kruistocht tegen louche d vertenti everkopers ARCADIS Bedrijfsnamen bedenken is een vak apart CBS turft al een eeuw in Nederland Economie 1 Verzekeraars moeten nu op de blaren zitten 9ERDAG 4 FEBRUARI 1999 ping Eerlijk Zaken Doen neemt het op voor slachtojfers ide'jan ruesink ;,n in Nederland zo'n 170 advertentiebureaus van bedenkelijk allooi. On- Eidrukwekkende namen als Universal Business Guide, Telemarketing !srnt en Media Perspectief slagen ze erin argeloze middenstanders pe- xare advertenties aan te smeren in bladen en gidsen waarvan de oplage Jtal net zo hoog is als het aantal gedupeerden. Zonder het te beseffen ■nderi ondernemers zich voor jaren aan een waardeloze uitgave, want ;i|reaus zijn wel zo slim juridisch sluitende contracten op te stellen en 'men niet keiharde maatregelen te nemen tegen wanbetalers. maar niet vinden. Bijna had ik de kaart al verstuurd toen ik de 'n' van 'uitgaven' zag. Daardoor zou ik ongewild voor twee gid sen, namelijk voor Noord- èn Zuid-Holland hebben getekend. Dat zou me dus bijna 300 gulden hebben gekost." Hoewel Gout dus alléén voor de (gratis) ei gen regio tekende, kreeg hij na enige tijd toch een gids mét aanmaning in huis. Hij zocht contact met mede-gedupeerden en 'van het een kwam het ander'. Drie jaar na de oprichting wordt de Stichting Eerlijk Za ken Doen gesteund door vele branche-or ganisaties en Kamers van Koophandel, want allemaal krijgen ze met regelmaat van de klok opgelichte middenstanders aan de lijn. Inmiddels heeft de EZD in zo'n 200 rechts zaken gedupeerden verdedigd en tweeder de van die zaken viel in het voordeel van de belaagde ondernemers uit. Maar er lijkt nauwelijks kruid gewassen tegen dit soort oplichterij, want steeds duiken er weer nieuwe bureaus op (soms van eerder ver oordeelde personen). Gout: 'Ze bellen vaak op als de ondernemer het net erg druk heeft, of in de zomer wanneer de baas er zelf niet is. Ze sturen eerst een fax met een afbeelding van de advertentie, die al ergens in heeft gestaan. Daarna bellen ze op met de vraag of die fax even ter bevestiging kan worden ondertekend en geretourneerd. |chtelijk wordt er weinig tegen dit bureaus ondernomen. Wat vaak wel sis samen met andere gedupeerden ïrreau voor de burgerrechter te sle- i!n dat is een van de activiteiten van de %ig Eerlijk Zaken Doen in Den Haag. ^loor een aantal grote organisaties on- ounde instelling voert een ware kruis wegen de louche advertentiebureaus, ^ronkelijk werd de Stichting opgericht .öalle soorten van flessentrekkerij en maar directeur Arjan Gout en zijn '^medewerkers hebben alleen aan de sicste advertentieverkopers al de han- •$1Want jaarlijks lopen duizenden jnemers in de val en de schade wordt •2jt op minimaal 200 miljoen gulden, 'jdememer was Gout ooit bijna zelf dichtoffer van zo'n adressengidsverko ok kreeg een aanbod om vermeld te 'sjn in een adressengids. De vermel- ■8a de eigen regio was gratis, en als ik ■^stelling had om tegen betaling te ad- !oen in andere regio's, hoefde ik slechts 4;treffende vakje aan te kruisen. Het 'lwilde ik wel, het laatste niet. Dus j* ik alleen het vakje 'vermelding in ••En Noord- en Zuid-Holland' aan. ^aad ik het gevoel dat er iets niet klop- 2ar ik kon het addertje onder het gras Want de drukker zit erop te wachten.' Een sterk staaltje van brutaliteit kent de stichting van een Amste: dams restaurant, dat voor 16/ gulden het schip in ging. 'Een ober had in zijn onwetendheid een krab bel gezet onder een nepadvertentie van 250 piek. Zogenaamd had zijn baas een opdracht gegeven en moest de ober alleen maar even kijken of de gegevens klopten, volgden nog wat meer faxen, want de eerdere waren zo genaamd niet overgeko men. Na enige tijd kreeg de baas de rekening van 250 gulden, die hij met tegenzin toch maar be taalde om van het gezeur af te zijn. Maar toen begon het gedonder pas echt, want vervolgens kwamen er nota's voor duizenden guldens binnen. De ober bleek getekend te hebben voor meer en veel duurdere advertenties. De baas van het restaurant wilde niet beta len, want de krabbel was immers gezet door een persoon die niet tekeningsbe voegd was. Maar wat zei de rechter? Mijn heer, door die nota van 250 gulden te beta len, heeft u de indruk gewekt dat de ober wel degelijk betalingsbevoegd is. U dient dus ook de vervolgnota's te betalen.' Volgens Gout is de fax sinds het midden van de jaren tachtig hét middel geweest om middenstanders erin te laten tuinen. 