Kamer verwijt Peper geklungel Binnenland msterdam mag doorgaan het graven Afrikahaven Huizen 'ontuchtplegers' in Deventer belaagd Recherche in Zwolle heeft nu zijn eigen IRT-affaire Geweldloze samenleving is nastreven waard Scherpe kritiek Kamer op medicijnmaatregel Borst Over het vaandel PNDERDAG 4 FEBRUARI 1999 ,msterdam Circa vijftien Turkse vrouwen zijn sinds dinsdag- Vond in Amsterdam in hongerstaking. Ze eisen afschaffing van le Koppelingswet. De hongerstaaksters hebben het kantoor van Vereniging van Vrouwen uit Turkije in Amsterdam (ATKB) :zet. Ze zien de actie als een laatste, uiterste poging, nadat :aatssecretaris Cohen (justitie) maandag had besloten dat [echts dertien van de 132 witte illegalen uit de Haagse Agnes- 4|erk alsnog een verblijfsvergunning mogen hebben. De vrou wen eisen verder een verblijfsvergunning voor iedereen die kan Bantonen dat hij voor invoering van de Koppelingswet legaal Hras en stond ingeschreven in het bevolkingsregister of een sofi- giummer had. Ze eisen bovendien een zelfstandig verblijfsrecht por vrouwen die naar Nederland zijn gekomen en toen volde- 2 len aan alle voorwaarden voor gezinshereniging, i foto anp hans steinmeier ANP Algemeen N Actie tegen gevaar laagstaande zon iizen Veilig Verkeer Nederland (WN) voert tot medio maart :tie om weggebruikers te bewegen zich beter voor te bereiden gevaarlijke verkeerssituaties door een laagstaande zon. WN :hat dat jaarlijks circa 1.200 ongevallen zijn te wijten aan ver- inding door de zon. Door deze ongelukken vallen elk jaar ge middeld negen doden en 240 zwaar- en lichtgewonden. Volgens _jVN is het van groot belang om bij felle zon of bij irritante "thittering op (natte) wegen direct de snelheid te verminderen, jovendien dient de afstand tot de voorganger zonodig te wor- n vergroot. Verder zijn schone en onbeslagen voorruiten en n goed gebruik van de zonnekleppen essentieel. Jbservatorium SOHO werkt weer dordwijk Wetenschappers en technici van de Europese ruim- evaartorganisatie ESA in Noordwijk meldden gisteren dat ze iet zonneobservatorium SOHO 'Solar Heliospheric Observato- yweer aan de praat hebben gekregen. Het is voor de tweede eer binnen een half jaar dat het SOHO uitviel en vanaf de aar- i werd hersteld. De deskundigen verwachten dat het observa- brium, dat speciaal werd gebouwd voor nauwkeurige bestude- ig van de zon, het tot in het jaar 2003 onafgebroken zal vol- Duden. SOHO draait sinds december met de aarde mee om de forse boete voor Evenhuis IgEUWARDENVoormalig staatssecretaris van economische zaken enhuis (WD) is door het gerechtshof in Leeuwarden veroor deeld tot 50.000 gulden boete wegens belastingfraude. Het hof jprak de oud-bewindsman vrij van oplichting van de Groninger Kredietbank. Volgens het hof heeft Evenhuis tegenover de be- Kstingdienst een bedrag van 206.750 gulden verzwegen. De "roeureur-generaal had vrijspraak geëist tegen de ex-bewinds- ~han, omdat hij meende dat er geen bewijs was. De rechtbank n Groningen sprak Evenhuis eerder ook vrij van oplichting, foor belastingfraude veroordeelde de rechtbank hem tot een ioete van 7.500 gulden. Aanhoudingen na moord op vrouw eeuwarden Twee mannen van 36 en 22 zijn aangehouden op ierdenking van betrokkenheid bij de moord op een 18-jarige irouw uit Assen. Het stoffelijk overschot van de vrouw werd jinsdagnacht aangetroffen in de kofferbak van de auto van één tan de twee. De vrouw was door een misdrijf om het leven ge- tomen. De politie wil niets zeggen over de relatie tussen de pannen en het slachtoffer. Inspectie neemt 35 ton vlees in beslag ierkrade De Algemene Inspectiedienst (AID) heeft 35 ton ïluimveevlees in beslag genomen, waarmee was geknoeid. Er lijn twee personen aangehouden. Het vlees was bewerkt met '.out en kruiden om zo het gewicht per stuk te doen toenemen. Het ging allereerst om een partij van twintig ton in een koelwa- {en. Die partij was voorzien van valse EU-goedkeuringsmerken in bestemd voor het Verenigd Koninkrijk. Later op de dag