Grastuinen na vorst Tijd voor de hagen Rijp en Groen e Gouden regen en luis VRIJDAG 5 FEBRUAR11999 Het opschrift is goed. Het moet inderdaad een 't' zijn en geen 'd', al geef ik toe dat het grastuinen afgeleid is van grasduinen: naar hartelust toetasten volgens ons aller Van Dale. Wij gaan naar hartelust toetas ten en wel in de sector sier- grassen die momenteel verrassend veel fraaie soor ten biedt. Het zal moeite kosten om een keuze te maken, want er zijn zoveel soorten met totaal verschil lende groeiwijze en vooral bloeiwijze dat men niet weet te kiezen. Vooral de bloeiwijze van de diverse grassen wekt verbazing als men er vroeger nooit naar omkeek. Die varieert van sierlijk bewegende halmen tot uitdagend grote plui men. van pluizige zaad- hoofden tot nederige drup peltjes. Het zal dan ook geen moeite kosten om een border, desnoods een hele tuin op genuanceerde wijze te beplanten met grassoor ten in velerlei hoogte en verschillende tinten groen om van de uiteenlopende groei en bloeiwijze maar te zwijgen. Zo dacht ik er van de zo mer over toen ik een echte oprechte grastuin had ge zien en bewonderd. Het leek me de oplossing bij uitstek voor mensen die de veelkleurige border beu zijn en die er moeite mee hebben om alle hoge plan ten te steunen en de uitge bloeide bloemen geregeld af te plukken. Om maar te zwijgen van het steeds maar weer aanvullen van eenjarig goed op open ge vallen plekken. Kortom ik begon steeds meer belang stelling te krijgen voor het gedeeltelijk vervangen van een plantenborder door middel van gevarieerde soorten gras. Maar toen kwam de eerste vToege vorstperiode en ik ging weer eens naar de grassen kijken. Dat was schrikken. De meeste soor ten waren strokleurig al moet ik toegeven dat de bloeipluimen nog vrolijk in de winterwind bleven wap peren. Maar een strokleuri ge border moet wel eigen keuze zijn, zeker als een tuin klein is en het enige stukje natuur waarop men uitkijkt. Mijn enthousiasme voor alleen maar siergras- sen in de tuin is dus iets minder geworden. Daarom de goede raad voor ieder die denkt over meer siergrassen in de tuin: neem nu, in het allerprilste voorjaar een kijkje bij een kweker met een grote col lectie grassoorten en kijk hoe de diverse soorten er uitzien als het gevroren heeft. Van vaste planten weten we dat uit jarenlange ervaring, maar het gebruik van veel soorten siergras in de tuin is redelijk nieuw en dan is het nuttig te weten hoe deze er in de winter maanden uitzien. Tot mijn spijt moet ik mel den dat de boeken over grassen weinig te melden hebben over de winterse kleur van de diverse gras soorten. Zelfs in het overi gens goede boek 'Prachtig Gras' van Michael King en Piet Oudolf, uitgave Terra, is niet een enkel hoofdstuk gewijd aan de winterkleur van gras, al staat er bij sommige soorten bij dat ze wel hun kleur behouden zoals veel Carex-soorten. Aan hoofdstukken over gras bij water, in potten of als solitair heb je niets als je niet weet wat je 's winters te wachten staat. Dus ga nu kijken eer het te laat is. HORIZONTAAL: 1. Welzijnswerkers met zilveren kijkers (6); 7. Met opgeheven hoofd is 't erg hard (5); 8. Vervoer zonder port (5): 9. Hierlangs komt een skiër in het circus (5): 10. De halmen van een palm (4): 11. In al deze landen is men opgewonden (6); 12. De besteller is niet welkom in het wijnhuis (6). VERTICAAL: 2. Gebaar uit de steeg (5); 3. Beweging in de kraamzaal (6); 4. Nullen (6); 5. Punt waar bolides stoppen op de terugweg (4); 6. Ontsteltenis door een gesloten plaats op de beurs (8); 10. In naam komt