Levens winst weegt altijd op tegen kostenaspect 'Wie net z'n rijbewijs heeft, let juist goed op' Alle Turken heten Ali en zijn moordenaars(slot) Meningen Wil Buys over Tien voor Taal' was een ordinaire trap na 'Schone Schijn' moet kritiek bewaren voor zij die grijpen \T' Urgentie en niet banksal. moet behandelcriterium i De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het artikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, bekorten of weigeren. Alleen bri( met een volledige adressering komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.hdc.nl UITGELICHT De afgelopen twee weken be sprak ik de neiging in de Ne derlandse media om in be richtgeving over criminaliteit openhartiger te schrijven over de afkomst van verdachten en daders. Aanleiding zijn de sta tistieken die uitwijzen dat al lochtonen in verhouding vijf keer meer in aanraking komen met de politie dan autochto nen. Vooral het aandeel van allochtonen in de jeugdcrimi naliteit is zo groot, dat op de media de verantwoordelijk heid rust alle relevante feiten aan te dragen voor een pu bliek debat dat tot oplossin gen kan leiden. Ook bij ons op de redactie is recent gediscussieerd over de vraag in welke gevallen de af komst van een verdachte er wel en in welke gevallen die er niet toe doet. We moeten im mers voorkomen dat lezers, vrij naar de Duitse cineast Fassbinder, alle Turken Ali gaan noemen en er alleen nog maar moordenaars in zien. Onze spelregels in vogel vlucht: In de meeste gevallen kan de politie niet direct vaststel len of er een relatie is tussen de afkomst van een verdachte en het gepleegde delict. De af komst wordt dan niet aan de krant doorgegeven. Over de identiteit van da ders bestaat bovendien meestal onduidelijkheid. Vechtpartijen bijvoorbeeld, zijn er nu eenmaal vaker 's a- vonds dan overdag en als ie mand zich bij de politie meldt met de medeling dat hij 'door een Turk is geslagen', blijkt na enig doorvragen heel vaak dat het net zo goed een Noord- Afrikaan kan zijn geweest. Het was donker en het gaat wat ver te verwachten dat iedere burger onderscheid kan ma ken tussen de ruim honderd nationaliteiten die inmiddels in Nederland zijn vertegen woordigd. In sommige gevallen ziet de politie die relatie tussen af komst en delict wel en maakt daar ook melding van. Dan nog is het aan de krant om te beslissen of we die informatie overnemen. Ons devies daar bij is: bij twijfel niet doen. Heel anders is het natuurlijk als bijvoorbeeld een groep Marokkaanse jongeren stelsel matig voor overlast zorgt in de binnenstad. In dat geval heeft het zin om helderheid te ver schaffen en berichtgeving te verzorgen over de aard, de omvang en de locale reacties op het probleem. De beste afwegingen zijn doorgaans te maken als een zaak eenmaal voor de rechter komt. De hitte van het inci dent is achter de rug en uit het vaak ordelijke verloop van een rechtszitting kan heel goed worden opgemaakt of de af komst van verdachten het ver melden waard is. In recht bankverslagen leest u tegen woordig dan ook vaker dan vroeger over de achtergrond van de daders. Criminaliteit onder alloch tonen is lang een taboe ge weest. Dat is nu voorbij en dat is winst. Want met zwijgen los je een probleem van deze om vang niet op. TON VAN BRUSSEL HOOFDREDACTIE Onlangs is een discussie ontbrand omtrent een artikel van een hoge ambtenaar van VWS, ex-intemist Jan nes Mulder, over kostbare experimen tele therapieën te gen kanker waarbij de kans op gene zing nog niet goec valt te beoordelen. Deze zogenaamde lage-kansgene^s- kunde verhaalt over vrouwen met een ernstige vorm van borstkanker bij wie naast een hoge dosis chemotherapie (zwaar gif) ook beenmergtransplanta tie wordt gegeven. Immers, door deze therapie zou het beenmerg onherstel baar beschadigd kunnen worden. Het gaat hierbij om patiënten dié deze therapie als