Zwolle kraakt selectieprocedure KNSB Postma neemt wraak Sport ïoetyrskaja is teleurstelling voorbij KasParov is onbetwist de beste Raymakers struikelt over laatste horde 'Wat stelt een grootmeestertitel nog voor?' -MAANDAG 1 FEBRUARI 1999 chef willem spierdijk. 071-5356464, plv.-chef janet van dijk. 071-5356463 Goossens loopt WK-richtlijn 1 den haag Ester Goossens heeft zondag in Den Haag voldaan aan de richtprestatie van de KNAU op de 400 meter voor de WK-indoor van 5-7 maart in Maebashi, Japan. De Apeldoomse adete liep de afstand in 52,71 seconden. Dat was negenhon derdste seconde onder de richttijd. Goossens is de vierde die zich heeft gekwalificeerd voor de WK-indoor. Monique de Wilt (polshoog), Robin Korving (60 m horden) en Gert-Jan Liefers u (1500 m) gingen haar voor. J Snowboardfederatie gaat op in FIS val pi sole Aan het bestuurlijke getouwtrek en afzonderlijke wereldkampioenschappen in het snowboarden komt binnen- i kort een einde. De Internationale Snowboard Federatie (ISF) j; gaat op in de FIS, de internationale skifederatie. De besturen t van beide organisaties willen er volgende week tijdens het WK- i' skiën in het Amerikaanse Vail uitkomen. 3 Blessure doorkruist rentree Christie birmingham Een hamstringblessure heeft de plannen van voor- wmalig olympisch kampioen Linford Christie voor een succesvol le rentree voorlopig doorkruist. De 38-jarige atleet liep de kwet- ii suur op tijdens de Britse indoorkampioenschappen in Birming ham. Christie stopte twee jaar geleden, maar maakte vorige week in Karlsruhe verrassend zijn comeback en liep zeer snel 2 (6,57). In Birmingham wilde de begeleider van de Engelse sprin- 2!telite de 60 meter winnen. Zijn pupillen hadden hem daartoe ^uitgedaagd. In de eerste ronde verrekte de winnaar van de olympische 100 meter in Barcelona '92 echter een hamstring. Hij hield het daarna voor gezien. •Brons voor veldrijder Verhagen iapopRADThijs Verhagen heeft tijdens het WK-veldrijden voor junioren in het Slowaakse Poprad de bronzen medaille ver overd. Het goud was voor de Amerikaan Matt Kelly, de Belg gSven van Thourenhout werd tweede. Het was voor het eerst 9sinds 1994 dat een Nederlandse junior het erepodium haalde ^tijdens een wereldtitelstrijd. Destijds won Gretienus Gommers gin het Belgische Koksijde het goud. Verhagen is tweevoudig Ne- sderlands kampioen bij de junioren. Anja Borst tweede in Utrecht -tutrechtAnja Borst uit Voorhout is op de NK-afstanden in Jjtrecht als tweede geëindigd bij de B-junioren. Borst won de eerste afstand (500m), maar werd tweede op de 1000m en de af fluitende 1500m. Lisette van der Geest uit Oud-Ade legde beslag het brons bij de C-junioren. Afscheid van de schaatssport met een bittere nasmaak Het komt nooit meer goed tussen Sandra Zwolle en de KNSB. Hevig teleurgesteld over de verloren tweekamp met Annamarie Thomas veegde de Heerenveense giste ren de vloer aan met het selectiebeleid van de schaats bond. De argumenten om de laatste plek voor de WK- sprint in Calgary tijdens een zogenaamde 'skate-off in Berlijn te verdelen, ontbraken volgens haar. „De bond is vrij in haar doen en laten. Als ze willen kunnen ze de nummer tien aanwijzen." berlun peter van der hulst De KNSB hanteert de selectie criteria naar eigen goedvinden, meent Zwolle. „Je moet de boel op papier hebben staan anders naaien ze je waar je bij staat", aldus de Friezin, die dit week einde ruimschoots achterbleef bij Thomas en gistermiddag zwaar teleurgesteld haar af scheid aankondigde. Zwolle dacht met een vierde plek op de NK-sprint verzekerd te zijn van deelname aan de WK. De