eiden Regio 0 m 33 0 0 3 0 3 'Groot onderzoek onder Leidse jongeren nodig' Een permanente opheffingsuitverkoop milie Van Sprang delijk onder dak EUKENKOPERS OPGELET! 50% korting GRATIS thuisbezorgd GRATIS montage Beverwijk Busstation Provincie neemt advies over polder wél serieus Eindelijk geen gezeur meer Architecten: regels zijn soms makkelijk ERDAG 4 FEBRUAR11999 wegman. 071-5356414, plv.-chef herman joustra, 071-5356430 Waarheid A Q ^oor v'er eerste" I jaars die door deze krant worden gevolgd is februari de maand van de waarheid. Slib A 'Slib in de Braassem Z I levert geen gevaar op', zegt een projectgroep die toezicht heeft gehou den op de stort. ichopper hockeyclub gepakt i De politie heeft een 17-jarige Leiderdorper aangehouden trokken was bij de vechtpartij die op 17 januari plaatsvond hockeyclub Roomburg. De verdachte bekende dat hij twee mannen heeft geschopt. Hij kon niet worden aangehou- ndat hij na zijn daad verdween in de menigte. De agenten n lichtgewond. De jongen verklaarde te hebben gehandeld lorigheid'. (computer ontvreemd Twee onbekenden hebben gisteren een spelcomputer iernd uit een café aan de Oude Vest. Het tweetal bestelde i nam, toen de barkeeper even achter was, de computer liep er de zaak mee uit. Het apparaat heeft een waarde 100 gulden. Enige weken geleden verdween uit een horeca- jnheid in de Diefsteeg op dezelfde wijze een dergelijke Liter. Vermoedelijk zijn het dezelfde daders. ik is even van de ketel familie Van Sprang, de Ibewoners van het blok lizen aan de Bakker jaat. Terwijl er al druk gesloopt aan de omlig- jvoningen, is de familie g verhuisd naar een tij- I woning aan de Oude je Van Sprangs mogen aal een half jaar in de blijven, en moeten on- en op zoek naar een an- is. De familie staat in- S op de urgentielijst voor ïrwoning. en Annelies van Sprang ïten vier jaar geleden foning aan de Bakker iaat aan de gemeente, iarmee onteigening te (nen. Ze gingen op zoek b nieuw koophuis. Maar p van een huis liep vol- an Sprang mis doordat heenteambtenaar aan de ar liet weten dat zij de jniet konden betalen, an Sprangs bleven in af- jg van de sloop in hun oude, inmiddels aan de ge meente verkochte woning. Door de explosieve stijging van het onroerend goed werd het na verloop van jaren onmogelijk om voor het geld dat zij voor hun oude huis vingen iets nieuws te kopen. Van Sprang eist om die reden een schade vergoeding van 50.000 gulden. Roy van Sprang: „We gaan in ieder geval wel door met onze actie. Er is toch wel wat uitgeko men, hè? We zitten hier echt heel erg naar onze zin. Van mij mag het best permanent wor den." Wethouder T. van Rij (PvdA/ruimtelijke ordening) denkt echter niet dat Van Sprang lang kan blijven in zijn tijdelijke onderkomen. „Het pand staat op de rol om te wor den verkocht. Natuurlijk, als hij het kan betalen, dan mag hij het kopen. Maar zelf denk ik dat hij weinig kans maakt om iets te kunnen kopen. En hij heeft er voor getekend dat hij de woning verlaat wanneer hij een huur woning krijgt aangeboden, dan- wel een aangeboden woning weigert", aldus Van Rij. OO topklasse keukens Meubelboulevard, Parallelweg 114 leiden Veel later dan de bedoeling was, is begonnen met de laatste fasen van de bouw van het nieuwe busstation voor Leiden-Centraal. Een deel van de eerste boog rondom het plein staat er nu. De installatie van het dynamische reizigersinformatiesysteem (DRIS), dat buspassagiers informeert over vertrektijden en -haltes, volgt nog. foto henk bouwman Welzijnswethouder Kruijt wil problemen in kaart brengen Leiden is onvoldoende op de hoogte van het reilen en zeilen van jongeren. Over hoe de jeugd haar vrije tijd doorbrengt, welke problemen zij tegenkomt en welke wensen zij heeft, heeft de gemeente tot nu toe te weinig informatie vergaard. Een grootschalig onderzoek onder de jeugd is daarom wenselijk. Want