ultieme poging on dergaan om te genezen, of om hun laatste levensjaren menswaardig door te komen. Het is pure experimentele geneeskunde - toege- past sinds 1994 - nniêi/p waarbij reeds aan- UrllwIC zienlijke progressie is geboekt. Helaas zijn Har Meijer is huisarts in Leiden. Hij schreef een opinie over 'lage-kansgeneeskunde' en de neiging van het ministerie van volksgezondheid om deze dure kankertherapieën niet langer te financieren. ook veel vrouwen overleden, maar de geneeskunde heeft dankzij deze the rapieën haar voordeel gedaan en an dere patiënten zullen hiervan later profiteren. Het zijn helaas kostbare therapieën. Maar mijns inziens weegt levenswinst altijd op tegen de hoge kosten. Ex-in temist Mulder, nu ambtenaar, heeft deze discussie wederom in de puur fi nanciële sfeer getrokken. Hij gaat daarmee voorbij aan het enorme leed waarmee de huisarts continu wordt geconfronteerd. Wekelijks zie ik de vertwijfelde blikken van patiënten die van hun specialist te horen hebben gekregen dat hun kwaadaardige ge zwel bijna niet meer is te genezen. En uit ervaring weet ik dat - een enkele uitzondering daargelaten - iedereen het uiterste wil proberen, ook al is het louter en alleen om het sterven te ver lichten. Ambtenaren zouden een week in de praktijk moeten meelopen om te ho ren welke delicate vragen door deze patiënten worden gesteld. Nooit zou daarna een dergelijk artikel als dat van Mulder van hun hand verschijnen. Een korte bloemlezing van aan mij gestelde vragen. 'Dokter, dit kan toch niet waar zijn, dit kan toch niet het einde zijn?' 'Kunt u ons niet per direct naar het Antonie van Leeuwenhoek Ziekenhuis of de Daniël de Hoed Kli niek (louter op kanker gespecialiseer de ziekenhuizen) verwijzen'. 'Op in ternet verschijnen nieuwe vormen van therapie, zou u daar een afspraak voor ons kunnen regelen?' 'U heeft toch een hele slimme broer, professor in Amsterdam, die moet ons helpen'. 'Heeft u het adres van een Moerman therapeut?' Wat denkt u van een ge bedsgenezer?' Het zijn allemaal vragen die niets met kostbare therapie te maken heb ben. maar die wel aantonen dat ieder- Een foto gemaakt met een elektronenmicroscoop die 50.000 maal vergroot. Een kankercel (rechts) wordt belaagd door een noemde killercel. een wil vechten voor zijn leven. Het plan van Mulder, om een commissie van wijze mannen te benoemen om een wetwenschappelijk oordeel over deze therapie te geven, is dan ook een slag in het gezicht van deze patiënten en zelfs ambtenaren hebben niet het recht hieraan te tomen. Tevens kan een land, met toch een redelijk signa tuur, het zich niet permitteren dat aan het solidariteitsprincipe in de gezond heidszorg wordt geknaagd. Zeker de beter-gesitueerden komen toch wel aan hun kostbare therapie, terwijl vele van mijn echte Leidse patiënten naast de boot zullen vallen. Een praktijkvoorval: de ernstig zieke ex-minister van volksgezondheid heeft hard tegen zijn kwaadaardige ziekte gevochten en was diep onder de indruk van zijn behandeling in het AZL, tegenwoordig LUMC. De medi cijnen die hem hebben genezen, zijn het resultaat van langdurig experi mentele therapieën. Tien jaar geleden zou hij niet zijn hersteld van deze kwaadaardige ziekte. Nu gaat hij weer fluitend naar zijn werk. Hoe arbeids intensief en liefdevol zijn behandelin gen in het ziekenhuis waren, wist zelfs deze minister van volksgezondheid niet. Hij was daarvan diep onder de indmk. Levenswinst weegt altijd op tegen kostbare experimentele therapie en moet het motto zijn van de 21ste eeuw. De medicus-prakticus wordt dagelijks met steeds kwaadaardiger vormen van kanker geconfrontee zal zich voor honderd procent|! zijn patiënten blijven inzetten. D, cussie over deze lage-kansgeneel de wordt voorlopig alleen ondeil cialisten gevoerd. Ik vind dat j huisarts ook mijn stem moet late ren. Móét, zeg ik nogmaals, war ders wordt de ernstig zieke men», tekort gedaan. Ook de bevolking zal zich te moeten stellen tegen deze ment. die op Volksgezondheid heerst.!