Katholieken kussen botten Thérèse van Lisien Kerk Samenleving Paus maant gelovigen om 'dwaalleren' te weerstaan MAANDAG 25 JANUARI 1999 979 Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te stu ren naar het Leidsch Dagblad, t a v Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. ui.,ie Leidsch Dagblad COL LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Advertenties: Postadres Postbus 54, Familieberichten 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-512 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W.F. Wegman, chef redactie Leiden AJ.B.M Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W. van Wanrooy, chef a. i. red. Duinen Bollenstr W. Spierdijk, chef sportredactie T 8rouwer de Koning, chef Rijn- en Veenstr E. Straatsma, chef red. Regio Leiden Redactie: Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 totl 071- ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging vent' het automatisch afschrijven van het abonnements- geld. ontvangen 1,- betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binne worden verzonden geldt een toeslag va aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTt Voor mensen die moeilijk lezen, sled hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is van het regionale nieuws uit het Leid Dagblad op geluidscassette beschikb informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, 6 ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. Graf Adrianus VI opgeknapt Paus Johannes Paulus II heeft gisteren zijn volgelingen opge roepen de verleidingen van 'misleidende en nieuwe ideolo gieën' te weerstaan - een ver wijzing naar de protestantse evangelisatiedrift in het van oudsher rooms-katholieke La- tijns-Amerika. Op een stoffige racebaan in Mexico-stad droeg de paus voor meer dan 1 miljoen men sen een mis op. Buiten het ter rein stonden nog tienduizen den meer, tot wie de woorden van de paus kwamen via luid sprekers. Honderden waren al dagen van tevoren op het ter rein gearriveerd; honderddui zenden hadden in de vooraf gaande nacht de vrieskou ge trotseerd om de paus te zien. „Verzuim niet gehoor te ge ven aan de Meester die roept. Volg Hem om te worden als de apostelen: vissers van mensen", riep de paus. „Zorg dat het woord van Christus degenen bereikt die Hem nog niet ken nen! Heb de moed om van het evangelie te getuigen op de straten en pleinen, in de dalen en bergen van dit land!" Voorts hamerde hij op bekende the ma's: eerbiediging van de men senrechten van de indianen, et nische minderheden en de ar men; afwijzing door de kerk van abortus; en eerbied voor het ge zin. Eerder tijdens zijn bezoek ontvouwde de paus een nieuwe strategie van de rooms-katho lieke kerk in Noord- en Zuid- Amerika: katholieken moeten uitwassen van het kapitalisme bestrijden en zich meer inspan nen om niet alleen de armen, maar juist ook de rijken en machtigen te bereiken. Als die van de kerk vervreemd raken, worden zij ongevoelig voor haar morele pleidooien. Zaterdag hield de paus verza melde bisschoppen voor dat Amerika een 'continent van le ven' moet worden - een wereld deel zonder racisme, abortus of handel in verdovende midde len. „De kerk moet het evange- Paus Johannes Paulus II groet de gelovigen tijdens de openluchtmis in Mexico-stad. FOTO ANP lie van het leven verkondigen lijke zonden' en riep om 'elke mishandeling! Er moet een eind en zich met profetische waar- aanval op het leven' voor eens komen aan de onnodige toe- digheid uitspreken tegen de en voor al uit te bannen. „Geen vlucht tot de doodstraf! Geen cultuur van de dood", zei de geweld meer, terrorisme of uitbuiting meer van de zwak- paus. Hij voer uit tegen 'ten he- drugshandel! Geen foltering ken, rassendiscriminatie of get- mel schreiende maatschappe- meer of andere vormen van to's van armoede. Nooit meer!" Europese kerken wille uitbreiding Ild 1 IGEEST afgeloj: 's och De Europese kerken wilvvonin achter de Europese in Het continent mag i gks nieuw langs confessioi nen worden verdeeld', j 8PQRP Jenkins van het BrusspUnLe reau van de KEK, de K( tie van Europese Kerkei vraaggesprek met het persbureau EPD. Hij riep de Duitse i ik aan die dit half jaar voorzi wener de EU is, op de Oost-Ef zater kandidaatleden een teken te geven dat er wordt gewerkt aan het tieproces. Veel landen 1^».