Schoonmaakbeurt Antarctic Het Gesprek van de Dag TV WEER Actiegroep ANWB 'Rookvrije school' moet aantal rokende brugklassers verminderen Zwart op wit m.4 A X' Schaatslegende Jan Uitham nu lijstduw Op de televisie DONDERDAG 21 JANUARI 1999 P0 Verlangen naar de reclame Her gebeurt niet vaak dat je tijdens een programma hevig naar de reclame begint te verlangen. War dat betreft zorgde Contra, het kersverse praatprogramma van Veronica, gisteren zeker voor een nieuwe ervaring. En het stond nog wel zo aanlokkelijk in de omroepgids: bekende Nederlanders Regilio Tuur en Xanderde Buisonjé verkennen el- kaars werelden. Na zo'n aankondiging verwacht je te zien hoeXan- der door een voormalige sparringpartner .van Regilio onder handen wordt genomen tot hij op de weekaanbieding van de plaatselijk keurslager lijkt. En hoe de bekende ex-bokser zich door een gastop treden slaat met Xanders band Volumia!. Maar viel dat even regen. In een gemiddelde treincoupé worden aanmerkelijk interessantere gesprekken gevoerd dan wat Tuur en De Buisonjé met elkaar te be- kwebbelen hadden. Terivijl in het programma best wel aardige on derwerpen werden aangesneden. De gevolgen van plotselinge roem bijvoorbeeld en hun drijfveren. Maar ook hun emoties en hoe ze daarmee omgaan in een stoere-mannen wereld. Maar elke interes sante opmerking en elke aardige wending, liep vast in een moeras van vriendelijkheid en langs-elkciar-heen-gekwek. Ja, dat heb ik ook', riepen de heren steeds als de ander een poging had gedaan om een keer geen cliché op tafel te gooien. Dat had hij dan helemaal niet, maar ondertussen was zijn gesprekspartner be leefd met zijn verhaal gestopt. En als ze elkaar toch een keer lieten uitspreken, werden ze wel on derbroken door de programmamakers, die om de haverklap sullige filmpjes er tussendoor gooiden, waarin Regilio en Xander samen grapjes maakten en elkaar vooral veel knuffelden en op de schou ders sloegen. 'Lekker tegen mekaar aanschurkenwas misschien een betere pro gramma-titel geweest. Maargoed, daar valt weinig meer aan te doen. Het decor van Contra was trouwens wel toepasselijk: een lege hal met daarin drie vuurtjes die langzaam maar hevig rokend uit doofden en de boel steeds mistiger maakten. Het programma is nog maar net begonnen en je begint nu al naar een frisse wind te verlangen. wil buys Natuur is spoor bijster COMMENTAAR Met de deze week begonnen campagne tegen het rekeningrijden heeft de ANWB een politieke stelling betrokken. De automobilis tenorganisatie schaart zich met de campage aan de zijde van on der meer de WD, die nimmer heeft verbloemd weinig heil te zien in het idee van rekeningrijden. De ANWB noemt de prijs die het kabinet wil vragen voor automobiliteit 'betalen om in de file te mogen staan'. In plaats daarvan ziet de Bond liever zogenoemde betaalstroken, wat de aanleg van extra asfalt inhoudt. De actie roept de vraag op namens wie eigenlijk de organisatie hier optreedt. De ANWB telt zo'n 3,3 miljoen leden. Vorig jaar is onder vierhonderd leden een telefonische peiling over rekeningrijden ge houden. Van de ondervraagden bleek 80 procent te weten wat re keningrijden is en verklaarde 72 procent zich tegen. Vóór was 18 procent, en 10 procent had (nog) geen mening. Dat betekent dat nog altijd een aanzienlijk aantal ANWB-leden (zo'n 600.000) geen voorstander zal zijn van de campagne. Onder hen bevinden zich ongetwijfeld ook leden van politieke partijen en organisaties, die op grond van weloverwogen argumenten wél graag een prijskaartje bevestigd zien aan het massale autorijden in de spits. Ook uit hun contributiegeld wordt de politieke campagne van ANWB-directeur Nouwen (WD) betaald. Op papier lijkt de ANWB een democratisch gestuurde vereniging, maar in de praktijk is het voor leden vrijwel onmogelijk invloed uit te oefenen op het beleid. Eens per jaar kondigt het bestuur in het blad De Kampioen een aantal provinciale bijeenkomsten