Jacob's Creek: wonder van vernuft Smaak >terren ONDERDAG 4 FEBRUARI 1999 REDACTIE. MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA heeft het de laatste dagen ongetwijfeld rnomen, Nederland is een culinaire na- geworden. We hebben er dit jaar zes ichelinsterren bijgekregen. Onze zuider- ïren gingen er slechts één ster op voor- Op gastronomisch gebied tellen we ee. Het is nog nooit in de geschiedenis lorgekomen, dat ons land zoveel sterren zeker zoveel twee-sterren restaurants id. We kunnen stellen dat we internatio- ial een flinke pollepel in de pap hebben, irheugend daarbij is, dat twee jonge in- ntieve koks tot het Nederlandse twee- »rren legioen zijn toegetreden: Sergio >rmans van Oud Sluis in het Zeeuwse Liis en Jonnie Boer van De Librije in nolle. Allebei net in de 30 en vol vuur om n grote naam te vestigen. Jonnie Boer in De Librije bevestigt dat ook in een in- niew, dat ter gelegenheid van de nieuwe ichelingids verscheen. „Ik streef ernaar n een bekende eettempel te hebben, net lals in Frankrijk bijvoorbeeld Paul Bocu- dat voor elkaar kreeg." ok Sergio van Oud Sluis timmert aan de ig. Aardig is het overigens te weten dat het noordelijke Zwolle Jonnie Boer jrdt bijgestaan door zijn vrouw Thérèse de bediening. In het zuiden, in het tegen •lgië aanleunende Sluis, wordt Sergio bij staan door zijn vader Herman in de keu- n en moeder Ans in de bediening. Zelf n ik extra trots over het toetreden van ze twee mooie zaken tot het corps van [ee-sterren restaurants, omdat ze allebei l zijn van de Alliance Gastronomique eerlandaise. Dit is een samenwerkings- [rband tussen een dertigtal gerenonc eerde restaurants, waar de culinaire cul- ur hoog in het vaandel staat, en waarvan de eer heb voorzitter te zijn. Op dit mo- ent tellen we 34 leden in Nederland en 5 België. Nog onlangs traden vier nieuwe den toe: de Kromme Dissel in het Gel- ;rse Heelsum en Wollerich in het Bra- intse St. Oedenrode. Bij onze zuiderbu- n, de Belgen, zijn dat La Cravache in ikkem, vlakbij Kortrijk en De Eiken in Dstmalle onder de rook van Antwerpen, et minder dan 21 Alliance-leden hebben n ster en 5 leden hebben er twee. Een lajel gehoorde vraag is of ons land niet rijp voor drie sterren, het maximum. Over it astronomische aantal beschikken in een drietal zaken: De Karmeliet in ugge, Comme chez Soi in Brussel en uneau in Brussel-Ganshoren. Van Mi- elin-hoofdinspecteur Paul van Craenen- oeck vernam ik, dat een land pas rijp is or drie sterren, wanneer de piramide n de onderkant stevig genoeg is met 1 en iterren. We gaan de goede kant op, want n 15 jaar geleden hadden we 25 restau- gjnts met 1 ster en I" net 2 sterren, t aantal is nu genoeg verdub- ild. In totaal ift ons land 55 ichelinsterren, rdeeld over 45 ken met één ster tien met twee irren. U zult be- ijpen dat de ver- ichtingen voor lgend jaar zeer >0g gespannen JOHN BEERENr eigenaar van de Bokkedoorns, een met twee Michelin-sterren gedecoreerd restaurant in de duinen van Bloemendaal HUBRECHT DUUKER Van het Australische wijnmerk Jacob's Creek wor den jaarlijks zo'n 36 miljoen flessen verkocht. En de verwachting is dat dit aantal alleen nog maar zal toenemen. De grote populariteit van deze wijn kan vooral worden toegeschreven aan de slimme manier waarop de wijnen worden gemaakt. Ja cob's Creek is een triomf der techniek. Bij het grote, in Barossa Valley gevestigde bedrijf Orlando