Debat over dreigende ontploffing asielstelsel Zoekactie vermist meisje hervat Binnenland (urgemeester Utrecht fijnste baantje' li) willen Winnie Sorgdrager' Oud-cipier gekrenkt door boek Molukse treinkaper Moord reële beschuldiging in zaak Gorinchem (RDAG21 JANUARI 1999 orrijder fataal ongeval meldt zich De automobilist die zondagavond een 7-jarig fietsend ein Julianadorp doodreed, heeft zich dinsdagavond bij de gemeld. Het gaat om een 37-jarige inwoner van Wierin- jrf, die zich vlak voor de uitzending van het televisiepro- jna Opsporing Verzocht aangaf. De aandacht in de media dringende vragen uit zijn omgeving zorgden ervoor dat de lurder van de bestelbus geen andere uitweg meer zag. De Ier van het meisje, die eveneens werd geschept, ligt nog [gewond in het ziekenhuis. De beschadigde bestelbus is }pen maandag al in Haarlem gerepareerd. De bestuurder edre de zich bij een autoschadebedrijf met het verhaal dat hij 6n VI 'een ^c^tmast was 8ereden. Utre th opnieuw voor rechter Justitie heeft gisteren bij het gerechtshof in Den Haag ig geprobeerd tv-presentator en zakenman Menno Buch en :ollega's van hem veroordeeld te krijgen. De vier worden I icht van oplichting en fraude in de tijd dat zij telefoonseks- n u jjven hadden. Het gaat volgens justitie om een bedrag van de vier miljoen gulden. De rechtbank in Rotterdam ver- ?r. Gj de de officier van justitie vorig jaar niet ontvankelijk. Vol- de rechter had de officier te lang gewacht met de vervol- van het groepje zakenlieden. Buch (47) en zijn collega's be- itussen 1992 en 1995 bedrijven die zich bezighielden met loemde telefoonseks. De zakenlui zouden facturen hebben ilst en de belastingdienst en uitkeringinstanties hebben op- it al lema Hem-Alexander naar California otheekhoudende huisartsen ■hgeles Prins Willem-Alexander komt vanmiddag aan i.. C0E ngeles, waar hij begint aan een bezoek van een week aan aatuu5 nerikaanse westkust. De reis staat in het teken van water- er en technologie. Zoals bekend wil de prins zich bekwa- in het watermanagement en treedt hij deze maand toe tot n immissie Integraal Waterbeheer, een overleg- en adviesor- exP^ op het ministerie van verkeer en waterstaat. In California S t0u onder meer een waterfilterstation en het waterreservoir nschó Aaan ][)e prins begint zjjn trip echter cultureel met een zo! ek aan het Los Angeles County Museum of Art, waar 72 rrn°" in te zien zijn uit het Van Gogh Museum in Amsterdam. Bt omer "^f10L Mensen op het platteland die nu hun medicijnen van JU| ligen huisarts betrekken, kunnen dat in de toekomst blij- Htoen. Minister Borst van volksgezondheid heeft gisteren g< dat de huidige groep van ongeveer 650 apotheekhoudende tsen kan blijven. Er komen geen nieuwe vergunningen aar de bestaande vergunningen zijn overdraagbaar. De 'n vajl ter had gisteren overleg met de Landelijke Huisartsen Ver- ngdie fel had geprotesteerd tegen het voornemen van om de apotheekhoudende huisarts op termijn te laten -- Wjnen. Ongeveer 1,5 miljoen mensen ten plattelande zijn !Wezen °P de apotheek van hun huisarts, juist epte: 'Opvang echte vluchtelingen komt in gevaar' De Tweede Kamer houdt vanmiddag een spoeddebat over de dreigende 'ontploffing' van de asielzoekersop- vang. Aanleiding daarvoor zijn de uitspraken van staats secretaris Cohen van justitie in een interview met week blad Vrij Nederland. Kamerleden hebben met verbazing gereageerd op de uitlatingen van de staatssecretaris. Het spoeddebat wordt gehouden op verzoek van het CDA. DEN HAAG GPD-ANP Cohen heeft inmiddels de Ka mer in een brief laten weten zich te beraden op nieuwe