Reputatie RIVM staat ter discussie /inter 'Zuid-Holland ligt plat, Hermans!' Binnenland TIP tra veel onnige recepten Station in oude glorie Kamer ziet oplossing voor CAO onderwijs Janmaat ronselt met met hulp neonazi's Akkoord is niet ver weg in het onderwijs ERDAG 21 JANUARI 1999 ANP Algemeen Nederlands erde Pers Diensten trendum Gorinchem ongeldig Het veelbesproken referendum gisteren in Gorin- Ijjver de wenselijkheid van een asielzoekerscentrum in de k|ost is niet geldig. Slechts 38,9 procent van de ongeveer «stemgerechtigden maakte de gang naar de stembus. Een van minstens de helft was nodig om het referendum ■leid te geven. Overigens zou het ook dan nog slechts een Svend referendum zijn geweest. Van de 9929 stemmers de meesten (59 procent) tegen de aanleg van het cen- an de Griendweg. Waarschijnlijk is die uitkomst vooral te naan de opkomst in de wijk Oost die aanmerkelijk hoger i elders in de stad. Van de stemgerechtigden in de wijk jjï 59,8 procent zijn stem uit. Van hen was 78,2 procent te- 9# komst van het asielcentrum, de rest voor. voor agent in cocaïne qlpAM Een 42-jarige Rotterdamse politieman is gisteren eld tot 2,5 jaar cel wegens het opzetten van een cocaï- te zetten tussen Curasao en Nederland. De drugs zou- fcrborgen in gasflessen, per schip naar Nederland worden bkkeld. Als bewijs werd onder meer een in de woning van feadier aangetroffen stuk papier gebruikt. Op het docu- [stond een schets van de cocaïnelijn. Ook vond de politie |van gasflessen in zijn huis. rving politie wekt wrevel {dam* Bij de Amsterdamse politie zijn enkele tientallen te- jjtjes van inwoners binnengekomen na een wervingsactie politie onder allochtonen, vooral Marokkanen, in de tad. De politie stuurde circa 3000 mensen met een exoti- ichternaam een kaartje wegens het einde van de ramadan [ïmaand van moslims). Het team werving had de namen «sen uit het telefoonboek geplukt. Sommige moslims :den verbolgen omdat de politie hun adres en geloofs- iiging kende. Andere mensen met een buitenlandse naam Jen zich er weer aan dat ze een kaartje kregen ter gelegen- jan de vastenmaand, terwijl ze de islam niet aanhangen. l°~ rdi intekort weggewerkt Het cellentekort is volledig weggewerkt. Justitie heeft ste jaren de capaciteit van gevangenissen zozeer uitge- dat er sinds 1998 zelfs een zekere leegstand bestaat. Van cellen waren er vorig jaar gemiddeld 96 bezet.Volgens h er Korthals van Justitie duidt een leegstand van vier pro- enszins op een cellenoverschot. Een zekere 'buffercapa- s nodig om schommelingen in het aanbod op te vangen, ireiding van de cellencapaciteit heeft ertoe geleid dat er elijking met voorgaande jaren veel minder arrestanten ge plaatsgebrek naar huis hoeven te worden gestuurd, ist is de wachttijd voor het uitzitten van een straf voor ddelde delinquent danig bekort. chtwagendief van 13 jaar Een 13-jarige Duitse jongen die dinsdagavond in Ra- een vrachtwagencombinatie stal en daar in Nederland indreed, is gisteren aan het eind van de middag in Duits- angehouden. Dat gebeurde net over de grens bij Venray, luurt van het Duitse Geldern. De jongen had twintig uur zestien meter lange combinatie rondgereden. De polide een mobiele telefoon die in de bestuurdersruimte lag, op met jongen. Na uur paar uur praten konden zij hem den waar hij zich bevond. De jongen uit een tehuis in deed al eerder van zich spreken. In'mei vorig jaar ging randoor met de 40-tonner van zijn vader. Hij richtte toen urenlange achtervolging door tien politiewagens voor Dn schade aan. eekuur schadeloket Schiphol Het Schadeschap Luchthaven Schiphol heeft