werd log eens vijftien ton in beslag genomen bij een pluimvee-uit- inijderij. De eigenaar van dat bedrijf en diens broer werden loor de politie aangehouden wegens openlijke geweldpleging. De vergunning van het bedrijf was al ingetrokken, omdat het liet voldeed aan de bouwtechnische en hygiënische eisen. Uitbreiding heroïne-experiment >en haag De Tweede Kamer heeft besloten het experiment met le medische verstrekking van heroïne aan langdurig verslaaf- len uit te breiden. Verslaafden in Den Haag, Groningen, ïtrecht en Heerlen kunnen binnenkort ook aan de proef deel- iemen. Voor het aan het experiment gekoppelde wetenschap- lelijk onderzoek zijn ongeveer 750 verslaafden nodig. Momen- ;el loopt er een proef in Amsterdam en Rotterdam, waarbij ids juni vorig jaar aan vijftig verslaafden gratis heroïne wordt [egeven. De regeringspartijen waren voor de voortzetting. Het .DA, de SP en de kleine christelijke partijen zijn tegen. '«sterdam anp bsterdam mag in het Weste- rtk Havengebied doorgaan met it graven van de Afrikahaven 1 deze langer maken. De Raad in State heeft gisteren het Ihorsingsverzoek afgewezen in bewoners van het kunste- larsdorpje Ruigoord tegen het ïstemmingsplan van de pro- hcie Noord-Holland en Am- Erdam. Eerder had de Raad van State pstemming gegeven tot 'om- ferbare' werkzaamheden die [entueel weer ongedaan kon- in worden gemaakt. Die zijn jna klaar. Het besluit van de |tad betekent dat verder en ®per kan worden gegraven. Ver twee drie jaar is de ha- 'n gereed. ^Volgens het bestemmings- i^an kan het karakteristieke jrkje van Ruigoord blijven an. Ook zou er plaats blijven (or ateliers. Maar wonen kan formeel niet meer. De ge- [eente Amsterdam zegt de be- oners te zullen helpen met ït zoeken naar andere woon ruimte. Een strook grond rond om het kerkje en aan de zuid kant van het gebied zal op 'na tuurvriendelijke' wijze worden ingericht. Amsterdam heeft be loofd waardevolle planten (be schermde orchideëen) daar heen te zullen verplaatsen Door het graafwerk is inmid dels al veel natuurgebied verlo ren gegaan. Bewoners van Ruigoord en enkele milieu-organisaties zijn teleurgesteld. Zij wijzen op een recente studie van het Centraal Planbureau waarin wordt ge waarschuwd voor een over schot aan haventerrein, wan neer de havenplannen langs het Noordzeekanaal worden uitgevoerd. De gemeente Am sterdam is tevreden. Minister Pronk van ruimtelijke ordening en milieubeheer toonde zich vorige week bij een bezoek aan Ruigoord voorstander van het behoud van het dorp. Actie voerders ketenden zich begin deze week aan graafmachines vast en kondigden verder verzet aan. PvdA: 'Krasje met afsluiten politie-CAO weer volledig weggepoetst' haarlem gpd Minister Peper (binnenlandse zaken) heeft gisteren een forse tik op de vingers gekregen voor de manier waarop hij de nieuwe politie-CAO tot stand heeft gebracht. Met uitzondering van zijn eigen PvdA, viel de hele Tweede Kamer over de minister, die hem voor de voeten wierp de afgelopen weken zeer klungelig te hebben geope reerd. ook het aanzien van de over heid heeft geschaad." WD-woordvoerder Nicolaï toonde zich ook uiterst onge lukkig met de gang van zaken. „Onbegrijpelijk hoe dit zo heeft kunnen lopen." De liberaal voegde eraan toe dat de minis ter 'wel wat heeft uit te leggen'. PvdA-Kamerlid Van Heemst was als enige opgelucht. Hij complimenteerde de minister nadrukkelijk met het afsluiten van een nieuwe politie-CAO. „De voorgeschiedenis is pijnlijk geweest en het had er alle schijn van dat uw imago een krasje had opgelopen", aldus Van Heemst. „Dat krasje is met het afsluiten van de CAO wat de PvdA-fractie betreft weer volle- De partijen namen hem vooral kwalijk dat hij vorige week om onduidelijke redenen terug kwam op het principe-akkoord dat 16 januari werd gesloten. De wetenschap dat gistermid dag alsnog een politie-CAO kon worden gepresenteerd, ver zachtte de pijn slechts ten dele. De paarse coalitiegenoot D66 had, net als de oppositiepartij en CDA, GroenLinks, SP