Invoering euro leidt tot prijsverhogingen Bankpersoneel massaal bereid om te staken Economie rd en Volvo zinspelen op vertrek uit Nedcar oorbraak in strijd ïbestslachtoffers Cruise-terminal bijna klaar Akkoord over beperking aantal gsm-zendmasten ERDAG 4 FEBRUARI 1999 9 iikert laconiek over houding FNV ag Werkgeversvoorman Blanker! heeft gisteren laconiek reerd op dreigende taal van de FNV. De vakcentrale ver- e eergisteren bereid en in staat te zijn in verschillende en tot acties over te gaan. De voorzitter van de werkge- reniging VNO-NCW zegt rustig af te wachten hoe het jverleg in de verschillende bedrijfstakken zich ontwikkelt, leiden onderhandelingen tot problemen, erkende Blan- jaar dat betekent in zijn ogen nog niet het einde van de geconomie. Het poldermodel is niet altijd perfect, 'maar rel elke keer tot resultaat'. te zomer drukt verkoop frisdrank dam De verkoop van frisdrank en mineraalwater stond ioor de regenachtige zomer onder druk. In Nederland Jjer hoofd van de bevolking gemiddeld 85,2 liter frisdrank *3 liter mineraalwater gedronken. Uit cijfers van de bran- jjjanisatie NFI blijkt dat vorig jaar 1.338 miljoen liter fris- l|s geconsumeerd, 0,6 procent minder dan een jaar eer- nola blijft veruit het populairst met een marktaandeel van 0^:ocent. Bijna een kwart van de cola's is 'light'. Id Phone breidt uit in Lisse ;ignam-LissEHet telecombedrijf Road Phone heeft Wasse- -gfeïëcom uit Lisse overgenomen. Vorig jaar blies het be- .pecialist in diensten en systemen voor zakelijke telecom- ïatie, een beursgang af wegens het onberekenbare beurs- v4t. Samenwerking met een participatiemaatschappij of düantie met een strategische partner behoort ook tot de l0ijkheden. Wassenaar Telecom, een winstgevend bedrijfje it: 4,6 miljoen) is specialist in systemen voor vaste tele- 1 men. Road Phone richtte zich voorheen vooral op mobie- 4municatie. fee man vast voor beleggingsfraude W Het Interregionaal Fraudeteam Noord-West heeft nannen aangehouden in verband met een beleggingsfrau- ikk die afgelopen zomer in Volendam aan het licht kwam. Machtig inwoners van Volendam, Amsterdam en Zaandam j voor zeker 22 miljoen gulden het schip in, nadat ze geld belegging hadden toevertrouwd aan het bedrijf Save Ha- ^!Wormer. De mannen, een 56-jarige Volendammer en een Hge man zonder vaste woon- of verblijfplaats, worden ver- tvan valsheid in geschrifte en verduistering. eMetall wijst bod werkgevers af vpen De werkgevers in de Duitse staalindustrie hebben l^n in de slepende loononderhandelingen een nieuw bod p. Ze zijn nu bereid een loonsverhoging van 2,3 procent te n plus een eenmalige uitkering van 0,5 procent. Eerder ,el ze twee procent plus een uitkering van een half procent Itjit. De vakbond IG Metall heeft het nieuwe bod afgewe- le bond is uit op een loonsverhoging van 6,5 procent. Om I j kracht bij te zetten, begonnen de vakbondsleden eind maand met waarschuwingsstakingen. >a| A tegen schrappen vliegroutes ag De fractie van het CDA in de Tweede Kamer vindt dat rnatieven moeten komen voor de luchtverbiriding Schip- ïlde, nu KLM besloten heeft deze te schrappen. De CDA- ifleden Atsma en De Haan vinden dat de vaste Kamercom- Êj voor economische zaken hierover binnenkort met staats- ^is Ybema moet gaan overleggen. De partij is bang dat de ikkelijkheid van het noorden als vestigingsplaats voor bui- )nldse ondernemingen sterk achteruit gaat door het verval- fn luchtverbinding met Schiphol. KLM heeft besloten de den op Eelde, evenals op vliegveld Twente, te staken, om- töverliesgevend zijn. jhterijen stappen uit overleg ,hAGDe gezamenlijke slachterijen en de pluimveeindu- 0(jjn vandaag met onmiddellijke ingang opgestapt uit de likersraad van de Rijksdienst voor de Keuring van Vee en te(RW), onderdeel van het ministerie van Landbouw. Zij 'oedend over de verhoging van keuringskosten voor vlees, or'e brancheorganisaties beraden zich nog. Slagers, nood- flprijen en vleesverwerkende