eiden Regio Lakenhal ijgt toch tra ruimte U kunt bezwaar maken - of nee, toch niet en lint van kleurige vuilcontainers Pasteltinten aan de Rijn Meer jongere op de steiger SP-vragen over uitstel 'Kijk op de wijk' in Leiden-Noord cman, 071-5356414 piv -chef herman joustra. 071-5356430 ide kano-verbranding n voorbijganger bespeurde gisteravond rond 23.00 rookontwikkeling bij studentsociëteit Minerva aan de Hij alarmeerde politie en brandweer. Toen die ter amen. bleek een aantal corpsleden zich rond de open jameld te hebben. Zij poogden daarin een kano te n, hetgeen door het natte hout meer rook dan vuur rleg met de betrokkenen, doofde de brandweer de e resten van de boot. Je vrouw aangerand n 35-jarige invalide vrouw is gisteren rond 18.00 uur .pepad aangerand. De Leidse reed daar in haar invali- aen een ongeveer 16-jarige jongen met zijn brommer stopte. Hij vToeg de vrouw hoe laat het was. Toen ze i haar horloge wilde werpen, betastte de jongen haar Vervolgens ging hij er op zijn brommer vandoor. takkenrolsters aangehouden or goed opletten van een klant en alert ingrijpen van eel kon de politie gisteren een succesje boeken in de 1 zakkenrollers. In een kledingzaak aan de Haarlem- merkte een Leiderdorpse dat twee vrouwen wel erg ar buurt kwamen staan. Tegelijkertijd voelde zij hoe vrouwen aan haar tas zat. Op hetzelfde moment zag ;eelslid dat de ander iets' wegstopte onder een kle- et bleek de portemonnee te zijn. De gewaarschuwde d daarop het tweetal aan. Het ging om twee Amster- de leeftijd van 23 jaar. aan Lange Scheistraat nuseum de Lakenhal wordt toch enigszins uit je gemeente heeft een pand gehuurd aan de leistraat, een steeg aan de zijkant van het mu- gens cultuurwethouder A. Pechtold (D66) be- ;chnische dienst van het museum de ruimte. wordt het pand voor opslag gebruikt. De wet- 1 hiermee proberen de overvolle Lakenhal wat /in. dit proces", zegt Pechtold. Vol gens de wethouder zijn er nog andere plannen voor de Laken hal maar kan hij daar nog niets Achter de tentoon- over bekend maken. 3ite. Daar komt B. Lubbers, hoofd bedrijfs voering van het stedelijk muse um is verheugd over de beslis sing van het college. Volgens haar is de situatie in de huidige werkplaats onacceptabel. „Door de houtzagerij is het stoffig in het hele museum en er staat opbouwmateriaal voor tentoonstellingen in het trap penhuis", zegt Lubbers. De huur van het pand noemt ze een noodmaatregel. „Het is niet jien aangenomen, ideaal. Werknemers moeten Rcht daar niet al te met spullen de straat overste ken. Voor het behoud van de collectie is het echter een stap vooruit." De vrijkomende ruimte wordt gebruikt voor een textieldepot, een kantoorruimte en een kin deratelier. „Daar kunnen kin derpartijtjes worden gehouden. Daar verwachten we er meer van nu onlangs is besloten om kinderen tot achttien jaar gratis toegang te verlenen." leiden Aan de Hoge Morsweg, tussen restaurant de Engelbertha-hoeve en bouwmarkt Formido, verrijst momenteel in rap tempo een nieuw appartementencomplex. De ronde to ren, uitgevoerd in een pasteltintje blauw, biedt straks plaats aan 57 appartementen. De locatie aan de Rijn is een fraaie. Het kostte dan ook weinig moeite om de woningen te slij ten. foto hielco kuipers leiden ruud sep :he dienst zit nu op erdieping van het ichter de tentoon- Daar komt plaats voor kunst", itold. Verder wordt 1 verlost van de ge- -t, stank en verflucht st voortbrengt. „De nieid neemt ook toe idgevaarlijke stoffen jnische dienst buiten m liggen opgesla- 1 Irukt dat het voor- Dr de gemeenteraad aangenomen, Icht daar niet al te men mee. Voor de. -3 waren er nog uit- innen om de Laken- ertig miljoen te ver- jdens de collegebe- werd die verbou- afgeblazen. Wel is Den vrijgemaakt om de huisvestingspro- e lossen. „De huur ind aan de Lange «is de eerste stap in 'De grond is gesaneerd, de Noorderstraat is weer schoon. Bent u het daar niet mee eens, dan heeft u zes weken de tijd om bezwaar te maken.' Dat was heel in het kort de inhoud van de beschikking die de provincie Zuid-Holland in augustus vorig jaar het