Aanklagers willen weer video vertonen Buitenland Uit vliegtuig gezette Britten terug in Londen Van den Broek maakt kans op hoge EU-post Grote wapenvondst in Kosovo VS roepen op tot arrestatie Öcalan Oost-Timorees feest WOENSDAG 3 FEBRUARI 1999 Voorwaardelijke celstraf voor au-pair onden Een rechtbank in Londen heeft de Australische au pair j,ouise Sullivan veroordeeld tot vijftien maanden voorwaardelij ke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar. Zij kan naar iuis, maar moet psychiatrische behandeling ondergaan. De 27- arige Sullivan bekende vorige maand dat zij de Nederlandse yaby Caroline Jongen in april vorig jaar zo hard door elkaar aeeft geschud dat het kind een hersenbeschadiging opliep waaraan het later is overleden. De rechter zei dat hij bij zijn oor- jeel heeft laten meetellen dat Sullivan een laag intelligentieni veau heeft als gevolg van medische problemen in haar babytijd. Terdoodveroordeelden niet in beroep mewyork Steeds meer terdoodveroordeelden in de Verenigde Staten kiezen voor een snelle executie door af te zien van hoger oeroep. Daardoor neemt het aantal executies in het hele land toe. Van de 68 gevangenen die vorig jaar in de VS ter dood wer den gebracht, zeiden er elf dat ze snel dood wilden. Dat is twee maal zoveel als het jaar daarvoor. De redenen waarom de ver pordeelden op 'death row' kiezen voor executie zijn dat de be roepsprocedures zo lang duren (soms wel meer dan tien jaar), [lat ze een levenslange celstraf - het gebruikelijke alternatief - hog erger vinden. Compaan Dutroux dient aanklacht in Prussel» Michel Nihoul, een compaan van Mare Dutroux, gaat In de tegenaanval op Justitie. Hij heeft een klacht ingediend te gen Michel Bourlet, officier van justitie in het Waalse Neufcha- teau. Bourlet zou onder meer informatie naar de pers hebben doorgespeeld. Nihoul heeft altijd ontkend dat hij samenwerkte inet Dutroux. Vorige maand onthulde een onderzoeksrechter uit Neufchateau echter dat de Brusselse zakenman wel degelijk plannen had met Dutroux een netwerk voor jonge Oost-Euro- pese prostituées op te zetten. Verdachte moord Luxor aangehouden Montevideo De politie van Uruguay heeft een Egyptenaar gear resteerd die ervan verdacht wordt betrokken te zijn geweest bij de aanslag die moslimextremisten in 1997 in het Egyptische Luxor op toeristen pleegden. Bij de aanval verloren in totaal 68 jnensen het leven: 58 buitenlanders, vier Egyptenaren en zes terroristen. De verdachte, Hisham el-Tababili Aka Bilal, zou lid zijn van de militante moslimorganisatie Gama al-Islamiya, die verantwoordelijk is voor de wrede aanslag in Luxor. Aka Bilal ontkent de beschuldigingen. Rusland verbiedt doodstraf moskou Het Russische Constitutionele Gerechtshof heeft gis teravond alle lagere hoven in het land verboden de doodstraf op te leggen totdat in heel Rusland juryrechtspraak is ingevoerd. De uitspraak van het hof betekent in feite de afschaffing van de doodstraf. Rusland beloofde bij toetreding tot de Raad van Eu ropa in 1996 de doodstraf af te schaffen. Het besluit is niet met terugwerkende kracht van toepassing voor de 800 veroordeel den die nu in Rusland in de dodencel zitten. Jeltsin terug in Kremlin moskou President Jeltsin van Rusland is gisteren voor het eerst sinds half december in het Kremlin geweest. De president sprak met zijn chef-staf Nikolaj Bordjoezja. Jeltsin verliet zaterdag het giekenhuis waarin hij met een bloedende maagzweer was opge nomen. Zijn komst naar het Kremlin was onverwacht. Jeltsin zijn korte aanwezigheid van twee uur in het Kremlin het ontslag te accepteren van procureur-generaal Joeri Skoeratov. ai [.Toestand koning Hussein stabiel Iamman De toestand van de Jordaanse koning Hussein, die gis teren een beenmergtransplantatie onderging in de Mayokliniek tan Rochester, is stabiel. De 63-jarige koning heeft met succes een chemokuur afgerond en de kankercellen die waren terugge- zijn onder controle. Vorige week keerde koning Hussein imet spoed naar de