Rijp en Groen tuin Zakje aarde zit vol verrassingen De Feng Shui VRIJDAG 29 JANUARI 1999 Salix caprea Kilmarnock: de treur Wat is mooier dan een treur wilg aan de rand van een vij ver. Zelfs in de winter geven de loodrecht naar beneden hangende takken met die op vallende gele kleur een mo numentale aanblik. Er zijn onder de bomen nog vele an dere treurvormen, zoals de treurbeuk en treurberk. Ei genlijk is het een gek woord: treurvormen. Die bomen zijn er niet om over te treuren. Hun natuurlijke groeivorm is daarvoor veel te gracieus en majestueus. Niet alle treurbo men hebben hun aparte groeiwijze van nature meege kregen. We denken hier aan bekende stammetjes met daarop een kroon van neer hangende takken. Vaak wor den daarvoor bodembedek- kende heesters gebruikt. En entje zo'n heester op een on derstam, dan neigen de tak ken bijna automatisch naar beneden. Een goed voorbeeld van een geënte treurvorm is nde wilg. FOTS de Kilmarnock (treurende j! wilg, dus geen treurwilg).! katjes zijn opvallend groot zilverwit. Ze zijn al in febn te zien. Later in het seizoe j. maart/april, tooien die kal zich met goudgele meeldi den. Wanneer de bloei vo< s bij is - de katjes vallen dan e naar beneden - moeten al takken tot een lengte van j: twee/drie centimeter won teruggeknipt. Het pruikje groeit binnen zeer korte tij Q. weer tot een volwaardige kroon. De ranke twijgen to en zich het volgend vooija weer met katjes. De wilg - houdt wel van water. Wan neer een Kilmarnock in ee 1 kuip op het terras wordt g( c zet. dan moet die kuip wel x groot zijn dat de potgrond een hoeveelheid water in voorraad kan hebben. Biji boompje van tachtig centi0 meter past een kuip van m j nimaal tien liter. al dan niet in vorm gesnoeid en over de keuze van bakken en potten met beplanting wil ik het hier niet hebben. Dat is een hoofdstuk apart. Maar ik zie wel veel mogelijkheden voor het in vullen van de resterende ruimte die zomer en winter groen moet zijn en liefst ook weinig onderhoud vragen. Ik zal het hebben over grondbe- dekkers en beginnen met een aantal soorten die ik zelf be proefd en goed bevonden heb. Daar is op de eerste plaats de onovergroffen klimop. Hedera helix, waarvan veel soorten be staan. De snelst groeiende is de donkergroene met groot blad die men met succes door kan laten lopen in of op de afschei ding van de tuin. IGeinbladiger en lichter getinte soorten klim op groeien iets langzamer maar zien er speelser uit. Men kan gewortelde stekken kopen maar ook zelf meteen wat takjes van klimop planten op korte af stand van elkaar in de grond steken, 80 doet het als we dat in het voorjaar in rulle grond doen. Een goede tweede is de Pachy- sandra terminalis, mooi don kergroen, goed afdekkend en in de zomer getooid met sierlijke witte bloemen. Mits redelijk dicht geplant bedekt deze soort in één jaar een vlak, al zal men het eerste jaar, net als bij alle prille bodembedekkers nog moeten wieden. Ja, met de hand! Op een niet al te zonnig terrein is de Waldsteinia ternata on overtroffen. Is heel mooi licht groen, met sierlijk ingesneden blad en heldergele bloempjes. Blijft zeer laag en woekert als de beste. Eventueel ook in de schaduw. Op een zonnige plaats met redelijk droge grond woekert bij mij de Duchesnea indica, in sommige tuinboeken nog aangeduid met Fragaria in dica, niet gek want deze plant is familie van de aardbei, heeft vruchten die erop lijken maar smakeloos zijn, al zijn merels er dol op. Genoemd moet ook worden de altijd donkergroene maagden- palm, Vinca minor, met mooie lichtpaarse bloemen, maar wat slordig van groeiwijze zo dat onkruid er af en toe een kansje tussen ziet. Dan alle soorten dovenetels, Lamium, de boel in een minimum overwoekeren weet elke tuinliefhebber. Resten nog de wat ruigere en hogere grondbedekkers: de laagblijvende struiken en coni feren. Ik noem er een paar op voor degenen die daarvoor be langstelling hebben: Juniperus horizontalis, Euonymus fortu- nei, Cotoneaster hoprizontalis, Gaultheria procumbens. Er zijn er nog meer maar dit lijkt me keuze genoeg. Het gaat er maar om dat grote vlakken grond op een natuurlijke, milieuvriende lijke, weinig bewerkelijke en groene wijze worden bedekt. ALEX