Kamer verbijsterd na onthullingen De angstig lange arm van El Al Vliegen boven bebouwing in noodsituaties toegestaan Een schande, dit is witteb Bijlmerramp LD maakt geheimzinnige putatie opnieuw waar JTNTER OPRUIMING »ij PEREZ unt u het vinden? Belangrijk nieuws! DERDAG 4 FEBRUARI 1999 953 3 Ivocaat slachtoffers wil vervolging [frdam Advocaat B. van der Goen gaat onderzoeken of de en die de gevaarlijke lading van het El Al-toestel verzwegen, te vervolgen zijn. De raadsman, die 191 slachtof- ivan de ramp met de El Al-boeing vertegenwoordigt, vindt jongste getuigenissen over de giftige stoffen in de lading gevolg mogen blijven. „Degenen die van de gevaren hoogte waren, hadden de ernstige risico's voor de volks- fndheid kunnen voorzien. Dat kan mogelijk strafrechtelijke sequenties hebben," aldus Van der Goen. Daarnaast wil hij «1 bij El Al en Boeing als de Nederlandse en Israëlische staat (schadeclaim indienen wegens materiële en immateriële jide. Ook minister Borst (Volksgezondheid) kan rekenen op :!dagvaarding in kort geding. De advocaat is woedend dat de (ister een eerdere toezegging over medisch onderzoek bij heeft uitgesteld. Borst wil nu eerst de uitkomsten onderzoek van het Academisch Medisch Centrum af- orgen geen verhoor getuigen El Al ,[VivHet verhoor van twee Israëlische getuigen dat morgen plaatshebben gaat niet door. Dat heeft woordvoerder N. man van El Al gisteren meegedeeld. De commissie had de amalige vice-directeur A. Amir en de voormalige hoofdinge- ir D. Finkelstein opgeroepen om te getuigen. Het uitstel be- mt niet dat de Israëliërs niet voor de enquête verschijnen, is Kleiman. Hij zei dat de commissie ook een derde Israëli- 'i El Al-medewerker heeft opgeroepen om een verklaring af Zijn identiteit en functie wilde hij nog niet prijsgeven, man herhaalde dat de maatschappij volledige medewerking kent aan het onderzoek. Maar omdat Amir en Finkelstein gepensioneerd zijn, kan El Al hen niet dwingen te n. Buitenlandse getuigen zijn, anders dan Nederlanders, niet jlicht om voor de commissie te verschijnen. Twee medewer- van Boeing gaven maandag al te kennen niet te verschij- ij luchtverkeersleiders be- tijke informatie over de la- hebben verzwegen, past •loos in het geheimzinnige ib van de Rijksluchtvaart- (RLD). De dienst Imt zichzelf te veel af, laat veel leiden door belan- anderen (Schiphol, en is arrogant. Zo bleek ijaar geleden uit een om- ffijk onderzoek dat de RLD t.et verrichten. e luchtverkeersleiding is in- fels een zelfstandige orga- te, maar was ten tijde van ijlmerramp nog onderdeel RLD: een overheids- die de regels opstelde, én controleerde, de verkeersleiders op van El Al beloofden de Mnatie over de gevaarlijke ag „onder de pet te hou- iluichtten ze de RLD in, hun ij baas. De RLD, onder lei- rfvan directeur Jan Willem i zwijgt. Weck is nog directeur en moet even- andere verantwoordelij- ontslagen, meent 066-kamerlid Van Walsem. ieen eerder interview in de waarbij deze it is aangesloten, noemde k het idee dat dingen wer- j verzwegen „indianenver- e zendingen zijn al binnen - en ez. met zijn grote collecties, moet "Bekeren met de ruimten. Daarom febben ze bij Perez (met pijn in 't irt) vele tapijten - waaronder veel -fote afmetingen - sterk afgeprijsd. Daar kunt u nu van profiteren. Met kortingen van 5 tot wel 55%. O- 0\J Heemstede, Bronsteeweg 2, 023-5292509 e Het ALLIN belpakket kunt u verkrijgen bij de 1 utchtone shops in Amsterdam, Haarlem, Leiden, en Haag, Rotterdam, Utrecht en Amersfoort. Verder kunt u terecht bij de meeste filialen ;i/an BCC, BelCompany, Comshop, Correct, iDixons, Electric City (V&D), EP:ElectronicPartner, Expert, Filmpost, Flandria, Foka, Foto Klein, ylorn Elektro, Kijkshop, Kinorama, Klein Electro nics, Kral Fotostores, Let's Talk, Mega Elshout, xMEB0 Foto Video