ze ook terug (4); 11. Onder een voertuig terug (3). Oplossing van donderdag: Horizontaal: 1. Zakdoek; 7 bola; 8 bron; 10. ets; 12. vlo; 13. eagle; 16. kamp; 18. inkt; 20. pos; 21. emoe; 23. zand; 26. klets; 28. sta; 30. tra; 32. tape; 34. hoos; 35. firmant. Verticaal: 1. Zot; 2. alsem; 3. ka; 4. Ob; 5. erven; 6. kol; 7. berk: -9. noot; 11eg; 14. appel; 15. Liszt; 17 arm; 19. kin; 21 eest; 22. okapi; 24. aston; 25. daas; 27. ex; 29. taf; 31. rot; 33. er; 34. ha. „Ik geloof, dat ik het weet", zei Tom Poes, die nu ook naderkwam. „Dat zal de tijd zijn die er in het stadje ge dood is, heer Ollie. Maar kijk eens achter u..." „In ieder geval", hernam heer Ollie, „is dit klokje waardeloos voor een vooruitstrevend heer. Jij mag het hebben, Kwetal. Mijn goede vader zei altijd; „Ollie, jongen, ge bruik je tijd op een nuttige wijze en vermors hem niet." Daar houd ik mij aan en daarom..." „Kijk eens achter u", drong Tom Poes aan. „Het slech te weer komt steeds dichterbij." Heer Bommel keerde zich geprikkeld om, maar toen viel zijn blik op de zwarte wolken, die lange vingers naar de maan uitstrekten. Een plot selinge koude windvlaag rukte aan zijn jas en een hagelkorrel raakte hem op de schedel, zodat hij huiver de. „Slecht weer," prevelde hij. „Het komt achter ons aan. En wat is dat voor een dreunend geluid, j-jonge v- vriend?" „Hoefgetrappel", zei Tom Poes. „De killers zijn los", riep Kwetal uit. „Ach ja, als ik niet zo'n klein denkraampje had, zou ik dat al gefoezeld hebben uit het stilstaan van de levenmeters!" Heer Ollie zak te in. De herinnering aan de afgelo pen uren daalde plotseling in alle zwaarte op hem neer en rillend trok hij zijn jas om de leden. „D-de k-kil- lers!" stamelde hij. „We g-gaan weer eens v-verder, Tom Poes. V-volg m- me!" Met deze woorden haastte hij zich naar de Oude Schicht en Kwetal liet zich snel in een gat tussen de boomwortels zakken. „Weg zijn", sprak het ventje tot zichzelf. „Ik ben geen Bommel, die buiten durft blij ven wanneer de schaduw komt!" En hij dook in zijn holletje, dat hij stevig afsloot. Luisaantasting in rozen kan worden verminderd met na tuurlijke geurstoffen. De vluchtige stoffen misleiden de bladluizen; de insecten herkennen de rozen niet meer en zoeken hun heil el ders. Het effect is net zo groot als van chemische spuitmid- delen. Dat blijkt uit een stu die van het proefstation voor de Boomteelt in Boskoop. Om welke stoffen het precies gaat, wil onderzoeker Nico Dolmans van het proefstation niet kwijt. „In elk geval zijn het verbindingen die uit planten worden gehaald en zeer specifiek werken tegen twee soorten bladluizen. De afwerende stoffen werken dus niet alleen voor het ro- zengewas maar ook voor an dere planten die door deze luizen worden geteiste^ geurstoffen moeten vejj lende malen tijdens periode worden gespq( over het gewas. Om dajC voorkomen zijn de stoie door TNO verwerkt in|( synthetische draad die), langzaam blijft afgevern instituut voor Boomte$| praktijkonderzoek haib seizoen de draden in e€ zengewas op prakrijkst Er lopen inmiddels ooj proeven voor de aanp&| de taxuskever, het me^ schadelijke insect in dj; boomkwekerij dat voof nachts actief is. „We zig zig lokstoffen te ontwi^ die de beestjes in de v*| ten lokken, waar ze vei gens worden aangeval) door natuurlijke vijanc Bniidsbloem uit Madagaskar Op het Afrikaanse eiland Ma dagaskar leven sommige op vallende dieren en planten die nergens anders voorko men. De stephanpotis ofwel bruidsbloem is hiervan een voorbeeld, maar deze kamer plant is sinds kort ook in Ne