VAN HOOF Een zak potgrond kopen is er niet eenvoudiger op geworden de laatste jaren. Het aanbod is zo fors gegroeid, dat veel men sen niet weten wat te kiezen. Een beetje tuincentrum heeft potgrond voor zuurminnende, groene en bloeiende planten, maar ook zakken aarde voor de azalea, buxus, begonia, fuchsia, en nog tientallen andere plan ten en struiken. En bijna elk soort is ook weer verkrijgbaar met of zonder bepaalde be standdelen die de waterverde ling regelen. Een kleine verken ning. Het roer moet worden omge gooid. ..Het kan zo niet langer: het is de laatste jaren te ver doorgeschoten, waardoor tuin- liefhebbers niet meer weten welke potgrond ze moeten aan schaffen. Er bestaat zelfs speci ale grond voor bomen", zegt marketingdirecteur John Moes van potgrondfabrikant Baren- brug Tuinproducten uit het Drentse Yde. Hij verklaart: „De onstuimige groei is mede ver oorzaakt door de hevige con currentie tussen producenten van potgronden." Om niet ach terop te raken, bedacht Baren- brug Tuinproducten de zoge noemde Park Premium pot grond waardoor een vochtmin- nende plant drie tot vier dagen zonder water kan. „De Park Premium is ontwikkeld, omdat menigeen vaker een kortere va kantie neemt. Vlak voor de reis moet de plant water worden ge geven en de potgrond regelt vervolgens een gestage afgifte aan de wortels. Bij thuiskomst ziet de plant er toch gezond uit." Uniek is Park Premium niet, want de meeste fabrikanten maken ook zoiets. Fisoflow bij voorbeeld is de naam die Asef B.V. aan een soortgelijke pot grond gaf. Daarnaast maakt Asef, een van de grootste Ne derlandse fabrikanten, onder meer speciale potgrond voor cactussen, orchideeën, varens, bonsaibomen, geraniums, ro dodendrons, fuchsia's en ro zen. Verder kan de liefhebber kiezen uit zaai- en stekpot- grond, potgrond voor planten die in een mandje aan de muur zijn te hangen (de hanging bas ketpotgrond). vijverpotgrond en potgrond met osmocote. Deze osmocote bestaat uit klei ne mestkorrels met een af breekbare biologische laag. Wanneer water de korrel bin nendringt, lossen voedingsstof fen op en komen ze vervolgens geleidelijk vrij. Hierdoor is bij mesten de eerste zes maanden na het verpotten niet nodig. Intratuin, een landelijke keten van tuincentra, heeft recentelijk het mes gezet in de diverse soorten potgrond. „Wij hebben een middenweg gekozen", ver telt een communicatiemede werker van dit winkelbedrijf. .Alleen universele potgrond, potgrond voor hanging baskets, zaai- en stekgrond, cactusaarde en kokospotgrond worden door ons verkocht. Voor tuinliefheb- bers is dit fors ingekrompen as sortiment nog redelijk te over zien." Hoewel er opvallende verschil len bestaan tussen de soorten potgronden, hebben ze alle maal hetzelfde nut: planten en struiken een nieuwe en voe- dingrijke bodem bieden, water makkelijker kan worden afge voerd. Een plantenbak met aar de waarin water slecht wordt vastgehouden, is een signaal om potgrond te vernieuwen. Goede potgrond bestaat name lijk voor een groot gedeelte uit afgegraven veen en een belang rijke eigenschap hiervan is het absorberen en langzaam af staan van water. Het veen voor potgrond wordt voornamelijk gewonnen in Scandinavische landen, de Bal- tische staten, Duitsland en Ier land waarna het vervolgens in fabrieken met voedingsstoffen zoals lavazand, boomschors, zand, klei of gedroogde koe mest wordt vermengd. In Ne derland wordt op deze wijze jaarlijks ruim vier miljoen ku bieke meter potgrond gemaakt: we behoren hiermee tot de grootste potgrondproducenten en -exporteurs ter wereld. Van de binnenlandse afzet gaat het merendeel naar professionele planten- en bloemenkwekers; de rest is in handzame vijf tien-, of veertig literzakken die te koop zijn bij onder meer tuincentra en bouwmarkten. Deze winkels zien de afeet toe nemen. Marketingdirecteur Moes: „De vraag van de plantenliefhebber naar potgrond stijgt al geruime tijd en opvallend is dat vooral de kwalitatief betere en duurde re soorten in trek zijn." Voor zowel de duurdere en voordeli gere zakken moet overigens binnenkort meer worden be taald, omdat er dit jaar minder veen voorhanden is. De hevige regenval die het afgelopen na jaar veel wingebieden