E Reclameborden gevaar in Schoolstraat Zes gewelddadige aanrandingen in veertig minuten elkomstborden kerken vernield ugdjury verdeelt bsidie Voorschoten LH I r Regio Zoeterwoude: bezwaren tegen uitbouw onterecht Bouwstop Winkelhof Leiderdorp afgewezen Anders zijn Andersydoen Anders rijden Freelander Buurt klaagt over het riool [DPAG 21 JANUARI 1999 n Vf isenaarder in elkaar geslagen 0. Zonder enige reden is een 18-jarige Wassenaarse [gisteravond laat afgetuigd door twee andere jongeren, ssenaarder stond even na enen langs de Rijksstraatweg, et duo per scooter aan kwam rijden. Of de Wassenaarder ld, wilde het tweetal weten. Toen de jongen geen geld gaf, het duo op hem in te slaan. De jongen liep hierbij zwei een ontvelde hand en een scheur boven zijn oog op. De lapten hierna op hun scooter en reden weg richting Lei- li haalt uit na bekeuring IIAar; Een 28-jarige Wassenaarder is gisteren in zijn woon- gearresteerd nadat hij op de hoek van de Johan de Witt en de Van Limburg Stirumstraat slaags was geraakt met de De man werd kwaad omdat de politie proces-verbaal te em opmaakte wegens het niet verlenen van voorrang. De 'lfstai een bekeuring uitschreef kreeg opeens een klap in zijn t, Na een schermutseling met de agenten werd de man in ien geslagen. Hij wordt voorgeleid wegens verzet bij e en belediging van de politie. me; enli lerscheiding directeur VNO/NCW iblera |aar» De algemeen directeur van de VNO/NCW, J.J.H. Ja- n ech s vandaag in Wassenaar onderscheiden tot officier in de :ei in an Oranje-Nassau. Hij ontving de onderscheiding vanoch- lit handen van burgemeester P. Schoute. Jacobs r fscheid als algemeen directeur, na een dienstbverband jaar bij de VNO. Jacobs trad in 1976 in dienst van de Hij was achtereenvolgens secretaris fiscale zaken en direc- conomische zaken. In 1988 werd hij benoemd tot alge directeur. Na de fusie met de NCW in 1997 is Jacobs be lls va dtot algemeen directeur van de nieuwe organisatie, com land "tij-Mi - grooi 1 7 1 Dekh gnd vroeger treintjes erg leuk r slee jdelf n, n; Js da taal ij tei luide hoten erna straatsma jdens is aai 'affl Mi ha, Ik ïr at in geen eenvoudige klus, algen e z')n er L1't- Matthieu iet. Assem (17), Mahjouba adslii ^22), Erwin Schroder Dorien van de Seijp (21) subsidies beschikbaar voor zeven 'vernieuwen- ecten' in hun uwe°, laats. Op verzoek van \thouder Piet den Har- rdeelden ze 10.000 gul- jmend jaar mogen ze dat rmiddag kreeg de jeug- lordelingscommissie de ïheid haar keuzes toe te in de raadzaal van het hotense gemeentehuis, eenkomst voor en door in, waar de wethouder een bijrol speelde. ,,Ik lurlijk ook net zo oud als jullie, maar toen andere dingen leuk dan hij over zijn voorkeur ;n jonge beoordelings- ssie. „Wij hadden geen ter. Ikzelf vond vroeger beeld treintjes erg leuk." )lgens maakten de vier in bekend welke van de al vijftien, in 1998 inge- subsidieaanvragen wor- ionoreerd. Er gaat geld luziekschool Wolthuis, inwerk Alettahof/Bosch basisschool De Vink, Assalem, buiten- se opvanggroep De Bu- toutinggroep Maurits en bewonersorganisatie .jk. neeste waardering had de lor het plan van scouting- Maurits. Deze club voor (e n dicapte jongeren wil een slkat circus organiseren voor ^rijdfnderen in Voorschoten, kreeg Maurits het idee m het kindercircus tezij- in optocht door Voor- te laten gaan. ,,En als ERNA STRAATSMA, 071 -5356437,PLV -CHEF JUDY NIHOF, 071 -5356416 OM eist vijfjaar tegen op seks beluste man den haag annet van aarsen Het idee dat God hem had verlaten en een on stuitbare drang naar seks. Ruwweg deze twee ele menten brachten een 29-jarige uitgeprocedeerde asielzoeker uit Hazerswoude-Rijndijk ertoe, dat hij