'Onderzoek naar LVP niet nodig' Dat heeft dat meissie toch niet Dyzack geselt gitaar subliem Cultuur&Kunst Ijzingwekkende momenten in ■ijzingwekkende Andromache Superieur spel Wispelwey Orkest voor één dag Elzevier en Löw hebben zaal in hun greep MANDAG 1 FEBRUAR11999 Publiek Filmfestival tevreden rotterdam De kaartverkoop voor voorstellingen tijdens het woensdag geopende 28ste International Film Festival Rotterdam loopt als een trein. Gisteren waren er al rond de 80.000 kaartjes verkocht. Het publiek is aanzienlijk gelukkiger met de manier waarop de verkoop dit jaar gaat. Het aantal telefoonlijnen en kassa's is bijna verdubbeld. Vorige jaren klaagde men nog steen jen been over de lange rijen voor de kassa's en de wachttijden bij telefonische reservering. Vorig jaar was bijna eenderde tevreden over de organisatie, dit jaar ruim de helft. Ook de waardering fvoor het telefonische reservering groeide, zij het licht. Het festi val duurt nog tot en met 7 februari. recensie hans keuzers Bloem de Ligny: Bloem: zang, gitaar, Ri chard Heijerman: drums, Merlijn de Graaf: toetsen, Maarten Veldhuis: gitaar, Thijs Vermeulen: bas. Gezien 30/1, LVC, Lei- 1ecensie caroline van overbeeke Hij hoeft je maar aan te kijken f je bent verloren. Iedereen lérwent hem en zit aan hem en jrgeeft hem alles. Ik ben soms strenger voor hem dan ik willen, maar ik wil dat hij goed mens wordt. Ik zou ever voor hem moeten zijn. Ik en soms het meest onaardig iigen hem van iedereen in zijn qngeving, omdat ik het meest nn hem hou. Gek hè." J Middenin de geestelijke mar- jling van Andromache, de riekse slavin wier 5-jarig zoon- jp gegijzeld wordt door rivale ermione, volgt een lofzang op kind, „een dreumes, met :uine ogen en van die krullen", pi aan het eind van het stuk als mand Andromache vertelt dat tar kind vermoord is en op de jiilnisbelt ligt, stamelt de ver- hofde moeder die liever blijft ^loven dat haar kind gevangen jordt gehouden: „Wil je kijken J hij zijn koffertje meegeno men heeft? Zijn beer zit erin en In truitje en ondergoed en wat jld. Wil je daar even naar kij- :n, of hij dat meegenomen ;eft. Het stond op de grote pst. Zo'n klein, rood kartonnen jffertje. Voor kinderen." zingwekkende momenten in ^n ijzingwekkend stuk. De Leidse toneelgroep Het jsenaal die professioneel thea- j wil maken, waagt zich aan j Griekse tragedie Androma- 1e van Koos Terpstra. Drie ac- (|irs, Ruud Wessels (man), isan Beijer (Andromache) en .inieke Sloet van Oldruiten- (Hermione) gaan de con- pntatie met elkaar aan in het sterke en compacte toneelstuk dat bijtend verbaal is. De regie is in handen van Rocco van Loenen. Het decor is sober: een stuk keukenvinyl met daarop een rieten stoel. Daar vechten de drie hoofpersonen hun mini-oorlogjes uit, hoofd zakelijk met woorden. Hermione wil van slavin And romache af die de minnares van haar echtgenoot is en een zoon van hem heeft. De enige manier om haar zover te krijgen is haar te treffen met datgeen wat haar het meest dierbaar is: haar kind. Hermione, een ongeduldig en onvolwassen kindvrouwtje, roept daarbij de hulp in van haar vader. Hermione, zeer overtuigend gespeeld door Annieke Sloet van Oldruitenborgh, laat geen middel onverlet om haar zin te krijgen. Stampvoetend staat ze in een mini-jurkje te dreinen in de armen van haar vader, en ze schroomt niet om als een 'echte vriendin' een arm om Andro mache heen te slaan nadat die door Hermiones vader tegen de grond geslagen is. Maar Her mione wordt slachtoffer van haar eigen wreedheid en sterft. Ruud Wessels, tevens artistiek leider van het Arsenaal, tovert zonder moeite drie mannen te voorschijn: echtgenoot Neopto- lomos, vader Menelaos en slaaf Peleus. Andromache, een sterke vrouw die .met haar rug tegen de muur staat, wordt door het spel van Susan Beijer vrij vlak. Haar gezicht