Angst en walging in de rin WEER II Charles en Camilla voor het eerst samen in het openbaar Stuntrijder Knie vel krijgt nieuwe lever VRIJDAG 29 JANUARI 1999 COMMENTAAR Noodsprong minister Borst De strafkorting die minister Els Borst de apothekers op legt, lijkt een krachtige maatregel, maar is in feite een te ken van onmacht. Het is de daad van een minister die ten einde raad is. Net als haar voorganger Hans Simons dreigt ook Borst gemangeld te worden door de machtige wittenjassenbrigade in Nederland. De kosten voor gezondheidszorg rijzen al jaren de pan uit. Één van de belangrijkse kostenposten, die voor me dicijnen, lijkt maar niet in te dammen. Jaarlijks stijgen die kosten nog altijd met honderden miljoenen guldens. Dat geld verdwijnt voor een belangrijk deel in de zakken van de farmaceutische industrie en in die van de apo thekers. Na het falen van staatssecretaris Simons besloot het paarse kabinet de zorgkwestie aan een heuse minister toe te vertrouwen. De door het zorgveld zeer gerespec teerde minister Borst zou het varkentje moeten wassen. Niet via de weinig vruchtbaar gebleken route van con frontatie, maar door overleg. Aanvankelijk boekte de mi nister succes, maar inmiddels is duidelijk dat ook Borst aan het dweilen is met een wijdopenstaande kraan. De industrie zegt geld nodig te hebben voor onderzoek naar nog meer nieuwe en dure medicijnen. De apothekers beweren dat beperking van de groei de kwaliteit van hun naar eigen zeggen onmisbare zorg zou aantasten. Beiden schermen met het recht van de patiënt op het allerbeste. En wie zal het ze ontzeggen? De uithaal van Borst naar de apothekers is in dat licht bezien niets meer dan een uiting van frustratie. Wanneer de apothekers straks op hun beurt de strafkorting zullen verhalen op de burgers is het vicieuze cirkeltje weer eens rond. Pas wanneer de politiek bereid is weerstand te bieden aan onze onlesbare dorst naar een langer en gezonder leven valt er iets te bereiken. Een eensgezinde aanpak van de wittejassenbrigade zou in dat geval nog heel wat geld kunnen opleveren. De zeer hoge kwaliteit van de Nederlandse gezondheidszorg kan zo n stootje moeite loos hebben. Zonnig winterweer Vrouwenboksen in Amerika: een wereld vol bedrog Boksprof Lucia Rijker, de Amsterdamse die zo graag wereldkampioen wil worden in de Verenig de Staten, is de spreekwoordelijke uitzondering: ze is een bokstalent. Voor het overige is het diep droevig gesteld met het vrouwenboksen in Amerika. Het is een wereld vol bedrog, met scrupu leuze managers die kansloze vrouwen manipuleren. Burgemeester Dickerdack Soms zijn reportages in de rubriek Netwerk wel heel braaf of wei nigzeggend. Gisteravond werd WD-er Opstelten, de nieuwe burge meester van Rotterdam, gevolgd bij zijn eerste bezoek na zijn benoe ming aan de havenstad. Ach, het was wel leuk. eenvoudig omdat Opstelten zon mooie, ouderwetse regent neerzet. Hij spreekt 'gedra gen'. draagt een buik vol onwankelbare zekerheden voor zich uit - het beeld van burgemeester Dickerdack uit de Ollie B. Bommelver- halen doemt onweerstaanbaar op. Een Rotterdamse schrijfster vond hem echt zo'n burgemeester uit een kinderboek of een kinder tv-se rie: groot, zware stem, zware ketting, 'een zoals-het-hoort-burge- meester'. Minister had Opstelten kunnen worden, maar daarvoor achtte hij zich te weinig partij-politicus. Als burgemeester sta je 'met beide benen in de klei' en dat trekt hem wel. Ik kon deze in-keurige heer wat moeilijk in de klei plaatsen, maar wie weet. De reportage kabbelde keurig voort. Geen moment werd het hem een beetje moei lijk gemaakt. In Utrecht barstte hij van de bijbanen, ik had bij voorbeeld wel eens willen weten of hij zich nu full-time met Rotter dam gaat bezighouden. Een andere reportage ging over seksueel misbruik door predikanten. Een oud onderiverp dacht ik zo. maar het wangedrag wordt nu, als ik het