een al spreekuur ingesteld. Vanaf deze week is er voortaan el- dag een spreekuur tussen 11.30 en 14.30 uur in het cen- oor kunst en cultuur De Meerse, Raadhuisplein 7 in dorp. Het onafhankelijke schadeschap behandelt verzoe- lor schadevergoedingen die het gevolg zijn van de aanleg vijfde start- en landingsbaan en andere infrastructuur ichiphol. Burgers en bedrijven kunnen op het spreekuur stellen en een formulier voor schadeclaims ophalen. Het ;uur is een vervolg op het tijdelijke extra informatiepunt id vorig jaar werd ingericht in het raadhuis. irengst Postcode Loterij stijgt fors oam De opbrengst van de Nationale Postcode Loterij is langedikt met 21 procent tot 536 miljoen gulden. Ruim ljoen huishoudens spelen mee in de loterij met in totaal fljoen loten. Zestig procent van de opbrengst gaat naar doelen als Unicef. Artsen zonder Grenzen, Novib en [elingenwerk. Sinds de oprichting van de loterij in 1989 is miljard gulden voor deze doelen bijeengebracht. Idelbare school asielzoekers Hardenberg krijgt een middelbare school voor Dekers. Ongeveer 120 vluchtelingen van twaalf tot zestien er vanaf het nieuwe schooljaar onderwijs. De oplei- seen initiatief van scholengemeenschap de Nieuwe Veste jngen in Coevorden en Hardenberg) in samenwerking gemeenten Hardenberg, Coevorden en Ommen. Har- trg is één van de eerste plaatsen in Nederland met een lie vestiging voor asielzoekers in het middelbaar onder- Klokkenberg definitief dicht Medisch Centrum De Klokkenberg in Breda sluit binnen p jaren definitief zijn deuren. Een zware Brabantse delega- eft minister Borst van Volksgezondheid niet op andere ge en kunnen brengen. Borst vindt het overlevingsplan van urder Breederveld te onzeker. Breederveld wilde aan De enberg een kliniek voor chronisch zieken toevoegen. Het ich centrum was in financiële problemen geraakt door de sing van Borst de hart-longkliniek te laten opgaan in het ise Ignatius Ziekenhuis. De minister heeft in het gesprek ledelegatie wel toegezegd de huidige vier klinieken voor po Breda te zullen behouden. Ondanks de tegenvaller over "ting, is het behoud van de zorg en werkgelegenheid voor jo een opluchting voor de 650 werknemers van De Klok- CULINAIR ciNfiS gratis soepenboekje Groentesoep met roquefort Hoofdgerecht voor 2 personen 1-1 el olijfolie 250 g gesneden soepgroenten TA dl kippenbouillon (van tablet) 50 g roquefort, verkruimeld 1 el fijngesneden selderijgroen Olie verhitten en groenten hierin 5 min. bakken. Bouil lon erbij schenken, soep aan de kook brengen en zachqes 5 min. laten koken. Spek in droge koekenpan in 5-7 min. lichtbruin bakken. Soep met zout (voorzichtig!) en peper op smaak brengen en voor serveren spek. roquefort en selderij erover strooien. Bereiding: 20 min Kcal p.p.: 1 300 Statisticus: Computermodellen regeren in plaats van harde cijfers De Tweede Kamer wil van minister Pronk van milieu we ten of de rapportages van het Rijkinstituut voor Volksge zondheid en Milieu (RIVM) kloppen. PvdA, WD, Groen- Links en de Socialistische Partij reageren daarmee op de beschuldiging van RIVM-statisticus De Kwaadsteniet dat de cijfers die zijn instituut publiceert vaak slechts aanna mes zijn in plaats van feiten. Het RIVM heeft afstand ge nomen van de kritiek en zegt naar eer en geweten harde cijfers te combineren met computermodellen. den haag anp of verslechtert. Het rapport is een belangrijk document voor Het RIVM brengt jaarlijks de minister Pronk en de Tweede Milieubalans uit. Daarin meldt Kamer bij discussies over ingrij- het instituut hoe het staat met pende milieumaatregelen, bij- de milieuvervuiling