Theologe pleit voo begeleiding agente Orgel van Oudshoomse Kerk in oude luister hersü Kerk Samenleving Jongerenclub EO roept op tot gebed voor vermiste Sybine Rotterdamse moslims dreigen gift van zeven miljoen mis te lopen DONDERDAG 4 FEBRUARI 1999 redactie dick van der plas Orthodoxe Kerk wil naar conferentie Belgrado De Servisch-Orthodoxe Kerk wil deelnemen aan de geplande vredesconferentie voor Kosovo, vanaf zaterdag in Rambouillet bij Parijs. „De kerk zal zich ervoor inspannen om in een of andere hoedanigheid, al is het maar als waarnemer, op de conferentie vertegenwoordigd zijn", aldus bisschop Artemije van Kosovo. De Servisch-Orthodoxe bisschoppenconferentie komt vrijdag in Belgrado bijeen om over deelname aan de con ferentie te praten. Voor de kerk is het v an vitaal belang de Ser- visch-Orthodoxe heiligdommen en de Servische bevolking in Kosovo te beschermen, zei de bisschop. Hij verweet de regering van Belgrado door een verkeerde politiek de internationale be moeienis met de kwestie-Kosovo in de hand te hebben gewerkt. Predikanten in India zwaargewond trivandrum Twee predikanten in India zijn zwaargewond ge raakt bij een aanval van hindoeactivisten. De voorgangers in de staat Kerala werden na een kerkdienst aangevallen door activis ten van de RSS (Rashtriya Swamyamsevak Sangh). Dit heeft een politiewoordvoerder gisteren meegedeeld. Het incident had maandagavond plaats in de stad Pathanamthitta, in het zuiden van India. De politie heeft wegens de mishandeling negen men sen gearresteerd. De activisten dwongen de predikanten en hun chauffeur tot stoppen. Zij beschuldigden de voorgangers ervan mensen tot het christendom te hebben bekeerd. Vervolgens werden de drie met ijzeren staven en stenen mishandeld. Zij lig gen in een ziekenhuis in Pathanamthitta. De RSS is een organi satie die verwant is met de Nationalistische Hindoepartij BJP. Christenen in India worden de laatste tijd vaak bedreigd en aangevallen door hindoeactivisten. Eind januari kwam er nog een Australische zendeling en zijn twee zonen om het leven toen de auto waarin zij zaten, in brand werd gestoken. Kerken boos om millenniumbaby's londen Britse kerken zijn fel tegen de plannen van een televi siestation om voor een documentaire tien echtparen te volgen die graag een 'millenniumbaby' willen. De ouders in spe hopen dat hun kind op de eerste dag van 2000 geboren wordt. De ker ken vinden dat Yorkshire Television met het programma Ge boorterace 2000 minachting voor het menselijk leven laat zien. ..Ze spotten met wat het betekent om een kind te hebben. Een kind krijgen om op televisie te komen is het toppunt van absur diteit". aldus een woordvoerder v an de Rooms-Katholieke Kerk. Gavin Drake van de Evangelische Alliantie is het daarmee eens. „Een baby krijg je voor het leven, niet voor het millennium. De tegenstanders van de plannen hebben Yorkshire Television nog niet kunnen overtuigen. „De echtparen worden niet betaald voor hun deelname en ze zullen zorgvuldig worden uitge zocht", beloofde een woordvoerster. Joods studiecentrum in Moskou moskou Moskou heeft een nieuw centrum voor joodse studies. Het gezamenlijke initiatief van de staatsuniversiteit in de Russi sche hoofdstad en de Hebreeuwse Universiteit in Jeruzalem luidt volgens mededirecteur Israel Bartal een 'nieuw hoofdstuk van de wedergeboorte van het joodse onderwijs in Rusland' in. In het land waaruit honderdduizenden joden de afgelopen ja ren naar Israël zijn vertrokken, krijgen ongeveer dertig studen ten de gelegenheid om vakken op het gebied van het joodse denken en de joodse geschiedenis, literatuur en politiek te vol gen. De communistische parlementsleden Viktor Iljoechin en