licht deed zien. Naar het oordeel van de provincie was de slepende kwestie rond de sanering aan de Noorder straat eindelijk afgerond. Maar wie het daar niet mee eens was, kon daar volgens goed gebruik bezwaar tegen maken. Nu is er in de kwestie Noor derstraat nog niets gewoon voor kennisgeving aangeno men. Jurist Paul Ruijs, die op treedt namens de vorige eige naar van de grond op de hoek van de Langegracht en de Noorderstraat, grijpt iedere mogelijkheid aan om bezwaar te maken. Hij is ervan overtuigd dat er minder is gesaneerd dan uit de papieren zou moeten blijken, en hoopt op grond hiervan alsnog een hogere prijs voor de grond te kunnen bedin gen. Dus maakte Ruijs ook be zwaar tegen het saneringsver- slag. Netjes op tijd zette hij al zijn bedenkingen bij de zaak nog eens op een rijtje, in de hoop eindelijk gehoor te vinden voor zijn verhaal. De bezwarencommissie van de provincie boog zich over het verhaal van Ruijs, maar kwam niet toe aan het echt beoorde len van zijn bezwaren. De com missie nam namelijk het stand punt van de gemeente Leiden over, en dat luidde dat Ruijs he lemaal niet in bezwaar had kunnen gaan tegen het sane- ringsverslag. In het advies van de commissie aan Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland is de commissie 'bij nader inzien van oordeel dat ons besluit niet gericht is op rechtsgevolgen'. Het zinnetje waarin mensen die het er niet eens waren werden opgeroepen bezwaar te maken, was daarom ten onrechte opge nomen. Bij nader inzien is be zwaar maken tegen een sane- ringsverslag niet mogelijk. Ruijs reageert stomverbaasd op de manier waarop de pro vincie zijn bezwaren van de hand wijst. „In andere provin cies worden bezwaren tegen een saneringsverlag wél in be handeling genomen. Terwijl daar toch diezelfde Beatrix aan de muur hangt. Ze moeten toch één lijn trekken?" De jurist gaat ervan uit dat al lerlei instanties hebben meege werkt om te verhullen dat er is gerommeld bij de Noorder straat. Éen van de aanwijzingen daarvoor is het feit dat er in de loop der tijd steeds andere te keningen werden geproduceerd van de ontgraving. Hij denkt dan ook dat het geen toeval is dat juist in deze zaak de provin cie komt met het verhaal dat hij bij nader inzien geen bezwaar kan maken. „Het dossier ligt zo gevoelig, dat het ze wel goed uitkomt om nu juridisch te gaan neuzelen", aldus Ruijs. De Leidse hoogleraar milieu recht en lid van de Raad van State Th. Drupsteen vermoedt echter dat de provincie het bij het juiste eind heeft. „Ik moet voorzichtig zijn, want ik ken het dossier niet. Maar als een be sluit geen rechtsgevolgen heeft, kun je er inderdaad niet tegen in beroep gaan. Een sanerings- verslag neemt in de procedure geen duidelijke positie in, al heeft het natuurlijk wel conse quenties: als Gedeputeerde Sta ten zeggen dat het goed is ge daan, dan is de kous daarmee af." Volgens Drupsteen komt het wel vaker voor dat over heidsinstanties ten onrechte onder een brief melden dat er tegen het besluit bezwaar kan worden gemaakt. Maar of het juridisch nou wel of niet klopt, wat Ruijs betreft blijft er een probleem liggen. „Als het geen beschikking is waar je bezwaar tegen kan ma ken, wat kunnen burgers dan nog doen als ze het niet eens zijn met de procedure? Ieder een weet dat er juist bij sanerin gen veel wordt gerommeld. Er is volstrekt geen controle bij het uitgraven van vervuilde grond. Als je dan geen mogelijkheid krijgt om een evaluatierapport aan te vallen, geef dan in ieder geval aan wat je als burger wel kunt doen." Tegen de beslissing dat het onmogelijk is om bezwaar te maken tegen het saneringsver- slag, is weer beroep mogelijk - en nu echt. Ruijs heeft echter nog geen beroepschrift kunnen insturen, omdat de beslissing van de provincie nog niet offici eel is. „Het is nu nog een con ceptbesluit. Pas als ik de over een paar weken de onderteken de brief krijg, kan ik beroep aantekenen. Dat zal ik dan ook doen." LEZEESSEVX/ICE Lezersservice rectificatie: In de krant van vrijdag 22 januari verscheen een aanbieding met Marco Polo Reizen naar