aan, waarvoor leden zich kunnen opgeven. Uit die vergaderingen wor den de leden van de Bondsraad gekozen. Die Bondsraad keurde zaterdag de campagne tegen het rekening rijden goed, en daarmee lijkt de politieke stellingname democra tisch gelegitimeerd. Dat de kwestie daar aan de orde zou komen, was echter niet breed aangekondigd. Geen wonder dus dat binnen de Bond geen kritisch tegengeluid werd vernomen. De sticker-actie tegen het rekeningrijden zal natuurlijk veel ANWB-leden aanspreken. Maar er is zeker ook een evenmin te ver waarlozen groep leden die niet vereenzelvigd wil worden met de autolobby en met gedram om meer asfalt. De ANWB-top zou er goed aan doen zich te realiseren op grond van welk motief men doorgaans lid wordt van de club. Voor velen zal dat de Wegenwacht zijn of een andere nuttige dienst. Die leden kunnen nergens anders heen, omdat niemand anders die diensten aanbiedt. De ANWB is daardoor een servicevereniging met een rijk geschakeerd ledenbestand en behoort zich niet te gedragen als eenzijdig georiënteerde actiegroep. Milieu-expeditie op initiatief van Britse poolreiziger Robert Swan Een gesprek met de Utrechtse journaliste Kirsten Kuipers gaat al over smeltende ijskappen, vervuiling van het poollandschap, bedrijd' van het ecosysteem, haar aversie tegen nutteloze vliegreizen en \j voor massaal toerisme op Antarctica. Toch gaat deze 26-jarige Utre ;|i milieuridder deze week naar Antarctica. Als lid van een speciale rn expeditie, maar ze gaat wel met het vliegtuig. „Nee, nee, ik ben geen fundamentalist," haast ze zich te zeggen, lp de wetenschap dat iedere minuut van haar vliegreis duizenden lc i™ kooldioxide worden uitgestoten zit Kuipers duidelijk niet lekker. G ie kig gaat de reis van het zuidelijkste puntje van Vuurland naar Antai met een milieuvriendelijke zeilboot, al stemmen de geringe afmeti (15 meter) van het scheepje haar ook niet bepaald gerust Kirsten Kuipers: „Misschien kan ik de mensen vertellen waarom het belangrijk is Antarctica met rust te la ten." FOTO CPD MICHELLE VAN HAL Kuipers rechtvaardigt haar reis met de weten schap dat ze niet 'zomaar' op vakantie gaat, zoals gemiddeld tienduizend mensen per jaar, die zich permitteren met ijsbrekers trektochten langs het wonderschone continent te maken. De voorma lig fractiemedewerkster van De Groenen/De Re gionalen beschikt, zoals ze zelf zegt, over een 'hoger doel'. Ze is lid van een speciale milieu expeditie die onder de vlag van de VN-we tenschapsorganisatie Unesco begint aan een grote schoonmaakoperatie op het Antarctisch schiereiland, gelegen op een weekje varen van het zuide lijkste puntje van Zuid-Ameri- ka. De bedoeling van de expe ditie is dat in de komen de jaren de vervuilde Rus sische basis Bellinghausen op King George Island wordt opgeruimd. In de 150 jaar dat de Russen op die plaats wetenschap pelijk onderzoek doen heeft het vuil - vooral schroot en olievaten - zich opge hoopt. De expeditie is internationaal van opzet en bestaat uit twee groepen. Een groep milieu kundigen en onderzoekers die de puinhoop op Bellinghausen exact in kaart gaat brengen en een concreet verpakkings- en transportplan gaat ma ken dat in de komende jaren tot verwijdering van de rommel moet leiden. Een tweede team - waar toe Kuipers behoort - gaat voor publiciteit en in formatie zorgen, zoals foto- en film-reportages en het opzetten van een Internetsite over de ver vuiling op Antarctica. De operatie is het initiatief van de Britse poolrei ziger Robert Swan, die in de jaren '80 de eerste man was die te voet zowel de noord- als de zuid pool bereikte. Sinds zijn avontuurlijke en op prestatie gerichte poolreizen heeft de BriiLi over een totaal andere boeg gegooid: Hijl W zijn energie te richten op beschermingen schoonmaak van Antarctica, het enige coi dat nog van niemand is en waar de natuuj vrij spel heeft. De freelance journaliste stelt zich voor rig te kunnen berichten via het Inter