[tuur Kunst Van drenkplaats naar drenkplaats Wethouder wil zelf ook opheldering LVP-affaire k ben nog steeds bang om te acteren' jratis toegang jeugd alle Leidse museay 'Geen cadmiumverhaal de wereld in gestuurd om vredesbeeld te lozen' Ie ontmaskering van Goeie Mie' Stedelijk museum De Lakenhal en Museum Boerhaave ngên op zondagmiddag 31 januari het programma 'De ont- skering van Goeie Mie' over het ambacht van de geneeskun st oplossen van de misdaad. Om 14 uur begint in De La- een presentatie over Goeie Mie, de beruchte Leidse gif ter uit de 19de eeuw, die wordt voortgezet in Museum rhaave. uidkanker op schilderij Rembrandt NEY» Een gepensioneerde Australische kankerspecialist heeft diagnose huidkanker gesteld bij een man die ruim 300 jaar eden door Rembrandt is geschilderd. In een medisch tijd- j[ rift legt hij uit dat het schilderij, vermoedelijk gaat om 'Man losterse kleding' ,,net zo nauwkeurig en scherp is als een me- the foto." Rembrandt schilderde echt wat hij zag en de man ft duidelijk vlekken op de huid. In 1991 was het schilderij nog ien op de grote Rembrandt-tentoonstelling in het Rijksmuse- in Amsterdam. jatis entree voor jongeren idelijk museum De Laken- tanaf 15 februari, moet na- ng krijgen van alle rijksmu- in Leiden. Die boodschap gisteravond wethouder A. told (D66) meegekregen Je raadscommissie cultuur, itold zegde toe dat hij zich J izetten om de andere mu itje stad te overreden, ideren en jongeren tot 18 betalen nu nog een rijks- Ier om bij De Lakenhal en te mogen. Om de jeugd en te krijgen én te houden, echtold, moeten alle drem- 11 worden weggenomen. voor de andere tariefs gingen die hij wil doorvoe- ;an de wethouder rekenen :n meerderheid in de ge- tteraad. Over enkele weken Ien volwassenen acht gul neertellen. Nu kost hun je voor De Lakenhal nog ulden. De entree van hou- van CJP- of 65+passen wordt met een rijksdaalder ver hoogd en daarmee verdubbeld. De WD liet bij monde van A. Geertsema weten dat ze deze stijgingen niet acceptabel vindt. Volgens Geertsema neemt de wethouder te grote stappen in één keer. Pechtold verdedigde de duurdere kaartjes met de vaststelling dat de tarieven vijf jaar op hetzelfde niveau zijn ge bleven. „Bovendien zijn het vooral buitenlandse toeristen die er iets van zullen merken." De meeste Leidse en Neder landse bezoekers zijn in het be zit van een NS-kortingskaart of andere passen die recht op gra tis of een goedkope entree ge ven, betoogde hij. Directeur J. Bolten van De La kenhal is niet bang dat de hoge re tarieven ten koste gaan van het aantal bezoekers. „Integen deel. Een gezin met drie kinde ren is zelfs goedkoper uit met deze tarieven. Verder blijft een museumbezoek nog altijd goed koper dan een bezoekje aan de bioscoop." concertgebouw Concertgebouwplein 2-6. Telefoon 671 83 45 het muziektheater Amstel 3. Telefoon 625 54 55. Agendalijn 551 8100 Uitgaan begint bij de Uitlijn! Bel 0900-0191 75cPm Cultuurwethouder A. Pechtold (D66) ontkent dat hij het ver haal over de aanwezigheid van cadmium in de glastegels van het Vredesmonument de we reld in heeft gestuurd om het beeld weg te krijgen. Inmiddels is hij er voor 90 procent zeker van dat de verboden stof niet in de schepping van de Breda se kunstenaar Stulemeijer zit. Dat hij het cadmiumverhaal niet heeft gecheckt alvorens het naar buiten te brengen, kan hem niet worden verwe ten, vindt hij. De wethouder ging gister avond in de raadscommissie cultuur uitgebreid in op de kwestie nadat WD'er A. Geert sema om tekst en uitleg had gevraagd. „Hoe vaak