Laatste miljoen voor rijksweg 11 Coalitie in Alphen haalt de eindstreep niet' 'Laat mij hier op dit plekje nou maar doodgaan' heeste bussen blijven loor Rijnwoude rijden Stilstaande klok kwelt koster /OENSDAG 3 FEBRUARI 1999 De nieuwste monturen van merken als Armani. Y Dior. DKNY. Calvin Klein en andere zijn gearri veerd! Bekijk ook onze 1999 Collectie van Het Huis (standaard 198.-). U komt ogen tekort! ïlDEN - BREESTRAAT Rijn Veenstreek Fietser botst met bromfietser •>i ide wetering Een 65-jarige man uit Roelofarendsveen is ge- |vond geraakt bij een botsing met een bromfietser. De Vener iloeg gisteren in de Kerkstraat in Oude Wetering linksaf toen ;en 20-jarige bromfietser uit Weteringbrug hem inhaalde. Na de jotsing is de fietser met letsel aan hoofd en rug naar het Leids Jniversitair Medisch Centrum overgebracht. «jnelkrakers snel aangehouden u phen aan den rijn» De politie heeft twee snelkrakers kort na een vinkelinbraak in Alphen aan den Rijn opgepakt. Het duo had /annacht omstreeks twee uur een winkelruit in de Raadhuis straat vernield en de kassa leeggeroofd. Een getuige, die glas ïoorde rinkelen en de verdachten vervolgens in een auto zag waarschuwde de politie. Agenten hielden het twee- een 43-jarige inwoner van Lunteren en een 33-jarige man lit Bameveld, aan op de Steekterweg. De verdachten zitten vast /oor verhoor. \uto plus kostbare inhoud gestolen \i phen aan den run Een Alphenaar is gisternacht zijn bestelauto net dure handgereedschappen kwijtgeraakt. Dieven ont vreemdden de auto, die afgesloten geparkeer stond voor zijn voning aan de Emmalaan. De waarde van het gereedschap be 20.000 gulden. nwoude \rieta kroft meeste bussen blijven toch ior Rijnwoude rijden. In over- l met de provincie heeft bus- rvoersmaatschappij ZWN bij- i alle voor Rijnwoude drama- iche voorstellen voor een euwe dienstregeling terugge- ZWN wil eerst onder wat het effect van de rij- is op een route via rijks- sg 11 en op een verkeersluwe jndijk. Omdat de rijksweg pas jze zomer in gebruik wordt nomen en de Rijndijk nog et verkeersluw is, ziet ZWN er ior dit jaar vanaf om de bus- n via de Nil Hazerswoude iorbij te laten snellen. De enige verandering is dat islijn 186 (Gouda-Leiden) met gang van 30 mei in de dal en niet meer tussen Boskoop 1 Leiden rijdt. Een inwoner n Hazerswoude die naar iuda wil, kan in de daluren tartaan alleen maar de een- irsdienst 187 pakken. RLijn 165, de enige dienst die e vier de kernen van Rijn- >ude aandoet, blijft ook rij- •n. In de oorspronkelijke orstellen zou deze bus ver fijnen vanwege het gebrek n reizigers. Volgens een regel n de provincie moet de inter- -altijd op een route rijden 4ar ook een gewone bus rijdt, et de opheffing van de 165 dat niet meer het geval zijn. Op langere termijn dreigt ior de kernen van Rijnwoude wel afkalving van het openbaar vervoer. Volgens A. van Ingen van ZWN kan de busvervoers maatschappij de teruggedraai de voorstellen' voor het jaar 2000-2001 alsnog doorvoeren. Rijksweg 11 is tegen die tijd im mers allang in gebruik. ,,Als de Rijndijk eenmaal verkeersluw is gemaakt, is het voor de bus geen ideale route meer. Mis schien lukt het om bij de Nil goede haltevoorzieningen te maken." Over de 165 zegt hij: ,,Het is dat deze moet blijven rijden omdat de interliner er ook rijdt. Maar bedrijftechnisch gezien zou deze lijn één van de eerste lijnen zijn die voor op heffing in aanmerking komt." Wethouder G. Geenjaar van verkeer reageert blij en verrast op het terugdraaien van de voorstellen. De gemeente Rijn woude stuurde