Mayokliniek terug omdat zijn artsen hadden dat de lymfeklierkanker waarvoor hij eerder was rbehandeld, was teruggekomen. Israëlische schoolkinderen heb- llben de zieke koning duizend gevouwen kraanvogels gestuurd. tVolgens een Japanse legende heeft een kankerpatiënt een grote- tire kans op genezing als hem of haar duizend kraanvogels wor- ïlden gestuurd. Bombardementen in no-flyzones Irak Washington Amerikaanse vliegtuigen hebben gistermorgen Popnieuw stellingen van de Iraakse luchtafweer in zowel de loordelijke als de zuidelijke no-flyzone in Irak gebombardeerd ladat ze door radarinstaÜaties in het vizier waren genomen. Bij ivee aanvallen in de zuidelijke zone werden een radarinstallatie en een raketlanceerinrichting geraakt, zei Pentagon-woordvoer- ider Richard Bridges. Alle betrokken Amerikaanse toestellen wa ren veilig teruggekeerd. Het Iraakse persbureau IRNA berichtte dat een voedselopslag bij de zuidelijke stad Najaf was geraakt bij de beschietingen. De zones zijn ingesteld om de Koerden en de Shi-ieten te beschermen tegen Irak. Nabestaanden eisen schadevergoeding cavalese Nabestaanden van de twintig slachtoffers, die vorig jaar omkwamen toen een Amerikaanse straaljager de lijnen van een kabelbaan raakte en een van de gondels neerstortte, eisten gisteren van de VS compensatie voor het geleden verlies. De fa milieleden van de slachtoffers wezen erop dat de VS wel 20 mil joen dollar hebben betaald aan het ski-oord zelf, zodat daar weer een nieuwe kabelbaan is gemaakt, maar gèen geld over heeft gehad voor hen. „Hoe kan verwrongen metaal nu belang rijker zijn voor de Amerikaanse regering dan verwrongen licha men en verloren levens?", stelde de groep in een verklaring. LONDEN ANP De twaalf Britten die na ernstig wangedrag op een Amerikaanse luchthaven uit het vliegtuig werden gezet, zijn terug in Lon den. Een vliegtuig van KLM-partner Northwest heeft hen naar de Britse hoofd stad gebracht, zo meldt de BBC. De zes echtparen hebben twee nachten doorge bracht op de luchthaven van Norfolk in Virginia, nadat twee maatschappijen had den geweigerd hen te vervoeren. Hun eigen reisorganisatie Airtours Inter national had hen eerder te verstaan gege ven dat zij zelf maar moesten uitzoeken hoe zij weer thuis zouden komen, en dat ze de tickets zelf moesten betalen. De maatschappij heeft hen bovendien een re kening van 65.000 gulden in het vooruit zicht gesteld voor de extra brandstof die nodig was voor de omweg naar Norfolk. De paren waren onderweg van Londen naar Jamaica. Al aan het begin van de vlucht waren ze aangeschoten. Passagiers die om stilte vroegen kregen klappen, en het cabinepersoneel slaagde er niet in de twaalf in bedwang te krijgen. Daarop be sloot de piloot een tussenlanding te ma ken in Norfolk. De lastpakken kregen de kens, en kussens, maar hun bagage bleef in de Boeing-767. De twaalf Britten hebben gezegd dat zij een klacht zullen indienen tegen Airtours, omdat hun 'droomvakantie' in het water is gevallen. Volgens een van hen waren ze niet verantwoordelijk voor de overlast, en waren ze slechts 'gezellig liedjes aan het zingen', toen een andere passagier een blikje bier over hen uitgoot. Airtours zegt dat er sprake was van 'aso ciaal gedrag'. Volgens directeur Parsons accepteert geen luchtvaartmaatschappij dit soort gedrag nog. Het cabinepersoneel - toch wel iets gewend - noemde de situa tie 'angstaanjagend'. „Onze regel is: als de bemanning ernstige problemen heeft met mensen die de veiligheid van andere pas sagiers en de bemanning bedreigen, dan moeten de onruststokers eruit, desnoods na eèn omweg." van de Europese Commissie justitieminister Elisabeth Guigou naar voren schuiven. Het gemeenschappelijk bui tenlands- en veiligheidsbeleid wordt ondergebracht in een nieuwe functie die in het Ver drag van Amsterdam werd op genomen. Over de post wordt pas beslist als het Verdrag van Amsterdam door alle lidstaten is geratificeerd; vermoedelijk tijdens een Europese top in juni in Keulen. BRUSSEL