ep-roofvogels nieuw apen tegen meeuwen 'Ik staak voor mijn jonge collega Lodewijk' ropische 7? Leiden Regio Er komen hier cht niet alleen aar bollebozen Hoogheemraadschap houdt bladschouw ?6c ÓüxrfvÓ&uyist, lister Hermans opent «lenten rechtsbureau n| WANDEL bta- verrassing —95 intratuin PAG 21 JANUARI 1999 A WEGMAN, 071 -5356414, PLV.-CHEF jding plaag vraagt om meer maatregelen is hei sultee 3Cton tijding van de meeuwenplaag in de Leidse bin- en Zuidwest vraagt om meer maatregelen. Het van een valkenier en het omwisselen van eieren jexemplaren is niet genoeg, blijkt uit een evalua tie Dienst milieu en beheer van de gemeente. ;geve n beheer heeft een tweede vondst bedacht om de >nte foppen: nep-roofvogels. en to Veij vanz eke zet eeJÏNKHORST laar a ben t ente dit Jaar met ont, ve experiment we jj ;e kunststof roofvogels een soort vlieger elastische draad aan mast bevestigd; als het Aoldei inen de vogels Volgens milieu en be- ip andere plekken in met deze methode uitaten geboekt. ;ede voornemen van is om bedrijven na- ker te wijzen op de lie (broedende) wrzaken. Die zijn zich d voldoende bewust van het lawaai dat de vogels in de nacht en in de vroege och tend maken. „Het is een prachtige oplos sing binnen het dierenwelzijn", vindt verantwoordelijk wethou der A. Pechtold. ..Waarom zijn de meeuwen ooit uit de duinen vertrokken? Door een jachtver- bod voor vossen. Het is een goede manier om de meeuwen een nieuwe natuurlijke vijand te geven." Verschillende meeuwenkolo nies houden in broedtijd tien tallen inwoners al sinds 1988 uit hun slaap. Bij dreigend gevaar slaan de vogels alarm; het krij sen van de honderden meeu wen verstoort de nachtrust. Eenmaal gevestigde kolonies la ten zich nauwelijks wegjagen. Sinds een aantal jaren laat de gemeente eieren verwisselen en draden rond nesten spannen. Vorig jaar deed de valkenier in Leiden zijn intrede. Milieu en beheer zegt dat het erg lastig, zo niet onmogelijk is om aan te geven of de maatre gelen in het laatste jaar succes vol zijn gebleken. Pechtold: „Mensen zeggen dat ze minder last hebben. Ik wil het een paar jaar aankijken. We moeten er scherp op zijn dat het probleem zich niet verplaatst. Dat vreest wel PvdA-raadslid E. van Veen. Gisteravond zei hij in de commissie milieu: „We zijn hard bezig om meeuwen van hot naar her te jagen. Het is water naar de zee dragen." Volgens de evaluatie zijn een grote broedlocatie in de bin nenstad en een in Zuidwest ver dwenen. Op en rond het vroe gere Natuurhistorisch Museum aan de Raamsteeg zijn in 1998 nul eieren omgewisseld. De val kenier was vorig jaar elke dag op het dak van het museum te vinden. In 1997 vonden de meeuwen het braakliggende NEM-terrein aan de Vijf Meilaan nog een aantrekkelijk broedgebied, vorig jaar zijn de dieren daar vertrok ken. Ook daar hoefden geen ei eren te worden verwisseld. Voordeel van deze maatregel is dat meeuwen zo lang op hun nep-broedsel blijven zitten, dat ze niet meer toekomen aan een nieuw legsel. Het krijsen van de vogels blijft, maar is veel minder fel dan wanneer ze jongen moe ten groot brengen, aldus milieu en beheer. Of de meeuwen van die twee plekken uit Leiden zijn vertrok ken, weet de gemeente niet. Het is onduidelijk waar de vogels zijn gebleven. Van een derde broedplaats, het dak van het collegegebouw van het Gorleus Laboratorium, zijn de meeuwen vermoedelijk uitgeweken naar de omgeving van de Rijnsburgerweg en de Leiden gaat meer doen aan de overlast van meeuwen in de stad. Ook deze meeuwen op de Nieuwe Rijn moeten vanaf dit jaar gaan oppassen voor zwevende