Brons voor Maureen de Lange op EK Romme wil even geen ijs meer zien •verwinning komt mooi p tijd voor Heideman Griep verknalt de week van Annamarie Thomas Sport 1 roen Straathof rijdt slecht aguck» Jeroen Straathof werd zaterdag in Innsbruck tijdens eldbekerwedstrijden over zijn geliefde afstand (1500 meter) hts zeventiende. „Vanaf het begin ging het niet goed, ik est het hele eind vechten tegen mezelf', aldus de Leidse aatser. Straathof zoekt naar een verklaring voor zijn slechte j, 'en dat is niet echt fijn'. Lichamelijk is hij in orde. Morgen [Straathof de wereldbekerwedstrijden over 500 en 1000 me- in Italië. tsma laat WB Berlijn schieten iruck Rintje Ritsma doet komend weekeinde niet mee aan lereldbekerwedstrijd schaatsen in Berlijn. De Europees kam en allround wil wat rust nemen met het oog op het WK-all- nd, een week later in Hamar. De Fries legt zich dit seizoen meer toe op de sprintafstanden en gaat ook deelnemen aan \VK-sprint in Calgary, dat twee weken na het WK-allround Ie kalender staat. inaki wint in Sapporo SCHO jeen *>RQ* De Japanse schansspringer Kazuyoshi Funaki heeft o, Cei leren in Sapporo de 18de wedstrijd voor de wereldbeker ge- i'nP? nnen' tweevoudig olympisch kampioen van Nagano bleef grote Duitse talent Martin Schmitt voor. Funaki revancheer- zich daarmee voor zijn zwakke prestatie zaterdag toen hij [hts vierde werd, ver achter winnaar Schmitt. De Fin Janne jnen, leider in het WB-klassement, stelde teleur. Hij werd za- g achtste en zondag zevende. foto afp (tra Nederlands bobteam in WB i och bel De Bobsleebond Nederland heeft voor de wereldbeker- dstrijden van dit weekeinde in de Oostenrijkse plaats Igls een iuwe' viermansbob ingeschreven. De bond deed dit met als voor de wereldbekercyclus van volgend jaar een tweede rtplaats voor Nederland te verwerven. Het team Kenter is ïw in de wereldbeker. Normaal neemt ypor Nederland het van Arend Glas deel. Stuurman George Kenter, Camiel apsmeerdezs, Marcel Peetam err Raymond Zoetekouw krij- door alleen deel te nemen in Igls al een punt, wat hun een iking oplevert. Daarmee kan de bobsleebond volgend jaar teams van vier man afvaardigen naar wereldbekerwedstrij- vijfi osir brengt Oostenrijkers tot zwijgen auHEL/cqrtina d'ampezzo Een Sloveen verpestte gisteren in zbühel op de Hahnenkamm een Oostenrijks skifeestje. Jure sir sloeg een dag nadat de Oostenrijkers de afdaling hadden ing i heerst terug met een zege op de slalom. Kosir legde zijn twee inches af in een totaaltijd van 1.36,40. Hij hield vierhonderd seconde over op de Zwitser Plaschy. De Italiaan Rocca zat scha ar net achter: 1.36,47. Zaterdag hadden de Oostenrijkers alle len tot juichen. Hans Knauss won de afdaling (1.54,18) voor eren( landgenoten Rzehak en Franz. De Oostenrijkse Alexandra lissnitzer won gisteren in Cortina d'Ampezzo een reuzensla- voor de wereldbeker. Ze noteerde na twee runs een totaal- Ivan 2 minuten en 26,20 seconden. De Duitse Ertl werd twee- in 2.26,83, de Oostenrijkse Wachter derde in 2.27,02. De angaise Régine Cavagnoud (28) was zaterdag de beste op de per G. Ze won er in 1 minuut en 20,25 seconden en hield de ntserse Sylviane Berthod (1.21,28) en de Oostenrijkse Mi- aela Dorfmeister (1.21,70) achter zich. izoen voor Zandstra voorbij chef willem spierdijk, 071-5356464, plv.