PAUL KOOPMAN CORRESPONDENT De Nederlandse Eurocommis saris Hans van den Broek maakt kans de nieuwe verte genwoordiger van de Europese Unie te worden voor het bui tenlands beleid. Dit meldde het NOS-journaal Het kabinet-Kok heeft de CDA-politicus echter nog niet officieel voor de func tie voorgedragen. Frankrijk zal volgens een hoge functionaris PRISTINA AFP-DPA-Rtr Serviërs vonden gisteren in een vrachtwagen wa pens, munitie en uniformen ter waarde van een half miljoen dollar. Het is de grootste wapen vondst tot dusverre in de Servische provincie. De wapens waren bestemd voor het Kosovo Bevrijdingsleger UQK, dat streeft naar onafhan kelijkheid van Kosovo. De beweging maakte gis teren bekend een afvaardiging te sturen naar de vredesonderhandelingen over Kosovo in Ram- bouillet bij Parijs, die zaterdag beginnen. Het U£K wil onder meer voorstellen dat er na een overgangsperiode van drie jaar een referen dum onder de Kosovaren wordt gehouden. Ge durende die drie jaar moet Kosovo een 'interna tionaal protectoraat worden'. De UQK is overi gens verdeeld over deelname aan de onderhan delingen. Adem Demagi, die zich heeft opgewor pen als politiek leider van de beweging, is erte gen naar het kasteel bij Parijs te gaan. De Joegoslavische regering zegt morgen of zij naar Frankrijk gaat, nadat het parlement over de kwestie bijeen is geweest. Vice-premier Vuk Draskovic verwacht dat president Milosevic in stemt met het vredesoverleg. De Internationale Contactgroep voor voorma lig Joegoslavië heeft de partijen in Kosovo ge maand binnen twee weken een akkoord te slui ten ter beëindiging van het conflict dat al aan 2000 mensen het leven heeft gekost. Senaat stemt morgen over openbaarheid van getuigenissen De Republikeinse aankla gers in het afzettingspro ces tegen de Amerikaanse president Clinton willen dat de getuigen die achter gesloten deuren worden gehoord, ook rechtstreeks getuigen in de Senaat. De voorzitter van de aankla gers Henry Hyde kondigde gisteravond aan dat hij daartoe een voorstel zal in dienen. Hij zal niet vragen om andere getuigen. WASHINGTON AFP-DPA-Rtr Twee van hen, de vroegere sta giaire op het Witte Huis Monica Lewinsky en de adviseur en vriend van Clinton Vemon Jor dan, hebben al getuigd. De ge tuigenissen zijn op video opge nomen. De leden van de Senaat bekeken de opnames van de verhóren om te beoordelen of zij nogmaals moeten worden ondervraagd in de Senaat zelf. De derde getuige, Clintons ad viseur Sidney Blumenthal, wordt vandaag gehoord. Jordan heeft gisteren tijdens het verhoor door de aanklagers nogmaals ontkend dat het Wit te Huis het zwijgen van Monica Lewinsky heeft gekocht door haar een baan te bezorgen. Bronnen bij het verhoor zeiden dat Jordan wel had toegegeven dat hij zich op aandringen van Clinton had ingespannen om een baan voor Lewinsky te vin den. Eerder had Jordan gezegd dat hij door Clintons secreta resse Betty Currie was gevraagd Lewinsky onder dak te helpen. De Republikein Hyde zei dat de getuigenis van Lewinsky weinig nieuws heeft opgele verd. „Maar de herbevestiging van haar eerdere verklaringen onder ede is al heel wat." Het Witte Huis verzet zich te gen een openbare getuigenis of het vrijgeven van de video. Een woordvoerder van de president zei dat er geen enkele noodzaak is om dat 'in het publiek uit te storten'. Wat de Senaat zou moeten doen is zo snel moge lijk een einde maken aan het af zettingsproces, aldus de zegs- De Senaat komt morgen bij een om een besluit te nemen over een openbaar verhoor van Lewinsky en of een publieke vertoning van de opgenomen getuigenis. Een eenvoudige meerderheid is genoeg om een besluit te nemen. De Republi keinen hebben een meerder heid van 55 zetels in de 100 ze tels tellende Senaat. Om Clin ton af te zetten is een tweeder de meerderheid van 67 senato ren nodig. «ai dili» Indonesië' en de voormalige kolonisator Portugal praten komend weekeinde over de onverwachte plannen van Jakarta voor onafhankelijkheid van Oost-Timor. In de