eiden Regio i Vogelwijk: in Nieuweroord maximaal 300 asielzoekers Een Leidenaar in Kaninefaatenland duin egatief oordeel snijdt gégeschool in de ziel' Politiek akkoord met hoogbouw Bachstraat EWR-pand Leiden-Noord beschikbaar voor moskee Blikvangers kunnen aanbod amper verwerken Bewegingsonderzoek ouderen iA WEGMAN, 071-5356414, PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 r Oth iG 29 JANUAR11999 tieterdaad betrapt Hij stond al op de ladder, klaar om het bovenraampje keuken open te breken, toen de politie arriveerde. Even >or hadden de agenten een melding binnengekregen dat d zich verdacht ophield aan de achterzijde van een huis Willem de Zwijgerlaan. Hoewel op heterdaad betrapt, ile man nog een poging om te vluchten, maar dat lukte ij werd met fiets en inbrekerswerktuigen meegenomen et bureau. Daar bleek het te gaan om een 30-jarige Leide- :en goede bekende van de politie. s leeggehaald Dieven sloegen gisteren hun slag in een woning aan de d van Beinumstraat. Na het forceren van de deur door- in zij het hele huis. De buit was aanzienlijk: twee televisie- llen, twee videorecorders, computerspelen, een stereoto- eding, drank, ringen en een bedrag vein 6000 gulden. tie zoekt getuige In verband met de reconstructie van een ongeval op de .eibrug, waarbij op 11 januari omstreeks 11.00 uur een 61- Leidenaar om het leven kwam, is de politie op zoek naar tuige. Het betreft een man van tussen de 50 en 60 jaar met ijs haar en een lengte van ongeveer 1.65 meter. Hij reed op >nkere fiets met grijze fietstassen. Hij verliet de plaats van ;eval met de mededeling 'dat hij naar het ziekenhuis' De politie verzoekt deze getuige contact op te nemen mmer 071-5258888. [riten slaan dubbelslag Twee agenten sloegen vannacht bij het surveilleren een èlslag. Eerst greep het duo een 16-jarige jongen in de kraag 1 het station een fiets wilde stelen. De jongen had met een Ischaar het slot reeds doorgeknipt. Later hield het tweetal ^Beestenmarkt een 19-jarige Voorschotenaar aan. Ook die lezig een fiets te ontvreemden. (tick café over Schiphol Grand café 'de Burcht' houdt zondagmiddag een politiek ver Schiphol. Aan het debat nemen M. Vos, Kamerlid voor Links, wethouder A. Pechtold en R. de Wever, voorlichter :hiphol deel. Het politiek café begint om drie uur. De Tijd baseert zich op oude gegevens I Omwonenden willen niet dat er langer dan vijf jaar een asielzoekerscentrum in de voormalige zusterflat Nieuweroord wordt gevestigd, foto taco van der eb DNNO HAVERMANS noemt voorlichter R. het negatieve oordeel /De Tijd over de Hoge- Leiden. Het weekblad :eert Leiden als een van Ut - ffhtste hogescholen van 1 and. Alleen de Christelij ks I eschool Ede en de Gere- rde Hogeschool Zwolle nog beroerder in een king van visitatierappor- de afgelopen vier jaar. snijdt ons een beetje in aldus Kofman. ,,En het terecht. We hebben het rijsprogramma op basis visitaties juist helemaal ooid. De inspectie, die •r komt beoordelen, was ite keer heel enthousiast zijn de studenten ook. jk slaat HP/De Tijd de jehoorlijkmis." Kofman ontkent niet dat de hogeschool de afgelopen jaren flink wat kritiek heeft moeten slikken in de wettelijk verplichte onderzoeken naar de kwaliteit van het onderwijs. ,,Het was niet zo heel goed bij ons. We hadden te lang op onze lauwe ren gerust. Maar we hebben een tussensprint ingezet. De oplei dingen zijn beroepsgericht ge maakt door in de praktijk te on derzoeken wat onze studenten moeten kunnen, de studievorm is gewijzigd opdat studenten ac tief studeren en we letten meer op de wensen en behoeften van de studenten. Natuurlijk onder vinden wij hinder van zo'n ver haal in een weekblad, maar ge lukkig kunnen we dat op onze open dag op 10 februari recht zetten. Laat de studenten zelf maar komen kijken hoe goed we zijn." Als het aan de bewoners van de Vogelwijk ligt, dan ko men er na de zomer maximaal 300 asielzoekers in de voormalige zusterflat Nieuweroord: één per kamer. Bur gemeester en wethouders vinden het dubbele aanvaard baar: twee per kamer. Maar volgens de normen van het Centraal Orgaan Opvang Asielzoekers (COA) zou drie per kamer ook nog heel goed kunnen. Het aantal asielzoe kers dat na de zomer het complex aan de Rijnsburgerweg zal gaan bewonen, is