ga je een op schrift gesteld verhaal van een specialist, te weten de glaszetter, controleren", stelde de wethouder een retorische vraag. „De glaszetter had zijn informatie nota bene bij de le verancier vandaan. Dat die in formatie niet klopte, kan mij niet worden aangerekend. Ik had geen politieke bijbedoelin gen." Beroerd „Het cadmiumverhaal was een aanleiding om de discussie over de toekomst van het beeld te openen, niet de aanleiding. De aanleiding was en is de on ophoudelijke reeks van vernie lingen. Niet de kosten van de reparaties zijn daarbij het be langrijkst maar het feit dat het Vredesmonument er de mees te tijd beroerd bij staat. De wethouder zei dat hij het beeld het liefst handhaaft en wel op de plek waar het nu staat, op de Garenmarkt, Hij stelt wel twee voorwaarden. Het Leidse Vredesplatform, die het initiatief voor het beeld nam, moet zijn belofte nako men „maandelijks bijeenkom sten bij het Vredesmonument te organiseren. In de tijd dat het er nu staat is er geloof ik één manifestatie geweest. Zo blijft het beeld onbekend. En onbekend maakt onbemind." Ook wil de wethouder dat het monument van een meer van- dalismebestendig materiaal wordt gemaakt. Daartoe over legt hij vanmiddag met de kunstenaar. Een golf van weemoed slaat me tegemoet in de Waag. Rijen vol blauw-grijze permanentjes en kaarsrechte scheidingen vlak bo ven het oor. Oude jazz voor oude mensen. Hun jeugd is voorgoed weggevlucht in hun hoofd. Mu ziek uit zo'n Engelse televisiese rie, waarin jongens, gekleed in lange korte tweedbroek met grauwe kniekousen, hun oor te gen de de beklede luidspreker aandrukten. Muziek uitzo'n ra dio waarvan de buizen en lam pen gloeiden als een stad bij nacht. Hier in de Waag zit de generatie bij elkaar die nog bukshag heeft gerookt, die met de handdoek onder de arm en de ziel erin ge rold 's zaterdags naar het bad huis toog en daar een tabletje Lux-toiletzeep kocht, die met knijpers aan de broekspijpen door weer en wind stampte, die ervoor heeft gezorgd dat wij nu in een welvaartsmaatschappij leven. Eerbied dus, een beetje respect. Ze amuseren zich kostelijk, de getaanden, de gelooiden, de zwakken en de sterken. Als de Original Evergreen Jazz Band het nummer Tm beginning to see the light' inzet, staat er ie mand uit de rij op. Het lijkt alsof hij enthousiast begint mee te dansen, maar hij loopt mank. Hij maakt een foto van de trom bonistdie het nummer heeft aangekondigd met het cliché dat er na donker altijd weer licht komt. Een foto voor in het al bum, dat straks in een muffe la gaat, naast de schaatsmedailles en de DE-bonnen. Evergreens. Waarom moet ik bij dat woord toch altijd weerden ken aan glooiende grasvelden op erebegraafplaatsen?De trombo nist is een geinponem. 'Ik loop hier net naar de Waag toe, hoor ik daar een hond aan zijn baasje vragen: 'Moet in de goot? Moet in de goot?'En die hond maar trekken aan zijn lijntje. Hij hoorde prachtige muziek uit De Waag komen. Juist, ja. Mood in digo. Daar gaat-ie dames en he ren, van de ene bil op de andere. Gewoon een beetje meewiebe- len.' Maar de permanentjes blijven stil, hun tasje keurig op schoot. En de mannen kijken naar hun handen, soms naar die middel vinger waaraan nu twee ringen zitten. Allen luisteren naar de muziek uit hun jeugd, muziek die zo heerlijk zeer doet. Ik straks. Ik binnenkort. B. Bob „Ik heb dezelfde vraagtekens." Zo reageerde gisteravond in de raadscommissie cultuur wet houder A. Pechtold (D66) op de eis van de oppositionele WD een onderzoek in te stellen naar de financiën