Weer megafusie in energiesector Schoonmakers kunnen hoge werkdruk niet meer aan Toch fusie telecombedrijven van Zweden en Noorwegen Economie Protest tegen staaldump Moeizaam begin ombouw telefooncellen op stations Geen nie treinstak in Flevop Vissers mogen meer paling vange Europese Commissie verwacht forse daling economische g DONDERDAG 21 JANUARI 1999 Mini-Mercedes onder de loep londen De zeven jaar oude lay Buttersworth bekijkt met een loep de Matchbox Mercedes Beriz 230SL die gisteren werd ge veild in Londen. Het speelgoedautootje bracht ruim 13.000 gul den op. Ooit werd het in 1968 gemaakt door Lesney en was het in de winkel te koop voor een kwartje. Voor zover bekend is het het enige exemplaar in de appelgroene kleur die de tand des tijds ongeschonden heeft doorstaan. foto ep a john stilwell Belastingtelefoon moeilijk bereikbaar den haag De Consumentenbond heeft vandaag zware kritiek geuit op de Belastingtelefoon. Volgens de bond is de telefoni sche inlichtingendienst van de fiscus moeilijk bereikbaar. De Consumentenbond belde tachtig keer met de Belastingtelefoon. In vijftig gevallen werd de verbinding na enkele minuten wach ten verbroken omdat de medewerkers in gesprek bleken te zijn. De Consumentenbond toont zich ook niet tevreden over de ge vallen waarin uiteindelijk wel contact tot stand kwam. Antwoor den op vragen over aftrekkosten bleken lang niet altijd correct te zijn. zegt de bond. De Belastingtelefoon wordt jaarlijks meer dan een miljoen keer geraadpleegd. Subsidie pomphouders lijkt dubieus brussel De Europese Commissie wil opheldering over een sub sidieregeling voor 624 pomphouders bij de Duitse grens na ver hoging van de benzineaccijns in 1997. De Nederlandse regering wilde de pomphouders daarmee behoeden voor weglopende klanten naar de goedkopere Duitse concurrentie. Het subsidie bedrag. uitgesmeerd over drie jaar tot 1 juli 2000, loopt op tot 126 miljoen. Brussel betwijfelt of de regering zich aan de Euro pese regels heeft gehouden. Per eigenaar mag hooguit 220.000 gulden subsidie uitgekeerd worden. In Nederland zijn tal van stations echter eigendom van grote olieconcerns zoals Shell en Texaco. De regering krijgt drie weken om opheldering te ver schaffen. De commissie kan al uitgekeerde gelden laten terug vorderen. Kritiek ABN op gouverneur Franco amsterdam .ABN Amro-bestuursvoorzitter Kalff vindt de actie van de Braziliaanse deelstaatgouverneur It am ar Franco om geen geld meer over te maken aan de Braziliaanse staat onver antwoord. ..Dat brengt Brazilië op een hellend vlak aldus Kalff tijdens de jaarlijkse nieuwjaarsborrel. De stap van Franco leidde er toe dat de beurzen in de VS en Europa onderuit gingen in de zogenoemde Samba-crisis. De onrust had ook gevolgen voor Brazilië zelf. Het land devalueerde zijn munt real. De daling van de Braziliaanse munt kan ook gevolgen hebben voor Neder landse banken. De ABN Amro kocht onlangs de Braziliaanse bank Banco Real. Nat weer remt winststijging CSM Amsterdam Het weer van het najaar van 1998. de natste van de ze eeuw. remt de stijgende winst van suiker- en levensmidde lenproducent CSM in het lopende boekjaar af. De bietenoogst verliep moeizaam en ook de verwerking ervan. De productie kosten waren hoog en CSM Suiker rekent daarom op een lager resultaat dan in het voorgaande boekjaar. Toch zal de concern- winst van CSM in het op 1 oktober begonnen boekjaar weer