Vluchtelingen in kerk Voorschoten Stuurman voor God op brug zendingsschip Kerk Samenleving uitdeLeidsch Dagblad Dominee Weij overstelpt m(ïdi reacties op pleidooi biecht Sic DONDERDAG 21 JANUAR11999 |DA< REDACTIE DICK VAN DER PUS Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te stu ren naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W F. Wegman, chef redactie Leiden A J B M. Brandenburg, chef eindred. regio F Blok, chef eindredactie algemeen W van Wanrooy, chef a. i. red Duinen Bollenstr. W. Spierdijk, chef sportredactie T. Brouwer de Koning, chef Rijn- en Veenstr. E. Straatsma, chef red. Regio Leiden ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half \aat (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging wi het automatisch afschrijven van heli geld, ontvangen 1,- korting perbeta VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (fr« worden verzonden geldt een toeslag' -r G' aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASStf t-Ch eilijk lezen, ste hebben of blind zijn (ol een ander hebben), is een samenvatting uit het Leidsch Dagblad oppjjüsti beschikbaar Voor informatie 0486-^a jj| (Centrum voor Gesproken Leduui, Cu 0||e hl' I. ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. uitgezonderdld j Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u per dag Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel 071-5178178 Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111 BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen: naar Koudekerke. M. Knevel te Heerde (Vrije Evan gelische Gemeente); naar Wester- lee-Heiligerlee, P. Zeedijk te Opende. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJ GEMAAKT) Beroepen: te Hattem, Jac. Ophoff te Siegerswoude-Frieschepalen. BOND VAN VRIJE EVANGELISCHE GEMEENTEN Bedankt: voor Den Haag i.s.m. de Geref. Kerkte 's-Gravenhage- Oost, M. Knevel te Heerde. 'Dublin-claimantenkrijgen onderdak in Pluspunt Voorschoten krijgt volgende maand bezoek van vijftien asielzoekers. De groep maakt deel uit van de zogeheten 'Dublin-claimanten': vluchtelingen die wachten op een asielprocedure in een ander Europees land en in Neder land geen onderdak krijgen. De vijftien bivakkeren drie maanden in zalencentrum Het Pluspunt aan de Evert- senlaan. voorschoten maarten keulemans De groep komt naar Voorscho ten op uitnodiging van de kerk genootschappen van het dorp, die daarmee tegemoet komen aan een oproep van de landelij ke Raad van Kerken. De kerken zijn het er niet mee eens dat de groep geen onderdak, voeding of medische verzorging krijgt. Door de vluchtelingen zelf on der te brengen willen zij een signaal afgeven. 'Dublin-claimanten' zijn vluchtelingen die via een ander Europees land naar Nederland zijn gekomen. Volgens het Ver drag van Dublin moeten zij asiel vragen in het land waar ze het eerst zijn aangekomen. De 'claimanten' moeten in Neder land blijven tot ze als asielzoe ker in het land van binnen komst worden toegelaten. Dat kan dagen, maar ook maanden duren. ,,Het is een vreemde zaak", vindt een woordvoerder van de Voorschotense kerken. .Aan de ene kant zijn ze feitelijk legaal, en moeten ze zich een keer per maand melden bij justitie. Aan de andere kant biedt de over heid deze mensen geen enkele opvang. Dat vinden we nogal tegenstrijdig." Ook kerken in Groesbeek, Eibergen, Rotter dam en Groningen doen mee aan de actie. In Voorschoten zijn de voor bereidingen voor de komst van de groep in volle gang. Het Pluspunt moet enigszins wor den verbouwd en er wordt geld ingezameld. De opvang kost naar verwachting zestigduizend gulden. Er hebben zich zo'n 150 vrij willigers gemeld om te helpen. De kerken willen dat de vluch telingen permanent worden be geleid door ten minste drie vrij willigers. „Het enthousiasme is groot. Het is toch iets heel nieuws in Voorschoten. Uit alle hoeken komt men met ideeën. En met spullen: van koelkasten tot voetbaltafels." Als de drie maanden om zijn vertrekken de Dublin-claiman