maatregelen om te voorkomen dat aan het einde van dit jaar duizenden asielzoekers moeten worden ondergebracht in ten ten en andere noodvoorzienin gen. Als er dit jaar echt 65.000 asielzoekers naar Nederland komen, moet er straks noodop vang zijn voor 12.000 mensen. Cohen meent dat dit 'zo goed als onmogelijk maar ook onge wenst' is, staat in zijn brief. De instroom van asielzoekers neemt dit jaar zo ernstig toe dat het asielstelsel dreigt te 'ont ploffen', aldus Cohen in Vrij Nederland van deze week. Vol gens de Immigratie- en Natura lisatiedienst bedraagt het aantal asielzoekers eind dit jaar bij 'ge lijkblijvende omstandigheden' rond de 65.000 personen (20.000 meer dan dit jaar), van wie 12.000 opgevangen moeten worden in tenten en andere noodvoorzieningen. Zij komen op een wachtlijst totdat hun aanvraag in behandeling kan elten wordt opvolger van Peper in Rotterdam JAN-COR JACOBS is burgemeester mr. Ivo Opstelten heeft herhaal- levveerd tot aan zijn pen- ig burgemeester van te zullen blijven. Maar •jarige WD'er, geboren lammer, is voorbarig ge- Hij zal Bram Peper als ïeester van Rotterdam en. In april 1993 zei hij „Burgemeester van is de fijnste baan die ik idenken. Minister, com- de koningin...? Dat idere baantjes. Daar ben voor in." zijn rijzige gestalte en so- Hem voldoet Opstelten t cliché van de ouderwet- irgervader. De zware 'letting vervolmaakt dat De ketting lijkt speciaal voor hem gemaakt. Het proto type van een liberaal: keurig jasje-dasje in gedekte tinten, hardwerkend en goedlachs. De bankierszoon die al tij dens zijn studententijd in Lei den zeker wist dat hij burge meester wilde worden. Die droom kwam drie jaar na zijn rechtenstudie uit: de platte landsgemeente Dalen in Dren the kreeg in 1972 Nederlands jongste burgemeester. Opstel ten is 28 jaar. Na Dalen volgden Doorn en Delfzijl. In 1987 onderbrak hij zijn loopbaan voor een functie op het ministerie van binnen landse zaken in Den Haag. Als directeur-generaal openbare orde en veiligheid moest hij het politiebestel reorganiseren. Die ervaring kwam hem goed van pas toen hij in 1992 burge- 'oornse internetters kiezen burgemeester i \[j 166-minister van justitie e Sorgdrager moet burge- pe er van Apeldoorn wor- uidt de uitslag van de Ie Apeldoornse afdeling "6 georganiseerde alter- burgemeestersverkie- internet. De partij heeft kiezing vervroegd afge- omdat de officiële be- ig van de nieuwe burge er van Apeldoorn eer- wordt verwacht, g voc website www.burgemees- ij in ri ter.apeldoorn.net is opgezet als experiment voor een democra tische verkiezing. D66 is voor stander van een verkiezing met meer inspraak voor inwoners in plaats van de nu geheime be noemingsprocedure. Sinds oktober hebben meer dan duizend Apeldoorners hun stem uitgebracht op de website en hun mening gegeven over kwaliteiten waarover de kandi daten dienen te beschikken en over politieke vraagstukken. Opvallend is dat 72 procent van de stemmen is uitgebracht op worden genomen. „Als dit wer kelijk gebeurt, ontploft ons stel sel. Dan kunnen we de opvang van echte vluchtelingen niet meer uitvoeren", aldus Cohen. De bewindsman heeft al di verse malen aangekondigd met maatregelen te zullen komen, zoals een wijziging van de Vreemdelingenwet, kortere procedures en een effectief te rugkeerbeleid voor uitgeproce- deerden. In Vrij Nederland noemt hij ook botonderzoek om bij twijfelachtige gevallen de leeftijd vast te stellen van asielzoekers die zich als min derjarig presenteren. En DNA- onderzoek bij familieleden die in het kader van gezinshereni ging naar Nederland komen. D66-Kamerlid Dittrich zegt