Wyndham is Philip Laffer de verantwoor delijke man voor Jacob's Creek. Over alle aspecten van de wijnbereiding praat hij snel en trefzeker. Het verhaal van Jacob's Creek begint net als dat van elke wijn in de wijngaard. Want zonder goede druiven kun je geen goede wijnen maken. Tot enkele jaren geleden werden de akkers in het doorgaans droge Australië gewoon rechttoe-recht- aan van water voorzien. Nu niet meer. Men ont dekte dat je de ontwikkeling van de druiven kunt sturen door het irrigeren (altijd druppelsgewijs) te timen. Als de stokken vlak na hun bloei tijdelijk geen water krijgen, ontvangen ze als signaal 'een droog jaar', met als gevolg dat ze grotere druiven gaan geven. Verder kun je stokken supergezond houden door de wortels eerst alleen aan de linkerzijde te irrige ren, en twee weken later aan de rechterzijde. Deze werkwijze heeft een speciaal effect op de ontwik keling van de bladgroei. Philip Laffer stelt geen ge ringe eisen aan de druiven voor Jacob's Creek. Het risico dat er op een gegeven moment te weinig druiven zijn om aan de gigantische vraag te vol doen, neemt hij op de koop toe. „Maar op lange termijn is het beter om enkele mensen teleur te stellen door onvoldoende kwantiteit, dan door veel mensen teleur te stellen door onvoldoende kwaliteit." Ook de manier waarop de wijn wordt gemaakt is de afgelopen jaren veranderd. Vier jaar geleden gaf men de chardonnay-druiven voor de witte Ja cob's Creek nog vier tot vijf uur 'schilcontact': de schillen laten weken in het druivensap, vóórdat de gisting begint. Dit geeft het sap meer aroma. Te genwoordig laat men de schillen nog maar een uurtje in het sap, omdat de chardonnay-stokken van nu rijper zijn en sap leveren dat veel meer smaak en kwaliteit heeft. Laffer laat een drietal jaargangen van de gewone witte Jacob's Creek proeven, de 1996,1997 en 1998. De laatste is veruit de beste: levendig, heel zuiver en voorzien van fruit (citrusvruchten voor al). De wijn is een combinatie van ongeveer 80 procent sémillon en 20 procent chardonnay. Er bestaat van Jacob's Creek ook een pure Chardon nay. De 1998 geeft zachte impressies van tropisch fruit, in combinatie met wat hout en vanille. Australische wijnmakers zijn de inventiefste ter wereld, en hebben lak aan tradities of conventies. Zo ontdekten ze een manier om wijnen houtaro ma te geven, zonder gebruik van dure vaten: door het laten meegisten van eikensnippers ('chips'), in een soort zakje. Die methode wordt inmiddels we reldwijd toegepast. Maar de Australiërs hebben een nog betere manier ontwikkeld. Ze brengen ei ken latten aan in de gistingstanks. Het effect van de planken is moeilijk van fusten te onderschei den, maar levert wel een forse financiële bespa ring op. Dat houdt de wijnprijs vriendelijk. Voor rode Jacob's Creek, een melange van shiraz- /syrah en cabernet sauvignon, gebruikt Laffer voornamelijk planken, maar ook een paar vaten. De 1997 koppelt in zijn geur en smaak bessig fruit aan houttonen, een snufje kruidigheid en een le vendig karakter. „Hierin proefje", zegt Philip Laf fer breed glimlachend, „de generositeit van de shiraz met de élégance van de cabernet." (De gewone witte Jacob's Creek Sémillon Char donnay kost ongeveer 11 gulden, de pure Char donnay is een gulden duurder en de rode Shiraz Cabernet kost zo'n 15 gulden) Philip Laffer, de man achter het Australische wijnmerk Jacob's Creek. PUZZEL