'Wisselvalligheid is onze rode draad' UIT DE DEKKING Sport Jammer dat een scheidsrechter niet kan juichen Roodenburg staat aa£ vooravond 'mijlpaalt Steijn Sport slaagt iig het nemen van wraa Naam: Jaap Kloos. Bijnaam: Bij Katwijk was ik 'de spijker', maar dat hebben ze bij MVKV niet overgeno men. Geboren: 5 juni 1973 te: Lei derdorp. Woonplaats: Katwijk. Clubs: Vijftien jaar lang Kat wijk en nu al dik twee jaar MVKV. Ik heb het hier erg naar mijn zijn, ik ben een echt club mens. Ik doe de p.r. voor de club: een praatje voor de radio, een stukje in de regionale krant, dat soort dingen. Broers/zussen: Eén zusje, Eli sabeth. Beroep: Docent bedrijfsecono mie in Rotterdam. Opleiding: Tweedegraads lera renopleiding MEAO, ik ben nu bijna klaar met de eerste graadsopleiding. Partner: Karin, ruim drie jaar. Kinderen: Nog niet. Dat is een volgende fase. Alles op zijn tijd. Lengte: 1.89 meter. Gewicht: 70 kilo. Ik ben tame lijk tenger. Positie: Linksback. Vroeger was ik rechtsachter, maar dit bevalt me prima. Links/rechtsbenig: Rechtsbe- nig. Trainers: Het befaamde duo Kees Guyt en Arie Lagendijk, Arie Jonker en nu Arjen van de Werff. Hoogtepunt: Moeilijk kiezen. Promotie met Katwijk 3 naar de reserve eerste klasse was mooi. Het winnende doelpunt koppen voor MVKV, in de laat ste minuut van de laatste wed strijd van vorig seizoen tegen SV'35, zodat we op de valreep een periodetitel konden pak ken. Dat was nog mooier. Diepte punt: Ik heb nooit een kans gekregen in de A-selectie van Katwijk. Wel met het tweede meege speeld, zelfs gescoord, maar dan moest ik het séizoen toch weer in het derde beginnen, in de B-selectie. Sterke punten: Snelheid en spelinzicht. Zwakke punt: Ik ben fysiek niet echt imposant, maar dat maken die sterke punten weer goed. Leukste tegenstander: SV'35. Daar heb ik alledrie de keren van gewonnen en tegen ge scoord. Vervelendste tegenstander: Ploegen zoals Woubrugge, SVOW of Koudekerk. Lastige, stugge, fysiek sterke teams. Je mag blij zijn als je daar wint. Beste trainen Arie Lagendijk. Van de Werff is een goede tweede. Favoriete club: Ajax. En ik mag ook graag naar Barcelona kij ken. Broers De Boer: Wat zij ge daan hebben valt niet goed te praten. Ik denk dat dit voor zo wel Ajax als de De Boers de beste oplossing is, maar ik vind dat Ajax behoorlijk coulant is geweest. De identiteit van Bar celona is trouwens wel aan het verdwijnen op deze manier. Favoriete voetballer: Jari Lit- manen. Minst favoriete voetballer: Ik ben nooit echt gecharmeerd geweest van Dean Gorré en meer van die eendags vliegen. Mooiste shirt: Celtic. Hobby's: Ik ben dol op reizen met de trein. Iedere maand ga ik één of twee keer een dag met de trein door Duitsland rijden, dan vertrek ik 's ochtends en Tcom ik 's avonds laat weer terug. Ik heb voor mijn studie vier maanden in Osnabrück gezeten, ik vond treinen sowieso al leuk, maar die Duitse treinen werden het toen helemaal. Ik fotografeer ook treinen. Vroeger had ik een modelspoorbaantje, maar daar ben ik overheen gegroeid. Uitgaan: Doe ik niet. Ik ben niet echt een discotype. Af en toe eens naar de film, maar daar blijft het bij. What dreams may come, die laatste van Ro bin Williams, krijgt van mij een 7-. Ik houd van actiefilms, vooral met James Bond. Maar nu ik een vriendin heb moet ik ook af en toe naar wat anders. The spy who loved me