-chef janet van dijk, 071 -5356463 Nederlandse vrouwen geven in Oberstdoif de toon aan De tweeling Maureen en Melanie de Lange deelt lief en leed. Wint de één dan juicht de zus mee, verliest de an der dan lopen beiden met hartzeer rond. Gistermiddag had Melanie alle reden om Maureen secondenlang innig te omhelzen. Het vertederende tafereel speelde zich af naast de ijsbaan van Oberstdorf, waar Maureen zojuist derde was geworden op het EK shorttrack. Het hoogte punt uit de nog jonge schaatscarrière van de Leiderdorp- se. „Zeker weten. Dit heb ik helemaal zelf gedaan", rea geerde ze uitgelaten. strijd met brons afsloten. Dave Versteeg stelde met een zeven de plaats in het individuele toernooi teleur. Vorig jaar sloot Nederland het EK nog af met vijf plakken, maar een vergelijking met het toernooi van Boedapest is niet oberstdorf peter van der hulst De Nederlandse équipe keert vandaag uiteindelijk met drie medailles terug uit het Zuid Duitse kuuroord. De mannen- ploeg behaalde op de aflossing zilver, terwijl de Italianen rijden wereldrecords oberstdorf gpd Fabio Carta heeft tijdens het EK shorttrack in Oberstdorf het we reldrecord op de 1000 meter verbeterd. De Italiaan profiteerde gisteren van de razendsnelle start die Dennis Zaslavski (Israël) in de heat maakte. Halverwege de rit nam de Europese kampioen het initiatief over en gleed naar de nieuwe recordtijd van 1.27,45. Het oude record stond op naam van de Canadees Mare Gagnon. Op 4 april van het vorig jaar kwam hij in Seoel tot 1.28,23. Ook Marinella Canclini luisterde haar Europese titel met een wereld record op. Op de 500 meter dook de Italiaanse zaterdag met ze ven-honderdsten (44,62) onder de snelste tijd tot dan toe. De onttroonde recordhoudster, Evgenia Radanova, finishte in deze race als tweede. Melanie de Lange profiteerde van de hoge snel heid in de finale. Zij eindigde als vierde in een nieuw Nederlands record, 45,84 seconden. Later op dag had Melanie de Lange ook een aandeel in de verbetering van de nationale toptijd op de 3000 meter relay. Het nieuwe record staat nu op 4.23,58. reëel. Anke Jannie Landman en Ellen Wiegers (beiden goed voor zilver) deden toen nog mee. Bo vendien gooide bondscoach Wilf O'Reilly na de Olympische Spelen van Nagano het roer om. Met een nieuwe indeling van de kernploegen wilde hij de door stroming van talent bevorderen. En in die opzet lijkt hij al snel te slagen. Met shorttrackers als Cees Juffermans, Daniëlle Mo lendijk en de zusjes De Lange stuurde O'Reilly een jonge en succesvolle ploeg het snelle ijs op. ,,Ik heb het in mijn carrière nog niet meegemaakt dat alle drie de vrouwen op de afslui tende drie kilometer mochten starten." Het was de afstand waarop Maureen de Lange de geringe achterstand op Debbie Palmer wegwerkte. De Britse kwam in aanraking met zus Melanie waarna beiden vielen. ,,Ik zag het gebeuren en op dat mo ment ging Daniëlle er vandoor. Daardoor hoefde ikzelf niet aan te zetten, want ik wilde Palmer per se op een ronde achterstand krijgen." De opzet slaagde, maar na afloop van de race duurde de vertwijfeling toch nog lang. ,,Ik was niet zeker van mijn zaak, omdat de Italiaanse Katia Colturi ook nog dichtbij stond", aldus Maureen de Lan ge die eerder op de dag met een derde plek op de 1000 meter de basis voor haar triomf legde. „Ik was daar ook een beetje over verbaasd, maar ik voelde me vandaag super." De Europese titel ging opnieuw naar de Itali- Maureen (r) en Melanie de Lange. aanse Marinella Canclini, die de Bulgaarse Evgenia Radanova maar nipt voorbleef. De individuele successen van de Nederlandse vrouwen - Da niëlle Molendijk werd vijfde en Melanie de Lange zevende - bleven op de relay niet zonder gevolgen. O'Reilly: „Omdat wij als enige land drie vrouwen in de individuele finale hadden, ging dan ten koste van de kop pel." Anouk Wiegers was de enige fitte rijdster, maar het was voor haar onmogelijk om de vermoeide ploeg op sleeptouw te nemen. Nederland die in de heat nog voor Bulgarije eindig de, volgde in de finale op ruime achterstand. Italië won, maar foto gpd/phil nijhuis uitzonderlijk was dat niet om dat het land al het goud voor zich opeiste. De Zuid Europese mannen waren onder aanvoering van de extraverte Fabio