Proef met vaste huren uitgebreid Drie getuigen zagen 'mannen in witte pakken' )EP -Verkoop Steffenberg Ss de schuld van COA' Binnenland BIJLMER ENQUÊTE Mycoplasma houdt gemoederen bezig Twintig jaar geeïst tegen criminelen Verbod op betaalde seks met minderjarige prostituee IDAG 29 JANUARI 1999 leid ttens weg uit Haarlemmermeer trlemmermeerD66-fractievoorzitter B. Ottens is gistermid- onverwacht teruggetreden als gemeenteraadslid in Haar- nermeer. Reden voor zijn vertrek is de afwijzing van B&W een asielzoekerscentrum in de polder toe te laten. Ottens igert als raadslid mede-verantwoordelijk te worden gesteld or deze beslissing. Ook vindt hij dat het college bij het besluit ondemocratische weg heeft gevolgd. Volgens hem zijn de ie [dsfracties te laat geïnformeerd, en is een publiek debat over ;[j,| [gevoelige onderwerp achterwege gebleven. D. Abbas volgt lens op als fractievoorzitter. Ottens is in het dagelijks leven •ectielid van de Immigratie en Naturalisatie Dienst (IND). Hij 5t al lang dat het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) opvangcentrum in Haarlemmermeer wil neerzetten en .]f(:rd in verlegenheid gebracht door de afwijzing van B&W. Zei J ''curmerk 'veilig uitgaan' in trek idhqvenDe belangstelling voor een politiekeurmerk 'Veilig igaan', een initiatief van het Eindhovense politiekorps, neemt Aanvankelijk toonden alleen Eindhoven, Arnhem, Oss en "fburg belangstelling. Inmiddels hebben zich ook Tiel en Gro- gen gemeld. In uitgaanscentra kunnen horecabedrijven een urmerk krijgen als zij de veiligheid zoveel mogelijk waarbor- n. „Dat is uiteraard geen garantie dat er nooit iets misgaat,' gt de Eindhovense politiecommissaris. Als een zaak zich niet udt aan eerder gemaakte afspraken, wordt het keurmerk ei trokken. Praktisch gezien zal dat geen enkel effect hebben, er- Kort. „Het gaat vooral om het idee en de uitstraling die 'n keurmerk heeft. Het moet voor potentiële bezoekers zoiets een kwaliteitsgarantie worden." ijs ge aliseei viezei J is ei unnt terend i haai lis tot zes jaar voor schietpartij sterdam Bij de rechtbank in Amsterdam zijn gisteren cel- raffen van vier en zes jaar geëist tegen twee verdachten die be- okken waren bij een wildwestschietpartij bij het Renaissance- jtel in mei vorig jaar. Daarbij kwam een man om het leven. raag in van de verdachten, die zelf ook gewond raakte, heeft een fll nge geschiedenis van geweldpleging en afpersing. Hij is vooral ■kend als voormalig lijfwacht van maffiabaas Klaas Bruinsma, in 1991 werd vermoord. De schietpartij bij het hotel was het olg van een twist tussen twee groepen criminelen. De ene ep zou voor de anderel5 liter PMK-olie om laten zetten in ieder om xtc-pillen van te maken. De chemicus, 'dokter Ruud' inaamd, kreeg de omzetting niet voor elkaar. Ook de andere oep zou een afspraak niet zijn nagekomen Je n ie< ongens beschieten medescholier ichen Drie jongens van 15 en 16 jaar uit Wijchen hebben bij ipolitie bekend dat zij vorige week vrijdag een 15-jarige me ischolier hebben beschoten met een luchtdrukpistool. Het ichtoffer werd door een kogeltje in zijn nek geraakt. Het was bedoeling een andere jongen te treffen. Justitie heeft het ïetal zware mishandeling ten laste gelegd. Vanwege hun leef- d mochten de jongens na het opmaken van het proces-ver- lal naar huis. Het schietincident gebeurde na een ruzie op hooi. trecht eist excuses Henk Westbroek recht De gemeenteraad van Utrecht eist excuses van Henk