verandert nauwe lijks in de confrontaties met Hermione of diens vader. Zelfs als ze hardop wegdroomt bij de gedachte aan haar kind, is er weinig emotie te bespeuren. Dat laatste is echt een gemis omdat Beijer hier de kans laat liggen werkelijk te ontroeren. Twee jaar geleden zat Bloem tij dens het Crossing Borderfestival op een klein laag tafeltje dicht tegen het publiek aan. Minia tuurverhaaltjes vertelde Bloem ons over een meegebrachte blauwe schoen of een oranje vis en zong, enkel begeleid door minimaal gebruik van akoes tisch gitaar, in een totaal eigen sfeer, haar nummertjes. Het Haarlemse onderdeurtje werkte in de tussentijd hard aan haar eerste plaat Zink, veranderde haar naam in Bloem de Ligny en maakte de overgang tot con certen met hele band. Zaterdag roept iemand al na twee nummers keihard 'Björk' in de zaal. „Dat meisje zit waar schijnlijk bij het verkeerde con cert", meldt Bloem direct. Bloem zal tot in het oneindige vergeleken worden met het IJs landse zangkonijn. Zeker als je de stemverbuigingen en de schelle uithalen kopieert en ook nog eens de uiterlijke kenmer ken met je meedraagt. Eigënlijk maar één keer tijdens het con cert doorbreekt Bloem dat pa troon. Eindelijk wordt het obli gate slokje wijn tussen de num mers door vergeten en ont breekt het vervelende kindstemmetje. Bij het covertje van Robert Wyatt gebruikt ze gelukkig een keer haai' eigen stem. Weg zijn de maniertjes en ander IJslands vergelijkingsma teriaal; Bloem blijkt ineens een prachtige naturel-stem te heb ben. Het publiek in het LVC is ze ker niet gekomen voor de rusti ge nummers. 'Pink Serenity' Bloem de Ligny, veelvuldig vergeleken met Björk. wordt overstemd door het ge roezemoes uit de zaal. „Bek houden", roept iemand dan ook terecht. Het nummer levert een prachtig toneelbeeld op. Bloem alleen in witte jurk met een oranje-rode elektrisch gitaar voor zich. Bij dit rustige, mini maal begeleide nummer zingt Bloem zowel lief als venijnig. 'Cherubine' is ook zo'n num mer met een prachtige melodie. Dan is duidelijk dat Bloem in elk geval er voor gezorgd heeft dat ze goed begeleid wordt. Drummer Richard Heijerman en bassist Thijs Vermeulen blin ken uit in heerlijk gevarieerd drumwerk en prachtige donkere basloopjes. De Ligny heeft goed naar de trip-hop-mode geluisterd en voegt Tricky elementen toe bij 'Amberine' en 'Cells'. 'Pirates' krijgt een bijzondere kermis achtige sfeer met zich mee en vooral 'Fingercroockie' zingt Bloem als een krolse kat en heeft een heerlijke drive van drums en bas. Met de stik-irritante manier tjes scoort Bloem hoog op de ir ritatie-schaal. Herman Finkers zei het al eens treffend: 'Dat heeft dat meissie toch niet no dig!' Bloem heeft zeker uitstra ling maar kan veel meer berei ken als ze gewoon zichzelf is. Het tere poppetje acteert te veel 'Goh, wat ben ik toch ei genlijk een gek mens' en heeft die pose met haar talent zeker niet nodig. Laatste Miss Saigon op 4 juli Reiscommissie over financiële situatie: De laatste voorstelling van Miss Saigon in het VSB Circustheater in Scheveningen is definitief vastgesteld op zondag 4 juli. In totaal zullen zo'n 1,5 miljoen mensen de musical hebben gezien. Volgens Joop van den Ende Theaterproducties keert Willem Nijholt vanaf begin april terug in zijn veelgeprezen rol van De Regelaar. Hij zal dit personage dan afwisselend met Bill van Dijk vertolken. Het was eigenlijk de bedoeling de voorstelling tot eind maart door te spelen. In verband met de grote belangstelling is nu toch besloten tot een nieuwe verlenging. recensie maarten baanders forstelling: Pieter Wispelwey (cello) en iblo Giacometti (piano). Gehoord 31/1 EWR-zaal Leiden. Eerste concentratie: dat was ït Pieter Wispelwey uitstraal- bij het spelen van de sonate ius 8 voor cello solo van Zol- |i Kodély, het hoogtepunt van