stij gen, omdat de vooruitzichten voor andere activiteiten van het concern goed zijn. CSM is bij het publiek vooral bekend door merken als Hak. Honig, Roosvicee, Brinta, Red Band en King. CSM zag in het boekjaar 1997/98 de omzet met 17,6 procent toenemen tot 4,3 miljard. Werkvloerverbod bij Lypack Leeuwarden Acht werknemers van het melkpoederbedrijf Ly pack uit Leeuwarden hebben na hun ontslag een werkvloerver bod gekregen uit angst voor sabotage. De werknemers zijn op staande voet ontslagen wegens omzetverliezen. Het verbod werd uitgevaardigd op verzoek van een belangrijke klant van het bedrijf. Nutricia. „We willen voorkomen dat de mensen uit een vlaag van rancune iets doen waar ze later spijt van krijgen. Babyvoeding is een kwetsbaar produkt en daarom kan ik me de houding van Nutricia wel voorstellen", aldus directeur J. de Quay van Lypack. Lypack is anderhalf jaar geleden vanuit Nutri cia verzelfstandigd maar neemt nog eenderde van de omzet af. Nederland 1 gaat niet Het Net heten den haag Het Net is van KPN. Dat weet ook de NOS, die plan nen presenteerde waarin Nederland 1 zo heet. „Het is een werktitel, geen naam", zegt de NOS. „Het is alleen om even de sfeer aan te geven." KPN Telecom heeft de naam voor zijn in ternetdienst Het Net officieel geregistreerd. „Natuurlijk kijken wij hoe de NOS dat merk verder gaat gebruiken. We houden het zorgvuldig in de gaten", zegt een woordvoerder van het tele- comconcem. Behalve Het Net koos de NOS Ons Net voor Ne derland 2 en Mijn Net voor Nederland 3 in de plannen om de publieke zenders meer profiel te geven. stockholm-oslo krf-anp De staatstelecombedrijven van Noorwegen (Telenor) en Zwe den (Telia) gaan fuseren. Dat hebben de regeringen van de twee landen gisteren bekendge maakt. Daardoor ontstaat een concern met 51.000 werkne mers en een jaaromzet van achttien miljard gulden. De nieuwe onderneming wordt ge deeltelijk geprivatiseerd. Bijna een jaar geleden mis lukte fusie-overleg tussen de twee bedrijven doordat het klei nere Telenor een gelijkwaardige positie verlangde en Noorwe gen niet al te ver wilde gaan met privatisering van het be drijf. De Noren zingen inmid dels een toontje lager, omdat de economische situatie in hun land door de forse daling van de olieprijzen is verslechterd. Zweden krijgt na de fusie enig overwicht. Zo komt het hoofd kantoor in Stockholm. Verder zal Zweden in eerste instantie zestig procent van de aandelen bezitten en Noorwegen veertig procent. Wel krijgen de landen een gelijk stemrecht. De regeringen zullen zo spoe dig mogelijk beginnen met stapsgewijze privatisering, waardoor het nieuwe bedrijf een notering krijgt aan de beurs. In totaal wordt 33,2 pro cent van de aandelen verkocht. Dat levert naar schatting omge rekend 25 miljard op. De beide staten houden elk nog 33,4 pro cent over. De fusie is ingegeven door de concentratiegolf in de telecom - branche. Telenor en Telia zijn samen al actief in 25 landen. Behalve in Scandinavië hebben ze belangen in onder meer Rus land, de Baltische staten, Duits land en Ierland. Telia is nog partner van KPN Telecom in Unisource. Maar dit samenwer kingsverband, waarin ook Swiss Telecom zit, verkeert in ontbin- ding. Telia en Telenor beseffen dat ze ook na de fusie nog geen echte vuist kunnen maken op het wereldtoneel. „We zullen een hoofdrol spelen in Noord- Europa, maar we blijven klein in vergelijking met de Europese