en de kleine christelijke partijen, geen goed woord over voor Peper. D66-woordvoerster Schelte- ma vond dat Peper op de val reep door de gong was gered. „De procedure is een zooitje geworden. Wij vinden het een beschamende vertoning, die niet alleen veel geld kost, maar Een tevreden lachende minister Peper van binnenlandse zaken na zijn overleg met premier Kok over de politie-CAO. foto gpd phil nijhuis opmerking „volledig te goeder maals gaan rekenen en tot de trouw te hebben gehandeld", conclusie gekomen dat sprake Pas na de onderhandelingen was van een misverstand." zou duidelijk zijn geworden dat De minister en de politiebon- de lonen in de schalen 7 en 8 den bereikten gisteren na korte veel verder zouden stijgen dan onderhandelingen alsnog een Peper"verdedigde zich met de gemiddeld. „Toen zijn we nog- akkoord. Beide partijen waren bereid wat in te schikken. De minister en de korpsbeheerders betalen allebei een deel van het eerder bekendgeworden gat van 35 miljoen gulden. Volgens de bonden verandert daardoor niets voor de scheden zeven en acht, zoals afgesproken op 16 januari. Meer dan de helft van de agenten zit in deze schalen. De bonden lieten gisteren dan ook direct weten dat er 'nog steeds een goede CAO staat'. De agenten in de bewuste scha len krijgen naast een loonsver hoging van 2,66 procent ook een extra toelage voor onregel matige diensten. De nieuwe CAO gaat met terugwerkende kracht in per 1 februari, daar mee zijn eerder aangekondigde acties van de baan. Nu de politie-CAO toch nog sneller dan verwacht tot stand is gekomen, vervalt de aanlei ding voor de gisteren aange kondigde serie interviews met politiemensen over hun werk omstandigheden. Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Conflict over schuttingtaai godsdienstleraar emmeloord gpd Het onconventionele gedrag van een godsdiensüeraar aan het Emelwerda College in Em- meloord heeft geleid tot een vergaand conflict binnen de scholengemeenschap. Predi kant Harry Kamphuis nam deze week ontslag als godsdienstle raar omdat de schoolleiding klachten over het gedrag van een 'rebelse' collega zou nege ren. Die collega zou in zijn gods dienstlessen in het individueel voorbereidend onderwijs schuttingtaai gebruiken, ge slachtsdelen op het bord teke nen en opmerkingen maken die seksueel intimideren en discri mineren. Klachten daarover door de schoolleiding zijn Vanwege de kwestie zit één godsdienstleraar ziek thuis en nam deeltijd-dominee Kamp huis deze week ontslag. Tot groot verdriet van zijn leerlin gen, die gisteren een emotione le demonstratie hielden voor zijn huis in Emmeloord om Kamphuis te vragen terug te komen. deventer anpdens een huiszoeking is porno grafisch materiaal in beslag ge nomen. Het is nog onduidelijk of het om kinderporno gaat. De situatie dreigde dinsdag al te escaleren. Toen is de woning van een andere man belaagd. Die moest ook door de politie in veiligheid worden gebracht. In Urk gebeurde onlangs iets soortgelijks. Daar trok een grote groep jongeren op naar het huis van een man die was ver oordeeld wegens een zeden misdrijf. Burgerinformant handelde jarenlang in harddrugs zwolle anp De woning van een 43-jarige man uit Deventer is gisteren belaagd door ouders en buurt bewoners van een zevenjarig meisje. De man zou ontucht met haar hebben gepleegd. Een van de belagers reed met een auto in op de voorgevel van de woning. De politie verhinderde dat de woning werd betreden en bracht de bewoner in veilig heid, waarna hij als verdachte is aangehouden en verhoord. Tij- De rijksrecherche onderzoekt het mogelijke gebruik van een criminele burgerinformant door het Interregionaal Rechercheteam Noord- en Oost-Nederland in Zwolle. Het gebruik van een dergelijke, zogenoemde 'groei-informant' leidde eerder tot de IRT- affaire. De parlementaire enquêtecommis sie Van Traa veroordeelde daarna het ge bruik van de groei-informant. Minister Korthals (justitie) heeft eerder aangegeven 'principiële bezwaren' tegen het gebruik