estbroek voor uitspraken in Vrij Nederland deze week. De ictievoorzitter van Leefbaar Utrecht doet weinig vleiende uit- iraken over de Utrechtse gemeenteraad en over de politiek in it algemeen. Vooral uitspraken over Turkse raadsleden („troe lturken") en de verwensing van Westbroek dat een collega- adslid wat hem betreft een acute dwarslaesie mocht krijgen, erden schandalig genoemd. Ook bij burgemeester Opstelten jn de uitspraken van Westbroek in het verkeerde keelgat ge- hoten. Hij heeft in een brief aan Vrij Nederland laten weten ch krachtig van de uitspraken van Westbroek te distantiëren. ïiba zet journalist Wereldomroep uit ivana-hilversum De Nederlandse journalist Edwin Koopman Cuba uitgezet en inmiddels in Mexico aangekomen. De jour- alist van de Wereldomroep werd ervan beschuldigd dat hij :ld had meegenomen voor een 'contra-revolutionaire groepe- ïg'. Koopman had van een priester in Miami brieven en een (drag van 250 dollar gekregen, die hij in Cuba aan ene Toledo oest overhandigen. Het is gebruikelijk dat buitenlandse bezo- ■rs medicijnen en goederen meenemen naarc Cuba. Kort larop werd zijn paspoort in beslag genomen. Koopman wist et dat Toledo voorzitter was van de dissidente Centrale van iristelijke Vakbonden. Hij was half januari naar Cuba geko- len om een reportage te maken over het socialistische land, In jaar na het bezoek van paus Johannes Paulus II. afwi Ian van Bos voor Betuwelijn ietermeer Door het hoofdtraject van de Betuwelijn tussen jfhoek (bij Rotterdam) en de Duitse grens grotendeels enkel- lorig aan te leggen, is een besparing mogelijk van 1,4 miljard Iden. Goederentreinen zouden elkaar dan in een 'groene golf passagepunten moeten passeren, zodat tweerichtingsver- ier gegarandeerd is. Dit plan heeft ingenieur C. Bos uit Zoeter- er naar de Tweede Kamer gestuurd. Hij verwierf eerder lan- dijke bekendheid met zijn varianten voor een tracé voor de ogesnelheidslijn en de noordtak (Elst-Oldenzaal) van de Betu- dijn. Zijn nieuwste plan staat in directe relatie met de noord- ik. Met de 1,4 miljard gulden die wordt bespaard, kan de oordtak er eerder komen. Nu is realisatie niet eerder mogelijk an in 2009. en FNV-bestuurder H. van der Kolk deed daar als een van de sprekers nog een schepje bo venop: „Als het kapitaal regeert, is de democratie niets weerd." Het Tweede-Kamerlid J. de Wit (SP) zei gisteravond dat de kwestie binnenkort in het par lement wordt besproken. Vol gens burgemeester De Graaf vormt de gang van zaken in zijn gemeente een duidelijk signaal. Het COA had mogelijkheden gehad om dit te voorkomen, al dus De Graaf. Zoiets kun je Woningbouwcorporaties proberen huurders vast te houden Weg met de jaarlijkse huurverhogingen. Een vaste huur voor vijf of tien jaar moet het antwoord zijn op de toene mende concurrentie van de koopmarkt. Naar verwach ting meer dan honderd woningcorporaties introduceren dit jaar de mogelijkheid om de huren voor een reeks van jaren vast te zetten. Op bescheiden schaal is daarmee al proefgedraaid in Amersfoort, Groenlo, Hoorn en Zaan dam. hoorn gpd Staatssecretaris J. Remkes van volkshuisvesting gaf gistermid dag in Hoorn het startsein voor een grootschaliger proef met vaste huren. De Hoornse cor poratie 'Het Grootslag' over weegt alle huurders te laten kie zen tussen een gewoon con tract met de jaarlijkse huurver hogingen of een zogeheten 'huurvast-contract'. Een corpo ratie in Groenlo denkt aan de invoering van een levenslang