in Neder- voorbeeld bij de discussie over land, en of de situatie verbetert Schiphol en het mestbeleid in de varkenssector. Volgens senior-statisticus De Kwaadsteniet bevat de balans veel onzekerheden, maar pre senteert het RIVM ze als waar heden. Het instituut maakt voor de Milieubalans veel modelbe rekeningen en meet te weinig, aldus De Kwaadsteniet. De rea liteitswaarde van getallen moet ernstig worden betwijfeld. De statisticus is bijzonder boos dat het RIVM daar niets over zegt. In een reactie zegt het RIVM dat het er 'met alle mogelijke middelen' naar streeft om eer lijke informatie te geven over de toestand van het milieu. Onze kerheden zijn daarbij 'onver mijdelijk', maar die maakt het instituut 'zo klein mogelijk door een optimale combinatie van computermodellen en bereke ningen'. GroenLinks en de SP hebben Pronk schriftelijke vragen ge steld naar aanleiding van de be schuldigingen van De Kwaad steniet. Ook andere partijen willen opheldering. WD'er Klein Molekamp stelde dat ,,de geloofwaardigheid van het mi lieubeleid in het geding is als deze beweringen waar zijn". De WD'er is 'niet helemaal ver baasd'. Zelf stelde hij vorig jaar al vragen over de cijfers over de uitstoot van kooldioxide, hoofdveroorzaker van het broeikaseffect. Hij vond die cij- Groningen Een drilwagen hakt de betonvloer van de historische stationshal in Groningen in duigen. De tegels geven mee, maar de wape ning daaronder is sterk. De sloop van de vloer zal zo'n veertien dagen duren. Daarna wordt een nieuwe terrazzovloer gelegd. Bij de restaura tie van het station is achter de witte gevelplaten, achter de tussenwanden en onder de tussenvloer veel van het authentieke interieur terugge vonden. FOTO GPD JAN ZEEMAN Een gezellig middagje uit in de Kuip voor 8.500 leraren rotterdam gert onnink Het heeft iets weg van een niet al te best bezochte thuiswed strijd van Feyenoord. De Kuip is bij lange na niet vol, al is het enthousiasme op de tribunes, waar alleen de vakken N, O, P en X zijn gevuld, er niet min der om. Het 'legioen' bestaat dit keer uit ruim achtduizend leerkrachten uit heel Zuid- Holland. Ze voeren actie tegen het in hun ogen veel te magere CAO-voorstel van minister Hermans (Onderwijs). Stadi onspeaker Jacques Nagtegaai zet even na een uur direct de toon. ,,Dit pikken we niet. Zuid-Holland ligt plat, Her mans!" Dat gaat er bij de boze leraren, veelal getooid in witte actie-T-shirts en met oranje petjes op het hoofd, in ais koek. Een blik op de meegenomen spandoeken geeft een aardig beeld van de woede en actiebe reidheid. 'De druk is groot, help ons uit het rood', 'Juf ligt plat' of '1979-1999, Ja, ik ben gek'. Andere uitingen gaan in op de actualiteit. 'Is er nog werk in Barcelona?' vraagt een span doek, inspelend op de over vloed van Nederlandse voetbal lers aldaar. En: 'We willen geen zinloos geweld, alleen maar meer geld' of 'We willen Peper.' Dat is een verwijzing naar de politie-CAO, waarvoor de mi nister van Binnenlandse Zaken extra geld beschikbaar heeft ge steld. Dat willen de onderwij zers uit Zuid-Holland en de rest van het land ook. Al gauw rolt tijdens de toe spraak van CNV-bestuurder Frans van Rooij de kreet 'actie, actie' massaal van de tribunes. Stakende leraren in de Kuip. „We blijven in actie tot er ge luisterd is. Het kabinet zal over de brug moeten komen", stelt Van Rooij. Aansluitend roept hij de bestuursorganisaties in het onderwijs op geen salarissen van stakers in te houden. De actiebijeenkomst is voor de leraren vooral een gezellig middagje uit. De duizenden zingen massaal mee met de liedjes van actieband