onrustige provincie heeft dat de afge lopen week vooral tot onrust geleid. Intussen gaat ook het gewone leven echter door. In de Oost-Timore- se hoofdstad Dili vierden een traditioneel geklede man en een Indonesische militair gisteren het begin van de aanleg van een nieuwe weg. foto reuters ennynuraheni WASHINGTON-ANKARA-BRUSSEL Rtr-AFP-DPA-ANP In navolging van Turkije hebben de Verenigde Staten andere landen opgeroepen Abdullah öca lan, de leider van de Koerdische Arbeiderspartij PKK de toegang te weigeren. Bovendien moeten die landen daarna stappen nemen om hem voor de rechter te brengen. „De VS vinden dat öcalan moet worden be recht voor de terroristische misdaden waarvan hij wordt beschuldigd", aldus regeringswoord voerder Rubin. Hij deed zijn oproep terwijl öca lan in een vliegtuigje van land naar land zou vlie gen, in een poging onderdak te vinden. Ondertussen worden de geruchten dat de PKK- leider zich toch in Griekenland zou bevinden steeds sterker. Nadat Nederland zondagnacht zijn luchtruim voor öcalan had gesloten, zeiden zijn raadslieden dat hun cliënt naar Athene was gevlogen. Dat werd met klem ontkend door de Griekse autoriteiten. Volgens Athene heeft Grie kenland al genoeg problemen met aartsvijand Turkije. Journalisten op het eiland Corfu meldden gis teren echter dat daar maandag een geheimzinnig vliegtuigje was geland. Drie uur later gingen en kele mensen van boord, die vertrokken in een auto met politie-escorte. De autoriteiten meld den slechts dat het om een 'zaak van nationaal belang' ging. Turkije zei maandag dat öcalan tot zondag zestien dagen op een Russisch militair vliegveld had gestaan. Niemand kan dit bevestigen, maar de Turken reageerden geïrriteerd op het gerucht. Toen Öcalan in de herfst onder Turkse militaire druk zijn basis in Syrië verliet, vloog hij ook al naar Moskou. Een Turkse tv-zender meldde maandag dat Öcalan zich in Servië wil vestigen. Ook daar is hij echter niet welkom. „Wij hebben al genoeg pro blemen", zei de Joegoslavische ambassadeur in Ankara gisteren. yerdachte mag eigen proces niet bijwonen NAVO en Rusland demonteren samen nucleaire tijdbom IRAZ DPA-AFP let proces tegen Franz Fuchs, die ervan wordt 'erdacht Oostenrijk jarenlang te hebben geterro- iseerd met een racistisch getinte Campagne van lombrieven en pijpbommen, is gisteren na een ;orte schorsing zonder de verdachte begonnen. De rechter verbood Fuchs de toegang tot de echtszaal, nadat de 49-jarige verdachte bij zijn linnenkomst in de rechtszaal leuzen tegen bui tenlanders begon te schreeuwen en scheldtirades hield tegen Oostenrijkse politici. De verdachte zou tussen december 1993 en ok tober 1997 in totaal vier mensen hebben ver moord en vijftien zwaar hebben verwond. Zijn motief was vreemdelingenhaat. Hij stuurde ook bombrieven naar mensen in Duitsland. De brie ven waren meestal gericht aan prominente per sonen die zich met het lot van vluchtelingen be zig hielden, of aan buitenlanders. BRUSSEL PAUL KOOPMAN CORRESPONDENT Na de NAVO maakt nu ook Rusland zich zorgen over de gevolgen die de eeuwwisseling kan hebben voor de nu- claire arsenalen van het Rode Leger. In het NAVO-hoofdkwartier te Brussel is onlangs een eerste 'workshop' gehou den om dit millennium-probleem be spreekbaar te maken. Het was minister van buitenlandse za ken Van Aartsen die eind vorig jaar de alarmbel luidde. Wat weet de NAVO ei genlijk van het millenniumprobleem in Rusland, vroeg hij zijn collega's in Brus sel. Er volgde een wat bedremmeld zwijgen. De Russische minister kreeg een dringend verzoek iets opener zijn over de mate waarin de atoomwapens op de eeuwwisseling worden voorbe reid. De dikke mist die de Russische strategi sche wapens omgeeft, bezorgt de Alli antie dezer dagen een ongemakkelijker gevoel dan tijdens het hoogtepunt van de Koude Oorlog. Van alle rampverha- len die de 'millenniumbug' toch al om geven, zijn immers de scenario's over een eventuele Russische raketaanval nog wel het meest ijzingwekkend. Volgens