Leidsch Dagblad 6 7 9 18 eelfabriek rotendeels ehouden' De laagste nominale premie van Nederland? Nieuwe gevechten in Kosovo 4 BEL: 071-5128030 Vermisten op rijdend kunstwerk Gegevens stalkingslachtoffer te makkelijk vrijgegeven akenhal krijgt topstuk cadeau Leiden tevreden met Postma florg en Zekerheid TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. PERDAG 21 JAN UARI 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG ƒ2,40 Kamer ziet oplossing voor CAO onderwijs Economie Weer megafusie in energiesector Buitenland Lenin heeft nog steeds geen rust Kunst Kerk en Samenleving Van drenkplaats naar drenkplaats Stuurman voor God op brug zendingsschip Nog geen abonnee en effecten iels op kanker \achting wethouder Van Rij rootste deel van de Meelfabriek blijft behouden. Na lange discussie is dat waarschijnlijk de beslissing etLeidse college volgende maand neemt. Dat denkt ouder T. van Rij (ruimtelijke ordening en volkshuis- j) naar aanleiding van de resultaten van de enquê- onderzoeksbureau Research en Beleid heeft ge en onder omwonenden en andere Leidenaars. „Ik oed niet dat het college wil dat de fabriek wordt ge- ROBBERT MINKHORST enquête blijkt dat slechts wart van de inwoners ander is van volledige van het complex in de rijnstad. Research voor Be- includeert dat 'gedeelte lik sloop en herbestemming et gebied met een woon- e op brede steun vanuit 7] dse samenleving lijkt te n rekenen'. Rij zelf is tot dusver nooit oorstander geweest van en staan van (delen van) elfabriek. In de afgelopen verkondigde hij meer- dat het complex tegen- Zijlsingel tegen de vlak- Iht. wethouder spreekt van lij open uitslag' van de Ie op basis waarvan bur ster en wethouders en la- jemeenteraad een goede ïg kunnen maken. Het :oek toont aan, aldus Van Rij, dat het veel relevanter is dan bijvoorbeeld een referen dum, „waarbij het gewoon ja of nee is". Voor tweederde van de Leid- se bevolking heeft de Meelfa briek historische monumentale waarde, stelt Research voor Be leid vast. Dat verklaart ook voor een groot deel waarom een meerderheid niet wil dat het complex wordt afgebroken, lichtte onderzoeker S. Colen- berg gistermiddag toe tijdens een persconferentie op het stadhuis. Want bijna de helft van de Leidenaren -vindt de fa briek uitgesproken lelijk en nog eens ruim eenderde vindt in elk geval een deel van het complex niet mooi. Toch zegt bijna der tig procent van de mensen die de gebouwen lelijk te vinden dat zij ze geheel willen behou den. Pagina Leiden: 'Leidenaar' is voor woningen in fabriek Amsterdam Op de Amsterdamse lijn 9 rijdt sinds gisteren een tram met foto's van vermiste personen. Daaronder bevindt zich de beeltenis van het naar Turkije ontvoerde Hillegomse meisje Denise Fortgens (8). Op en in het rijdende kunstwerk - een creatie van beeldend kunste naar Aat Veldhoen - zijn ook de foto's van veertig andere ontvoerde of spoorloze kinderen afgebeeld. Met de beschilderde tram brengt het TROS-televisieprogramma Vermist de komende tien weken het leed rond de vermissing van (jonge) dierbaren onder de aandacht. FOTO ANP MARCEL ANTONISSE Record Koernikova melbourne anp Anna Koernikova heeft vandaag op de Australian Open het re cord aan dubbele fouten verbe terd. De 17-jarige Russin sloeg er 31 in de partij tegen de Ja panse Saeki. Ze won het duel uit de tweede ronde overigens met 1-6 6-4 10-8. Het oude re cord in Melbourne Park stond op naam van de Australiër Ge rald Patterson die in 1929 in een vijfsetter 29 dubbele fouten sloeg. In het enkelspel is van de Ne derlanders alleen nog Richard Krajicek in de strijd. Sjeng Schalken verloor kansloos van de Canadees Dannie Nestor: 7- 5, 6-1,6-0. Ronald de Boer scoort bij debuut benidorm anp Ronald de Boer heeft zijn waar de voor Barcelona bij zijn de buut meteen bewezen. De voormalige Ajacied kwam bij de bekerwedstrijd in en tegen Be- nidorm (derde divisie) na de rust in het veld. In de slotfase scoorde de 28-jarige internatio nal van dichtbij met een vallen de kopstoot: 0-1. Frank de Boer debuteerde gisteravond degelijk als linksback in het basisteam. Zijn landgenoten Kluivert, Cocu en Hesp waren bij het beginsig- naal eveneens van de partij. Pag 23: 'Dit had niet mooier gekund' HET WOORD IS AAN KurtTucholsky Een lezer heeft het goed; hij kan zijn schrijvers zelf uit zoeken. Uitgebreid weeroverzicht op pagina24 VANDAAG 28 PAGINA'S Binnenland3,5 Buitenland7 Cultuur9 t/m 13 Economie6,8 Gesprek van de dag2 Kerk en Sarpenleving18 Regio17,19,20,21 