'Angst voor extra druk op (t woningmarkt niet terecht' 3 'Er gaat rust uit van die beesten' Regio 'Ik laat me niet de wet voorschrijven door projectontwikkelaars' Aanleg fietspad begint 'Inoktober is geen gulden te verdienen' Oegstgeestse parkeerbon is duurder dan in Leiden VRIJDAG 5 FEBRUARI 1999 Verlichtingscontrole: twee bonnen pEGSTGEESTBij een verlichtingscontrole van een half uur aan de Rhijngeesterstraatweg in Oegstgeest zijn gisterochtend dertig fietsen en bromfietsen gecontroleerd. De politie hoefde slechts twee van de passanten te bekeuren. Startschot Albanië-project Oegstgeest pEGSTGEESTMet de oproep een drankje te laten staan en het uit gespaarde geld in een collectebus te doen, geeft burgemeester E. Timmers vanavond in de kantine van voetbalvereniging UDO het startschot voor het nieuwste project van de Oegstgeestse werkgroep voor ontwikkelingssamenwerking SOS. De werk groep hoopt de komende drie jaar tenminste tienduizend gul den in te zamelen voor betere gezondheidszorg in het district Lezhë in Albanië. Voor elke gulden die onder de burgers wordt ingezameld, legt de gemeente een rijksdaalder bij. De nieuwe werkgroep SOS bestaat uit vertegenwoordigers van de politiek, de wereldwinkel, de scouting, de sport en Derde Wereld-organi satie Cordaid. Wethouder Van Eisen boos op Vereniging Oud Oegstgeest Oegstgeest laat zich bij nieuwbouwprojecten niet overvallen door projectontwikkelaars. Wethou der G. van Eisen (ruimtelijke ordening) begrijpt niet waar de Vereniging Oud Oegstgeest (VOO) het vandaan haalt. De VOO vindt dat de gemeen te het initiatief bij nieuwbouw te veel overlaat aan projectontwikkelaars, in plaats van eerst dui delijk vast te leggen wat er in het dorp wel en niet mogelijk is. Van Eisen: „Toen ik als wethouder begon, heb ik me voorgenomen dat ik me niet zal laten overrulen door ontwikkelaars. Dat weiger ik. En daar blijf ik bij." VOO-voorzitter P. Hellinga haalde deze week hard uit naar de gemeente. Oegstgeest laat zich leiden door de ambities van projectontwikke laars, aldus de vereniging. De Geversstraat vormt daarvoor het bewijs, meent VOO. Projectontwik kelaars willen in die straat immers een hotel en een woningencomplex bouwen. Tegenover deze krant verklaarde projectont wikkelaar Jorissen Holding onlangs dat Oegst geest 'razend enthousiast' is over het idee om het bedrijfscomplex van Van den Ameele te vervan gen door woningbouw. Van Eisen benadrukt op zijn beurt dat hij nog geen enkele toezegging over nieuwbouw aan de ontwikkelaars heeft ge daan. „Er is met mij nog nooit over gesproken. Er is hooguit wat met ambtenaren gepraat. En er is wat informeel contact geweest met een andere wethouder." Van Eisen wierp de kritiek van de Vereniging Oud Oegstgeest gisteravond in de gemeenteraad verre van zich. Als een projectontwikkelaar heel ongeduldig in de krant zijn plannen ontvouwt, en de krant vervolgens heel ongeduldig aan mij vraagt wat ik daarvan vind, houd ik de boot af. We zullen eerst de randvoorwaarden neerleggen, en daarna pas met de projectontwikkelaars gaan praten. Wees gerust. Die harde lijn hebben we gekozen." Toch kan Van Eisen niet ontkennen dat er nog altijd geen gedetailleerde 'randvoorwaarden' be staan voor het al jaren braakliggende stuk grond op de hoek van Geversstraat-Terweeweg. „Dat komt omdat die locatie pas is vrijgegeven", zegt Van Eisen. „De gemeenteraad heeft wel al jaren geleden een stedenbouwkundig plan neergelegd. Dat geldt nog steeds als richtsnoer. Het is heel