^ mag nooit de drijfveer zijn om ej, mentele therapie op kankerg.' aan banden te leggen. WOENSDAG 3 FEBRUARI 1999 REDACTIE PAUL DE VLIEGER, 071, Wil Buys schreef dinsdag 26 nanuari in de rubriek TV op pa gina 2 over het tv-programma 'Tien voor Taal' onder meer het volgende: 'De afgelopen tijd zijn we vergast op Tom Le- naerts en Tineke Verburg. Wie die combinatie heeft verzorgd, Joost mag het weten. Lenaerts is een suffe Vlaming, die nau welijks een zin kan uitspreken, en Verburg - die zich al weke lijks belachelijk maakt met de kennisquiz Triviant - verdenk ik ook al van het oplezen van een tekst, zonder dat ze weet waar ze het over heeft. Verder dan een gekunstelde glimlach komt ze doorgaans niet". Een ordinaire trap na. Buys velt een vernietigend oordeel over twee mensen die het, naar mijn mening, al die tijd heel goed hebben gedaan. Die el kaar plaagstootjes uitdeelden en daarop gevat reageerden, maar altijd to the point bleven als het om het programma ging. Ze brachten een sfeer van vro lijkheid en humor rondom een voor velen wellicht droge mate rie, waardoor het programma voor de kijkers aantrekkelijker werd gemaakt. Daarbij hebben zij ook quasi partij getrokken voor hun eigen deelnemersgroep. Maar ook door deze humor heeft Wil Buys niet heengekeken. Inte gendeel: hij vergeleek deze laat ste uitzending met een ordinai re voetbalwedstrijd en noemde deze samenvattend, zelfs 'he meltergend'. Overigens zij vermeld dat de ze aflevering van 'Tien voor Taal' al eens eerder was uitge zonden. Maar toen hebben wij niets van Wil Buys vernomen. A. Holtkamp, Zoeterwoude. Eindelijk heb ik dan de spraak- maak-rubriek 'Schone Schijn' gehaald. Een lang gekoesterde ambitie en een extra voetnoot op de achterkant van mijn 'overvolle visitekaartje'. Maar even serieus. 1. Dat bedrag van 2500,- hoor ik voor het eerst. In geen van de brieven die ik van de ge meente ontving, werd over zo iets gesproken. Op zichzelf zou het niet onredelijk zijn, want het gaat hier om m'n vrije tijd, maar het is niet nodig. Ook niet als onkostenvergoeding, want van mijn huis naar het stadhuis is het vier minuten lo pen. Als inderdaad wordt uit betaald, zal ik er een passende bestemming voor vinden. Bij voorbeeld door het aan het cultuurfonds toe te voegen of het aan Amnesty International te geven. 2. Toch een beetje jammer dat het beeld wordt bevestigd dat 'de media' overal het slechtste van denken. Ik ben niet in de commissie gaan zitten vanwe ge mijn visitekaartje; mijn vrije tijd is al schaars genoeg. De i werkelijke reden is veel sè Ier, maar klinkt helaas aid het braafste jongetje va< klas wil wezen: op deze nt kan ik als burger iets bijdt aan Leiden, een gewl stad. p Dus voortaan de kritiekü bewaren voor mensen di{< pen in plaats van geve breken in plaats van boe Okee? 1 VincenS In het Leidsch Dagblad van 11 januari las ik een artikel over in stituut Katalyse, waar men er toe is overgegaan kinderen van wie de ouders eèn deel van de behandeling zelf kunnen beta len, eerder te helpen dan min- der-draagkrachtigen op de wachtlijst. Oudervereniging Ba lans, vereniging voor ontwikke ling, gedrags- en leerproble men, keurt deze werkwijze af. Bij de Riagg's worden al ja renlang kinderen in multi-disci- plinaire teams behandeld. Daar wordt wel de gehele behande ling vergoed, dus ook die van de orthopedagogen en de psy chologen, precies dat deel van de behandeling, waarvan de woordvoerder van het ministe rie van VWS in uw artikel zegt 'dat Katalyse geen gebruikelijke zorg levert en dat niet is bewe zen dat deze behandeling werkt'. Een vreemde opmer king, gezien het feit dat VWS al jaren aangeeft dat mensen maar naar de Riagg moeten gaan omdat daar multi-discipli- naire