vrijdag nog een protestbrief naar. de provincie. Het uiteindelijke besluit ligt im mers bij 'de provincie. „Kijk eens aan", zegt Geenjaar. „Dat is een hele verbetering. Het geeft ons weer wat respijt." Haar afspraak met gedeputeer de Jansen op 22 februari blijft echter staan. Er zijn volgens haar nog genoeg redenen om over verbetering van het open baar vervoer door Rijnwoude te -praten. Ze-geefrieen voorbeeld: „Ik hoorde van iemand die wel eens bij Alphen uit de trein stapt en de 165 net voor haar neus weg ziet rijden. Daar moe ten we toch eens naar kijken." benthuizen Als koster P. Verwey van de her vormde gemeente Benthuizen iets een doom in het oog is, dan is het wel de klok van de gemeen tetoren die niet goed loopt. „Het is al sinds de cember zo", zegt hij. „Ik heb er al dertig telefoon tjes van mensen uit het dorp over gehad. Aan één kant loopt de klok goed. Maar aan de twee andere kanten staan de wijzers stil. We hebben die wij zers toen maar op twaalf uur gezet. Maar door de wind staat de ene nu op tien voor twee en de an der op half vijf. Het is een uurwerk van 1932, dus dat is nodig aan een renovatie toe." De koster is dan ook blij met het voorstel van burgemeester en wethouders van Rijnwoude om 20.000 gulden uit te trekken voor een grondige opknapbeurt van het uur- en luidwerk. De commissie ruimtelijke orde ning buigt zich dinsdagavond over het voorstel. Nadat ook de raad eind februari het groene licht heeft gegeven, wordt de klok onder handen geno men. De werkzaamheden duren ongeveer twee maanden. FOTO HENK BOUWMAN Geld komt uit VSB Fonds Het VSB Fonds Alphen aan den Rijn en omstreken heeft een miljoen gulden beschikbaar gesteld voor een ver snelde aanleg van de Nil tussen Alphen en Bodegraven. Hiermee is de laatste miljoen gulden voor de weg binnen en kunnen de werkzaamheden in 2000 beginnen. De weg is naar verwachting in 2003 klaar. op tafel gelegd omdat de ver snelde aanleg van rijksweg 11 aansluit bij de doelstelling van het fonds om projecten van maatschappelijk belang te steu nen. De Kamer van Koophan del Rijnland is tevreden met de financiële steun. Secretaris C. Broeksma ziet deze vorm van gedeeltelijk private financiering als de aanzet tot een trend, zo zei hij gisteren tijdens de pers conferentie. Met vergroot en thousiasme gaat hij proberen om ook de aanleg van rijksweg 11 west, de Rijn-Gouwelijn en de verbreding van de N207 met geld uit het bedrijfsleven ver- saskia buitelaar Onder regie van de Kamer van Koophandel Rijnland was het regionale bedrijfsleven een in spanningsverplichting aange gaan om een miljoen gulden met het bedrijfsleven op te brengen. Samen met drie mil joen van de gemeente Alphen, een miljoen van Bodegraven en vijf miljoen gulden van de pro vincie Zuid-Holland voldoet de regio nu aan de eisen die de rijksoverheid stelt aan versnel de aanleg. Het VSB Fonds heeft het geld sneld uit te voeren. Enkele be drijven hebben volgens hem al interesse getoond voor een bij drage aan de verdiepte aanleg van rijksweg 11 west. Ook wethouder J. Karssen sprak namens beide gemeente besturen zijn dank uit voor het initiatief van het fonds. „Er is binnen de stuurgroep rijksweg 11 veel discussie geweest over dit convenant en de vraag of we het konden nakomen. Nu ligt het er, daar bedank ik u voor." Twee bedrijven uit de regio hadden eveneens een bijdrage toegezegd. Volgens Broeksma ging dat om enkele tonnen. Dat geld is nu niet nodig. De Nil is zeven jaar eerder klaar. Oorspronkelijk zou de weg pas in 2010 opengaan, zo als voorzien