Bertus de Posters of ze staan te swin gen op de banken bij de covers van de Rotterdamse imitator Arno Bremer. Er wordt niet ge keken op een wave meer of minder. Tussendoor wordt er gejuicht en gefloten na de vaak wat demagogisch getinte toe spraken van vakbondsmensen. De actiebereidheid is groot. Het zit de mensen in het onder wijs enorm dwars dat ze verge leken met andere beroepen worden achtergesteld. Niet al leen in loon, ook in waardering. De toekomst ziet er dan ook somber uit, schetst AOb-voor- zitter Jacques Tichelaar. „In 2004 hebben we een tekort van 45.000 mensen, als de omstan digheden voor het onderwijs niet verbeteren. Daar moet een einde aan komen. We hebben hier te maken met gigantisch sociaal conflict." Tichelaar is verbaasd dat le den van de Tweede Kamer zich nog nauwelijks met de kwestie hebben bemoeid. „Ze drukken zich", zegt hij. „Maar ook zij moeten onder de indruk zijn. geraakt van de grote deelname aan deze stakingen." De AOb- voorman geeft minister Her- FOTO CEES KUIPER mans nog twee weken. „Als er begin februari nog geen uitzicht is op een CAO, dan staken we weer. Maar dan niet regionaal, maar in het hele land. Tegelijk. Dan gaat alles plat." Het stadion lijkt te ontplof fen, alsof Feyenoord heeft ge scoord. „Actie, actie!" klinkt het weer van de tribunes. Harry Evers van de Onderwijsbonden CMHF port de onderwijzers nog verder op. „Wordt het bod niet bijgesteld, dan zien we el kaar snel terug." Voor ruim achtduizend leer krachten uit Zuid-Holland ligt dat nog wat ver weg. Even voor half drie zijn ze na een gezellig middagje in de Kuip al weer op weg naar huis. Twee collega's zeggen elkaar bij de uitgang ge dag. „Werk-ze morgen." IIW.MIMlJIÜ.Mili DEN HAAG ANP Ondanks de stakingen in het onderwijs en de vastgelopen onderhandelingen over een nieuwe CAO, zijn de WD, D66 en het CDA niét pessimistisch gestemd. De par tijen denken dat minister Hermans en de bonden er wel uitkomen. De PvdA wil geen commentaar geven voordat er een CAO-akkoord ligt. „Ik ben optimistisch", zegt WD-Ka- merlid Cornielje, „al was het alleen maar omdat dat in het belang van alle partijen is. Want als dit lang doorgaat, is dat slecht voor de beeldvorming en dan komen er geen nieuwe leraren." Ook D66-Kamerlid Lambrechts is hoopvol gestemd. Ze gaat ervan uit dat er een CAO voor het onder wijs komt die vergelijkbaar is met andere overheidssectoren. „Zou het kabinet toe staan dat er een marktconforme CAO voor de politie wordt afgesloten en het onderwijs in de kou laten staan? Daar ge loof ik helemaal niets van." CDA'er Ross verwacht van Hermans „een extra inspanning. Hij moet naar het kabinet en daar moeten spijkers met kop pen worden geslagen." Toch denkt ook Ross dat de CAO-onderhandelaars er bin nenkort uitkomen. „Ik kan me niet voor stellen dat ze lang in deze situatie blijven hangen." Cornielje doet een oproep aan Her mans en de onderwijsbonden om weer rond de tafel te gaan zitten. Overleg tus sen beide partijen zou zich verder moeten concentreren op inhoudelijke zaken. ,,Als ik met leraren praat, dan gaat het hen niet om een paar tientjes meer of minder. Het gaat niet om percentages. Daarom zindert het ook niet op het Binnenhof. Het gaat de leraren om het statusverlies van hun beroep en de afnemende aantrekkelijk heid van het leraarschap. Waar de bon den en de minister dus over moeten pra ten is de modernisering van het beroep. Dan komen er straks nieuwe leraren bij en dat is in het algemeen belang." fers wel erg modelmatig'. PvdA-Kamerlid Feenstra noemt de uitspraken van De Kwaad steniet 'nogal schokkend'. Hij vindt