Ford Focus AUTO RIALTO Honda HR-V: scherp in meerdere opzichten Fiat Multipla: Uw regio dealer voor Leiden, Alphen a/d Rijn e.o. trendy terreinwagen voor op straat Weversbaan 12 Leiderdorp. Tel. 071-5.417.493 Zaagmolenweg 2-4 Alphen a/d Rijn. Tel. 0172-43.83.3! AutoRai eerst functie, dan de vorm Auto van he Jaar 1999 WOENSDAG 3 FEBRUARI 1999 Terreinwagens op speciaal circuit Het4x4-circuit van de AutoRAI gaat dit jaar op herhaling. Tijdens de RAI is op op één van de binnenterreinen een zeer pittig Four Wheel Drive-circuit aange legd. Via indrukwekkende obstakels en hindernissen toont een aantal moderne terreinwagens hier hun kwaliteiten. Eén van de meest in het oog springende on derdelen is zonder twijfel de negen me ter hoge brug. Maar ook verschillende hellingen, kantelbruggen en ongelijk geplaatste rijplaten en balken zorgen voor een zeer hoge moeilijkheidsgraad. Dit betekent wel dat op het circuit alleen gereden mag worden door gekwalifi ceerde, gediplomeerde chauffeurs. Meerijden in één van de auto's is moge lijk, maar alleen op uitnodiging van de desbetreffende importeur. Autosportpaviljoen Een kleurrijke verzameling sport- en ra cewagens is op de RAI bijeengebracht in het zogenoemde Autosportpaviljoen. Verschillende toerwagens, formule-au to's (onder andere de Ferrari van Mi chael Schumacher en een bolide van het Prost-team) en rallyauto's zijn in de Oosthal op stand O 404 te bekijken. Open dat dak! Specialist op het gebied van open daken in auto's, de Haarlemse firma Vermeu len Hollandia, presenteert op de RAI het schuifdak met stembediening. Een com- puterweet commando's te onderschei den van geluiden. Hij hoeft overigens maar op twee commando's te reageren: 'open' en 'dicht'. Bij twijfel zal hij eerst om een herhaling vragen. Op de RAI is de 'Voice Command' uitte proberen. Binnenkort beslist Vermeulen Hollandia wanneer deze optie in productie gaat. RAI op Internet Twee jaar geleden kon de autoliefheb ber tijdens de AutoRAI voor het eerst kennismaken met de Internet-site van dit evenement. Sinds enige maanden is deze site permanent in de lucht* De informatie wordt direct aangeleverd door de importeurs en fabrikanten. De RAI-site biedt een compleet overzicht van alle nieuwe modellen van de ver schillende automerken. Daarnaast wordt er actueel autonieuws getoond, informatie over techniek en design en adressen van officiële merkdealers. Ui teraard is ook alle informatie van de ko mende tentoonstelling hier te vinden. Het adres is: www.autorai.nl. Nintendo-hoek Speciaal voor de jeugdige liefhebbers van videospelletjes is er op de AutoRAI een Nintendo Game Gallery ingericht. Hier vindt men veertig verschillende Nintendo 64-speelpunten, waar allerlei snelle games gespeeld kunnen worden. Op ieder speelpunt is ook de nieuwste portable spelcomputer gemonteerd: de Game Boy Color. Speelhoek voor RAI-bezoekertjes 'Parkeer je ouders en geniet van de Ju nior AutoRAI'. Dat zou een thema kun nen zijn voor de jonge RAI-bezoekers. Want er valt zoveel te doen in het Seiko MessageWatch Family Plaza, dat kinde ren opeens geen tijd meer voor hun ou ders hebben als ze de mogelijkheden ontdekken. In dit paviljoen vinden de jonge bezoekers volop kleurplaten, knutselmaterialen, speelgoed en spelle tjes waarbij alles natuurlijk op auto's is gericht. Ook is het populaire trapauto- -circuit weer van de partij. In de Seiko- hoek vangt de stichting Kinderopvang Nederland met professionele begelei ding de jongste bezoekertjes op. Beste leaserijder Zes leaserijders hebben zich op een lan delijke selectiedag geplaatst voor de fi nale van de verkiezing Leaserijder van het Jaar 1999, die vandaag plaatsvindt, aan de vooravond van de AutoRAI. De verkiezing is een initiatief van de Vereni ging van Nederlandse Autoleasemaat schappijen (VNA) en de Bovag-afdeling Autoverhuur en -leasing. Honda heeft twee nieuwe modellen op de AutoRAI staan. Met de aardig gelijnde Logo wordt het Japanse merk weer actief in de compacte klasse. In feite volgt de Logo de ja ren geleden