globaal, maar geeft wel een aantal uitgangspun ten voor de toekomst." Bij Huize Duinzigt, het pand van Bilance dat deze zomer leegkomt, is de gemeente nog bezig de 'randvoorwaarden te preciseren', zoals Van Eisen het noemt. Duidelijk is al dat het gebouw grotendeels behouden blijft als kantoorpand, en dat er wat woningen zijn toegestaan. „Die voor waarden liggen vrij nauwkeurig", vindt Van El- Van Eisen betreurt de uitspraken van Hellinga. „Hij is ook raadslid geweest. Hij had zich beter van de feiten moeten vergewissen, voordat hij met kritiek kwam." Nieuwe kantoren op industrieterrein Grote Polder zor gen niet voor extra druk op de krappe woningmarkt in Zoeterwoude. Die stelling is afkomstig van de plaatselij ke WD, die daarmee afstand neemt van de kritiek van onder meer het CDA. Die partij waarschuwde eerder dat het bouwen van drie grote kantoorgebouwen op het in dustrieterrein massa's nieuwe inwoners voor het dorp betekent. fabeltje. Elke uitspraak op dit vlak is uit de lucht gegrepen en verraadt een naargeestige fan tasie", aldus WD-fractievoor zitter I. Sanders. De CDA-fractie denkt daar anders over. Die heeft bij meer dere gelegenheden de vrees uit gesproken voor de gevolgen van de komst van mogelijk tweeduizend nieuwe werkne mers. De komst van de kanto- werknemers kun nen, zo redeneert de WD, met de komst van de Rijn-Gouwe- lijn en extra buslijnen vanuit hun huidige woning naar hun toekomstige werk op de Grote Polder. „Dat de nieuwe ar beidsplaatsen een extra druk op de Zoeterwoudse woningmarkt tot gevolg zou hebben, is een ren zou buurstad Leiden en de provincie Zuid-Holland in de kaart spelen. Ze zouden het kunnen gebruiken als een extra argument voor het bouwen van woningen in de Zoeterwoudse polders. Volgens de WD vervullen de kantoorgebouwen ech ten regionale behoefte, werknemers wonen dus ook grotendeels in de regio en hoeven niet te verhuizen naar Zoeterwoude. De drie kantoorkolossen op het bedrijventerrein zijn vol gens de collegepartijen WD en PZ hard nodig. De opbrengst van de drie geplande gebouwen moet namelijk de opknapkos- ten van het industrieterrein, die vijf miljoen gulden bedragen, bekostigen. En die opknapbeurt is volgens de WD-fractie on dertussen 'dringend noodzake lijk' „Doordat er in voorgaande raadsperioden weinig tot geen aandacht is geschonken aan het aantrekkelijk houden van het terrein, heeft de verpaupering de laatste jaren hard toegesla gen", aldus de liberalen. „Fietsers zijn min of meer vo gelvrij. Voetgangers en rolstoel gebruikers kunnen uiterst moeizaam of helemaal niet ge bruik maken van de voetpaden. Dit industrieterrein moet wor den aangepakt", aldus Sanders. Zonder de kantoren moeten de burgers voor de opknapkosteri opdraaien, stelt de WD. Dal vindt de partij 'volstrekt ontoe- laatbaar.' WD Zoeterwoude: werknemers nieuwe kantoren wonen al in regio Veel Katwijkse strandpaviljoens gaan ondanks verruiming seizoen vroeg dicht Niet alle Katwijkse strandpavil joenhouders houden komend seizoen hun deuren tot 1 no vember open. Burgemeester en wethouders willen de uitbaters toestemming geven een maand langer open te blijven, maar een aantal piekert er niet over om gebruik te maken van die mogelijkheid. Anderen zijn wel blij. Zoals I. Schaddé van Doo- ren van 't Wantveld. „Hier heb ik jaren voor gevochten", zegt hij. Officieel hebben de strand tenten er - als ook de gemeen teraad instemt - twee maanden 'bij', want de regel was dat de deuren per 1 april open moch ten. De meesten waren