^, de indruk dat hun tof tot de Europese Unie niet op prijs wordt ge dus Jenkins. De KEK, waarbij l&^m' caanse, protestantse ei hoofd doxe kerken zijn aangr^oncj ijvert onder meer voor bivakr treding van Roemenië, ,en er rije en Cyprus, landen i de bevolking overweg thodox is. Relieken trekken nog tot 22 februari door Nederland een laf Boum ;ne hu Sieradc aan di 1 gevlo IRWOU i is zat na tie ANNO 1899 Woensdag 25 Januari LEIDEN In verband met de kennisgeving van Burgemeester en Wethouders van Leiden, dat ie der houder van e'e'n of meer honden, die aan de belasting onderhevig zijn, verplicht is, jaarlijks vo'o'r of op den 3 lsten Januari daarvan bij den gemeente-ontvanger aangifte te doen, is het niet ongedienstig te vernemen, dat in het afgeloopen jaar wegens ontduiking dier belasting door de ar- rondissements rechtbank te 's-Hage 28 personen veroordeeld zijn tot geldboete of gevangenisstraf- LEIDEN CORRESPONDENTIE. X. vraagt of, nu de stadhuistoren aan alle kanten door een steiger omgeven is, thans het juiste oogenblik niet is aan gebroken om de wijzerplaat van twee wijzers te voorzien, opdat men dan ten minste kan zien, hoe laat het is.ZOETERWOUDE Door HH. Gedepu teerde Staten dezer provincie is J. Selier, geboren te Leiderdorp, den 20sten October, wiens aangif te ter inschrijving voor de lichting der nationale militie van het jaar 1899 in het jaar 1898 in deze gemeente was verzuimd, bij het geneeskundig on derzoek ongeschikt bevonden voor den dienst bij de nat. militie en derhalve daarvan vrijgesteld.GEMENGD NIEUWS Een patroon te 's-Gravenhage, in wiens werkplaats gisteroch tend niet naleving van de arbeids- en veiligheids wet werd geconstateerd, was daarover zoo' ver stoord, dat hij op staanden voet zijn geheele per soneel 13 mannen en jongens ontsloeg, om zoodoende te ontkomen aan de ,,soesah", voor hem aan de nakoming der wetgeving „verbon den". ANNO 1974 Vrijdag 25 januari VOORSCHOTEN De groep Voor schoten van de rijkspolitie be hoort tot de eerste groepen waar bij vrouwelijke wachtmeesters zullen worden ingedeeld. Waar nemend districts-commandant van de rijkspolitie district Den Haag, de luitenant-kolonel P. Paul, deed deze mededeling in het gemeentehuis van Voorscho ten tijdens de installatie van de nieuwe groepscommandant, de adjudant H. van der Vlekkert. Overste Paul prees de nieuw be noemde groepscommandant om zijn gezonde visie op de struktuur van Voorschoten met de steeds wisselende eisen ten aanzien van de politie. ALPHEN/ZWAMMERDAM Ko ningin Juliana legde gistermid dag tijdens haar bezoek aan Zwammerdam een bijzonder gro te belangstelling aan de dag voor het Romeinse schip, waarvan nu wel vast staat dat de reddingsac tie is gelukt. Gistermorgen kwam er 50.000 gulden binnen van 'or ganisaties in de bouw'. De totaal stand aan toezeggingen en daad werkelijke overboekingen liep daarmee op tot 160.000. Links de nieuwe commandant met zijn echtgenote, rechts burgemeester Van der Haar. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD Het gezelschap met o.a. de on derzoeksleider prof. Glasbergen en de koningin begaf zich vanaf de graafput een stukje verderop op het terrein van de Johannes Stichting (waar het geestelijk ge handicapten-dorp de Hooge Burch wordt gebouwd) naar het oude Romeinse rivierfort dat hier in de loop van de zestiger jaren werd blootgelegd en bestudeerd. Prof. Glasbergen liet daar de met betonmarkeringen aangegeven bouwomtrekken van dit even na 200 door de Bataven verwoeste „castellum" zien. Pas om vijf uur vertrok de konin gin weer, ruim een uur later dan aanvankelijk de bedoeling was voor dit door de koningin zelf aan gevraagde bezoek. utrecht De Nederlandse bisschoppen laten het vervuilde graf monument in Rome van de Nederlandse paus Adrianus VI op knappen. Ze stellen 70.000 gulden beschikbaar voor de restau ratie. die ongeveer drie maanden in beslag zal nemen. Dat meldt 'Een-twee-een', het orgaan van het Rooms-Katholiek Kerkgenootschap. Het grafmonument van de in Utrecht gebo ren Adriaan Floresz Boeyens (1459-1523) in de Romeinse kerk Santa Maria dell'Anima is in de loop der eeuwen vuil geworden. Een schoonmaakbeurt moet het in zijn oude luister herstellen. Boeyens was onder de naam Adrianus VI van 1522 tot 1523 de eerste en tot nu toe enige Nederlandse paus. Zijn afkeer van het luxueuze leven en de welig tierende corruptie in het Vaticaan maakten hem bij de kerkleiding niet geliefd. Tijdens zijn korte pausschap heeft hij zijn plannen voor vernieuwing van de kerk niet kunnen uitvoeren. Adrianus VI werd na zijn dood bijgezet in de Sint Pieter. Zes jaar later liet zijn vertrouweling, de Bra bantse kardinaal Willem van Enckevoirt, in de Santa Maria dell- Anima in de Romeinse binnenstad een grafmonument oprich ten. De kardinaal vond daar zelf ook zijn laatste rustplaats. Met de Kerk der Friezen nabij het Sint Pietersplein is de Santa Maria dell'Anima vanouds een centrum voor Nederlandse pelgrims en geestelijken in Rome. De huidige paus. Johannes Paulus II, af komstig uit Polen, is sinds Adrianus VI de eerste niet-Italiaanse paus. Predikante te mooi voor de kansel zürich De Zwitserse theologe Katharina Hobv (36) is te knap voor de preekstoel van de grote kerk van Zürich. Kerkleiders weigeren haar tot parttime predikante te benoemen. De officië le reden voor de afwijzing is dat zij niet voldoet aan de eisen die aan een dominee worden gesteld. Maar in de Hervormde Kerk in Zwitserland wordt gefluisterd dat haar mooie figuur en lange blonde haar de kerkleiders een doom in het oog is. „Zij hebben liever een vtouw die wat ingetogener en onopvallender is", denkt Hobvdie zich bij de beslissing heeft neergelegd. De kerk heeft inmiddels een predikante benoemd die vijftien jaar ouder is. In de kerk is nu een discussie losgebarsten over de vraag hoe mooi een predikante mag zijn. Hoby. moeder van vijf kinderen, stoort zich er vooral aan dat lichamelijke aantrekkelijkheid bij mannelijke predikanten geen punt van discussie is. „Wanneer er een knappe dominee op de preekstoel staat en de kerk zit vol vTOUwen, heeft toch ook niemand het daarover?" Inmiddels heeft de kwestie de zanger Jacob Stichkelberger geïnspireerd tot het schrijven van het lied 'Liest sie us dr Bible, chunnt es Chrible' (Leest ze uit de bijbel, dan begint het te kriebelen). Engels vorstenhuis ter kerke sandringham Prins Philip en de koningin-moeder volgen ge armd de Engelse koningin Elizabeth bij de kerkgang in Flitcham. in de buurt van het stadje Sandringham in Norfolk. FOTO EPA Britse kerken wijzen radiohuwelijk af Birmingham De kerken in Birmingham protesteren hevig tegen een Britse zender die via een radio-uitzending twee mensen 'koppelde'. De man en vrouw, die elkaar nog nooit ontmoet hebben, stappen vandaag in Groot-Brittanië in het huwelijks bootje. In een brief aan BRMB Radio dringen de kerken er op aan de hele actie nog eens zorgvuldig te bekijken, omdat het een groot mediaspektakel is geworden. Tot de ondertekenaars behoren de rooms-katholieke aartsbisschop Maurice Couve de Murville en de anglicaanse bisschop Mark Santer. Bruid en bruidegom hebben elkaar vrijdagmorgen via de radio voor het eerst gesproken, maar zullen elkaar voor de huwelijksdag niet ontmoeten. Na het burgerlijk huwelijk reizen ze af naar de Ba- hama's voor het bruiloftsfeest. Het radiostation betaalt het feest. Bovendien