het vooral verontrustend dat de directie van RIVM twee jaar lang niets heeft gedaan met de kritiek. Het Wereld Natuur Fonds denkt dat de onzekerheden in de cijfers niets veranderen aan de conclusies van het RIVM. Woordvoerder Schone vindt dat het RIVM behoort te melden dat er in de cijfers onzekerhe den zitten. „Het IPCC doet dat ook altijd." Het IPCC is een in ternationale discussiegroep van wetenschappers over klimaat verandering. „Wij hebben geen reden te twijfelen aan de betrouwbaar heid van het RIVM", zegt direc teur Warns van de Vereniging Milieudefensie. „Het is een on afhankelijk instituut dat de laat ste jaren ontzettend goed en onomstreden materiaal heeft geleverd." Warns wijst erop dat het milieu een bijzonder inge wikkeld systeem is en dat het daarom heel moeilijk is er kei harde uitspraken over te doen. Zo is wetenschappelijk nog steeds omstreden of broeikas gassen werkelijk zorgen voor een hogere temperatuur op aarde. rotterdam anp Partijleider Janmaat van de Centrumdemocraten betaalt neonazi's om handtekeningen voor zijn partij te verzamelen. De CD-leider heeft hiervoor on der anderen oud-CP'86-voor- zitter Mordaunt en neonazi Polman ingezet. De CD wil in Zuid-Holland, Noord-Holland en Gelderland aan de komende provinciale statenverkiezingen meedoen en had daarvoor in ieder kiesdis trict dertig handtekeningen no dig. Om aan deze handtekenin gen te komen, stuurde de CD ook openlijke neonazi's op pad. Zo raakte de Rotterdammer Polman afgelopen maandag avond betrokken bij een vecht partij in Leiden toen hij samen met voormalig Leids CD-raads- lid Meijer voor het stadhuis handtekeningen verzamelde. Een knokploeg van ongeveer vijftien man sloeg op Polman in. De neonazi wist vervolgens te ontkomen door het stadhuis binnen te vluchten. De mishan deling is opgeëist door de actie groep Antifa Leiden. Polman zegt vijftig gulden van CD-leider Janmaat te krij gen voor iedere handtekening die hij heeft binnengebracht. Ook voormalig voorzitter Mordaunt van de onlangs ver boden en ontbonden CP'86 is door Janmaat benaderd. Mordaunt zegt inmiddels al zes handtekeningen voor de CD te hebben verzameld. Janmaat ontkent dat hij men sen betaalt om handtekeningen te verzamelen. Wel hebben zij volgens de CD'er recht op een onkostenvergoeding. Janmaat ziet er geen enkel bezwaar Mordaunt in te zetten. Het ver bieden van de partij CP'86 heeft volgens Janmaat niets met de persoon Mordaunt te maken. De CD-leider zegt Polman niet te kennen. OPINIE HAARLEM SJAAK SMAKMAN De estafettestaking raast door Nederland en het overleg tus sen Hermans en de bonden lijkt voor de zoveelste keer vastgelopen. Toch is een op lossing niet zo heel ver weg. De onderwijsbonden zeggen af te koersen op een met de nieu we politie-CAO vergelijkbaar resultaat. Er zal dan wat extra geld op tafel moeten komen, dat wel. Maar het gat tussen het laatste bod van minister Hermans en de nieuwe politie- CAO is helemaal zo groot niet. De politiebonden waren tevre den. Over anderhalve week krij gen de 44.000 politiemensen er 2,25 procent loon bij en over een jaar nog eens twee procent. Al is het niet helemaal wat we wilden, zeiden de onderhande laars na afloop. Niet helemaal? Aangezien beide verhogingen op 1 februari ingaan, komt het akkoord neer op een loonsver hoging van 3,9 procent tot 31 december 2000. Dat is in twee jaar iets meer dan de loonsver hoging die de bonden alleen al dit jaar hadden willen hebben. Nu past daarbij de kantteke ning dat in die 3,5 procent een inflatie van tegen de twee pro cent zat verdisconteerd. De eis kwam dus neer op een reële koopkrachtverbetering van rond de 1,5 procent. De inflatie zal volgens de jongste bereke ningen dit jaar echter uitkomen op hooguit één procent, zodat de uitkomst aardig in de rich ting komt van waar de bonden op mikten. Bovendien hebben de bonden de toezegging dat de politiesalarissen met terugwer kende kracht worden verhoogd wanneer de inflatie onverhoopt hoger uitkomt. Naast de niet imponerende loonstijging gaat de huidige uiterst riante VUT- regeling op de schop.