goed begrijp, door de protestantse kerken tot 'officiële zonde' verklaard. Een tamelijk chique, gehuwde dame die tivee jaar een re latie met een dominee had gehad en zich misbruikt voelde, zei streng: 'Seks hoort er in een pastorale relatie nooit en nooit bij'. Haar predikant was 'grof over mijn grenzen' gegaan. Twee jaar lang dus. Ze werd bijgestaan door iemand van de werkgroep 'Seksuele Misbruik Pastorale Relaties' die vond dat dergelijke lieden voorgoed de kerk uit moesten. Dan dient er een register van hen te worden aangelegd en dat ging een lid van de Bond van Predikanten nu weer te ver. Einde verhaal. Het had wel wat meer uitgewerkt kunnen worden. Wat geheel on duidelijk bleef was hoeveel dominees er tot dusver misplaatst bezig zijn geweest. Toch geen onbelangrijk gegeven. Op papier had Foxy Brown, de vrouw die twee jaar geleden in Las Vegas de boksring betrad in het voorprogramma van het wereldtitelgevecht tussen Evan- der Holyfield en Mike Tyson, alles om voor kampioenswaar - dig te worden versleten. Vijftien overwinningen in zestien ge vechten. Foxv oogde afgetraind en leek voor de duvel niet bang. Want ze trad aan als opponent van de gevreesde Christy Mar tin, regerend wereldkampioene en een vrouw met een knock out in beide vuisten. Eigenlijk had de naam Foxy Brown al een belletje moeten doen rinkelen. Want eenmaal na de gong werd Bethany Pay ne, Foxy's werkelijke naam, in no time uit de wedstrijd gesla gen. Miljoenen tv-kijkers zagen verbijsterd toe hoe wereldkam pioene Martin gehakt maakte van Foxy. Volledig groggy werd ze binnen drie minuten de ring uitgedragen. Achteraf is dat geen wonder, want Payne was helemaal geen bokser. De voor malige prostituee en stripper in obscure gelegenheden was daags voor het gevecht van de straat geplukt en bezweken voor de uitnodiging om snel wat geld te verdienen. Dat ze in het geheel geen bokservaring had, telde niet. En dat ze daar mee haar leven in de waag schaal stelde, had niemand haar verteld. Zo was het twee jaar geleden en zo is het nog steeds. Eerder de ze maand, bij de boksontmoe- ting in Las Vegas tussen Tyson en de Zuid-Afrikaan Botha, werd het publiek 'vergast' op een optreden van twee vrou wen, van wie er één op een ge geven moment de ring uit vluchtte en weg bleef. Het pu bliek lag in een deuk, maar bij de ware boksliefhebber liepen de rillingen over de rug. Vanwege het spektakel wordt het professionele boksen voor vrouwen in de VS steeds popu- Lydia Rijker, hier tijdens een partij tegen Irma Verhoef (I) is in de VS de uitzondering die de regel bevestigt. lairder, maar de verloedering neemt hand over hand toe. On der de vlag van erkende boks- promotors als Don King en Bob Arum wordt geen middel onbe nut gelaten om ook binnen het vrouwenboksen kampioenen te kweken die de massa moeten lokken. En niets is zo goed voor een kampioene als een erelijst met veel knock-outs. Daarvoor zijn slachtoffers nodig, in de branche 'kanonnenvlees' gehe ten. In Amerika zijn daarvoor dagelijks genadeloze managers op pad die vrouwen ronselen onder ex-gevangenen, prostitu ees, pomo-actrices en strip pers. Meisjes zonder gêne, ge wend om in de spotlights te staan. De Miami Herald uit Florida portretteerde onlangs zo'n pugiliste, ene Taywana Brox- ton. De twintigjarige vrouw, moeder van een vijfjarige zoon, werkte als 'exotisch danseres' in een club en werd daar bena derd door een boksagent. Taywana werd een gage van 2000 dollar in het vooruitzicht gesteld en ze vond zich daags erop terug in de boksring. „Ik hoefde niet te trainen en er al leen maar voor te zorgen dat ik het tot de tweede ronde rekte", aldus de vrouw. Een grote naam in het Ameri kaanse vrouwenboksen is Me- zaugh Kemp uit Cincinnati. Kemp, ooit een gerespecteerde bokscoach met de vroegere ju nior weiter kampioen Aaron Pryor in zijn stal, staat erom be kend dat hij er geen gat in ziet