Schalken simpele prooi voor Nestor Pascal Vergeer in één stap naar de absolute top Dit had niet nooier gekund Korda kluizenaar in Melbourne Park Sport Kasparov en Anand nemen afstand van de 'concurrentie' ©ERDAG 21 JANUAR11999 antal verdachte IOC-leden: 16 Niet dertien maar zestien IOC-leden worden ver- nd- Vafi htvan betrokkenheid bij het omkoopschandaal rond de toe- heo izing van de Winterspelen aan Salt Lake City. De beklaagden, 65143 Ier wie Anton Geesink, komen allen in aanmerking voor dis- [jnaire maatregelen, inclusief royement. Dat schrijft de Wall eet Journal in de woensdageditie. De Amerikaanse krant stelt de voorpagina dat het de hand heeft gelegd op een ruwe ver van het nog geheime rapport van het Canadese IOC-lid Dick md. Hij is de voorzitter van de speciale commissie van het Kruispü Cdie de illegale praktijken in Salt Lake City onderzoekt. Vol- jisde Wall Street Journal maakt het voorlopige rapport ook delijk dat de omkooppraktijken door kandidaatsteden al in beginjaren tachtig aan de orde waren. Er werd in die tijd al E juik gemaakt van invloedrijke tussenpersonen die in ruil van! ar veel geld IOC-stemmen kochten en verkochten. ampras, Agassi niet in Davis Cup inuRNEPete Sampras, Andre Agassi en Michael Chang zijn acteu !van pariij in de Davis Cupwedstrijd van de Verenigde undej] ten tegen Engeland. Het duel heeft van 2 tot en 4 april plaats dePlïii Birmingham. Het Amerikaanse drietal heeft om uiteenlopen- redenen bedankt voor de invitatie van captain Gullikson. mpras vindt dat zijn inbreng in de Davis Cup in eigen land rdt ondergewaardeerd. Agassi leeft sinds de laatste, verloren, liswedstrijd tegen Italië in onvrede met Gullikson en Chang iu f1 uitsluitend zijn tijd besteden aan een terugkeer in de toptien, senra Courier ging wel op de uitnodiging in. Hij krijgt gezelschap eenti iTodd Martin. Gullikson heeft nog geen beslissing genomen voofj er de invulling van het dubbel, n heti lakinen wint Monte Carlo waco Tommi Makinen (34) heeft gisteren de Rally1 :ske Bi! jnte Carlo gewonnen. De Fin werd de afgelopen drie jaar we- dkampioen, maar hij was nog nooit winnaar van de presti- 'iize rally. Landgenoot Juha Kankkunen werd tweede na in to- veertien proeven, de Schot Colin McRae derde. De sena dinsdag, de Fransman Gilles Panizzi, raakte van de weg staakte de strijd. De winnaar van vorig jaar, de Spanjaard eeltje'i dos Sainz, viel al eerder uit. De Nederlandse Fiat-rijders Roel stokpq dender en Bart Hissink eindigden de rally op de 36ste rol trainer van Al Wahda /ijfelen swuk» Ruud Krol volgt Jo Bonfrère op als trainer van topploeg Wahda uit de Verenigde Arabische Emiraten. De recordinter- tional (83 interlands) heeft tot het eind van het seizoen gete- nd. Bonfrère zelf is nagenoeg rond om de nieuwe bondscoach >ut 5,Da n Qatar te worden. Volgens de Limburger is het nog onzeker Krol straks bij Al Wahda op het veld zal staan. De spelers wil- ndoorgaan met assistent-trainer Tiny Ruys (ex-Fortuna Sit- rd), volgens Bonfrère. Krol kreeg begin deze maand, na enkele leenvolgende nederlagen, zijn ontslag bij de Egyptische voet- Iclub Zamalek. De voormalig Ajacied hield het er anderhalf uit, een record in de historie van de vereniging. J ijkaard wil zeven Barcelona-spelers ipRiDBondscoach Frank Rijkaard wil zeven spelers Van Bar- lona selecteren voor de oefenwedstrijd tegen Portugal, 10 fe- uari in Parijs. Dat meldt het Spaanse persbureau EFE. Rijkaard