op dit moment één van de belang rijkste punten in de onderhandelingen tussen het COA en de gemeente. Haagse Hogeschool, en die is er nog niet uit of ze na de zomer vertrekt of wil blijven. Over het aantal te huisvesten asielzoe kers wordt nog onderhandeld. En ook hoe lang het COA ge bruik zal maken van Nieuwer oord is nog niet bekend, al gaf Van Rij wel aan waar burge meester en wethouders op aan sturen: „Het college verhuurt Nieuweroord liever langer dan tien jaar dan korter dan tien jaar." Voor de omwonenden is een langere termijn dan vijfjaar LEIDEN RUUD SEP Op verzoek van de WD gaf wet houder T. van Rij gisteren in de commissie ruimtelijke ordening een toelichting op de plannen voor het asielzoekerscentrum. Daarbij bleek dat er nog veel onduidelijk is rond het cen trum. Zo is het nog de* vraag of het COA straks naast de hoog bouw ook de verschillende bij gebouwen kan huren. Op dit moment worden die laatste ge bouwen nog gebruikt door de 'onaanvaardbaar'. Los van de onduidelijkheden, was de hele commissie van me ning dat het hoog tijd wordt om de bewoners van de Vogelwijk zo goed mogelijk te informeren over de plannen. Overleg met de buurt is tot nu toe bijna vol ledig achterwege gebleven. Door het gebrek aan informatie draait de geruchtenmachine in de wijk op volle toeren. Ver schillende commissieleden we zen erop dat het voor de accep tatie van het centrum van groot belang is dat de buurt zo snel mogelijk wordt bijgepraat. Van Rij zegde vervolgens toe dat er binnen enkele weken een infor matiebijeenkomst wordt geor ganiseerd. In de discussie over hoeveel asielzoekers er in Nieuweroord kunnen worden gehuisvest, ble ken de WD en LWG/De Groe nen op één lijn te zitten met de omwonenden. Beide partijen vinden dat alle toekomstige be woners van Nieuweroord net als de huidige bewoners allemaal as de eerste minnaar van en een Spaanse officier legentig. Patrick de Ridder graag toneel. In dit geval gelijknamige musical. De rige Leidenaar kan echter gemakkelijk zichzelf zijn. Dstuum- en decorontwer- ds choreograaf, als thea- aker, als organisator. Er een polonaise van activi- „Zo kan ik nog wel even gaan. Ik doe erg veel, om niet kan stilzitten. Ik vind >ok alles leuk." zijn ze vier jaar geleden tij de Kaninefaaten achter- men. De Ridder trad met en 7 op voor de carnavals- figing uit Noordwijker- Met zijn vrouw Annemie- n der Ploeg, die uit 'Kok kerhout' komt. Vandaar. „We voerden een show op, waarin een musicalnummer zat met de Raad van Elf. Die voerde een dans uit. Ik deed de choreogra fie. Dat sprak aan. Zozeer zelfs dat men zei: jij zou een goede zijn voor onze dansmariekes." In eerste instantie hield De Ridder de boot af. Een jaar la ter, toen hij opnieuw in Noord- wijkerhout optrad, werd hem nogmaals gevraagd de dans mariekes in betere banen te lei den. „Het sprak de Raad van Elf aan dat ik voor het instuderen van een nummer met de raad en de dansmariekes maar twee repetities nodig had. Voor mij is dat heel gewoon. Ik houd van snel en niet zeuren. Als ik iets uitleg, houdt de rest zijn mond. Annemieke van der Ploeg en Patrick de Ridder instrueren Noordwijkerhoutse dansmariekes. foto dick hogewóning De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Of het nou iemand van zestig is of van tien. Ze waren allemaal zeiknat van het zweten. Het werd er gewoon ingestampt. Ik eis altijd het uiterste van ie mand." Andersom is dat al evenzeer het geval. „Ik doe niet iets zo maar af. Voordat ik ja zei, ben ik eerst gaan kijken. Ik heb op tredens gezien, banden beke ken en vroeg mezelf af of ik m'n stempel op die optredens kon drukken. Ja dus. Dat is niet eigenwijs. Ik weet wat ik kan. Ik organiseerde meteen een audi tie. Een auditie, vroegen ze me meteen. Ze werkten altijd met een wachtlijst, maar zo werkt het niet. Als iemands benen verkeerd staan, heeft het geen zin dat zo iemand gaat dansen. Ik liet een batterij meisjes op draven en koos een aantal uit. Met die meisjes en degenen die er al waren, ben ik aan de slag De aanpak van Patrick de Rid der - die ooit ook nog voor de Leidse Hutspotten werkte - lijkt haaks te staan op de carnavals- gedachte. Alsof lol trappen abrupt is vervangen door een verbod op lachen. „Dat is zeker niet het geval. Ik noem het lie ver discipline met een lach. Goed kan ook gezellig zijn. Nie mand zal zich bij mij ook hoe ven te vervelen. Integendeel. Ze hoeven bij mij niet na te den ken. Dan ben je weg en gaan ze zich afvragen: vind ik dit leuk, kan ik dit wel? Laat dat denken maar aan mij over. Gewoon meedoen, zeg ik dan, vertrouw me maar, ik zal jullie niet voor schut laten staan. Kennen ze de dans eenmaal en hebben ze die honderd keer herhaald, dan ko men ze erachter dat het zo en zo moet en dat het allemaal wel meevalt. Is het er ingestampt, dan voelen ze zich lekker en ontspannen ze zich. 