en Amerikaanse bedrijven", er kende Telenor-topman Her- Bedrijven in noorden en zuiden gaan samen om internationale concurrentie het hoofd te kunnen bieden Eenderde |tsi bedrijven flexwet nifc De energiebedrijven EDON (Groningen, Drenthe en Overijssel) en PNEM/MEGA (Brabant en Limburg) gaan fuseren. Daardoor ontstaat een distributieconcern met meer dan 8.000 werknemers en een omzet van ruim acht miljard gulden. De bedrijven leveren gas en stroom in het noorden en het zuiden van het land. Ook zijn ze ac tief in afvalverwerking. PNEM/MEGA heeft verder een nauwe relatie met stroomproducent EPZ. zwolle-eindhoven cpd-anp De reden van de fusie laat zich gemakkelijk raden. Sinds vorig jaar mogen de Europese ener giebedrijven ook aan klanten buiten hun nationale grenzen verkopen. Om de internationale concurrentie het hoofd te kun nen bieden, moeten energiebe drijven hun kosten omlaag brengen. Dat kan door met an dere energiebedrijven samen te werken. PNEM/MEGA is met een om zet van rond de 4,5 miljard gul den en 4.500 medewerkers nu de grootste energiedistributeur van Nederland. Het in Zwolle gevestigde EDON neemt met een omzet van ruim drie mil jard gulden en een kleine 3.500 personeelsleden de derde plaats in. De op een na grootste is ENECO in Capelle aan de IJs- sel, dat een jaaromzet heeft van 3.3 miljard gulden en 3.500 werknemers. EDON voorziet in Groningen, Drenthe. Overijssel en een deel van Friesland in totaal 913.000 aansluitingen van elektriciteit en 765.000 van aardgas. Met name door nieuwe activiteiten in kabeltelecom en milieuafval is de omzet de afgelopen jaren gestaag gegroeid. Ook het be drijfsresultaat nam flink toe van 187 miljoen in 1997 naar 215 miljoen vorig jaar. Voor het lo pende boekjaar wordt zelf een resultaat van 307 miljoen voor zien. PNEM/MEGA ontstond hal verwege 1997 uit een fusie tus sen het Brabantse Pnem en Me ga Limburg. Reden voor de sa mensmelting was dezelfde als nu. Met zijn tweeën maken we minder kosten, zo luidde het credo. Sinds de fusie werkt de combinatie hard aan een ver sterking van zijn marktpositie. Naast tweederde van de aande len van de Limburgs-Brabants- Zeeuwse stroomproducent EPZ verwierf het meerderheidsbe langen in de kabelmaatschappij Palet Kabelcom en de Limburg se afvalverwerker AVL. Sinds eind vorig jaar importeert het bedrijf bovendien Brits gas via een pijplijn die het voor twee derde deel bezit: de Zebra Pipe genaamd. Het doel is om zo een bredere productbasis te creëren en door de combinatie van activiteiten kosten te be sparen. EDON en PNEM/MEGA zijn overigens niet de enige energie- distributeurs die fusieplannen hebben. Eerder werd bekend dat ook ENW (Noord-Holland), NUON (Gelderland, Friesland en Flevoland), GAMOG (ook Gelderland) en EWR (Leiden) denken over samenwerking. diemen anp cellen beginnen. Telfort, dat de 770 telefoon cellen op de stations als een be langrijk pr-project beschouwt, had uitdrukkelijk beloofd dat er door de overgang geen overlast zou zijn. Elke weggehaalde KPN-cel zou 'binnen 24 uur' zijn vervangen. 