is mijn favoriete Bondfilm, Roger Moore vind ik ook de leukste Bond. Krant/tijdschrift: Voetbal In ternational, Leidsch Dagblad, en Trouw koop ik voor de amateurbijlage over de hoofd klasse. Eten: Boerenkool met worst. Maar daar houdt mijn vriendin helemaal niet van. Drinken: Spa lemon en choco mel. Alcohol drink ik niet, wel geprobeerd, maar het kan me niet bekoren. Respect voor: Jongens die on zes uur met een busje worden opgehaald en dan de hele dag buiten in de kou werken. Hekel aan: Mensen die hun werk afraffelen of te laat ko men. Slordigheid dus. Dat had ik al voordat ik leraar werd, hoor. Vakantieland: Duitsland. Af en toe een weekendje met Karin - of een dag in mijn eentje. Politiek: RPF Geloof: Nederlands Hervormd. Mooiste plekje in stad: Langs het water, bij de Turfmarkt. Kampioen in eigen klasse: MVKV heeft een goede kans, het wordt een tweestrijd met Nootdorp. Degradant in eigen klasse: SJC. Da's niks. En Koudekerk, denk ik. Arjen van de Werff vertrekt naar w Leiden: Heel jammer, ik kon het goed met hem vin den. Hij benadert iedereen zo als -ie is. We hebben ook het zelfde beroep. Hij wilde het wel eens twee klassen hoger proberen, dat kan ik goed be grijpen. Hij heeft wel zelf zijn opvolger voorgedragen, Frank van der Kroft, die de jeugd van Quick Boys en Lisse en het tweede van Lisse heeft ge traind. Dat is een collega van Arjen bij het Andreas College in Katwijk. Dat geeft ook weer aan wat voor kerel het is. De Sleutels - MVKV van aan staande zaterdag: We moeten winnen, maar het wordt wel nipt, 1-2. Zij hebben dit jaar wel vaker met één doelpuntje verschil verloren. TEKST ANTON DIEDRICH FOTO LOEK ZUYDERDUIN VRIJDAG 29 JANUARI 1999 Arwin Visser met Voorschoten '97 op weg naar de eerste klasse De komst van trainer Gerard Désar heeft een hoop ver anderd bij Voorschoten'97. Arwin Visser, 'sinds jaar en dag' als middenvelder/aanvaller spelend op de linker flank van de fusieclub moet het beamen: „Mede door zijn komst was Voorschoten in staat om versterkingen van buitenaf te interesseren voor de club. Er is daardoor een andere wind gaan waaien. Spelers die jarenlang vas te waarden waren, moeten nu knokken voor een basis plaats. Dat komt ook doordat er dit jaar veel jeugdspe lers zijn doorgebroken. Dat moet vroeg of laat positief werken op onze sportieve doelstelling." Visser zelf hoeft overigens niet bang te zijn zijn vaste stek kwijt te raken. ..Ik ben een mazze laar. We hebben in de selectie een tekort aan linkspoten en het Voorschoten-spelletje is in de jaren nogal afgestemd op de linkerflank. En dat is toevallig mijn plekje." Met Désar, en nieuwelingen als bijvoorbeeld de hoofdldasse-spelers Gerry Jansen en Barry Dubbeldeman. kan Voorschoten'97 geen ge heimen meer maken van zijn ambities. „Op termijn kunnen we de eerste klasse aan. Daar geloof ik heilig in. We hebben een tijdje geleden Ter Leede voor de beker uitgeschakeld en in oefenwedstrijden tegen eer steklassers waren we zeker niet de mindere", aldus Visser, die ook precies weet waarom zijn ploeg desondanks dit seizoen in de tweede klasse al wat veren heeft moeten laten. „Wisselval ligheid is onze rode draad. We zijn daardoor nooit in staat om een serietje neer te zetten. Voorschoten is altijd een club geweest waar mooi en verzorgd voetbal blijkbaar belangrijker zijn dan voetballen op het scherpst van