alleen op die manier kan het jongerenwerk beter worden afgestemd op de be hoeften van de jongeren. Dat zegt welzijnswethouder H. Kruijt, in een reactie op de discussie over de kwaliteit van het jongerenwerk die de laatste tijd in alle hevigheid woedt. leiden Leiden, laat ik dat vooropstel len", zegt Kruijt. „Ik denk dat we een goed bereik hebben on der jongeren. Maar het aanbie den van activiteiten en projec ten alleen is op zich niet ge noeg. Pas als je precies weet wat er aan de hand is, wat er leeft onder de jongeren kun je maat werk afleveren." Probleem is op dit moment onder meer volgens de wethou der, dat de meningen van de verschillende partijen - buurt bewoners, politieke partijen, herman joustra Aanleiding voor die discussie vormde de kritiek van twee PvdA-raadsleden, E. van er Veen en H. El Houari, dat de ge meente te gemakkelijk zou om springen met subsidies voor het welzijnswerk, zonder zich daar bij te bekommeren om de kwa liteit ervan. En die is niet zo denderend, zei het duo. „Het gaat helemaal niet zo slecht met het jongerenwerk in welzijnsorganisaties - over de leefsituatie van jongeren nogal verschillen. Bovendien wordt de jongeren niet altijd om htin mening ge vraagd. „We moeten weg uit de sfeer van 'ik heb gehoord dat..., ik las in de krant dat...en ik zag dat...' Als iemand ziet dat een jongere een tijdje op de hoek van de straat hangt, wil dat nog niet automatisch zeggen dat die jongere een probleem heeft, dat hij zich verveelt of dat die jon gere een potentiële crimineel is." Bovendien vindt Kruijt dat de aandacht de laatste tijd wel erg sterk is gericht op een kleine groep Marokkaanse probleem jongeren. „Marokkaanse jonge ren zijn niet de enige jongeren die in Leiden problemen heb ben. En veel Marokkaanse jon geren redden zichzelf wel. Het is belangrijk te blijven nuance ren." Ook wat dat betreft zou een groot onderzoek veel meer duidelijkheid geven over het ge- >ale, uitverkoop, in de eding, liquidatiever- Meestal trekken dit kreten op de ramen Ne- ïders massaal naar de treffende winkel. Met ■rige ogen graaien ze in eken en kopen spulletjes eigenlijk helemaal niet hebben, maar die met n procent korting of met atis horloge erbij plotse- eel erg handig blijken te daarentegen beslist niet val bij de tapijtenwinkel aan de Korevaarstraat. Al an derhalfjaar zijn de ramen van Khorasan Oriënt Carpets be hangen met teksten als 'ophef fingsuitverkoop' en 'massale li quidatieverkoop'. Maar geen mens te bekennen daarbinnen. Logisch. Zo langzamerhand ge loven we het wel, die opheffing. •Hoe zit dat eigenlijk? Gaat die eigenaar eigenlijk wel opheffen en worden we voor de gek ge houden? Of is er iets anders aan de hfuid? De blonde verkoper, die wat heen en weer drentelt tussen De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad de stapels Perzische tapijten, wil het wel uitleggen. Zijn baas wil de zaak al ongeveer ander half jaar kwijt. Maar het lukt gewoon niet. Hij raakt het pand aan de Korevaarstraat 1 aan de straatstenen niet kwijt. Nie mand wil het huurcontract overnemen. „Het pand ligt hier natuurlijk perfect", vertelt de tapijtenver- koper trots. „In de binnenstad is dit nog ongeveer de enige plek waar je goed kimt parke ren. De Garenmarkt ligt im - mers op een steenworp af stand. Waarom lukt verkopen dan niet? Hij verzet een boeddha beeldje en geeft zuchtend uit leg. „Er komen geregeld be langstellenden, daar ligt het niet aan. Maar als ze dan de stad inkomen en verderop veel meer lege panden aantreffen, dan zie je ze niet meer terug. Ze schrikken van al die leeg stand en zeggen dat ze over een jaartje of twee nog wel weer eens in Leiden komen kij ken. Of ze kiezen voor een pand dat al leegstaat en waar ze zo in kunnen." Zijn baas heeft er al wel eens over gedacht om de boel maar leeg te halen, zodat de kans dat hij het pand