'Mobiele teams' zouden te hulp schieten met gratis te gebruiken zaktele foons. Maar in Den Haag, waar KPN zijn cellen maandag al uit het station had weggehaald, be gonnen Telfort-monteurs pas gistermorgen aan de vervan ging en zochten degenen die wilden telefoneren hun toe vlucht bij de KPN-cellen buiten. De Boer noemt dat 'verve lend, niet zoals het moet' en het gevolg van onverwachte 'kabels in de grond.' In Leiden duurde de ombouw volgens hem zo lang omdat Telfort '100 procent zeker wilde weten dat alles werkte.' Na Amsterdam zijn Rotterdam en Utrecht aan de beurt en vervolgens de rest van het land. Begin april moet de laatste Telfortcel zijn geïnstal leerd. in h Bijna eenderde van joe nemingen is volslag fke kend met de flexvvt vo een op de tien bednji elts ledig geïnformeerd ov te king en de gevolgen* CSe die begin dit jaar y werd. Dat blijkt uit e ,a| onderzoek onder 2.5 ven. Vooral kleinere weten niet goed wat nieuwe situatie aan tri] ge Het onderzoek h ieki jaarlijkse enquête ton langrijkste uitzendor Van de ondervraagde mingen denkt dertie meer gebruik te ga onc van uitzendbureaus, aar willen ze een aantal rit ieb' zeilen, zoals het ziefa besl en de verplichting dienstverband aan te Nederland telt 500.000 flexwerkers. 01 nt den haag-leiden cpd De vervanging van KPN-tele- fooncellen op NS-stations door Telfort is teleurstellend begon nen. Ondanks de uitdrukkelijke belofte van Telfort bleek er in de hal van Den Haag CS dins dag en woensdag geen tele fooncel te vinden. Jongelui deelden wel Telfort-folders uit, maar van 'te hulp schieten' met mobiele telefoons was geen sprake. In Leiden, waar maandag de eerste Telfort-cel onder tromge roffel in gebruik werd gesteld, moest de stationshal het vier dagen zonder telefooncellen doen. Hoewel in de nieuwe cel len weer ouderwets met kwart jes en guldens kan worden be taald, bleef het er na de inge bruikneming stil, terwijl voor de oude KPN-cellen op het sta tionsplein mensen in de rij stonden. In Amsterdam begon nen monteurs gistermorgen met de ontmanteling van ne gentien groene KPN-cellen. Tel fort zou daar volgens voorlich ter R. de Boer vandaag met de vervanging door oranjeblauwe er lelystad cpd id.! Het spoorwegpersom \e stad gaat niet meen [en: vakbonden durven I om voor het afdwing lofdagen een staking J j"0 pen. Ze vrezen dat bij jaa tueel kort geding van rectie de rechter hen gelijk zal stellen. De NS-directie wel gaan op de eis dat defi^ NS-manager zijn ro beloftes over verlofd nakomen. Gisterochi ont het personeel gedreij j^j, weigering de bonden |en king te laten bereiden i(je Met grote tegenzin heeft het personeeh ,g voetend met de toet gestemd, dat het de vi jt a van '99 kan opnemi ziekteverzuim en nati loop blijven als Aal op lijst van bedreigde diersoorten Washington Enkele duizenden arbeiders die werkzaam zijn in de Amerikaanse staalindustrie hielden giste ren een protesttocht van het Witte Huis naar Capitol Hill in Washigton. Zij protesteerden tegen de import van staal uit het buitenland tegen dumpprijzen. Staalbedrijven in de VS hebben grote problemen om het hoofd boven water te houden in de strijd tegen deze oneerlijke concurrentie. foto ap joel rennich emmeloord gpd Staatssecretaris Faber (visserij) heeft de paling op de lijst gezet van diersoorten die in hun voortbestaan worden be dreigd. Toch ziet zij geen rede nen om extra beschermende maatregelen te nemen. Ze staat de IJsselmeervissers zelfs toe dit jaar meer paling te van gen dan vorig jaar nog is afge sproken. De Faunabescherming eist een verbod op de paling vangst. „Op deze manier is de Rode lijst volkomen zinloos", aldus woordvoerder Norman van Swelm. Hij denkt dat soortgerichte maatregelen geen effect sorteren, zolang de beroepsvisserij