bedrijven hebben het regulie- rieg vooralsnog opgeschort. De Gebruikersraad adviseert V-directie over de tarieven voor keuring en controle. -Jouw heeft deze met ingang vairl februari verhoogd met iiaal twaalf procent. Consumentenbond gaat onderzoek instellen vle nieuwe eigenaar van la?rsonenautodivisie van zinspeelt op de terug- e,g uit Nedcar in het Lim- Ü- Born. Udo Kaul, Euro- lijrecteur van Ford in Eu- yfi gisteren op de AutoRai t te sluiten dat de pro van Volvo-personenau- "rdt overgeheveld naar de tjdbriek in het Belgische iel J betrokken vakbonden 1 i meteen na de aankon- van de overname van irloor Ford al gezegd reke- J houden met een derge- j ;nario. Desgevraagd zei lie mogelijkheid niet te ieii uitsluiten. óieden voor de overheve- _Jemde Kaul de giganti- verproductie van perso- "o's binnen Europa. ,,In worden per jaar pakweg ■miljoen auto's geprodu- Het ministerie van financiën heeft geconstateerd dat een aantal bedrijven en branches na de invoering van de eu ro zijn prijzen heeft verhoogd. „Ik heb al van verschillen de bedrijven gehoord dat ze hun prijzen in Europa zou den harmoniseren na invoering van de euro", zegt woordvoerder R. Florisson. Hij wil niet zeggen om welke ondernemingen het hierbij gaat. den haag gpd Zowel het ministerie als de Consumentenbond verfoeien de bedrijven die hun prijzen plotseling voor heel Europa harmoniseren. „Die munt mag geen reden zijn om de prijzen overal gelijk te trekken, en zeker niet om de prijzen in Nederland te verhogen. Winkeliers en fa brikanten kunnen er donder op zeggen dat wij dit soort fratsen openbaar maken als we erach ter komen. Uiteindelijk snijden ze zichzelf dus in de vingers", aldus E. Kouwen van de Consu mentenbond. De bond gaat on derzoeken hoe vaak dit voor komt. Cosmetica-producent L'Oréal verhoogde gelijk met de invoe ring van de euro de prijzen in Nederland fors. Sinds 1 januari 1999 hanteert het concern gelij ke prijzen voor alle Europese afnemers. In Nederland waren vooral de haarverstevigers rela tief goedkoop, nu zijn de ver stevigers 25 procent duurder geworden. De gemiddelde prijsstijging bedraagt acht pro cent. Ook nieuwe auto's worden in Nederland zo'n 10 procent duurder nu de euro een feit is. Dat zei de Franse topman van Citroën vorige week bij een be zoek aan Nederland. De schoe nenbranche kondigde al eerder prijsverhogingen aan. De Europese Commissie maak te zich er in april 1998 nog hard voor dat de invoering van de euro niet tot hogere prijzen zou leiden. 'Brussel' kwam toen met een pakket maatregelen waar door de overgang kosteloos zou moeten verlopen voor consu menten. Vooral aan de banken werden aanbevelingen gedaan. Ook winkeliers moesten zich aan bepaalde regels houden. Uiteindelijk zou de euro voor 99,9 procent van de burgers niet tot extra uitgaven leiden, zo verzekerde de Commissie. Volgens de woordvoerder van financiën heeft de Nederlandse overheid nooit dergelijke ver wachtingen uitgesproken. Wel vraagt hij zich af waarom bedrijven als L'Oréal de prijzen niet eerder verhoogden. „Als ze denken dit straffeloos te kun- ceerd, terwijl er maar plaats is voor ongeveer veertien miljoen stuks. Deze overproductie kan een belangrijke rol spelen in de vraag wat er met Volvo binnen NedCar gaat gebeuren." Ford heeft volgens hem nog niet met de Nederlandse vakbonden on derhandeld. De verhuizing naar België zou betekenen dat Mitsubishi als enige producent in NedCar achterblijft. Mitsubishi produ ceert in Bom de Carisma, Volvo de 40-modellen. Ford is als ei genaar van Mazda, dankzij een 30-procentsbelang, een directe concurrent van Mitsubishi. Kaul bevestigde dat de relatie met Mitsubishi een probleem zou kunnen vormen binnen de gesloten overeenkomst met Nedcar. Ook Bart Crols van Vol vo Car Corporation zei proble men irr relatie tot Mitsubishi te verwachten, maar beklemtoon de dat het voorbarig is om al conclusies te trekken. Amsterdam Aan de Oostelijke Handelskade in Amsterdam