de snede. Wij kun nen niet met het mes op de keel spelen en dan moet je het wel eens afleggen tegen teams die dat wel kunnen. Het zit ook niet in ons om elkaar koste wat het kost wakker te schudden. Ons spel zal waarschijnlijk beter tot zijn recht komen in de eerste klasse, maar ja. zie dan eerst maar eens uit de tweede klasse te komen." Toch is Voorschoten er in de zes maanden onder Désar op vooruit gegaan, vindt Visser. „We trainen veel met de linies apart. Wat doen de aanvallers bij balverlies, wat doet het mid denveld. Ook op standaardsitu aties wordt geoefend. Dan moet de keeper bijvoorbeeld een achterbal nemen. Waarom speelt hij de bal naar rechts en niet naar links, vraagt de trainer dan. Niet om hem op een fout te wijzen, maar om hem bewust te maken van wat hij doet. En zo gaat dat van voor naar ach ter. Ik zelf ben meer bewust ge worden van mijn taak in het veld. Vroeger liep ik me altijd te barsten. Nu probeer ik dat ef fectiever te doen. Ik denk dat de hele selectie dat zo ervaart." „Waar dat toe kan leiden? Tja. als je mij vraagt wat mijn per soonlijke ambitie op voetbalge- bied is, is dat voetballen in de eerste klasse. Wat meer is, is meegenomen. Dan heb je het natuurlijk over de hoofdklasse, maar eerlijk gezegd denk ik dat daarvoor te veel moet verande- onderlinge haat en nijd. Het is hier Katwijk niet. Ook de der by's in de jeugd tegen SVLV wa ren normale wedstrijden, die alleen extra leuk waren omdat je dan tegen klasgenoten speel de, maar niet omdat er zoveel rivaliteit was tussen de vereni gingen. Bang ben ik nooit ge weest naar de gevolgen van de fusie, wel erg benieuwd, tot nu toe werkt het ontzettend goed. Het complex is mooi, de tech nische begeleiding is goed, er zijn veel sponsors en we zitten geloof ik al aan duizend leden. Bij de senioren is er wel wat verschil, omdat de ene groep op zondag en de andere op za terdag speelt, maar je merkt al dat de zondag-mensen bij ons langs de kant staan en anders om." De 27-jarige intercedent bij Randstad, speelt al vanaf zijn 18de in Voorschoten-één. Met zijn specifieke kwaliteiten, snel heid, passeervermogen en een scherpe voorzet, is het eigenlijk verwonderlijk dat hij nooit ho gerop is gaan spelen. „Nee, zo zie ik dat niet. Ik heb voetbal al tijd beschouwd als een hobby en niet meer dan dat. Voor schoten is echt een vereniging voor honkvaste mensen, want anders kan je het toch niet ver klaren dat spelers als Frank Buizer en Hein de Graaff nooit zijn vertrokken. Die komen daar toch veel meer voor in aanmerking dan ik. Die typisch Voorschotense loyaliteit is een van de meest aantrekkelijke kanten van de club, het is echt een ouderwetse dorpsvereni ging. De enige die in al die tijd naar een andere club is gegaan is Carl Roest van UVS en daar heeft hij groot gelijk in gehad. Hij speelt op het niveau waar hij thuishoort en ik denk dat ik dat ook doe." ren binnen de vereniging en dat zie ik bij Voorschoten niet ge beuren. Men wil het toch een gezellige vereniging laten blij ven. En dat is iets waar ik volle dig achter sta." Visser ziet weinig verschil tussen zijn club vóór en na de fusie, die in 1997 van SV Voor schoten, SVLV en Randstad Sport een grote vereniging maakte. „Er was nooit zoveel Arwin Visser „Die typische Voorschotense loyaliteit is een van de meest aantrekkelijke kanten van de club." FOTO HENK