echter voor die datum al actief. De ge meente ziet er nu streng op toe dat er voor 1 maart niet wordt opgebouwd en geschonken. H. van Weeghel van de North Shore Beachclub ziet niets in de 'verlenging' en pakt na de twee de zondag in september zijn boeltje in. „Ik moet het verdie nen in juli en augustus. Het is dat ik verplicht ben om twee zondagen in september open te zijn, anders ben ik al eerder weg. Langere openstelling heeft voor mij geen nut. Ik lig met mijn tent een beetje buiten de loop. Ik zie veel liever ruimere sluitingstijden. Nu ligt die met zonsondergang, maar tegen woordig komen de klanten nog om half twaalf aanzetten. De tijd dat het strand om zes uur leeg was, is voorbij." c) van Duyn van Zee en Zon blijft ook niet langer open. „We zijn altijd blij als het seizoen over is. We zijn er elke dag en dan verlang je zelf naar vakan tie. We hebben in de zomer nooit een dag vrij. Als het weer mooi is, zullen we misschien overwegen om een weekje lan ger open te blijven, maar in principe houden we na 1 okto ber ermee op." Van Duyn heeft overigens als enige toestem ming om eerder dan 1 maart op te bouwen. Dit vanwege de aanschaf van een volledig nieuw paviljoen. J. Parlevliet van Gebr. Parle- vliet twijfelt over een langere openstelling. „Ik vind het posi tief voor degenen die van de re geling gebruikmaken, maar in eerste instantie denk ik nee. Het risico van slecht weer vind ik in oktober veel te groot. Daarbij verdien je volgens mij geen gulden." Als het aan Schaddé van Dooren van 't Wantveld ligt, blijft hij het hele jaar open. „Mijn zaak is ef geschikt voor, alles is geïsoleerd en er is ver warming. Maar het mag niet van de gemeente en dan houdt het op. In elk geval ben ik tevre den met de langere openstel- ling, want ik stal mijn tent 's i winters in de camping de Noordduinen en die is pas eind oktober dicht en dan pas kan ik j daar terecht" Schaddé van Dooren heefi geen vrees voor de oktoberstor men. Vorig jaar werd zijn uit- j spanning bedolven onder hei zand. „Dat heb ik maar zo gela- ten, want ik was niet open. Ik j mocht blijven staan, maai mocht niet open. Nu kan ik eeri shovel laten aanrukken en d€ boel weer schoonvegen." J. van Beelen van Het Stranc kan niet wakker liggen var slecht weer in het najaar „Trouwens, daar kun je je teger verzekeren. Laten we het nc eens omdraaien: in de herfsi i kan het ook mooi weer zijn Nee, ik zie die extra maand we zitten, dat betekent extra in komsten." Montessorischool Oegstgeest tot april in ongewisse Z OEGSTGEEST MAARTEN KEULEAAANS 111 De Oegstgeestse Montessori LC school blijft nog minstens twet ij"| maanden in onzekerheid ovei de toekomst. Hoewel Oegst geest momenteel met make laardij Proper praat over dt aankoop van het leegstaandt vv schoolpand van Poelweijde aar *os de Pieter de Hoochlaan, zijn dt °'t onderhandelingen nog zondei iet resultaat. Met als gevolg dat dt zes gemeenteraad pas op zijr nt vroegst in april kan besluiter JP om het Poelweijde-pand al dar niet te kopen als nieuw onder komen voor de Montessori school. „Ik hoop dat ik u op 1 apri meer kan vertellen", zei wet ng houder H. Steens (onderwijs )ot gisteravond tegen de gemeente d raad. Vorig jaar beloofde Oegst geest dat de kogel over de Mon )ek tessorischool begin januar door de kerk zou zijn. Progressief Oegstgeest wil da ^8 Steens in elk geval met een al 1 1 ternatief verhuisplan voor dt or Montessorischool op de prop pen komt, voor het geval de on g derhandelingen met Prope: 't vastlopen. Dat kan