nep-roofvogels. foto loekzuyderduin Boerhaavelaan. Dat is, aldus overlast van meeuwen is in zegt de gemeente. den reserveert voor het bestrij- milieu en beheer, de enige plek 1998 sterk toegenomen. Voor de nep-roofvogels is den van de meeuwenplaag. in de stad waar meer eieren zijn Mogelijk heeft de ruime aan- 25.000 gulden nodig. gevonden en verwisseld. dacht die de plaag in de media Dat bedrag komt bovenop de De commissie milieu ging ak- Het aantal meldingen van kreeg, daar aan bijgedragen, huidige 10.000 gulden die Lei- koord met de extra uitgaaf. Leidse leraren laten van zich horen ib van Santen opent new age-winkel CONNIE VAN UFFELEN „Loek in de hoek, Loek in de hoek, heya, heya Loek in de hoek." Met zijn spandoek in de ene en zijn scheepstoeter in de andere hand laat leraar Duits Hans van der Veen de hele Rot terdamse Kuip weten wat hij van de minister van Onderwijs vindt. Hij demonstreert samen met negen collega's van het Leidse Da Vinei college en dat blijft niet onopgemerkt. Hij is er al vroeg bij als woensdagochtend om negen uur het Stadscafé Van der Werff volstroomt met stakende colle ga's. 'Onderwijs eist loon naar werken', en 'Loek wij eisen ons deel van de koek'; achter in het café liggen honderden buttons en folders klaar. Evenveel leer krachten uit de regio toveren driftig hun vakbondspasjes te voorschijn om registratie-, reis kosten- en loondervingsformu lieren in te vullen. Een enkeling laat en passant een A4-tje ach ter met de tekst 'Leraren zijn geen Friese koeien. Hermans, je bent klaar met melken'. De lange rij voor het café kijkt geduldig toe als een leerkracht nog snel wat posters ophangt met teksten als 'Beste juffen en meesters:' ik vind twee procent voldoende. Vroeger had ik ook altijd voldoendes. Loekje'. Een maal binnen klinkt af en toe een schreeuw van herkenning. „Hé, Theo! Alles goed?" Weer een collega die gaat staken. Alhoe wel? Niet iedereen reist af naai' de Rotterdamse Kuip. „Ik durf het bijna niet te zeggen, maar ik moet vanmiddag nog nakijken. Ik heb het gewoon erg druk. Maar ik staak mee vanwege het salaris en de hoge werkdruk", verklaart een docent van het Leidse ROC. Midden in het café ontrolt Hans van der Veen voor het eerst zijn spandoek. 'Ik staak voor Lodewijk' meldt het. „Lodewijk is een jonge collega. Hij verdient relatief veel minder dan ik toen ik begon. Hij is voor mij symbool van de aanstor mende generatie. En die moe ten we koesteren", verklaart hij. Het vak is te onaantrekkelijk voor jongeren. Wat hij vanmid dag in de Kuip gaat doen? „Luisteren, kijken en hard bla- Vol, bomvol was het gisteren in stadscafé Van der Werff. Met stakende leraren dit keer. foto henk bouwman zen." Zijn scheepstoeter laat trommelvliezen nog net niet scheuren, blijkt als hij zijn colle ga's in het vizier krijgt. Zonder Lodewijk lopen ze vastberaden naar het station. De lokettist weet niet of er trei nen naar het Feyenoordstadion gaan. „Alleen'als er wedstrijden zijn", mompelt hij. „Er is een wedstrijd: leraren versus minis ter!", roept een Da Vinci-actie- voerder. Helaas, dan het boe- meltje naar Zuid maar. Bijval is er in ieder geval van de conduc teur: „Plat met die hap". Een Da Vinei-vaandel voor het stadion lijkt afgesproken, maar is puur toeval. Een staker uit Dordrecht zoekt zijn colle ga's. Van der Veen groet met oorverdovend getoeter. Alsof dat nog niet genoeg is galmen binnen het stadion oer-Hol- landse dreunen. Tienduizend oranje petjes hossen mee. Het veld is afgesloten en slechts eenvijfde van de tribune is be zet. „In zo'n stadion vallen tien