verdwenen Jazz op. Veel leuker is echter de HR-V, een 3-deurs model in de categorie 'vrijetijdsvoertuigen'. De auto ziet er uit als een trendy terreinauto, maar is dat zeker niet, ook al is de wagen wel leverbaar met vierwiel- aandrijving. De HR-V is meer een compacte stationwagon, die wat hoog op de poten (lees: wielen) staat. Maar aangezien de meeste kopers van een terreinauto nooit het terrein zien, is er zeker een markt voor dit soort automobielen. De HR-V wordt aangedreven door een 1.6 liter VTEC-motor met 105 pk en zal in mei leverbaar worden. Nog niet bekend is wat hij gaat kos ten. Andere interessante auto's bij Hon da zijn de onlangs gepresenteerde nieuwe Accord, de Integra Type-R en nog altijd doet de 'Japanse Fer rari' NSXhet goed op autotentoon stellingen. Over smaak valt meestal niet te twisten, maar over Fiats nieuwste model kan dat zeker wel. Afgezien van het eigenaardige uiterlijk moet gezegd worden dat het een bijzonder knappe auto is. Het is de eerste MPV met een lengte van minder dan vier meter waarin zes personen en hun bagage comfortabel worden ondergebracht. De grote truc schuilt hem in de manier waarop de inzitten den plaats nemen: in twee rijen van drie. Dat blijkt een echte vondst te zijn. Waar normaal extra interieurruimte gewonnen wordt door de auto langer te maken of hoger, waar door de passagiers meer rechtop moeten zitten, daar kiest Fiat voor extra breed te. En breed is hij: met 1,87 meter overtreft de Multipla bijvoorbeeld de Lancia Kappa met vier centimeter en komt hij in de buurt van de Audi A8. De Multipla is echter nog wat korter dan een compacte middenklas ser zoals de Bravo en meet slechts 3,99 meter. Hoog is de auto met 1,67 meter weer wel. Van voren lijkt de Multipla op een dolfijn en de achter kant heeft wat weg van een koffiepot, zegt Fiat zelf. Ook zijn er tropische vissen die een echt Multipla-koppie hebben. Hoe dan ook, het is een hoogst verrassende nieuwe kijk op het feno meen ruimtewagen. Fiat biedt de Multipla in ons land aan met keuze uit twee motoren. Een 1.6 liter 4-ci- linder benzinemotor met 103 pk. bekend uit de Bra vo/Brava, of een nog iets sterkere direct ingespoten turbodiesel uit de Alfa 156. Die laatste levert 105 pk. En wat het uiterlijk betreft: het went snel en na een tijdje gaat hij er nog leuk uitzien ook, vooral ook om dat de wagen zoveel moge lijkheden biedt. De Multipla is te koop vanaf 39.950 gul den. De importeur rekent op een verkoop van circa 2.500 stuks in 1999. Auto van het Jaar worden zegt veel, maar niet alles. In de meer dan dertig jaar dat de meest prestigieuze verkiezing van de autowereld nu wordt gehouden, is er nogal eens een titelhouder geweest waarop wel het een en ander viel af te dingen. Maar de Auto van het Jaar 1999 mag worden gekenschetst als een serieuze winnaar. Ford is in een hoog tempo doen de zich te ontworstelen aan het imago dat het gedurende ten minste de afgelopen twintig jaar had. Fords golden als 'degelijk', maar dan ook in alle betekenis sen van dat woord. Met een Ford ging je op zeker, kreeg je veel au to voor je geld maar aspecten als emotie en rijplezier waren (exo- ten als de Escort Cosworth even daargelaten) ver te zoeken. Dat is inmiddels allemaal anders: Ford lijkt zich op te werpen als hét Eu ropese designmerk en doet dat door de presentatie van gedurfd vormgegeven modellen (Ka, Pu- ma. Cougar) die ook nog eens opvallend goed rijden. Wat dat laatste betreft zette de Mondeo eind 1993 al de trend, dat was meteen al bij de presentatie een opvallend strak sturende auto, die na de facelift van twee jaar geleden ook een wat gedurfder uiterlijk kreeg. De Ford Focus voldoet aan zowel de Ford-eis van een attractief de sign, als aan de voorwaarde van een fijne stuurmansauto. Om maar met dat eerste te beginnen: de Focus valt beslist in de cate gorie 'niet te missen'. De auto heeft een opvallend front, met scherpe lijnen (Ford noemt dat New Edge-design) en een grille zowel als een luchthapper onder de bumper die zijn afgeschermd met een zwarte