zich niet zo op te winden over de 'boude uitspraken' van Co- hen. „Ik denk dat Cohen de geesten rijp maakt voor hardere maatregelen. WD-Kamerlid Niederer stel de gisteren voor illegaliteit strafbaar te stellen met twee jaar gevangenisstraf. Staatsse cretaris Cohen en diverse par tijen in de Kamer reageerden ceerd werd in de Drentse Cou rant/Groninger Dagblad heeft Mulder zich gewend tot advo caat mr. R. Moszkowicz. Deze eist nu een schadevergoeding van 30.000 gulden en een recti ficatie. De hoofdredactie van de Drentse Courant/Groninger Dagblad zegt dat 'al het moge lijke' is gedaan om Mulder in het artikel zelf de mogelijkheid van een weerwoord te geven. Maar dat het niet was gelukt tij dig met hem in contact te ko men. Toen Mulder zich na de publicatie zelf meldde, heeft hij alsnog zijn versie van het ver haal in de krant uit de doeken De voormalige rayoncomman dant M. Mulder van het Korps Gestichtswacht in Veenhuizen eist van uitgeverij De Arbeiders pers te Amsterdam en de Drentse Courant/Groninger Dagblad een schadevergoeding van elk 30.000 gulden. Mulder voelt zich door enkele passages in het boek 'Korban' van de voormalige Molukse treinkaper Comelis Thenu in zijn goede naam en eer aangetast. Hij eist voorts dat het boek uit de han del wordt genomen dan wel dat de gewraakte passages er uit worden gehaald. In 'Korban' beschrijft Thenu hoe hij kort na zijn veroordeling in 1976 in het cellengebouw De Rode Pannen in Veenhuizen door een bewaarder met een gummiknuppel in elkaar gesla gen werd. In het bijzijn van drie bewaarders zegt hij net zo lang geslagen te zijn tot hij het be wustzijn verloor. Thenu om schrijft de dader als 'zwarte Mulder' of 'de beul van Veen huizen'. Omdat een en ander gepubli- Directeur Ronald Dietz van de Arbeiderpers, die ook een eis tot schadevergoeding ter groot te van 30.000 gulden heeft ont vangen, zegt eerst met zijn ad vocaat te willen overleggen al vorens hij kan reageren. Wel wil hij kwijt dat de schrijver Come lis Thenu bij zijn beweringen blijft. In hoeverre de Arbeiders pers tot een schikking bereid is, zei hij nog niet te kunnen aan geven. Staatssecretaris van justitie Job Cohen foto anp hans steinmeier daar afwijzend op. Volgens plaats van twee jaar op te slui- D66-Kamerlid Dittrich is het ten. „Ik denk dat dit voorstel verstandiger een aangehouden niet goed is doordacht", zei hij. illegaal direct uit te zetten in D66: zorg over postagentschappen diensten verlenen voor de PTT en de Postbank. Zij vrezen dat Postkantoren BV contracten gaat sluiten met benzinestatons en andere ondernemingen, die dan 'servicepunten' zouden worden en in de plaats komen van de postagentschappen. Op die 'servicepunten' kunnen klanten voor veel minder dien sten terecht. Bakker vreest dat vooral mensen op het platte land vaker naar een groot post kantoor moeten gaan. DEN HAAG ANP D66 vreest dat de dienstverle ning op het platteland in het gedrang komt door plannen om postagentschappen te vervan gen door wat genoemd wordt servicepunten. Kamerlid Bakker heeft hierover vragen gesteld aan staatssecretaris De Vries van verkeer en waterstaat. De zorg van Bakker wordt ingege ven door houders van post agentschappen, veelal sigaren zaken of supermarkten die meester én korpsbeheerder van Utrecht werd. Hij kreeg heel wat te stellen met zijn hoofd commissaris J.Wiarda. Hele maal toen die het Amsterdamse korps beschuldigde van corrup tie en het Interregionaal Re cherche Team Noord-Holland- Utrecht uiteenspatte. Maar als korpsbeheerder van de politie regio Utrecht, en dus Wiarda's feitelijke baas, viel Opstelten Wiarda niet