duizend mensen toch wat in het niet", reageert een van de Lei- denaars beteuterd. Hij raakt weer enthousiast als de vakbondsbestuurders hun eisen herhalen. Kinderopvang regelingen, 6,25 procent salaris verhoging, verlaging van de werkdruk. Jacques Tichelaar van de Algemene Onderwijs bond krijgt de massa achter zich als hij de minister met een landelijke staking dreigt. .Actie, actie, actie", galmt het eensge zind door het stadion. Na deze verzekering van Tichelaar houdt Van der Veen het Rotterdamse voor gezien. „Tja, ik moet ook weer lessen voorbereiden, hè." Nog eenmaal zet hij in: „Loek in de hoek, Loek in de hoek, heya heya..." POS! siH ;fyi Mde chakra s, ïntroduc- de tarot, cd's met new dek, Keltische sieraden ;n sled briefkaarten. In de Pie- Choorsteeg is sinds hetj esoterische boekhan- estigd. Wie een kijkje n 'Kailash' stuit op een ollectie boeken. Wie in houd) e wil over UFO's kan er iffelen, maar wie het We Zwanen van Jung wil aanschaffen kan is in de Pieterswijk te- Hl wierookbranders en 'he oliën zijn ruim- voorhanden. 11 de houten kasten op- .veel boeken staan over e godsdiensten is niet zo •Eigenaar Rob van San- Indonesische taal en gestudeerd en speciali- dch in de archeologie idoost-Azie. „Ik heb veel Ktische en boedhistische bestudeerd. Alleen zo kan je de teksten in tempels verklaren." Zelfs de naam van de winkel wijst terug naar oos terse godsdiensten. Kailash is zowel voor aanhangers van het boedhisme, hindoeïsme als het jaïnisme een heilige berg. Van Santen heeft gemerkt dat de belangstelling voor oosterse godsdiensten de laatste jaren groeit. „Ook mensen die van oorsprong christelijk zijn geori ënteerd, willen tegenwoordig meer van andere godsdiensten afweten. Mensen leven in een multiculturele samenleving, worden via de televisie met an dere gebruiken geconfronteerd en reizen steeds meer. Zo ont dekt men dat andere godsdien sten ook hun goede kanten hebben. Ze komen hier binnen en vragen bijvoorbeeld 'hoe zit dat. Ik weet zo weinig van het boedhisme af." Van Santen, die al tijdens zijn studie plannen had om een Rob van Santen in zijn nieuwe esoterische boekhandel Kailash. „In deze hectische maatschappij willen men sen steeds meer tot zichzelf komen." foto henk bouwman boekwinkel te beginnen, koos voor Leiden omdat daar nog geen winkel was die new age- artikelen of esoterische boeken verkocht. „Er is wel een winkel die vooral antroposofische boe ken verkoopt. Ik ben wat breder georiënteerd." In de winkel is zoveel infor matie voorradig dat Van Santen onmogelijk van elk onderwerp verstand kan hebben. „Ik heb een ruime interesse, dat wel. Maar er zijn natuurlijk onder werpen die me minder liggen of waar ik weinig vanaf weet. Maar er zijn veel bronnen waaruit ik informatie kan putten. En ik leer veel van mijn klanten, die soms heel deskundig zijn." Van Santen wil direct het idee de wereld uithelpen dat alleen oudere intellectuelen zijn win kel weten te vinden. „Het is wel zo dat in Leiden beduidend meer Engelse boeken worden verkocht dan in steden waar geen universiteit is. Maar ik krijg jong en oud in de winkel en er komen hier echt niet al leenbollebozen." Is hij niet bang dat er sprake is van een hausse als het gaat om de aandacht voor het bo vennatuurlijke en niet-benoem- bare? Dat de aandacht voor aur a's, chakra's en reiki van voor bijgaande aard is? „Nee", klinkt het resoluut. „Dit is geen trend. Mensen willen in deze hecti sche maatschappij steeds meer tot zichzelf komen. Ze worden overspoeld met informatie. Steeds vaker zijn ze op zoek naar wat waar en niet