Albert Makasjov kwamen eind vorig jaar in het nieuws met on verholen antisemitische uitspraken. „Wij weten heel goed wat generaal Makasjov en anderen zeggen. De situatie in Rusland vraagt om specialisten en intellectuelen die serieuze weten schappelijke discussies kunnen voeren", aldus professor Mik hail Meier, hoofd van het Azië- en Afrika-instituut van de Mos- kouse staatsuniversiteit. Klokgebeier tegen doodstraf manila Met gebedsbijeenkomsten, wakes en klokgebeier willen de Rooms-Katholieke Kerk en mensenrechtenorganisaties pro testeren tegen de eerste voltrekking van de doodstraf op de Fili- pijnen in 22 jaar. De 38-jarige Leo Echegaray wacht morgen een dodelijke injectie. Hij is ter dood veroordeeld, omdat hij zijn stiefdochter meerdere malen heeft verkracht. President Joseph Estrada heeft alle verzoeken om gratie afgewezen, waaronder een van paus Johannes Paulus II. De terechtstelling van Echega ray heeft op de Filipijnen een heftige discussie over de in 1994 opnieuw ingevoerde doodstraf losgemaakt. Ongeveer 900 ter- doodveroordeelden wachten in gevangenissen op hun terecht stelling. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen: raar Mastenbroek. B.M. van den Bosch, kandidaat uit Woudenberg. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Zoutkamp. J. van Slooten. kandidaat uit Kampen, die dit beroep heeft aangenomen Beroepbaarstelling: F A. van Hel den, Buren 22. 8757 JX Gaast. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJ GEMAAKT) Beroepbaar: wegens losmaking van de kerk te Leerdam, A Scheringa. Boeylaan 25. 4143 BX Leerdam. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Brakel. A.J. Gunst te Benthuizen. Bedankt: voor Elspeet. J. Kareis te Oudemirdum. hilversum anp De Ronduit-club van de Evangelische Omroep \Taagt haar leden 'heel speciaal te bidden' voor de vermiste Sybine Jansons. In een brief die de circa 90.000 leden van de jongerenclub hebben ontvangen roept eindredacteur Wim Grandia op te bidden om een wonder. Het 13-jarige meisje uit Maam, dat op 19 ja nuari verdween, is actief lid van de Ronduit- Club. Grandia vraagt de EO-jongeren te bidden voor Sybine en haar familie, en God te vragen om een zegen over de zoekacties. „Het is een erg moeilijke situatie, maar we mogen weten dat God gebeden verhoort en dat Hij ook bij ons wil zijn in situaties waarin het soms lijkt alsof Hij er niet is." Grandia raadt aan in groepsverband te bid den. Ook doet hij de suggestie te vasten. „Vas ten is in de bijbel een uitdrukking van veroot moediging en helpt je nog bewuster te bidden." In de brief wekt de EO op te kiezen tegen ge weld en voor respect voor elkaar. „Dat doe je niet alleen met woorden, maar ook door de ma nier waarop jij met anderen omgaat." Grandia brengt ook andere slachtoffers van „de golf van geweld die over ons land gaat" on der de aandacht. „Steeds meer jongeren wor den slachtoffer van zinloos geweld, seksuele mishandeling en ontvoering. Laten we ons ver ootmoedigen voor God en Hem bidden dat ons land weer een land zal worden waar jonge men sen veilig kunnen leven." Politiepastoraat kan leren van leger amsterdam anp rotterdam anp Een zakenman uit de Verenigde Arabische Emi raten heeft de Marokkaanse geloofsgemeenschap in Rotterdam 7,4 miljoen gulden toegezegd voor de bouw van een moskee. Hij stelt als voorwaar de dat de grond gekocht of eeuwigdurend ge pacht wordt. Die eis lijkt onverenigbaar met het beleid van de gemeente Rotterdam. De wens van de sponsor om de grond aan te kopen is gebaseerd op religieuze overwegingen. Volgens de profeet Mohammed wordt de schen ker van een 'doorlopende gift', zoals de bouw van een moskee, tot in eeuwigheid beloond. De rijke