keu zeheren oordeelden al snel an ders en een door het kernploeg- lid aangespannen juridische procedure kon daar niets meer aan veranderen. Met de strijd achter de groene tafel verloor ze voor haar gevoel ook het ge vecht op het ijs van Berlijn. „Ik kon het in deze wedstrijd ge woon niet meer opbrengen." Na de NK waren alleen de nummers één en twee, Marian ne Timmer en Andrea Nuyt, bij voorbaat zeker van uitzending. De bond bezat het recht om de andere twee deelnemers aan te wijzen. De startplek van Tonny de Jong (derde op de NK) stond niet ter discussie, die van San dra Zwolle wel. Annamarie Thomas (vijfde) drong meteen aan op een 'skate-off. Ze kon in Groningen niet optimaal pres teren, omdat ze niet voldoende was hersteld van haar inspan ningen tijdens de EK-allround. „Ik ben ook voor aanwijs- plekken", aldus Zwolle, „maar alleen in het geval dat er ie mand ziek wordt of valt. Niet omdat iemand vermoeide be nen heeft. Voor de NK heb ik ook drie dagen niet kunnen trainen vanwege een voetbles sure, maar mij wordt niets ge vraagd." Dat de EK allround een week voor de NK sprint plaatsvond, zei Zwolle niets. ,,be KNSB stelt zelf dat pro gramma op." Ontevreden stapte Zwolle daarom naar de geschillencom missie. „Na de NK was ik boos en als ik daar dan niets aan doe, blijf ik boos." Ze negeerde daarmee Sijtje van der Lende, die de schema's tot aan de 'ska te-off al had uitgestippeld. „Ik wist niet eens dat die geschil lencommissie bestond", rea geerde de bondscoach. „Ik baal er niet van dat ze die beslissing heeft genomen, maar of het verstandig was, dat is een twee de. Je hebt alleen maar werk aan dat gedoe. Ze had haar tijd beter aan trainingen kunnen besteden." Zwolle lichtte haar trainster vooraf bewust niet in. „Sijtje hoeft hierdoor geen gedonder met de KNSB te krijgen", aldus de schaatster, die de stap nam na overleg met haar ouders, re eens, unaniem." Dat bonds- Het is niet de eerste keer dat haar club HCH en het gewest bestuur en dagelijks bestuur de Sandra Zwolle in conflict raakte Friesland. „De gewesten heb- gewesten vervolgens hebben met de KNSB. „De bond duldt ben hierover gesproken en wa- genegeerd, bevreemdt Zwolle, geen tegenspraak. Als je een ren het niet met deze procedu- „Het is een stelletje schijters." keer wat zegt dan word je aan «darianne Timmer spurt naar zege berlun johann mast ;l|rlun peter van der hulst haar eigen verbazing :hreef Marianne Timmer gis pen de 1000 meter in Berlijn >,p haar naam. „Ik had niet ge dat ik deze afstand zou Vooral omdat de laat- e ronde niet zo soepel ging. ijs was zwaarder dan ver acht. Bij alle rijdsters gingen le tijden omhoog. Ten opzichte iin de rest valt mijn laatste dan weer mee." Timmer op de World Cup de emerikaanse Chris Witty en de Monique Garbrecht. "irie weken voor de WK-sprint (kt de rijdster weer de juiste jrm te pakken te hebben. „Ik het gevoel dat ik veel ster- Br ben dan in het begin van let seizoen. Toen had ik halver- de rit geen kracht meer, nu kan ik veel beter doorgaan. Ik ben op de goede weg, maar het is niet realistisch om te den ken dat ik het WK in Calgary ga winnen. Ik denk dat Catriona LeMay-Doan op haar thuisbaan gigantisch snel zal rijden", al dus Timmer. LeMay-Doan bewees haar klasse zaterdag door de 500 me ter te winnen. Timmer (zesde) was ook op deze afstand de hoogst geklasseerde Neder landse. Eenzelfde plaats veroverde de sprintster op de 1500 meter. Op deze afstand pakte Annamarie Thomas brons en werd Tonny de Jong vierde. Gunda Nie- mann-Stirnemann won de 'mijl' en onderstreepte nog eens haar kandidatuur voor de