Speuren naar ouders via Wereldkinderen WEER Het Gesprek van de Dag Zware jongens vrijuit Alleraardigst Gezond maar gefrustreerd WOENSDAG 3 FEBRUARI 1999 152 Criminoloog Fijnaut heeft zijn stelling nog maar eens herhaald: de georganiseerde criminaliteit in dit land bestaat in feite niet. Het beeld van een strak geleide bende met een echte 'gangleader' aan het hoofd komt in Nederland vooral in films voor. Onderzoeker Fijnaut meldde dat al na zijn onderzoek in het kader van de parle mentaire enqüete over opsporingsmethoden en onderstreept die bevindingen na heronderzoek. Nieuw is dat het ministerie van justitie zich dit maal zonder terug houdendheid schaart achter de aanbevelingen van de onderzoe kers. Fijnaut en de zijnen adviseren een tactiek van de 'korte klap pen'. Door het uitschakelen van 'kleinere' criminelen op sleutelpo sities zou voorkomen moeten worden, dat boeven telkens nieuwe samenwerkingsverbanden aangaan. Het is nog niet zo heel lang geleden dat de rijksoverheid het meeste gewicht hechtte aan het uitschakelen van 'zware jongens'. Die mochten vooral niet het ge voel krijgen 'onaantastbaar' te zijn. Met het rapport van de onderzoekers in de hand maakt diezelfde overheid een opvallende draai. Nu de wereld van de criminaliteit blijkbaar niet langer wordt bepaald door georganiseerde bendes, maar door incidentele samenwerkingsverbanden, zouden ook de grote jongens ineens van het toneel zijn verdwenen. Alsof De Hak kelaar, De Zwarte Cobra en Etienne U. in de toevallige netwerken geen prominente rol spelen/speelden. In die zin lijkt het weten schappelijke rapport en de beleidswijziging van de overheid toch een zekere vorm van capitulatie richting zware criminaliteit. Het is begrijpelijk dat de overheid na het echec van het opspo ringsonderzoek in de IRT-affaire de bakens verzet. Alle aandacht voor zware criminaliteit heeft weinig rendement gehad. Het aan pakken van de middenlaag levert diezelfde overheid ongetwijfeld meer opsporingssuccessen op. Die successen zijn echter betrekke lijk als deze aanpak tot gevolg heeft dat grote criminelen voortaan fluitend hun praktijken kunnen uitoefenen. Een rechtsstaat kan zich zo'n slappe houding niet permitteren. Noordwester storm Het gaat de komende dagen flink waaien. Debet aan deze ontwik keling is een zeer sterk uitdiepende depressie (mogelijk tot 950 hPa) in het zeegebied bij IJsland. Het systeem trekt vervolgens via de Noorse Zee richting Finse Golf. Onder invloed van het mon strum komt er morgen langs de kust al een harde westenwind te staan. Op vrijdag, zowel 's nachts als overdag, neemt de wind mo gelijk toe tot een noordwesterstorm (windkracht 9), in de Duitse Bocht zelfs tot zware storm, windkracht 10. In buien, deels met een winters karakter, moet rekening worden gehouden met zware windstoten. De wind voert morgen nog hele zachte lucht aan. Na een nacht waarin het kwik niet verder daalt dan tot een graad of 7, worden in de middag temperaturen verwacht van omstreeks de 10-11 gra den. Op vrijdag dringen koudere luchtmassa's ons land binnen. Het is dan niet veel zachter meer dan 6-7 graden en in het weekeinde gaan daar nog een paar graadjes vanaf. De neerslag die in het weekeinde valt, heeft een winters karakter. In eerste instantie gaat het om enkele buien, later is er sprake van een neerslagge- bied. Bepalend voor het weerbeeld zijn dan randstoringen die aan de westflank van de omvangrijke depressie in stelling worden gebracht. Op de lange termijn (medio volgende week) zijn er geen aan wijzingen, dat we aan de vooravond staan van een verlate vorstperiode. Het weer wordt morgen trouwens opnieuw bepaald door wolkenvelden waaruit wat (mot)regen kan vallen. Later op de middag krijgt de regen een meer buiig karakter. Dat gebeurt op de nadering van een koufront. In Moskou is het tijdens