Carta on genaakbaar. De lifeguard die 's zomers over het wel en wee waakt van de badgasten prolon geerde zijn Europese titel. Het dundoek dat tijdens de ceremo nie voor hem werd gehesen was op het laatste moment uit de kast getrokken. De Duitse orga nisatie had er namelijk geen re kening mee gehouden dat het gehele podium wel eens azuur blauw gekleurd kon zijn. Naast Carta stonden Nicola France- schina (zilver) en Michele Anto- nioli (brons) te glunderen. De kampioen kon zich zelfs nog een diskwalificatie op de 500 meter veroorloven. Dave Versteeg kon dat niet. In de ogen van de scheidsrechters zou de Lissenaar de Brit James Ellis de pas hebben afgesneden. „Dat sloeg nergens op. Het was een goede passeerbeweging, ik raakte hem niet eens. Er zijn weer beslissingen genomen die niets met de sport te maken hebben. Het hele toernooi wordt zo verpest." Versteeg had moeite om zich na die domper mentaal op te la den voor de slotdag. „Dat ging uiteindelijk steeds beter, maar in de finale van de 1000 meter geef ik door een foutje toch weer een tweede plaats weg." Daarmee waren zijn kansen op een podiumplaats definitief ver keken. Het zilver dat hij later op de dag met de aflossingsploeg behaalde nam iets van de kater weg. De individuele prestatie van Versteeg vormde de enige te leurstelling binnen het Neder landse kamp. „Maar ik ben te vreden over hoe het shorttrack zich in de breedte ontwikkeld." Bondscoach O'Reilly doelde daarmee op de ontwikkeling van zijn jongste rijders. „Het gaat de goede richting op." Zo debuteerde de pas 16-jarige Cees Juffermans met een zeer verdienstelijke dertiende plaats. En dat het in een jaar tijd snel kan gaan, bewees Maureen de Lange. Zij sloot het EK vorig jaar nog als veertiende af. innsbruck. anp lire Falko Zandstra komt vanwege gezondheidsproblemen ivel zeker dit seizoen niet meer in actie als marathonschaat- De voormalige wereldkampioen op de langebaan heeft sinds december van het vorige jaar geen wedstrijd meer geschaatst, ndstra (27) kampt met een astmatische aandoening. Vorige ek liet de Fries zich door een longarts onderzoeken. „Ik krijg inieuwe medicijnen. Hopelijk word ik er beter van en kan ik ruim een maand de trainingen hervatten." Succesvol is hij Jt geweest als marathonrijder. Zandstra kwam met een veer- .3 nde plaats een keer in de uitslag voor. Op een zonnig eiland is geen ijs. En dat komt Gianni Romme wel goed uit. Het liefst zou hij mor gen al afreizen. Even rust, weg van het schaatsen. ,,Als ieder een me nou even vergeet", zei hij zondag na zijn teleurstellen de vijf kilometer bij de wereld bekerwedstrijden in Innsbruck. „Dan ga ik wel nadenken." De tweevoudig olympisch kampioen van vorig jaar weet nog steeds niet waar het door komt dat het dit jaar niet wil. Zondag negentiende, van de twintig deelnemers. Een blama ge, gaf hij toe. „Echt heel dra matisch." De wereldbekerwed strijden van volgend weekeinde in Berlijn hoeven voor Romme eigenlijk niet. „Het heeft niet veel nut daar te rijden. Als het nu niet gaat, gaat het over een week ook niet." De stayer zou het liefst van het ijs weggaan en het weer proberen bij de worldcup in In zeil, begin maart. „Als het daar nog niet gaat, dan sta ik mijn startplaats voor de WK-afstan den af. Ik hoef daar niet zomaar wat in het rond te rijden. Dan kun je beter iemand anders stu ren." Een seizoen verloren dus. „Dan wel, ja. Maar voor mij telt vooral dat ik 'het' terugkrijg." Het staat voor Het gevoel, Het tTiakkelijke rijden dat Romme in de vorige jaargang zo kenmerk te. Zijn coach Ingrid Haringa denkt er vooralsnog anders over. „In principe gaan we ge woon naar Berlijn. Ik heb Gian ni nog niet gesproken, dat komt vanavond wel. Maar ik zie wel degelijk een stijgende lijn. De eerste drie kilometer