kwijtraakt, iets groter wordt. Maar dat doet 'ie toch maar niet. „Stel dat je het pand pas over een jaar kan slij- Achter Leiden Centraal is het deelproject aanleg definitieve verharding fase 5 ingegaan. Althans dat melden de borden van de gemeente en daar heb ben ze de tel bijgehouden, dus dat zal wel kloppen. We zitten in elk geval in de eindfase voor wat be treft de achterkant van het station. De tunnel, de busbaan, de fietspaden zijn klaar en zelfs de aan plant van klimop bedekt al deels het beton van de verhoging waarop boven de treinen af en aan rij den. Kortom, het schiet op daar met de infrastruc tuur. Gezien vanaf het aanpalende LUMC biedt het geheel inmiddels een wijdse blik en gezegd moet worden: het ziet er grootstedelijk en imposant uit. Klaar voor 2000, zeg maar. Nog braak ligt slechts een klein stukje land waar een kraanmachinist in opdracht van de aannemer de laatste hand legt aan het verzetten van het grondwerk. Het is nat daar, door de overvloedige regenval van de laatste maanden en iemand, een werkman misschien, moet zich vergist hebben in de blubberige substantie. Hij verloor er zijn klomp. Helaas, niets meer aan te doen. Zand erover. Fase 5 moet voortgang vinden. foto loek zuyderduin ten. Dan zitje mooi een jaar zonder inkomen." Dan maar liever blijven zitten, en de Per zische tapijten tegen kortingen van 40 en 50 procent wegdoen. Twee jaar duurt het huurcon tract nog, weet de verkoper te vertellen. Dan mag zijn baas het pand eindelijk verlaten zonder zelf voor een nieuwe huurder te moeten zorgen. In het ergste geval duurt ae op heffingsuitverkoop dus nog twee jaar. Een opheffingsuit verkoop van drieënhalf jaar. Het is niet te hopen dat de Leidse binnenstad nog zo ver zal zinken. janneke dejonge ad van kaam gebreide beschouwing moet be vatten waarin op dit soort risi co 's wordt ingegaan. Een aparte studie, zoals een gezondheids-effectrapportage (GER), vindt Heijkoop omslach tig. Koren gaf een dringend ad vies aan de provincie en de ge meente om zo'n GER op te stel len. Een aparte rapportage over de effecten voor de volksge zondheid is nieuw. Daarom moet sowieso eerst worden uit gedokterd hoe zo'n studie moet worden opgezet en wat daar in moet worden meegenomen. Dat kost te veel extra tijd, denkt Heijkoop. Bovendien heeft een GER geen wettelijke status, in tegen stelling tot een milieu-effectrap portage (MER). „Een MER is daardoor een sterk wapen." Hij breidt die studie om die reden liever uit. De milieu-effectrap portage is nog in een beginsta dium. Het onderzoek is het eer ste half jaar zeker niet afgerond. Er is dus tijd genoeg om ook de risico's voor de volksgezond heid in kaart te brengen. „Dan blijkt óf dat het meevalt, óf dat het niet meevalt. In dat geval moet dat leiden tot een wijzi ging in hoe het natuurgebied wordt ingericht." drag, de problemen en de wen sen van de Leidse jeugd. Dat betekent echter niet dat gemeente en de belangrijkste welzij nsinstelling, de Leidse Welzijnsorganisatie, de afgelo pen jaren gefaald hebben, meent Kruijt. Er zijn op dit mo ment verscheidene succesvolle projecten en activiteiten voor jongeren. Bovendien vindt op bescheiden schaal al onderzoek plaats, via het project 'Jeugdmonitor', dat ook in een groot aantal andere plaatsen wordt uitgevoerd. In dat project probeert men 'aan de hand van onder meer vragenlijsten een beeld te vor men van zaken als jeugdcrimi naliteit, alcohol- en drugsge bruik en de 'carrière' van jonge ren op school of op hun werk. „Maar dat onderzoek is te kleinschalig om een heel duide lijk beeld te krijgen", zegt Kruijt. „We moeten er nog een schepje bovenop doen." leiden robbert minkhorst De provincie Zuid-Holland doet extra onderzoek naar de gevol gen van de aanleg van een moe rasbos en een baggerdepot in de Leidse Oostvlietpolder. Dat kondigt gedeputeerde J. Heij koop