in het Meerjaren programma Infrastructuur en Transport dat de Tweede Ka mer begin december aannam. Tafeltje-dek-je in Rijnwoude uit de brand runwoude natasja aucustinus Tafeltje-dek-je in Rijnwoude kan weer vooruit. Op een noodoproep in een huis- aan-huisblad reageerden 29 vrijwilligers. Zij gaan warme maaltijden bezorgen aan zie ke een alleenstaande oude ren in Hazerswoude en Kou dekerk. Zonder nieuwe be zorgers zou Tafeltje-dek-je moeten overgaan op diep vriesmaaltijden, die de orga nisatie dan nog maar een maal voor een hele week zou kunnen bezorgen. „Zo veel aanmeldingen had ik nooit verwacht", zegt mevrouw Van Zwieten van Tafeltje-dek-je in Hazers- woude-Rijndijk. Zij had op tien aanmeldingen gehoopt. De gemiddelde leeftijd van de nieuwe bezorgers is 65 jaar. Met de vrijwilligers wil Van Zwieten de concurrentie aangaan met de slager en de supermarkt, die kant-en-kla- re diepvriesmaaltijden ver kopen. Bewoners Bateweg tegen sloop huizen PvdA-fractievoorzitter Kleingeld neemt voorlopig plaats op de reservebank o Kleingeld, de fractievoor- tter van de Partij van de Ar- iid in de gemeenteraad van phen aan den Rijn, was in itober vorig jaar gedwongen st raadswerk te laten voor it het was. Een hersen- Dedinkje velde hem. Samen et zijn arts maakte hij in ja- lari de balans op om te kij- jn of hij op korte termijn kon rugkeren in de gemeentepo- ielc Na drie maanden revali- ren zegt hij: „Het gaat goed :t me en ik ga nog steeds oruit. Alleen, het herstel at langzamer dan gehoopt verwacht." Daarom bezet ander (Carla Ros) zijn ze- nu in de raad. Kleingeld eft plaatsgenomen op de re- "vebank, zoals hij dat zelf lischrijft. Pas als er een plek envalt en zijn gezondheid hem toestaat die weer in te men, keert Kleingeld terug de raadsbanken. Eerder mhen aan den rijn» /vesterlaken de Dag van de Arbeid - 1 :i - valt de beslissing. Dan be ken Leo Kleingeld (53) en zijn ;s opnieuw hoe het met de 'ïine fractieleider van de PvdA at. Hij ziet die dag niet met tegemoet. „Het moet", gt Kleingeld met enige na- uk, „duidelijk beter gaan, an- 'rs zet ik er een streep onder." socialist in hart en nieren eft dan twintig jaar, waarvan 'ee jaar als wethouder, de ge- eentepolitiek gediend. Kleingeld praat langzaam. _jdwongen, zegt hij later in het sprek. Snel spreken is er nog et bij, anders struikelt hij over woorden. Het is één van de ankementen, die hij aan het aedinkje in zijn hoofd heeft ergehouden. „En ik ben gau- ïr moe dan vroeger. Het hoort allemaal bij, zegt de dokter, eet je wat ik nou zo gek vind? i dat bloedinkje heb ik ineens •ogtevrees. Daar heb ik in iel mijn leven nog nooit last n gehad. Raar, hè? Ach, 't zal ïl weer eens overgaan." —Het besluit om voorlopig niet Dit college en de gemeente raad hebben nog drie jaar voor de boeg. De PvdA heeft een handtekening gezet onder het programma, dat het gemeente bestuur wil uitvoeren. Is die nog van kracht? Wat staat de socialisten te doen en lukt het hun om als oppositiepartij te slagen? Kleingeld over de oppo sitie: „Je moet er hard voor wer ken, want je moet alles zelf je helemaal vrij, geen mens zag woubrugge marun kramp „Van mijn levensdagen ga ik hier ik niet weg, of het moet voor een huisje aan het water zijn", zegt C. van Leeuwen-van der Nagel strijdbaar. De be woonster van Bateweg 11 in Woubrugge is niet de enige die er zo over denkt. Het rijtje wil voor geen goud verkassen. Het zijn immers beste woningen op een mooie plek en helemaal niet slooprijp, zoals de WD be weert. Deze partij wil net als Gemeentebelang en