vaste huur, en corporaties in Amersfoort en Zaandam willen het aantal woningcomplexen met een vast maandbedrag uit breiden. Het koophuis is de laatste ja ren steeds populairder gewor den. Het aantal koopwoningen is het aantal huurwoningen al gepasseerd. De corporaties zien hun doelgroep steeds kleiner worden. Volgens Remkes lijkt het soms of „huren iets uit de oude doos is. Iets wat je, als je de keuze hebt, vooral niet moet doen." De staatssecretaris ziet niettemin toekomst voor het huren, maar dan moeten wo ningbouwverenigingen meer oog hebben voor de wensen van de klant. Omdat woningzoekenden de almaar stijgende lasten als het grootste bezwaar van huren zien, is het 'huurvast-concept' bedacht. In het begin betaalt de huurder iets meer, maar later verdient hij dat terug omdat de huur gelijk blijft terwijl de prij zen wel stijgen. Voordeel is dat huurders weten waar ze aan toe zijn. Mochten de prijzen dalen (en daar is in sommige delen buiten de Randstad al sprake van) dan zitten huurders echter aan het contract vast. „Maar het is ook geen verplichting om een huurvast-contract aan te gaan," stelt directeur A. Catau van De Woonplaats uit Groenlo daar tegenover. Algemeen-directeur W. van Leeuwen van Aedes (de koepel van woningcorporaties) vindt het een goede zaak dat corpo raties een voorbeeld nemen aan de hypotheekverstrekkers op de koopwoningenmarkt. „Ik heb ze laatst geteld: er zijn liefst 135 verschillende hypotheek- vormen. Productontwikkeling zit corporaties niet in de genen, maar om de doelgroep te blij ven bereiken, moet de knop om. Van Leeuwen waarschuwt er echter voor de verschillende varianten niet te ingewikkeld te maken: „Dat is bij sommige hy potheken wel het geval. Ik vind dat onze consument moet we ten waarvoor hij tekent. Als belangrijk voordeel van het huurvast-concept zien de volkshuisvesters dat er meer so ciale samenhang in buurten komt. Mensen blijven ergens langer en zijn zuiniger op hun huis en omgeving, is de ge dachte. Dat is ook in het belang van de corporaties, die daarbij het voordeel hebben dat ze minder in- en uitschrijvingen hoeven te doen. Dat bespaart administratiekosten. Daar staat weer het risico tegenover dat ze het schip ingaan als de rente onverwacht fors stijgt. De cor poraties moeten dat verlies zelf dragen; ze mogen de tegenval ler van het Rijk niet op 'gewone' huurders te verhalen. Vrouw vraagt straatverbod voor ex-schoonvader alkmaar anp Een man uit Castricum kan maar niet vergeten dat zijn ex- schoondochter hem ooit heeft toegebeten dat ze hem wil ver moorden. Zij had hem donder dag opnieuw voor de rechter gedaagd. Volgens haar valt de man haar al sinds 1990 lastig. Zo krijgt ze dagelijks soms ver schillende brieven die 'grim mig' van aard zouden zijn. Ook zette de man een bord in haar tuin met daarop de tekst: „Hier dreigt een Friezin met de moord op opa." Ongeveer een jaar geleden legde de rechtbank in Alkmaar de man een con tact- en straatverbod van zes maanden op. Direct na die tijd begonnen de pesterijen van vo ren af aan. „Er moet een straat verbod voor een langere perio de komen", aldus advocaat B. Nuijens. De rechtbank doet uit spraak op 4 februari. Hulpverleners eisen onderzoek klachten den haag gpd Zes jaar na de Bijlmerramp is er nog steeds radioactieve straling meetbaar in de hangar op Schiphol waar destijds de wrak stukken van de El Al-jumbo zijn bewaard. De eigenaar van een vliegbedrijf in hangar 8, W. van Os, heeft