vrouwelijke boksers als slacht vee de ring in te leiden. Kemp heeft inmiddels een strafblad dat bol. staat van misbruik van pupillen. Niettemin vindt hij zelf dat hij de Nobelprijs ver dient. „Omdat ik zoveel vrou wen van de straat heb gered. Promotors weten dat ze nooit vergeefs een beroep op me zul len doen. Ik heb altijd wel een i, was trole jol g ad et nd is [beh hten en v< iran< meisje achter de hand. En meisjes verdienen een Os glh voor de manier waarop zi nen acteren in de ring. Dj voorkomt dat ze te veel si11 ^.a krijgen. In de hoek heb ii altijd een flesje met nepbl m h' bij me. Dat smeer ik op hi ^ert zicht wanneer ik het weft 11 vind, zodat de scheidsred wel móét ingrijpen. Soms meisjes vlak voor het gevi om iets eten, waar hun gezichinie opzet. Een van mijn meisj lz'ei bijvoorbeeld allergisch vo i11"3 aardbeien. Dus eet ze daa 6r( voor de partij flink wat vai ^swa waarna in de ring haar g« 31 n[ steeds vlekkeriger en paft wac! wordt, alsof ze heel veelkl n' pen heeft geïncasseerd. Ie een is zo tevreden: mijnii 111*^ krijgt haar gage, de tegens ster de overwinning en iki percentage. Niets nieuwsi 'b"1 de zon; zo gaat het al jarei ^ee: Geld maakt alles mogelijk JonË Dat deze praktijken vragei ste' moeilijkheden bewijzend 'd" gevallen van Katie Dallam10 haar debuut in de ring int seerde deze vrouw 119 klaor" op haar hoofd, brak ze ha 0° neus en liep ze een hersec ding op. Op eigen krachte 8en: haalde ze nog de kleedkai ^ra; maar daar stortte ze in. In werd ze naar het ziekenhii [gC vervoerd. Sinds ze daar is slagen, lijdt Dallam, die in üiBJ boksring werd opgevoerd icer 26-jarige maar in werkelijl narj 37 was, aan geheugenstoo 'r^e' sen. Voor haar debuut ha< tie Dallam nooit een paar ®.r" handschoenen aan gehad. ^te In Nederland zijn dergelijk e^.e cessen niet te verwachten zijn wel vrouwen die boks r 31 maar niet op professionee veau. Bovendien gaat hetinvi derland om getrainde vroi IUW die ronselaars of ander ski volk wel van zich af weten 0| meppen. HANS VAN ALPHEN Fotografen bijna op de vuist voor 'exclusief plaatje Zo n 150 fotografen gingen gisteren bijkans op de vuist voor een 'exclusief plaatje, toen kroonprins Charles en zijn geliefde Camilla Parker Bowles zich voor het eerst sinds de jaren '70 samen in het openbaar vertoonden. Het gebeurde bij de zij-ingang van het Ritz-hotel in Londen. Charles (50) en Camilla (51) hadden in het ho- viteit is sinds de openbare liefdesbetuiging bij de zijdeur van de Ritz en voor de lens van 150 came ra's evenwel geen sprake meer. Hoewel Camilla vorig jaar november nog een feestje organiseerde ter ere van Charles 50ste ver jaardag, zijn de twee sinds de jaren zeventig niet samen in het openbaar gezien. Camilla is al 25 tel het verjaardagsfeestje van de zus van Camilla jaar de geliefde van Charles. Ook tijdens zijn hu- bezocht. In een zee van flitslicht en breed glimla chend wandelde het royale koppel van de hotel- trap naar de wachtende limousine. Op het trottoir draaide Charles zich naar zijn Camilla en sloeg een arm om haar schouders. Daarna hielp hij haar in de auto. Hij liep vervol gens rond het voertuig en stapte aan de andere kant in. Sommige fotografen hadden twee dagen bij het hotel gewacht om de plaat van hun leven te maken. De hele 'Ritz-scène' duurde uiteindelijk 15 seconden. Overigens devalueerde de waarde van dé foto van het paar schrikbarend. Tot gisteren zou een exclusieve plaat van de twee de gelukkige foto graaf volgens schattingen moeiteloos zo'n zes miljoen gulden hebben opgeleverd. Van exclusi- welijk met Diana onderhield de kroonprins deze relatie. Sinds de dood van prinses Diana in 1997 heb ben Charles en Camilla zich zeer terughoudend opgesteld wat betreft hun verhouding. Britse hof- deskundigen denken dat het korte intermezzo bij het Ritz van belang kan zijn voor de acceptatie door het Britse volk van de relatie