'Nieu we technieken leiden tot nieuwe vormen van criminaliteit. Met Internet is dat nu ook begonnen. Een bureau heeft een web site geopend onder de naam 'www.ge- meentegids.com', wat veel lijkt op de offici ële 'www.gemeentegids.nl'. Daar zijn al veel ondernemers ingetuind. Zogenaamd boeken ze bij dat bureau een eenmalige plaatsing, maar achter het bedrag staat in kleine lettertjes p.m., per maand dus.' De Stichting Eerlijk Zaken Doen krijgt da gelijks nerveuze ondernemers aan de tele foon die advies vragen, omdat ze worden belaagd door dit soort verkopers. Geregeld is het juridisch telefonisch spreekuur (van 13.00 tot 16.00 uur, 070-416.61.41) zelfs constant bezet. Nu veel middenstanders op hun hoede zijn, merkt Gout dat de bureaus hun werk terrein verbreden. 'Ze richten zich nu op bejaardentehuizen, scholen, gemeenten en kinderdagverblijven. Die zijn nog wat min der alert op deze lieden en laten zich snel ler een handtekening ontfutselen. Wij kre gen onlangs een kinderdagverblijf aan de lijn waar men zich een beroerte was ge schrokken nadat ze nota's van in totaal 30.000 gulden hadden gekregen voor nepadvertenties. Een medewerker had di verse handtekeningen gezet onder een fax je. Iemand die zich voordeed als vertegen woordiger van onze stichting wilde 'zoge naamd alleen maar wat gegevens controle ren'. Nou, wij bellen nooit zelf iemand op en zeker niet vanuit Assen waar dit dubieu ze kantoor zat.' Gout hoopt dat het Openbaar Ministerie meer strafzaken gaat aanspannen tegen dit soort bureaus. Tot nog toe was dat maar één keer het geval. Hij heeft inmiddels overleg gehad met justitie en het OM over weegt nu met de stichting te gaan samen werken in het kader van de opsporing. 'En zo hoort het ook, want malafide adverten tiewervers maken zich schuldig aan mis drijven en die moet de overheid vervolgen.' moesten verhogen. Daarnaast bleek de afgelopen weken dat het aantal WAO'ers weer is opgelopen. De ziekengeldverzekeringen zijn een flinke verliespost voor de verzeke raars. PGGM meldde vorige week dat het tot nu toe 120 miljoen gulden ver lies heeft geboekt op de verzekerin gen. Ook Nationale-Nederlanden zegt dat de ziekengeldverzekeringen nog niet winstgevend zijn en ver wacht in 1999 opnieuw een verlies. Bij de ziektekostenverzekering probe ren de verzekeraars zoveel mogelijk jonge gezonde mensen en collectieve verzekeringen binnen te halen. De concurrentie is zo groot dat de verze keraars verliezen op deze polissen voor lief nemen. Volgens de Consu mentenbond draaien de ouderen hiervoor financieel op en kunnen een aantal mensen met ziekteverleden geen onderdak vinden als ze een an dere verzekeraar zoeken. Van Voorst Vader signaleert dit ook en zegt dat hiermee een wissel wordt getrokken op het solidariteitsbegin sel, de basis van verzekeringen. Im mers, mensen die geen problemen hebben betalen mee aan de kosten voor hen die wel ziek worden. In ruil hiervoor zijn ze verzekerd voor hulp als ze toch ziek worden. Wordt hier aan getornd," zegt Van Voorst Vader, ,,dan lopen wij het risico de eerste dominosteen in een hele lange reeks omver te werpen." %iercie wint het van de normen ||rden. Winstbejag en het naja- .5m marktaandeel doen afbreuk gjvaliteit en integriteit. De verze- ^sbranche moet nu haar zure •°ttrekken." Die verwijten kreeg '7fzekeringsbranche te horen van Milder van Voorst Vader, de voor aan de Nederlandse Bond van ^antiebemiddelaars. In de verze- irswereld is het op het ogenblik ,3Voor zich'. ichappijen houden zich vooral de jacht op de jonge ge- werknemer en de collectieve Volgens Van Voorst Va- de verzekeraars hiermee ,8om onder de branche gelegd, •j^ept op tot stringenter toezicht, '7,t zelfbeheersing ontoereikend iff •^rzekeraars zijn volgens de NB- !9>orzitter te ver gegaan en moe- •|i op de blaren zitten. De privati- 'o5 van de Ziektewet en de WAO !4 de verzekeraars nieuwe grote •^en waar zij zich vol overgave op 'sfin. ,,Men verliest uit het oog dat ,51 bodem zit in elk aantrekkelijk 3j)d", aldus Van Voorst Vader. 