teams werken. Veertig procent van de wachtlijst van Katalyse bestaat, zo blijkt, uit ontevreden Riagg- cliënten (een recent onderzoek van het Trimbos-instituut on dersteunt signalen dat een groot deel van de mensen, die hulp vragen bij het Riagg, onte vreden is over de behandeling en daarom alsnog naar andere hulpverleners overstapt). Hen kan toch niet het recht worden ontzegd om deskundige hulp te vragen op een plaats waar ze die hulp loijgen. Voor veel ouders van AD (H)D-kinderen is plaatsing op de wachtlijst van een instituut als Katalyse, dat gespecialiseerd is in deze aandoening, dus een voor de hand liggende keuze. Niet voor niets hebben zij on geveer vierhonderd kinderen op hun wachtlijst. Er is voor de ze kinderen een enorme be hoefte aan diagnose en goede behandeling en begeleiding van gezin en school, zoals Katalyse die biedt. Dat door het ministej VWS aan de ene irl (Riagg) wél extra geld wc geven om de wachtlijst vj ze kinderen weg te wei! een ander, die kwalitati uitstekende zorg biedt v ze specifieke doelgroep de kinderen met AD(H)E vergoedingen onthoudt, de regelgeving nu eenr is, getuigt van starheid leid. Starheid waar opni zwaksten onder ons d van worden. Voor hen ii mers geen keuze uit hulpverleners; zij wore dwongen bij een bepa; stantie hulp te zoeken, tuatie waarin niemanc wordt gemanoeuvreerd. Voor kinderen gele meer dan voor volwf dat hun tijd beperkt is. I ger zij zonder adequa blijven, hoe slechter hu nose is. Ook zij die voorrang worden g zouden zich moeten a is het terecht dat wij ons banksaldo voorg hebben wij de plicht on de voor te pleiten dat begeerde zorg voor i toegankelijk wordt? Het feit, dat 90 proc de ouders bij Katalyse 2 deel van) de behande zelf te willen betalen, 2 rigens ook niet, dat zi draagkrachtig genoe Wanhopig zijn is een nemelijker reden om te gaan dan bemiddeld Het moge duidelijk Balans onpartijdig g seerd is in goede toeg hulp voor kinderen uit groep en hun ouders, niet voor of tegen bepa men van hulpverlenir vinden wel dat urgentii terium moet zijn voor dus niet niet starre rej of een banksaldo. Margreet C voorzitt afdeling Minister Netelenbos van verkeer wil een tijdelijk rijbewijs invoeren voor jongeren tussen de 18 en 24 jaar. Jonge automobilisten die veel brokken maken, lopen zo de kans hun rijbewijs kwijt te raken. Wie zonder veel schrammen en blikschade de proefperiode doorkomt, mag zijn tijdelijk rijbewijs inruilen voor een permanent papiertje. Netelenbos hoopt dat de invoering van het tijdelijk rijbewijs een positieve invloed heeft op het nu vaak roekeloze rijgedrag van jonge automobilisten. Mannelijke bestuurders tussen de 18 en 24 maken nu vijf maal meer kans betrokken te raken bij een ongeval dan oudere automobilisten en acht maal meer kans op een eenzijdig ongeval. Is het tijdelijk rijbewijs voor jonge weggebruikers een slimme zet, of hebben we hier te maken met een ordinaire vorm van leeftijdsdiscriminatie? Han Lacourt, Leidse autorijschool houder: ,,Een tijdelijk rijbewijs lijkt me in principe een goed systeem. Maar dan zou het niet alleen voor jongeren moeten worden ingevoerd. Ik betijfel of die 18- tot 24-jarigen nou wel zo'n risicogroep vormen. Als ik een 18-jari- ge die net zijn papiertje heeft en ie mand die al twintig jaar in de auto zit allebei een examen zou afnemen, heeft de jongste de meeste kans dat hij zou slagen." D. Twisk van de Stichting Weten schappelijk Onderzoek Verkeersvei ligheid in Leidschendam: ,,We heb ben ooit eens een proef gedaan waar bij we automobilisten lieten afrijden in Als het aan minister Netelenbos van verke weer kwijt. een voor hun vreemde stad. Vijftig procent van de jongeren, die net hun rijbewijs hadden gehaald, zakte. De meer ervaren automobilist bracht het er veel beter vanaf. Jongeren, negen proent van alle rijbewijsbezitters, heb ben een grote