derland te koop. De nieuwko mer is een telg uit de grote fa milie van bloeiende planten en vandaar dat zijn witte bloemen een aangename geur verspreiden. Bovendien kan hij na verloop van tijd een flinke vrucht ontwikkelen die vergelijkbaar is met een mango. Een andere eigen schap is dat de bruidsi graag de hoogte opzoc zijn eentje kan hij via^ klimrek een kale muui" groeien. Hiervoor is w de voeding en verzorg3 eist zoals een wekelijk' sproeibeurt op de blac met kalkarm water. D(l naast moet in de zomt! twee weken een scheuj merplantvoeding aan! gietwater worden toeg voegd. Voor meer infff Bloemenbureau Holla' Den Haag. telefoon: O1. 365.3802. j Vraag Antwoord Moeilijkheden met een oude gouden regen, dat is het pro bleem van de heer Schol uit Haarlem en ik ben er niet van overtuigd dat ik ze op kan lossen. De aantasting door veel luis duidt erop dat de wortels het niet goed doen. Nu moet deze Labur num (Latijnse naam) droog, zonnig en op doorlatende grond staan. Het natte weer van de laatste tijd kan dus de oorzaak zijn of wellicht is het de leeftijd. Oude exemplaren mogen eigenlijk niet gesnoeid worden, zeker niet in het vroege voorjaar. Indien ge snoeid dan voor de winter maar het wegzagen van grote takken leidt ook dan vaak tot moeilijkheden. Als het mijn boom w^s dan zou ik hem vervangen door een ander exemplaar. Is de boom zeer dierbaar dan valt het te pro beren om hem een flinke laag goede grond rond de wortels te geven en flink te snoeien in de dunne takken. Dikke tak ken liever onaangetast laten. Komt er toch nog luis, altijd het gevolg van een slechte conditie van de boom, dan eind van de zomer opruimen. Helaas kan ik niet meer mel den. A.J. Bervoets uit Oegstgeest zoekt overal naar een lidcac tus in een andere kleur dan roze of rood. Kennelijk niet in de handel, maar misschien is er wel een van de lezers die weet waar een dergelijk exemplaar te koop is of, heel misschien, wil een van de le zers wel een stekje afstaan. De lidcactus stekt gemakke lijk en het adres luidt: Schou- tenb.str.16. Van C. Utrecht Cock uit Zwanenburg een aanvulling over de kiemen. Ik zal deze hier herhalen. Neem een gla zen pot, span er een stukje nylon over met elastiek, breng op de bodem van de pot een laagje van de te kie men zaden aan, spoel goed, giet het water af en zet alles op een donkere warme plaats. Spoel elke dag een of tweemaal maar laat vooral het water goed weglopen door het stukje nylon. Na een week heeft men succes met alfalfa, mosterd en taugé, Sterrekers kan ook gezaaid worden op een stukje vochtig wasemkap filter: geen vezels en houdt het vocht goed vast. Mijn dank voor de hulp. GREET BUCHNER Heer Bommel en de Killers Bij een goede verzorging ontwikkelt deze kamerplant uit h gaskar fraaie witte bloemen en een enorme vrucht, die op mango lijkt. foi Fruitvliegjes elektrocuteren Fruitvliegjes in opgeslagen ci trusvruchten kunnen worden gedood met korte elektro shocks. Dat is een goed alter natief voor uitroken met het schadelijke methylbromide. Deze ontdekking is gedaan door Howard Zhang van de Ohio Universiteit in Colum bus. Citrusvruchten als si naasappels, citroenen en grapefruits worden na de oogst belaagd door drosophi- la's of fruitvliegjes. Tijdens opslag en export brengen de ze kleine vliegjes flink wat vraatschade toe. Een aange taste citroen of sinaasappel kan gaan rotten en steekt de rest van de partij aan. Om be derf door rotting tijdens het transport te voorkomen wordt preventief gesp met methylbromide, tast evenwel de ozonl en gebruik ervan wor 2005 verboden. Onde