van een criminele burgerinfor mant te hebben. Een meerderheid in de Tweede Kamer wil een wettelijk verbod op het inzetten van dit soort informanten, die tijdens hun werk voor de politie ook crimi nele handelingen blijven verrichten. Procureur-generaal Steenhuis heeft op dracht voor het onderzoek gegeven. Dat wordt nu gehouden onder leiding van M. van Erve, waarnemend hoofdofficier van justitie in Den Bosch. Rijksrechercheurs uit verschillende delen van het land voeren het onderzoek uit. De criminele burgerinformant heeft vol gens eigen zeggen met medeweten van het IRT Noord- en Oost-Nederland jarenlang in harddrugs gehandeld. Een groei-infor mant dient zich op te werken in een crimi nele organisatie om op die manier de hele den Bosch Koningin Beatrix opende gisteren in Den Bosch het nieuwe Paleis van Justitie. Het schuttersgilde 'de Oude Schuts- en Stadpijpers' vormde een erehaag voor de vorstin. Volgens traditie diende het vaandel Beatrix als loper. In het nieuwe justitiegebouw zijn alle gerechtelijke instanties bijeengebracht, die voorheen over zeven plaatsen in de Brabantse hoofdstad verspreid zaten. foto anp paul vreeker bende goed in kaart te kunnen brengen. Volgens woordvoerder Simonis van het college van procureurs-generaal hoopt de rijksrecherche het onderzoek binnenkort af te ronden. Het richt zich met name op het waarheidsgehalte van de uitlatingen van de persoon die zegt de criminele infor mant te zijn geweest. Zijn beweringen worden getoetst op de informatie van de 'runners' van het IRT. Runners begeleiden informanten. Het betrokken IRT Noord- en Oost-Ne derland richt zich met name op Oostblok- criminaliteit en de heroïnehandel vanuit Turkije. Niemand mag meer in de WAO terechtkomen, zonder dat met de arbeidsongeschikte een plan is overeengekomen voor scho ling, reïntegratie of een andere vorm van begeleiding. Deze aanpak, die ook geldt voor WW'ers, moet in de plaats ko men van de 'vrijblijvendheid' die nu geldt. Dat is de kem van een plan van de fractie van GroenLinks, dat vanmiddag is gepresenteerd. GroenLinks wil de privatise ring van de Ziektewet weer deels ongedaan maken. Nu is het zo dat werkgevers hun zieke werknemers een jaar lang moe ten doorbetalen. Tegelijkertijd moeten particuliere organisa ties de zieke weer op de been krijgen. Volgens GroenLinks werkt dit alleen in de eerste drie maanden. De partij stelt daarom voor werkgevers een 'eigen risico' op te leggen van dertien weken. Daarna moet de overheid weer verantwoordelijk worden voor de herintegratie van zieke werk nemers. Groenlinks pleit verder voor keiharde afspraken over pre ventie met die sectoren waar de meeste WAO-gevallen ontstaan. Als stok achter de deur wil de partij een 'quoteringsregeling': als de herintegratie van WAO'ers in 2002 niet is verbe terd, moeten bedrijven min stens vijf procent arbeidsge handicapten in dienst nemen. Deetman bij oprichting Landelijk Platform Tegen Geweld op Straat den haag gpd-anp „Een geweldloze samenle ving is een utopie, een para dijselijk droombeeld", vindt de Haagse burgemeester Deetman. Toch wil hij van Nederland zo'n paradijs ma ken. „Ik zie geen reden waarom wij daar niet naar zouden streven." Nederlan ders moeten relschoppers aanspreken op hun gedrag. Te vaak lopen mensen door en mede daardoor krijgt ge weld een kans, zo hield hij het publiek voor bij de op- - richting van het Landelijke Platform Tegen Geweld op Straat, waaraan hij leiding gaat geven. De dood van Meindert Tjoel- ker, de twee doodgeschoten meisjes uit Gorinchem: het is slechts de top van de ijsberg. Geweld op straat is meer dan de dramatische gevallen met dodelijke afloop waar de ogen van alle Nederlanders op zijn gericht, vindt Deet man. Het gaat met de samen leving de verkeerde kant op. Ruziezoekers gaan niet meer gewoon met elkaar op de vuist, maar trekken een mes. Mensen lopen door als ze zien dat iemand wordt afge tuigd. „Geweld op straat is in de afgelopen jaren toegeno men, net als het aantal dode lijke