die Charles en Camilla hebben. Parker Bowles heeft inmiddels kennis gemaakt met de prinsen William en Har ry- Vijf jaar geleden was Charles nog het zwarte schaap door zijn scheiding van Diana. In de jongste opiniepeilingen staat hij er evenwel weer Een machtige koudepool boven het noorden van Europa ten spijt komt er van kou in onze streken weinig terecht. Dit weekeinde is het 's nachts weliswaar 'vorstig' (de komende nacht vriest het ma tig) maar daarna is het weer afgelopen. De oorzaak moeten we zoeken in de positie van het nogedrukgebied. Het zwaartepunt schuift namelijk al vrij snel naar de Britse eilanden en na het week einde naar het zeegebied ten zuiden/zuidwesten van het Verenigd Koninkrijk en Ierland. Het gevolg is een naar west tot noordwest draaiende wind en dat betekent aanvoer van minder koude lucht- massa's. De temperaturen lopen zowel 's nachts als overdag weer tot boven het vriespunt op. Het binnendringen van de minder koude lucht kan in de nacht van zondag op maandag gepaard gaan met enige neerslag. Daarna wordt het een aantal dagen droog omdat het hogedrukgebied onze omgeving afschermt tegen nieuwe storingen. Het ziet er wel naar uit dat de bewolking blijft overheersen De komende nacht vriest het matig. Vooral in de loop van de nacht en morgenochtend vroeg is dat het geval. In onze regio kan het kwik zakken tot rond -6 graden. Morgen overdag is het droog en meest zonnig winterweer. De temperaturen lopen in de middag op tot enkele graden boven nul. De wind is meest zwak en verander lijk van richting. Het vrijwel ontbreken van wind heeft te maken met het feit dat het centrum en/of de as van het hogedrukge bied boven ons land ligt. Ook in de nacht van zaterdag op zondag kan het nog licht tot matig vriezen en zondag over dag lijkt opnieuw een fraaie winterdag te zullen worden. Tijdens het afgelopen etmaal is een storing over het noord oosten van het land getrokken. Het systeem veroor zaakte soms flinke buien. Op enkele plaatsen werd gewag gemaakt van een onweersklap en ook hagel. In onze regio viel over het algemeen niet veel neerslag (Schiphol 5 mm) maar in de regio Rijn mond viel in Hoogvliet nog 12 mm uit. De temperaturen stegen nog tot 7 graden (Val kenburg 7,1) maar tijdens de afgelopen nacht werd het in een noordoostelijke stroming kou der. Dankzij enkele opklaringen kwam Valken burg op -2,0 graden. jan visser Once upon a time in Spanje Vorige week zaterdagavond was de film Once upon a time in the West op Nederland 1. Eigenlijk heet de film C'era una volta il West. Het is namelijk geen Amerikaanse, maar een Italiaanse film. Die rolprent heb ik herhaaldelijk enorm ho ren roemen. Kom, dacht ik, laat ik eens proberen of ik er iets van begrijp. Van te voren leerde ik een samenvatting uit mijn hoofd. 'Bende vermoordt gezin van farmeren laadt verden- king op andere outlaw. Bruid van de farmer wordt door de killer bewerkt om het land te verkopen, maar zowel de ten onrechte verdachte outlaw als een mysterieuze wreker -wiens broer vroeger door de killer is omgebracht- helpt haar farm te redden en zij doden de bende en hun opdrachtgever.Kil ler, moord, doodslag - op voorhand sloeg de schrik mij al om het hart. Gewapend met twintig mandarijntjes nam ik plaats voor de buis, mij er op voorbereidend dat ik drie uur lang zou moeten blijven zitten. De film begon en ik kreeg dadelijk m'n eerste koude douche. Je zag een leeg, fraai landschap, met een enkel molentje erin. Maar dat was de West toch niet? Zowel uit de begroeiing f als uit het slag vogels dat af en toe in beeld ver- i scheen, maakte ik dadelijk op dat de film ergens in Europa moest zijn opgenomen. En dat molentje? Dat I leek erg Spaans. Once upon a time in the West? Nee hoor, al spoedig was heel duidelijk: Once upon a time in Zuid-Spanje. Af en toe klonk ook een stukje filmmuziek. Eén van de redenen waarom ik op gespannen