af. Politiek Utrecht vat zijn ver trek naar Rotterdam op als een verlies. Opstelten is een fantas tische burgemeester, luidt het oordeel. Raadsvergaderingen houdt hij strak. En met zijn schier ontelbare nevenfuncties was hij 'een wandelend recla mebord' voor de stad Utrecht. vrouwen, terwijl de in het ge ruchtencircuit circulerende na men allen van mannen zijn. Sorgdrager kwam als winnaar uit de bus, onmiddellijk ge volgd door Erica Terpstra. De einduitslag van de internetver kiezing wordt aangeboden aan minister Peper van binnenland se zaken. Peper heeft inmiddels ook de burgemeestersvoor dracht van de commissaris van de koningin en d'e vertrouwens commissie uit de Apeldoornse gemeenteraad ontvangen. Politie, brandweer, boswachters en het korps mariniers zijn op zoek naar het 13-jarige meisje uit Maarn dat sinds gisteren wordt vermist. foto gpd brand overeem WIM STEVENHAGEN MAARN-POORN GPD-ANP De politie heeft vanmorgen de zoektocht naar de vermiste Sy- bine Jansons (13) uit Maarn hervat. Een opsporingsbericht leverde zestig tips op. Of daar bruikbare aanwijzingen tussen zitten, kon een woordvoerder van de politie nog niet zeggen. Het recherchebijstandsteam dat uit 25 leden bestaat, onder zoekt de tips. Een ploeg van on geveer honderd politieagenten, mariniers en boswachters zal ondertussen het bosrijke gebied tussen Maarn en Doorn op de Utrechtse Heuvelrug verder uit kammen. Bij het invallen van de duisternis woensdagavond was een deel van het terrein nog niet doorzocht. De politie woordvoerder kon verder geen mededelingen doen. De politie heeft gisteren de fiets en de rugzak van het meis je teruggevonden. Sybine wordt sinds dinsdagmiddag vermist. Nadat ze in het naburige Doorn boodschappen had gedaan, keerde ze niet terug. Aan de massale speurtocht namen woensdag ruim driehonderd man deel. RUSWUK SANDER KUYPERS Moord is een reële beschuldiging, vinden strafrechtdeskundigen. Justitie wil de hoofdverdachten van de schietpartij bij muziekcafé Bacchus in Gorinchem moord ten laste leggen. De daders vuur den van buiten door de deur naar binnen. De overleden meisjes, de 18-jarige Mari anne Roza en de 17-jarige Froukje Schuit maker, zijn vermoedelijk per ongeluk door de kogels geraakt. Ze stonden bij de garderobe op het punt het café te verla ten, juist op het moment dat de kogels werden afgevuurd. Professor D. de Jong van de Rijksuni versiteit Groningen zou, als hij in de schoenen van justitie stond, de drie hoofdverdachten ook beschuldigen van moord. Dat niet de mensen werden ge dood tegen wie de gewelddadige actie was gericht, maar toevallige omstanders, doet daar niets aan af. Er zijn in deze zaak mogelijkheden de twee voorwaarden voor moord aan te to nen: opzet en voorbedachten rade. „Je kunt 'voorwaardelijke opzet' waarmaken als je kunt bewijzen dat de verdachten wisten dat er een serieuze mogelijkheid bestond dat er mensen achter de deur van het café stonden", meent De Jong. „Dat is opzet, dat snapt iedereen. Als je dan toch schiet, neem je het risico op de koop toe dat je iemand anders raakt dan dat de bedoeling is." Deze redenering wordt volgens hem geaccepteerd door de Nederlandse rechtscollege's. Ook voorbe dachten rade is mogelijk goed hard te ma ken. Er is volgens De Jong in zekere zin planmatig gehandeld. „Men is bewust met een wapen naar de plaats van het misdrijf gegaan." De zware beschuldiging is geen direct gevolg van de publieke druk die op deze zaak ligt, meent de strafrechtdeskundige uit Groningen. „Als er zo veel beroering is, zal men bij justitie wel extra zorgvuldig te werk gaan en geen mogelijkheid