ten naar een kerk elders in Ne derland. De Voorschotense kerken hebben een bankrekening ge- opend ter ondersteuning van de actie: 3680.52.117, ten name van 'tijdelijke opvang vluchte lingen Voorschoten J. Weij, gereformeerd predikant in het Overijsselse Sint Jans klooster. is perplex van de be langstelling van de media voor zijn pleidooi om in protes tantse kerken de persoonlijke biecht in te voeren. „De tele foon heeft dagen roodgloeiend gestaan. Uit alle delen van het land kreeg ik journalisten aan de lijn. Het was echt een gek kenhuis." Nu de publicitaire storm wat is geluwd en hij de tijd heeft gehad om alles te laten bezin ken, is hij niet meer zo verrast door al die interesse. „Het past in de tijdgeest. Programma's als TV-biecht van Veronica en 'Het spijt me' trokken veel kij kers. Er is dus blijkbaar behoef te aan het belijden van schuld." „Ondanks de ontkerkelijking is het religieus bewustzijn bij veel mensen nog ontwikkeld. Bij de psychiater kun je schuldgevoelens uitspreken, maar hij draagt geen oplossing aan. Zodra God ter sprake komt haakt hij af. Dat is zijn terrein niet. Maar de religieuze mens, al dan niet kerkelijk ge bonden, beseft dat hij niet al leen tegen mensen, maar ook tegen God heeft gezondigd. Dan kan het verlenen van ver geving van zonden een enor me opluchting betekenen." Voor de 40-jarige Weij, die zich via avondstudie 'opwerk te' van timmerman tot domi nee, is biechten niet vaag, maar toegesneden op het bij belse begrip zonde. En zonde is in zijn ogen, populair ge zegd, 'God verdriet doen'. „Zonde is in mijn beleving niet het overtreden van allerlei re geltjes. Het gaat om een ver stoorde relatie met God." Daarom is overspel wel en een simpele verkeersovertre ding geen zonde. „Verkeersre gels. hoe nodig ook, zijn door de overheid ingesteld. Met het plegen van overspel bedrieg je niet alleen je partner, maar overtreed je Gods geboden. Voor een christen vormen de Tien Geboden een leidraad voor het leven." Overigens is z'n voorstel om de biecht een plaats te geven in het protestantse leven geen oprisping. Tijdens z'n studie aan de hogeschool Holland in Diemen raakte hij gefa; door een boekje van dt theoloog Bonhoeffer, dat 'met het afschaffen biecht één van de levef van de kerk is afgesned Die uitspraak is he bijgebleven en results eindelijk in de doctorj [jjdi tie over de biecht. De kwam in handen k\v< het Boekencentrum in meer, dat eerder van zijn hand over n werking had uitgegeve nbe de titel: Verliezen en to nen. Hierin gaat Weij t overlijden in 1992 van. ste dochter Hanneke oi rige leeftijd. „Dat zetep Ükhc pel op je leven. Maaro alle verdriet hebben kracht van God onr ve e Daardoor bleven we a if ku overeind." Het Boekencentrum hij een populaire versie doctoraalscriptie wilde inen Het manuscript onder 'Mijn zonden heb ii biecht', ligt bij de maar het 101 pagina's boekje komt pas in feb de boekwinkel. i ter lie (1 Volg ANN01899 Zaterdag 21 Januari LEIDEN De heer J. Roodenburg alhier, heeft zich voor zijn beide zaken in vleeschwaren, enz. twee van de nieuwste snijmachines aangeschaft, welke van Neder- landschen oorsprong en een zeer practische verbetering zijn. Waren tot nu toe in gebruik zijnde machines uitslui tend geschikt voor het snijden van rookvleesch, op deze machines kunnen evenzeer ham, zult, als alle andere vleezen in een zeer korten tijd in groote hoeveelheid ge sneden worden, terwijl door de vernuftig uitgedachte aanwending van een hefboom het vleesch op verschil lende dikten kan gesneden worden. Hoe dun ook ge sneden, verliezen de vleezen, op deze machines gesne den, niets van hun kleur of smaak. ZOETERWOUDE Op 31 Dec. 1897 telde deze ge meente een bevolking van 1479 mannen en 1808 vrouwen, totaal 3287 personen. In dit jaar vermeerder de deze door geboorte met 81 (40 m., 41 vr.); door ves tiging met 314 (134 m., 180 vr.). Daarentegen vermin- derde deze door overlijden met 56 (23 m., 33 vr.); door vertrek met 302 (118 m., 184 vr.). Het verschil