over de belevenissen van de expe< Verder hoopt ze reportages te k J maken over milieuwetenschi die op Antarctica onderzoi „j.' Ook zal ze zelf informal ,n winnen over de moge! den het afval van Br i hausen de komen 01 ren te verwijderen M behulp van een luchi dat momenteel in Lelyi aanbouw is. jg Maar vooral wil Kuipers info ren om Antarctica te vrijwaren mensen, hoewel het toelaten van ,(e' sen op Antarctica een van de grote ma's is. „Misschien kan ik mensen ve hoe het er is en waarom het belangrijk t het met rust te laten," hoopt ze. Ze erkeni te enthousiaste reportages over de schoot van het continent ook kan leiden tot juist bezoekers die aan den lijve de ongereptei willen ervaren. „Maar die mensen zijn allr p op hun eigen ervaring. Ik niet," rechtvaari haar onderneming voor zichzelf. De vorderingen van de schoonmaakoperj de basis Bellinghausen kunnen vanaf eind ri worden gevolgd op Internet: www.onea /antarctica. De Stichting Volksgezondheid en Roken (Stivoro) heeft giste ren op College De Brink in La ren de eerste plaquettes 'Rook vrije School' aan veertig ver schillende scholen uitgereikt. Dertig andere scholen ontvin gen een aanmoedigingsprijs van 1500 gulden. Een onderwijsinstelling komt niet zomaar in aanmerking voor de titel 'Rookvrije School'. Een rookverbod in het gebouw is niet voldoende: ook op het schoolplein mag niet gerookt worden. Door het hele gebouw moet met bordjes duidelijk zijn aangegeven dat roken verboden is. Daarnaast mogen er in de school geen tabaksproducten worden verkocht. Dat is sinds oktober vorig jaar vastgelegd in de Tabakswet. „Het belangrijkste is dat leer lingen begrijpen hoe slecht ro ken voor hun gezondheid is en hoeveel last anderen van siga rettenrook kunnen hebben. Dat betekent een hele omslag in de houding van scholieren. Ze moeten niet-roken als normaal gaan zien", vindt Boudewijn de Blij, directeur van Stivoro. Stivoro hoopt met het project vooral de brugklassers te weer houden van roken. Uiteindelijk overlijdt 50 procent van de ro kers die als kind zijn begonnen aan een aan roken gerelateerde ziekte, zoals longkanker. „Kin deren willen graag stoer zijn, meedoen met de jongeren uit hogere klassen", vertelt De Blij. „Op het moment rookt 47 pro cent van de jongeren tussen de 17 en 19 jaar. We kunnen mak kelijk stoppen, zeggen ze vaak. Maar in werkelijkheid gaan de meeste van hen door." Ook Henk Kempink, direc teur van College De Brink, hoopt dat vooral de brugklas sers niet meer zo snel naar het pakje sigaretten zullen grijpen. Elk jaar bleek dat binnen een paar maanden tijd 50 tot 60 procent van de nieuwe leerlin gen was begonnen met roken. Een veel te groot aantal, meent de directeur. Kempink: „We hebben een rookverbod inge steld dat voor de hele school geldt. Er mag nergens meer ge rookt worden: niet in het ge bouw, maar ook niet op het schoolterrein. Alleen voor de paar docenten die roken is er achter de lerarenkamer een buitenplaatsje waar gerookt mag worden." Van de scholen die dit jaar voor een aanmoedigingsprijs of een plaquette in aanmerking kwamen, hebben de meeste weinig weerstand van hun per soneel of leerlingen ondervon den bij de invoering van het rookverbod. „We hebben in to taal 83 docenten, waarvan er in augustus nog 14 rookten. Zij zijn zonder morren met hun si garetje naar buiten gegaan. Na tuurlijk is het in de winter niet echt prettig buiten staan en daarom zijn al vier leraren ge stopt. Als school bieden wij de mensen die willen stoppen aan om de kosten van een afkick cursus te betalen", zegt Kem pink. De actie De Rookvrije School maakt deel uit van een vierjarig project van het ministerie van Onderwijs. Cultuur en Welzijn (OCW), dat vooral de financie ring verzorgt, en van het Sti voro. Elk jaar wordt onder scholen een enquête gehouden, waaruit naar voren komt welke scholen rookvrij zijn en in aan merking komen voor een aan moedigingsprijs. Scholen die na het in ontvangst nemen