Telecom, Radio Modern Electronics, RAF, Scheer Foppen, Staffhorst, JSteenweg, Superphoto, t for telecom, The ijhone House, Telecom Today, TeleTools en Valkenberg. Bel voor adressen: 0800 - 0550. tone ytraks belt iedereen met Dutchtone. Opname rampvlucht al in wandelgangen bekend den haag gpd Volstrekt onacceptabel. Schandalig. Een bijzonder zware beschuldiging. Kamerleden komen woorden tekort om hun verbijstering over de onthullingen die bij de Bijl merenquête zijn gedaan, uit te drukken. mee. „Dit is volstrekt onaccep tabel," meldt GroenLinks-frac- tievoorzitter RosenmÖller. „Het is buitengewoon ernstig dat de informatie over de lading niet direct is doorgespeeld, met het oog op de hulpverleners en an dere betrokkenen op de plaats van de ramp." De onthulling blijkt voor hem geen verrassing. „Ik had een paar dagen geleden al in de wandelgangen gehoord dat er een band bestond waar op El Al de luchtverkeersleiding „Eerst moet de enquêtecom missie haar werk afmaken. Ik wil niet op allerlei incidenten reageren," houdt PvdA-woord voerder Van Gijzel nog even de boot af. Ook CDA-er Reitsma vindt het, na een telefoontje van Van Gijzel, te vroeg om te reageren. Hun mede-Kamerleden, blijkbaar nog niet ingeseind, hebben daar minder moeite meldde dat de ramp-Boeing giftige gassen en explosieven vervoerde. Maar ik dacht, laat de onthullingen maar uit de en quête komen". De betrokken bewindsvrou wen zijn er als de kippen bij om te bezweren dat zij van niets wisten. De toenmalige minister Maij-Weggen faxt in allerijl persberichten rond waarin zij laat weten zich „bedrogen en ontgoocheld" te voelen, omdat zij pas twee weken geleden over de tape had gehoord. Haar op volgster Jorritsma (nu minister van economische zaken) ver klaart „verbijsterd" te zijn over het nieuws. „Dit is te ernstig voor een parlementaire enquê tecommissie. Het is ook een zaak voor het Openbaar Minis terie." De huidige minister van verkeer, Netelenbos, die met een griepje naar huis ging, ver scheen niet voor de camera's. Zij werd net als de twee oud ministers twee weken geleden door de luchtverkeersleiding op de hoogte gesteld van het be staan van de band. Niet alleen Jorritsma wil on middellijk harde actie tegen de betrokkenen. „Er moeten nu maatregelen genomen wor den," zegt RosenmÖller. Voor hem is dit ook een bewijs dat er iets grondig mis is bij de Rijks luchtvaartdienst. „Het bevestigt de volstrekt gesloten cultuur die er heerst, terwijl deze dienst toch gewoon onder Verkeer en Waterstaat valt". Ook D66er Van Walsem -voor wie de tape als een complete verrassing kwam- meent dat de verantwoordelijke ambtenaar van de RLD direct op non-actief moet worden gezet. Het is „schandalig, schokkend en on verantwoordelijk, als het alle maal waar is." WD-Kamerlid Te Veldhuis is onthutst. Hij is vooral veront waardigd omdat de Kamer uit gerekend over de lading van het ramptoestel jarenlang keer op keer vragen heeft gesteld de op eenvolgende ministers van ver keer. „Het is in Nederland toch moeilijk voorstelbaar dat een ambtelijke dienst de minister niet informeert. Dat is bijna een halszaak, dat raakt de kern van de parlementaire democratie. Laat staan dat de minister de Kamer niet informeert, als zij er wel van geweten zou hebben." „De parlementaire enquête, die er pas na lang aandringen van de PvdA en GroenLinks kwam, heeft zijn nut nu in ieder geval wel bewezen," zegt Van Gijzel, die ondanks verzet uit de Kamer net zolang doordramde tot het onderzoek er kwam. „De twijfelaars hebben ongelijk ge kregen", constateert ook Ro senmÖller. halen". Maar nu maakt de RLD haar slechte reputatie opnieuw waar. In het bewuste zelfonderzoek onder maatschappelijke groe peringen, luchtvaartmensen en bedrijven werd de organisatie eigenzinnigheid, geslotenheid en arrogantie