eft een voorlopige lijst met in totaal negen spelers bij de laanse voetbalbond indiend die hij wil oproepen voor het duel. gaat om Ronald en Frank de Boer, Philip Cocu, Ruud Hesp, chael Reiziger, Patrick Kluivert, Boudewijn Zenden (allen Bar- 'bèeï lona), Clarence Seedorf (Real Madrid) en Roy Makaay (Teneri- Rijkaard maakt 5 februari zijn definitieve selectie bekend. leiner derde in WK soling LBOURNERoy Heiner heeft brons veroverd op het WK mat- iracen in de Soling. De zeiler uit Enkhuizen verloor in de Port lillip Bay voor Melbourne in de halve finales met 3-1 van de reed Wallen. In de strijd om de derde plaats gaf de Nieuw- Zander Davis op in de vierde race. Hij kreeg een giek tegen chapp! n hoofd. Na drie van de vijf races leidde Heiner en zijn be- ndeé anning met 2-1. Ook in de vlootwedstrijderl eindigde Heiner s uitdi irige week op de derde plaats. Pieteraf eyenoord in de rust bestolen i'ek°Hi mbul» Onbekenden hebben gisteravond tijdens de voetbal- ,/indt fdstrijd tussen Galatasaray en Feyenoord (2-2) in Istanbul in- Grom broken in de kleedkamer van de Rotterdammers. Daarbij wer- sieraden, credit cards, telefoons en een paspoort ont- iremd. Na de ontdekking in de rust reageerden de spelers ver- ijsterd. Na een pauze van 28 minuten hadden hij met de ande leden van de staf de spelers weten te overtuigen om toch de ieede helft te spelen. „Anders zou er in en rond het stadion al- nog maar ellende ontstaan,legde manager Hans Hagel- bip' fin uit. De belangrijkste gedupeerden waren doelman Jurek >98-16 bidek en Ulrich van Gobbel. De laatste miste een duur Rolex- ijt. cbroeders De Boer opgetogen na debuut 1D0RM HENK HOIJTINK ^VERSLAGGEVER bpje kolderiek en weinig inspi- ;nd de sfeer voor een kampi- nsploeg ook was, de nummer van Barcelona toonde zich teravond aandoenlijk blij. twas gisteravond Ronald de er, die in de slotfase van het ferduel tegen Benidorm, in Nederlandse verhoudingen fiveredelde hoofdklasser, met fhoofd Barcelona een 1-0 ze- bezorgde. „Mijn moeder zal Swiq wel een traantje hebben gepinkt", zei de doelpun- nmaker breed lachend. Het was natuurlijk niets om op te zijn, een minieme ftwinning op een Spaanse 'tedeklasser. Maar Frank, die hele wedstrijd speelde, en in- lusci' Ier Ronald de Boer straalden teren volop. Als kinderen zo J theugd, als liefhebbers zo op- iJ logen. Het was een wedstrijd ie-# 1 niets geweest, maar' telden even andere hiiipfC6,"' ^et 8evoe' van erken- CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071 -5356464, PLV -CHEF JANET VAN DIJK, 071 -5356463 DA VOS/LEIDEN GERARD BAAS Pascal Vergeer, schaatstrainer van beroep, is in korte tijd ge stegen van 'ergens onderaan' naar de absolute top. De 27-ja- rige Warmonder, die tot voor kort werkte in een wielerzaak en op de Warmondse IJsclub, is momenteel namelijk de full-ti me trainer van de schaatsploeg van Bart Veldkamp, waarvoor ook Marnix ten Kortenaar en Vadim Sajutin uit Rusland rij den. „Tja, een carrière begin je meestal onderaan, die van mij begint bovenaan. Vergeer is de opvolger van Conrad Alleblas, die binnen de Sense-ploeg een andere functie kreeg. Conrad is manager ge worden. Hij is voornamelijk be zig het budget rond te krijgen dat nodig is om de ploeg tot en met de Olympische Spelen van 2002 te kunnen laten bestaan." Pascal Vergeer, die in zijn ac tieve sporüoopbaan op topa- mateurniveau fietste en schaatste, ging in november en december al drie