Regio 'Bos geen risico voor gezondheid' Vrije School bestaat vijftig jaar Oostenrijks sleuteldorp een nieuw Leids zusje? DE VBES RECYCÜÜG Clinton mogelijk naar Leiden voor Pilgrim Fathers Haarlemmerstraat nu ook op internet DENSDAG 3 FEBRUARI 1999 vvim wegman, 071 -5356414, plv -chef herman joustra, 071-5356430 Leids Succes Peter Labruyère is de eerste voorron de-winnaar van de onder nemerswedstrijd Het Leids Succes. Miljoen O Fonds Al- 3 phen en omstreken heeft een miljoen gegeven voor de versnelde aanleg van rijksweg 11 loorrijtlen na aanrijding den» Een kind van 3 jaar is gistermiddag bij het spelen in de jrverstraat aangereden door een brommer, vermoedelijk een ld model Puch. De bestuurder daarvan reed, zonder zich om ;t kind te bekommeren, door. In zijn nabijheid bevond zich jn gele bromscooter. De verwondingen van de kleine bleven jperkt tot schaafwonden. letrapt bij inbraak in kerk |den Een getuige betrapte gisteren een vrouw van rond de rintig die een poging tot inbraak deed in de rooms-katholieke ïrk Maria Middelares aan de Rijndijk. Eenmaal ontdekt, ging vrouw er vandoor. tuilavond Koningskerk |den De Leidse Ruilvereniging Koningskerk houdt vrijdag een lilavond voor verzamelaars van postzegels, prentbriefkaarten, lefoonkaarten enz. De bijeenkomst wordt gehouden in Buurt- Het Spoortje, Bernhardkade 40, en duurt van 19.00 tot 21.45 ïr. Entree voor niet- leden 1,50 gulden, jeugd t/m 15 jaar 1 gul- •olitiek café in Het Keizertje iden In Het Keizertje aan de Kaiserstraat in Leiden is op laandag 15 februari een politiek café. De bijeenkomst staat in it teken van de verkiezingen voor Provinciale Staten, op oensdag 3 maart. Het politieke café vindt plaats Van 20.30 uur jt 23.00 uur. Het initiatief is afkomstig van RPF en GPV. leiden» marc vlek In de instructie op pagina 2 van de eerste Millennium krant wordt de aanwijzing gegeven een streepje op de jboven- en onderkant van de krant te zetten. In plaats van de aangegeven 10,1 cm dient het streepje op 9,8 cm te korden geplaatst. Slechts 3 mm, maar wel heel vervelend! Leidsch Dagblad L00 JAAR DE WERELD OM JE HEEN. De Rudolf Steinerschool aan de Cesar Franckstraat in Leiden viert dit jaar haar vijftigste verjaardag. In het kader van dit ju bileum treedt de school naar buiten met uiteenlopende activiteiten. ,,Wij willen mensen 'van buiten' door middel van voor stellingen en open dagen graag laten zien hoe het er op onze school aan toegaat", zegt directeur EUinor Bijvoet (52). „Er bestaan namelijk nogal wat misverstanden over de school." Zo staat 'vrij', van oudsher al, niet voor een vrijblijvend lesprogramma, maar voor onafhankelijkheid van de overheid. „Wij maken nog steeds een duidelijk onder scheid tussen de kleuterschool en de lagere school." Vrije scholen hebben meer eigen gebrui ken. Een klas begint iedere dag met een spreuk die leraar en leerlingen gezamenlijk opzeggen. Lessen eindigen met een liedje. „Op deze manier stimuleren wij de sociale vaardigheden van de leerlingen." Een bijzonder vak is euritmie, letterlijk: 'goed bewegen'. Bijvoet beschrijft euritmie als 'zichtbare spraak'. „De kinderen leren bewegen op woorden of muziek op een vastgelegde manier. Bewegend leren is één van de kenmerken van het onderwijs." Cre atieve vakken staan sowieso in hoog aan zien. In de lerarenkamer, waar Bijvoet heeft plaatsgenomen, klinkt duidelijk de muziek les en in de hele school zijn werkstukjes van de kinderen te bewonderen. De Vrije School heeft een ander leerplan dan het reguliere basisonderwijs. De school gebruikt de pedagogische inzichten van haar naamgever Rudolf Steiner (1861-1925) als uitgangspunt. De mens staat centraal in deze zogenoemde antroposofie. „Een be langrijk kenmerk is, dat je onderwijs pas aanbiedt aan de kinderen wanneer je meent dat ze daar daadwerkelijk aan toe zijn. Computerles geven wij bijvoorbeeld pas in het voortgezet onderwijs." Steiner lag een aantal jaren geleden hevig onder vuur. Zijn opvattingen zouden racis tisch zijn. Bijvoet spreekt dit met kracht te gen. „Antroposofen gaan uit van de gelijk waardigheid van alle mensen. Respect voor elkaar is één van de belangrijkste dingen. Steiners uitspraken zijn door kwaadwillen den uit hun tijd en verband