Het diepste fundament van mijn leven is Kerk Samenleving Bestuur hervormde synode herbenoemd Dominee Visser bang voor 'seksuele VRIJDAG 29 JANUARI 1999 u deLeidsch Dagblad ANNO 1899 ANNO 1974 Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te stu ren naar het Leidscn Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. Hoofd Anglicaanse Kerk bezoekt Syrië 'Dreigende kerkscheuring maakt komend jaar zwaar' De hervormde synode heeft donderdag het voltallige synodebestuur herbenoemd. De leden zijn net als vorig jaar ds. B. van Vreeswijk (voorzitter), ouderling J. Sick- Vernhout (vice-voorzitter), ds. E. Hefting (assessor secundus) en ouderling C. Kon- weg (assessor tertius). De synode heeft in het licht van de grote problemen in hervormde kring rond het Samen-op-Wegproces voor continuïteit ge kozen, constateerde Van Vreeswijk. Een dreigende kerkscheuring als gevolg van toenemende bezwaren van behoudende hervormden tegen de kerkfusie met gere formeerden en lutheranen zal het komende jaar volgens de preses tot een zware perio de maken. „Wij zijn er verantwoordelijk voor dat onze kerk in alle toekomstige ont wikkelingen een eenheid blijft", zei de pre dikant uit Veenendaal. In juni behandelt de synode voorstellen van tegenstanders van de kerkfusie voor behoud van de eigen, rechtzinnige identi teit in de verenigde kerk. Ook het afgelopen jaar was voor het synodebestuur „zorgelijk, moeilijk en erg zwaar", zei Van Vreeswijk. Vooral de afwijzing van de naam Ver enigde Protestantse Kerk in Nederland door de hervormde synode leidde tot on rust. Door onderlinge onenigheid tussen de fusiepartners is er nog geen naam voor de nieuwe kerk gevonden. „Maar er zijn ook momenten waarop ik er vreugde aan beleef', zei Van Vreeswijk over zijn voorzitterschap. De benoeming van een lid van de behoudende Gerefor meerde Bond tot synodepreses kwam vorig jaar voor sommigen als een onaangename verrassing. Van Vreeswijk concludeerde uit zijn her verkiezing dat de verzuchting 'het is een Bonder. wat moet dat worden', tot het ver leden behoort. Damascus Het geestelijk hoofd van de Anglicaanse Kerk, aarts bisschop George Carey van Canterbury, brengt tot en met zon dag een bezoek aan Syrië. Hij zal zaterdag een ontmoeting heb ben met de Syrische president Hafez al-Assad. Carey bezoekt verder verscheidene oude islamitische en christelijke plaatsen. Ook staan diverse ontmoetingen met Syrische autoriteiten en islamitische en christelijke geestelijken op het programma. De Anglicaanse Kerk telt. verdeeld óver 160 landen, ongeveer ze ventig miljoen gelovigen. Op de foto heeft Carey in de Hananev- ah-kerk in Damascus een ontmoeting met de leider van de Sy- risch Orthodoxe kerk, de bisschop van Jeruzalem en de secreta ris-generaal van de raad van kerken in het Midden-Oosten. foto AP Mariene Bos bij Women's Aglow alphen aan den run 'Een veelzijdige vrouw met een grote liefde voor Gods woord.' Zo omschrijft het Alphense Women's Aglow Mariene Bos, die op de avond van 2 februari spreekt in de Ma- ranathakerk aan de Raadhuisstraat 82. De vrouwensamenkomst begint om acht uur met het zingen van opwekkingsliederen. Aartsbisschop ontkent misbruik londen De rooms-katholieke aartsbisschop John Ward, die dinsdag werd aangehouden op verdenking van seksueel mis bruik. ziet af van alle publieke optredens totdat de zaak is opge helderd. Hij blijft wel het bisdom besturen. Ward, aartsbisschop van Cardiff, zou in de jaren zestig een 6-jarig meisje hebben misbruikt. Hij was in die tijd priester in de Londense wijk Peck- ham. De aanhouding volgde na een bericht in de sensatiekrant News of the World. Ward is niet in staat van beschuldiging ge steld. Hij is op borgtocht vrijgelaten. De woordvoerder van de geestelijke zegt dat het neerleggen van zijn openbare verplich tingen het verstandigste is wat Ward kan doen. Het is boven dien in overeenstemming met aangescherpte afspraken over hoe te handelen in geval van misbruik. De aartsbisschop (70) ontkende na zijn voorlopige vrijlating alle beschuldigingen. China geeft ruim 20 miljoen bijbels uit peking Sinds de versoepeling van zijn religieuze politiek eind jaren zeventig heeft China meer dan 20 miljoen