jt koffieconcert gisteren in de VR-zaal. Deze concentratie ,d niet alleen te maken met ijge technische eisen, maar rik met het feit dat Kodaly de «gelijkheden van de cello zo rjens uitbuit. Spannende me- tflische wendingen met verwij- naar Hongaarse muziek >prden afgewisseld met passa- 16 waarin je alle tijd krijgt om fiur te genieten van één toon. gedeeltes speelde jspelwey zo rustig, dat het bij- timbre van het instru- nnt zich verfijnd en genuan- rérd ontwikkelde. De lage to- ïii waren extra donker doordat i< laagste twee snaren een hal- t| toon lager gestemd waren gi normaal. Tussen zeer hoge iflen klonken lage getokkelde Door dit contrast leek 'i instrument een enorme Timte te omvatten. Mediteren- ij momenten gingen over in uithalen met gierende hoge Het superieure spel van had een bedwel- end effect. Samen met pianist Paolo Gia- metti speelde Wispelwey de jiate voor cello en piano van -Jopin. In deze sonate worden motieven veelvuldig uitge beld tussen de beide instru- Cnten en krijgen ze een gron- [er uitwerking. Chopins lichte wordt gekoppeld aan een temperament. Dit kwam shelder tot uiting in het en perfecte samen- van Wispelwey en Giaco- itti. samenspel was ook ijioren in de sonate voor cello piano van Sjostakovich. De i/lnier waarop Wispelwey bij- tprbeeld reageerde op een ltseling krachtig accoord, was •ii, bijna alsof hij ervan schrok, ze instelling leverde een zeer iendige vertolking op, met te subtiliteit in de afwisseling ijle en krachtige tonen en vtringende hoekige melodieën even meeslepend waren als passages met ein- roze weemoed. alphen aan den rijn Een jongeman met de zware jongen uit het orkest: de tuba. Afgelopen zaterdag ga ven zestig muzikanten, afkomstig van diverse verenigingen en van de Streekmuziekschool na een dag lang repeteren in het Scala College aan het Alphense Burgemeester Visserpark een openbaar concert. Het een- dagsorkest speelde 'Traditionals', 'Millennium', het Mexicaanse getinte 'Pueblo', 'My way' en 'I will survi ve'. Even dreunde Alphen aan een Rijn prettig op zijn grondvesten onder de klanken van ruim negentig muzikanten uit de wijde omtrek. foto taco van der eb Verslagen van gesprekken met de bestuurders, een was lijst van 22 redenen waarom de concertzaal Q-bus voor de Leids Vereniging van Popmuzikanten (LVP) catastro faal werd, een verklaring van de registeraccountant en een rapportage van zo'n 75 pagina's van de kascommis- sie van de LVP. In heel deze papierberg, beweert de se cretaris van die commissie, M. van der Putten, is niet één aanwijzing te vinden dat bij de muzikantenvereniging met gemeenschapsgeld is geknoeid. Van der Putten richt het woord tot WD-raadslid A. Geertsema die in de raadscommissie cul tuur het vermoeden heeft uitge sproken dat zulks wél het geval zou kunnen zijn. Zijn verzoek om een onderzoek in te stellen, is voor een deel gehonoreerd. Wethouder A. Pechtold (D66) heeft toegezegd navraag te doen. Blijven er vragen over dan krijgt de muis wat Pechtold be treft een staartje. Maar volgens Van der Putten is de gemeente bezig met een nodeloze herha lingsoefening. De ledenvergadering van de LVP wilde orde op zaken stellen, vertelt Van der Putten. Er is een kascommissie ingesteld met de opdracht te reconstrueren of en in hoeverre de uitgaven van de LVP rechtmatig en doelmatig zijn geweest. Deze commissie heeft de stichting M123, huur der en exploitant van het Mu ziekhuis, waarvan Q-bus een onderdeel is, in haar onderzoek betrokken. Huur aan M123, die de exploitatie van de concert zaal inmiddels heeft overgeno men, kan niet meer worden be taald omdat de LVP-kas leeg is. De muzikantenvereniging staat na de overname van apparatuur nog voor zo'n 20.000 gulden in het krijt bij de stichting. Hoe de ze schuld ingelost moet worden is nog niet duidelijk. Volgens Van der