Kruiswoordraadsel HORIZONTAAL: I. Doekje om de neus te snuiten; 7. werpkoord; 8. wel; 10. gra vure; 12. insect; 13. Amerikaanse goudmunt; 16. legerplaats; 18. schrijfvloeistof; 20. visje; 21. loopvogel; 23. steenstof; 26. onzin; 28. bevel; 30. bosgang; 32. plakband; 34. wervelwind; 35. deelgenoot. ''i] VERTICAAL: :id£; 1. Dwaas; 2. bitterkruid; 3. bazige vrouw; 4. rivier in Siberië; 5. verkrijgen uit nalatenschap; 6. toverheks; 7. loofboom; 9. muziekteken; 11. landbouwwerktuig; 14. vrucht; 15. Hongaars componist; 17. lichaamsdeel; 19. deel v.h. hoofd; 21. droog- vloer; 22. Afrikaans dier; 24. vuilnisvat; 25. steekvlieg; 27. gewezen; 29. gladde zijden stof; 31. bedorven; 33. bijwoord; 34. uitroep. Oplossing van woensdag: Horizontaal: 1. Slagzij; 7. Allen; 8. taaie; 9. Lampo; 10. berg; II. toeter; 12. vetrijk. Verticaal: 2. Lento; 3. garage; 4. ijsberg; 5. taal; 6. klimgeit; 10. brik; 11. tbv. HEINZ TOMPOES Tom Poes bleef ongerust naar de donkere wolken kijken, maar heer Bommel ging op in zijn gesprek met Kwetal en schonk geen aandacht aan het natuurverschijnsel. „Kijk," sprak hij, „op een zandloper kan je zien hoe lang je over iets doet; het koken van een ei bijvoorbeeld. Hoe kom je op het idee, dat het een levenmeter zou zijn?" „O", zei het ventje versla gen. „Ik dacht, dat je meet hoe lang je levendig bent, als je meet hoe lang je over iets doet. Ik dacht dat er geen verschil was tussen tijd en leven. Maar ik heb niet de grote kijk van een reus als u bent." „Nee, dat is waar", gaf heer Ollie toe. „Ik zal nog verder gaan. Iemand als ik meet de tijd niet met een zandloper. Ik zie het groter. Als ik de tijd wil weten, raadpleeg ik mijn horloge, heel een voudig. Kijk, zo." Hij trok een uur werk uit zijn binnenzak en hief het aan de ketting omhoog. „Het staat op twaalf', hernam hij, „en dus weet ik, dat het nu twaalf uur is. Wacht even! Ik bedoel eh... het is geen twaalf uur! Hoe kan dat nu? Mijn Verpakking uit melkzuur De Rijksuniversiteit Groningen gaat samen met de Amerikaanse zuivelcoöperatie Dairy Farmers of America (DFA) biologisch af breekbaar plastic produceren op basis van melkzuur. DFA wil het plastic gaan gebruiken voor de verpakking van haar zuivel producten. Het aan de Rijksuniverstieit gelieerde chemisch be drijf Hycail gaat het polymelkzuur-plastic ontwikkelen. Als basis wordt melkzuur gebruikt, dat wordt gewonnen uit wei (een bij product in de fabricage van kaas). Als kaasfabrikant beschikt DFA over grote hoeveelheden wei, dat nu als afval wordt be schouwd. Polymelkzuur biedt meer mogelijkheden. Omdat het biologisch afbreekbaar is, zou het geschikt kunnen zijn als ma teriaal voor bijvoorbeeld wegwerpbestek, verpakkingsfolie of vuilniszakken. Minder vette chips Chips zijn lekker, maar vet. Fabrikant Smiths komt deze maand met een nieuw soort chips op de markt, die ruim dertig procent minder vet is. Uit marktonderzoek blijkt vol gens Smiths dat er belangstel ling is voor het product. Twee derde van de chipsliefhebbers zegt van plan te zijn om eens een zak te proberen. Smiths Lites zijn verkrijgbaar in de smaken naturel en paprika. Promotieteams delen gratis zakjes uit: zaterdag 13 februari in Haarlem bij V&D in de Gro te Houtstraat en in de Haar lemmerstraat in Leiden, zater dag 20 februari op het Markt plein in Hoofddorp, en zater dag 27 februari in de Hoofd straat in Alphen aan den Rijn, winkelcentrum