D66 van het rijtje huizen af. Plannetjes Voor de bewoners wil de WD seniorenwoningen op de plek van. verenigingsgebouw De Wijk dat tegen de vlakte gaat. De verenigingen die van het ge bouw gebruikmaken verhuizen dan naar de sporthal. Op de grond van de acht woningen kan het winkelcentrum Batehof uitbreiden. Mevrouw Van Leeu wen windt zich op over het voorstel, maar ziet het niet zo ver komen. „Dat zijn allemaal van die fantastische plannetjes, die hebben ze hier wel vaker. Maar als ze het prijskaartje zien hoor je ze er niet meer over." Sinds twee jaar woont ze op het hoekhuis bij het winkelcen trum. Ik heb hier nog geen dag met plezier gewoond." Dat ligt echter niet aan haar huidige woning maar aan haar vorige. „Die stond aan het water, prachtig was dat. Daar woonde terug te keren in de gemeente raad was niet gemakkelijk, geeft Kleingeld toe. „Ik mis het raadswerk", zegt hij. „Het was een deel van mijn leven. Zeker, het was goed voor me om eens tot rust te komen. Dat was no dig. Maar ik verveel me nu wel. Of het raadswerk de oorzaak was van wat me is overkomen? Het zou kunnen, maar voor mijn gevoel is dat niet het geval. Ik overzag het werk goed en hoefde niet op mijn tenen te lo pen. Het bloedinkje is daaraan niet te wijten." Kleingeld had zich voorgeno men om in 2002 met het raads werk te stoppen. In dat jaar wordt hij 56. „Dan heb ik mijn steentje wel bijgedragen aan de gemeentepolitiek. Dan is het welletjes. De jongeren mogen het dan van me overnemen. Nu stoppen vanwege de gezond heid?" Het .gesprek stokt even. Kleingeld staart voor zich uit en steekt weer een sigaret op. Na een slok Palmbier zegt hij be hoedzaam: „Dat zou kunnen. Maar we hebben nu eenmaal afgesproken de balans in mei nog eens op te maken. Ik zeg niet, dat ik koste wat het kost terugkom. Ik houd er wel reke ning mee. Als ik niet terugkeer in de raad, blijf ik toch op de achtergrond actief. Hoewel ik terdege besef, dat dat lang zo veel voldoening niet geeft als het raadswerk. Om weer in de raad te komen, moet er wel een vacature zijn. Daar is voorals nog geen kijk op." De Partij van de Arbeid heeft een roerige periode achter de rug. Wethouder Korver is uit het college van B en W gestapt. De partij zit nu in de oppositie. Er gaan nog steeds stemmen op, die zeggen, dat de socialis ten niet uit het gemeentebe stuur zouden zijn gestapt als Kleingeld niet door ziekte was geveld. De vroegere fractielei der kent die 'geruchten'. Hij was, zegt hij, nauw betrokken bij de vraag of de PvdA nu wel of niet moest doorgaan in deze coalitie. „Wellicht waren we een paar weken langer bij het bestuur van de gemeente be trokken geweest. Ook ik was van mening, dat het op deze manier niet langer kon. Het was toch te gek, dat je tevoren aan het college moest melden als je wat naar buiten wilde brengen. Dat kon zo niet langer. De druppel, die de emmer deed overlopen, was het feit, dat de PvdA haar handtekening moest zetten onder een verklaring, dat zij loyaal was met het college. Toen was het voor ons over en sluiten." doen. We moeten die oppositie op één lijn zien te krijgen. Als dat lukt heb je een verhouding van 16 (oppositie) tegen 17 (co alitie)Anders gezegd: het colle ge wordt door één stem meer gesteund. Ik denk, dat we nog wel eens voor verrassingen ko men te staan. De handtekening onder de college-onderhande lingen is niet meer van kracht. De PvdA heeft compromissen gesloten om aan dit college te kunnen meedoen. Die grond is weggevallen. Wij houden ons nu aan het partijprogramma." Kleingeld