teisterde, heeft veen behoorlijk vochtig en zwaar gemaakt, waardoor er minder grond is afgegraven. Schrikbarend duur wordt de zak potgrond niet: de prijzen stijgen hooguit met enkele kwartjes. Daarnaast lanceren vooral bouwmarkten geregeld acties waarbij drie zakken voor nog geen tien gulden worden verkocht. Doorgaans hebben die spotgoedkope zakken pot grond echter geen keurmerk en zijn ze van twijfelachtige kwali teit. Een zak met keurmerk, dat op de verpakking moet staan, biedt meer zekerheid. Voor pot grond bestaan er twee soorten: een Goedmerk dat ook voor veel andere producten wordt toegepast en de Regeling Han dels Potgronden (RHP) waar van de keuringseisen alleen zijn toegesneden op potgrond. De RHP-eisen zijn wat strenger. „In een zak zonder RHP-keur- merk zal ik mijn hand niet ste ken", zegt Wim van Schie, die hoofd is van het bureau dat het RHP-keurmerk afgeeft. „In pot grond waarop niet ons keur merk staat, kunnen zelfs meta len en giftige stoffen voorko men." Om risico's te vermijden heb ben vrijwel alle grote fabrikan ten hun potgrond laten toetsen volgens RHP-normen. De vraag is echter hoe onafhankelijk de ze keuringsinstantie is, want de aangesloten producenten fi nancieren de instelling en ze stellen gezamenlijk de toet singseisen op. „Dat zit wel snor", zegt Van Schie, „want de controle wordt door een extern bureau uitgevoerd." Voor alle zekerheid: handschoenen aan tijdens het werken met pot grond is het veiligste. S T R HEINZ Er is een nieuwe trend op komst, geïnspireerd op een Chinese filosofie: Feng Shui. Voorlopig alleen nog in het in terieur en voorlopig nog maar een trend, maar het zou wel eens mode kunnen worden en mode is niets anders dan een trend die het jaren volhoudt. Het lijkt niet onwaarschijnlijk dat de nieuwe inzichten op het gebied van woninginrichting hun weg zullen vinden naar de tuin die zo nauw met onze leef gewoonten is verbonden. Sterk gesimplificeerd komt Fe ng Shui neer op versobering, weinig meubels, strak gerang schikt en vooral geen overbodi ge details zo dat de Chi, de spiegel van de ziel van de be woner vrij doorgang heeft. Pas sen we deze opvatting toe op de tuin dan wordt dat een tuin die uitblinkt door eenvoud: grote groene vlakken doorbroken door een of meer paden, even tueel een terras en een aantal solitair planten of bakken dan wel kuipen met planten als rustpunt voor de blik. Eerlijk gezegd zie ik dit wel zitten. Verwacht van mij vooral geen advies betrekking over de belij ning van een dergelijke tuin. Architectonisch ben ik een gro te onbenul en ook over de wijze GREET BUCHNER geeft antwoord op al uw tuinvragen Brieven naar: POSTBUS 507 3002 PA HAARLEM waarop paden en een eventueel terras bedekt moet worden zwijg ik liever. Er zijn immers mogelijkheden te over van houtsnippers tot Waalsteentjes, van grind tot straattegels. Ook de keuze van bomen, struiken CZ2Ê nu Cryptogram HORIZONTAAL: 1. Drukte rond een gevecht (6); 7. Het gaat niet vlot als men weer verzamelt (5); 8. De eerste tussen de noten in de Verenigde Staten (5); 9. Die Turk is er inderdaad nog maar net (5); 10. Vrucht met een lichaam van niets (4); 11. De som waar aan de andere kant over gesproken wordt (6); 12. Precies, het is een kanarie! (6). VERTICAAL: 2. Heeft moeder toestemming voor dit gesteente? (5); 3. Plaatselijk vertrek (6); 4. Spullen voor je gemak (6); 5. Ho eens even met die kurk! (4); 6. Daar wordt het tafelzilver in opgeno men (8); 10. Smeer 'm, wantje bent erin! (4); 11. Akkoord wat men ten hoogste kan bereiken (3). Oplossing van donderdag: Horizontaal: 1. Toom; 4. tolk; 8. oom; 10. fee; 11. pi; 12. sir; 14 ba; 15. alles; 17. tuba; 18. item; 20. do; 21. si; 22. spil; 23. teef; 24. sisal; 26. Ur; 28. els; 29. ho; 31. ren; 33. oor; 34. neus; 35. asla. Verticaal: 1. Top; 2. ooi; 3. om; 5. of; 6. leb; 7. kea; 9. til; 12. slaolie; 13. reistas; 15. abdis; 16 stiel; 17. tas; 19. mof; 25. sla; 26. urn; 27. ree; 29. hol; 30. ora; 32. nu; 33. os. Heer Ollie keek onzeker naar de bei de gasten en een vreemde beklem ming maakte zich van hem meester. „Dat is de schuld van Tom Poes", dacht hij. „Ze zien er wel vreemd uit, maar misschien zijn ze gewoon een beetje verkouden. Ik zal ze