wordt momenteel druk gewerkt aan de zoge noemde Amsterdamse Passengers Terminal. Bij de terminal komen zeecruiseschepen aan, kunnen toeristen overstappen op rondvaartboten en touringcars en zal een grote, openbare parkeerplaats worden aangelegd. Ook wordt het een verdeelpunt voor busexcursies. Het geheel wordt in mei dit jaar opgeleverd. FOTO ANP COR MULDER nen doen, hebben ze hun hair- sprays dus jarenlang onnodig goedkoop verkocht. Maar ik denk dat de afstraffing wel volgt; zo werkt de wet van vraag en aanbod. De verstandige con sument zal denken: 'Hé verrek, dit is wel erg duur geworden. Laat ik maar iets anders kie zen." Verder noemt hij het 'kul' dat de euro prijsharmonisatie nodig zou maken. L'Oréal zegt in een reactie dat de nieuwe munt niet de directe aanleiding is voor de prijshar monisatie. „We waren dit al langer van plan, de euro heeft het alleen makkelijker ge maakt", zegt commercieel di recteur M. van de Knoop. De belangrijkste aanleiding was volgens hem dat distributeurs als Kruidvat steeds internatio- naler werken. „Die gingen dus het ene artikel in België inko pen omdat het daar het goed koopst was, en het andere arti kel in Frankrijk. Daar wilden we een eind aan maken." Onderzoek naar luchtvaartverdrag Nederland-VS brussel anp De Europese Commissie begint een procedure tegen het Open Skies verdrag tussen Nederland en de VS. Brussel heeft de Ne derlandse regering in een brief van deze stap op de hoogte ge steld. Het verdrag is van vitaal belang voor de alliantie tussen KLM en Northwest Airlines. Ook voor de mainportfunctie van Schiphol is het essentieel. De Commissie wil het Neder lands-Amerikaanse luchtvaart verdrag onderzoeken, omdat zij meent dat dat verdrag in strijd is met de interne marktbeginse- len van de Europese Unie. Eu ropees transportcommissaris Kinnock heeft ruim een jaar ge leden gedreigd lidstaten des noods voor de rechter te sle pen, omdat zij op eigen houtje luchtvaartverdragen met de VS hebben gesloten. Minister Netelenbos vindt dat het Nederlandse Open Skies- verdrag niet in strijd kan zijn met de interne Europese markt. Het verdrag dateert namelijk uit oktober 1992, terwijl de interne markt pas in 1993 in werking trad. Veertig procent werknemers heeft last van stress den haag anp Meer dan veertig procent van de werknemers gaat gebukt on der stress. De werkdruk in het onderwijs is het hoogst. Bij veertig procent van de instroom in de WAO vanuit deze sector is de oorzaak te vinden in psycho logische klachten. Dat blijkt uit een onderzoek van de Stichting Kwaliteitsbe vordering Bedrijfsgezondheids zorg. De resultaten zijn van daag gepresenteerd. Het onder zoek is verricht onder 43.500 werknemers in acht sectoren. Volgens arbeidspsycholoog M. van Veldhoven is de inhoud van de baan sterk bepalend voor de beleving van stress. Hij concludeert dat werknemers met een hogere functie en op leidingsniveau weliswaar last hebben van een hogere werk druk en psychische vermoeid heid, maar minder klagen over toekomstonzekerheid. FOTO ANP TOUSSAINT KLUITERS 'Dagje Holland' van Bill Gates den haag anp Het leukste vindt Microsoft- topman Bill Gates zijn spreadsheetprogramma Ex cel. „Want ik kijk graag naar omzet- en winstcijfers", zo zei hij gisteren in het Haagse Congrescentrum waar hij de Work Exhibition Conven tion 1999 opluisterde. Inter net zal volgens hem een steeds grotere rol spelen in de uitwisseling van gegevens. Technisch is het geen pro bleem om wereldwijd com- putermatig bereikbaar te zijn, mede door de mobiele tele foon. Slechts de snelheid van het dataverkeer laat nog te wensen over. Maar volgens de Microsoft-topman moet dat probleem binnen drie tot vier jaar zijn opgelost. Gates ziet de mens in de 21ste eeuw veelvuldig gebruik maken van 'personal compa nions': handheld-, palmtop en auto-pe's en web-tv, waar in tv en Internet met elkaar verweven zijn. Zelfs boeken ziet hij in een nieuw elektro nisch jasje; het e-book, waar in