op een donkere herfstavond vorig jaar in Al phen een meisje van haar fiets af dwong, onder dwang van een mes de bosjes in dirigeerde en haar vervolgens op brute wijze verkrachtte. I am sorry, had de man na afloop gezegd. Maar het schuldgevoel stopte hem niet. Een avond later achtervolgde, bedreigde en mishan delde hij in Leiderdorp en Leiden in een tijdspan ne van veertig minuten zes jonge vrouwen, die zijn pad kruisten. Zijn doel - seksuele gemeen schap - bereikte hij ditmaal overigens niet. Maar ook deze avond bracht hij zijn slachtoffers emo tionele schade toe. Gisteren moest de man zich voor zijn daden verantwoorden voor de rechtbank in Den Haag. Het openbaar ministerie eiste vijf jaar onvoor waardelijke celstraf. Daar bovenop een deel voor waardelijke straf achtte officier van justitie Meul- meester niet op zijn plaats, omdat de verdachte op uitzetting wacht. Hij legde de man onder meer verkrachting, bedreiging, (pogingen tot zware) mishandeling, pogingen tot aanranding en ten slotte - in één geval - poging tot doodslag ten las te. De verdachte had zijn laatste slachtoffer diver se malen met een stanleymes proberen te steken. Maar deze vrouw wist voor haar zelf zwaar licha melijk letsel te voorkomen door als een schild een tas met handdoeken voor zich te houden. Genadeloos Onbeschrijfelijk en genadeloos, noemde Meul- meester de manier waarop de 29-jarige zijn slachtoffers had achtervolgd, lukraak tegen hoof den had geslagen en messen op kelen had gezet. „Het proces-verbaal leest als het script van een thriller. En de gebeurtenissen op de tweede avond volgden elkaar zo snel op, dat je bijna zcTu gaan twijfelen of zoiets mogelijk is. In de meldka mer van de politie werd groot alarm geslagen. De verdachte zelf had zijn wandaden, nadat hij was opgepakt, grif bekend. En ook gisteren knikte hij instemmend toen rechter F. Quadekker de fei ten voorlas. Slechts enkele voorvallen kon hij zich niet meer precies herinneren. Maar het waarom van de uitbarsting bleef onduidelijk. De man had er zelf geen hele duidelijke verklaring voor. De re classering, de psychiater en de psycholoog even min, al kwamen verklaringen over de onmacht van de man om een vriendin te vinden en het ge voel dat hij door God was verlaten telkens terug. De deskundigen merkten allemaal op dat de man tijdens zijn daden enigszins verminderd toereke ningsvatbaar was geweest, dat hij aan een de pressie leed maar dat er geen sprake was van gro te persoonlijkheidsstoornissen. Wel zou er - zon der behandeling - grote kans zijn op herhaling. De advocaat van de verdachte, mr. Van Stralen, benadrukte dat zijn cliënt spijt had en dat hij ze ker met het lot van zijn slachtoffers was begaan. Maar hij zou ook graag zien dat er rekening werd gehouden met de achtergronden van de man, die in zijn vaderland had moeten toezien hoe fami lieleden werden vermoord en die als gestrande asielzoeker had moeten opboksen tegen uitzicht loosheid. „Mijn cliënt verblijft, met toestemming van het bevoegd gezag, min of meer als illegaal in Neder land. Zijn situatie is uitzichtloos. Hij heeft zich eerder bij de Riagg gemeld, maar daar stuurden ze hem met een potje antidepressiva weer weg. Ze konden de oorzaak; van zijn probleem, het ge geven dat hij uitgeprocedeerd is en weer terug moet, niet wegnemen. De rechtbank doet op 3 februari uitspraak. klap op de vuurpijl kunnen jul lie dan een grote olifant huren", meende Matthieu. Basisschool De Vink viel öp met het plan voor een 'antivan- dalisme-thermometer'. Het idee is om op school een 'graadme ter' voor vandalisme in en rondom het schoolgebouw op te hangen, waar ook op te zien is hoeveel schade