de straling zelf met een geigerteller gemeten. Hij wijt zijn gezondheidsklachten die hem al jaren plagen aan de lading van het vliegtuig. Getuige Van Os zei gisteren voor de parlementaire enquête commissie dat zijn klachten lij ken op die van soldaten die na de Golfoorlog ziek werden. Vol gens hem lijden zo'n negentig KLM-werknemers, die ook in de hangar zijn geweest, even eens aan chronische vermoeid heid, gewrichtspijnen en ge heugenstoornis. Schoonmaak ploegen hebben de hangar op geruimd zonder beschermende kleding. Nóg twee getuigen vertelden over vergelijkbare gezondheids problemen. Politiebrigadier P. Veen zei ernstig ziek te zijn. „Hoe lang heb ik nog?" vroeg hij. „Het minste waar wij recht op hebben is een gedegen on derzoek." Brandweerman C. Boer trok van leer tegen hoofd commandant H. Ernst en hoofdcommissaris van politie J. Kuiper, die volgens hem gelo gen hebben over de gezond heidsrisico's. Hetzelfde drietal zei de om streden 'geheimzinnige man nen in witte pakken' gezien te hebben. Van Os zag ze daags na de ramp in de hangar tussen de wrakstukken rondsnuffelen. Hij nam op grond van hun uiterlijk aan dat het om Israëli's ging. Veen en Boer zagen mannen in witte pakken op het rampter rein. Zij zijn er zeker van dat het geen medische hulpverleners waren. Boer zag de morgen na de ramp zes mannen in witte pak ken het rampterrein doorzoe ken. Toen hij vroeg wat zij de den, werd hem op hoge toon bevolen weg te gaan. Even later zag hij hen 'een zwaar voor werp' meenemen. Dat zou de verdwenen cockpit-voicerecor- der' kunnen zijn, maar zeker weet hij dat niet, omdat er een doek over lag. Brandweerman Vervoort zei echter absoluut zeker te zijn de recorder even eerder in zijn handen te hebben gehad. Hij had hem, niet wetend wat het was, in een puincontainer ge gooid. De verdwenen recorder is van groot belang voor het on- Linksboven de Bijlmer van bovenaf gezien. Rechtsboven een 'flight data recorder', ofwel een zwarte doos. Linksonder de zwarte doos, zoals die is teruggevonden in de Bijlmer. Daarop staan de technische gegevens van de vlucht. Een andere doos met gegevens - de 'cockpit voice recorder", waarop gesprekken staan die de piloten hebben gevoerd - is nooit teruggevonden. Rechtsonder tenslotte is de flat te zien nadat die was doorboord door het vliegtuig. derzoek omdat de gesprekken in de cockpit van de jumbo er op staan. Vervoort meldde zijn vondst aan de Rijksluchtvaart dienst, maar kreeg daar te ho ren dat hij zich had vergist en dat het de 'flightdata-recorder' moest zijn geweest. Maar de brandweerman ontkende dat na foto's van beide apparaten te hebben gezien ten stelligste. Vervoort vertelde de enquête commissie dat het opruimen van brokstukken en stoffelijke overschotten niet erg zorgvul dig is gebeurd. Terwijl overdag met de hand voorzichtig naar resten van slachtoffers werd ge zocht, werden 's nachts bulldo zers ingezet die grof te werk gingen. „Ik kon soms niet zien of er resten van slachtoffers in de grijper zaten", zei de brand weerman. Hij was daar zeer verbaasd over. Hij schat ook dat bij de ramp meer slachtoffers zijn gevallen dan 43, zoals officieel wordt FOTO ANP KOEN 5UYK aangenomen. Door de enorme hitte kunnen volgens Vervoort slachtoffers 'volledig van de aardbodem zijn verdwenen'. Hij heeft flats bezocht waarin alleen nog een geblakerd ijze ren bed-onderstel stond. De rest was volledig verdampt. „Er waren zelfs geen resten van meubels meer." Hij