstaal of landsta len als cultuurdrager(s). Laat men de taalkeuze vrij dan moet men zowel de voorbe reiding als afvaardiging en ju rering geheel loskoppelen van het begrip 'Nederland'. W. Jansen, Noordwijk. Politieagenten, onderwijzers ei voetballers geve slechte voorbeel Met veel afschuw en verbij ring heeft ons land gereagi op het feit dat twee onschuli meisjes in Gorinchem op afschuwelijke wijze van hei ven zijn beroofd. Allemaal le wij weer mee. We lopen i met stille tochten, leggen b men op de plaatsen van de slagen en hopen dat dit n meer zal gebeuren. Maar ve ten we het vervolgens wee gaan we proberen iets aar probleem te doen? Moeter niet met z'n allen agressie gengaan? Of gaan we door vragen om problemen in d< menleving? Ik geef u enige voorbeé die, naar mijn mening, agrc oproepen. Nog maar heel geleden riepen de politiel den hun leden op te gaan ken voor meer loon. Ik za laatste zijn om te beweren je niet op mag komen voor hoger loon, maar kan dit anders? Uiteindelijk komt toch in orde en wordt voo tv triomfantelijk verklaard: hebben gewonnen. Mo overheid en bonden zich realiseren dat dit ook an kan? Geven zij de bevolking het recht op fysiek geweld je niet krijgt wat je hebben Een tweede voorbeeld, de onderwijsbonden riepei tot staking voor meer loon. dat gun ik ze graag. Maar 1 we kinderen hier niet om, noods met (wat ik vind) f) geweld, je zin te krijgen? denken we wel dat er ook deren zullen zijn die hierui ren dat ze hun zin kunnen gen door het af te dwingei met dreigementen? Mijn laatste voorbeeld. van ons genieten van voei wedstrijden. Ik ook. Totdt een doelpunt wordt gem; Op dat ogenblik vinden de Iers het noodzakelijk om venop elkaar te springen. een ander rent, alsof hij wonder heeft verricht, naa tribune waar het jonge pul wordt opgezweept. Dat ze zijn, is begrijpelijk, maar i dit zo? Ze zouden zich mo realiseren dat hun uiting vreugde agressie oproept bi publiek. Ik geef u deze voorbee omdat ik van mening ben op de eerste plaats een m< teitsverbetering de het j weg is om tot een mi agressieve samenleving te men. Laten we bij ons zelf t de gaan. Een oude sprei hier van toepassing: Verl de wereld, begin bij uzelf. De vreugde-uitingen van voe Iers nadat ze een doelpunt he ben gemaakt, roepen agressii bij het publiek. foto De Gijzelaarsbank aan de kop van het Rapenburg. gruwt). De Franse schrijver Ce line was ook behoorlijk fout in zijn denken. Maar dat neemt niet weg dat hij een paar van de meest indrukwekkende werken uit de wereldliteratuur op zijn naam heeft staan. Ik vind kunst helemaal niet zo heilig sinds ik de dagen van de Beeldende Kunstenaars Re geling heb meegemaakt. Toen moesten kunstemnaars één keer in de zoveel tijd een kunst werk inleveren en daarvoor kre gen ze dan betaald. Mijn vriend X zat ook in die regeling. Op ze kere dag vroeg ik of hij even tijd voor me had. Waarop hij geagi teerd antwoordde dat hij van daag nog even een paal wit moest verven omdat hij die morgen wilde inleveren voor de BKR. Een heleboel kunst mag van mij gerust weg. Omdat ik die niet mooi vind. Die kunst hang ik ook niet thuis. En als kunst langs de straat wordt wegge haald omdat het te veel overlast veroorzaakt, zal ik daar geen traan om laten wanneer ik die niet mooi vind, of aanstellerig of gemakzuchtig of pretentieus of allemaal, zoals het vredes- dinges op de Garenmarkt. Maar niet omdat de denkbeelden van archieffoto hielco kuipers de kunstenaar mij niet beval- leh. Misschien kun je tegenwer pen dat het in de vredesbadka- mer aan de Garenmarkt iedere avond Kristalnacht is, maar ik denk dat het daar gaat om ge woon dom vandalisme waar ook je fiets elke avond het slachtoffer van is als je hem ver keerd neerzet. Erg genoeg, maar gelukkig nog geen