het afgelopen steenkoud geworden. Gisterochtend vroor het daar nog maar 6 graden, gistermiddag 18, rond middernacht 25 en vanochtend werd een laagste stand gemeten van -26,7 graad. Bovendien lag er ruim een halve meter sneeuw. Bij ons was het gisteren opnieuw zacht weer. Na een bewolkte ochtend was er 's middags een flets zonnetje zichtbaar en liep de temperatuur op Schiphol op tot 7,9 en in Bloemendaal aan Zee tot 'Elke verjaardag weer die depressie Het gaat Carla Wisse redelijk voor de wind. Ze schopte het tot de fin; van de Miss Nederland-verkiezingen, had een rol in de musical Mis Saigon en zingt in achtergrondkoortjes op cd's. Binnenkort opent z haar nieuwe dansschool in Hoogvliet. Carla ziet er fantastisch uit ei praat gedreven. Toch heeft ze een probleem: ze kent haar biologisch ouders niet. Volgens Carla heeft dat ertoe geleid dat ze overdreven pi fectionistisch is geworden. Ze heeft zich altijd willen bewijzen. Ze stoi zich vroeger met overgave op school en nu is haar werk alles. „Ik heb genlijk geen jeugd gehad, heb nooit kunnen genieten. Ik heb veel ent gie, maar ben regelmatig depressief - zeker als er weer een verjaarda aankomt." Het is een van de vreselijkste namen die op dit moment in de om- roepgids zijn te vinden: Big Entertainment Club. Dat klinkt als zompige gezelligheid met louche artiesten. Maar er gaat een aller aardigst showprogramma onder schuil. Een van de betere in zijn soort zelfs, als ik heel eerlijk mag zijn. Big Entertainment Club heeft vaart, het heeft aardige rubrieken - de top 5 van... meeste criminele beroemdheden deze keer - een leuk de cor, mooie optredens en bezienswaardige reportages. Big Entertain ment Club heeft bovendien twee door de wol geverfde presentatoren - Lucille Werner en Michael Pilarczyk - en een buitengewoon pret- tig-ogende Hollywood-correspondente die heel verteerbare TV-ver- slagen maakt: Brigitta de Bois, onthou die naam. Het enige minpuntje is misschien het hoge Joop van den Ende-ge- halte. Joops musical Miss Saigon werd bijvoorbeeld, om het heel voorzichtig te zeggen, zeker niet over het hoofd gezien. Aan de ande re kant kreeg Edvard Niessink ook uitgebreid de gelegenheid om zijn Teleac-programma Waterwerk aan te prijzen. Ze zijn van alle markten thuis, wil ik maar zeggen. In elk geval heeft Big Entertain ment Club in zijn dagelijkse show meer interessants te melden dan menige showrubriek in een hele week. Ze moeten echter wel even het vervolgprogramma zien te lozen: het spel Big Entertainment Quiz. Alle warme gevoelens voorde 'Club' verdwijnen binnen een halve minuut na het begin van deze wijwel gelijknamige, als spelprogramma aangekondigde, aanfluiting. Een presentatrice die het zwakzinnige achternichtje van Cora van Mora moet zijn, klept de tijd vol als een zevenderangs imitatie van Andre van Duin. Terivijl ze vragen stelt als: In welk programma steken Rob en Nico de mouwen uit de handen Het duurt echt nog vijf mi nuten voordat iemand het antivoord 'Eigen Huis Tuin' durft door te bellen. En die presentarice, Stella Gommans schijnt ze te heten, ondertussen maar doorwauwelen. Een mens krijgt nog bijna zin om voor 99 cent per minuut naar Big Entertainmant Quiz te bellen, alleen maar om live in de uitzending 'Hou in hemelsnaams je stomme waffel een keer' te kunnen roepen. Maar uiteindelijk blijkt de uit-knop ook heel bevredigend te zijn, en stukken goedkoper. Carla Wisse is op zoek naar haar biologische ouders: „Ondanks de tegenwerking van instanties kun je toch heel ver komen." foto gpd victor van breukelen Carla -Wisse is op zoek naar haar biologische ouders, in de hoop zichzelf te vinden en wat meer rust in haar leven te krij gen. Op dit moment is ze voor de derde keer in haar geboorte land Zuid-Korea, dit keer mis schien om echt wijzer te wor den. Ze wil haar verhaal