'jade woorden van de voorman' ••jje tussenpersonen komen een ;8nadat de verzekeraars de pre- >oor de ziekengeldverzekering •^ziektekostenverzekering flink Tilburg Medewerkers van Revisiebedrijf Tilburg monteren onder een dieseltrein beugels voor het ophangen van geluidsdempen- de kappen. Als aanvulling op het plaatsen van geluidsschermen en het ontwikkelen van geluidsarm spoor hopen de NS met deze kappen de geluidsoverlast van het treinverkeer verder te beperken. De kappen worden aangebracht bij vijftig dieseltreinen. FOTO ANP TON BORSBOOM 'Het kiezen van een nieuwe naam is een eeuwige strijd tussen juristen en marketeers' jftDAM EELCO VAN DER LINDEN '^lis, Accordis, Aventis, IsoTis, Lau- Tlaxeres, Socrates, Cofier, Pando- •2rivenda. Latijnse of Latijns klin- -| namen zijn erg in tegenwoor- __an het einde het millennium lij- (isedrijven collectief te zijn bevan- 92,Oor nostalgie. Of misschien wil- gewoon graag chique voor de ^bmen. De relatie tussen naam en 9,jf> of naam en product, lijkt in ie- •Jéval niet meer te bestaan. Of zien verkeerd? „Ja", zegt Joop Sloo- maar ook 'corpora- entity manager' (bedrijfsidenti- van Arcadis, voorheen o,?mij. geleden besloot het cultuur- /lisch ingenieursbureau dat het moest. „We waren druk bezig internationaliseren van onze 34igie, kochten veel onderling ver ende bedrijven in het buitenland 7 ramen tot de ontdekking dat het Dnze klanten steeds moeilijker •m ons te herkennen", aldus :.£n. Heidemij schakelde het in ^tijlen en bedrijfsnamen gespecia- ertde bureau Newel Sorrell in, ie. liet ook al het personeel nadruk- meedenken over een nieuwe _en: ,We zochten niet alleen maar etsen naam, maar ook naar een ve interne aanpak, naar een nieu- entiteit." Iedereen bij Heidemij let er over eens dat de nieuwe 'i gemakkelijk moest kunnen wor- jitgesproken, maai- ook een bete kenis moest hebben. Slooten coördi neerde een selectieprocedure die be gon met niet minder dan 400 namen, aangedragen door het bureau en het eigen personeel. Uiteindelijk viel de keuze op Arcadis, een afgeleide van Arcadia, voor de oude Grieken hemel op aarde ofwel het paradijs. Een naam met pretentie. Voor Slooten is met Arcadis evenwel de lading gedekt. „Wij zijn een bedrijf gespecialiseerd in milieubeheer, bos- en waterbouw, maar ook in aanleg van infrastructuren en sportaccommoda ties. Wij verbeteren de aarde en de leefomgeving." Deze redenering werd doorgetrokken naar het nieuwe logo. Het bedrijf wilde af van de 'kil gesti leerde technisch logo's' met daarin de naam verwerkt. Gekozen werd voor een salamander, volgens Slooten een beest dat de Heidemij perfect symboli seert. „Hij leeft op de grens van water en land, en gedijt alleen als zijn leef omgeving, het milieu in balans is. Kortom, het doel waarnaar wij stre ven.". Het bureau van Bas Kist, Shield Marks, is uitsluitend bezig bedrijven juridisch te assisteren als bedrijven met een reeds gekozen naam in de problemen komen. Kist schreef een vermakelijk boek (Merkenmissers) over wat er alle maal fout kan gaan met een naam en verklaart hieruit voor een deel de La tijnse hausse. Kist signaleert dat be drijven zich steeds meer laten assiste ren door professionele merkenbu reaus, omdat die de risico's kennen die aan een nieuwe naam kleven. Doen we Grieks of Latijn? Moet het swing hebben of juist degelijkheid uit stralen; menselijke warmte of anonie me rationaliteit? Het Nederlandse be drijfsleven reorganiseert, splitst en fu seert dat het een lieve lust is en komt dan steeds te staan voor de cruciale vraag: hoe gaan we heten? Professio nele bureaus zoeken naar een geschik te naam. „Voor 