van de aanmoedigingsprijs een jaar lang rookvrij blijven, kunnen het daaropvolgende jaar de pla quette 'Rookvrije School' in ontvangst nemen. EVA GAUCHER b a n /- -- - 1 T.' i Contrastrijk beeld van de winter in Oekraïne: raven die een besneeuwde boom bevolken. In koude pi komen de vogels massaal naar de stad om voedsel te zoeken, wat zwart op wit wordt vastgelegd. FOTO- j, Zijn 74-jarige leeftijd is voor schaatslegende Jan Uitham uit Groningen geen beletsel om nog aan iets nieuws te beginnen. De tweede prijswinnaar van de barre Elfstedentocht in 1964, toen hij pal achter Reinier Paping eindigde gaat in de poli tiek. Uitham staat op de laatste plaats van de kandidatenlijst waarmee 'De Groningers' de Sta tenverkiezingen in maart ingaan. Uitham fun geert bij deze nieuwe politieke partij in gen als 'lijstduwer'. Overigens laat Uitham zich bescheiderii zijn politieke ambities. „Toen ik vroegeroj tief vlak actief was, was ik regelmatig voo v veld te vinden. Op het politieke toneel graag genoegen met een positie achterin Vooral de nachten worden de komende dagen een stuk kouder. Achter een front, dat de afgelopen dagen steeds ten westen van Nederland heeft gelegen, stroomt vanavond minder zachte lucht ons land binnen. Daarin klaart het op met als gevolg dat in het westen het kwik flink on deruit gaat. In de late nacht en vrijdagochtend tot rond zonsopkomst wijzen de thermometers waarden om en nabij het vriespunt aan. Daar de lucht tamelijk vochtig is (er kan mist ontstaan) kunnen wegen en paden glad worden. Morgenmiddag laat de zon zich geregeld zien en lopen de temperatu ren op tot omstreeks 7 graden. Doordat boven onze omgeving een ho- gedrukcel gestalte krijgt is het rustig weer. Er is weinig of geen wind. In de nacht van vrijdag op zaterdag kan het afhankelijk van de hoe veelheid bewolking opnieuw 'vorstig' zijn. Begin volgende week gaan de temperaturen weer oplopen resulterend in maxima tot rond 10 graden vanaf maandag en nachtelijke minima van minstens 5 graden boven nul. Deze verzachting hangt samen met een nieuwe zuidwestelijke luchtstroming tussen hogedruk boven het Europese vasteland en lagedruk nabij IJsland. Het binnendringen van de zoveelste golf zachte lucht gaat op zondag en maandag gepaard met enige regen en motregen. Door het uitermate zachte weer van de laatste tijd raakt de natuur steeds meer het spoor bijster. In het midden van het land bloeit al en kele dagen een paardebloem. Normaal bloeit deze typisch Nederland se bloem in april en mei en meestal ook nog in augustus en septem ber. Verder zijn op veel plaatsen bloeiende krokussen en madeliefjes te zien. Gisteren beleefde Nederland opnieuw een uitermate zachte dag. Met maximaal 12,1 graden boekte De Bilt het vierde datumrecord van deze maand. Nog nooit eerder is de 20ste januari zo zacht geweest. De keerzijde: in 1940 vroor het 's ochtends 16 graden. Bij ons werd het in Bloemendaal aan Zee 12,4 graden en op Schiphol 11,9. Verder viel er 's middags en 's avonds enige regen en ook de afgelopen nacht bleef het niet droog (Lisse 3 mm). jan visser Vorige week ben ik op de televisie geweest, in het programma 'Rondom Tien'. Veel re acties gekregen, vooral over mijn uiterlijk. Over het feit dat ik boos was, of bleek zag. Een paar over mijn boodschap. Het pro gramma ging over de grenzen van de tole rantie, met name wat de islam in Neder land betreft. Aanleiding: het incident in Noord-Oostpolder waar een islamitisch schoolbestuur bij een formeel gesprek over subsidie met de gemeente van tevoren aankondigde de vrouwelijke wethou dergeen hand te zullen geven om dat dit strijdig was met zijn gods dienstige voorschriften. De burgemeester tolereerde dit niet, waarna het schoolbestuur naar het politiebureau ging om daar aangifte te doen van discriminatie. 