verweten. Zo zou de dienst veel te soepel zijn omgegaan met het toelaten van slechte vliegtuigen op Schiphol. Onder druk van politieke en commerciële belangen zouden 'wrakken' van vliegtuigen zijn geland en opgestegen. Het eerste RLD-rapport over het verongelukken van een KLM-toestel op Tenerife (1977) pleitte de KLM vrij. Amerikanen en Spanjaarden corrigeerden dat beeld: de KLM-bemanning had wel degelijk fouten ge maakt. Een rapport over de procedures bij Martinair naar aanleiding van de Faro-ramp zou ook zijn gekuist. Oud-minister Maij-Weggen van Verkeer en Waterstaat heeft begin jaren negentig al gezegd dat de RLD 'opener' moest worden. Ze krijgt achteraf pijn lijk gelijk. Als voormalig 'baas' van de RLD zegt zij niets te hebben geweten van de ge heimhouding van de lading. Ze voelt zich „misleid en bedro gen". Twee brandweerlieden lopen een dag n; stel neerstortte. ider beschermende kleding op het terrein waar het toe- ARCHIEFFOTO AP LAURENT REBOURS den haag gpd Er bestaan geen reglementen die luchtverkeersleiders en pi loten verplichten om een vlieg tuig in moeilijkheden weg te houden van dichtbevolkte ge bieden. Dat bleek gisteren tij dens de verhoren van de parle mentaire enquêtecommissie Bijlmerramp. „In een noodsitu atie hou je daar ook geen reke ning mee", zei de verkeerslei der E. ter Braake die in 1992 de El Al-jumbo op zijn rampvlucht begeleidde. Voorzitter Griffioen van de Vereniging Nederlandse Ver keersvliegers bevestigde „dat er geen beleid bestaat dat piloten in noodsituaties indien moge lijk naar zee moeten uitwijken". Een noodlanding op het IJssel- meer is volgens Griffioen voor de El Al-Boeing ook nooit een reële optie geweest. ,Alle pro cedures zijn erop gericht om vliegend uit de problemen te komen", verklaarde hij. „Er zijn geen schietstoelen of parachu tes voor de bemanning aan boord". Daarom zal altijd wor den geprobeerd naar het vlieg veld terug te keren. Luchtverkeersleider E. ter Braake zei de stellige indruk te hebben gehad dat de vlucht „beheersbaar" was en het toe stel veilig op de landingsbaan zou komen. „Maar we wisten ook dat er een grote kans was dat het bij de landing fout zou gaan." Ter Braake zei er hon derd procent zeker van te zijn dat de Boeing niet nog een der de rondje boven de Bijlmer heeft gemaakt, zoals door oog getuigen is beweerd. De verkeersleider vertelde ge ëmotioneerd over de laatste se conden van de rampvlucht. „Ik hoorde een stem die riep 'Go ing down. Going down'. Toen kwam het moment dat wij be seften dat het fout kon gaan. Dan ben je machteloos. Je ge looft het niet. Het kan toch niet zijn dat als verkeersleider zo maar een vliegtuig onder je handen wegvalt. En toen kreeg ik van de verkeerstoren te ho ren: 'Het hoeft niet meer'. Je weet dan dat het gebeurd is. Ik heb de rest van de avond ver dwaasd rondgelopen." Het hoofd van de uitvoerende dienst van de luchtverkeerslei- S. Koopmans, direc teur operatiën van de luchtverkeersleiding, onthulde gisteren dat al een half uur na de ramp bekend was dat er gevaarlijke lading aan boord van het vliegtuig was. Op de achtergrond een kaart met de route van het ramptoestel. FOTO GPD PHIL NIJ- HUIS ding, S. Koopmans, legde uit dat in een noodsituatie niet de verkeersleider, maar de piloot beslist hoe er wordt gevlogen. Koopmans vertelde dat er geen onafhankelijk onderzoek heeft plaatsgehad naar het functione ren van de luchtverkeersleiding tijdens de ramp. De Raad voor de Luchtvaart heeft nooit een verkeersleider bij zijn onder zoek betrokken. dineke van der burg-hans de bruun Het bericht dat de El Al Boeing toch 'explo sieven, giftige en brandbare gassen en mu nitie' aan boord had, sloeg gistermiddag in als een bom.