Hulpfonds kan kerken steunen varmondse bollenschuur ïoet 'rommelig' blijven Regio Voorschotense bejaarden zien bankjes Schoolstraat niet zitten imtenood van jongeren iderdorp moet opgelost' rachtwagenverbód Leidseweg-Noord' Wegversmallingen, fietsstroken en 30-kilometerzone op Lange Voort 'Achterkamertjespolitiek is terug in Oegstgeest' Rek lfY\ Vreugde over akkoord rond Warmunda 4AG 29 JANUARI 1999 CHEF ERNA STRAATSMA. 071-5356437,PLV.-CHEF JUDY NIHOF, 071-5356416 anieme steun gemeentesecretaris \1|'tadlSCHOTEN V°or c'e eerste keer 's een nieuwe Voorschotense de tentesecretaris unaniem gekozen door de gemeenteraad, aadsleden stemden gisteravond in met de komst van C. oij als opvolger van H. Overbosch. Volgens burgemeester l«»Y*^nnegieter is de unieke unanieme steun te danken aan het lat Verlooij voor het eerst in lange tijd weer een gemeente- rginf itaris 'uit eigen gelederen' is. Hij werkt al veertien jaar bij de M^^ente Voprschoten. Sinds 1965 kwamen de kwamen de se- ^dipff^ssen van ^dere gemeenten. OTnatMnrell zoekt 250 medewerkers 9705&NAARDuinrell zoekt voor het komend seizoen, van maart - Ja met november, 250 nieuwe medewerkers. Om belangstel- W "J?n te informeren, wordt morgen een banenmarkt gehou- Ïl43an het Wassenaarse pretpark. Tussen 13.00 en 16.00 uur is 5323tfeen welkom in De Schaapskooi, waar medewerkers van di- afdelingen een toelichting geven op werken bij Duinrell. VOORSCHOTEN DIMITRI WALBEEK De gloednieuwe zitbanken in de on langs opgeknapte Schoolstraat in Voorschoten zijn niet 'senioren- proof. Voorschotense bejaarden kla gen sinds de komst ervan steen en been omdat zij niet of moeilijk op ei gen kracht van de banken kuiinen op staan. De houten bankjes, die om de tien meter in de winkelstraat staan, hebben de vorm van een kuipje, waardoor het zitten zelf uiterst com fortabel is. Maar omdat leuningen ontbreken, kunnen veel ouderen niet Anbo-voorzitter J. Peeters is al enkele eerder verder lopen dan dat een pas sant hun uit hun zetel trekt. Bij de gemeente en ouderenbond Anbo zijn de afgelopen tijd klachten binnengekomen over de ongemakke lijke banken in de winkelstraat. Ook malen 'gestrand' op zo'n bankje. Binnenkort organiseert de ouderen bond 'een bus vol ouderen' die de banken aan een zittest onderwerpen. Namens de gemeente Voorschoten is een ambtenaar daarbij aanwezig om de resultaten op te nemen. Volgens een woordvoerder van de gemeente worden de testresultaten, als blijkt dat er inderdaad problemen zijn, vervolgens doorgespeeld naar de leverancier van de zitbanken om het euvel te verhelpen. iskamer' in Sjelter of zeecontainer IORP JUDY NIHOF ïiderdorpse jongerenwer- van Oijen pleit voor een oplossing voor het ruim- ek van de jongeren in zijn Die hebben nog steeds ;igen 'huiskamer' waar ze dagelijks kunnen ont- •n en kunnen poolen of en. Van Oijen stelt voor a Is voorlopige oplossing eecontainer in de Bloe neer te zetten, of het leeg- le PTT-pand bij de Win- voor de jongeren in te houder van welzijn P. in is het eens met Van als hij stelt dat de jonge- dit moment niet genoeg ïun trekken komen. Zij echter een andere kant jlman wil dat de jongeren ian elke doordeweekse een paar uur in sociaal eel centrum Sjelter te- unnen. ter is op dit moment maar iddag en één avond in de open voor de jongeren. Irenwerker Van Oijen: „Daar komen elke keer toch zo'n dertig, veertig jongeren op af. Ga je vaker wat voor ze orga niseren, dan kom je in de knoop met de andere activitei ten en met de clubs die er zit ten. Jongerenwerk is moeilijk te combineren met andere din gen." Daarom denkt hij aan 'een huiskamer, die de jongeren zelf helpen inrichten'. Het gaat hoe dan ook om een tijdelijke op lossing, totdat Sjelter naar