de Britse defensieminister Ro bertson zal het zo'n vaart echter niet lo pen. Als de eeuwwisseling de Russische defensiesystemen in het honderd stuurt, kan volgens hem van een auto matische lancering geen sprake zijn. „De raketten raken defect en blijven juist in hun silo's", zei hij vorige week. Een andere zaak is volgens sommige de fensie-experts het Russische waarschu wingssysteem. Dat zou foute of onbe trouwbare informatie kunnen doorge ven, bijvoorbeeld het bericht dat de VS een raketaanval gelanceerd hebben. Het zou de Russische kernwapenarsenalen op zijn minst op scherp zetten. Ze zijn laat, maar de Russen hebben het probleem inmiddels onderkend, zegt kolonel G. Bergsma. Hij is hoofd van het millenniumteam bij het ministerie van defensie, en nam deel aan de NAVO- workshop. Moskou had een zware dele gatie afgevaardigd, die meteen moest rapporteren aan de vice-premier. Een goed teken, aldus Bergsma. - Hebben de Russen de bondgenoten een beetje kunnen geruststellen? Bergsma: „De hele discussie is begon nen met het feit dat wij eigenlijk niets wisten over de situatie in Rusland. En onbekendheid veroorzaakt ongerust heid. Inmiddels maken ook de Russen zelf zich zorgen, en dat vind ik een posi tieve ontwikkeling. Ze zeiden: we zijn er laat bij, maar we onderkennen het pro bleem. Dat is al een enorme vooruit gang." - Is er al iets concreets op de rails gezet? „Er zijn in Moskou diverse kenniscentra opgericht. Hun aanpak lijkt op die in de Unie en VS, maar zit nu nog een beetje in het stadium van procedures, docu menten, inventarisatie." - Hoeveel tijd heeft Nederland nodig ge had om het probleem in kaart te bren- gen? „Wij zijn bij defensie al sinds medio 1997 bezig. Doel was de hele organisatie. 1 november 1998 millenniumbestendig te maken. Dat hebben we dus niet ge haald. Uit een screening bleek liefst 217.000 objecten gecontroleerd, eventu eel gerepareerd en getest moesten wor den, van brandmelders tot complete wapensystemen. De streefdatum is nu 1 mei, waarbij de vredestaken en cruciale maatschappelijke taken voorrang krij gen." - Stelt Moskou ook zulke prioriteiten? „Volgens hen staan de raketsystemen bovenaan hun lijstje, onmiddellijk ge volgd door het waarschuwingssysteem. De Russen hebben duidelijk gemaakt re gelmatig overleg en afstemming te wil len. Ze willen ook nagaan of er samen gewerkt kan worden." - Wordt er gedacht aan manieren om misverstanden uit te sluiten? „Er wordt gekeken naar mogelijkheden om elkaar vroegtijdig te informeren, mochten er incidenten zijn. Wat mij nogal opviel, was dat ook de Russen hier veel belang aan hechten. -En? „De NAVO heeft aangeboden dat de Russen kunnen meelopen op het early u'flrn/ttg-operatiecentrum van de Allian tie. Verder vertrekt over twee weken een Amerikaans team van defensiespecialis ten naar Rusland. Als Rusland onze hulp vraagt, krijgt het alle ondersteuning. Maar het ziet er naar uit dat zij vooral een beroep willen doen op bedrijven als IBM. Uiteraard na grondige screening." - Hebben de Russen al een streefdatum genoemd? „Nee, er is nog geen datum waarop zij willen zeggen: en nu is alles veilig. Maar te weinig tijd? Zij hebben wel het voor deel te kunnen profiteren van onze erva ring. In wezen is het millenniumpro bleem vooral een managementpro- bleem." - Voor elk probleem dat je oplost, dienen er zich drie nieuwe aan? „Je ontdekt wel gaandeweg hoeveel kan ten er aan defensietaken zitten. Een voorbeeld: vliegoperaties. Daar heb je niet alleen vliegtuigen, brandstof en een verkeerstoren voor nodig, maar ook weersvoorspellingen. De Britten kwa men er vrij laat achter dat veel van hun meteo-apparatuur niet milleniumbe- stendig was. En zonder weerbericht kun je ook niet vliegen." Monica Lewinsky steekt, omringd door veiligheidsmensen, de straat over. Morgen beslist de Senaat of haar getuigenis in het afzettingspro ces tegen president Clinton openbaar zal worden. foto anp kamenko pajic

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7