gaassoort. Dat geeft de auto een tamelijk spor tieve uitstraling. Het Ford-logo op de neus heeft overigens een dubbele functie, het is ook het afdekplaatje voor het motorkaps- lot. Inderdaad, dat zie je niet vaak: de kap van de Focus wordt ontsloten met een sleutel. Pro baat middel tegen diefstal. De achterzijde van de Focus doet een beetje Italiaans aan. Dat komt vooral door de hoge plaat sing van de achterlichten en de lichte 'knik' in de onderste ruit- lijn. En over ruiten gesproken: de zijruiten van de Focus worden slechts van elkaar gescheiden door zwarte ruitstijlen. Daardoor komt de glaspartij, 'en profil' be keken. als één grote ruit over. wat de auto langer doet lijken dan hij is. Dat is des te knapper, omdat de Focus met zijn 1,48 meter door de bank genomen een stuk hoger is dan zijn belangrijkste concurrenten Volkswagen Golf en Opel Astra. Die hoge daklijn heeft effect op het interieur. Ford heeft handig gebruik gemaakt van de grotere wagenhoogte door de voorstoe- len een wat meer 'rechtop'-posi- tie te geven. Dat heeft een twee tal voordelen. Ten eerste zitten bestuurder en voorpassagier in een wat actievere rijhouding en hebben ze meer overzicht, maar ten tweede hebben de achterpas sagiers meer beenruimte, omdat ze hun voeten kwijt kunnen on der de voorstoelen. Overigens geen nieuw concept. Het dashboard van de Focus werkt ook mee aan het ruimtelijk effect. Het is doordacht vormge geven (waardoor er veel been- ruimte overblijft), schakelaars en hendels zitten op een logische plek en dat laatste geldt zelfs voor de asbak. Die zit nu eens niet op de geijkte positie (hele maal onderin, pal voor de pook) maar precies naast de radio. Die radio is trouwens ook een verhaal apart, want het gaat om een opvallend groot apparaat dat mede daardoor prima te bedie nen is en als het ware deel uit maakt van het dashboard. Ford noemt het 'groot front'-radio's en het voordeel daaraan is (voor de eigenaar althans) dat het al leen in Fords past. Probaat mid del tegen diefstal, want het is moeilijk te verwijderen en als dat toch lukt. waarschijnlijk niet te verkopen. Het stuur in de Focus is redelijk klein en heeft een lekker dikke rand. Het laat zich bovendien zo wel in hoogte als axiaal verstellen waardoor, in combinatie met de verstelbare bestuurdersstoel, ie dereen wel een lekkere werkplek in de Focus kan vinden. Wij reden de Focus in de 1.6 liter versie en dat is de op één na kleinste motor. Met zijn 100 pk voldoet hij echter prima: voor de acceleratie naar 100 km/h heeft hij zo'n twaalf seconden nodig en als topsnelheid geeft Ford 185 km/h.op. Die prestaties worden op de weg gezet met dank aan een hoogst modern onderstel, waarvan met name de achter wielophanging (multi-link, met drie draagarmen per wiel) aan dacht verdient. Een fraaie con structie, die ook nog eens com pact gebleven is waardoor de ba gageruimte (met 350 liter niet meer dan gemiddeld) er nauwe lijks onder leed. In combinatie met de moderne voorwielophan ging maakt het van de Focus een messcherp sturende auto, die zelfs op slecht wegdek uitstekend voor de dag komt, hij rijdt uiterst voorspelbaar. Gaat het onverhoopt toch nog te hard, dan weet elke Focus-piloot zich verzekerd van een aanzien lijke veiligheidsverhoger: ABS. Sowieso remt de Focus goed, maar voor noodsituaties is het prettig te weten dat het anti- blokkeer remsysteem paraat is. ABS is trouwens niet het enige standaard artikel: twee airbags, centrale vergrendeling, een in hoogte verstelbaar stuur en dito stoel, elektrisch bediende zijrui ten, stuurbekrachtiging en een in twee ongelijke delen neer te klappen achterbank maken van de Focus 1.6 Trend, zoals wij hem reden, een opvallend com plete auto. Zeker gezien zijn prijs van 34.495 gulden, want voor een vergelijkbaar uitgeruste Volkswa gen Golf ben je beduidend meer geld kwijt. Het maakt de Ford Fo cus scherp in meer dan één op zicht: hij stuurt scherp, maar zijn prijs en uiterlijk zijn dat evén- eens.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 34