die vernielin gen oplevert. De Vink vroeg de gemeente om 2.000 "bij te dra gen in de aanschaf van twee 'thermometers'. Maar dat vond de jury een tikkeltje overdreven. „Wij zijn bereid geld voor één thermometer te geven." Wel werd de wens uitgesproken dat andere scholen het idee overne men. De stichting Assalem krijgt wel de volle mep, namelijk 2.000 gulden, voor het opzetten van zaalvoetbal voor Marok kaanse jongeren. Erwin: „Wat we erg goed vinden is dat Marokkaanse gemeenschap hierdoor meer omgaat met an deren." De subsidieaanvraag voor een cursus 'streetdance' van jonge renwerk Alettahof/Boschbloem viel erg in de smaak bij Dorien: „Dat sprak mij nogal aan omdat ik dansverslaafd ben en heel wat aftrain." De bewonersorganisatie Vlietwijk (in samenwerking met basisschool De Vos, buurthuis VLietwijk en peuterspeelzaal Pippeloentje) krijgt een bijdrage voor het maken van muurschil deringen in de wijk. De buiten schoolse opvanggroep De Bu ren krijgt geld voor een cursus om te leren hoe je op internet een eigen website maakt. Mu ziekschool Otto Wolthuis krijgt een kleine bijdrage in vorig jaar gemaakte kosten voor de huur van een goede geluidsinstalla tie, voor de kerstuitvoering. Om de paar meter reclameborden die in de weg staan en gevaarlijk slingerende fietsers: dat zijn de twee proble men van winkelend Voorschoten met de Schoolstraat- nieuwe-stijl. De winkelstraat is sinds kort autovrij, maar fietsen mag er nog steeds. Dat levert gevaarlijke situaties op, vooral omdat voetgangers sinds het verdwijnen van de auto's minder goed opletten. Ook de reclameborden zijn het winkelend publiek een doorn in het oog. voorschoten frouke houtman sers moeten Wethouder A. Draijer zei giste ren op een inspraakavond in het Voorschotense gemeente huis dat er nog het nodige moet veranderen in de Schoolstraat. „Met de inrichting van het Voorschotense centrum zijn we op de goede weg. Vooral de pieinen zien er mooi uit. Bij het bestraten van de Schoolstraat is op een bijzondere manier met kleuren gewerkt. Maar er zijn dingen die beter kunnen", aldus de wethouder. Draijer ziet de fietsers in de Schoolstraat liever gaan dan ko men. „Er is pas geleden een kleine aanrijding geweest. Voet gangers worden verrast door de fietsers. Maar voordat we kno pen doorhakken en het fietsen verbieden, moeten we eerst overleggen met de winkeliers." H. van de Bogaard, voorzitter van de vereniging van Cen trumwinkeliers, meent dat de overlast van fietsers vooral ont staat door de her en der neerge- plante reclameborden. „De fiet- uitgestalde borden heen, waar door het voor voetgangers in de Schoolstraat alleen maar ge vaarlijker wordt. Van de Bogaard drong bij de gemeente aan op 'meer regelge ving' als het gaat om het neer zetten van de borden. Voor blinden en rolstoelers zou de Schoolstraat ook een stuk veili ger worden als de wildgroei aan reclameborden aan banden wordt gelegd. De winkelier beklaagde zich erover, dat maar een handjevol van zijn collega'a meebetaalt aan de hoge kosten van voorzie ningen en evenementen in het centrum. Alleen de onderne mers die bij de Centrumwinke liers zijn aangesloten betalen voor bijvoorbeeld de kerstver lichting en de Oldtimerdag. Van de Bogaard: „Dat kost ons jaar lijks handenvol geld. De winke liers die niet meebetalen, kun nen wel mooi profiteren van al les wat wij organiseren. Deze profiteurs verdienen de naam 'winkeliers' eigenlijk niet." Hoewel de auto's 's ochtends niet de Schoolstraat in mogen is het nog steeds niet altijd prettig winkelen in het Voorschotense centrum. Zo staan er ook veel reclameborden in de weg. foto loekzuyderduin zoeterwoude dimitri walbeek Het