er immer: 00 op uitdraaien dat de verbou wingsplannen voor de Langt de Voort ingrijpend moeten wor N den gewijzigd. „En wij vindei us het niet acceptabel dat je strak: 'n weer terugmoet, en weer aller |ecM lei discussie krijgt over de Lan b ge Voort", stelde M. Noort (Pro m( gressief Oegstgeest) vast. die Of zo'n tweede plek makkelijl ler i te vinden is, valt echter te be A® I twijfelen. Oegstgeest maakte a ?r'! eens een inventaris van enkel» 25 tientallen mogelijke onderko vej mens voor de school. Daarvai 1 bleef er na nader onderzoel geen enkele over. voorschoten Gedeputeerde T. Jansen van de provincie Zuid-Holland gaf gistermiddag bij de nieuwe fietstunnel bij de Kniplaan in Voorschoten het officiële startsein voor de aanleg van een fietspad tussen de Kniplaan en de Rijksstraatweg in Wassenaar. Op de prent achter Jansen is de fietsbrug te zien die in het voorjaar over de Vliet wordt aange bracht. Deze brug krijgt van de Hooghkamer- brug dezelfde bediening 'op afstand' als de Vlietlandbrug, verderop ter hoogte van de Vlietwijk. De aanleg van het fietspad en de brug vormen de laaste schakels van een fiets route van Zoetermeer naar de kust foto mark lamers vendien terug in de gemeente kas. In Oegstgeest gaat de op brengst van bekeuringen naar jjustitie. De parkeeragenten gaan op Valentijnsdag voor het eerst de winkelcentra van Oegstgeest in. De eerste veertien dagen wor den er nog geen echte bekeu ringen uitgedeeld, maar alleen waarschuwingen. Daarna be gint de 'echte' controle. Het gaat om een proef van zeven maanden. De agenten zijn door Oegst geest ingehuurd om tien uur per week te controleren of au tomobilisten die hun auto in de kortparkeerzones zetten ook echt weer na een uur weggaan. Overigens worden ook andere foutparkeerders bekeurd. Aanvankelijk maakte burge meester E. Timmers van Oegst geest bekend dat de parkeera genten voor de kerst aan het werk zouden gaan. Daar kwam echter de klad in, toen gemeen te en politie het niet eens wer den over de prijs van de agen ten. De proef met de gehuurde parkeersurveillanten kost Oegstgeest uiteindelijk 20.000 gulden. De winkeliersverenigingen van Oegstgeest zien de proef met argusogen tegemoet. „We berusten er in. Het is niet an ders", zegt J. Dietz van winke liersvereniging Oegstgeest Ac tief. ,Als een klant eenmaal een bon heeft gehad, zal het moei lijk zijn zo'n klant weer terug te krijgen. We zijn bang dat dit mensen afschrikt." F. van der Meer van winkeliersvereniging De Lange Voort deelt die zorg. „We zuüen dan ook van alles proberen om onze klanten er voortijdig op te attenderen dat het niet meer zonder parkeer- schijf kan." iParkeerbonnen in Oegstgeest lijn duurder dan in Leiden. [Moeten foutparkeerders in het ientrum van Leiden een stan- iaardboete van 69 gulden beta len, in de De Kempenaerstraat fcn op de Lange Voort is de hoogte van de parkeerboete 90 gulden. De politie trekt vanaf 1 maart de Oegstgeestse winkel- Jentra in om foutparkeerders aan te pakken. I Het verschil ontstaat doordat begstgeest bekeuringen door 'tie politie laat uitschrijven, ter wijl Leiden een eigen parkeer- flienst heeft. Oegstgeest valt daardoor in een ander, hoger poetetarief. In Leiden vloeit de opbrengst van de bonnen bo- Warmerdam en de liefde voor de blaarkop i|,Kijk, dit is een mooie." In zijn Kal aan de Wasbeeklaan in Warmond wijst Theo Warmer dam één van zijn vijfenveertig Blaarkoppen aan. Het zwart van de koe loopt van het lijf door in pe kop, tot voorbij de ogen: de jblaar'. Sommige andere koeien lebben losse vlekjes om de Pgen. „Da's toch minder ftiooi", vindt Warmerdam. Het houden van blaarkoppen is een eeuwenoude traditie in de familie van de Warmondse boer en fokker Theo Warmer dam (34). „Op de een of andere manier ligt ons hart bij die koei- pn", zegt hij met een knikje haar zijn vader, die met pensi- pen is maar nog steeds dage lijks meehelpt op de boerderij. ».Het zijn zulke mooie beesten. Er gaat rust van uit, ze zijn ge moedelijk." 