geeft derhalve een vermeerdering aan van 33 mannen en 4 vrouwen, totaal 37, en bestond de bevolking op 1 Jan. 1899 uit 1512 m., 1812 vr., totaal 3324 personen. In 1898 werden 17 huwelijken vol trokken. RIJPWETERING Den heer Van den Hurk, onlangs gehuwd, hoofd der openbare lagere school alhier, werd bij zijn aankomst met zijn eega een verrassende atten tie bewezen. Het jonge echtpaar werd door het zang koor met muziek en zang in de schoollokalen opge- wacht. ANNO 1974 Maandag 21 januari VOETBAL DOCOS-Hillegom. Op een redelijke eerste helft - waarin Hillegom via Harrie Wil- lemse de leiding nam - volgde in de Kikkerpolder een matige twee de periode. Beide ploegen beslo ten op te houden met „propagan da maken voor de voetbalsport" en gingen er keihard tegenaan. Dit had als triest resultaat dat Hillegom-speler Van der Loo vlak voor tijd door arbiter Deins naar de kleedkamer werd verwezen... Er was tussen de bedrijven door ook nog gevoetbald: Jos Reyze- voort schoot DOCOS met twee treffers naar de 2-1 overwinning. LEIDEN Met een dankbaar ge voel zal Joop Wijsman woensdag de opening van zijn nieuwe zaak gadeslaan. Het nieuwe Posthof op het kruispunt van de Wassenaar- seweg/Rijnsburgerweg is volgens de eigenaar verrezen „dankzij Kreten de krant". In ieder geval hebben „Kret en de krant" wel als katalysators gediend in de zaak van een eenling tegen een ambtelijke molen. Het resultaat doet de arbeidsin tensieve voorbereidingen snel ver geten. Het nieuwe Posthof schit tert op oogafstand van de oude Jos Reyzevoort (DOCOS) komt te laat om het Hillegom-doelman Fons van der Velzen nog moeilijk te maken. Aanvoerder Willem Blokker schermt zijn doelman voor alle zekerheid toch maar even af. foto archief leidsch dagblad houten tent, die overigens óók blijft bestaan. Het nieuwe Posthof is een koffiekiosk met het karak ter van een petit-restaurant, opge trokken in een periode waarin de betrokkenheid van de vaste klan ten maar al te vaak bleek. Sinds op 13 september vorig jaar de eerste paal de grond indrong, werd door hen veelvuldig geïnfor meerd naar de gemaakte vorde ringen. Nu de nieuwe zaak dan woensdag opengaat, is dat ook voor de stamgasten een bijzonde re gebeurtenis. Het nieuwe Post hof is makkelijker te bereiken met een eigen parkeerruimte en de bushalte vlak voor de deur. Controverse over doodstraf manilla Kardinaal Sin, aartsbisschop Moreni en kardinaal San chez bij de opening van een nationale conferentie in Manilla over het 'hernieuwen van het christelijke geloof. Een van de on derwerpen op de conferentie is de doodstraf. De rk kerk op de Filippijnen is daar sterk op tegen. Terwijl de kerk confereert wor den voorbereidngen getroffen voor de executie met een dodelij ke injectie van een man die in 1994 zijn 11-jarige dochter ver krachtte. foto AFP Paus roept op tot vrede Vaticaanstad Paus Johannes Paulus II heeft woensdag een drin gende oproep gedaan een einde te maken aan het 'wrede en meedogenloze' geweld in Kosovo en Sierra Leone. „We vragen God met hernieuwd geloof of hij zijn vaderlijke genade wil tonen en op plaatsen waar haat overheerst, gewetens doet spreken en mensen tot vrede wil bewegen", zei de paus tijdens zijn weke lijkse audiëntie. De kerkleider vroeg in zijn toespraak aandacht voor de aartsbisschop van Freetown, Joseph Henry Ganda, die in Sierra Leone door rebellen in gijzeling wordt gehouden. „Ik roep degenen die hiervoor verantwoordelijk zijn op hem zo snel mogelijk vrij te laten", zei de paus. Dekenaat presenteert Vastenactie leiden Kinderen van vluchtelingen in Soedan en alleenstaande minderjarige asielzoekers in Leiden zijn de twee goede doelen waarvoor de rk kerken in Leiden geld inzamelen tijdens de Vas tenactie. Over beide doelen wordt komende maandagavond iets vertelt bij de presentatie van de Vastenactie in het opvangcen trum voor asielzoekers aan de Willem van de Madeweg 15 in Leiden. Mirjam Pol, die namens Pax Christi en Kerken in Actie in Soedan verbleef, verhaalt