kwijt aan de krant omdat ze weet dat velen zoals zij op zoek zijn naar hun ouders. „Ik wil voorkomen dat mensen dezelfde fouten maken als ik en hen laten we ten dat je ondanks de tegen werking van instanties zelf heel ver kunt komen." Carla is de dochter van een Zuid-Koreaanse vrouw en een Amerikaanse militair. Ze werd op 30 januari 1969 geboren als Soon ae Park en 13 maanden later geadopteerd door het Ro- zenburgse echtpaar Wisse. „Ik heb het hartstikke fijn bij mijn ouders gehad, daar heeft het niks mee te maken," zegt Carla. „Ik lijk alleen op niemand. Mijn ouders staan met twee benen op de grond: ik moet optredens en applaus hebben." Carla wil haar eigen geschiede nis achterhalen, weten hoe haar ouders zijn, waarom ze is afge staan. „Ik sta er helemaal ach ter," zegt haar moeder Wil. In 1993 zijn de twee samen naar Zuid-Korea gereisd om te zoe ken. Het werd een vergeefse tocht. Carla: „Ik ben via de Ver eniging Wereldkinderen ge adopteerd. Zij raadden mij een individuele reis af. Ik moest maar met een van hun groeps reizen mee. Maar ik had geen zin om geconfronteerd te wor den met de emoties van de an deren en had ook geen behoef te om hen te betrekken bij mijn zoektocht. Dus ging ik zelfstan dig. De afspraak was dat We reldkinderen tegen een vergoe ding vooronderzoek voor mij zou doen. Een paar dagen voor m'n vertrek ontving ik alleen de naam van het weeshuis waar ik had gezeten. En die kende ik al." Bij dat weeshuis, nu nog slechts een bezoekplaats voor ex-be wonertjes, werd Carla geens zins met open armen ontvan gen. „Had ik maar met de groepsreis moeten komen, zei den ze. Vrouwen stellen daar weinig voor; we werden als honden behandeld. Waar schijnlijk ook omdat ik 'maar' een halfbloed ben. Ik vroeg waar ik vroeger had geslapen, maar ze wilden me niets laten zien, ook geen dossiers. Tot overmaat van ramp zeiden ze ook nog dat de enige informatie die ik heb, mijn geboortedatum en de namen van mijn ouders, misschien helemaal niet klopt. Het was vreselijk en we gingen naar huis met niks." Maar Carla gaf niet op. Afgelo pen zomer ging ze terug met haar vriend Philip. Het manne lijke gezelschap maakte een we reld van verschil. In het wees huis kwamen nu ineens docu menten op tafel. En wat bleek: „Mijn vader en moeder hebben veertien maanden samenge woond. Mijn vader heeft mij nog gezien. Mijn moeder, Sapn mi Park, was lang ep hepliyrour welijk. Ze moet nu 53 jaar zijn. Mijn vader, die de achternaam Buneo of Bunio heeft, is twee jaar jonger dan zij en was lang, met bruin haar en bruine ogen." Philip zocht via Internet con tact met alle gelijknamige Ame rikanen die hij kon vinden. Car- De Nederlanders Ronald Naar en Coen Hofstede zijn gisteravond teruggekeerd van hun Zuidpoolexpeditie. Blakend van gezondheid maar ook gefrustreerd. Als een trofee droegen ze een bijna zoekge raakte, haveloze slee de perskamer binnen. Naar verklaarde boos te zijn omdat is gebleken dat de fabrikant van de speciaal voor de expeditie ontworpen sledes al voor vertrek zijn bedenkingen over de sledes had uitgesproken. „Hij heeft tijdens een vergadering ge zegd dat ze het niet halen. Maar ik wist dat niet. Tegen mij werd gezegd: Maak je geen zorgen, wij zorgen dat-ie het volhoudt." Al op de eerste dagen met voldoende wind (de expeditie maakte gebruik van zeilen) vielen de sledes langzaam uit elkaar. Hofstede lachend: „Ik kon Ronald volgen aan de stukken die er van zijn slee afvielen. Op het laatst was het net of je in een jute zak zat." Naar en Hofstede vertrokken in november vorig jaar met Ekon Hartog naar Antartica. Het plan was het hele continent zeilend op sledes over te steken, een tocht van 3850 kilometer. Een van de doelen was om het beter en sneller te doen dan een Belgische ex peditie die dezelfde tocht een jaar geleden had gemaakt. Hartog moest