Putten is afgesproken dat de LVP vier tot vijf jaar de tijd heeft om af te betalen. Geertsema wil niet dat de subsidie die de LVP krijgt, 7500 gulden per jaar, wordt gebruikt om de ereschuld af te lossen. Sterker nog, het raadslid vraagt zich af of de LVP nog wel recht heeft op dat geld nu de LVP niets meer doet met Q-bus. Het raadslid wil ook niet dat de fi nanciële problemen van de LVP op de stichting worden afge wenteld. „Want dan komen ze uiteindelijk op het bordje van de gemeente terecht." De ge meente schept een precedent als ze gaten dicht van gesubsi dieerde instellingen die er een janboel van maken. Van der Putten vindt dat Geertsema daarin gelijk heeft. „Maar bij de LVP is behalve dat ze er niet in is geslaagd Q-bus te runnen, niets loos. Wel heeft de kascommissie vastgesteld dat er voor 600 gulden aan flyers is be steld die vervolgens ongebruikt zijn gebleven. Ook hebben er enkele bands en dj's voor te veel geld opgetreden. Er is in 1998 ongeveer 18.000 gulden méér aan bands en aan geluids- en lichtapparatuur uitgegeven dan was begroot." Volgens Van der Putten is hier echter geen sprake van malver saties maar van 'ondoelmatigheden'. Dat er te veel geld is uitgegeven, komt volgens hem doordat het be stuur van de LVP niet of nauwe lijks op de werkvloer was. De vrijwilligers zijn niet of nauwe lijks begeleid. Van der Putten is van oordeel dat het bestuur heeft gefaald maar volgens hem gaat ook de gemeente Leiden niet vrijuit. De secretaris van de kascommissie wijst erop dat et telijke keren tevergeefs is aan gedrongen op de aanstelling van een betaalde kracht. Er liep wel een beroepskracht rond in het Muziekhuis maar die was in dienst van de stichting en be moeide zich niet met Q-bus. recensie hans keuzers Concert: Dyzack; gezien: 30/1 LVC, Leiden. „Die jongen breekt wel eens een snaartje", hoor ik naast me. Haagse Dyzack staat al leen op het podium en heeft alleen zijn gitaar meegeno men. Dat vindt niemand erg, want als je even je ogen dicht doet lijkt het alsof er zo maar een extra instrumentje bij komt. Daarbij geselt hij, vooral bij het gedreven 'Wheeply soul', de snaren als een jonge Luka Bloom. Met drie vingers voegt Dyzack de meest wonderlijke baslijnen toe en met de pink maakt hij het met een schelle slide af. Dyzack is al een tijdje in de marge van het popcircuit be zig en leverde kort geleden zijn eerste cd 'The rat dance refizz' af. Een wonderlijke amalgaam van verschillende stijlen met als uiteindelijke uitkomst uit de grabbelton een volstrekt eigen geluid. Met zijn breed uitwaaie rende gitaargeluid doet hij zaterdag bij 'In humble sync' sterk denken aan de Australi sche gitarist Ed Kuepper. Dyzack brengt je tijdens zijn heerlijke avondtrip vooral in diep zuidelijke sferen. Door de slide beleef je een versnel de Paris Texas van Ry Cood- er, of kom je bij 'Roll over white eyes' op theevisite bij Captain Beefheart en Pere Ubu. 'From the blue bean whoopsmachine' heeft dan weer een prachtige span ningsboog en kan zo in een Hitchcockthriller verwerkt worden. Je ziet de achtervol ging voor je ogen in het snel le en venijnige 'Haunt' waar hij met hamerende baslijnen werkt. En dan is er weer een prachtige subtiele ballade 'Faster than I thought'. Voor zo'n jonge vent heeft Dyzack een behoorlijk door leefde stem waar al flink wat whiskey doorheen is gegaan wat juist bij die zuidelijke speelstijl goed tot zijn recht komt. Hij laat zijn stem soms venijnig grauw galmen in 'Rat dance refizz', maar neemt daarnaast in hetzelfde nummer subtiel gas terug. Overal pakt Dyzack of ge woon Erik Hofland een rand- gebiedje van de popmuziek mee, maar het diep zuidelij ke en die allesoverheersende baslijn zijn bij elk nummer toch het sterkst vertegen woordigd. In Den Haag werkt Hofland nog in de horeca maar met deze plaat gaat de