zoeken naar milieuvr ke alternatieven. Kort "rende elektroshocks j belovend, aldus het c zoek. Grote vraag is e praktische haalbaarh de geavanceerde aan proeven zijn gedaan pulsgenerator die bij SA op de planken lag schikt maken voor cc vol citroenen is econ onzeker. Bovendien i eerst nog worden bel wat het effect is van troshocks op de kwal het fruit. Cryptogram TOM POES Deze zachte winter heeft als ge volg dat maagdepalm en paarse dovenetel tot de bloeiende len teboden behoren! Ook de pri mula's die u vorig voorjaar als uitgebloeide kamerplant in de tuin plantte, bloeiden al mid den vorige maand geel, blauw en rood. De hazelaar had stui vende katjes en de toverhaze- laar was er met zijn bundeltjes lintbloemen al in het najaar bij. Bomen en heesters kunnen nu worden geplant, als het niet vriest. Verplanten van een in uw tuin op een verkeerde plaats staande struik kan dus ook. Maak een ruim plantgat met een twee to drie meter lange paal erin die de boom voor om waaien moet behoeden. Flink wat organische mest door de grond werken waarmee u het plantgat gaat vullen. Water ge ven en goed aantrappen, zoda nig, dat u met uw hak een geul tje maakt. Het water loopt dan niet direct alle kanten op. Het is nu ook de tijd om hagen te planten. Kiezen is altijd moeilijk: moet de haag ook 's winters groen blijven, dan hebt u de keus tussen coniferen zo als Cupressocyparis, taxus of thuja. Liguster wordt winter groen gevonden, haagbeuk kan winterbruin worden genoemd. Lang blijven de bruine bladeren aan de struiken zitten. Veldes- hoe zoet, te mijmeren in dorre tijden, over fleurige velden en grazige weiden bloemendaal bv. rijksstraatweg wassenaar doom en meidoom komen ook in aanmerking, al mag de laat ste niet in de buurt van vrucht bomen worden geplant. Met regelmatig snoeien kunt u ook een dichte haag van Chi nees klokje maken. Zuurbes is er ook zo een. Engels gras, grasanjer, hoombloem, vet- kruid en schildersverdriet zijn weer terug van weggeweest. Van 'oorsprong' zijn het zgn. randjesplanten. Ze kunnen echter breed in de border uit groeien. Indien nodig verkleint u de pollen door ze te scheuren en de jongste op te planten. Bij het verwijderen van dood hout bij de klimmers kan de Clematis moeilijkheden geven want het lijken allemaal dode ranken te zijn. Gelukkig zijn er al groene toefjes te zien aan nog levende takken. Daarboven kunt u knippen. Laat vroege bloeiers als Clematis montana liever ongemoeid. Ook deze klimmer kan overigens worden De sierkers Prunus Subhirtella Autu door de zachte winter nu opnieuw. geplant! Kamperfoelie wordt om het jaar wat bijgeknipt om warboel te voorkomen. Het is nu ook de tijd om leilinden en knotwilgen te knotten. De over- inalis bloeide al in de herfst en FOTO ANP winterde geraniums kunnen in de potten met nieuwe aarde worden gezet. Enkele weken la ter snoeit u ze terug om een bossige plant te krijgen. In de Romeinse tijd ontdekte men dat het Lelietje-van-da len goed fungeerde als ge neesmiddel tegen hart- en le verklachten. Niet alleen als geneesmiddel ook als versie ring doet het meiklokje het goed. De Germanen droegen de Lelietjes -van-dalen op aan de voorjaarsgodin Ostara en tijdens de voorjaarsfeesten versierden de kinderen en vrouwen zichzelf met de heerlijk fris geurende klokjes. Geurstof voor bladluis Een in Frankrijk en het geven van een Lelietjes-van-dalen den en Zet dit zon. ter wordt geplant, op dat er volgend jaa aanzienlijk groter aai bloempjes tevoorsch Lelietje-van-dalen i

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10