-En al is dat onontkoombaar en al heb ben de bonden een goede over gangsregeling bedongen, het gaat de wat jongere politiemen sen van nu straks behoorlijk geld kosten. Bij het onderwijs zijn de bon den eveneens de onderhande lingen ingegaan met een eis van 3,5 procent meer loon. Daar naast zou eisten ze 1,75 procent om de opgelopen salarisachter stand ten opzichte van het be drijfsleven in te lopen. Dat laat ste punt is echter geen pro bleem meer, zegt een onder handelaar, met de toezegging van de minister om de over gang naar hogere loonschalen te versoepelen en leraren die daar niet van profiteren extra geld te geven. Ook het gat tussen het laatste bod van minister Hermans en de politie-CAO is echter kleiner dan het lijkt. Hermans biedt nu 2,8 procent voor een CAO die loopt tot 1 juni volgend jaar, plus dezelfde 'inflariegarantie' die Peper de politie heeft gebo den. De leraren krijgen dan 2,1 procent meer per 1 mei en nog eens 0,7 procent op 1 april vol gend jaar. Die verhoging komt neer op 1,4 procent extra in 1999 - de verhoging gaat im mers pas per 1 mei in - en ruim een half procent in 2000. Dat is bijna twee procent, de helft van wat de politie tot eind 2000 heeft binnengesleept. Er zijn echter nog twee plusjes: ten eerste loopt het bod van Hermans maar tot medio 2000. Het onderwijs moet per 1 juni dus een nieuwe CAO afsluiten. De loonsverhoging die daarin wordt afgesproken, verkleint het gat met de politie-CAO. Ko men de bonden bijvoorbeeld twee procent extra overeen per 1 juni volgend jaar, dan levert dat in 2000 nog een procent ex tra inkomen op. En dan is er nog de compen- tentiebeloning. Hermans heeft daar 210 miljoen gulden voor beschikbaar, goed voor onge veer 0,8 procent loonruimte. Daarmee is het gat tussen de politie-CAO en de eisen van de bonden vrijwel gedicht. Het punt is alleen de besteding van die 210 miljoen. De bonden willen dat geld gebruiken voor een algemene loonsverhoging. Dan kunnen we aan tafel en ko men we er wel uit, zegt een on derhandelaar. Hermans, daarin voluit gesteund door het kabi net en de Tweede Kamer, wei gert dat. Hij wil die miljoenen alleen gebruiken waarvoor ze zijn bedoeld: leraren die extra presteren daarvoor ook financi eel belonen. Zoals de zaken er nu voorstaan, zullen de bonden hun zin niet krijgen. De besteding van dat competentiegeld lijkt inmiddels echter een prestigeslag te wor den. Waar het nu om gaat is of het kabinet Hermans met een iets hoger bod de voor de bon den zo bittere pil van de com petentiebeloning wil en kan la ten vergulden. Het zal niet een voudig zijn om extra geld te vinden. De wateroverlast, de stroom asielzoekers en de lage re economische groei schieten even zovele gaten in de schat kist. En met het huidige bod van Hermans is al 1.2 miljard gulden gemoeid. Maar gezien de werkdruk en de enorme per soneelstekorten kan het kabinet er nauwelijks onderuit om het onderwijs op zijn minst hetzelf de te bieden als de politie. Dat het daarbij vasthoudt aan com petentiebeloning, is iets dat de bonden in ruil daarvoor zullen moeten slikken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5