zakenman wil er zeker van zijn dat de grond altijd eigendom blijft van de islamitische ge meenschap, zodat hij verzekerd is van zijn belo ning. In oktober wees het gemeentebestuur een verzoek om de grond te mogen aankopen, af. Daarop verzocht de SPIOR (Stichting Platform Is lamitische Organisaties Rijnmond) de gemeente raad het besluit te herzien. De reservering van de grond waar de nieuwbouw moet komen, loopt half april af. De politie moet geestelijk verzorgers aanstellen om agenten te begeleiden bij het overdenken van levensvra gen en het verwerken van traumatiserende ervaringen. Vertegenwoordigers van alle godsdiensten moeten bij het politiepastoraat worden betrokken. Dat bepleit de theologe S. de Wit in haar rapport 'Onder je pet praten', dat in opdracht van de vier politiebonden ACP, NPB, VMHP en ANPV is opgesteld. een eigentijdse manier bij de politie worden geïntroduceerd. Ook denkt De Wit aan bijeen komsten rond thema's als tole rantie, integratie, idealen, ge weld en recht en moraal. Het professionele politiepas toraat is noodzakelijk, omdat agenten tijdens hun werk vaak in aanraking komen met ethi sche vragen en dilemma's. De permanente confrontatie met dingen die in de samenleving mis zijn gegaan, kan volgens De Wit bij politiemensen leiden tot cynisme, depressiveit en per soonlijke verharding. Geestelij ke verzorgers proberen (levens- vragen en ervaringen in een le vensbeschouwelijk kader te Een nog op te richten stichting gaat zich bij de politie bezig houden met het onderwerp zingeving. Het regiokorps Lim burg-Zuid is uitgekozen om de plannen voor de geestelijke ver zorging aan politiemensen ver der uit te werken. De politie moet volgens De Wit samen werken met theologen en filo sofen, die de vragen rond zin geving wetenschappelijk kun nen onderbouwen. De onderzoekster pleit in dit verband voor het creëren van een leerstoel politievraagstuk- ken. Door een videofilm kan het onderwerp zingeving op plaatsen, waarin de thuisvoelt. Al tijdens de politj gen moet aandacht »g steed aan het onden^ ving. Maar ook de ke^ andere organisaties r'1 lijke verzorgers opleT nen apart les te gevec pastoraat aan polij vindt De Wit. Bij de van het politiepastoi politie volgens haail de ervaringen van ji: verzorgers in de krijjj. gevangenissen. De geestelijke ver?' bij de politie geen_ bedje' vinden, voorsjij oloog. De voorstano moeten het nut bew te laten zien wat ded ning voor agenten p en voor, de organise heel kan betekenen, 'i R. Huysmans van deo Kerken en burgemeejl kelenburg van Tilbui het rapport van De I middag als eersten» digd. I Restauratie moet in Bachjaar klaar zijn alphen aan den run kees van kuilenburg Het 250-ste sterfjaar van Jo- hann Sebastian Bach krijgt vol gend jaar veel aandacht. In veel concerten zal het werk van de beroemde Duitse componist worden uitgevoerd. Ook op het Hess-orgel van de Oudshoorn- sekerk in Alphen aan den Rijn. Dat is tenminste de bedoeling van de kerkvoogdij van de her vormde gemeente. Maar eerst wacht nog een ingrijpende on derhoudsbeurt van het monu mentale instrument van de Goudse orgelbouwer Hendrik Hermanus Hess. Of het voornemen van kerk voogdij en organist Piet Eerland om in het sterfjaar van Bach weer concerten op het instru ment te geven kan worden uit gevoerd hangt af van de over heid. Die moet subsidie verle nen om een fors deel van de kosten van het onderhoud - be groot op een bedrag tussen de 30.000 en 40.000 gulden - te kunnen betalen. „De subsidieaanvraag is eind vorig jaar de deur uitgegaan. Ook de rijksadviseur, die belast is met orgels, is op de hoogte van de toestand van ons instru ment", zegt Eerland. „We heb ben dan ook goede hoop dat de orgelbouwer