onbe roerd laten." In die zin speelt de publieke verontwaardiging wel een rol. „Maar alles moet binnen een bepaalde bandbreedte blijven." Het eerste verhoor is in dit soort zaken van essentieel belang, zegt De Jong. Daar is nog geen advocaat bij. Dan is het be langrijk op een geoorloofde manier zoveel druk op de verdachten te zetten, dat ze de werkelijke achtergrond vertellen zodat eventuele voorbedachten rade naar voren komt. Als een advocaat zijn cliënt een maal begeleidt, kan die de verdachte hier op voorbereiden en is de kans op succes minder groot, zegt hij. Ook hoofddocent van de vakgroep strafrecht van de Rijksuniversiteit Leiden, mr. A. van Strien en strafrechtdeskundige professor G. Mols van de universiteit in Maastricht achten de beschuldiging van moord zeker niet kansloos. Zij zeggen dat de voorwaardelijke opzet, zoals die door De Jong wordt geschetst, een door Neder landse gerechtscollege's geaccepteerde bewijsvoering is. Mols: „Als iemand met een doorgeladen wapen vuurt op een deur, dan neemt deze persoon welbewust een risico, met voorbedachten rade. Dan is daar verder niet veel bewijs voor no- dig." CDA wil vrouwen weer bij kinderen DEN HAAG' MAURICE WILBRINK Het CDA moet onder het nieu we motto 'De betrokken sa menleving' de leiding terug krij gen in het maatschappelijk de bat. Zo'n nieuw motto, ofwel nieuwe missie dient het CDA ook af te helpen van haai' zwak ke imago. Dit voorstel doet CDA-Kamerlid Joop Wijn in het volgende week te verschijnen blad Christendemocratische Verkenningen, een uitgave van het wetenschappelijk bureau van het CDA. Het CDA moet volgens Wijn prioriteit geven aan drie the ma's: waarden en normen, een economie die alleen voor kwali teit kiest en 'oog voor elkaar'. Elders in het blad doen andere leden van de CDA-fractie daar toe enkele voorstellen. Kamer lid Bijleveld houdt een pleidooi voor een herwaardering van de zorg die vrouwen thuis aan hun kinderen besteden. Ze verzet zich tegen het gangbare beleid om wouwen de arbeidsmarkt op te sturen en tegelijkertijd kinderopvang buitenshuis te stimuleren. Bijleveld vindt het onaccepta bel dat vrouwen wel 'arbeids ethos' moet worden aange leerd, terwijl mannen niet aan gesproken worden op hun ver antwoordelijkheden die ze thuis hebben. De overheid zou extra moeten stimuleren dat ook mannen de zorg voor kin deren voor hun rekening gaan nemen. Gedenkteken voor meisjes DORDRECHT-GORINCHEM ANP De onlangs opgerichte stichting 'Gorinchem tegen geweld', wil een gedenkteken oprichten voor Marianne Roza en Froukje Schuitmaker, die het slachtoffer werden van de schietpartij in Gorinchem. De stichting wil een deel van het geld dat de t- shirts Is er wel zinvol geweld??? hebben opgeleverd, gebruiken voor de financiering van het monument en hoopt dat ook de gemeente bijdraagt in de kos ten. Omdat in Gorinchem allerlei initiatieven ontstaan, heeft de gemeente de coördinatie voor de oprichting van een herden kingsmonument op zich geno men. Hoe het gedenkteken er uit gaat zien en op welke locatie het komt, is nog niet duidelijk. Wel heeft zich al een architec tenbureau gemeld met plan- Justitie heeft twee van de ver dachten, die vorige week don derdag op verdenking van be trokkenheid bij de Gorinchem- se schietpartij werden aange houden, op vrije voeten gesteld. Een derde verdachte, die aan vankelijk was vrijgelaten, is vandaag op grond van verkla ringen van de andere twee op nieuw aangehouden. De raad kamer heeft gisteren tevens de hechtenis van de drie hoofdver dachten met tien dagen ver lengd.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3