schat dat vijf tot tien mensen zo verdwe nen kunnen zijn. „Het moeten er ongetwijfeld meer dan 43 ge weest zijn." P. Veen •„In het najaar van 1993 begonnen mijn klachten. Ik was chronisch moe, mijn huid jeukte en irriteerde, ik leed aan prestatieverlies en begon naar ammoniak te ruiken. Ik had het gevoel dat mijn bloed letterlijk kookte, mijn blaas en urineleiders deden pijn, mijn luchtwegen zijn slecht en ik ben zomaar afgevallen van 115 kilo naar 83 kilo. Mijn leven is 180 graden veranderd. Vroeger was ik gezond, studeerde ik en wilde ik carrière in het bedrijf maken. Nu kan ik niets meer. maar ik ben niet zichtbaar invalide." „In het begin dacht ik niet dat de klachten te maken had den met de ramp. Later wel en dit idee is de laatste twee weken sterker geworden. In de media las ik twee weken ge leden over 'mycoplasma', een bacterie die ook is gevonden bij andere mensen die op Schiphol werkten. Die bacterie zorgt ervoor dat je afweersysteem enorm verzwakt. Ik heb mijn bloed laten onderzoeken en het bleek dat die bacterie ook in mijn bloed aanwezig is." CJïoer •„Maandagochtend tussen tien en half elf zag ik de man nen in witte pakken. Er liep ook een man in een rood pak rond, die op harde toon zei: 'Jullie moeten nü weggaan'. Ik was erg boos. We werden als kwajongens weggestuurd. De mannen in witte pakken passeerden ons. Even later kwa men ze terug. Ze droegen iets, het was ongeveer dertig cen timeter groot en er lag een doek overheen. Het had de cockpit-voicerecorder kunnen zijn." „Eind november 1992 begonnen mijn gezondheids klachten. De dokter van het VU-ziekenhuis in Amsterdam zei dat ik een chemische longontsteking had. Na het lezen van het boek 'Going down' (over de Bijlmerramp) ging ik verband leggen tussen mijn klachten en de ramp. Ik wilde me laten keuren, maar bij de brandweer gebeurde niets, ook geen keuring. „Nadat ik voor de televisie had gezegd dat ik uranium in mijn lichaam had en er na de ramp te weinig is gedaan voor de brandweermannen, zei mijn hoofdcommandant dat ik onrust zaaide en een oproerkraaier was. Hij moet mij niet uitschelden, maar zich zorgen maken om zijn team. Daar zijn mensen nog steeds ziek als gevolg van de ramp. W van Os •„Het was op 5 oktober, klokslag 12 uur 's middags. Het was net alsof je een lichtknopje omdraaide. Ineens ging de politie bij de hangar weg en kwamen er vijf mensen in wit te pakken binnen. Zij hadden een masker van transparant plastic voor hun gezicht. Eén van hen kwam naar het deel van de hangar toe waar ik werkte. Hij kwam tot twee meter afstand van mij staan en zei geen boe of bah. Ik kon door het masker zijn gezicht zien en dacht: hé, wat doe je hier? Normaal sta je toch in een shoarmatent? Hij had een don kerbruin getinte huid, het was een joods type." „Ik heb duizenden uren gewerkt in de hangar waar de brokstukken lagen en heb veel gezondheidsklachten. Mijn dokter in Amsterdam, dr. Kurk, zei dat mijn klachten over een kwamen met het Golfoorlog-syndroom. Ik heb mijn bloed nu ook laten testen op het mycoplasma en krijg over drie weken de uitslag". Vier mannen verantwoordelijk voor 'krankzinnigemisdrijven rotterdam anp Het Openbaar Ministerie heeft gisteren cel straffen van veertien tot twintig jaar geëist te gen vier mannen. Ze worden er onder meer verdacht in december 1997 een 26-jarige fy siotherapeute en haar 32-jarige kennis om het leven te hebben gebracht. De verdachten vormden volgens de officier van justitie