weken met de Veldkamp-equipe mee naar Zuid-Afrika. En dat was weder zijds goed bevallen. „Ik ken de familie Veldkamp via het mara- thonschaatsen al jaren lang. In het begin van het schaatssei zoen sprak ik met Bart en hij vroeg me toen naar mijn sport - ambities. Ik denk dat hij zich dat nog herinnerde toen duide lijk werd dat Alleblas manager ging worden." De ploeg-Veld- kamp, waarin de schaats-Belg min of meer de leidende figuur is, was op zoek naar een trai ner, die tussen in plaats van boven de rijders staat. „Dan kom je uit bij een jonger ie mand, die nog actief is in de sport en eentje die de taal van de rijders spreekt. In Zuid-Afri ka bleek dat allemaal goed te werken", aldus Vergeer, die daarnaast ook nog moest af wachten hoe zijn nieuwe baan met 'thuis' geregeld kon wor den. „Sinds zeven maanden heb ik een zoontje. Erg leuk, maar dat betekent ook dat er veel geregeld moet worden. Een kind van die leeftijd ver langt alleen maar naar gezellig heid en warmte en die kan zijn moeder geven. Zijn vader mist hij dan minder. Tot nu toe is het allemaal goed gegaan. Ge lukkig maar, want het is mijn ambitie om als schaatstrainer aan de absolute top te blijven en op dit niveau ben je erg vaak en lang in het buitenland." De Sense-ploeg, die tot eind maart buiten ons land verblijft, bivakkeert deze week in Davos. In het Zwitserse kuuroord staat iedere morgen een ijstraining op het programma. De middag wordt gevuld met rust, kracht training of fietsen. Pascal Ver geer heeft weinig met de invul ling van dat trainingsschema te maken gehad. „Dat is geheel door Bart samengesteld. Lo gisch, die staat al tien jaar aan de top en die weet wel wat goed voor hem is. In overleg met mij en de fysiotherapeut wordt dat programma uitge werkt. In deze fase van het sei zoen is het onze voornaamste zorg om de jongens af te rem men. Sporters in vorm willen veel meer dan nuttig voor ze Veldkamp zal tijdens de wed strijden gecoacht blijven wor den door zijn vader Hans, vol gens Vergeer een twee-eenheid waar niemand tussen komt. Vergeers taak bestaat echter niet alleen uit het bijhouden van het trainingsschema of het afremmen van de rijders. „Zelfs Bart kan op technisch gebied nog wat leren. Hoewel hij één van de mooiste schaatsers is, is hij niet perfect. Ik zou er overi gens niet instappen als ik niet het idee had dat ik hem iets zou kunnen leren. Sport boeit, zolang er verbetering mogelijk is en daarom is het vak van trainer zo ontzettend mooi." 'Ik was moe, mijn lichaam sputterde tegen MELBOURNE ANP Iets meer dan negentig minuten duurde gisteren de mar telgang van Sjeng Schalken. Na de eerste klappen voelde de 21-jarige Limburger de energie uit zijn lichaam vloei en. Schalken was op. Vermoeid na zes slopende overwin ningen: vijf in Auckland, een in Melbourne Park. Hij werd in de tweede ronde van de Australian Open een gemak kelijke prooi voor Dannie Nestor. De Canadese dubbel- specialist, 107de van de wereld, stond slechts vijf games af, 7-5 6-1 6-0. gramma van de laatste week én de ontlading na zijn zege op Thomas Muster in de eerste ronde van de grand slam. „In Auckland stond ik vijf da gen op scherp", keek hij terug. „Dat moest ik wel, anders had ik dat toernooi niet gewonnen. En die overwinning op Muster was voor mij verschrikkelijk be langrijk omdat ik op grand slams nog maar weinig had ge presteerd." Heel weinig zelfs, van de voorgaande veertien werd hij elf keer