na drie dagen afhaken nadat hij met een skistok zijn been flink had verwond. Hofstede en Naar, die op acht december nieu we sleden kregen aangeleverd, gaven de tocht 40 kilometer voorbij de Zuidpool op. Een gebrek aan wind en de onverwachte hoge temperatuur - alleen al in november en december werd op 15 da gen het warmterecord gebroken - maakten het onmogelijk om de Belgen af te troeven. Naar, die meestal zijn doel wel bereikt, was teleurgesteld. Maar zei tevreden te zijn toch de Zuidpool te hebben bereikt via een al ternatieve route. Door alle tegenslag is de expeditie twee keer zo duur geworden als gepland: 1,2 miljoen gulden. De poolreiziger is echter niet van plan de fabrikant van de slede aansprakelijk te stel len. „Het was mijn beslissing om te gaan." Maar hij is wel boos. „Ik weet niet wat ik zal doen als ik die man tegenkom." Coen Hofstede (links) en Ronald Naar terug op Schiphol. Naar zou even later flink uithalen naar de fabrikant die de speciale Zuidpool-sledes had gemaakt. De expeditie had daardoor niet het succes waarop beide pool reizigers hadden gehoopt. foto anp/juan vrijdac Verbouwen Verbouwen kan een mens maar beter zelden doen. Het is slecht voor hart en bloedvaten en stelt zelfs het best gefundeerde huwelijk danig op de proef. Een hagedis kruipt op gezette tijden uitzijn oude huid en neemt een nieuwe aan. Wie zijn huis verbouwt lijkt in de verte wel wat op een hagedis. Er is ech ter één groot verschil. Een hagedis krijgt een nieuwe jas zonder haken en ogen. In een huis blijven de littekens en de schram men aanwezig onder de plamuur. Die ver dwijnen niet zomaar als je er beton op stort. Daar komt meer bij kijken. Verbouwen is eigenlijk verhuizen binnen de eigen muren. De piano wordt verbannen naar de gang, waar hij van stem raakt door de tocht. De zitbank verblijft langdurig op zijn kant in de keuken. Als de zon schijnt, mag hij samen met de kat naar buiten waar de sneeuwklokjes ook nu weer het voortijdi ge ontvangstcomité voor de lente vormen. Een mens valt nog eens wat op als hij parket HAN MULDER laat leggen of een douche begeert. En dan het onvermijdelijke opruimen van vergeten boekwerken en geschriften. Ladingen vol danig door het vocht aangevreten dozen komen uit de diepe in gewanden van de woningen vertonen zich schuw in het winterse daglicht. Dan begint een merkwaardig proces. Je was je van het bestaan van al dat vergeelde druksel nauwelijks meer bewust. Nu het in de gang ligt opgestapeld, talm je met het vonnis: gaat het in de wrede vuilniszak die naar teer mikt, of toch nog weer bewaren? Tot een volgende verbouwing, of - rea listischer - tot je erfgenamen de boel bij de stoeprand zetten of - iets chiquer -c) in het centrale ophaalreser- vaat van de gemeentereiniging deponeren. Na ampel overwegen luidt dat vonnis: toch maar bewaren. In de langzamerhand laag genoteerde jaren zeventig gaf ik mijn meninkjes ook al aan een column prijs en wat blijkt? Veel verandert, maar nog veel meer blijft hetzelfde. Vergeelde knipsels melden zorg over de te loorgang van de televisie, het vaste item bij gebrek aan echte stof. Onder de sterren trouwens verrassend veel namen die elke verbouwing overleefden. Ook toen al Van Duin. De Gooyer, Van der Ven en de twee Willekes van wie de achternaam met een A begint. Ook het verval der zeden op de voetbalvelden gaf stof tot spreken en ik stelde enige wijzigingen voor van de spelregels die Nederland eindelijk het fel begeerde we reldkampioenschap zouden bezorgen. Geloof het of niet, in zo'n muffe doos uit dat verre verleden stuitte ik ook op mijn ontboezeming over Nederlandse deelneming aan het Songfestival met een Engelstalig lied, gelardeerd met algemeen, mense lijke tussenwerpsels Cringdingedingeding'). Toen was ik jongen uitermate tegen. Thans heb ik vrede met zulk soort eenheidsworst