snel aan het werk kan. De rest van het jaar kan het orgel zich vervolgens 'zet ten'." Eerland is sinds decem ber 1991 de vaste bespeler van het orgel. Het is de bedoeling dat het groot onderhoud wordt uitgevoerd door orgelbouwer Henk van Eeken uit het Gelder se Herwijnen. Het orgel dateert uit 1783. Het monumentale kerkje aan Organist Piet Eerland: „Eigenlijk het enige wat veranderd is de vox humana. Die is in 1912 in de plaats gekomen van een andere stem." de Oudshoomse weg stamt uit 1665. „Tot 1783 begeleidde een voorzanger het zingen tijdens de dienst. In 1773 kwam er een nieuwe Psalmberijming, die menig voorzanger problemen bezorgde. Geleidelijk werden er orgels geplaatst en dat gebeur de uiteindelijk in 1783 ook in deze kerk", aldus Piet Eerland. Volgens de organist is het in strument in de Oudshoomse Kerk een van de weinige exem plaren van Hess die gaaf be waard is gebleven. Samen met die van het gemeentemuseum in Schiedam en de kerk in het Zeeuwse Kloetinge. „Waar schijnlijk het gevolg van het feit dat er geen geld was om aan passingen aan het orgel te laten uitvoeren, zoals bij veel andere orgels wel het geval is geweest", merkt de Rotterdammer op. „Eigenlijk het enige wat veran derd is de vox humana. Die is in 1912 in de plaats gekomen FOTO MARK LAMERS van een andere stem." Volgens Eerland is het groot onderhoud hard nodig. De houten roosters, waarin de pij pen zijn opgesloten, zijn gaan werken. Sornmige vertonen scheurtjes. Een van de pijpen is daardoor zelfs omgevallen. Een aantal pijpen vertoont roest- plekken. Dat bemof stemmen en komt klankkleur niet ten go „Dat is vooral het g vox humana en de1 Ook enkele pedaal- e pen zijn niet in orde. pijpen - samengestel0 en wat zink - zijn bC Daardoor wordt hel1 zier en ook de klank P de kerk tijdens de dief' het gelukkig nog nieM hier boven merk ik lijk", zegt de organist!' enkele toetsen beroer' De kerkvoogdij reké subsidie van zeventf van de kosten. De® Vrienden van de Oup Kerk zet zich in om gJ zamelen en er zijn al» jaarsbazaars geweest1 goede doel. „Er is wat gespaard is nog meer geld kerkvoogdij wil ooll vochtigingsinstallatie'1 orgel. Onze ramen a» buitenkant beschert vandalisme. Daardoo^ weinig vocht binne zien hout gevoelig* droogte ontstaan erf in het hout. Er moet 0 latie komen die het i® het benodigde vocfl vertelt de organist. In 1994 werden windkanalen en het1 sche gedeelte van he) gel nagelopen. Ook? tweede klavier nagé5 waar nodig hersteld. tweede fase is afgen? instrument weer he- orde. Dan beschikt weer over een prachl ment." eLeidsch DagbladAUCHIliVIilV Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te stu ren naar het Leidsch Dagblad, t a.v. Leidsch Dagblad Archieven. Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. ANNO 1899 Zaterdag 4 Februari LEIDEN Door een brugwachter werd opgemerkt, dat in een schuit, die met zand was gevuld, ook ijzer verborgen was, waarvan één stuk boven het zand uit stak. Dit niet vertrouwende, sprak hij den vervoerder aan en vond het raadzaam een politie-agent te waar schuwen. Bij onderzoek bleek, dat het zand afkom stig was van het terrein der Grofsmederij en vervoerd moest worden naar een nieuw terrrein dier fabriek nabij de Spanjaardsbrug, terwijl volgens een beamb te der fabriek het ijzer ontvreemd moest zijn. Een nader onderzoek wordt nog ingesteld. LEIDEN De heer J. Stallinga alhier heeft iets nieuws op het rijwiel gebied ontvangen, namelijk een zeer practischen rijwiel-hanger, vooral zeer aan te bevelen voor diegenen, die weinig ruimte hebben, of een bovenhuis bewonen. Het is een kleine machi ne, waaraan zich bevindt een sterke veer, waaraan verbonden zijn twee sterke koorden, met haken, om