BOUWMAN Ernstjan van der Perk (29) wil naar de top Hé scheids!! is een rubriek over scheidsrechters. In de eerste aflevering: de ambi ties van voetbalscheids rechter Ernstjan van der Perk uit Leiden. LEIDEN JANET VAN DUK Ernstjan van der Perk wilde keeper wor den in het eerste van Docos. Hij begon er in het tweede, maar stond na één slechte wedstrijd al in het derde. Het werd een leuk seizoen, maar de Leide- naar wist toen wel zeker dat hij door zou gaan met fluiten. Als voetballer had hij zijn top bereikt, maar als scheidsrechter nog niet „Ik ben ambitieus, zo zou je dat wel kunnen zeggen", mijmert de in middels 29-jarige scheidsrechter in zijn flat in Leiden Zuid-West. Die ambitieuze instelling leidde inmid dels tot een plek in 'groep 1', de groep van scheidsrechters die in de hoofdklas se van het amateurvoetbal mogen flui ten. Maar de Leidenaar (die de eerste twintig jaren van zijn leven in Katwijk woonde) wil verder, 'naar de top'. „Ik bekijk het stap voor stap, want er staan er een hoop te dringen. Er is weliswaar een tekort aan scheidsrechters, maar in de top van de piramide is dat natuurlijk nooit zo. Daar wordt de concurrentie steeds groter. Maar dat geeft niet." Sinds het begin van dit seizoen fluit de Leidenaar in de hoofdklasse, en de over gang viel hem mee. Het grootste verschil is dat hij op het hoogste niveau wordt bijgestaan door twee neutrale assisten ten. „Als je een of twee goede assisten ten hebt, dan fluit dat heerlijk. Dan kun je je zelf veel meer richten op wat er bin nen de lijnen gebeurt. Maar als ze slecht zijn, dan ben je daar eigenlijk heel erg op aan het letten, wat het weer moeilij ker maakt. Daarnaast is het over het al gemeen zo: hoe hoger het niveau, hoe geniepiger de overtredingen. En de om standigheden zijn anders, er is meer pu bliek, soms is er zelfs televisie. Die din gen maken het voor een scheidsrechter wel hartstikke leuk." In de regio floot Ernstjan van der Perk dit seizoen twee wedstrijden in de hoofdklasse: Katwijk-Lisse (5-0) en Noordwijk-Scheveningen (0-2). In Kat wijk stuurde hij Lisse-spits Jimmy Si mons eruit na een elleboogstoot. Hij pakt een foto die vlak na de overtreding is genomen. „En kijk, hier loop ik." Op de vraag waarom hij een goede scheidsrechter is, antwoordt de Leide naar bedachtzaam: „Ik kan me lang concentreren, ik heb'een redelijk goed spelinzicht, een goede basisconditie en ik straal vaak rust uit tijdens een wed strijd, waardoor ik agressie voorkom." Over de vraag wat zijn slechte punten zijn, denkt hij nog langer na. Aarzelend: „Ik kan in een aantal gevallen nog wel wat assertiever worden. Maar eerst moet het fluiten goed zijn, dan komen de woorden vanzelf wel." Ernstjan van der Perk, bestuurskundige, werkzaam op de afdeling personeels planning en -analyse bij de Haagse poli tie, ziet zijn jeugdige leeftijd niet als een nadeel of een probleem. Stel je voor dat hij nu tien jaar ouder was. dan zou het veel moeilijker worden om de top te kunnen bereiken. De Leidenaar begon te fluiten op zijn twintigste en herinnert zich uit de beginperiode dat vooral vete- ranenteams hem uitprobeerden. Gesle pen spelers, met ervaring op hoog ni veau, mannen die ouder waren dan zijn vader, waren gehaaider dan jongere voetballers. „Maar het werd normaal om dat tegen te komen. En het blijft altijd zo dat ik mijn gezag iets meer