waar is voor henzelf. Dat is de beteke nis van het esoterische: kennis bijbrengen die voor anderen verborgen blijft." DORITH LIGTVOET KORT EN ZAKELIJK In Leiden is sinds maandag de Albert Heijn Thuisservice be gonnen. Klanten kunnen via te lefoon, fax of computer de ge wenste boodschappen doorge ven, die dan op het afgesproken moment thuis of op het werk bezorgd worden. Het minimale bestedingsbe drag is vijftig gulden. Voor be zorging van de boodschappen wordt maandag tot en met don derdag zes gulden extra in reke ning gebracht, op vrijdag en za terdag negen gulden. Wie gebruik wil maken van deze dienst moet zich eerst op geven als klant. Aanmelding kan telefonisch bij de afdeling Klan tenservice (0800-1452), via de internetsite van Albert Heijn (ww^v.ah.nl) of door het in sturen van een antwoordkaart, die de komende week huis aan huis wordt verspreid. Vervol gens ontvangt de klant een per soonlijk registratienummer, een boodschappengids en desge wenst het computerprogramma Teleshopper. Hairstyling Berty en Saskia aan de Beatrixstraat 7 werkt sinds kort samen met Beautysa lon Alventura. Men kan er nu dus ook terecht voor schoon heidsbehandelingen en nagel verzorging. Schoonheidsspecia liste Joanette Kerkvliet, de vrouw achter Alventura, heeft zes jaar lang bij Gérard Coif fures aan de Breestraat gewerkt. Om iedereen een kijkje te laten nemen in de nieuwe schoon heidssalon houdt Kerkvliet zon dag 24 januari een open dag. gehandhaafd blijven. Rijnland controleert het wa terstelsel ieder jaar tussen half oktober en half november. Aan gezien veel bomen hun blad pas later verliezen, komt een groot deel van de bladeren alsnog in het water terecht. Dit heeft ge volgen voor de waterdiepte en - kwaliteit. Inmiddels hebben 220 onderhoudsplichtigen een brief ontvangen waarin de blad schouw wordt aangekondigd. Het Hoogheemraadschap van Rijnland houdt van 15 januari tot 30 januari voor het eerst een zogeheten bladschouw. Binnen Rijnland wordt gecontroleerd of de bladeren die in het water zijn gevallen, door de eigenaren van land rond het water, de zoge noemde onderhoudsplichtigen, zijn opgeruimd. Zo kunnen de juiste diepte en waterkwaliteit U) Usl/C claa, slccllaa, <>y\a, Gevulde koeken Niet zomaar koeken, maar een traktatie1 Bereid met 100% zuivere amandelspijs. Vers van onze banketbakker. Per 4 stuks van 6.60 voc de dcUj Hermans (onderwijs) lag te gast bij de ope- het Landelijk Studen- itsbureau (LSR) die in lemiegebouw van de eit Leiden plaatsvindt. va: is een initiatief van het f1611, elijk Studenten Overleg "•studenten terecht kun- al hun vragen over :en, studiefinancie- blemen op hogeschool siteit en dergelijke. 11 n n website (www.lsr.nl) 71. 1 itudenten toegang krij gen tot het LSR. Daarnaast kun nen ook studenten zich wenden tot de verschillende plaatselijke rechtsbureaus tijdens hun spreekuren. Het LSR kan stu denten helpen bij het schrijven van bezwaar- en beroepschrif ten naar bijvoorbeeld de Infor matie Beheer Groep of naar de faculteit. Daarnaast verricht het ook onderzoek naar "incorrecte en incomplete regelgeving om zo op preventieve wijze de kwa liteit van het onderwijs voor studenten te verbeteren. De opening begint om half vijf. i rubriek voor zakelijk nieuv telefoon 071 -535 64 26, m fax 071-532 19 21 we i m De Murraya paniculata floreert prima met weinig zonlicht. Deze kamerplant met donkergroen blad heeft een hoogte van 35cm. Incl. knópvaas (h.l8cm, ol4cm) in matte champagnekleur. Van 12.95 voor VOORSCH 18, Tel. 071-532

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19