Lissabon. In de tekst stond: Vertrek dagelijks'; dit had moeten zijn: 'verblijf met overnachting van zaterdag op zondag'. leiden stefan timmer Vier leerlingen die in juni hun vbo-bouwopleiding van het Visser 't Hoofd Lyceum (voor heen de Mondriaan) afronden en de overstap maken naar de praktijkopleiding, krijgen van daag een zogenoemde toe komstpas van onderwijswet houder Baaijens. Hiermee zijn de leerlingen gedurende de rest van hun opleiding verzekerd van vier dagen werk per week bij een bedrijf. Met ingang van het opleidingsjaar 2000 zal de pas worden verstrekt aan alle leerlingen die het derde jaar van hun vbo-opleiding binnen stappen. Het initiatief is voor de pas is afkomstig van het SPB, het Sa menwerkingsverband Praktijk opleiding Bouw Rijnland-West, die deze week het tienjarig be staan viert. Bij deze stichting zijn zo'n 80 bouwbedrijven aangesloten. Bij een van deze bedrijven krijgen de leerlingen een leerbaan. Vanwege de grote vraag naar geschoold personeel hebben deze bedrijven vijftien extra opleidingsplaatsen voor leerling-timmerlieden en leer ling-metselaars beschikbaar. Leidse scholiere wint prijs in posterwedstrijd Scholiere Carola Senne van het Leidse beroepencollege Het Gilde heeft een prijs gewonnen in een posterwedstrijd. Die wedstrijd was uitgeschreven door de WPF, de World Popula tion Foundation. WPF organiseerde de compe titie in oktober vorig jaar. Alleen leerlingen van het middelbaar beroepsonderwijs mochten er aan meedoen. Senne won met het thema 'Ons milieu is niet alleen van ons. Eerlijk delen met je klein kind'. De Leidse ontwierp een poster die die boodschap uit droeg. De wedstrijd werd gehouden in het kader van de Internatio nale Conferentie over Bevolking en Ontwikkeling, die plaats heeft van 8 tot en met 12 febru ari in Den Haag. WPF is een Nederlandse non-profit organi satie die zich inzet voor de ver betering van de reproductieve gezondheid in ontwikkelings landen. Reproductief wil zeg gen dat mensen alle recht moe ten hebben om zelf te beslissen over hun kindertal en hun sek suele leven. LEIDEN - De ouderen activitei tencommissie Zuid-West houdt zondag 14 februari een ont- spanningsmiddeg voor 55-plus- sers. Muziekgroep De Sleutels verzorgt de muzikale omlijsting. De ontspanningsmiddag is in Zorgcentrum Haagwijk aan de Beethovenlaan 2 in Leiden Zuid-West. Aanvang: 14.30 uur. rage in Engeland en 1 Johnny Schipper okpaardje ligt, blijft ipezastraat, dan Lei- ■volgens de rest van 11 niet achter. In die B ze ziet het zo voor Ut een kleurig lint van vuilcontainers straks spoor door ons Straat naar straat, van ad, enzovoort, enzo- uilcontainers zegt at in vredesnaam nou weer? Maar bij de oplet tende lezer brandt mogelijkwijs nu het lampje, want vorige week al berichtten we vanaf de ze plaats over een groene bak, beplakt met een behangetje van coniferen-dessin. We spot ten dat ding op de Doezastraat en drukten er een foto van af. Geintje van een bewoner, dachten we, ludiek gebaar, leuk initiatief, een staaltje van zelf werkzaamheid dat navolging verdient. „Dat klopt", zegt Johnny De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Schipper nog geen dag later la chend over de telefoon. „Over dat geintje en die navolging wil ik het best eens hebben. Wat zo' is het ook bedoeld." Die bak, zo blijkt, is van haar. En dat is niet toevallig. Johnny („Ja, grappige naam hè, voor een vrouw") heeft namelijk een Interieur-zaak en wil daar best eens mee naar buiten treden. „Ik ben altijd op zoek naar gek ke spulletjes", zegt ze, in haar winkel op de hoek van de Doe- zastraat/Raamsteeg die inder daad vol staat met curiositei ten. „Dat dateert nog uit de tijd dat ik een piepklein antiekzaak je had." Antiek 'doet' ze er nog altijd bij en om die reden was ze laatst in Engeland. Al rondsnuffelend stuitte ze daar nu eens niet op voorwerpen uit het verleden, maar op wat in Engeland in middels tot een rage is gewor den - juist het bekleden van je 'wheel-bin', de Britse equiva lent van onze groene bak. Eu reka, riep ze ter plekke, dat gaan we in Holland ook doen. „Je