moet verdie nen dan een scheidsrechter die al tien jaar op dit niveau fluit of op basis van zijn uiterlijk meer gezag uitstraalt", al dus de nogal tengere Leidenaar, die ove rigens nog nooit slachtoffer is geworden van geweld binnen de lijnen. Eén keer zei een voetballer dat hij de scheidsrech ter na de wedstrijd op zou wachten. Van der Perk was extra voorzichtig toen hij na afloop naar de kleedkamer liep, maar er gebeurde niets. „Ik heb het natuurlijk wel gerapporteerd aan de KNVB. Ik heb de indruk dat zulke dingen vaker gebeu ren op de lagere niveaus, in de hogere klassen is de discipline groter." Hij hoopt ook niet dat iemand zich er door laat afschrikken. „Het aantal mo lestaties neemt wel toe, maar het aantal wedstrijden dat heel leuk is om te flui ten, blijft vele malen groter. Ik denk dat als mensen toevallig eens zouden flui ten, dat er best veel zouden zeggen: dit vind ik leuk, hier kan ik mijn ei in kwijt. Ze moeten het gewoon een keer doen. Ook mensen die boven de veertig zijn. Waarom niet? De top zullen ze niet meer halen, maar die hebben ze in het voetbal dan ook al lang gehad. Ik weet zeker dat heel veel mensen die nu in lagere elftal len spelen het heel goed kunnen." Het is volgens Ernstjan van de Perk op vallend dat veel keepers scheidsrechter zijn geworden. „Als keeper ben je na tuurlijk ook een beetje een eenling. Waarmee ik niet wil zeggen dat scheids rechters Einzelgangers zijn. Nee, nee, dat ben ik zelf ook niet." Het 'teamgevoel' komt een beetje terug in de trainingen (tweemaal in de week) en andere bijeenkomsten van de COVS, de organisatie van scheidsrechters. Daar worden ervaringen en tips uitgewisseld, 'en je bent lekker met z'n allen bezig'. „Wat ik mis", zegt hij, „is dat ik als scheidsrechter niet even echt kan jui chen. Als je zelf voetbalt, volgt er na een doelpunt altijd de ontlading. Als je juicht, is in een keer al de spanning er uit. Soms heb ik dat na de wedstrijd in de kleedkamer ook wel, dat is dan niet echt juichen, maar wel een soort ontla ding." Van Doorneveld zegt eerst en dan 'ja' tegen De G Hans van Doorneveld zal zonder scrupules De hoofdtrainer door de tweede seizoenshelft loodsen. assistent-onder-Korbach 'ja' op de vraag van voorzitter zerink of hij tot het eind van dit seizoen hoofdtrainer wil grote doel is natuurlijk handhaving in de eredivisie. Van veld: „Dat wordt geen gemakkelijke klus." Aanvankelijk liet Van Doorneveld weten niet in willen komen voor het hoofdtrainerschap. De voormalig voelde zich na het ontslag van Fritz Korbach tekort stak Van Doorneveld dat De Graafschap achter zijn rug praten met Wim Rijsbergen en dat Fabian Wilnis zonder deweten werd verkocht aan Ipswich Town. Zowel functionerend vanuit Australië) als Van Doorneveld liet weten dat deze problemen de wereld uit zijn en dat er sprjp^ van een communicatiestoornis. „Er is nu duidelijkheid", lichtte Van Doorneveld toe. „Ik goed gesprek met Enzerink gehad, ook over de toekomst, zei ik nog 'nee', nu heb ik 'ja' gezegd. De Graafschap bepaalde voorwaarden. Eén van die voorwaarden is dat jaar weer gewoon assistent word en er dus toekomst is vo deze club.' vetei ub re «lerlam LEIDEN LOMAN LEEFMANS Als alles volgens verwachting verloopt, wordt zondag door Roodenburg de eerste stap op de lange weg terug gezet. Het eerste elftal kan bij winst op het Haagse OSC