van haar ervaringen in een vluchtelin genkamp daar. Astrid van de Wal licht het belang van de opvang van alleenstaande minderjarige asielzoekers toe. In het opvang centrum in Leiden wonen ongeveer honderd van deze jongeren tussen de 14 en 18 jaar, die zonder hun ouders zijn gevlucht. De presentatie in het centrum begint om 20.00 uur. Christendom voor beginners leiderdorp» Voor mensen die meer over het christelijk geloof willen weten, maar die de drempel naar de kerk te hoog vinden, wordt in Leiderdorp vanaf begin februari een Alpha-cursus ge geven. Volgens de organisatrices is er een grote belangstelling om 'in huiselijke kring over het geloof te praten'. De cursus be slaat tien avonden, waarin 'de meest wezenlijke aspecten van de bijbel worden behandeld'. De bijeenkomsten zijn aan de Van Diepeningenlaan 7 in Leiderdorp. De cursus begint op 2 februari met een gezamenlijke maaltijd, gevolgd door een inleiding. Aan melden kan bij Betty van Dam (071-517.74.94) en Marja Hane- maaijer (0252-23.34.73) Ze woonden even in Friesland, met het oog op de komst van hun zoontje Luke Jan. Maar nu gaan Alexander en Sytske Feddes samen met dochtertje Hannah Jeltje en de baby weer voor twee jaar weg. Met het zendingsschip Logos-II. leeuwarden gpd/wim schruver 'Leven in dienst van de Heer' klinkt veel mensen behoorlijk zweverig in de oren. Maar stuurman Alexander Feddes (34) en zijn vrouw Sytske Spoel- stra (27), geboren en getogen in het Friese Stiens, praten net zo nuchter over hun leven uit het geloof als anderen over de prijs van een pak suiker. „We moesten terug voor de bevalling, omdat er bij Sytske complicaties optraden. Er moest woonruimte komen en daar werd in voorzien", vertelt Alexander. „Het is natuurlijk maar hoe je er tegenaan kijkt. Andere mensen zullen het toe val noemen", reageert Sytske. Maar zo werkt het niet bij de in ternationale organisatie Opera tie Mobilisatie (OM), die ver schillende zendingsschepen in de vaart heeft. Zo stuurt OM af en toe groe pen jonge mensen zonder geld op zak als 'geloofsteams' op pad, om ze te laten ervaren dat de Heer wonderlijk in al het no dige zal voorzien. En Alexander en Sytske hebben dat zelf tij dens hun werk voor OM ook ge regeld ondervonden. Alexander was 22, net weder- Hei elijk itudi Sytske en Alexander Feddes en hun kinderen varen binnenkort weer uit voor de Heer. geboren en in het bezit van zijn stuurmansdiploma, toen hij met de Doulos, een ander OM- schip, vertrok. Tijdens de reis, die uiteindelijk vijf jaar zou du ren, ontmoette hij Sytske, die als vrijwilligster bij de Doulos had aangemonsterd. Het tweetal legt uit hoe het op de schepen van Operatie Mobi lisatie werkt. Verreweg de mees te bemanningsleden zijn tijde lijke vrijwilligers: op de Logos-II gaat het om zo'n tweehonderd mensen uit gemiddeld 35 lan- FOTO c PD den. Er zijn daarnaast slechts een paar vaste stafleden, van wie Alexander er een is. Na de reis met de Doulos voer Alexander drie jaar op een koopvaardijschip, taal anders. Op de Doi Logos-II ben je een nige professionals. Je minimale mogelijkhi bent voortdurend be2 training van vrij willigec In die drie jaar buite tie Mobilisatie trout twee. Maar Alexander! besloten, toen hun dot |emj maanden oud was, t« fjt j voor de Heer uit te va js gaan leven van giftea dat er altijd een tekorti pabele mensen en wei werk doen zolang hel is voor ons gezin.' Later deze maand Logos-II opnieuw uit n Amerika, om daar heti te brengen en christi plaatse te trainen. „Ht aan een haven wordt al jjjj voorbereid en we wtf men met plaatselijke zodat er echt een plaatsvindt met de meenschap." Iv Soms zijn vrijwilli) eens van het Sytske. „Er moet huishoudelijk werk daan. Je troost, als wc's ren op dat momer vrij hebben voor h werk." Straks zijn Sytski der weer voor Logos-II onde helemaal niet ven aan boord van heel goed. We eens over om een dia te beginnen, over heel andere den. Maar niet." 11

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18