'Ze' zijn de junioren van 9 tot en met 14 jaar en de senioren van 15 tot en met 20 jaar. Ze oefenen twee keer per week in een eigen ruimte bij het sport en cultureel centrum De Schelft. „Met decors en spie gels. Lekker professioneel. Daar houd ik van. Er waren hier al eerder choreografen geweest, maar die waren er op een gege ven moment op uitgekeken. Ik houd van anders. Van het aan schoppen tegen het professio nele. Van aparte, prikkelende theatrale muziek, waarbij ik me altijd afvraag wat de meiden leuk vinden, maar vooral wat het publiek aanspreekt. We zijn het visitekaartje van de vereni ging." Zelf is hij het nog lang niet zat, zegt hij, aan de vooravond van het carnaval dat in Noordwij- kerhout op 12 februari losbarst. Dat geldt evenzeer voor zijn vrouw, een oud-dansmarieke, met wie hij les geeft. „Ik werk hier nu drie jaar. Met evenveel plezier als de dansmariekes. Zolang ik iets kan bijdragen en nog voor veranderingen kan zorgen, ga ik door. Qua instel ling sluiten de Kaninefaaten en ik volledig op elkaar aan. Ik dacht eerst ook dat carnaval al leen maar bierdrinken en mee- hossen inhield. Maar er wordt iets neergezet op een podium waarop menige artiest trots kan zijn." JAN PREENEN Steen yi -j Bij Leidenaar Dirk I Arend van den Oe ver ging al drie keer een steen door de ruit. Hij wil weg uit de Molenstraat. Hulpfonds A O Ker'<en 'n Voor- I 17 schoten krijgen wel licht geld van de gemeente voor de opvang van asiel zoekers. Ondanks bezwaren van een groot aantal omwonenden is de commissie ruimtelijke ordening gisteravond akkoord gegaan met de bouw van een vijf ver diepingen hoge flat op de hoek van de Bachstraat en de Apol- lolaan. Op die plek komen 47 vrije-sectorappartementen, een kantoor en een gymzaal. De buurt is tegen, omdat de nieu we flat recht tegenover bestaan de hoogbouw komt staan. Veel mensen raken door de nieuw bouw hun uitzicht kwijt. Hoewel de commissie begrip toonde voor de bezwaren van de buurt, stemde toch een rui me meerderheid voor het plan. Daarbij speelde mee dat archi tect R. Knappers in de ogen van de politiek een fraai gebouw heeft ontworpen. Om er iets moois van te kun nen maken, moest overigens wel het oorspronkelijke streven om hier sociale woningbouw neer te zetten worden verlaten. De appartementen zullen straks naar verwachting minimaal 350.000 gulden op moeten brengen. een eigen kamer moeten krij gen. PvdA-fractieleider R. Hille- brand was verrast over de op stelling van de liberalen. „Daar moeten we nog eens over pra ten, misschien kan daar iets moois uit groeien", sneerde hij in de richting van de WD'er R. van der Sande. Een probleem dat nauw sa menhangt met de discussie over Nieuweroord, is de sluiting van het tijdelijke opvangcen trum voor asielzoekers aan de Willem van der Madeweg. In een bestuursovereenkomst met het wijkcomité Meerburg is vastgelegd dat dit centrum op 13 maart van dit jaar de deuren moet sluiten. Het wijkcomité heeft inmiddels wel aangegeven niet keihard aan deze datum vast te willen houden, als de ge meente dan maar de zekerheid kan geven dat de sluiting nabij is. Zo lang de gemeente en het COA nog geen overeenstem ming hebben over Nieuwer oord, zal dat erg moeilijk zijn. „Maar ik denk wel dat we er uit zullen komen." Het wijkonderkomen van Milieu en Beheer staat gepland aan de oostzijde van het pand, aan de kant van de Konings straat. Ongeveer tweederde van het gebouw, grenzend aan de Groenoordstraat kan door de moskee in gebruik worden ge nomen. Haakt de Stichting Moslim Groep definitief af, dan zal de gemeente op zoek gaan naar een andere huurder voor dit deel van het verdeelstation. Alleen M. Vlasveld(LWG/De