20.000 gulden steek ik u in het nieuw." „De merkenregisters zitten bomvol, waardoor negen van de tien namen worden geweigerd. Je hebt bovendien zo een proces aan je broek als je een al gepatenteerde naam schendt. Ook moet je ervoor waken een naam te kie zen die niet te patenteren valt, omdat ze te algemeen en beschrijvend van aard is, waardoor je dus later vogelvrij bent voor de concurrentie." Het kiezen van een naam is volgens Kist een eeuwige strijd tussen de juris ten en de marketeers van het bedrijf. De eersten willen een zo neutraal mo gelijk, liefst niets betekende naam, ter wijl de laatsten juist zoveel mogelijk informatie over bedrijf of product in die naam zouden willen stoppen. „De merkenbureaus moeten bemiddelen tussen die twee uitersten. Overigens is het wel zo dat een neutrale naam een luxe is die alleen de hele grote bedrij ven zich kunnen permitteren, omdat zij het geld hebben om die naam be kendheid te geven", vindt Kist. „Een nieuwe naam is een zeer kostbare aan gelegenheid, vooral door de onder steunende reclamecampagnes." Namen maken is een beroep dat in de VS al 50 jaar floreert. De knapste taal kundige koppen van Harvard en Stan ford leiden merkenbureaus waar de 'fine fleur' van de Amerikaanse indu strie zich laat adviseren. Ook in de VS is het dringen geblazen in het merken register, waarin volgens de laatste tel ling 760.000 namen zijn opgenomen. In Europa wordt sinds de jaren '80 op professionele wijze naar namen ge zocht. Nederland hobbelt daar volgens Robert Jan Heyning wat achteraan, maar is nu volop actief. Heyning voert samen met zijn broer Geldolph de di rectie over het zes jaar oude Name Works, een van de twee bureaus in Nederland die uitsluitend namen ont wikkelen. Hij is van huis uit neerlandi cus en spreekt niet graag van een La tijnse namentrend. Wel heeft hij overi gens net meel- en bakkerijconcern Meneba omgevormd in Maxeres: een samentrekking van maximum en xe- res, graan in het Latijn. Twee aren vor men het nieuwe logo. Heyning zegt namen te selecteren op uitspreekbaarheid, klank, een al of niet rustig woordbeeld en soms ook bete kenis.. „Klassieke namen kunnen eruit rollen, maar het hoeft niet. Persoonlijk geef ik de voorkeur aan een woord uit mijn eigen tijd waar meer klank, bete kenis en beweging in zit." Latijnse na men associeert hij eerder met voor naamheid, aristocratie en dus met een zekere afstandelijkheid. „Wel kan door het logo die indruk volledig omslaan. En in die logo's signaleer ik wel een hele duidelijke trend. Er lijkt tegen woordig een mannetje in te moeten staan, ten teken dat het individu voor het bedrijf centraal staat en dat men zich bewust is van zijn maatschappe lijke plichten." Heyning heeft het druk, ook vanwege de fusiekoorts. De naam is een delicate zaak, want niemand wil natuurlijk dat de ander de boventoon voert. „Ik heb hier aan mijn bureau ontzettend veel gesteggel meegemaakt over wie het eerste deel mocht vormen van de naam die een samentrekking moest worden van de twee moedernamen. Ook daarom kun je dus vaak beter kie zen voor een geheel nieuwe fantasie- naam." 'Virtuele' volkstelling in 2001 voorburg ben hartman Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) bestaat een eeuw, maar steeds minder mensen willen meedoen aan enquêtes. De weerstand is zo'n beetje gelijk opgelopen met de individualisering, die in Neder land hard heeft toegeslagen. Comelis van Bochove, directeur van de divisie Sociaal-Econo mische Statistieken van het CBS moet het bij de enquête be roepsbevolking met een res pons van 55 pro cent doen. „Maar collega's in andere landen vinden het al erg als ze niet verder dan tachtig pro cent komen. Het is niet dat Nederlan ders enquêtes zien als een inbreuk op hun privacy, maar ze voelen zich gauw overbe- Toch is de afkeer van vragenlijsten niet uniek voor deze tijd. Ook is het geen puur Ne derlands feno meen. Tijdens WO I wilde de over heid inzicht krij gen in de Neder landse handel en productie. Ons land werd toen door allerlei han delsembargo's in