een nieuw gebouw verhuist, en de jongeren daarin hun eigen ruimte krijgen. Volgens wethouder Kolman kleven er nadelen aan het voor stel van Van Oijen. „Elk groepje jongeren heeft een eigen plekje in het dorp", legt ze uit. „En daarnaast kijken de jongeren op tegen de verantwoordelijk heid voor zo'n zeecontainer." Kolman heeft gesproken met een aantal jongeren, en heeft van hen de suggestie overgeno men om Sjelter elke avond van zeven tot tien uur open te doen. „Daarover ben ik nu in gesprek met het bestuur van Sjelter." jCHOTEN DIMITRI WALBEEK idseweg-Noord in Voor- •n moet verboden gebied :n voor vrachtwagens. Het verkeer richting de Leid- lagweg dient om te rijden p Churchilllaan in Leiden, die boodschap stapt de chotense wethouder van er A. Draijer binnenkort zijn Leidse collega T. van at beloofde Draijer gister- 1 tijdens de raadsvergade- lan Leidsewegbewoonster der Vlugt, die hem een ekeningenlijst uit de tegen het drukke verkeer bod. De raadsfracties len met het aanbod van :r in. der Vlugt sprak namens woners van de Leidseweg- 1 - van de Trompweg/Vijf an tot Ter Wadding - haar gdheid uit over het stij- aantal auto's en vracht- is in de straat. De bewo- lan de Leidseweg klagen al over verkeersoverlast en het verkeer ondertussen maar toenemen. „Het er is te veel, te snel en te vatte Van der Vlugt de ten samen. afgelopen jaar telden de ners vijfenzeventig ver- autospiegels, zes total- ;ereden auto's, acht keer Rade aan auto's en zestien huizen waar door de trillingen van de vrachtwagens scheuren zijn ontstaan. Veel Voorscho tense gemeentelijke monumen ten (31 van de 104) staan aan de Leidseweg. Van der Vlugt: „Die huizen zijn niet berekend op zwaar vrachtverkeer. Dat vind ik nogal schrikbarend. En het sluipverkeer lijkt alleen maar toe te nemen." Volgens haar overwegen bu ren om schadeclaims bij de ge meente in te dienen. De 'in de prak gereden auto's' leveren immers alleen de dagwaarde op bij de verzekering. Daarnaast voelén bewoners zich onveilig tijdens het in- en uitstappen van hun auto's, zo blijkt uit de overhandigde handtekening- lijst. Van der Vlugt pleitte naast het vrachtwagenverbod voor een 30-kilometerzone in haar straat omdat die eigenlijk te smal is voor al het verkeer dat er nu rijdt. Dat levert gevaarlijke situaties op. Van der Vlugt: „Wij vragen u dit probleem serieus te nemen." Wethouder Draijer vond het voor het instellen van een 30-kilometerzone te vroeg. „Daarvoor met eerst het ver keerscirculatieplan voor het he le dorp klaar moet zijn. Uw pro bleem is ons bekend. Ook van andere bewoners hebben we klachten ontvangen. We moe ten u vragen toch nog geduld te hebben." Geld van Voorschoten voor opvang asielzoekers De gezamenlijke kerken in Voorschoten kunnen een be roep doen op het sociale hulpfonds van de gemeente. Ze komen wellicht in aanmerking voor een bijdrage in de kosten van opvang van vijftien asielzoekers. Deze zoge heten Dublin-claimanten arriveren maandag in zalen centrum Het Pluspunt, voor een maximaal verblijf van drie maanden. Die noodopvang kost de kerken in totaal 60.000 gulden. VOORSCHOTEN DIMITRI WALBEEK Wethouder P. den Hartog liet gisteravond tijdens een raads vergadering doorschemeren dat de kerken een goede kans ma ken op een bijdrage uit het ge meentelijke hulpfonds. ,,Als de raad van gezamenlijke kerken een aanvraag indient dan kun nen we kijken of we mogelijk heden hebben", zei hij na vra gen van het CDA-raadslid H. Horlings. Het hulpfonds wordt welis waar gevoed door de gemeente, maar subsidie-aanvragen wor den niet beoordeeld door het gemeentebestuur. Er is een apart bestuur, dat bestaat uit drie leden, dat aanvragen be oordeelt. „Als de raad van ker ken een aanvraag doet, heb