aan. De bestuurder rea geert daarmee op uitlatingen van de Eindhovense weten schapper W. Koren. Die wees dinsdag in deze krant op de ge varen voor de volksgezondheid die kunnen ontstaan door de strook natuur en de slibstort. De provincie Zuid-Holland neemt het verhaal van weten schapper Koren zeer serieus, zegt Heijkoop. In tegenstelling tot bijvoorbeeld wethouder A. Pechtold, die zijn uitspraken ty peerde als 'hysterie'. Als porte feuillehouder natuurontwikke ling en gezondheidszorg acht Heijkoop het onverantwoord om de voorspellingen van Ko ren te negeren. De Eindhovense wetenschap per, die tevens technisch direc teur is van het onderzoeksbu reau Allergo Consult (dat zich heeft gespecialiseerd in ecologi sche natuurstroken), heeft ver klaard dat door langs de Vliet- weg in de polder een ecologi sche verbindingszone aan te leggen aanzienlijke gezond heidsrisico's kunnen ontstaan. Dieren die er leven, zoals ratten, vossen en insecten kunnen ge vaarlijke ziektes verspreiden. Mensen kunnen besmet raken als ze bijvoorbeeld in aanraking komen met het stilstaand water in het moerasbos. Koren vindt het onverstandig om èn een baggerdepot èn een ecologische verbindingszone dicht bij volkstuincomplexen en bewoning te plannen. Gedeputeerde Heijkoop be looft dat er een „gedegen on derzoek" komt. „Ik vind dat de milieu-effectrapportage een uit- VERZEKERINGEN Kees vd Kommer 071 516 24 62 Wie meende dat architecten een grote afkeer van regels heb ben, kwam gisteravond bedro gen uit. Tijdens de discussie avond van het Leids Architec tencafé in sociëteit De Burcht bleek een groot deel van de ar chitecten 'bepaalde regelgeving van overheidswege' wel prettig te vinden. „Het is gemakkelijk als je over de afmetingen van een toilet niet meer hoeft na te denken", aldus één van hen. De discussiebijeenkomst was een voortzetting van de discus sie tussen architecten en politici die het Architectencafé in de cember had opgezet. De aanlei ding voor die discussie was de architectuurnota van de WD. Daarin pleitte de fractie onder andere voor de aanstelling van een stadsarchitect, omdat het in Leiden aan een 'overkoepelen de' visie zou ontbreken. Huib Plomp, een van de orga nisatoren van het Architecten café, pleitte voor een zone met beperkte regelgeving. „Laat de vrije markt beslissen wat en hoe er gebouwd wordt." Koren op de molen van WD-raadslid Melanie Schultz, zou je zeggen. Maar nee, Schultz vond dat be paalde stadsgezichten be schermd moesten worden. „Op het Rapenburg moet je toch re kening houden met de histori sche omgeving." Na de pauze presenteerden Plomp en zijn collega Reinier Verbeek het resultaat van een workshop met als titel 'Leiden 2030, stad van zones met een zeer beperkte regelgeving'. Aan de workshop hadden uitwisse lingsstudenten bouwkunde aan de TU Delft deelgenomen. Iede re student had een deel van de stad onder handen genomen. De herkomst van de studenten was duidelijk te herkennen in het ontwerp. De Fransman Etienne Malli- ard had Leiden-zuidwest omge toverd tot een soort 'La Défen- se', terwijl de Duitser Karsten Hoenig zich in zuidoost erg had laten inspireren door de kale vlakten in het hedendaagse Ber lijn. De studenten kenden Leiden alleen van de kaart en hadden in htui onschuld onder andere de Hooglandse Kerk met de grond gelijk gemaakt. Plomp en Verbeek hadden de Merenwijk onder handen genomen onder het mom van 'de waan van de dag'. Het resulteerde in een ratjetoe. „Er zijn natuurlijk ook gebieden die in de toekomst mislukt zijn", aldus Plomp. „Een naïef plan, zonder ni veau", werd er vanuit de zaal gereageerd. „Het is onzin om te denken dat zo'n plan ooit wordt uitgevoerd. Het kan alleen als je ergens op een nieuwe plek be gint. Zeker niet in de bestaande situatie." EXCLUSIEVE E R I E U R S

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17