Schalkwijk in Haarlem, en de Haarlemmer straat in Leiden. Een miljoen 'Piepers tot Pasta' Heer Bommel en de Killers horloge staat stil. Het loopt achter, bedoel ik..." Zijn woorden stierven weg in gemompel, toen hij het klokje aan het oor hield, maar Kwetal gaf hem geen gelegenheid tot aandach tig luisteren. „Achter?" drong het ventje aan. „Op wat loopt het dan achter?" „Op de juiste tijd", zei heer Bommel ongeduldig. „Het loopt te langzaam of het is ergens stil blijven staan. Het heeft een paar uren verlo ren." Van het jubileumboek 'Van piepers tot pasta' zijn in nog geen vier maanden tijd 1 mil joen exemplaren over de toonbank gegaan. Het boek, uitgegeven vanwege het 75-ja- rig bestaan van het het merk Blue Band, was tot begin dit jaar verkrijgbaar tegen inleve ring van speciale spaarzegels bij de filialen van Blokker. Dankzij de massale aftrek komt het boek in aanmerking voor een vermelding in het Guinness Book of Records. "Een mooier veijaardagsca- Paasei Elke dag worden er zo'n vier miljoen eieren gegeten in Ne derland. Maar tijdens de Paas dagen gaan we er flink tegen aan met zo'n 25 miljoen. Het overgrote deel van de paasei eren komt uit de legbatterij, deau kan Blue Band zich niet wensen. We willen iedereen die heeft gespaard voor het boek hartelijk bedanken", al dus Hanneke Willenborg, pro ductmanager van Blue Band. Het kookboek bevat meer dan 100 recepten voor en door drie generaties vrouwen. Vpn oma's draadjesvlees tot de barbecue sjaslieks van moeder en de Italiaanse pestoschotel van dochter. Het boek is in middels niet meer verkrijg baar. achttien procent bestaat uit scharreleieren. De rest van het jaar ligt die verhoudingen an ders: dan koopt de consument voor meer dan 45 procent aan scharreleieren. Ei en cholesterol Het is een fabeltje dat het eten van een ei slecht zou zijn voor de gezondheid in verband met het cholesterolgehalte. Dat meldt de folder 'Op uw ge zondheid' van de Product schappen Vee, Vlees en Eie ren. Cholesterol is inderdaad slecht voor hart- en bloedva ten. Maai" volgens de folder zit er een groot verschil tussen cholesterol in het bloed en het cholesterolgehalte in voeding. Cholesterol in voeding is min der schadelijk dan we tot nu toe dachten. Het eten van ver zadigde vetten bijvoorbeeld is veel slechter. Een groot deel van de cholesterol in ons li chaam zit in de bloedbaan. Die transporteert het spul naar de lever, waar het wordt verwerkt tot galzuren. Er zijn twee vormen cho lesterol: LDL en HDL. Simpel gezegd zijn het piepkleine bolle tjes die bestaan uit vet en eiwit. De LDL- bolletjes transporte ren de cholesterol naar alle delen van het lichaam. Af en toe gaat er een bolletje stuk. Dan hecht de inhoud zich niet plakken. Het is dus be langrijk niet te veel LDL-cho- lesterol binnen te krijgen. De hoeveelheid wordt bepaald door de hoeveelheid verza digd en onverzadigd vet in ons eten. Met name verzadigde vetten doet het aantal LDL- bolletjes toenemen. Onverza- dige vetten daarentegen verla gen de aanmaak. De hoeveel heid cholesterol in voeding heeft dus nauwelijks invloed op het cholesterolgehalte in het bloed, blijkt uit berekenin gen van de Voedingsraad. Kortom: een eitje kan geen kwaad. Gemiddeld bevat een ei 1,7 gram verzadigde vetten en 4,2 gram onverzadigde vet- MPW CWtt%CeftyL?{?' K)JK eeKyr é£M£> AÖ3R

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13