krijgen de twee het komend jaar een flat met alle voorzieningen en kunnen ze op kosten van de omroep een jaar lang een auto gebruiken. De kerkleiders vinden dat het ra diostation mensen met grote prijzen verleidt mee te doen aan de wedstrijd. Ook hebben ze moeite met alle publiciteit die de zender eraan geeft. Honderden rooms-katho- lieken hebben dit weekein de in Den Haag de been deren van de heilige Thé rèse van Lisieux vereerd. De vooral oudere gelovi gen deden dat door een minuscuul reliek van de Franse religieuze te kus sen. Ook namen ze lang durig de tijd voor een stille aanbidding, geheel in de geest van de wereldbe roemde heilige. DEN HAAG ANP De ongeveer 350 gelovigen gin gen uit eerbied staan toen zes misdienaars gisteren op hun schouder de schrijn met de botten van Thérèse de parochie van de Heilige Jacobus de Meerdere binnen droegen. Kin deren brachten de heilige voor in de kerk een rozenhulde door roze, witte en rode rozenblaad jes op en over de met glas om hulde schrijn te gooien. Drie bossen rode rozen en een bran dende kaars omringden een grote zwart-witfoto van Thérè se. Na een levensbeschrijving van de heilige en de bewie roking van het altaar en de re lieken brak de tijd voor stille aanbidding aan. Af en toe wer den enkele door Thérèse ge schreven teksten voorgelezen. Maar het hoogtepunt van de viering begon na de vesper dienst. Een voor een mochten de gelovigen bij de priester ko men om de reliek van Thérèse te vereren. Sommigen fluisterden eerst „Ik kom je groeten" voordat ze het reliekje in de hand van de priester kusten, zei vicaris J. Smith na afloop van de viering. Velen sloegen na de kus een De relieken van de heilige Thérèse van Lisieux worden de parochiekerk van de Heilige Jacobus binnengedragen. foto anp kruisje. „Heilige kleine Teresia, welbemind kind van God, bid voor ons", baden de anderen ondertussen. „Lieflijke rozen- strooister, roem van de katho lieke Kerk, fonkelende ster van het hemels Hof." De kunsthistorica E. Verheg gen, die jarenlang onderzoek deed naar relieken, woonde de vierirïg vooral uit nieuwsgierig heid bij. De reliekverering is volgens haar niets meer dan „religieuze folklore De gelovi gen voelen zich, net als vroeger, veilig bij een heilige. Mensen zijn weer op zoek naar gebor genheid van de kerk. Oude ritu elen krijgen hernieuwde aan dacht. Na afloop van de plechtige uittocht van de relieken deden de dames van de verkooptafel achter in de kerk goede zaken. Boeken, foto's en kettinkjes vlo gen over de toonbank. „Ken jij de Thérèsekalender al?" vroeg een vrouw aan haar vriendin. „Fantastisch, elke dag een tekst van Thérèse. Dat is zo enig." Een andere vrouw deed een be roep op de vicaris om haar ket ting met een afbeeldj )mi) Thérèse te heiligen. Smi vervolgens een gebed ui gscHO Ook veel kinderen \v< &°P in middels dankzij cate ingm wie Thérèse is. Hun'wil h bloemen van papier Thea achterin de kerk de klei 2549). toonstelling over de „Lieve Teresia help mij zus te houden", schn UI1C van de aanstaande coi cantjes op zijn De verwachting vai nisatie dat de van Thérèse tijdens door Nederland zullen trekken, einde niet helemaal taal ongeveer 650 ben de vijf Den Haag Smith. Ook van Rotterdam en nuntius in ons lai Acerbi, kwamen n; de vieringen om eren. Thérèse van 1897) trad op 1 in bij het ter in Lisieux. overleed ze aan TBC. haar dood kreeg Théri en kendheid, vooral door d |strij( zij de kleine roos genoi ent 1923 werd ze zalig verkl twee jaar later heilig. F hannes Paulus II verhief F se vorig jaar oktober tot kerkleraar. De relieken van de „r0 trekken nog tot 22 febru. Nederland. Op 17 febru ze in de Leidse Lodew aan de Steenschuur Daarna gaan ze naar I en Kazachstan. door ons land kost 2O.0! den. De reis vindt plaats I zoek van de Nederland I schoppen en op initiat I een aantal rooms-katholi I

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10