exemplaren van de bijbel uitgegeven. Dat meldt het staatspersbureau Nieuw China. Sinds het begin van dit decennium is de bijbel uitge groeid tot een van de populairste boeken in China. Volgens offi ciële cijfers telt de Volksrepubliek 14 miljoen christenen, onder wie 10 miljoen protestanten en 4 miljoen katholieken die tot de door de staat erkende Patriottische Katholieke Kerk behoren. Naar schatting twee keer zoveel pausgetrouwe katholieken zijn lid van de ondergrondse Katholieke Kerk. Iedere christen heeft het recht twee exemplaren van de bijbel te kopen. Het gaat dan om bijbels die zijn uitgegeven onder controle van de Patriotti sche Kerk. India onderzoekt moord op zendeling new delhi De regering van India heeft besloten een commissie in te stellen die de moord op een Australische zendeling en zijn twee zonen onderzoekt. De drie werden vrijdag in het oosten van India vermoord door aanhangers van de radicale hindoe organisatie Bajrang Dal. De auto waarin de drie sliepen werd in brand gestoken. Minister van defensie George Femandes nam de beslissing om een onderzoekscommissie in te stellen nadat hij en twee collega's de plaats des onheils hadden bezocht. „De regering is bezorgd over wat er gebeurt in verschillende delen van het land", verklaarde hij. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE S A. de Vries te Raalte. die dit KERK beroep heeft aangenomen. Beroepen: als predikant voor bui- GEREFORMEERDE GEMEENTEN tengewone werkzaamheden (Pas- Beroepen: te Haamstede, H. Paul tor Psychiatrisch centrum 'St. te Oostkapelle. Franciscushof' locatie Zwolle): rotterdam/lunteren anp De invoering van een landelijk registratiepunt voor predikan ten en kerkelijk werkers die zich schuldig hebben gemaakt aan seksueel misbruik, is een vorm van 'seksuele inquisitie'. Dat schrijft de Rotterdamse dominee Hans Visser in een telegram aan de synoden van de Hervormde, Gereformeer de en Lutherse Kerken. De gezamenlijke synode buigt zich vanavond in Lunte- ren over de nota Schuilplaats in de wildernis, die de instel ling van het meldpunt Visser roept de synode rapport niet in de vorm aan te nemen, is volgens hem schreven vanuit de slachtoffers. Ook meent de predikant dat de term eel misbruik gedefinieerd. „De nota een seksuele bekromp die ertoe kan leiden mand meer een kind bol durft te aaien, of om een volwassene dfvy e< slaan", zegt Visser. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging vi het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,- k dip betaling. IS VERZENDING PER POST r 071-5356 356 Voor abonnementen die per post (binn worden verzonden geldt een toeslag >d IT portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETT Voor mensen die moeilijk lezen, slee hebben of blind zijn (of een andere chet a. i. red leeshandicap hebben), is ei Duin en Bollenstr van het regionale nieuws uit het LetjK chef sportredactie Dagblad op geluidscassette beschikt evr£ chef Rijn- en informatie 0486-486486 Veenstr. (Centrum voor Gesproken Lectuur, ■kol ZIEKENHUIZI ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111 moest gewond en met een ontzette kaak het huis verlaten. Op de één of andere manier werd ik ook heel vaak geconfronteerd met mensen die de meest verschrikkelijke ziektes hadden. Als je dan zo jong bent, word je wel in het diepe gegooid. Ik heb er heel hard gewerkt, maar het beste compli ment wat je daar kon krijgen was: tjsa, dat wordt een goede dominee. Met de nadruk op 'wordt'. En dan dacht ik: verdorie ik ben toch al dominee. Nu ik veertig ben begrijp ik waarom ze dat zei den. Ik denk dat je niet alleen je werk goed moet doen als dominee, maar dat het ook een enorm voordeel is om levenservaring te hebben - dat je getrouwd bent, kinderen hebt, en dat je bijvoor beeld weet hoe het is als je ouders overlijden. Kortom, je bent geen groentje meer. Ik vond het als vijfentwintigjarige ook altijd moeilijk om bij een ruzieënd echtpaar te bemiddelen. Met wat voor een gezag spreek je dan? Goed, je bent do minee en je doet je best. Ik werd ook geaccep teerd. Maar nu ik ouder ben, is het makkelijker. Niet dat ik nu zoveel beter ben, ik heb gewoon meer levenservaring. Je wordt milder en