hoofdprijs bij het WK-allround, komend weekend in Ham ar. gpd-verslaggever Eerste op de 5000 meter, twee de op de 1500 meter en (omge rekend) zesde op de 1000 me ter. Ids Postma toonde zich af gelopen weekeinde bij de we reldbekerwedstrijden in Berlijn de allrounder onder de top- schaatsers. De Fries deed dat terwijl hij zijn boosheid over zijn gedwongen afwezigheid bij het WK-allround verbeet. Zaterdag kostte zijn ergernis over de negatieve uitspraak van de geschillencommissie hem de overwinning op de 1500 meter, gisteren zette hij zich over de teleurstelling heen en won de 5 km. „Als dit allemaal niet was gebeurd, had ik nog meer po wer gehad", zei Postma. Alle ogen waren in Berlijn ge richt op de man die komend Beste allrounder bekijkt WK voor de televisie weekeinde in Ham ar zijn we reldtitel niet mag verdedigen. Gezien Postma's optreden in Berlijn had het een aantrekke lijk duel met Rintje Ritsma kun nen worden. De juristen beslis ten echter anders. „Ik had het in me gehad om wéér wereld kampioen te worden, maar dat zal niet gebeuren. Je kunt beter op het ijs verliezen dan op deze manier", aldus Postma. De tweevoudig wereld- en eenmalig Europees kampioen allround moest zaterdag de overwinning op de 1500 meter met zevenhonderdste van een seconde aan Adne Söndral la ten. Op de 5000 meter versloeg Postma gisteren verrassend specialist Bart Veldkamp, al was het met slechts driehonderdste verschil. Op de 1000 meter was Postma eerder op de dag met een tijd van 1,12,51 de snelste van de B-groep. Omgerekend had hem dat in de A-groep, waarin Jakko Jan Leeuwangh de beste was, een zesde plaats op geleverd. Hoewel van huis uit de rust zelve, gaf Postma toe zich be hoorlijk te hebben opgewonden over het 'onrecht' dat de schaatsbond hem willens en wetens aandeed. „Ze begrijpen er niets van bij de bond. Ik neem me steeds voor om me er niet meer druk om te maken, maar het valt altijd weer tegen. Het is al drie jaar achter elkaar zo, dat ik er door de regeltjes buiten val." Postma doelde op de wereld bekercyclus van 1997, toen hij na drie overwinningen door ziekte twee keer de 1500 meter moest missen en zijn plaats op de WK-afstanden aan Jeroen Straathof moest afstaan. Verser in het geheugen ligt het EK-all- round dat Postma vorig jaar miste, omdat hij zich bij de NK- afstanden teveel met de Olym pische Winterspelen bezighield. In een klassementje over de 1500 en 5000 meter was de toen nog onbekende Jelmer Beulen- kamp de betere. Postma volgt het WK komend weekeinde thuis voor de televi sie. Op de WK-afstanden in Heerenveen wil Postma zijn seizoen nog enigszins kleur ge ven. Op dat toernooi wil hij in ieder geval de 1500 en 5000 me ter schaatsen, maar ook voor de 1000 meter heeft hij hoop. Hoe groot de kans op een startplaats op die laatste af stand is, hangt onder meer af van het gesprek dat Henk Gem ser vandaag met de bond heeft Omdat Postma ook het WK sprint mist en in het wereldbe kercircuit in de B-klasse uit komt, is hij niet zeker van deel name. Schaatser en coach heb ben hun hoop gevestigd op een skate-off. „Ze zullen in Calgary wel hard gaan tijdens de WK sprint, maar ik weet dat ik niet voor ze onder hoef te doen. Ik ben olympisch kampioen", al dus Postma. iaag anp/rtr Nagano dreigde ze lang de om te smeden ot piercings, maar uiteindelijk Maria Boetyrskaja de toch weer aan te ïkken. Terecht. Zaterdag werd Russische favoriete in Praag -èt overmacht Europees kam- oene. De 26-jarige titelverdedigster alle onderdelen. Haar af- ïitende vrije kür was artistiek ^bliem, technisch net niet. Bij 'ee sprongen nam ze iets