constateert, dat er in de gemeenteraad van Alphen de laatste tijd meer en meer over personen wordt gepraat. Armoedig, noemt hij dat. „Een inhoudelijk debat komt bijna niet meer voor. De gesprekken gaan vooral over mensen en over procedures. Zo ontwijk je het debat. In mijn ogen maak je je op die manier belachelijk. Ik geloof niet dat je dat moet zien als het missen van kennis van zaken. De raad kiest voor een veilige weg. Dan praat je, zoals nu gebeurt, over procedures." Het gekissebis in de gemeen teraad en het opstappen van raadsleden noemt Kleingeld 'opmerkelijk'. „Wat er in de ge meenteraad van Alphen ge beurt heeft niets met politiek te maken", schampert hij. „Daar om denk ik, dat deze coalitie de eindstreep niet haalt. De coali tie moet, hoe dan ook, altijd op één lijn zitten als zij er iets doorheen wil krijgen. Als dat niet het geval is - en met slechts één stem meer is dat niet on denkbaar - barst de bom. Wan neer en waarover, dat weet ik niet. Maar ik voorspel dat dit de komende raadsperiode ge beurt." je. Helaas, ik moest weg voor de rijkdom. Dat heb je in deze ge meente op mooie plekken." Waai" ze nu woont is een we reld van verschil. Midden in het dorpscentrum met een kroeg om de hoek. „De kroeg maakt geen herrie hoor, het zijn de klanten die hier ladderzat voor bijkomen. Ik noem het dan ook de pishoek." Toch wil ze niet weg. „Wie weet waar ik dan te recht kom. Op die plek van De Wijk zit je tegen blinde muren aan te kijken, da's helemaal niks. Laat mij nou maar hier doodgaan, of geef mij een huis je aan het water." Op het andere hoekhuis, op nummer 25, lopen meneer en mevrouw Jacobi rood aan als de sloop ter sprake komt. „Ze krijgen mij hier met geen mo gelijkheid uit", zegt meneer vastberaden. Hij en zijn vrouw vinden het een prachtige wa ning met geweldig uitzicht en de staat waarin- het rijtje ver keert is helemaal niet bouwval lig. „Ik begrijp dat ze wat moe ten verzinnen als argument voor sloop. Maar alleen in het midden zie je het dak een beet je inzakken en dat is verklaar baar. Daar heeft vroeger een slot gezeten. De rest van het rij tje staat keurig recht." Een huis op de plek waar nu De Wijk staat keurt hij af. „Je hebt daar helemaal geen uitzicht. Je zit daar opgesloten. Hoe moet ik in die nette seniorenwoningen duiven houden. Dat mag nooit en die beesten doe ik toch niet de deur uit." Dat het rijtje moet worden gesloopt om plaats te maken voor de winkels begrijpt Jacobi niet. De kavel grond is te smal om winkels op te zetten. Hij vreest dan ook dat er dure koopwoningen bij komen en 'dat de armere mensen weer wat verder naar achter worden gedrukt'. Daarbij gelooft hij niet dat die extra winkels meer klan ten trekken. „Ze gaan toch naar Alphen en Leiden. Daar is alles goedkoper." Supermarkt Zijn buurvrouw op nummer 21 is het daarmee eens. Haar zoon rijdt haar vaak eens per week naar de supermarkt in Leider dorp. Dat is prettig winkelen daar! Ze hebben alles en het is soms wel 25 procent goedkoper dan in de supermarkt hier. Voor zo'n prijsverschil wil je wel even in de auto zitten. Ik denk dan ook dat de winkels hier pas aantrekken als de supermarkt in de Batehof zijn prijzen ver laagt." Geen slim plan dus, is het oordeel van de bewoonster. Daarbij is het zonde om het rij tje te slopen, meent zij. „Dit is nog een van de weinige stukjes oud dorp. Het is een nostal gisch rijtje. Als je dat tegen de vlakte gooit, ben je niet goed wijs." '■"ifiHll DE 1999 MODELLEN ZIJN BINNEN, KOM KIJKEN.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 25