woeld met rubber, waaraan het dames- of heeren rij wiel wordt bevestigd, om het zoodoende omhoog te duwen. Op elke gewenschte hoogte kan men het doen stoppen. Men kan op deze manier veel ruimte sparen. Het geheel is zeer netjes afgewerkt en ont siert zelfs de kamer niet. GEMENGD NIEUWS Schrijft duidelijke adressen! Het isongeloofelijk_zegt 'De Tijd' zooveel brieven en couranten, voor 's Graven hage of Sc hagen be stemd, een verkeerde reis maken. Willen de afzen ders dit voorkomen, dan zullen zij verstandig hande len nimmer 's-Hage, maar altijd voluit 's Gravenhage of Den Haag te schrijven en bij Schagen ook nog de letters N.-H. te voegen. ANNO 1974 Maandag 4 februari LEIDEN Met een geroutineerd gebaar trok Sportstichting-voor zitter Piet Biegstraaten het la ken weg, dat tot zaterdagmorgen kwart voor elf de naam ('De Windhoos') verborg van het nieuwe clubhuis van de Leidse korfbalvereniging Noorderkwar tier. "Dat is hardstikke leuk", zei de heer Biegstraaten tegen Noorderkwartier-voorzitter J. de Vos, "achteraf is die windhoos in maart gelukkig geweest, want anders had u misschien nóg in dat zomerhuisje gezeten..." Bij Noorderkwartier kunnen ze er nu om lachen, maar toen in maart dat kantine-zomerhuisje de lucht inging, ging er meteen mooi acht jaar sparen mee het luchtruim in. Groot feest dus zaterdagmor gen, op dat kleine strookje groen langs een van de zijkanten van het immens grote Groenoordhal- terrein, waarop Noorderkwartier - en ze hebben er voor moeten knokken om dat (betwiste) veld in handen te houden - zijn wed strijden pleegt te spelen. "Het clubhuis - eenvoudig maar gezellig ingericht - is voor de poorten van de Groenoord- hal-hel weggesleept", lachte de LEIDEN Aan mankracht geen gebrek voor het doel van UVS waar keeper Wijnand Sloos als winnaar zijn hand 'opsteekt'. Verder v.l.n.r. Jan Leget, Hans Tisseur, Aad de Groot, Thijs Balkhoven en Gerard Désar. Uitslag UVS- FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD Roodenburg: 1-0. heer Biegstraaten en daarom smaakte de koffie hem en de ve le sportvrienden van jubelend Noorderkwartier dubbel lekker. LEIDEN Achter café 'De Ver gulde Kruik' aan de Haarlem merstraat is zaterdagochtend vroeg (eigenlijk vrijdagavond laat) een intieme bistroquette geopend, waar men voor schap pelijke prijzen kikkerbilletjes, slakken en diverse hamsoorten kan nuttigen. De bistroquette, die de naam 'La Calandre' heeft meegekre gen, is dagelijks, behalve woensdag, geopend van 5 uur 's middags tot 1 uur 's nachts. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging Ma. t/m/ vr. 18.00—19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128 030 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) W L Redactie: Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 RUBRIEKSADVERTEK Maandag t/m vrijdag van 8 30» ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging' het automatisch afschrijven van hi abonnements- geld, ontvangen /Si betaling. VERZENDING PER KJ Voor abonnementen die per postn worden verzonden geldt een toes*' aan portokosten per verschijndag REDACTIE F Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio hebben of blind zijn (of J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst leeshandicap hebben), W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I M van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W F Wegman, chef redactie Leiden het regionale n Dagblad op geluidscassette besj informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectir ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezondr feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst C INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18