in de eerste ronde uitge schakeld, haalde hij twee keer de tweede en één keer de derde ronde, op de US Open 1996. „Daar wilde ik verandering in aanbrengen", aldus Schalken, en dat lukte me tegen Muster." Hij dacht na zijn zegereeks een aureool van zelfvertrouwen boven zijn hoofd te hebben hangen maar niets was minder waard tegen Nestor. „Nestor speelde hetzelfde spelletje als Siemerink", aldus Schalken, „van Jan heb ik ook nog nooit „Vanaf de eerste klappen voelde ik dat het van geen kanten liep. Ik kwam telkens niet één maar twee passen tekort. Ik werd overrompeld en kon de concen tratie niet opbrengen aan mijn eigen slagen te werken. Ik was moe, mijn lichaam sputterde te gen." Het serve-volley spel van de linkshandige Canadees lag Schalken niet. „Die jongen be schikte over een dikke service. Hij gaf me weinig kans in mijn ritme te komen. Bovendien miste ik de mentale veerkacht terug te vechten. Ik kon dat ge voel, die gedachte dat mijn spel niet liep, nooit van me afschud den." Toch kwam Schalken even in de wedstrijd. In de eerste set maakte hij de achterstand van 2-5 ongedaan. „Op 5-5 sloeg de moeheid in mijn benen. Ik be woog niet goed en geloofde er gewoon niet in." De verklaring vond hij in zijn overladen pro- gewonnen. Die Nestor kwam net als Jan ook nonstop naar het net. Ik werd er gek van." Schalken verlaat de Australian Open met gemengde gevoelens. „Ik heb een prachtige partij af geleverd en een puur slechte. Nestor kon me afmaken omdat ik mentaal en fysiek niet bij de les was. Ik ergerde me overal aan, liep voortdurend te mop peren." Zelfs op de oranje fans die constant probeerden de Limburger over het dode punt te zingen. „De benen gaan gestrekt", voorspelde hij, „als ik thuis kom." Na de toernooien in Marseille en Dubai gaat hij weer op toemee, door de Verenigde Staten. Het toernooi van Rotter dam laat hij links liggen. Een kwestie van oud zeer. „Buiten dijk (toernooidirecteur) vindt mij geen toevoeging aan zijn toernooi." Hij kon zich er nauwelijks druk om maken. Daarvoor was hij te vermoeid. „Het hoofd en het lijf zijn op", bekende hij. „De accu is leeg, Maar de eufo rie over mijn trip naar Australië en Nieuw-Zeeland blijft. Die toernooizege pakt niemand mij meer af." Richard Krajicek speelt vrijdag in de derde ronde tegen Wayne Ferreira. De partij heeft om 20.30 (10.30 Nederlandse tijd) plaats op het centrecourt. Sjeng Schalken was uitgeblust in zijn partij tegen Dannie Nestor. MELBOURNE. ANP Op de baan stelt niemand vra gen aan Petr Korda. Niemand zoekt naar verklaringen of excu ses. Niemand vuurt de vragen af: hoe, waarom en waar? Op de baan kan Korda gewoon doen wat hij verondersteld wordt te doen: een tennisbal slaan. De man in het episch cen trum van de dopingdiscussies bereikte gisteren de derde ron de op de Australian Open. De 31-jarige Tsjech versloeg de laatste Spanjaard in de grand slam, Juan Alonso, in drie sets, 6-3 6-1 6-1. Gelukkig met de aanwezig heid van Korda is de organisatie in Melbourne niet. De onge plaatste titelverdediger, de nummer 20 van de wereld, werd opnieuw naar een bijbaan ge stuurd. Het centre court bleef vooralsnog verboden territori- De toeschouwers waren even min op zijn hand. Korda werd bij herhaling uitgemaakt voor 'cheater', bedrieger. Ze doelden niet alleen op zijn positieve re actie bij de dopingcontrole tij dens Wimbledon, maar refe reerden ook naar het incident uit de eerste ronde tegen de