ongeval-betrokkenheid. Maar in achttien procent van érnstige verkeersongevallen is een jongere be trokken. Jongeren denken vaak dat ze alles kunnen, dat past bij hun leeftijd. We vinden het voorstel van minister Netelenbos heel goed. We zijn blij dat ze vindt dat de overheid hier een rol in zou moeten hebben. In het buitenland is al heel veel ervaring opgedaan met allerlei vormen van tijdelijke rijbewij zen. In sommige landen geldt een ligt, raken jonge automobilisten die veel t puntensysteem, in andere landen is het weer anders geregeld. Er zou in Nederland eigenlijk een proef moeten komen om uit te zoeken wat hier het beste werkt." E. Oostdam (23) taxichauffeur bij de taxibedrijf De Groot in Leiden: „Ik ben zelf ook een keer betrokken ge weest bij een verkeersongeval, maar dat had weinig met mijn eigen rijvaar digheid te maken. En het slachtoffer had gelukkig alleen maar een gekneus de knie. Het kan best zo zijn dat jonge ren roekelozer rijden en meer onge lukken veroorzaken. Maar als dat zo is, dan moeten ze het rij-examen maar moeilijker maken. Ik vind dit een beet je een raar systeem. In Australië heb kken maken hun (voorlopige) rijbewijs ARCHIEFFOTO UNITED PHOTOS DE BOER ben ze een systeem van bronzen, zil veren en gouden rijbewijzen. Als je brons hebt, moet er altijd iemand met een rijbewijs met je meerijden. Dat werkt averechts volgens mij. Als er ie mand naast je zit die met je meerijdt, word je vanzelf roekelozer. Een jonge re die pas zijn rijbewijs heeft, is juist bijzonder oplettend. En trouwens bij ons is zo'n veertig procent van de chauffeurs rond de twintig. Dat wordt een probleem als zo'n proefrijbewijs er door komt." M.CA. Coebergh van Cass Assuran tiën in Alphen aan den Rijn: „Ja, ik denk dat zo'n invoering van een tijde lijk rijbewijs wel zou helpen. Bewezen is dat de jongelui relatief vaak brokken maken. Probleem is misschien inder daad de leeftijdsgrens. Nu pakje een groep jongeren en straks zijn het mis schien weèr de ouderen. Ik zit veel op de weg en ik merk dat het niet alleen de jongeren zijn die moeilijkheden veroorzaken. Ik kom ook wel eens mensen van pakweg veertig tegen, die stuntelen in het verkeer." P. van Egmond, voorlichter van poli tie Hollands Midden: „De cijfers van de aanrijdingen in Hollands Midden lopen min of meer in de pas met de landelijke cijfers. Als we het alleen over aanrijdingen hebben, dan zijn bij on geveer 14 procent daarvan jongeren tussen 18 en 24 betrokkken. Voor de leeftijdscategorie van 25 tot en met 39 is dat percentage ongeveer 34. Dat ge tal voor ouderen lijkt relatief veel ho ger, maar de leeftijdsgroep daar is veel groter. Daarbij moet je ook niet verge ten dat jongeren een relatief klein aan deel vormen van de groep verkeers deelnemers die tegelijk wel heel inten sief deelnemen aan het verkeer. Kort om, droge cijfers zeggen op zich niet zoveel. Ik kan nog met geen mogelijk heid zeggen of dit een goede regeling zou zijn en of er nog wel zulke grote veranderingen zullen optreden zoals mevrouw Netelenbos beweert. Nu heeft de politie al de mogelijkheid om de rijbewijzen van wegpiraten in te houden. Alleen die stap wordt niet zo snel genomen. Misschien dat dat wél verandert met die nieuwe regeling." A. Gevers (18) net geslaagd voor haar theorie-examen: „In mijn directe om geving zie ik geen mensen van mijn leeftijd die echt roekeloos rijden. Ik heb toch een beetje het idee dat het vaak jongens zijn die tussen school en baan zitten en zich vreselijk vervelen. Of dit nou zo'n goede oplossing is? Ik weet het niet. Misschien zouden ze jongeren bij de rijlessen beter moeten voorbereiden op gevaarlijke situaties. Of ik zelf zo'n proefrijbewijs zou willen hebben? Neeuh, Ik zal me toch wel goed gedragen in het verkeer, denk ik." ANNET VAN AARSEN PABLO CABENDA

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 22