een periodetitel pakken in de vierde klasse. Een 'mijlpaaltje', zegt voorzitter Ron van Poelgeest. „Een periodetitel zegt eigenlijk nog niks maar we hebben dan in ieder geval een goede kans op promotie. En, wat veel belangrijker is, het en thousiasme binnen de club voor alle mensen die zich inzet ten, wordt er door aangewak kerd." De voormalige top-amateur- club uit Noord heeft twee jaar van kommer en kwel achter de rug. Nadat een hele scheepsla ding selectiespelers de blauw zwarten de rug toe keerden, volgden twee degradaties op rij. De vrije val leek niet te stuiten nadat op de openingsdag van het huidige seizoen ook nog eens van FC Rijnland werd ver loren. Sindsdien heeft Roodenburg zich herpakt. Zowel wat organi satie als wat prestaties betreft ive re lt. In jff als zij et vooi waren er eindelijk weer sitieve geluiden uit de straat te horen. Het zorgde onder meer in werking met de gemee it' een betere begeleiding grote hoeveelheid allo die zich de laatste jare club hadden aangen m werden meer sponsors gehaald en de hoofdma rjster Zondag kan Roodenlnwe wijzen dat het ernst is^iarei ambities om het verlote o{ rein te heroveren. Va geest: „Als we winnen, seren we een bescheide in de eigen kantine. 1 een periodetitel een geeft voor promotie, i e Scl hebben de laatste jarer vonden dat een period ts ké oen het in de nacomp se cl tijd makkelijker heeft bijna-degradant uit eer ;oms klasse, die voor lijfs ta wi moet vechten. In iedi valt er weer wat bij on ren en dat zullen we gi - voorgeschiedenis zeker laten. We zijn absoluu^. weg terug.' >ns n c Bost endf verl Het duel van de squashers van Steijn Sports stond in het teken van de revanche. De koplopers in de tweede divisie D van de landelijke competitie hadden in het uitwedstrijd bij Meersquash 3 een van hun weinige nederla gen geleden. Het 3-2 verlies in Hoofddorp werd in Voorscho ten met een krappe 4-1 over winning ruim gecompenseerd. Het werd vooral voor Arthur Smit een revanche. De tweede man van Steijn Sports had in het uitduel een zware 3-0 ne derlaag geleden, maar klopte dezelfde opponent nu met drie games tegen één. De ongesla gen status van Marco Wiese- hahn stond gisteren lange tijd op de tocht. De kopman zege vierde pas in de vijfde game. Mark Huijer stelde met een ook al benauwde 3-2 zege de over winning veilig. Marco van den Berg verloor met 3-1. Volgende week donderdag kunnen zowel de mannen als de vrouwen van Steijn Sports de kampioensfoto laten maken. ESA/Estec won het duel om de vijfde plaats bij hetlTL. De Diepput met 3-2. van Brian Barnett (3-0) Berman (3-1) waren rui ,t de nederlagen van And ree (1-3) en Andreas Ma jggj (2-3), zodat ook het bo^id op d istie Dan ens werd binnengehaald. O Noordwijkse formatie week de uitgestelde wet tegen Dickvsquash 2 en phen beide met 3-2 Wghai de Alphenaren definitit degradatieplek beland kon gisteren de maxim; op het bezoekende squash 2 niets meer gen. Kopman Ferdi Cap pat de enige die twee game en afstaan. Ron Prins, Ro makers en de weer op Patrick Cicuttini wormig 3-0. De Alphense vroui ren kansloos tegen Delft, 0-5. Sport City en verloren beide met 4 Leidenaars scoorde Marcus van Duin he|c punt, Mark Minnee middernacht met drie verschil. Luijke bij Dekker als malaise bij zijn n "nge ciëlc Ernstjan van der Perk.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 24