te el rotatie mee. Daarom bleef 6,0 in de jurybakjes. Het haar niet. Boetyrskaja's ïdgenotes Joelia Soldatova en Voltsjkova reden in Tar schaduw naar de overige [edailles. ^larion Krijgsman eindigde het EK als zeventiende, voor jjderlandse begrippen de laat- jaren een meer dan behoor de prestatie. De nationale fnpioene, vorig jaar in Milaan' ,jSte, steeg in de rangschikking •)g iets door een veel betere kür dan haar Letse concur- Tte Valeria Trifancova. onlangs met een door de navel te. bewon- ren in de Russische Playboy, gis een klasse apart. Maar een Qir geleden stond ze bij de ,|onpische Spelen van Nagano sip te kijken, met lege Geheel tegen de ver achting in. De frustratie over gemiste kans leek fnuikend rpr haar carrière op het ijs. was natuurlijk om te zei ze zaterdag in tag. „Ik heb het daar heel verschrikkelijk moeilijk je gehad. Het waren mijn ySte Spelen en op mijn leef- J weet je niet of er nog een olympisch toernooi Maar ik ben er nu over- fn. Ik realiseer me dat het Jt winnen van een olympi- Je medaille niet het einde J alles is. Ik krijg in m'n leven getwijfeld nog met grotere iblemen te maken dan de mipische Spelen." wuk aan zee andré hoogeboom gpd-verslaggever Garry Kasparov is de beste schaker ter wereld. Na 'Hoog ovens 61' bestaat daarover geen enkele twijfel meer. Veertien dagen lang heeft hef 'beest uit Bakoe' huisgehouden in Wijk aan Zee. Zaterdag besliste de 35-jarige wereldkampioen het toernooi met een overwinning op Svidler, die hem met trots vervulde. „De mooiste partij van het mooiste toernooi uit mijn leven", zei hij gisteren na dat het laatste gevecht met Kramnik, even eerder, in remise was geëndigd. „Elk van mijn acht gewonnen partijen had een noviteit in zich. Ik heb ze niet gewonnen door fouten of zwak spel van mijn tegenstanders, ik vond de oppositie sterk. De partij tegen Piket was heel interessant, zelfs tegen Reinderman heb ik alles moeten geven, omdat hij wer kelijk bleef vechten. Shirov heb ik vernederd, tegen Topalov was het helemaal verbluffend. Achttien zetten vooruitdenken, achttien zetten die ik allemaal voorspelde, een combinatie zo verbluffend dat ik er nog steeds van kan genieten." „Maar de mooiste partij was toch die tegen Svidler (van za terdag). ledereen zal het nog lang over het duel tegen Topal- Garry Kasparov foto anp ov hebben, maar tegen Svidler, dat was pas echte geometrie, een sublieme samenwerking tussen de stukken. Al het werk dat ik het afgelopen jaar heb verzet, betaalde zich deze we ken uit." De zondag deed er niet meer toe in Wijk aan Zee, omdat Kas parov z'n slag al had geslagen. Anand verspeelde zaterdag zijn laatste kans door een remise te gen Yermolinsky. Gisteren won hij weliswaar van Topalov, maar dat bracht hem slechts een half punt dichterbij. Eerste WB-zege voor Leeuwangh berlun gpd Een slepende liesblessure heeft Jakko Jan Leeuwangh er niet van weerhouden zijn eerste wereldbekersucces van het seizoen te boeken. In Berlijn legde de 26-jarige sprinter uit het team van Pe ter Mueller beslag op de eer ste plaats van de 1000 meter. Leeuwangh bleef de Japan ner Yukinori Miyabe en de Canadese favoriet Jeremy Wotherspoon respectievelijk zeshonderdste en 23-hon- derdste van een seconde voor. Leeuwangh houdt zich doorgaans bescheiden op in de schaduw van Jan Bos en Erben Wennemars. Hij was ook de eerste om op de af wezigheid van Bos te wijzen. De regerend wereldkampi oen sprint startte zaterdag wel op de 500 en 1500 meter, maar schaatste op beide af standen als een toerist mee. Gisteren hield de zieke Bos het op de 1000 meter hele maal voor