de bladzijden op een poc ketboek-groot minischerm voorbij trekken.Verder maak te Gates gewag van een tech nische doorbraak die de lees baarheid van een pc-scherm tot 300 procent moet verbete ren. Gisteren werd ook bekend dat de opvolger van Windows 98, het meest gebruikte be sturingssysteem voor compu ters, Windows 2000 nog dit jaar op de markt komt. Vol gens productmanager Robert Fransen werkt het dertig pro cent sneller 'op dezelfde ma chine'. Bovendien, zegt hij, wordt het gebruiksvriendelij ker, betrouwbaarder en krachtiger. Randapparaten zijn gemakkelijk aan te slui ten en onderhoud van pe's wordt er goedkoper en ge makkelijker door. Het 'dagje Holland' begon voor Gates gisteren in het To rentje op het Binnenhof waar hij op initiatief van minister Hermans (onderwijs) werden ontvangen door premier Kok, de ministers lorritsma (eco nomie) en Van Boxtel (mil lenniumprobleem) en staats secretaris Van der Ploeg (cul tuur). den haag gpd De vijf mobiele netwerken heb ben beloofd het aantal gsm- zendmasten zo klein mogelijk te houden en geen masten meer lukraak te plaatsen. KPN Telecom, Libertel, Telfort, Dutchtone en Ben gaan de be staande masten delen en zullen voortaan geen palen en anten nes meer neerzetten zonder vergunning. Het akkoord is gisteren geslo ten tijdens een bijeenkomst op het ministerie van verkeer en waterstaat. Onder de bevolking was onrust ontstaan over het stralingsgevaar van de duizen den zendmasten waarmee tele foonbedrijven het land volzet ten. Voor een landelijk dekkend gsm-netwerk zijn al gauw 800 zendmasten nodig, een des-net, ook wel gsm 1800 genoemd, komt al in de buurt van de 2000. De vijf mobiele netten samen zijn goed voor een kleine 8000 zenders/antennes. Daarnaast staan ook nog overal radiomas- ten, antennes voor semafoon netwerken, mobilofoons van politie, GGD en brandweer, van NS en het leger. i «slachtoffers met long- ;r maken betere kansen op Jevergoeding van hun lever. Tot nu toe wezen jevers de aansprakelijk- Van de hand omdat long- ïr ook veroorzaakt kan zijn froken. Deskundigen heb- nu een methode ontwik- 1/aarmee het aandeel van t in het ontstaan van long er - op grond van duur en felheid van blootstelling fan - berekend kan wor- kantonrechter in Middel- Jheeft op basis daarvan de ■^ïklijke Schelde Groep (KSG) in Vlissingen opgelegd nabestaanden van een oud- werknemer 26 procent van de geleden schade te betalen. De raadsman van de verzekeraar van de KSG, mr. R. Cox, vraagt zich af of een (oud)-werkgever wel aansprakelijk gesteld kan worden wanneer het aandeel van asbest geringer blijkt dan het aandeel roken, en waar het omslagpunt moet liggen. Het Comité Asbestslachtoffers noemt de uitspraak een door braak. In het verleden hebben rechters al schadevergoeding toegekend aan asbestslachtof fers met mesothelioom of as bestose. Onderhandelingen over CAO worden morgen hervat AMSTERDAA/l GPD Als de werkgevers morgen niet met een hoger loonbod komen, leggen de 114.000 werknemers bij de banken het werk neer, dreigen de vakbonden. Deze werknemers staan er om bekend niet snel warm te lopen voor een staking. „Maar de twee procent loonsverhoging die de bazen tot dusver voor de nieuwe CAO boden is echt een grove beledi ging", vindt Dick van Huizen, onder handelaar van FNV Bondgenoten. Hij eist voor de werknemers 4,5 pro cent salarisverhoging. „Een levensgroot verschil. Komen ze met een kwart pro centje hoger, dan gaat de boel meteen plat", dreigt hij. De onderhandelingen, die al een maand stil liggen, worden morgen hervat. „We krijgen vooraf geen voorstel te zien. Het is afwachten of we na een half uur weer buiten staan of dat we echt kunnen onderhande len", aldus Van Huizen. Tussen 1995 en 1998 hebben werkne mers bijna geen loonsverhogingen ge kregen. De bonden sloten een CAO-ak koord met nul procent verhoging, om dat ze daarmee banen hoopten te red den. Echter, terwijl de werknemers ma tigden, boekten de banken torenhoge winsten