ik daar dus eigenlijk niets over te zeggen", zei Den Hartog na floop van de vergadering. „Maar het lijkt er wel op dat als de kerken een aanvraag indie nen, die binnen de mogelijkhe den van het hulpfonds past." Horlings vond dat B en W tot nu toe 'correct, maar bijzonder mager' reageren op het initia tief van de Voorschotense ker ken om een groep Dublin-clai manten op te vangen. Eerder leek de gemeente niet bereid mee te willen betalen aan de opvang. „De lokale overheid draagt hierin geen verantwoor delijkheid en kan niet worden aangesproken op zaken die ver band houden met dit verblijf', schreven B en W aan de raad. Dat irriteerde Horlings: „De gemeente heeft in ieder geval de komst van deze Dublin-clai manten niet tegengewerkt, geen vergrootglas op regeltjes De meest besproken bloembakken van Oegstgeest ruimen binnenkort het veld. Ze hebben hun beste tijd ge had", zegt wethouder G.'van Eisen. foto taco van der eb OEGSTGEEST MAARTEN KEULEMANS De veelbesproken bloembakken op de Lange Voort in Oegstgeest gaan weg. In plaats van hou ten bakken moeten er andere, permanente ver keersremmers komen, zoals fietsstroken aan bei de kanten van de weg, versmallingen en ver keersdrempels. Ook overweegt de gemeente een stukje Lange Voort om te bouwen tot 30-kilome- tergebied. Volgens wethouder van verkeer G. van Eisen ligt het 'nogal voor de hand' dat de bakken weg- gaan: de houten obstakels werden vorig jaar april immers op proef neergezet. „We zijn het er alle maal over eens dat ze weg moeten", zegt Van Ei sen achteraf. „Ze hebben hun beste tijd gehad." Als de bakken eenmaal weg zijn, moet de Lan ge Voort direct worden omgebouwd. Dat gebeurt ruwweg op dezelfde manier als de Kennedylaan. De middenstreep vervalt en aan weerszijden van de weg komen fietsstroken, zodat de rijbaan smaller lijkt. Bij oversteekplaatsen moet de weg nauwer worden en er moeten ongeveer drie 'vijf tig-kilometerdrempels'- komen: verkeershobbels die onaangenaam aanvoelen bij snelheden van meer dan vijftig kilometer per uur. Ook de krui sing Lange Voort-Hazenboslaan verandert. Daar wil Oegstgeest een verhoogd wegdek aanleggen. Bovendien kan een stuk van de Lange Voort wat het college betreft worden omgebouwd tot 30-kilometergebied. Een mogelijkheid is dat zo'n gebied wordt aangelegd rond de school Poelweij- de, waar de gemeente de Montessorischool wil huisvesten. Een andere optie is dat er een 30-ki- lometergebeid komt tussen de Hofbrouckerlaan en de Hazenboslaan, zodat ook basisschool De Kring in het langzaam-verkeergebied valt. Welke variant het wordt, hangt af van de gemeenteraad, zegt Van Eisen. De door vooral de WD gewenste snelheidsca mera's blijven voorlopig achterwege. „Het colle ge is niet voor camera's", zegt Van Eisen. „Politie en justitie willen daar ook niet aan meewerken. De opvatting is: laten we eerst de infrastructuur aanpakken en pas als dat niet werkt over came ra's praten." De bloembakken zelf staan er vervallen bij. Op de hoek van de Hofbrouckerlaan is er één hele maal kapotgereden; een hoek verderop is er een tje vervangen door een oranje verkeerspaaltje van plastic. „Het is een bron van zorg", zegt Van Eisen. „Ze worden moedwillig gesloopt. Er wordt graffiti op gespoten en ik heb vernomen dat een vrachtwagenchauffeur expres tegen één van die bakken is aangereden." OEGSTGEEST MAARTEN KEULEMANS D66 in Oegstgeest heeft geen goed woord over voor het feit dat de gemeenteraad deze week achter gesloten deuren bijeen is gekomen om te praten over de verbouwing van winkelcentrum De Lange Voort. „Helaas moe ten we constateren dat de ach terkamertjespolitiek in Oegst geest weer terug is", schrijft D66-voorzitter A. Hoogland in een open brief aan de plaatse