wijzer. Je staat niet zo snel ergens gek van te kijken. Na Munnekezijl werkte ik in Ierseke. Weliswaar een groter dorp van zo'n 6000 mensen, maar ook weer met ongeveer 500 gemeenteleden. Ik heb daar een mooie tijd gehad. De mensen in Ierseke zijn echte rondborstige Zeeuwen, maar dan zon der de bekende geslotenheid. En nu werk ik ruim Zaterdag 28 Januari Dinsdag 29 januari Omdat hij zelf werd ge boren en getogen in een tuindersgezin te Ba- rendrecht, voelt Koos Staat zich bevoorrecht te mogen dienen als dominee van de Gere formeerde Kerk in Rijnsburg, nog steeds een dorp van bollen en bloemenkwekers. Koos studeerde theo logie in Amsterdam (VU) en heeft het pre dikanten vak in de praktijk mogen le ren in de Friese mi- nigemeente Munne kezijl. Daarna diende hij in Ierseke in Zee land. In de veel grote re gemeente Rijnsburg deelt hij de verant woordelijkheid van het predikambt met vijf collega dominees. Hij schetst zichzelf als 'een orthodoxe, blije christen'. door ONNO VAN 'T KLOOSTER Ik vond de kerk altijd leuk. Gek is dat hè? Ik heb er nooit een hekel aan ge- had. Al heel vroeg, rond m'n zevende jaar, dacht ik: 'wat lijkt het me gewel- dig om dominee te zijn'. Ik speelde zelfs domineetje. Dat was de wens van mijn hart. In de tijd waarin ik werd grootgebracht was gelo ven niet stoer. Maar ik was ook niet zo stoer. Ik heb een moeilijke jeugd gehad. Er leefde bij mij een enorme angst om verloren te gaan - in de hel te komen. Als student was ik betrokken bij de Navigators. Dat was een evangelisatiebeweging, te vergelijken met Youth for Christ, die hoofdza kelijk onder studenten actief was. Christus ken nen en bekend maken - ik was daar behoorlijk fanatiek in. Enerzijds kijk ik met plezier terug op die periode. Anderzijds moet ik bekennen dat ik het toen allemaal veel beter wist dan nu. Het diepste fundament van mijn leven is God, daar twijfel ik geen moment aan. Maar naarmate ik ouder word en meer te maken krijg met de problemen van mensen, kan ik steeds minder snel zeggen: 'zo zit het, en dit is de oplossing'. Ik ben bescheidener geworden. Als ik brochures lees die ik destijds heb geschreven, schrik ik. Want ik wist zo goed wat er allemaal fout was. God houdt van mensen, dat is nu de rode draad in mijn werk en preken. Misschien heeft dat ook iets te maken met mijn vroegere angst om verlo ren te gaan. Volgens mij moet een dienst ook ge zellig zijn. Een warme sfeer is belangrijk. Wan neer ik de ernst van een boodschap moet onder strepen, zal ik ook nooit dreigen met de hel, maar juist wijzen op de enorme onbegrijpelijke liefde van God. Na m'n studie heb ik een rondgang gemaakt langs allerlei kleine gemeenten. Hartstikke leuk. Ik kreeg een aantal beroepen waaruit ik moest kiezen. Uiteindelijk ben ik naar de gemeente ge gaan die al het langst zonder dominee zat: Mun nekezijl in Friesland, met maar 550 inwoners, waarvan er ruim 400 gereformeerd waren. Ik ben er vijf jaar dominee geweest. Uiteraard was ik de enige dominee van het dorp, vandaar dus ook een beetje de dominee van de hervormden. Ik kom er elk jaar nog om te zien hoe het iedereen vergaat. Munnekezijl was bepaald geen paradijs. Je zou zeggen: zo'n kerk op het platteland, daar gebeurt niets. Het is er zo rustig, zo idyllisch, zo pasto raal, zo landelijk. Dat moet ideaal zijn. Nu was het wel een leuke gemeente, maar ik er heb er de meest wonderlijke dingen meegemaakt. Een ca techisant van mij bijvoorbeeld schoot, waar ik bij stond, met een buks op z'n vader. Gewoon om dat hij kwaad was. Ik heb meegemaakt dat ik werd opgebeld door de vrouw van de plaatselijke winkelier, die nogal graag dronk, met de vraag of ik toch alsjeblieft wilde komen. Ik was vijf- zes entwintig jaar, niet ouder. En die man wordt zo agressief dat hij mij letterlijk het huis uit bokst. Ik NOORDWIJK Een lang aanhoudend geklingel der raadhuisklok. En dat Vrijdag 's middags om 12 uren! Brand was er niet, voor 't afkondigen der „ge boden" de dag niet. In een oogwenk een massa pu bliek, natuurlijk, 's middagsom 12 uren. Daar treedt een onzer dienaren der H. Hermandad naar buiten en begint iets voor te lezen. Na eenige oo- genblikken luisterens moppert een grappenmaker.