slachtoffers daarvan", al dus Deetman. „Daarnaast is geweld harder geworden, wreder. Messen, pistolen, het is niets bijzonders meer." Het platform moet er volgens de voorzitter dan ook vooral op wijzen dat mensen niet 'de andere kant op moeten kijken' wanneer een fiets wordt gestolen of een ruit wordt vernield. Want juist dan ontstaat een klimaat waarin geweld goed gedijt. „Natuurlijk is iedereen bang om van een fietsendief een grote mond te krijgen. Of nog erger. Maar wanneer je heel Nederland achter je hebt staan, .ben je minder bang om iemand op zijn gedrag aan te spreken. Anderen zul len jou immers ook helpen", zo klinkt zijn ideaal. Het Platform tegen Geweld op Straat is het resultaat van een reeks van debatten die vorig jaar werden gehouden naar aanleiding van de ge welddadige dood van Mein dert Tjoelker in Leeuwarden en Joes Kloppenburg in Am sterdam. Het platform moet een landelijk aanspreekpunt zijn over geweld op straat. Ook moet het een antige- weldscode formuleren. Deetman hoopt via het plat form onderzoek naar de oor zaken van zinloos geweld en naar de achtergrond van de daders te stimuleren. Het ontbreekt te vaak aan inzicht en kennis, vindt hij. „Natuur lijk kunnen alcohol en drugs oorzaken zijn, maar dat speelt toch vooral bij uit- gaansgeweld. En dat is toch niet het enige waar we mee hebben te maken. Op televi sie zijn elke dag tientallen vormen van zinloos geweld te zien en onze kinderen kijken daarnaar. Misschien is het tijd dat iemand nader onder zoekt wat het effect daarvan is." Het Platform, waarin 21 men sen van onder andere politie, justitie, jongerenorganisaties, nabestaanden en slachtoffer hulp zitten, houdt over drie jaar op met bestaan. De in formatie over geweld die het platform in die tijd heeft ver zameld, moet dan voor ieder een beschikbaar zijn en blij ven, bijvoorbeeld via Inter net. „Als het platform zijn taak heeft vervuld dan is het overbodig geworden", meent de voorzitter. „Maar als er na drie jaar geen enkel resultaat zichtbaar is, dan moet je je afvragen of het niet tijd wordt om naar een andere oplos sing te zoeken." den haag anp de minister. Maar in welke ge vallen die ertoe zou leiden dat patiënten moeten bijbetalen voor geneesmiddelen, bleef tot op het laatst onduidelijk. Dat komt doordat fabrikanten pas heel laat bekendmaken of zij hun prijzen aan de nieuwe li miet aanpassen. De minister zegde toe dat zij j met Nefarma, de brancheorga nisatie in de farmaceutische in- dustrie, om tafel gaat zitten om te kijken of dat in de toekomst niet anders kan en er een ter mijn van twee weken kan ko men om de publieksvoorlich ting goed te regelen. Ook beloofde de minister dat zij nauwlettend in de gaten zal houden of er voor ieder middel waarvoor moet worden bijbe- i taald, een alternatief is dat wel volledig wordt vergoed. Diverse patiëntenverenigin- gen denken dat dit in hun geval i niet zo is. Krijgt Borst overtui- gend bewijs dat er inderdaad niet altijd een alternatief is, dan kijkt zij wat daaraan kan wor den gedaan. De Tweede Kamer heeft giste ren scherpe kritiek geuit op de manier waarop minister Borst (volksgezondheid) de aanpas sing van de vergoedingslimie ten voor medicijnen heeft inge voerd. De voorlichting over de gevolgen voor de patiënten schoot volgens de Kamer be hoorlijk tekort. Maar ook artsen en apothekers zijn pas laat goed geïnformeerd. Onbehoorlijk, paniekvoetbal, een haastklus die tot een chaos heeft geleid, zo betitelden de diverse fracties de gang van za ken. De maatregel, die ertoe leidt dat patiënten voor sommi ge medicijnen moeten bijbeta len of een alternatief moeten kiezen, levert slechts 160 mil joen op, in plaats van de 255 die aanvankelijk was venvacht, zo liet de minister de Kamer weten. Borst bleef er gisteren bij dat de invoering niet anders had gekund. Dat de aanpassing op stapel stond, was bij de betrok kenen al langer bekend, aldus Plan GroenLinks voor aanpak WAO den haag gpd

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5