lijke media. Volgens verantwoordelijk wethouder M. Smitsloo was er niets mis met het besloten sa menzijn. De gemeenteraad hield afgelopen dinsdag name lijk geen 'echte' vergadering, maar werd door het college bij gepraat over de laatste ontwik kelingen. „Net zoals we de klankbordgroepen van bewo ners en winkeliers bijpraten", zegt Smitsloo. De klankbordgroepen zijn echter al twee maanden niet meer bij elkaar geweest. De raadsleden kregen dan ook za ken te horen die omwonenden van het winkelcentrum nog niet wisten. Zo blijken burgemees ter en wethouders met het idee te spelen om het nieuw te bou- fiitiek wil dat verbouwing niet te veel aan monument verandert IOND AFKE VAN DER TOÖLEN grote, vierkante garage- n in een monumentale nschuur? Dat is de War- dse monumentencommis- en beetje te veel van het e. Die vindt dan ook dat de tect terug moet naar de te- ifel. Want de bollenschuur het om gaat, direct achter woonhuis aan Dorpsstraat ïoet z'n 'argeloze karakter' rden van commissielid G. Iberg) zoveel mogelijk be ien. nieuwe eigenaar van isstraat 19 wil de schuur ouwen tot drie apparte- Afgelopen zomer riep IDA het college van B en W op om Dorpsstraat 19 zelf pen. Het drieduizend vier- meter grote terrein zou mooie locatie zijn voor de de christendemocraten zo nste supermarkt. Kort op werd de grond gekocht een particulier. De bollenschuur is een door de gemeente beschermd pand, vanwege de cultuurhistorische waarde en de karakteristieke aanblik. Op zich is er niets op een verbouwing tegen, aldus commissielid J- Verbeek: „Ik ge loof dat ik altijd degene ben in deze commissie die vindt dat oude -gebouwen een nieuwe functie moeten kunnen krijgen. En daarvoor moeten concessies worden gedaan." Maar ook weer niet te veel concessies: „Die garagedeuren betekenen een verschrikkelijke achteruit gang." Daar was de rest van de com missie het roerend mee eens. Maar burgemeester I. van der Wel - die de commissie voorzit - voerde aan dat de toekomstige bewoners hun auto wel érgens kwijt moeten kunnen. „In de Dorpsstraat kunnen we geen parkeerders meer gebruiken." En bij het idee van allemaal 'blik' naast het pand gruwde ie dereen. Daarop gingen verschillende alternatieven over tafel. De drie garages zouden in plaats van in de zijgevel in de kopse kant achteraan het pand kunnen ko men, zodat ze onzichtbaar zijn vanaf de straat. Of er zou een los garagegebouwtje op het achterterrein moeten komen. Daar staat nu nog een loods, maar die wordt gesloopt. Met dat laatste idee zal de opdracht gever niet blij zijn, zoals giste ren bleek uit de woorden van zijn architect. De eigenaar heeft het voornemen om het achter terrein te bebouwen, al zijn er nog geen concrete plannen, zo liet hij weten. Al viel de monumentencom missie gisteren het meest over 'die vreselijke garagedeuren', er waren nog wel meer op- en aanmerkingen over het ont werp. De strenge symmetrie van deuren en ramen doet te veel af aan het karakter van de bollenschuur, zo vond de com missie. „Dit is een industrieel gebouwtje geweest, dat in de loop der jaren al naar gelang de De bollenschuur aan de Dorpsstraat moet ook na de verbouwing tot appartementen z'n 'argeloze karakter' behouden, vindt de Warmondse mo numentencommissie. foto dick hogewoninc gelegd. Dat is op zichzelf al po sitief. De CDA-fractie wil echter een beroep doen op het college om deze mensen te ondersteu- Horlings suggereerde dat de gemeente met het sociaal hulp fonds kan bijspringen om de asielzoekers eten te geven. Ook kan de gemeente gratis een sporthal ter beschikking stellen. „Wij vragen u niet het gat te re pareren dat de nationale over heid laat vallen door deze men sen zonder meer op straat te zetten. Wij vragen u