gerukt. Wij richten ons op alle gezindten en milieus en willen zeker geen 'witte' school zijn." >en» ruud sep ize naar Leiden komt, is nog steeds nevelen gehuld. Maar als Hillary dham Clinton begin volgende week sluit om nog even naar Leiden te ïn, is al wel duidelijk waarvoor zij ar de Sleutelstad komt. De Ameri- inse first lady is officieel door de ge- lente uitgenodigd om de laatste ac- i van de Pilgrim Fathers op internet izetten. Bij het Leids gemeentear chief wordt op dit moment de laatste hand gelegd aan het electronisch toe gankelijk maken van het uitgebreide Pilgrim-Fathersarchief. Directeur T. Schelhaas van het Ge meentearchief kwam in december vo rig jaar op het idee om mevrouw Clin ton uit te nodigen om, als ze toch in Nederland komt, ook nog even naar Leiden te gaan. De echtgenote van de Amerikaanse president is vanaf aan staande zondag drie dagen in Neder land, onder meer om in Den Haag de Internationale Conferentie over Bevol king en Ontwikkeling toe te spreken. Wat zij verder tijdens haar verblijf op Hollandse bodem zal ondernemen, is zelfs bij de Amerikaanse ambassade in Den. Haag niet bekend. „Het zijn closed eventslaat een woordvoerder van de ambassade weten. „Een privépro- gramma waarin ook wij tot nu toe geen inzicht krijgen." Schelhaas heeft zich in ieder geval al helemaal voorbereid op een eventueel bezoek van Hillary. Hij heeft zich de afgelopen tijd onderzoek gedaan naar de stamboom van de Clintons. Het zou immers leuk zijn wanneer na George Bush ook de Clintons af zouden stam men van de Pilgrim Fathers, de puri teinse christenen die begin zeventien de eeuw na een verblijf in Leiden koers zetten naar de Nieuwe Wereld en daar de grondvesten legden van de Ameri kaanse samenleving. „Ook wanneer ze er niet van af stammen, behoren ze hier belangstelling voor te hebben. Maar het is wel heel handig als het wel zo is. Bij Bush werkte het in ieder geval als een trein", weet Schelhaas. Of er Pilgrim-Fathersbloed stroomt door de. aderen van de Clintons, wil de archivaris nog even voor zichzelf be waren. „Nee, dat bewaar ik voor als zij hier naar toe komt. Dat ga ik nu nog niet bekend maken." eiden komt uit een grote fa- ïilie. Dichtbij, in Duitsland, 'oont zusje Krefeld. Die zien re niet zo vaak, maar we zijn an ook al heel lang familie, inds 1968. En dan raak je wel ens een beetje op elkaar uit- ekeken. Aan de overkant van e Noordzee hebben we Ox- )rd. Wij begrijpen elkaar heel oed, want we hebben allebei estudeerd. In 1988 werden nze zusjes Torun in Polen en uigalpa in Nicaragua geboren. 9ie helpen we als het nodig is, n wij leren een hoop van hen. h dan hebben we nog East .ondon, in Zuid-Afrika. Maar ie is npg maar drie jaar oud, ve moeten nog wat aan elkaar /ennen. lest drLik, zo'n hoop zussen, laar er is een stel Leidenaars dat dit allemaal nog niet ge noeg vindt. In Oostenrijk heb ben zij het stadje Schruns ont dekt en daar willen zij graag banden mee aanknopen. Wie die 'zij' zijn? Nou, ex-burge- meester Cees Goekoop onder anderen, en Ton Elderhorst van sportzaak Match aan de Breestraat. Hij heeft het stadje van 4014 inwoners eigenlijk ontdekt. Want Elderhorst ver koopt niet alleen ski's, hij skiet zelf ook. In Schruns. „Een aantal jaar geleden was ik daar voor het eerst, lekker aan het skiën", verhaalt Elderhorst. „En toen ontdekten wij opeens dat wapen." Net als Leiden heeft Schruns namelijk twee gekruiste sleutels in het wapen staan. Als dat geen toeval is! Twee steden met sleutels in De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. het wapen, die móeten de ban den aanhalen! Elderhorst is intussen ai lekker aan het socializen met de luitjes in Schruns. De directeur van het Schrunse verkeersbu reau vierde de 3 oktoberfees ten afgelopen jaar al mee. Voor de toekomst zien Elderhorst en consorten diverse culturele uit wisselingen voor zich. Maar zelf organiseren doet 'ie niet. „Ik heb het al veel te druk, dat mag niet van m'n vrouw. Wij willen de basis neerleggen, en bekendmaken wat een vrese lijk leuk plaatsje het is." Leuk hoor. Wij vragen ons al leen af hoe lang het duurt voor Leiden zusterhanden aan gaat knopen met Abcoude, Boarn- sterhim, Rauwerderhem en Waddinxveen. Die hebben im mers ook twee