niet direct wordt stilgelegd. De Producentenorganisatie IJsselmeer vindt die visie kort zichtig. „De verminderde pa lingstand is een Europees pro bleem, dat je niet alleen in Ne derland kunt oplossen. Voor een vangstverbod heb je mil jarden nodig om de sector schadeloos te stellen. Boven dien wordt het probleem niet alleen door de vissers veroor zaakt, maar ook door de ver minderde glasaalintrek en aal scholvers. Wij zijn zelf al jaren bezig om de visstand te verbe teren". zegt secretai Hiemstra. De IJsselmeervissei ken de visserij dit ja JJ2* gens minder dan het rie wil. Aanvankelijk de vissers de visvai DC veertig procent re door vaker thuis te b f77 met minder materiaa sen. Maar door het 1 van toegezegde mat [JJ;1 tegen de overlast van vers hebben de visse <P ten de vangst dit slechts twintig proce perken. Faber gaat akkoord. Grote actiebereidheid om ook loonsverhoging af te dwingen amsterdam gpd sylvia marmelstein In krap drie minuten moeten ze van hun baas een wc schoon maken. Gemiddeld hebben ze vier minuten om een kantoor ruimte weer optimaal te laten blinken. De 130.000 schoonma kers in Nederland kunnen die hoge werkdruk niet meer aan. Bovendien willen ze meer sala ris. „Lukt het deze week niet om dat in de nieuwe CAO te re gelen, dan blijven de stofdoe ken en dweilen voorlopig in de kast en wordt het een puinbak in kantoren, ziekenhuizen en scholen", dreigt Jan Berghuis, CAO-onderhandelaar van FNV Bondgenoten. Voor het eerst in de geschiede nis staan de schoonmakers in de startblokken om te staken. Want na vier CAO-rondes lig gen de standpunten van de vakbonden en de werkgevers verenigd in de Ondernemersor ganisatie Schoonmaak- en Be- drijfsdiensten (OSB) nog mij lenver uit elkaar. Uit onderzoek blijkt dat veertig procent van de werknemers het werk niet af krijgt en daardoor stijf staat van de stress. De oor zaak ligt volgens Berghuis bij opdrachtgevers (scholen, zie kenhuizen en beheerders van kantoorruimtes). „Dat zijn ech te uitknijpers. Ze willen dat de schoonmaakbedrijven voor steeds minder geld hetzelfde werk doen." De concurrentie is moordend. Om de twee jaar verlopen de contracten tussen schoon maakbedrijf en opdrachtgever. De opdrachtgevers struinen vervolgens de markt af op zoek naar een bedrijf dat het goed koper doet. Er wordt gestunt met prijzen. „Voor tien procent minder centen, maakt mijn personeel uw bedrijf 25 procent schoner", hoort Berghuis gere geld roepen. „De schoonma kers worden daarvan de dupe. Zij moeten de benen uit hun Jan Berghuis van de FNV Schoonmaakbond voorspelt een 'puinbak' als er geen goede CAO uit de bus komt. foto gpd harmen de jong gat rennen om die belofte waar hoeveel tijd er minimaal voor te maken." nodig is om hem schoon te ma- FNV Bondgenoten wil dat voor ken. Een onafhankelijk onder- iedere ruimte wordt onderzocht zoeksbureau zou dat moeten uitzoeken. De werkgevers wil len daar echter niets van weten. „Werkdruk kun je niet tot op de vierkante meter berekenen", zegt N. Davelaar, secretaris van de OSB. „Wij willen dat werkge vers en werknemers dat samen op de werkplek regelen. Boven dien hebben we in de vorige CAO een klachtenregeling in het leven geroepen voor men sen die last hebben van stress." Berghuis vindt dat voorstel te vrijblijvend. Bovendien duurt het maanden voordat een klacht wordt behandeld. Dan zit die werknemer al bijna in de WAO." Ook de loonsverhoging is