wel de ruim tweehonderd Voorscho tense vrijwilligers, die zich voor de opvang van deze mensen in zetten, niet ook nog eens in de kou te zetten." De Dublin-claimanten wach ten in Nederland tot het mo ment dat hun asielaanvraag in een ander Europees land in be handeling wordt genomen. Ze zijn legaal in Nederland, maar krijgen geen geld of dak boven hun hoofd aangeboden van de rijksoverheid. Volgens de Voor schotense CDA-fractie 'werke lijk mensonwaardig van onze paarse regering'. Financiële steun wordt door de kerken waarschijnlijk zeker op prijs gesteld. D66 boos over besloten vergadering wen passagegebouw aan te passen: het hoge gedeelte van het nieuwe pand zou moeten worden opgedeeld in een aan tal 'woontorentjes'. De Oegstgeestse democraten - die zelf dinsdag waren verhin derd - vinden dit niet in de haak, met name omdat het col lege van B en W heeft beloofd dat alle omwonenden en win keliers goed op de hoogte wor den gehouden via de zogeheten klankbordgroepen. „Het lijkt al lemaal heel open", schrijft Hoogland. „Edoch, wat lezen we in de krant? De pers en de burgers worden geweerd uit de raadzaal." D66 is niet de enige partij die kritiek heeft op de gang van za ken. Collegepartij Progressief Oegstgeest nam al direct na de vergadering afstand van de be slotenheid. „Om iedere indruk te vermijden dat we achter ge sloten deuren iets met elkaar zitten te doen", zoals fractielei der M. Noort het noemt. Frac tievoorzitter L. van Haeften van Leefbaar Oegstgeest heeft meer begrip voor de vertrouwelijk heid. „Het was niet meer dan een informele brainstorm-bij- eenkomst. En daar zijn er zo veel van." Makelaardij .juist dat plekje telefoon 071 5120006 Fick makelaardij B.V. Doezastraat 21, 2311 GZ Leiden noodzaak is aangepast: een openingetje erbij, een openin getje eraf. Volgens dit plan staan alle deuren en ramen strak in het gelid", zei Tegel berg. „De rommeligheid moet eigenlijk een beetje terug", vond ook F. Robers. Opdrachtgever, architect en gemeente gaan met dit alles in het achterhoofd nog eens over- WARMOND JUDY NIHOF Extra kleedkamers, verlichting op één veld en een eigen club gebouw. De gemeente War mond gaat ervan uit dat die wensen van handbalvereniging Warmunda te vervullen zijn in sportpark Overbos, de huidige locatie van de handballers. Ver plaatsing van de club naar een nieuwe plek gaat de gemeente wel onderzoeken,- maar dit wordt waarschijnlijk te duur. Dat liet burgemeester I. van der Wel gisteravond doorscheme ren tijdens de raadsvergade- De Warmondse politiek rea geerde opgelucht op het ak koord dat de gemeente, hand balvereniging Warmunda en tennisvereniging Overbos na langdurig en soms moeizaam overleg hebben bereikt over de knelpunten in sportpark Over bos. Zo krijgen de tennissers hun vurig gewenste zesde baan op een veld dat soms door de handbalclub wordt gebruikt. In plaats daarvan mogen de hand ballers voor speciale activiteiten gebruik maken van een voet balveld. Maar het belangrijkste voor Warmunda is de toezegging van de gemeente om te zoeken naar een oplossing voor de proble men van de handballers, die dringend behoefte hebben aan meer kleedgelegenheid, verlich ting op één veld en een eigen clubgebouw. „Dat is een in spanningsverplichting en daar tü ik zwaar aan", aldus Van der Wel, die de problemen wel 'te gen zo min mogelijk kosten wil oplossen'. „Voor tennisvereniging Over bos is een oplossing gevonden, voor handbalvereniging War munda komt er een oplossing." vatte G. Slingerland, fractie voorzitter van Progressief War mond de stand van zaken sa men. De raadsleden prezen burgemeester en wethouders voor het bereikte akkoord in de slepende kwestie.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19