van de Leidse Ver eniging van Popmuzikanten (LVP). De LVP was tot voor kort ex ploitant van de concertzaal Q- bus in het Muziekhuis aan de Middelstegracht. Zij is vertrok ken met achterlating van een schuld van 40.000 gulden bij de huurder van het gemeentelijke pand, de stichting Ml23. Die heeft het beheer van de con certzaal en de schulden overge nomen van de LVP. WD'er A. Geertsema heeft uit uidatingen in deze krant van M123-woordvoerder J. May af geleid dat de LVP heeft ge knoeid met gemeenschapsgel den. Vandaar dat de liberalen op een onderzoek aandringen. Pechtold zei dat hij eerst zelf navraag wil doen. Krijgt hij geen afdoende antwoorden op zijn vragen, dan sluit hij éen nader onderzoek zeker niet uit. Het WD-raadslid beweerde gisteravond dat M123 ook openstaande drankrekeningen van de LVP heeft overgenomen. „Als Ml23 door die openstaan de schuld geen huur kan beta len en de gemeente de tekorten voor haar rekening neemt, dan betekent het dat er drank wordt betaald met gemeenschapsgeld. Dat is onaanvaardbaar", aldus Geertsema. „Een onderzoek naar de financiële afhandeling is dan ook zeer gewenst." Wethouder Pechtold liet blij ken het een een goede zaak te vinden dat de LVP Q-bus niet meer bestiert. Hij heeft meer vertrouwen in Ml23. „Ik ben nooit blij geweest met die moei zame constructie die voor Q- bus is bedacht. De hoofdhuur der van het Muziekhuis, inclu sief Q-bus, is M123. Maar het bestuur van die stichting kon worden ontslagen door de on derhuurder, de LVP. „Een doch ter die het moederbedrijf kan wegsturen, dat is uniek." Dat de LVP in de periode dat ze Q-bus runde geen horecaver- gunning kreeg, verklapte Pecht old, had alles te maken met het geringe vertrouwen dat hij stel de in de LVP. NDERDAG21 JANUAR11999 :wei i lor Löw met Ingeborg Elzevier in Leidse Schouwburg bt* 4 lavid Hare's jongste stuk ens Myra' vertolkt de Am- immer Victor Löw (36) een igereide jongeman die de athie van zijn schoonmoe- rerspeelt door onder meer zelfvertrouwen te onder in met kritische wagen de huidige betekenis van oneel. Zij is namelijk een re en fanatieke actrice, die hele leven in dienst stelt het theater. Ingeborg Elze- ipeelt deze van nature kop- vtouw die ondanks tal n het acteur- p trouw blijft, ar schoonzoon voelt zich tr geroepen om niet zozeer tuist als wel de smaak van tote publiek terwille te zijn. levisiepresentator van een ilistisch 'kunst'-program- als maker van een ge lige cultfilm wordt hij nationale bekendheid, dan ziet hij in hoe in- en onbeduidend de- lulariteit is. Het komt na ramatische verwijdering ren gevoelige verzoening Ï35i nhen beiden. reen vroege morgen in het ïrdamse Café Cox legt Vic- öw gloedvol uit dat in 'Vol- Myra' de huidige commo- Dnd het toneelbestel is te 'kennen. Die heisa is be ten met de officiële uitlatin- ton de kersverse staatsse- ds voor cultuur Van der CUJ, dat de kunstsector veel ikenj eksgerichter moet werken, volgde de discussienota enkele tonelisten die een ale verandering bepleiten, en heel jaar houdt me dat 'ens bezig: hoe kun je als jezelf blijven en tegelij- een groter publiek berei- Hoe kun je meer mensen preken, zonder jezelf te 17,23 eren in te ver doorgevoerde fesatie? Die problematiek 280,® Ingeborg Elzevier en Victor Löw in 'Volgens Myra': kritische vragen wordt breed besproken in 'Vol gens Myra'. Zonder dat het ove rigens alleen maar daarover gaat." „Door het succes van de film 'Karakter', waarin ik advocaat De Gankelaar speel, heb ik uit stapjes kunnen maken naar Berlijn en Londen. Ik ontdekte toen