gekruiste sleu tels in het wapen. En wie weet wat voor een kordon buiten landse steden bij nader onder zoek gekruiste sleutels in het wapen heeft. Die zijn immers afkomstig van de apostel Pe trus, en die is niet alleen in Ne derland bekend. Wat geeft het. Leiden is im mers Stad van Vluchtelingen. Laat ze allemaal maar komen, om onze mooie stad met eigen ogen te aanschouwen. En nog belangrijker: laat onze promi nenten die buitenlandse ste den maar lekker bezoeken,op rekening van de gemeente. Al die mooie buitenlandse steden met twee fijne sleutels in het wapen. janneke de jonge» Naar verluidt gaat het slecht met de mus. Dit sym pathieke vogeltje leidt in de stad een kwijnend be staan. De grijze alledaagsheid van zijn bestaan is zo vanzelfsprekend, dat we nauwelijks in de gaten hebben dat het aantal broedparen in tien jaar tijd aanzienlijk is teruggelopen. Sommige biologen be weren zelfs met de helft. En let inderdaad maar eens goed op - je ziet ze steeds minder. Al vliegen er, als het broedseizoen is afgelopen, nog altijd mil joenen in Nederland rond. De oorzaak van die teruggang ligt volgens kenners bij een toenemend gebrek aan nestgelegenheid. Mussen nestelen in de stad doorgaans onder dak pannen. De moderne sneldakpan echter is onge schikt; daar past zelfs geen mus onder. Platte da ken, glas en andere architectonische modernismen helpen evenmin en dat geldt ook voor concurreren de vogelsoorten. Nog een geluk dat er dit keer geen verband bestaat met een verslechterd milieu. De mus moet zich feitelijk weer leren aanpassen. Die fase heeft de meeuw blijkbaar al achter de rug. Hun aantallen groeien in de stad gestaag. De meeuw vanwege de vos in de duinen. Hun broedsel is daar allang niet meer veilig. In de binnenstad en in Zuid en West klaarblijkelijk wel. Daar tieren ze welig. Wethouder: verhalen Oostvlietpolder onzin „Hysterie." Wethouder A. Pechtold (milieu) gelooft hele maal niets van de uitlatingen van wetenschapper W. Ko ren, gisteren in deze krant, over de gezondheidsrisico's voor omwonenden van het toekomstige bos en moeras in de Oostvlietpolder. De Stichting Belangenbehartiging Oostvlietpolder is echter geschrokken van de uitspraken. robbert minkhorst Koren zei gisteren in het Leidsch Dagblad dat de provin cie Zuid-Holland, initiatiefne mer van de aanleg van een bag- gerdepot met een natuurstrook er omheen, of de gemeente een zogeheten gezondheids-effect rapportage (GER) moeten laten opstellen. Die kan aangeven welke risico's er ontstaan voor mensen door de komst van een natuurgebied en een slibstort. Koren werkt samen met prof. A. van Brunswijk van de techni sche universiteit van Eindhoven bij Allergo Consult, een bedrijf dat zich verdiept in ecologische natuurstroken. Ook is er inten sief contact met de universiteit in Utrecht. Het bos, struikgewas en het moeras trekken dieren aan die gevaarlijke aandoeningen kun nen verspreiden, volgens Koren. Wie in aanraking komt met het stilstaande water in het natuur gebied, kan vervolgens ernstig ziek worden. Koren noemt de ziektes van Weil en Lyme, botu- lisme en worminfecties. „In ongunstige gevallen is er gevaar voor ziektes. Het is niet verstandig om èn de baggerstort èn het bos er omheen zo dicht bij de bewoning aan te leggen", zei hij. Muggenoverlast komt er sowieso. De strook verbindt re creatiegebied Vlietland met pol derpark Cronesteyn. De kans dat ziektes zich naar die gebie den verspreiden, is reëel. „Ik denk niet dat een en an der zo ernstig is als wordt voor geschoteld", schat Pechtold echter in. „De bedoeling van de ecologische verbindingsstrook is dat er juist een variëteit aan flora en fauna komt. Als dat het geval zal blijken, is de opzet ge slaagd. Gevaar voor de volksge zondheid is gewoon uitgesloten. Wij en de provincie maken een gigantische zeperd als we risi co's ingebouwd laten. We zijn er heel secuur mee bezig." Daar plaatst voorzitter D. van der Hoek van de Stichting Be langenbehartiging Oostvlietpol der grote vraagtekens bij. „Het verhaal van deze wetenschap per bevestigt onze algehele be- zorgheid. Er zijn dus nog meer aspecten waar de gemeente aan voorbij is gegaan." Van der Hoek is geschrokken van de waarschuwingen van Koren en juicht daardoor een