mits dun gesneden, maar 'vlees en worst die er te rood uitzien gaan gelijk de vullisbak in' schreef ik al in 1976. Als eigenlijk alles hetzelfde blijft, waarom gaat een mens dan in godsnaam verbouwen?Dal is een dom me vraag en zoals de Engelsen zeggen, op een 'silly' vraag volgt een 'silly' antwoord: hij verbouwt tegen beter weten in. Omdat hij anders een dief schijnt van eigen portemonnee bij deze lage rentestand en omdat de piano toch al gestemd moest worden. Daarom. la: „Eentje daarvan, een mai van de juiste leeftijd, was ze in mij geïnteresseerd en wil< van alles weten. Maar hij laa nu niet meer van zich horen Ze heeft Koreaanse en Amei kaanse detectivebureaus ing schakeld voor het vinden va beide ouders, maar is daar n wijzer van geworden. „Ik be: alleen maar opgelicht." Carl heeft ook contact opgenorm met het Nederlandse opspo ringsprogramma 'Spoorloos van de KRO, maar daar vonc men dat Carla zelf vrijwel al mogelijke had gedaan. Toch is er hoop. In Zuid-Kof kwam Carla via-via in contat met de regisseur van een teli sieprogramma, die beloofde best voor haar te zullen doer Hij nodigde Carla uit om de? week weer naar Seoul te ko-1 men. Ietwat nerveus: „Hij schijnt meer te hebben gevol den en gaat nu een speciaal programma aan mij wijden.'; Afgelopen vrijdag is Carla vei trokken en dit weekeinde kol ze weer thuis, misschien mei meer informatie over haar eil gen verleden dan ze ooit heel gehad. i Volgens de Vereniging Were! kinderen wil het betreffende: kindertehuis in Seoul dat be zoeken vooraf worden aange kondigd. Maatschappelijk werkster M. van Starrenbura „Ook bezoeken van alleenrei. zenden kunnen wij per fax a;j kondigen. Alleen reizen rade|, we niet af, maar het is in Korj soms niet eenvoudig, ook va( wege de taal." I( Een speurtocht naar ouders Wereldkinderen duurt meest, minimaal een jaar. MARUKE NUBOER MENSELIJK Vrouwen over de hele wereld ki nen solliciteren naar een baan BUNNY in het Playboy Casino and Beach Hotel dat in maart wordt geopend op het Griekse land Rhodos. De audities voor kandidates worden onder mee Amsterdam gehouden op vrijd. 5 februari. Plaats van handelin is het Bilderberg Garden Hotel aan het Dijsselhofplantsoen, vf de selectie plaatsvindt tussen 12.00 en 19.00 uur. Persoonl heid, schoonheid en stijl zijn palend bij de keuze, maar er zi ook rekening worden gehoudei met ervaring in de horeca, in speelhuizen, of als hostess. PI boy, dat belangstellenden ver-, wijst naar de website (http://wA w.playboy.com) heeft veertig vrouwen nodig die in het nieuvj Casino en Beach Hotel gaan w> ken. Voordat het zo ver is zulle1 j de finalisten een vier weken di rend trainingsprogramma moei afwerken aan de Bunny Schoof Griekenland, waar ze kennism; ken met de filosofie van de Bu"| ny, die haar debuut in 1960 maakte. Voormalige Bunny's zï onder meer meer de actrices L ren Hutton, Sherilyn Fenn en - Susan Sullivan en rockster Del?' rah Harry. Transseksuelen mogen in BelgT niet gehuwd blijven met een pjé ner van hetzelfde geslacht. Daf, heeft de rechter in Antwerpen 3 gisteren bepaald. Alleen als de/ partners scheiden, kunnen zij met elkaar blijven samenwonei De Antwerpse transseksueel PRISCILLA heette in een vroej^ leven RONNY en wasgetrouwcB Na diens geslachtverandering I wilde zijn vrouw echter gewoofl gehuwd blijven. Het openbaar J1 ministerie verzette zich hierte-J gen, omdat dit een precedent i scheppen voor een homohuwe-F lijk. Een echtelijke verbintenisj tussen partners van hetzelfde slacht is in België voorlopig onj spreekbaar. De rechter bepaalt dat het wettelijk niet mogelijk om als leden van hetzelfde ge slacht getrouwd te blijven. Bo vendien kan de transseksuele Priscilla pas een nieuw identi-| teitsbewijs krijgen, als zij over gaat tot scheiding.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2