op hun gemak stellen." Hij schraapte zijn keel en sprak vriendelijk; „Goeden avond, heren. Mijn naam is Bom mel. Ik bedoel eh..." „Wat moetje?" snauwde een van de vreemdelingen onder zijn zakdoek en de ander gromde: „Laat mij het woord doen, Bud. Hij weet niet dat ik Kid de Killer ben." „Ja, het is kil", hernam heer Ollie, zijn onlustgevoel verbergend. „Komt u toch bij ons vuurtje zitten, dat is gezelliger." „Wat moetje?" herhaalde de eerste, die Bud ge noemd was, op dreigende toon. „O... eh... wel," zei heer Bommel, „ik zoek hier een deskundige. Op het gebied van vrijetijdsbesteding. Maar dat komt morgen wel. Ik bedoel: de nacht is nog lang en ik vroeg me juist af hoe we de tijd door zouden ko men..." „Zeg es!" riep Bud uit. „Waar wil je naar toe?" „Wacht even", sprak de ander. „Hij zoekt wat. Hij zit met zijn tijd in de maag: is het niet Old Boll?" „Mijn naam", zei heer Ollie verstoord, „is Bommel. Niet Old Boll. En ik maak kennis met u om op gepaste wijze de tijd te pas seren. Het is hier kil en donker en de nacht is nog lang en ik dacht zo..." Hier zweeg hij en deed haastig een stap achteruit. De beide vreemdelin gen waren met een sprong overeind gekomen en trokken hun wapens uit de holsters. „Hoy!" riepen ze uit. „Je bedoelt tijd doden! Nou, je bent aan het goeie adres, paardner; wij zijn de killers. Je zult je zin hebben!" Voor elke plant is er tegenwoordig wel een speciaal zakje potgrond te koop. foto gpd Heer Bommel en de Killers tuinboeken met veel kleurige af beeldingen van modeltuinen en borders, vallen kleine boeken met nauwelijks illu straties nauwelijks op. Dat is jammer want vaak vindt men juist in deze boeken veel inte ressante informa tie. Een van deze boeken is boven genoemde uitgave waarin zeer veel wetenswaardighe den over bomen in het algemeen en het nuttig gebruik van vrucht, bloem, blad, schors op wortel in het bij zonder. Bomen bestonden in hun eerste verschij ningsvormen waarschijnlijk al 400 miljoen jaren voor onze jaartel ling. De oudste le vende boom in Met kweepeer gelei is het mannelijk Europa schijnt een snel verholpen. foto anp koen rond 2000 jaar ou de taxus in Schotland te zijn. Zo staat er nog veel meer over bomen door de eeuwen in het boek, naast recepten die nu nog bruikbaar kunnen zijn. Zo wist Nostrodamus, een in de zestiende eeuw al een middel dat de Viagrapil kan vangen: elke dag een paar lepeltjes kweepeer gelei en het mannelijk leed is geleden. Een recept tegen stress, ook baar voor kinderen die lijden aan examenvrees, elke dag ongeschilde appel in stukjes snijden, met een halve liter water bedekken, een half uur laten trekken. Het geurige zoeten met honing en opdrinken. De stukjes appel erbij beien. Maar thee getrokken van de schors van wilgen in van aspirine zal wellicht minder belastend zijn voor de ik heb een vermoeden dat maar weinigen dit recept in de praktijk zullen brengen. Tot zover een kleine greep uit de ve gegevens uit een makkelijk te lezen boek. (G.B) Kurt Allgeier, De geneeskracht van bomen; uitgeverij De Ken Baarn Smullen uit tuin De komende weken en maanden zal er niet meer zo veel werk zijn in de tuin. Des te aardiger is het om plannen te maken voor het komend tuinseizoen. Steeds meer mensen zullen daarbij ook denken aan eetbare gewassen in de tuin en dan niet, zoals vroeger een apart stukje tuin gebruiken voor het telen van eetbaar groen maar de diver se gewassen liever onder brengen in de siertuin. Dat kan er heel mooi uit zien als men rekening houdt met bladvorm en kleur van de groenten. Zo lezen we in bo vengenoemd boek dat er mo menteel ook rode snijbiet in de handel is evenals kropsla in allerlei kleuren. En wat te Lepeltje Kweepeer Temidden van denken van struikvormige IQRl maten die laag blijven, ge< - steun nodig hebben en er vrolijk uitzien in een hoekje. Een ander voorbeeld in het boek de zeekool (Crambe) de jonge spruiten, als alles ie' het van bijzc-r dere ten lang niet baar zijn. Daarom heeft de auteur dan ook een adressen achter in het vermeld waar men van de komende tijd zaad kan bestellen. (G.B) Peter Bauwens, Een tuin oi van te smullen; uitgeverij Groenboekerij Kosmos.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 12