Groenen) had bezwaar tegen de komst van de moskee. „Leiden- Noord wordt straks een wijk met allemaal moslims waar ie dereen gesluierd over straat loopt", voorspelde zij. Volgens wethouder T. van Rij is de plaats afhankelijk van wat het moskeebestuur zelf wil en vein de vraag waar er plek is-. „En het is natuurlijk zo dat in Leiden-Noord meer mensen wonen die van de moskee ge bruik maken dan rond de Rem- brandtstraat." RUUD SEP Het oude verdeelstation van de EWR aan de Groenoordstraat kan binnenkort onderdak gaan bieden aan de dienst Milieu en Beheer èn aan de Marokkaanse moskee. De commissie ruimte lijke ordening is gisteren ak koord gegaan met de aankoop van het pand en met de be stemming. Over de aankoop van het pand en de eventuele huisves ting van de moskee wordt al meer dan twee jaar gesproken. De Marokkaanse moskee is nu nog gevestigd aan de Rem- brandtstraat, maar het onderko men daar is inmiddels veel te klein. Tot enkele maanden gele den leek het erop dat de Stich ting Moslim Groep in zou stem men met de verhuizing naar Groenoord. Maar door interne verdeeldheid ligt de zaak nu weer open. „We zijn er nog steeds niet uit met de moskee vereniging", moest wethouder T. van Rij gisteren toegeven. LEIDEN ROBBERT MINKHORST De blikvangers in Leiden, net ten waarin inwoners hun lege frisdrankblikjes kunnen mik ken, blijken buitengewoon succesvol. Zo succesvol, dat mensen thuis blikken apart houden en die vervolgens naar de blikvanger brengen. „De blikvangers werken te goed", zegt Jan Scharloo van de dienst milieu en beheer. „Ik vind soepblikken, lege blikken kattenvoer. Dat is niet de be doeling." De afgelopen paar jaren zijn op 'strategische plekken' in de stad de netten neergezet. Doel is om de hoeveelheid zwerfvuil in de perken en plantsoenen en op straat tegen te gaan. Vooral scholieren hebben de naam hun afval niet in een prullenbak te stoppen, maar van zich af te gooien. Daarom staan de blikvangers langs de looproutes naar de scholen. De netten bij station Lam menschans zijn daar een goed voorbeeld van. Jongeren kunnen zo hun leeggedronken blikje frisdrank van een afstandje in het net mikken. Overigens gaat dat geregeld fout, getuige het aan tal blikjes dat nogal eens rondom de blikvanger zwerft. Op plekken waar bijvoor beeld ook glas- en papierbak ken staan, zoals bij het Wag- nerplein en het Kennedyplein, hebben anderen de blikvanger ook ontdekt. Scharloo merkt dat mensen die boodschappen gaan doen, behalve het glas te genwoordig ook het blik bewa ren en dat vervolgens weg brengen. Kennelijk vermoeden ze dat het blik, net als het glas, apart wordt gehouden, denkt Scharloo. „Wij scheiden het blik helemaal niet van het an dere afval, dat gebeurt pas in Rotterdam." De ambtenaar zit met het goede gedrag van de inwoners in zijn maag. „Het is goed be doeld, maar wij hebben er hartstikke veel werk van. We hebben er alleen maar last van." Enkele blikvangers in de stad moet de dienst milieu en beheer om die reden vaker le gen, in plaats van een maal in de week soms drie keer. Voor het onderzoek 'bewegings activiteit bij ouderen' houdt TNO Preventie en Gezondheid in februari twee groepsdiscus sies met ouderen die pas ge stopt zijn met sport of fitness. De bijeenkomsten hebben plaats op woensdag 24 en don derdag 25 februari van 10.00 tot 12.00 uur bij TNO aan de Was- senaarseweg 56 in Leiden. Be langstellenden kunnen zich aanmelden bij M. Stiggelbout, antwoordnummer 10080, 2300 VB Leiden of 071-5181697. Deelnemers krijgen reiskosten vergoed en een WV-bon van 25 gulden. KOM ZATERDAG 30 JANUARI NAAR DE BANENMARKT OP DUINRELL! Voor de leukste seizoen- en vakantiebanen van Nederland moet je in Wassenaar zijn. Duinrell zoekt ieder seizoen weer enthousiaste collega's voor het attractie park, het Tikibad, de receptie, de schoonmaak, het animatie- en recreatieteam, de ingang, de camping, de restaurants, de supermarkt, de keukens en bars. Ben jij servicegericht, ga je graag met mensen om, spreek je naast Nederlands nog een woordje over de grens en heb je geen bezwaar tegen werken in het weekend, dan is werken op Duinrell zeker iets voor jou! w:070-SI SS 326 DUINRELL, DAAR KIKKER JE VAN Ol

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15