gemeentebestuur van Zoe- terwoude wijst de bezwaren van twee buren tegen de uitbouw van een bedrijf aan de Indus trieweg af. Het erkent wel dat de uitbouw van het bedrijfsverza melgebouw niet in de plannen met het industrietetrein Grote Polder past. Maar de eigenaar, het bedrijf Sastin, beroept zich terecht op oude toezeggingen om te mogen uitbreiden. De bedenkingen van de bu ren richten zich niet op de ver bouwingen van Sastin zelf. Dat het bedrijf de ingang wil ver fraaien, vinden ze prima. „Ik wil die mensen absoluut niet pes ten", aldus P. Blom, namens het gelijknamige autobedrijf. Blom en W. de Jong van Bon- da's Veevoederbureau zetten al leen vraagtekens bij de uitzon deringspositie die het bedrijfs verzamelgebouw krijgt. Sastin Sastin beroept zich op toezegging mag nu al dichterbij de openba re weg bouwen dan is toege staan, terwijl de inkt van het be stemmingsplan nog niet is op- Gevolg van deze uitzonde ringspositie van Sastin is dat Blom de gemeente nu ook heeft gevraagd om te mogen uitbrei den. Hij wil de entree meer re presentatiever en de kantoren naar de voorkant verhuizen. Ook verdient de garage wel een opknapbeurt. Op die wijze zou het verfraaide autobedrijf mooi aansluiten bij de opknapplan- nen voor de Grote Polder. „Maar als dat niet kan, dan houdt het op. Ik heb alleen ge vraagd of ik ook mag uitbrei den. Hij mag het immers ook", zegt Blom over zijn buurman Sastin. W. de Jong van Bonda's pro testeert met zijn bezwaarbrief juist tegen brieven als die van Blom. De Jong vreest dat er meer bedrijven om uitbouw gaan vragen. Met het toestaan van de 'illegale' uitbouw bij de buurman heeft de gemeente daarom 'een precedent gescha pen', aldus De Jong. Hij vreest daarnaast dat de di verse uitbreidingen tot gevolg hebben dat er parkeerplaatsen op eigen terreinen verloren gaan. Daarmee is, volgens De Jong, nu al één doel van de op- knapplannen niet meer te ver wezenlijken. „Het zal dan bij zonder lastig worden om parke ren, laden en lossen niet meer op de openbare weg te laten plaatshebben, zoals nu in de plannen voorzien is. De Jong vindt dat B en W aan het verlenen van de bouwver gunning aan Sastin dan ook de voorwaarde moeten verbinden dat parkeren en laden en lossen op eigen terrein moet gebeuren. Precent Burgemeester Koopmanschap vindt echter niet dat er een pre cedent wordt geschapen. „Deze uitbouw staat niet haaks op het nieuwe beleid." Vandaag bui gen de politieke partijen zich tijdens een commissievergade ring over de bedenkingen van de twee buren. den haag/leiderdorp»van de zitting overigens wel we ten met de bewoners te willen praten over de juridische conse quenties van de uitbreiding. Waarbij Wereldhave zich op het standpunt stelt dat de uitbrei ding geen enkel juridisch gevolg heeft voor de omwonenden. „Wij bouwen aan een gemeen schappelijk deel van de Winkel hof een privédeel", zegt een woordvoerder. G. Seelen, advocaat aan de bewoners van de Obool, Staten- daalder en de Soeverein, heeft nu de hoop gevestigd op een rechtszaak bij de kantonrechter, op 27 januari. „Wereldhave stelt als eis voor een gesprek met ons dat ik de procedure bij de kan tonrechter intrek, maar daar kan ik niet aan voldoen. De bouwactiviteiten aan de Winkelhof in Leiderdorp kun nen doorgaan. De president van de Haagse rechtbank wees gis termiddag de eis voor een 'on middellijke bouwstop' af. De economische belangen van uit breiding van het winkelcentrum wegen volgens de rechter niet op tegen de belangen van om wonenden, die het kort geding hadden aangespannen. Zij wil len, als mede-eigenaar van de Winkelhof, op korte termijn meer helderheid over een aan tal juridische consequenties