hier waren acceptabel, daarna was het niks meer. Maar bij de EK-allround in Heerënveen was de hele vijf kilometer slecht. Zo kun je het dus ook zien." De oud-schaats ster en wielrenster is momen teel voor haar pupil meer thera peut dan coach. „Zo voel ik dat zelf toch niet. Praten en vooral luisteren hoort bij het trainers vak. Het gaat erom de rust te bewaren, niet in paniek raken. Het kan niet zo zijn dat hij vorig jaar de sterren van de hemel reed en nu niet meer vooruit komt. Het moet er gewoon uit komen, die overtuiging heb ik." Romme zelf weet ook dat zijn gave niet zomaar verdwenen kan zijn. Maar de oorzaak is voorlopig nog zoek. Haringa valt volgens hem niets te verwij ten. „Ik heb niet de indruk dat het aan haar ligt. Bij een voet balclub is de trainer meestal de eerste die eruit vliegt als het minder gaat. Maar dat lijkt me in mijn geval niet verstandig, omdat ik op dit moment hele maal niet zie dat de schuld bij haar ligt." Haringa beleeft uitgerekend dit jaar haar eerste seizoen als schaatscoach, maar heeft geen spijt van de stap. „Ik wist toen ik in juli werd benaderd dat ik met twee toppers zou werken. Misschien is het slimmer om als beginner met wat mindere rij ders te starten, maar die keus is door mij bewust gemaakt. Wist daarbij dat ik in mindere tijden ook wat modder over me heen zou krijgen. Dat gebeurt nu, jammer dan." Haringa maakt zich meer druk over de negatie ve benadering van mensen naar Romme toe. „Typisch Neder landse mentaliteit. Als hij goud pakt op de Spelen hebben WIJ gewonnen, als hij nu faalt, is HIJ een Jan Lui. Hij verdient wat meer respect. En het is jammer voor Bob de Jong, die hier ach ter Veldkamp tweede werd. Als beste Nederlander wordt er nauwelijks naai' hem omgeke ken. Iedereen gaat naar Gian ni." Zelf maakt ze zich er ook schuldig aan, beseft ze. „Van avond zeg ik tegen Bob: 'goed gedaan', daar zijn we zo mee klaar. Met Gianni moet ik wat langer babbelen. Maar Bob moeten we niet vergeten. We hebben hem gewaarschuwd dat hij best met Gianni mag meele ven, maar dat hij zich niet de put in moet laten trekken. Hier heeft hij uitstekend gereden. Ik heb hem een kusje gegeven. Het voordeel van een vrouwelij ke coach: geen schouderklopje, maar een kusje." I igenent neemt leiding over in KNSB-klassement ontsnapping mee. Ik kan de achterstand in de laatste vijf wedstrijden nog wel goed ma ken", aldus Ruitenberg. Op het Drentse kunstijs wa ren veel bonuspunten te verdie nen. Dat werkte motiverend. Vooral in de eerste helft van de race ijlden de rijders hard over de piste. Zeven durfals, onder wie Pieterse, Kleine, Stam en Van Meggelen, sloegen een fors gat. Naarmate de wedstrijd vor derde groeide de kopgroep. In totaal meldden zich zestien man aan het front. Behalve Rui tenberg waren alle klassement stoppers in de vluchtgroep ver tegenwoordigd. De kopgroep met onder andere Angenent, Borst en Heideman slaagde in haar opzet: na vijftig ronden een voorsprong van vierhon derd meter op de rest van het peloton. Voor de achterblijvers was het toen al gebeurd. De koplopers controleerden de koers vervolgens voorbeeldig. Het wedstrijdverloop was weinig enerverend, pas in de fi nale kwam er opnieuw enig spektakel. De kopgroep voerde het tempo op om individuele acties te smoren. Vijfhonderd meter voor de finish begon An genent met de eindsprint. In de laatste bocht zwenkte hij naar buiten, zodat Heideman en Van Meggelen minder meters hoef den te maken en hem moeite loos passeerden. Op het rechte stuk naar de finish maakte Hei deman de meeste snelheid. De Klerksrijder behaalde zijn zesde seizoenzege. Hij evenaarde daarmee het seizoenrecord van de Amerikaan KC Boutiette. Heideman, in december win naar van de zesdaagse, noemde zijn zege een zeer nuttige ad