RTV/programma's15 Sport23,25 Strips14 Uitgaan22 Deze week in lezersservice: Boek cadeau! Nieuw: 'Leids Fabrikaat (2). Geschiedenis van Leidse bedrijven'. Zie aanbieding elders in de krant hilversum anp Schimmels in bibliotheek Boerhaave leiden annet van aarsen eet van voedzame levens- 6! ilen en vezels verlaagt de op kanker aan de dikke en het rectum bij vrou- iet. Dit in tegenstelling tot 9i inclusies die werden ge- :n in eerder onderzoeken. L05 eggen onderzoekers in de ig verschijnende uitgave ;t wetenschappelijke blad kgland Journal ofMedici- 12 et onderzoek werd ver onder leiding van arts Fuchs van de Ameri- Harvard universiteit. Hij gedurende zestien jaar .757 vrouwen. De bibliotheek van Museum Boerhaave in Leiden is voorlo pig verboden terrein voor be zoekers en personeel. In een depotgedeelte naast de biblio theekzaal is een schimmelinfec tie ontdekt. Een gespecialiseerd bedrijf heeft de aangetaste boe ken onmiddellijk ontsmet. Maar directeur dr. GAC Veeneman neemt geen enkel ri sico. Hij wil de uitslagen van de op kweek gezette schimmels af wachten voordat de bibliotheek weer opengaat. Dat duurt zo'n tien dagen. „We hadden vorig jaar een schimmelinfectie in een depot van ons in Alphen. Daar bleken voor de gezondheid gevaarlijke schimmels tussen te zitten", verklaart Veeneman. „Nu zijn monsters genomen van de aan getaste boeken en luchtmon sters om te bekijken of daar sporen in zweven. Ook het fil tersysteem tussen de biblio theek en het museum houden we nauwlettend in de gaten." Oorzaak van de schimmelin fectie, meent Veeneman, is de warme, vochtige winter. „Voor collecties zoals wij die beheren is airconditioning van groot be lang. We hopen dat we dit jaar een systeem kunnen aanleggen met geld uit het Deltaplan voor Cultuurbehoud." De Registratiekamer wil dat ge meenten beter toezien op het vrijgeven van wettelijk be schermde persoonsgegevens. Zo moet worden voorkomen dat geheime en wettelijk be schermde informatie over slachtoffers van stalkers, zoals hun adres, wordt doorgegeven aan hun belagers. De instelling reageert daar mee op een steekproef van het Radio 1 Journaal. Het program ma probeerde met toestem ming van zes stalkingslachtof- fers beschermde informatie bij gemeenten te verkrijgen. Zon der veel moeite werden in de helft van de gevallen gegevens vrijgegeven. Vindingrijke ex-partners kun nen met een paar telefoontjes het nieuwe adres van hun voor malige man of vrouw achterha len. Het Clara Wichmann Insti tuut, dat onderzoek doet naar de rechtspositie van vrouwen, wijst erop dat als van één op de twee personen de gegevens zo makkelijk zijn los te peuteren, de regeling van privacy-be- scherming geen enkele garantie biedt. „De bescherming die de regeling pretendeert te bieden, 'kpast goed in collectie landschapsschilderijen 'WIM koevoet absoluut topstuk in onze M. Vein Iterson, V koerster van De Laken- ïoet zich wel van superla- i bedienen om de waarde Ihet 17de-eeuws land- sschilderij van de Amster- fe schilder Adriaen van de (1636-1672) onder woor- brengen. In guldens uit- kt is het zeker een half in waard. De identiteit e particulier die het doek et Stedelijk Museum heeft onken moet geheim blij- schilderij van Van de Vel- een 'Italianiserend land- met vee', en stamt uit de zestig van de Gouden De term Italianiserend op de warme tonen en het nige tegenlicht. Beide ele- <n zijn kenmerkend voor tiserende schilders als 'om en zijn kring. „Je zou on zeggen dat de Hollan- ;nde stijl, met grauwe len koud licht, de tegen- aldus Van Iterson. gens haar past het werk in de collectie land- 'sschilderijen van De La- ii- Adriaen van de Velde niet vertegenwoordigd e' museum. Hij was een te twee zonen van de be- Jte, uit Leiden afkomstige klder, Willem van de Vel- Oude, niet te verwarren z'jn broer Willem van de Benoeming burgemeester morgen in kabinet leiden wim wegman De Leidse politiek is tevreden dat de gemeente, met de voor genomen benoeming van PvdA'er Jan Klaas Tjipke Post ma (56), binnenkort weer een burgemeester heeft. Volgens in gewijden wordt Postma, op dit moment secretaris-generaal bij het ministerie van financiën, morgen benoemd. De benoeming van de Leidse burgemeester hangt, zoals al eerder duidelijk was geworden, samen met die van Rotterdam. Gisteren kwam ook naar buiten dat minister Peper van binnen landse zaken daarvoor de hui dige burgemeester van Utrecht, VVD'er Ivo Opstelten, op het oog heeft. Overigens heeft de PvdA in Rotterdam inmiddels