- ,,Nou mag-je niet eens meer een huis bouwen mid den op de straat" en verwijdert zich. Zijn voor beeld wordt dra door veelen gevolgd, zoodat ten laatste de lezing enkel geschiedt voor de rondflad derende musschen en kraaien.... Maar aan de wet is voldaan: de nieuwe politie-verordening is den vol- ke bekend gemaakt op den 27sten Januari 1899. LEIDEN Van eene opening der IJsbaan, alhier, is naar wij hoorden, nog geen sprake. De wind van gis teren en eergisteren heeft groote wakken doen ont staan en daarbij is het gras door het zoele water zoo lang geworden, dat bij eene mogelijke opening de leden niet verwonderd moeten zijn als die grasjes altemaal kleine gaatjes in het ijs doen ontstaan. Dat zou nog minder zijn, als wij eerst maar eens schaat- senreden! Maar wij vreezen, Maandag weer andere maan, maar... neen, dat is waar ook, dat hemelli chaam heeft met het weer niets te maken. GEMENGD NIEUWS In een der groote gevange nissen van ons land werd dezer dagen iemand met het cellulaire rijtuig binnengrbracht: de man moest enkele dagen hechtenisstraf ondergaan. Bij het uit stappen van den wagen tast hij in den zak en geeft den koetsier een fooitje. KATWIJK/WARMOND „Er zit ten hele goeie kinderen tussen", zegt de in Katwijk wonende Ma rokkaan M. Sanhaji, die zich vanwege zijn moeilijk uit te spre ken naam Fafa laat noemen. Sanhaji is de redder in nood ge worden van het Warmondse jeugdcircus Atleta, dat gedoemd was per 1 januari zich zelf op te heffen. Gebrek aan bekwame lei ding was de oorzaak. Kennis van het circus kan men Sanhaji, die aan de Leidse Zoe- terwoudseweg een functie ver vult op de röntgenafdeling van de Nederlandse Electro Maat schappij, niet ontzeggen. Bijna twaalf jaar heeft hij met diverse circussen, o.a. Krone en Boltini, de wereld rondgereisd als grond- acrobaat. „Over een paar maanden ko men we met een goed program ma. Maar eerst moeten we goed trainen". In Warmond is men reuze enthousiast over de hulp van Fafa. „Als je ziet wat hij in twee trainingen al heeft bijge leerd, het is gewoon fantas tisch", vertelt de achttienjarige Aad van Moorsel, die zeven jaar RCL-aanvoerder Bas Ederveen (rechts) op weg naar de eerste treffer. Zijn voorzet zal even later door Ab Braat doeltreffend worden afgewerkt. De NDSM-verdediger tracht (tevergeefs) het naderend onheil te voorkomen. Uit eindelijk won RCL met 3-1 van NDSM en krijgt daarmee weer aansluiting met de kopgroep in de tweede klasse A. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD deel uit maakte van het jeugdcir cus en die nu voor de opbouw van het materiaal zorg draagt. „We gaan er weer een goed cir cus van maken". Aan de kinderen van Atleta zal het niet liggen. Die kunnen van de trainingen al nauwelijks ge noeg krijgen. DEN HAAG In 1973 zijn onge veer 17.000 kinderen minder geboren dan in 1972. Voor het eerst sinds 1942 zijn er vorig jaar minder dan 200.000 ge boorten geweest. drie jaar in Rijnsburg. Rijnsburgers zijn ge mensen. We passen bij elkaar. Ik hou ervazijl op straat 'hoi' te zeggen, een praatje te ma n^e Zelf kom ik ook uit een soortgelijk dorp, it kwekers, tuinders en handelaren. We "orc kaar. Ik sriap het leven - weet wat het is zo'n klimaat te leven - en voel me dus alsfeuw in het water. Het is voorrecht om hier donD0 mogen zijn. Dat meen ik echt. Het is een grote gemeente. Vandaar - en ook goed - dat ik hier in een team werk predikanten. Van tevoren had ik nooit dat zoiets zou werken. Maar het blijkt de één fungeert als een samenbindende de ander zich meer bekommert om de waarheid. Je corrigeert elkaar dus, waar We hebben allemaal onze eigen wijk. En naast een specialisme. Ik doe het Prachtig. Niet omdat ik zelf nog jong ben al veertig. Ik ben wel jong van hart. De vraag bij jongeren is niet zozeer niet naar de kerk komen, maar waarom komen. Jongeren zijn selectief. Ze komen tijd. Dat past ook bij deze maatschappij, zoveel te kiezen is. Mijn ervaring is dat ze voor echtheid, warmte en voor een duidelijke boodschap. Ook al zijn ze het niet met je eens - ze willen graag met je in discussie - je moet een dui delijke identiteit hebben. «■n ïrssstwsSiSl sfwf'

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16