vertentie. Na dit seizoen stopt Klerks als geldschieter. Ploeglei der Frans Overdevest is op zoek naai; een nieuwe sponsor. „Met deze overwinning erbij kan hij misschien wel een vet contract binnenhalen. Dat zou mooi zijn, want ik hoop dat de ploeg bij elkaar blijft", aldus Heide man. Dezelfde wens heeft ook Henk Angenent van het Net werk VSP-team. Ook die spon sor verdwijnt uit het marathon peloton. „Ik heb er vertrouwen in dat het goed komt. Als we innsbruck» anp Het peloton is nog bijeen tijdens de marathon in Assen. met mijn foto anp ploeggeno- Opnieuw tegenslag voor Annamarie Thomas. Griep verknalde een week trainen. Gisteren tij dens de wereldbekerwedstrijden schaatsen in Innsbruck reed ze voor het eerst weer echt mee. Niet onverdienstelijk met de zevende tijd. Maar ideaal is deze voorbereiding zeker niet, met het oog op de skate-off volgend weekeinde in Berlijn tegen Sandra Zwolle. Inzet: een startplaats voor de WK in Calgary. Voorlopig is het niet zeker of de tweestrijd echt gaat plaatsvinden, aangezien Zwolle de geschil lencommissie van de KNSB heeft ingeschakeld. De sprintster vindt het oneerlijk dat zij niet zon der meer wordt uitgezonden naar het belangrijk ste sprinttoernooi. Zij was immers vierde op de NK, net voor Thomas. Maar omdat die naweeën had van de zware EK-allround vond de KNSB dat ze een extra kans verdiende. Die kans dreigt nu door de slechte voorberei ding al bij voorbaat verknald te worden. „Ideaal is het zeker niet", beaamde Thomas. „Het is niet echt best om je na een week zonder trainingen te moeten voorbereiden." Bij de wereldbekerwed strijden sprint van morgen en woensdag in Collalbo zal ze misschien de J000 meter rijden, maar meer ook niet. In Innsbruck kon ze de 1500 meter niet laten schieten. „Ik had de punten gewoon nodig. Het was echt noodzaak hier te starten." Thomas ver trouwt op het doorgaan van de skate-off. „Ik denk niet dat er iets verandert. Dat Sandra de geschil lencommissie heeft ingeschakeld, is haar zaak." Zwolles coach Sijtje van der Lende wilde er wel iets over kwijt. „Ik vind gewoon dat Sandra moet gaan. Bij de NK sprint was ze op drie afstanden duidelijk beter dan Annamarie. Europees kampioene allround Tonny de Jong wilde zich in Innsbruck niet te veel inspannen. Op de 3000 meter reed ze rond als een toeriste. Op de 1500 meter schaatste de 24-jarige een be tere race. Ze werd derde, achter Niemann en Pechstein. Vooral Niemann liet zien er weer hele maal te staan. De Duitse kampte rond de EK in Heerenveen met griep en verkoudheid, maar is goed hersteld. Dat illustreerde ze met twee baan records: 2.00,81 en 4.11,52. Bij de mannen reed vooral Rintje Ritsma 'lek ker'. Met de zesde (1500 meter) en derde (5000) plaats was de Fries tevreden. Ritsma kan zich op meerdere toernooien richten. Allereerst de WK- allround, maar ook op de WK-sprint en de WK- afstanden wil hij vlammen. Daarom laat hij de WB-wedstrijden in Berlijn schieten. „Ik heb wat last van de rug en ik heb eigenlijk al genoeg wed strijden gereden." Trainen dus, in zijn eigen tem po en op zijn eigen manier. Voor de Europees kampioen allround een ideale voorbereiding. „Het is heel goed om in Berlijn niet te starten", meende coach Geert Kuiper. Opvallend was in Innsbruck de goede 5000 me ter van Ids Postma, die dit seizoen tot nu toe haast overal naast greep. Zaterdag op de 1500 meter liep het niet, zondag was daar de vierde plaats. De man die dit seizoen met zijn schaatsen nauwelijks door de bocht kan, besloot in overleg met trainer Henk Gemser op de 5 kilometer niet aan het resultaat te denken. En zie daar: het re sultaat was goed (6.47,08). Tot opluchting van Postma. „Daar krijg ik vertrouwen van, ik had dit even nodig."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19