gitaarvirtuoos een grote toe komst tegemoet. Overigens hield Dyzack zijn snaren za terdag aardig heel. Wel een nieuw setje op de volgende keer. ZANGERS GEZOCHT - Het Rijnlands Christelijk Mannen koor Vox Humana zoekt tenors, baritons en bassen. Het koor houdt daarom op 3 februari een inloopavond met een repetitie in de Haagse Schouwkerk in Leiden. Ook mensen die geen noten lezen zijn welkom. Nodig zijn enthousiasme en liefde voor muziek. De Haagsche Schouwkerk aan de Rijndijk 281 is op 3 februari om 19.30 open, om 20.00 uur begint de repeti tie. recensie wunand zeilstra 'Volgens Myra' ('Amy's View') van David Hare. Regie: Chnstiaan Nortier. Spel: Caroline Almekinders, Victor Löw, Fiet Dekker, Ingeborg Elzevier, Allard van der Scheer en Tjebbo Gerritsma. Gezien: 30/1Schouwburg Leiden. Het duurt even voor je door hebt welke kant het op gaat in het stuk van de Engelse au teur David Hare. De aanloop van het eerste deel is namelijk nogal lang. Dat weten de spelers natuurlijk ook en ze geven als het ware iets meer gas. Daardoor komt er welis waar meer tempo, maar het geheel maakt aanvankelijk een enigszins geforceerde in druk. De auteur neemt in dat eerste deel zijn tijd om twee hoofdaspecten van zijn ver haallijn uit te werken. Enerzijds raakt moe der Esmee (een rol van Ingeborg Elzevier) in tweespraak met haar aanstaande schoonzoon Roderick (gespeeld door Victor Löw) over de rol van het theater. Wat haar betreft behoudt het theater desnoods een marginale rol voor een select publiek, ter wijl haai' schoonzoon theater als achter haald beschouwt en voor het massamedi um film (en later) televisie kiest. Anderzijds is er de confrontatie tussen moeder en dochter Myra (Caroline Alme kinders). Nadat dochter aan haar moeder heeft toevertrouwd dat ze zwanger is maar dat aan Roderick nog niet durft te vertellen, neemt moeder het initiatief door de ver trouwelijkheid van hun gesprek te schen den en Roderick ogenblikkelijk op de hoog te te stellen. De verontwaardiging in de zaal is hoorbaar. Op dat moment hebben sterke spelers als Ingeborg Elzevier en Victor Löw maar zeker ook Caroline Almekinders de zaal in hun greep. Deel twee speelt zes jaar later, deel drie nog eens acht jaar en het slotdeel twee jaar later. Drie episoden van hun levens, waarin toenadering en verwijdering tussen deze drie mensen zich beurtelings afspelen. De overige personages blijven wat bleekjes, maar dat ligt meer aan het stuk dan aan de spelers. We vernemen hoe moeder voor een televisiesoap is gaan werken om torenhoge schulden af te kunnen betalen, terwijl haar schoonzoon voor datzelfde medium zeer succesvol is. De dochter wier huwelijk dreigt te stranden, kan het gelijk van haar moeder nauwelijks verkroppen. Aan het slot bezoekt Roderick zijn voormalige schoon moeder (na de scheiding is Myra plotseling overleden) in de kleedkamer van het thea ter, waar zij weer werkzaam is. En het lijkt alsof ze elkaar nu pas een beetje leren be grijpen. De moeder-dochter-relatie ïs door de dood beëindigd, de ex-schoonzoon heeft uiteindelijk waardering voor haar theater werk getoond. Achter deze beide hoofd aspecten van 'Volgens Myra' gaat nog meer schuil waardoor het stuk na een wat moei zame start blijft boeien, ook omdat het iets ongrijpbaars behoudt. Het is typisch Engel se theaterkwaliteit, ze hadden de naamge ving en plaats van handeling niet eens hoe ven te vernederlandsen. Achteraf is ook dui delijk waarom de - nogal kaal vomi gegeven - huiskamer van de hoofdpersoon sterk aan een podium doet denken. Daarbij komt nog dat actrice Ingeborg Elzevier hier in dit stuk een actrice moet spelen die ook nog eens ideëen over haar werk formuleert. Een der gelijke 'verdubbeling' intrigeert en is dan ook een aardige bijkomstigheid.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 25