dat het eigenlijk een Euro pees probleem is, want ook in die .steden wordt er geworsteld met dit dilemma. We zitten nu in een tijd van pure verzakelij king. Alles wat zich niet direct commercieel bewijst of profijt oplevert, wordt ter discussie ge steld." „Ik zit er echt mee. Ik vind to neelspelen hondsmoeilijk en ben er nog elke keer bang voor. Als ik op een bepaalde manier niet overtuigd ben van wat ik op het toneel sta- te zeggen, dan lukt het me niet om goed te spelen. Ik ben in 1986 op mijn 25ste bij de Haagse Comedie begonnen. Inmiddels heb ik in veel stukken en films gestaan, maar nu heb ik het gevoel dat ik weer helemaal opnieuw mijn plek moet hervinden. En omdat 'Volgens Myra' in de kern hier over gaat, heb ik ja tegen dit over de betekenis van het toneel. FOTO CPD/PATRICKMEIS stuk gezegd." Met zo'n glansrol als Soekar- no bij Het Nationale Toneel, waarvoor hij in 1996 de Louis d'Or verwierf, met andere ge prezen vertolkingen zoals in 'Clockwork Orange', 'Een vijand van het volk', met suècesvolle tv-series als 'Tijd van leven' en speelfilms, waaronder 'De drie beste dingen' en 'Karakter' is dit toch feitelijk zijn probleem niet: Victor Löw weet klaarblijkelijk kwaliteit aan populariteit te koppelen. „Het is dat je het zegt, maar die twijfel blijft aan me knagen. Bovendien raakt deze kwestie niet alleen mij maar het hele toneel, waarmee ik mij hecht verbonden voel." Victor Löw is iemand die zich voor elke rol gigantisch voorbe reidt. Voor 'Soekarno' bijvoor beeld heeft hij zich grondig ver diept in de betreffende Neder lands-Indische periode. Hij is er zelfs voor naar Indonesië afge reisd. Is dit uit een vorm van onzekerheid of van perfectio nisme? „Misschien wel van beide," zegt hij met een klaterende lach. „Ik ben niet goed in doen alsof ik die en die ben. Een rol moet haast letterlijk op mij aan sluiten. Daarom heb ik mij voor die tv-serie 'Tijd van leven' con form het postuur van mijn per sonage vooraf expres dik gege ten. Bij Clockwork Orange' heb ik eerst finaal moeten begrijpen wat slechtheid inhoudt. Ik ben heel beschermd opgevoed in een acteursmilieu. Echte hard heid en valsheid hielden mijn ouders buiten de deur." Victor Löw kiest nooit bewust voor bepaalde rollen, simpel weg omdat hij niet in kiezen ge looft. „Ik vermoed dat je eerder een zekere richting opgaat, om dat je nu eenmaal op een be paalde manier zo in elkaar steekt, dan dat je er bewust voor kiest. Je volgt meer je intuïtie, en reageert op dingen die op je afkomen. Mijn vader was ac teur/regisseur, mijn moeder ac trice, mijn broer acteur/musi cus. Ik heb me wel eens afge vraagd: als ik uit een bakkersfa milie zou komen, zou ik dan ook acteur geworden zijn en niet gewoon bakker?" 'Volgens Myra': 22/1, Cultureel Centrum, Amstelveen; 23/1 en 24/1, Schouwburg, Rotterdam; 30/1, Schouwburg, Leiden; 10/2, Stadstheater, Zoeter- meer; 12/2, De Meerse, Hoofd dorp, Groot materieel ingezet bij Leidse Jazzweek Kroegentocht Veertig podia, heel veel muzikanten, nog meer be zoekers en twee bussen. De Leidse Jazzweek Kroegen tocht heeft weer groot ma terieel ingezet voor de be proefde formule van drank en spelen. Niet alleen in de bars van de Leidse binnen stad konden bezoekers zich gisteren onderdompe len in muziek maar ook in twee vrolijk opgetuigde bussen. Onder de begelei ding van vrolijke dixieland- klanken worden bezoekers in kennelijke staat van drenkplaats naar drenk plaats vervoerd. leiden» pablo cabenda De chauffeur roept om: „De volgende stop is café de Harmo nie." Als uit één