gezien. In een rechtstreeks duel schaatste Leeuwangh zijn ploeggenoot Wennemars 'er af. „Ik eindigde in Collabo vlak achter Jan en had liever gehad dat hij er wel bij was geweest", zei Leeuwangh zelfverzekerd. Op de 1000 meter had hij minder last van zijn liesblessure dan op de 500 meter, waarop hij vooral op de eerste honderd .meter te weinig kracht kon zetten. „Het wordt niet slechter, maar ik zal er dit seizoen wel last van blijven houden." Erben Wennemars werd vijfde op de 1000 meter en viel zaterdag op de 500 me ter bij het uitkomen van de eerste (binnen)bocht. Zijn tegenstander, de Fin Janne Hanninen, kon een botsing slechts voorkomen door in te houden. Hanninen mocht later overrijden. „Ik heb geen moment aan mijn val in Na gano gedacht", zei Wenne mars. In Nagano, bij de Olympische Winterspelen, raakte de arm van de Dalfse- naar een jaar geleden uit de kom na een botsing met de Noor Grunde Njös. de kant gezet." Nadat ze in het verleden geen uitnodiging voor de kernploeg kreeg, stapte ze voor langere tijd over naar het marathonschaatsen. Ook was Zwolle boos toen ze niet naar de Olympische Spelen in Ha- mar mocht ondanks dat ze tot twee keer toe de limiet voor de 1000 meter had geschaatst. „Ik ben al heel vaak gedwars boomd. Ik heb er dan ook hele maal geen plezier meer in." Reden voor de 27-jarige Zwolle om aan het einde van dit seizoen een punt te zetten achter haar carrière als lange- baanschaatsster. De recente frustraties speelden geen rol bij die beslissing. „In november heb ik dat al besloten, maar dit maakt het wel veel rottiger. Ik had liever op een andere ma nier afscheid genomen." Wat rest is de World Cup in Roseville en eventueel de WK- afstanden in Heerenveen. Thomas verdiende in Berlijn het laatste ticket voor de WK- sprint. "Zaterdag al besliste de schaatsster uit Bantega de tweestrijd. Op de 500 meter nam ze ruim viertiende van een seconde voorsprong. Op de tweede afstand die meetelde, de 1000 meter, bedroeg het ver schil ruim een seconde. Tus sendoor pakte ze ook nog het brons op de 1500 meter. Thomas kon zich de frustra ties van Zwolle voorstellen. „Voor haar is dit onwijs lullig. Rijd je een goede NK en toch mag je niet naar de WK. Maar ik heb het hele seizoen sneller ge reden dan zij." Tevreden over haar ritten was ze allerminst. „Super was het allemaal niet, maar ik ben blij dat ik het WK heb gehaald." hannover dpa Piet Raymakers is zondag bij de grote prijs voor springruiters in Hannover als derde geëindigd. De ruiter uit Asten moest bij het indoorevenement de winst la ten aan de Oostenrijker Anton Martin Bauer. De 35-jarige Oos tenrijker bleef met zijn paard Remus Equo in de eerste om loop en in de barrage foutloos. Raymakers leek de zege binnen te halen, maar maakte een fout op de laatste hindernis. Hij in casseerde wel 55.000 gulden. Heideman naar Wehkamp weissensee anp Jan Maarten Heideman, win naar van zes schaatsmarathons op kunstijs, heeft in het week einde overeenstemming bereikt voor een overgang naar de Wehkamp-formatie. Heideman rijdt dit- seizoen voor Klerk's. Deze formatie valt aan het eind van het seizoen uiteen. Hoe de Wehkamp-ploeg er gaat uitzien, is nog niet duidelijk, behalve dat hij Haico Bouma aan zijn zijde zal vinden. Record Van den Hoogenband Pieter van den Hoogenband heeft gisteren tijdens interna tionale zwemwedstrijden in de Zwitserse plaats Uster het Ne derlands kortebaanrecord op de 400 meter vrije slag verbe terd. De Geldropse student kwam zonder tegenstand tot een tijd van 3.45,00. Daarmee loste hij zijn clubgenoot van PSV Marcel Wouda weer af. Die zwom