1 >,De blaarkop, een oud ras, heeft het voordeel dat het een zogeheten dubbel-doel-koe is", Vult vader Warmerdam aan. Het ras geeft melk met een poog eiwitgehalte - zeer ge- Schikt voor het maken van kaas en er zit veel vlees aan het dier. „Daarom brengt een blaarkop meer op." Desondanks Is de blaarkop de afgelopen jaren bij een groot aantal boeren uit de gratie ge raakt. Zij stapten over op zwart bonte koeien met een hogere jnelkproductie. „Met minder koeien het melkquotum halen, daar gaat het om. Meer, meer, meer, zo snel mogelijk, zo gauw mogelijk", zegt vader Warmer dam. Hij denkt er het zijne van. „Ach, we willen niks zeggen ten nadele van zwartbonten, hoor. Maar op óns bedrijf passen blaarkoppen gewoon het bes te." Tot vreugde van de familie Warmerdam neemt de belang stelling voor blaarkopvee de laatste tijd weer ietsjes toe, vooral onder biologische boe ren. Ook komen sommige agra riërs die zijn overgegaan op zwartbonten, daar toch weer van terug. „De hoge melkpro ductie maakt zo'n beest kwets baar. Vergelijk het maar met een topsporter, die mankeert ook sneller, wat", aldus vader Warmerdam. „Van een blaar kop wordt minder gevraagd en dus gaat hij langer mee. Een blaarkop heeft minder kracht voer nodig, en vraagt minder veearts-kosten." Ondanks de hernieuwde be langstelling is Theo Warmer dam bezorgd. Omdat toch nog steeds veehouders met blaar koppen overstappen op een an der ras. Een ander probleem is dat veel blaarkopveehouders op leeftijd zijn en stoppen, terwijl er geen opvolger is. De Warmonder heeft zich het lot van.de blaarkop aangetrok ken. Hij is gaan zitten in een blaarkop-studieclub'. Deze maakt zich sterk voor behoud van het dier. Inmiddels is ook de overheid ervan overtuigd dat het ras niet moet uitsterven. Wie als agrariër een blaarkop koopt, kan een premie krijgen. Dat is verheugend, vindt War Theo Warmerdam en zijn vader zijn trots op hun blaarkoppen. „Op ons bedrijf passen ze gewoon het beste". foto hielco kuipers merdam, al is in zijn ogen het totale bedrag dat voor die pre mies wordt uitgetrokken aan de lage kant. Door het organiseren van bij eenkomsten, zoals studiedagen, hoopt de Warmondse agrariër met de studieclub te bereiken dat blaarkophouders meer gaan samenwerken en bijvoorbeeld wat vaker 'natuurlijk dekkende' (dus geen KI) stieren gaan uit wisselen. Tot dusver zijn de meeste blaarkophouders heel erg op zichzelf, weet Theo War merdam. Met je blaarkoppen loop je niet te koop. .Anderen geven hen een beetje het idee dat ze achterlopen omdat ze blaarkoppen hebben." War merdam heeft daar geen last van. „Ik ben er juist trots op dat ik blaarkoppen heb. Mij krijgen ze niet in een hoek." Over de toekomst van de blaarkopfokkerij wordt 5 maart een studiedag georgani seerd in hotel Emmeloord in Emmeloord. De bijeenkomst begint om 10.00 uur en eindigt om 13.30 uur. Aanmelden kan op nummer 0321 387941. Meer informatie kan Theo Warmerdam geven: 071 - 301 08 19 (na 20.00 uur).

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17