een buitengewoon gewelddadige criminele groep: „De mannen hebben een waar slagveld ach tergelaten. Ze hadden altijd wapens en scho ten gericht en zonder scrupules op mensen die hen dwarszaten." De vier zijn volgens het OM verantwoorde lijk voor een enorme reeks misdrijven „die in een krankzinnig tempo werd gepleegd." Zo wordt het viertal verantwoordelijk gehouden voor minimaal tachtig autodiefstallen in met name de Rijnmond en Twente en vele inbra ken in bedrijfspanden. Ook werden drugsdea lers overvallen om aan drugs te komen. Twee keer hebben ze met een volautomatisch vuur wapen geschoten op politieauto's. De belangrijkste zaak waar het viertal van wordt verdacht is de moord op de fysiothera peute en haar kennis. Aanleiding was een ru zie tussen de kennis en de moeder van een van de verdachten. Die ging over een hennep kwekerij die door de kennis op zolder was in gericht. Omdat de kennis de moeder met de dood bedreigde, werden de verdachten inge schakeld om hem een lesje te leren. De kennis en de fysiotherapeute zijn op de zolder om het leven gebracht. De lijken werden in de Broek polder in Vlaardingen begraven. Omdat de lezingen van de verdachten elkaar tegenspreken, zal nooit meer duidelijk worden wat er precies op de zolder is gebeurd, aldus het OM. Daarom wordt de vier hoofdverdach ten allen het medeplegen van moord ten laste gelegd. Tegen de leider van het groepje werd twintig jaar geëist. den haag'anp Een klant die betaalde seks met een 16- of 17-jarige prostituee heeft, wordt strafbaar. Een rui me meerderheid in de Tweede Kamer is het hier gisteren over eens geworden. Minister Kort hals van Justitie legt zich bij de wens van de Kamer neer, bleek tijdens het debat over de af schaffing van het bordeelver bod. Nu is de bordeelhouder al leen strafbaar als hij 16- of 17- jarigen in dienst heeft. Seks met minderjarigen beneden de 16 jaar is al strafbaar. PvdA, WD, CDA en de kleine christelijke partijen vinden dat de overheid ook aan de klant duidelijk moet maken dat betaalde seks met een minderjarige niet door de beugel kan. Korthals' wetsvoorstel voor zag niet in zo'n verbod. De WD-bewindsman denkt wel dat het moeilijk te bewijzen is, omdat vrijwillige seks met 16- of 17-jarigen zonder betaling niet strafbaar is. D66 en Groen- Links hebben ook om die reden bezwaar tegen de maatregel. De woordvoerders van de fracties wezen erop dat het in de prak tijk nauwelijks te handhaven zal zijn. Tijdens het debat zei Kort hals echter niet dwars te gaan liggen. Hij vindt het verbod „een goed signaal". Het schrap pen van het bordeelverbod krijgt de steun van een Kamer meerderheid. Dat betekent dat - als ook de Eerste Kamer ak koord gaat - 'sekshuizen' per 1 januari 2000 normale bedrijven worden. Het kabinet hoopt hiermee de branche te ontdoen van uitwassen als drugscrimi naliteit, mensensmokkel en vuurwapenhandel. De straf voor exploitatie van minderjari gen gaat omhoog van één naar zes jaar. Gemeenten moeten de zaak binnen hun eigen grenzen re gelen via een vergunningstelsel. Als de potentiële ondernemer niet als een crimineel te boek staat en voldoet aan de gestelde voorwaarden komt hij in aan merking voor een bordeelver gunning. Van de grote fracties aarzelt CDA over zijn steun aan de af schaffing van het bordeelver bod. De grootste oppositiepartij neemt het hoog op dat ge meenten niet de mogelijkheid krijgen om bordelen te weren.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5