in november vorig jaar in Stavanger 3.45,71. wuk aan zee «jan bey Het Franse koppel Anisina/Peizerat zilveren medaillewinnaars bij het ijsdansen, in actie tijdens het showprogramma op de slotdag. foto Goed toernooi Piket en Timman wuk aan zee gpd Krijgsman, aanmerkelijk be ter in vorm dan bij het NK, be treurde het evenmin dat ze haar loopbaan nog even heeft voort gezet. In 1993 stopte ze, maar dat bleek tijdelijk. Zaterdag boekte ze haar beste resultaat ooit. Dat was tevens goed voor een startbewijs voor het WK in maart in Helsinki. Ze demonstreerde zaterdag in de Tsjechische hoofdstad vijf drievoudige sprongen. Geheel vlekkeloos ging dat niet. „Drie keer landde ik goed, eenmaal kwam ik op twee schaatsen terecht en ik ben een keer gevallen", keek de 25-jari- ge rijdster uit Leek terug op haar lange kür. „Maar de pre sentatie was heel goed. Ik kreeg twee keer 5,0. Bij het WK is mijn doel ook de kwalificatie door te komen." Jan Timman besloot het 61ste Hoogovens Schaaktoernooi met een overwinning op Alex Yermolinsky. Een dag eerder had de Amsterdammer ook al gewonnen van landgenoot Loek van Wely, waardoor hij uitein delijk kon terugzien op een uit stekend toernooi. Gelijk met Timman eindigde Jeroen Piket, die in de laatste ronde met zwart nooit in gevaar kwam te gen Rustam Kasimdzhanov. Een dag eerder had de Leide- nenaar remise gespeeld tegen de ongelukkige Shirov, die een uiterst teleurstellend toernooi achter de rug heeft. Piket kan met voldoening te rugkijken: een vierde plaats en een briljante partij tegen Kas parov waren boven verwach ting. Van Wely stelde daarente gen teleur. Zaterdag verloor de Tilburger van Timman en giste ren tekende hij kort na de ope ning tegen Peter Svidler al voor remise. In het Hoogovens schaaktoernooi kwam de Leid- se grootmeester John van der Wiel tot een uitste kende prestatie door in de Grootmeestergroep B als derde te eindigen. Menigeen tipte vooraf de jongere grootmeester, Erik van den Doel, als win naar. Die zou echter na een slecht toernooi on deraan eindigen. Van der Wiel is met een opvallende reeks bezig. Onlangs won hij een grootmeestertoernooi in Spanje en speelde hij verdienstelijk in het team van Panfox dat Europees kampioen werd. Het lijkt op een come-back van de Leidse grootmees ter. „Het gaat wel lekker de laatste tijd, eigenlijk vanaf de Olympiade. Nd de zomer stond ik niet zo goed op de plaatsingslijst en mocht ik mee naar de Olympiade, dankzij een afzegging van Paul van der Sterren. In Elista kwam ik weinig in actie en ik raakte daardoor geprikkeld. Ik speelde het volgende toernooi dan ook veel agressiever en won dat toernooi." In het Hoogovens-toernooi had van der Wiel de vorm nog steeds. „Wat wel dringend zou moeten worden bijgesteld is de grootmeestersti tel. Ik scoor aan de lopende band grootmeesters- resultaten. Wat stelt die titel dan nog helemaal voor? Ik heb er nu ook weer een. De norm van vandaag is niet te vergelijken met de norm van 10 of 15 jaar geleden. Toen was je daarmee de num mer 10 van de wereld en nu ben je daarmee nummer 70. De grootmeesterstitel wordt op die manier steeds minder waard." Nederlands jongste grootmeester en de Leidse sportman van het jaar, Erik van den Doel, pres teerde onder de maat in de B-groep en zou als laatste eindigen. De Leidenaar maakte een matte indruk op de slotdag van het toernooi en maakte in negen zetten remise met Jeroen Bosch. „Ik voel me te veel wereldburger om twee weken in zo'n dorp te verblijven. Het was erg saai. Boven dien was ik gewoon te moe."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19