inzet van een keiharde strijd. De meeste schoonmakers ver dienen 15,70 gulden bruto per uur. Na zes jaar krijgen ze een kwartje extra. FNV Bondgeno ten eist nu dat werknemers die langer in dienst zijn, sneller doorgroeien naar een hoger loon. Ook moet er een structu rele loonsverhoging van min stens 3,5 procent komen. „Dat ach geld hebben we niet", htte Davelaar. „Tenzij de a Prei gevers nu eens stopp« lie j uitgeklede contracten den maximaal 2,25 pn Berghuis: „Er is straks hond meer die in des maaksector aan de sl^ inc de bedrijven kampeni zij] een enorm personeels Spr, Nu wordt de branche* ndi procent bevolkt doori no( ders. Het merendeel is en/of allochtoon. vu Uit een enquête van F! igs< genoten blijkt dat negt lat j cent van de vakbondsl tan reid is om te staken. hadden we zo weinigl het geen enkel effect a jog, ben. Maar de afgelopt is het aantal leden ver digd tot 15.000. „Endi kunnen ze flink wat sd aanrichten", geven de vers toe. ge ind nde alie (AI brussel» marc peeperkorn correspondent De economische groei in de Europese Unie daalt dit jaar nog harder dan ver wacht. De Europese Commissie stelt dit voorjaar haar eerdere voorspelling van 2,4 procent groei naar beneden bij. Volgens Eurocommissaris De Sil- guy (financiën) is er echter geen spra- jce van een naderende recessie. In de gisteren gepresenteerde eco nomische vooruitblik 1999 van het da gelijks EU-bestuur komt Nederland er beter af dan de rest van Europa. In ons land vlakt volgens Brussel de groei af van 3,8 procent in 1998, naar maxi maal 2,75 procent dit jaar. De voor spelling van De Nederlandsche Bank is overigens nog somberder: twee pro cent. De tegenvallende economische ver wachtingen vloeien voort uit de crisis in Azië en Latijns-Amerika. Commissa ris De Silguy noemde het „niet meer dan normaal" dat ook Europa hier een tik van meekrijgt. „Het vertrouwen van het bedrijfsleven is beschadigd waar door investeringen en productie zullen afnemen", aldus De Silguy. Doemsce nario's wijst hij resoluut van de hand. De financiële en economische basis in de EU is volgens De Silguy zonder meer goed, na het topjaar 1998 (ge middeld 2,9 procent groei). De looneisen bleven afgelopen jaren gematigd, de inflatie en de rente be vinden zich op laagterecords en het aantal banen neemt toe. Ook de over heidsfinanciën in alle EU-landen staan er veel beter voor dan enkele jaren ge leden. Bedroeg het financieringstekort in 1993 gemiddeld nog zes procent (Nederland: 3,2), anno 1998 was dit nog maar 1,8 procent (Nederland: 1,4). De Silguy schrijft deze gunstige ont wikkeling toe aan de komst van de eu ro, waardoor de EU-landen gedwon gen werden de staatskas op orde te brengen. Voorwaarde is wel dat de sanering van de overheidsschulden voortgaat. Nederland wordt apart gewaarschuwd voor de oplopende looneisen. De Commissie meent verder dat de EU- landen maatregelen moeten opruimen die de vrije handel belemmeren. Brus sel onderzoekt 85 belastingregelingen die ondernemingen met gunstige ta rieven concurrentievoordeel geven. De Commissie vermoedt dat verkapte staatssteun gaat boden. In Nederland 1 cale regelingen onder vuur. Duitsland, Italië en Fr nen veruit het meeste staa bedrijven. Dit drietal is goe 75 procent (140 miljard gul tussen '94-'99 verleende hulp. Nederland is met goed voor een zevende lijst van de vijftien EU-lan

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 6