van de uitbreiding van het winkel centrum. Eigenaar Wereldhave van het winkelcentrum liet na afloop ldsd|)NDerna straatsma de •rkso t geen zegen op de wel- ir b (borden van de Warmond- ielijl ken. Tot twee keer toe zijn izenljorden met de tekst 'Wel- Warmond, ook in de mield. De man die in het initiatief nam tot van de borden is boos, leeft de moed niet op. „Ik norm trots op die bor- zegt B. Mackaay, scriba Dï hervormde kerk. „Het is Sn fantastische uitnodi gde kerken." borden werden in 1991, I ns de hervormde en de Ofieke kerk, geplaatst bij het aan het eind van de rj ieklaan en op het recrea te! Koudenhoorn. Bin- iertig uur na plaatsing wa- kapot. Mackaay: „Mijn was groot toen ik merkte 1 meteen kapot waren of helemaal verdwenen. Het treurig dat er mensen zijn it van andermans spullen L ben blijven." W iverleg met beide kerkbe- J i werden besloten twee l/ffi (e borden te plaatsen, filand Koudenhoorn moe- E fe dan maar vergeten, en we", zegt Mackaay. Er ten borden aan lantaarn bij de Marijkestraat en ,voor het viaduct op de e Nassaulaan. „We heb ben ze flink hoog opgehangen, zo'n 2,5 meter van de grond, en steviger materiaal gebruikt. De voorzorgsmaatregelen bleken echter niet afdoende. „In een mum van tijd was het bord bij de Marijkestraat verdwe nen." Buurtbewoners meldden Mackaay dat het bord in een nabijgelegen sloot was gegooid. „Ik ben met de koster nog gaan dreggen. Dat was best leuk, maar we hebben niets gevon den." Onlangs werd het bord bij het viaduct ook vernield. „Het hangt er nog wel, maar het ziet er niet uit. Een hoek van het bord is omgekruld. Je kunt nog net lezen 'Welkom in War mond, ook in de Het woord 'kerk' is niet meer te zien. Dat is natuurlijk geen reclame. Mackaay heeft geen idee of vandalen het specifiek op de kerkborden hebben gemunt. „Het zou kunnen. Maar ik heb ook gehoord dat het afgelopen weekeinde er een spoor van vernielingen is aangericht in Warmond." De scriba van de hervormde gemeente blijft optimistisch. Hij doet zijn best om Warmond snel van nieuwe welkomstbor den te voorzien. „Wat me wel vreugdevol stemt is dat het bord bij het viaduct er van 1991 tot 1999 heeft gehangen. 'Dat is toch wel lang. Je moet het hoofd niet in de schoot leggen. Ik zal de kerkvoogden vragen of ze geld willen geven voor nieuwe borden. Persoonlijk vind ik het belangrijk dat die er zo snel mo gelijk komen. Alleen ben ik niet van plan ze zelf te betalen." Jr i De nieuwe Freelander: nu al een legende. Vanaf ƒ57.950,-. Bekijk 'm, ontdek 'm, ervaar 'm. Nimarc B.V. jdjjingeh vtxirbehoiitli zoeterwoude dimitri walbeek Zoeterwoude is niet van plan om het functioneren van het riool in Zoeterwoude-Dorp te onderzoeken. Bewoners van de Burgemeester Wapstraat heb ben daar om gewaagd. Zij ver moeden dat het riool is verzakt. Het riool is vaak verstopt en is in de kruipruimtes onder de huizen al een aantal keer ge sprongen. „De problemen met het riool blijven maar aanhou den en volgens ons is de ge meente verantwoordelijk", zegt Fred Koot, namens de Vereni ging van Eigenaars in de Wap straat. De gemeente ziet echter geen aanleiding om de klachten te onderzoeken. „We inspecteren het riool geregeld. Twee jaar ge leden was het nog prima. Er is voor ons dus geen indicatie om de buizen te onderzoeken. De klacht lijkt niets met het open bare riool te maken te hebben. We zullen wel nog eens de laatste rapportage bekijken", zegt de directeur grondgebied van de gemeente. De bewoners moeten daarom zelf een onder zoek laten doen en betalen. „Mocht dan toch blijken dat het onze schuld is, dan betalen we wel", aldus de directeur.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21