-Met verbijstering werd het nieuws in politiek Den Haag ontvangen. Hoe kon het gebeuren dat dergelijke infor matie werd achtergehouden, zelfs toen er in de jaren na de ramp steeds meer vragen over de lading kwamen? Of het verhaal van gisteren klopt, moet nog blijken. Justitie heeft al aangekondigd de zaak te onderzoeken. En nog geen drie uur na de onthulling trok ramponderzoe ker Erhart het voor de parlementaire en quêtecommissie al in twijfel. Erhart meent dat de El Al-medewerker die het alarme rende nieuws destijds meldde in de war was en de verkeerde vrachtbrieven - die van de route tussen New York en Amster dam - bij de hand had. Volgens de ramp onderzoeker vervoerde de jumbo op dat deel van de vlucht wél munitie, maar zou die op Schiphol zijn uitgeladen. Naar de mening van Erhart zou het zijn gegaan om explosieven voor booreilanden en niet om militair materieel. Deze informatie zou nog zijn te achterhalen. De vrachtbrieven van het eerste deel van de vlucht zijn nooit in het onderzoek naar de ramp gebruikt en waarschijnlijk nog in bezit van het El Al-kantoor in Amsterdam. Feit blijft dat een half uur na de crash de luchtverkeersleiding belde met El Al om te vragen wat de jumbo vervoerde. Tijdens dat gesprek maakte El Al melding van de gevaarlijke wacht. De vliegtuig maatschappij drong erop aan dit niet be kend te maken. De informatie moest 'on der de pet' worden gehouden. Zeven men sen van de verkeersleiding waren betrok ken bij dat gesprek en zij zijn alle zeven ge zwicht voor de druk van El Al. „Ze zullen dit niet van ons horen", schijnen ze de Is raëlische maatschappij te hebben verze kerd. Getuige S. Koopmans, hoofd operatiën van de luchtverkeersleiding, heeft op 18 ja nuari van dit jaar de band doorgespeeld aan de commissie. Hij zei gisteren dat hij zelf niet wist van het telefoongesprek tot hij onlangs de banden in een kluis vond. Maar hij had wel achterhaald dat de verkeerslei ders het nieuws op de avond van de ramp nog doorgaven aan de top van de Rijks luchtvaartdienst en Schiphol en de och tend na de crash aan hun superieuren. Maar ook die klemden de kaken op elkaar en deden om onverklaarbare redenen niets met de zeer belangrijke informatie. Tal van vragen kunnen worden gesteld. Hoe kon bijvoorbeeld zulke belangrijke in formatie zo lang achter slot en grendel blij ven? En is de druk van El Al zo groot? Of was het gewoon een automatisme: El Al waagt en wij doen het. Tot op de dag van vandaag heeft de Isra ëlische regering ontkend dat gevaarlijke stoffen in het vliegtuig zaten. Ondanks al lerlei tussentijdse ontdekkingen dat het toch munitie en een grondstof voor het zeer giftige gas Sarin in heeft gezeten. Wist de regering dit echt niet, wat zeer onwaar schijnlijk is, of is ook die gezwicht voor de druk van El Al? De enquêtecommissie riep vorige week twee voormalige topmensen van El Al op om onder ede te komen getui gen. Het is evenwel de waag of zij naar Ne derland komen. Bij Dutchtone werken we dag en nacht aan de verbetering en uitbreiding van onze dekking in de gehele Randstad en enkele aangrenzende gebieden. Daarom zoeken we vóór 28 februari 10.000 'Belpioniers' die door het aanschaffen van een belpakket met ons mee willen groeien. Uw vertrouwen belonen we door 100,- op uw rekening te storten als u uw ervaringen invult op een vragenlijst én met ons doorgaat. Bent u niet tevreden? Dan hebt u 4 weken een niet-goed-geld-teruggarantie. Overigens heeft Dutchtone voor het eind van het jaar landelijke dekking, zodat straks iedereen overal mobiel kan bellen. Kijk snel op www.dutchtone.nl of bel 0800-0550. dutchtone Straks belt iedereen met Dutchtone. amsterdam thea van beek-carine neefjes Als de brandweer had geweten dat het neerge storte El Al vliegtuig gevaarlijke stoffen vervoer de, had het korps de Bijlmerramp totaal anders aangepakt. Brandweerlieden zijn zonder enige bescherming naar het rampgebied