'Wie discrimi neert er nu wie?', schreef ik toen. En tekende daar bij aan dat het principe van vrijheid van godsdienst, waarop deze moslims zich beriepen, nooit misbruikt mag worden om verworven heden die vrouwen in onze samenleving op het gebied van gelijke behandeling nog maar net hebben veroverd, te- HELEEN CRUL rug te draaien. Daar ligt voor mij de grens van de tolerantie. Maar de vertegenwoordiger van her Islami tisch schoolbestuur liet tijdens de uitzen ding minzaam weten dat het niet schudden van handen slechts een preventieve regel was. niets meer, niet minder. Hij wilde ge woon respect voor die regel, meer niet. Het had niets met seksualiteit van doen. Dat heeft het wel. We worden in Nederland wat hun motieven betreft, voortdurend door moslims misleid. De islam presenteert zich hier gewoon als het zoveelste kerkgenoot schap dat recht heeft op zijn eigen voorzie ningen, kerken, scholen, zendtijd, een recht dat gewaarborgd wordt door onze grond wet. Maar de islam beschouwt zich zelf niet alleen als de laatste en meest waarachtige godsdienst, die daardoor het recht heeft zich superieur aan andere godsdiensten te voe len, het is in wezen ook en vooral een poli- tiek- religieuze maatschappij-ideologie. Het grote verschil met andere godsdiensten en profeten is dat bijvoorbeeld Mozes op vreedzame wijze zijn volk uit Egj'pte naar het beloofde land voerde en dat profeet Je zus een geweldloze man was, zonder enig bezit. De eerste christenen werden ver moord, zij moordden niet zelf. Maar Mo hammed is de enige profeet clie oorlogvoe rend met een bebloed zwaard aan zijn zij is gestorven. Hij was krijgsman, profeet en staatsman, want de islam was van meet af aan een staatsvorm. De politieke lading van de islam wordt ook door Nederlanders zelf gebagatelliseerd. Ten onrechte. De islam is een maatschappelijke ordening die zich via leefregels uitstrekt tot alle aspecten van het leven. Je bent pas een goede moslim wanneer je je aan de leefre gels houdt. Daardoor wordt het moeilijk, zo niet onmogelijk om je aan een vreemde cul tuur aan te passen. Een van die leefregels is: vrouwen geen handen geven. Dat betekent dus dat moslims zich niet zul len aanpassen aan de Nederlandse om gangsvormen, maar dat wij ons moeten aanpassen. En ik wil me niet aanpassen aan een systeem dat de bewegingsvrijheid van vrouwen, lichamelijk en geestelijk, met allerlei leefregels beperkt en onderdrukt. Als vrouw ben ik voor die onderdrukking extra gevoelig. Omdat ik weet waarover ik praat. Ik heb het zelf meegemaakt. Want alle pa triarchale godsdiensten - jodendom, katho licisme en islam - hebben met elkaar ge meen dat zij vrouwen met man en macht proberen te dwingen in de rol van echtgeno te en moeder en verder zien als bron van al le seksuelekwaad. 'Dus u vindt dat ik onderdrukt word', zei de islamitische vrouw, met hoofddoek, tegen mij in de uitzending. Volgens westerse maatstaven in ieder geval wel', was mi) antwoord. Overal waar de islam aan wint, krijgen vrouwen aanzienlijk mee plichten en beduidend minder rechten liezen ze de zeggingsschap over hun li chaam en over hun geesten worden ze tengesloten van het openbare leven. sor zelfs van onderwijs. Dertig jaar tolerantie heeft ons in Nede langzamerhand wel geleerd dat een gro vrijheid voor de ene groep, op welk gek ook, altijd ook een grotere onvrijheid i« de andere betekent. Maar dertig jaar a cipatie heeft nog niet duidelijk kunne ken dat vrouwen in deze wereld een bare groep zijn. Onlangs bezocht ik in Genève hetgelx van de Verenigde Naties. Op de tafel i hal lag in alle talen de tekst van de 'Uni sele verklaring van de rechten van der Daarnaast had iemand een stapeltje g met de verklaring van de rechten vant vrouw. Want de VN respecteert de culn identiteit van de lidstaten. Ook van de mitische lidstaten. Vandaar dat de VN telpraktijken zoals besnijdenis die mil) nen vrou wen treft, niet ter discussie uil len. Mensenrechten zijn nog lang geen' wenrechten. Dat maakt mij boos. En IA Ook op de televisie.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2