en hebben de topmanagers dik verdiend aan optie- en aandelenrege- lingen. Verbitterde leden hebben toen massaal hun lidmaatschap van de bond opgezegd. Dat willen de vakbon den nu voorkomen. „De bereidheid om te staken is groot", zegt Van Huizen. Hij leidt dat af uit het succes van de handtekeningenactie die de bonden (FNV Bondgenoten, CNV Dienstenbond en De Unie) hebben ge houden. Zeker 52.000 boze werkne mers hebben daarbij geprotesteerd te gen het 'miezerige loonbod'. „Dat is uniek voor de bankensector, waar werknemers heel loyaal zijn aan de werkgever. Stakingen zijn altijd lastig te organiseren", zegt CNV-onderhande- laar Harry Gerding. „We waren best onder de indruk van het aantal handtekeningen", zegt een woordvoerder van de werkgevers, ver enigd in de WGVB. „Bijna de helft van de werknemers heeft getekend, dus de boodschap is duidelijk." Dat wil niet zeggen dat de werkgevers de eisen van bonden gaan inwilligen. De WGVB krijgt dan ongetwijfeld problemen met de achterban, want er zijn zo'n tachtig hele kleine banken aangesloten. En die kunnen flinke loonstijgingen lastiger ophoesten dan de paar grote concerns. Dat het ernst is blijkt ook uit de hou ding van de ondernemingsraden. De raden van de vijf grootste banken in Nederland (ABN Arnro, Fortis, ING, Ra bobank en SNS) hebben een boze brief gestuurd naar hun raden van bestuur en hoofddirecties. „Uw bod doet geen recht aan onze inzet", schrijven ze. FNV-onderhandelaar Van Hulzen denkt dat de werkgevers de banken- CAO het liefst om zeep helpen. De CAO voor de banken moet samensmelten met de CAO voor verzekeraars, vinden ze. Steeds meer banken verkopen ook verzekeringsproducten en het is on handig om op één werkvloer verschil lende CAO's te hanteren. In april 2000 moet die samensmelting een feit zijn. Tenminste, als de vakbonden meewer ken. „Dat is nu nog maar de waag", zegt Van Huizen. ..Als we deze CAO's ineen willen schuiven, moeten de lonen ook dichter bij elkaar worden gebracht. Bij de verzekeraars hebben we een CAO af gesloten met een loonsverhoging van 6,5 procent. Dan kunnen we bij de banken niet aankomen met een zielige twee procent." De gemeente Haarlemmer meer bond enkele weken gele den de kat de bel aan door op te treden tegen gsm-netwerken die in die gemeente 120 masten illegaal, zonder vergunning hadden geplaatst. De telefoon bedrijven hebben beterschap beloofd en zullen de gemeente informeren over de technische aspecten van de zenders/ont vangers. De gsm-netten werden volgens eigen zeggen ernstig gehinderd door de traag malen de bureaucratische molens in sommige gemeentes. Eerst Li bertel en vervolgens Telfort, Dutchtone en Ben lukten het niet hun netwerk'daardoor op tijd 'dekkend' te krijgen. Overigens is er een informa tiebrochure in de maak over de vermeende gevolgen van stra ling door gsm-masten. Over de inhoud van de brochure moe ten ambtenaren en vertegen woordigers van de vijf mobiele netten hun gedachten nog laten gaan. Volgens de Gezondheids raad lopen burgers geen enkel risico door de straling van de antennes, ook al staan die bij hen op het dak. Daarvoor is de straling te zwak. Minister: Verdere varkenssanering onwaarschijnlijk den haag anp Verscheidene maatregelen om de varkensstapel te verkleinen lopen zo goed, dat de kans 'zeer groot' is dat varkensboeren vol gend jaar niet verder hoeven in te krimpen. Dat zei minister Apotheker van landbouw giste ren in de Tweede Kamer. Nu al is 'minstens de helft' van de korting niet meer nodig. Varkensboeren hebben vorig jaar hun veestapel met tien pro cent ingekrompen. Daardoor komt er minder mest in het mi lieu terecht. Daarnaast koopt de overheid bedrijven op en neemt zij boeren een deel van hun varkensrechten af als zij zulke rechten van een collega kopen. Als dat beleid wordt voortgezet, denkt de minister dat een tweede algemene kor ting op de varkensrechten ach terwege kan blijven.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9