aangekondigd actie te onderne men tegen Opstelten. De soci aal-democraten willen in het kabinet alsnog bereiken dat PvdA'er dr. Rein Welschen, bur gemeester van Eindhoven wordt benoemd. De politieke kleur van Post ma speelt in Leiden nauwelijks een rol, zo blijkt uit de eerste reacties van fractievoorzitters. door een soort veilig nieuw be staan te kunnen opbouwen, is dan een illusie", zegt een woordvoerster. De Registratiekamer, die toe zicht houdt op de manier waar op met persoonsgegevens wordt omgesprongen, is niet blij met de uitkomst van het onderzoekje. „Dit gaat echt te ver", zegt woordvoerder Crou- wers. „Gemeenten zouden een verzoek tot geheimhouding van persoonsgegevens ook in orga nisatorische en procedurele zin moeten vormgeven. Bijvoor beeld door als iemand een der gelijk verzoek indient, zijn naam en adres nooit meer op het scherm komen." LAKtheater presenteert 'De Ongelukkige' door De To neelschuur, bewerkt door Abdelkader Benali. Op de pagina Uitgaan een kortings bon. HEELT U UW VAKANTIE AL GEBOEKT IN PRESTON PALACE? Informeer snel naai de vele mogelijkheden! Het hotel met de AU-in formule 0546 -54 21 21 Drs. J.K.T. Postma. maakt het 'weinig' uit dat de burgemeester voor het eerst sinds tijden niet uit haar partij afkomstig is. „Ik vind het wel jammer dat de WD nu niet meer in het college is vertegen woordigd. Maar dat hoeft uiter aard niet via de burgemeester te gebeuren." Hoewel de meeste politieke kopstukken Postma niet of nau- Zelfs WD-leidster M. Schultz welijks kennen, is er over het al- FOTO BRAM CEBUYS gemeen groot vertrouwen in zijn capaciteiten. ,Als je zo'n hoge functie hebt op een zwaar ministerie als financiën, dan moet je natuurlijk wel wat in je mars hebben", aldus Groen- Links-fractievoorzitter S. ter Harmsel. Belangrijke mededeling voor ziekenfondsverzekerden Dat wil toch iedereen Het nominale deel van de ziekenfondspremie is verhoogd. Dat is bekend. Maar de nominale premie van Zorg en Zekerheid blijft de laagste van Nederland. Ook profiteren? Scap nog vóór 1 maart aanstaande over. Meer informatie? Bel: (071) 5 357 575 (tijdens kantooruren). Dat wil to NAVO verdeeld over aanpakken Belgrado volgen van eventuele luchtaanvallen op Servië zijn. Aan bombardementen moet een terugtrek king van de OVSE-waarnemers vooraf gaan en dat betekent feitelijk het opgeven van een politie ke oplossing voor Kosovo op de korte termijn, al dus een NAVO-zegsman. Het hoofd van de internationale waarnemers in Kosovo, de Amerikaan William Walker, mag Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. brussel-sipoue anp-gpd-afp Velde de Jonge, die zich net als Van de Velde senior speciali seerde in zeeschilderijen. Adri aen was meer de man van arca dische landschappen met vee. Hij heeft ook een Paulus Potter- achtige periode gekend. In het noorden van Kosovo zijn vanmorgen ge vechten uitgebroken tussen Servische politie- troepen en aanhangers van het Kosovo Bevrij dingsleger (UQK), die posities bezetten in het na burige dorp Vaganica. De Servische politieman nen zijn in gevechtstenue en ze hebben pantser wagens en vrachtwagens bij zich. Zij bestoken Vaganica met lichte wapens en mortier- of tank granaten. De NAVO is verdeeld over de vraag hoe sterk op dit moment de Servische leider Milosevic de duimschroeven moet worden aangedraaid. De Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Canada en Nederland willen een duidelijk en krachtig sig naal afgeven. Duitsland en Frankrijk Hezen voor een terughoudender benadering. De NAVO worstelt ook met de vraag wat de ge- Postcode- 'Tel: -Plaats: I (I.v.m. controle bezorging! 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: J Per maand Per kwartaal O automatisch lf. 96.901 i automatisch (f 33,70) O acceptgiro (f. 97.90) Handtekening: i Bij machtiging tot automatische betaling i Nr. bank/giro: Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. waarschijnlijk in Kosovo blijven. Er leek vandaag een compromis in de maak waardoor hij niet hoeft te vertrekken. Walker is door de Joegoslavische autoriteiten tot persona non grata bestempeld en diende vóór vanmiddag vijf uur het land te hebben verlaten. De Serviërs zijn razend op Walker omdat het hoofd van de waarnemers op zaterdag Servische ordetroepen de schuld had gegeven van de exe cutie van 45 etnische Albanezen in het dorpje Racak. ïvelop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28030 712141 "400114" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1