zijn doen en laten belemmerd. „Maar het verzet was groot", aldus Van Bochove. Er waren bedrijfs geheimen in het geding, meen den ondernemers. Bovendien vonden ze de economie geen zorg van de overheid. Het is om die redenen ook dat Zwitser land tot in de jaren tachtig geen fatsoenlijke nationale rekenin gen kon produceren. Nederland hoefde het overigens niet helemaal zonder statistie ken te doen, voordat het CBS op 9 januari 1899 met zes per soneelsleden aan het werk ging (inmiddels 2.400). Het beschik bare statistisch materiaal was evenwel niet meer dan een 'bij product' van allerlei (vooral overheids-) administraties. Met als enige uitzondering de volks telling, die sinds 1831 elke tien jaar werd gehouden. Maar in de laatste decennia van de vorige eeuw werd de roep om een sterkere overheid gro ter. De armoede was groot en vooral de-opkomende socialis tische stroming pleitte voor overheidsmaatregelen om die te bestrijden. Ook wilde men dat de overheid het probleem in kaart bracht. Dankzij de steun van enkele be windslieden die belangstelling hadden voor statistieken werd Op een doorsnee dag worden in ons land 520 kinderen geboren, sterven 372 mensen, is 46 procent van de overledenen 80 jaar of ouder, worden er 233 huwelijken gesloten, worden 92 huwelijken door echtscheiding ontbonden, hebben daarvan 19 huwelijken minder dan vijfjaar stand gehouden, verhuizen 4.768 mensen. Vandaag de dag telt Nederland 15,7 miljoen inwoners, zijn er beneden de 18 jaar 79.000 meer jongens dan meisjes, zijn er boven de 65 jaar 401.000 meervrouwen dan mannen, delen in Drenthe 175 mensen één vierkante kilometer en in Zuid-Hol land 1.172,zijneréén miljoen gezinnen met één kind en 507 met tien of meer kinderen. In het jaar 2034 zal met 17,2 miljoen het hoogste aantal inwoners worden bereikt, zal een man in het midden van de 21ste eeuw gemiddeld 80 jaar oud worden en een vrouw 83 uiteindelijk in 1899 een 'Cen traal Bureau voor de Statistiek' opgericht. Waarbij ook het ge geven dat het traditioneel ont breken van een bestuurlijk machtscentrum in ons land nog werd versterkt door de op komende verzuiling, een posi tieve rol speelde. Er mochten dan onvermijdelijk vele menin gen tot de bestuurlijke besluit vorming bijdragen, met een CBS kon men het ten minste over de feiten eens zijn. De beurskrach eind jaren twintig en de daarop volgende economische crisis deed de roep om overheidsingrijpen weer toenemen. Zo kwam de SDAP met het Plan van de Ar beid. Door dat soort initiatieven nam de behoefte aan statis tische informatie verder toe. De later wereldberoemd ge worden Jan Tinber gen kwam als net gepromoveerd na tuurkundige en dienstweigeraar bij het CBS werken en onder zijn invloed werd conjunctuur- onderzoek gedaan. De sociaal-econo mische statistiek wordt in Nederland inmiddels zeer goed bijgehouden, aldus Van Bochove. Zo goed, dat de Neder landse praktijk vaak als na te streven ide aal dient voor Euro- stat, het CBS van de jaar. EU. Nieuwe ontwikke lingen blijven er altijd. Het CBS is inmiddels druk doende met de ontwikkeling van een 'virtu ele' volkstelling. De weerstand onder de Nederlandse bevol king tegen enquêtes maakte het in 1971 al lastig een volkstelling te houden. Die van 1981 is zelfs niet doorgegaan, nadat proef- tellingen een debacle voorspel den. En daarna was het afgelo pen. De volkstellingswet werd afgeschaft. Maar in 2001 is er een Europese volkstelling. Daar zal Nederland dan 'virtueel' aan meedoen, al dus Van Bochove. Niemand krijgt een volksteller van het CBS aan de deur, maar via de koppeling van allerlei bestan den (onder meer bevolkings- en sociale zekerheidsadministra ties) en persoonsenquêtes bouwt het CBS dan een bestand op dat gegevens oplevert voor alle gemeenten en zelfs wijken en buurten. Van Bochove: „Dat bestand be vat veel meer variabelen dan bij een echte volkstelling ooit mo gelijk was, is veel actueler en zal jaarlijks in plaats van eens per tien jaar beschikbaar komen";

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 11