keel klinkt: „Juuuuh". De deuren van de borrelbus zoeven open. Dat moet worden toegejuicht. „Juuuuh" Iemand op straat roept iets vrolijks naar binnen. „Juuuuh" Het dixielandbandje de Lex Cats in de bus speelt de inzet van 'Dat kleine café aan de ha ven'. En wederom geeft het zootje gezellig ongeregeld in de borrelbus zijn gearticuleerde mening over de stand van bene velde zaken: „Juuuuh". Waar komen we vandaan? De kroeg. Waar gaan we naar toe? Lavelo ze luidruchtige gelukzaligheid. Het is woensdagavond half twaalf en Leiden slaapt nog steeds niet. En ook al zou je het willen, '50 podia met meer dan 500 muzikanten', zoals de Jazz week zijn kroegentocht met veel cheert, maken het je niet echt gemakkelijk. Dat is niet zo erg want traditie vereist dat onder hef mom Van vèëTjazz èn dito bier de kroeg- en muzieklief hebbers tot diep in de kleine uurtjes feest vieren. Zelfs de bussen van de ZWN doen mee. Aan de buitenspiegel van de rijdende podia wappe ren ballonetjes met Korsakov als opgewonden vaantjes in de wind. Het interieur is versierd met bontgekleurde slingers en de chauffeur doet meer denken aan de spreekstalmeester van Bob Rigter in café De Trechter een van de 500 muzikanten op een van de 50 podia. een circus dan aan een respec tabel werknemer van een ver voersmaatschappij. Het meisje tegenover de percussionist van de Lex Cats (instrumentarium washboard, woodblock en bek kens), kan de lust niet bedwin gen om zo nu en dan in de toe ter van de man te knijpën. Dit tot mild ongenoegen van hem maar tot grote hilariteit van haar vriendje in het bijzonder en iedereen in het algemeen. Er heerst een gemoedelijk broei kaseffect: warm, vochtig en vriendelijk. Ook in de kroegen: geklede sauna's met versnaperingen en live muziek. De toegang is dan wel overal gratis, maar wat je aan financiële bijdrage mag la ten zitten moet je compenseren met fysiek doorzettingsvermo gen. Een glimp van de Catyanks In de Waag speelt een tien- in de Pijpenla vereist gewurm koppige band een repertoire door een haag van mensen- van funky danceclassics. Chaka vlees. Het is duwen of geduwd Khan, Prince en James Brown. worden. Wat je dan ziet en hoort is een ge dreven potje rockabilly. De zanger, pastel groen colbertje en spijker broek, doet een verdienstelijke imitatie van El- vis die met flair de bus nawijst. Vriendinnen met drank in de ene hand, een sigaret in de andere en een hoop lol tussen hen in, doen sa men gek op Chuck Berry. Veel rock, maar geen jazz. Een jongen aan de bar speelt lucht gitaar voor het barmeis je en doet dat zo knap dat ze drie keer aan hem moet vragen wat hij wil drin ken. Een an der zegt dat hij zich prima vermaakt zelfs in de wetenschap dat hij morgen om acht uur weer stage moet lopen. Wat hij van de muziek vindt? „Het leeft niet echt hè." Leiöse Blues Jazzweek FOTO LOEK ZUYDERDUIN Waarna hij weer een biertje be stelt. Dat leeft wel. De muziek stampt het lekker ongecompliceerd weg. Maar weer geen jazz. Misschien in de WW. Daar speelt een novelty- band van alles wat: smartlap pen, klezmer en virtuoze hink stap dixie met wrede solo's voor banjo. Geen jazz. In Bacchus is de huisband door de grote menigte niet meer te zien alleen te horen. Funk weer geen jazz. Maar op een gegeven moment is dat te kort ruimschoots gecompen seerd door drank en laat je je door de Lex Cats naar huis be geleiden. Die spelen nog wat. En ook al is het dan 'Oh when the saints', als slaapmutsje, het een prima afsluiter èn het is jazz.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9