uitgerukt. De speciale procedure 'gevaarlijke stoffen', waarbij ook bewoners uit het rampgebied worden geëva cueerd, is niet uitgevoerd. „Het is een schande dat wij niet op de hoogte zijn gesteld van de ge vaarlijke lading," aldus C. Ronner, wee-voorzitter van de Ondernemingsraad van de brandweer in Amsterdam. Brandweerlieden hebben gisteren emotioneel ge reageerd toen bekend werd dat een half uur na de ramp de luchtverkeersleiding op Schiphol wist dat er gevaarlijke stoffen in liet vliegtuig zaten. Er is grote onrust uitgebroken onder de brandweer mannen. „Ik ben enorm geschrokken. Ik heb destijds twee dagen met mijn blote gezicht in die giftige puinhoop rondgelopen. Ik had een gas masker moeten dragen. Nog steeds heb ik last van huiduitslag, kapotte voeten en tranende ogen, drie keer per week moet ik naar het zieken huis. Die heren die hebben gezwegen over die giftige lading, maken mij razend", zegt brand meester Wim Jonker, werkzaam bij de Ongeval- lenbestrijding Gevaarlijke Stoffen-groep. Volgens Jonker zijn de metingen naar de hoeveelheid gif in de grond niet goed uitgevoerd omdat voor de brandweer onbekend was wat ze moesten me ten. In totaal hebben twintig mensen van de brandweer zich aangemeld voor medisch onder zoek. Ook hulpverleners van het Rode Kruis reageren verontwaardigd. „Ze hebben mensen doelbewust aan risico's blootgesteld. Dat is een zeer kwalijke zaak", zegt Thijs Gras. Tijdens de ramp was hij commandant van het SIGMA-team van het Rode Kruis om ter plekke hulp te verlenen aan gewon den. Vorige week deed hij al zijn verhaal tegen over de parlementaire enquêtecommissie. Gras: „Een uur na de crash arriveerden wij ter plekke. Op dat moment was dus al bekend wat het vlieg tuig aan boord had. Dat ze dat stil hebben willen houden, is nog tot daar aan toe, maar dat ze daar hulpverleners het slachtoffer van hebben laten worden, is diep schrijnend." Met zijn medisch hulpteam stond Gras geruime tijd in de dikke rook van de brandhaard en de voeten diep in het bluswater. Beschermende kle ding was niet aanwezig. „Tegen de medische lei ding heb ik toen nog gezegd dat we last van die rook hadden. Er werd ons verteld dat de brand weer metingen zou verrichten. Ik weet niet of dat gebeurd is. Zeker is wel dat we niet van die plek zijn verplaatst." Verschillende collega's van Gras kampen met ge zondheidsklachten. Zoals Nora Steinraht. Ze heeft last van zware vermoeidheid en gewrichts klachten. Vorig jaar werd bovendien een agres sieve vorm van borstkanker bij haar vastgesteld. „En dat is niet normaal op je 39ste." Ze noemt het nieuws een doorbraak. „Nu is het belangrijk te achterhalen om welke stoffen het precies gaat. Ik vermoedde altijd al dat we belazerd werden door de autoriteiten, maar we konden er nooit een vinger achter krijgen." Kwaad is Steinraht ook op het Rode Kruis. „Nog nooit hebben ze geïnformeerd wat er met ons aan de hand was. Toen we met onze klachten en kritiek naar buiten kwamen, werden we door de directie ontslagen." De huidige directeur R. Ver hoogt van de Rode Kruis afdeling Amsterdam, trekt nu min of meer het boetekleed aan. .Als we op de hoogte waren geweest van de lading, had den we hulpverleners in beschermende kleding op pad kunnen sturen. Ook de nazorg had dan anders gekund. Nu was die vooral gericht op hoe de mensen de ramp beleefd hebben." Ook Bijlmerbewoners reageren geschokt. Elly Prijt, die pal tegenover de rampplek woont en ook last heeft van haar gezondheid: „Ik viel zo wat van m'n stoel toen ik het hoorde. Een schan de, dit is witteboordencriminaliteit. Maar er is ook opluchting en het is het prima dat het nu naar buiten komt. Van begin af aan hebben we gezegd dat die gezondheidsklachten niet tussen onze oren zitten."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3