gezondheids-effectrapportage 'natuurlijk van harte' toe. De stichting wees de provincie al eerder op het belang om alle ef fecten van de komst van een baggerdepot (verkeersdrukte, stankoverlast), zelfs in combi natie met andere bedrijven, in kaart te brengen. „Hoe zit het met de rioolwaterzuivering? Beide vallen misschien afzon derlijk binnen de milieunor men, maar als je het bij elkaar optelt, gaan ze samen over de norm heen." Een GER acht Pechtold voor alsnog onnodig. Als de milieu effectrapportage daar geen aan leiding toe geeft, is het niet noodzakelijk, zegt hij. „Ik zal het advies wel nader bestude ren. Ik sluit niet uit dat het ooit gebeurt." De provincie heeft nog niet gereageerd op de uitlatingen van Koren. De overlast - het (nachtelijk) gekrijs, de uitwerpse len - neemt toe. Tegen meeuwen experimenteert de gemeente inmiddels met (nep)roofvogels en het leeghalen van nesten. De vraag rest waar ze heen gaan als ze van een bepaalde plek verdreven zijn. Ze moeten toch ergens wonen. De duif doet het momenteel eveneens bijzonder goed. Het plein is zijn domein. 'Alle duiven op de Dam', zongen Gert Hermien jaren geleden al, maar allemaal zitten ze daar al lang niet meer. Win kelcentrum Zuid-West bijvoorbeeld vormt een ge liefde trekpleister voor de duif. Onder de warme lampen van de overkapping kruipen ze 's avonds dicht bij elkaar. Echt proper ziet het er niet meer uit; de drek druipt er vanaf. Wat dat aangaat leggen meeuw en duif het dik af tegen de mus, die maar heel spaarzaam zijn sporen achterlaat. Dit dan, nog los van de gezelligheid en het grappige gekibbel die zo'n zwerm mussen met zich meebrengt. Dus als die meeuwen nou eens ge woon terug gaan naar zee en die duiven naar de Dam - wellicht komt er dan ruimte vrij voor de mus om zich aan te passen en zijn gewone plaatsje weer te claimen. Zijn eigenlijke plaats in de stad. FOTO MARK LAMERS Winkeliers betalen geen contributie leiden» ruud sep Alle winkels aan de Haarlem merstraat hebben sinds deze week een digitaal tweeling broertje. Op de internetsite van de stad Leiden heeft de 'kilometer koopplezier' een ei gen plaats gekregen. Bezoe kers van de elekronische Haar lemmerstraat krijgen foto's en andere gegevens te zien van de ongeveer 200 winkels in de straat. Tijdens de jaarvergade ring van de winkeliersvereni ging Haarlemmerstraat in In Casa aan de Lammermarkt werd de eigen site voor het eerst gepresenteerd. Het is de bedoeling dat de fotopresentatie in de toekomst wordt gekoppeld aan sites van de diverse winkels. Een enkele winkel aan de Haarlemmer straat, zoals de Vliegershop, heeft al een eigen digitale evenknie waarop klanten uit de hele wereld de collectie kunnen bekijken en bestellin gen kunnen plaatsen. Voor de winkeliersvereni ging is de eigen plek op het in ternet een manier nog meer reclame te maken voor de Haarlemmerstraat, én een po ging om nieuwe leden te wer ven. Tot nu toe hebben leden werfacties van de vereniging weinig zoden aan de dijk ge zet. Het aantal leden is welis waar toegenomen tot onge veer honderd, maar daarvan heeft ongeveër eenderde vorig jaar de contributie van dui zend gulden verzuimd te beta len. „We moeten helaas toege ven dat het aantal mensen dat zich aanmeldt als lid maar niet betaalt het afgelopen jaar is toegenomen", zegt penning meester D. Schulp. Hij over weegt de wanbetalers, die vo rig jaar goed waren voor een inkomstenderving van zo'n 30.000 gulden, uit het leden bestand van de winkeliersver eniging te schrappen. De elektronische Haarlem merstraat is niet de laatste uit breiding van de internetsite van de stad Leiden. Inititiefne- mer Leiden Promotie VW loopt met plannen rond om naast allerlei promotiemateri aal ook actuele gegevens over de parkeergelegenheid op het net te zetten. De informatie over beschikbare plaatsen op parkeerterreinen en in garages die nu nog alleen op de infor matieborden in de stad te vin den is, zou in dat geval recht streeks op het internet moeten worden gezet. papier en karton plastics m 9002 archieWemietiging containerservice HH-waard I Alkmaar I NW-Vennep_ 5 7 17 3 Ellinor Bijvoet tussen de leerlingen van het schoolorkest. FOTO DICK HOGEWONINC

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19