voet leef met het ver schijnsel film is de afschuwelijke, steevast totaal waar deloze muziek die bijna onvermijdelijk als begeleiding van de beelden opklinkt. Hier was de muziek nu eens bij uitzondering dragelijk. In de film encyclopedie had ik ge lezen dat ze gecomponeerd was door Enrico Morricone. Daarin stond ook: 'Morricone's muziek ging eigen succesle ven leiden los van de film. Het meest opvallende stukje muziek is een liedje dat door een vrouwenstem geneuried wordt Er komen, kort na elkaar, twee octaafsprongen in voor, de hoogte in. Dat klinkt gewel dig goed, maar ik kan mij niet aan de indruk onttrekken dat Morricone deze 'vondst' van de dubbele octaafsprong heeft afgekeken van niemand minder dan Wolfgang Amadeus Mozart. Iminers, dal geneuriede liedje lijkt een eigentijdse versie van één van de allermooiste stukjes muziek die ooit ge componeerd zijn, de aria Ruhesanft, mein holdesLeben uit het zangspel Zaïde, KV344. Mij stoort het niet dat Morricone bij Mozart gegapt heeft - ik geef hem groot gelijk -, maar het stoort me wel dat voorzover ik weet deze diefstal nog nooit door iemand is opgemerkt Toen de film een klein halfuurtje onderweg was, dacht ik: "Wanneer gaat hij nu eindelijk eens beginnen?' Ik had nog vrijwel niets anders gezien dan een paar ongure man nen ty pes die hun hoed af- en weer opzetten. Eén van de mannen probeert een vlieg van z'n kin te blazen. Daar deed hij wel erg lang over. Op 't laatst gebruikt hij zelfs z'n pistool om die vlieg weg te krijgen. Wat reuze omslachtig! Een klein, doel treffend klapje met je vlakke hand en weg vlieg. Als dar op- en afzetten van die hoeden voorbij is en je ook hebt gezien dat een man een knappe vrouw afsnauwt die ou derwetse kleren draagt waar ze duidelijk niet aan gewend lijkt, wordt opeens een hele familie uitgemoord. Het is raar, maar ik kan daar niet tegen. Ik heb meteen de tv uitgezet. Later heb ik af en toe nog weer een stukje film geprobeerd. Dan zag ik steevast een magere man die op een piepklein mondharmonicaatje zat te spelen. Vreemd hoor, zo'n be roemde film over de West. En wat gebeurt er? Een man speelt bijna drie uur lang op een mondharmonicaatje in Spanje. Evel Knievel, een stuntman die in de jaren zestig en zeventig spectaculaire staaltjes uithaalde op de motorfiets, heeft een nieuwe lever gekregen, heeft een woordvoerder van een zie kenhuis in Tampa in de Ameri kaanse staat Florida bekendge maakt. Op verzoek van de fami lie werden geen verdere mede delingen gedaan, zei hij. De 60-jarige Knievel stond al lang op de wachtlijst voor een levertransplantatie. Zijn eigen lever was vernietigd door hepa titis C. Knievel ging ervan uit dat hij de ziekte had opgelopen door een van de vele bloed transfusies die hij heeft moeten ondergaan na ongelukken bij zijn stuntritten. Knievel heeft tijdens zijn carri ère zeker 35 botten gebroken en veertien operaties ondergai In 1967 vloog hij bij een po met zijn motor over de tien ter hoge fontein bij Ceasars lace in Las Vegas te springe over de kop. Hij raakte bew teloos en brak zijn bekken, van zijn vervaarlijkste kunst een sprong met de motor o het ravijn van de Snake Riv Idaho, mislukte in 19741( midden in de sprong zijn p< chute openging. Een jaar la zagen 90.000 mensen in het Londense Wembleystadion hij met zijn motor over een van dertien dubbeldekkers heen vloog en vervolgens te aarde stortte, waarbij hij op nieuw een bekkenbreuk opl In 1981 stopte Knievel met stunten. MENSELIJK WIK JONGSMA, de acteur die al negen jaar gestalte geeft Goede-Tijden-Slechte-Tijdenpersonage Meneer Harmsen, is gens ziekte een tijdje van de set weggeweest. Daarom krijge' fans van de soap tijdelijk een andere, door acteur Hans Beijerl chaamde Govert Harmsen te zien. Hans Beijer is als Harms bewonderen van 8 tot en met 19 februari. iP*ü r la

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2