Spanjaard Blanco. Op 4-3 in de derde set ging Korda toen nogal theatraal naar de grond. Hij zwikte door zijn linker enkel en hinkte drama tisch over de baan. Behalve op de momenten dat hij in gevaar was en een bal moest halen. „Mijn enkel", aldus Korda, „was bijzonder pijnlijk maar ik wei gerde op te geven." Korda ontsnapte in een vijf setter waarna Blanco zijn tegen stander voor leugenaar uit maakte en hem weigerde de hand te drukken. Een beledi ging van het ergste soort in het tennis. In de kleedkamer werd de blessure van Korda met een schouderophalen afgedaan. „Petr", lachte Jan Siemerink, „is een goede toneelspeler. Dat is een publiek geheim.". Tegen Alsono rende de Woody Woodpecker van het tennis als een hazewindhond over de baan. „De enkel was okay", meldde hij. Een meeval ler voor de Tsjech die alle con tact met zijn vakbroeders uit de weg gaat. Voor zijn wedstrijd ar riveert hij zo laat mogelijk in de kleedkamer. Met koptelefoon op. In de playerslounge is hij nog niet gesignaleerd. Na de wedstrijd wikkelt hij zijn verplichtingen af en ver dwijnt naar zijn hotel. Naar zijn vrouw en twee dochters. Korda is een kluizenaar in Melbourne Park. Geen schim meer van de winnaar van vorig jaar die bui tengewoon populair' werd door zijn spel en zijn clowneske ge drag met radslagen en schaar- sprongen. sche voetballer is, maar er lopen hier een paar goede spelers voor de plaatsen waarop hij zou kun nen spelen. In zo'n situatie is dit een mooie manier om de criti casters de mond te snoeren." Of het zover al is, is na een partijtje van gisteren de vraag. In elk geval kon worden vastge steld dat trainer Louis van Gaal zijn werkelijke bedoelingen met de tweeling nog niet openbaar de. Na een uur liet hij Ronald de Boer invallen voor Phillip Cocu. Het aantal Nederlanders in het Barca-team bleef daardoor ge lijk (vier) en Van Gaal voerde geen verschuivingen door. Ro nald de Boer ging spelen op Co- cu's linkshalfplaats, geen ge bruikelijke stek voor hem. Frank de Boer debuteerde gisteren bij de club waar hij zo graag heen wilde, zelfs op de plaats waarop hij bij Ajax met tegenzin zijn laatste dagen sleet. Met zijn rugnummer 25 betrad hij het veld als linksachter, op de plaats van de licht gebles seerde Sergi. Van Gaal koppelde de Argentijn Pellegrino - voor dit seizoen gekocht, toen Frank de Boer op dat moment nog niet beschikbaar' bleek - in het verdedigingscentrum aan Abel- ardo. Frank de Boer probeert de bal te veroveren bij zijn debuut voor Barcelona. Na afloop gaf Frank de Boer er luchtig zijn visie op. „Van Gaal had me erop gewezen dat ik, mede door de speelwijze van de tegenstander, ook als links back erg veel vrij zou komen. Daardoor zou ik een rol in de opbouw kunnen verzorgen, wat ik nu eenmaal goed kan." Zondag is Sergi wellicht al weer hersteld voor het thuisdu el, het debuut van een of twee De Boers in Camp Nou, tegen Real Zaragoza. Frank de Boer: „Ik ga er inderdaad van uit dat ik dan doorschuif naar het cen trum. Ik kan vrije man spelen, zoals Pellegrino vanavond, of in de dekking, zoals Abelardo." Gisteren kweet Frank de Boer zich onberispelijk van zijn taak. Zijn eerste directe tegenstander in Spanje heette Agullo. De ar me nummer tien van Beni dorm, later gewisseld, kreeg geen poot aan de grond. Al gatiw gaf Frank de Boer aanwij- zigingen aan zijn medeverdedi gers. „Ik denk dat dat tot mijn taak behoort. Ik heb daar het in zicht voor." Voor