weet", zegt ze, „dat Engel sen iets met tuinieren hebben. Zo'n plastic bak is daar op dat eiland een doorn in het oog. Dat geldt trouwens hier net zo. Je ziet dat mensen die bak voor het huisvuil verstoppen achter een haag of een schutting of er zelfs een speciaal plaatsje voor maken. Dan staat-ie niet zo in het zicht. Nou, en dan is zo'n behangetje natuurlijk een uit komst. Je beplakt de bak met een bloemmotief, een klimop - dessin of een coniferenbehan- getje en klaar is Kees. Je zet 'm tegen de muur en het staat nog leuk ook. Ze had geluk, want er was al een andere slimme Hollander die naar deze 'handel' had ge üniformeerd. Maar voorlopig is zij de eerste en de enige in Ne derland die het recht heeft op de verkoop van de stickers. „Want het zijn stickers die je op een speciale manier moet aan brengen. Niet moeilijk, het staat op de gebruiksaanwijzing. Je moet het alleen netjes doen. Ze kosten 47,50 gulden per stuk en zijn verkrijgbaar in twaalf verschillende motieven. Als het een succes wordt, zal het arse naal ongetwijfeld worden uit gebreid. Ja, zoals je al sugge reerde: met je favoriete hond, met voetballers, met zeegezich ten en alles wat maar kunt be denken." Daar kunnen we ons inderdaad iets bij voorstellen, Johnny. Wat te denken van een vuilcon tainer met de beeltenis van Pamela Anderson, van Johhny Depp of van Will Smith? Of voor de oranje-gezinden onder ons de koningin? Of voor de echte socialisten Wïm Kok? En zo kunnen we nog wel een tijd je doorgaan. „Waar het om gaat", zegt ze lachend - want ze ziet het ook voor zich - „is leiden robbert minkhorst De SP eist opheldering van bur gemeester en wethouders over het uitstel van Kijk op de wijk in Leiden-Noord. De socialisten vinden het vreemd dat wethou der J. Laurier eerst toezegt dat het project nog deze maand be gint en dat later een ambtenaar verklaart dat de gemeente hoopt dat zij nog voor de zomer aan de slag kan. De SP wil weten cf Laurier daadwerkelijk die toezegging heeft gedaan. Bovendien gaat de partij ervan uit dat de wet houder geen opdracht heeft ge geven de problemen in de wijk te inventariseren. Terwijl een periode van enkele maanden voor die invetarisatie klaarblij kelijk niet lang genoeg is. ..Het is begrijpelijk dat niet alle wijken tegelijk aan de beurt kunnen komen", schrijft raads lid Paul Day een het college. „Maar als reeds voor de afgelo pen zomer toezeggingen zijn gedaan door de wethouder en er nu, meer dan een half jaar la ter, voor de betrokken wijk uit stel dreigt, kan ik mij voorstel len dat er bij de bewoners te leurstelling en onbegrip leeft." B. Groeneweg van het wijkco- mité De Kooi reageerde 'een beetje pissig' op de aankondi ging van de dienst Milieu en Beheer over het uitstel. Hij voelde zich, juist door de belof te van Laurier, 'een tikkeltje voor de gek gehouden'. Volgens een ambtenaar van Stadstoezicht komt de vertra ging doordat eerst de Kijk op de Wijk in het stadsdeel Zuid op poten moet worden gezet. Dat moet goed lopen, eer de ge meente elders begint. Kijk op de wijk richt zich op alledaagse ergernissen zoals zwerfvuil, parkeeroverlast, veiligheid in de buurt en hondenpoep. Twaalf verschillende motieven voor de vuilnisbak. Als het aan Johnny Schipper ligt bieden veel Leidse bakken binnenkort een fleurige aan blik. foto pr dat de boel een beetje opge fleurd moet worden. De grauw heid doorbroken. Zeker, er zijn al mensen om geweest, ik heb leuke reacties gehad. Ik ga nu eerst proberen om de winke liersvereniging van de Doeza straat enthousiast te krijgen voor de dessins. Van daaruit moet het gebeuren. Hopelijk volgt de rest vanzelf." ad van kaam Veel bonnen op Oegstgeesterweg Bijna eenderde van de auto's die gisteren op de Oegstgees terweg op snelheid werd ge controleerd. reed te hard en kreeg een bekeuring. In totaal controleerde de politie 652 auto's. 190 Be stuurders reden harder dan de maximum toegestane snel heid van 50 kilometer per uur. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 85 Itilometer per uur.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13