vanda lisme met een idee erachter. Want daar kun je niet genoeg harde satire aan besteden. Met een zekere regelmaat verschijnen de meest absurde plannen uit de kokers van de beleidsmakers. Het geheel of gedeeltelijk verdwijnen van polderpark Cronesteyn voor woningbouw en industrie is weer zo'n plan, opgesteld door de ambtelijke project groep Oostflank. Achtereenvolgens zijn de laatste tijd de volgende plannen gelanceerd: de Grote Polder, (woningen en bedrijfsterrein); rond de Meerburgermolen (bedrijfsterreinen); de Boterhuispolder woningen en bedrij ven); een luchthaven in zee (waarbij War mond moet gaan fungeren als een transfe rium, met in de polders rondom Warmond een nieuw econmisch centrum); wooncor- ridors langs de snelwegen (een gevaar voor de zeer waardevolle Achthovenerpolder); Ruigekade-weiland (woningbouw, een aan slag op het Groene Hart); de Oostvlietpol der (bestemd voor baggerstort). In bijna alle gevallen heeft men de greti ge blik laten vallen op waardevolle en on vervangbare natuurgebieden. Het zijn ook allemaal projecten, die men gerealiseerd wil zien, maar waar voorbij wordt gegaan aan de noodzaak en de consequenties van deze plannenmakerij. Plannen die men in de eerste plaats gerealiseerd wil zien om er geld aan te verdienen, de zogeheten mam- .nonisering. Liet argument 'woningbehoefte' - of soms zelfs nog erger: 'woningnood' - is in deze een graag en veel bereden stokpaard je. Ook de ongebreidelde en ruimteverslin- dende uitbreidingen van de bedrijfsterrei nen gaat alle proporties te buiten. Ineffici ënte bedrijfsruimten, halfvolle vrachtau to's, foeilelijke bouwsels enzovoort zijn het gevolg. En ook hier wil men de argeloze burger overtuigen van de noodzaak tot uit breiding van de bedrijfsterreinen, stevig aangemoedigd door onder andere instan ties als de Kamer van Koophandel. Het wordt de hoogste tijd dat de beleids makers stoppen met hun onrustzaaiende plannenmakerijen en berichtgevingen. In een klein en dichbevolkt land als Neder land moet het besef ontstaan dat alles wat waardevol is behouden en beschermd dient te worden. En dat geldt in bijzondere mate voor de Randstad. De Randstad heeft zelfs de minste hoeveelheid natuur van heel Europa, het Duitse Ruhrgebied mee gerekend. Men kan eenvoudigweg niet al tijd alles maar zomaar willen en koste wat het kost omstreden plannen doordrukken. Economische groei is geen noodzaak meer. Dat niet groeien stilstand is, is een hardnekkige en onbezonnen stelling. In dit verband geeft ik ter overdenking aan de plannenmakers de stelling van de Ameri kaanse econoom E.F. Schumacher: small is beautiful. Een pas op de plaats is dan zeer van toepassing, want slechts wordt de leefbaarheid en de rust ondt burgers bevorderd en gecontinueerd. Ironisch genoeg rolde er onlamngs, c januari, een brief in de bus van de gem te Leiderdorp. De burger wordt in de verzocht om mee te denken over de keersproblematiek in Leiderdorp (Mi hof 27/1). Een probleem dat mede is oorzaakt is door de Leiderdorpse besi ders in hun bouw- en expansiedrift. Ef tuatie die is ontstaan omdat men de cc quenties schromelijk heeft onderschc waardevolle adviezen, van onder a burgers, resoluut terzijde heeft gesels Alleen al de verkeerssituatie op hel ject Acacialaan-Mauritssingel-Achtl nerweg is levensgevaarlijk en totaal o heersbaar geworden. Maar even zo vi gaat de gemeente door met het ontw len van bedrijventerreinen en woi bouwlocaties (Boterhuispolder. Ruige! weiland). Diezelfde burger krijgt nu weekje de tijd om zich in te leven in de keersproblematiek, mee te denken e mogelijk oplossingen aan te dragen deze dramatische uit de hand gelopen keersoverlast. Een bizarre situatie.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18