Barcelona, dat de kansloze spelers van Benidorm over twee weken in Camp Nou ontvangt voor de return in de achtste finales, was het niet meer dan een lastig intermezzo. Maar Ronald de Boer jubelde: „Dit had niet mooier gekund. Weer gescoord bij m'n debuut. Net als bij Ajax, in '87 tegen PEC Zwolle." Louis van Gaal trapt Catalanen op hun ziel BARCELONA GPD Louis van Gaal, toch al niet bijster populair in Catalonië, heeft zichzelf een slechte dienst bewezen. De trainer van Barcelona trapte de trot se bevolkingsgroep op de ziel door onverschillig te reage ren op een uitspraak eerder deze week van Jordi Pujol, de premier van de Catalaanse deelregering. Pujol had gezegd dat hij graag meer Catalanen in de ploeg van Barcelona zou zien. „Is Pujol verantwoorde lijk voor de voetbalploeg van Barcelona?", vroeg Van Gaal zich op harde toon af. Van Gaal lijkt niet te besef fen dat zoiets in Catalonië zeer gevoelig ligt. Pujol is voor de Catalanen de belang rijkste politicus, de Spaanse premier Aznar bestaat voor hen niet. De deelregering van Catalonië heeft verregaande bevoegdheden op het gebied vain onder meer onderwijs, justitie, verkeer en politiek. Gisteren wijdde de Cata laanse deelregering zelfs een communiqué aan de zaak. Daarin werd gesteld dat Pu- jol zich onschuldig had uit gedrukt. Als Pujol zegt dat het hem pijn doet dat niet meer Catalanen in Barcelona spelen, is dat zijn recht, is de mening. Jeroen Piket op zesde plaats WUKAAN ZEE. ANP Na de vierde ronde van het Hoogovens-schaaktoernooi blij ven Gary Kasparov en Vis- wanathan Anand in de A-groep samen aan de leiding met 3,5 punt. Het koningskoppel, res pectievelijk nummer één en twee van de wereld, heeft een voorsprong van een punt op de concurrenten Ivantsjoek, Kram- nik en Shirov. Kasparov versloeg de Bulgaar Topalov, na een moeizaam be gin. Maar halverwege het mid denspel toverde de wereldkam pioen een torenoffer op het bord, waar Topalov verkeerd op reageerde. Een cruciaal mo ment. „Als hij het offer had af geslagen, had hij een redelijke stelling behouden", aldus de Rus. Kasparov won de publieks prijs vanwege een prachtige aanvalspartij. Anand had een makkelijke partij tegen de debutant Kasimdzhanov, die op de 39ste zet de strijd staakte, nadat Anands eindspel zwart geen en kele kans bood. Loek van Wely leverde een knappe technische prestatie door Aklex Yermolinsky met ei gen wapens te verslaan. De Amerikaan, die bekend staat als een solide remiseschuiver, be landde in een mindere stelling toen hij de lichte stukken van het bord had geruild. Van Wely buitte zijn voordeel bekwaam uit en kon op de 31e zet de feli citaties van zijn tegenstander in ontvangst nemen. Van Wely staat zesde, net als Jeroen Piket, Svidler en Topa lov, met twee punten. Piket moest zich tegen de Rus Svidler met zwart in een Spanjaard taai verdedigen. Maar hij maakte geen fout en sleepte zo een re mise uit het vuur. Jan Timman remiseerde te gen Aleksej Shirov. Timman deelt nu met Kasimdzhanov de tiende plaats met 1,5 punt. Ook Dimitri Reindermann speelde remise, tegen Kramnik. De Rus had wit tegen Reinderman, die in een moderne verdediging lang tegen een mindere stelling moest aankijken maar zich met een trucje loswurmde. Hij za delde de tegenstander met een dubbelde f-pion op. In het ver volg speelde hij evenwel niet goed en moest uiteindelijk nog vechten voor een remise.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23