.f.tdf.n Regio eidenaar' is voor oningen in fabriek Leidse politiek heeft alle vertrouwen in Postma Opening horecaproject cat 3 UeepF Abonnees in de rij Lucas van Leyden wint schaaktoernooi Buurt enthousiast over kunstwerk Plantsoen I ERDAG 21 JANUARI 1999 hwegman, 071-5356414, plv.-chef herman joustra, 071-5356430 rekerskwartet opgepakt Met de aanhouding van vier mannen in de leeftijd van 39 jaar heeft de Leidse politie een goede slag geslagen. Het bekende vorig jaar meer dan 30 inbraken te hebben ge- |in Leiden, Oegstgeest, Leiderdorp en Roelofarendsveen. voning van één van de mannen trof de politie voor tien- iden guldens aan gestolen gereedschap, computer- en ge- jparatuur aan. De aanhoudingen zijn verricht op grond rkregen tactische en technische informatie; de wijze van nen het patroon dat daarin zat. Het viertal is voorgeleid officier van justitie. 11 trekt plotseling mes indert ;nd P'aH Schijnbaar zonder aanleiding sloeg een 44-jarige man aloen niddag op de Morsstraat een kleine jongen. Toen diens de man daarop aansprak, trok die een mes en bedreigde Ismede een getuige van het voorval die zich met de zaak eide. De verdachte kon even later in de omgeving worden Jt jouden. Hij bleek geestelijk niet in orde en is in een psy- .pl ische inrichting opgenomen. grapp s Iheidscontroles in de stad De politie heeft gisteren opnieuw op verschillende plaat- de stad snelheidscontroles uitgevoerd. In totaal werden Ona Dr. Lelylaan, Lammenschansweg en IJsselmeerlaan 1204 gecontroleerd. Daarvan reden er 139 te hard. De hoogst j en snelheid: 86 kilometer per uur op de Lammenschans- in rijbewijs en valse naam Hen 32-jarige Delftenaar is vannacht in de Genestetstraat t la houden omdat hij een auto bestuurde zonder in het bezit van een geldig rijbewijs. Door een valse naam op te ge- oogde hij dat te verdoezelen, maar de computer hielp hem droom. Bovendien bleek dat er nog een boete van 375 gul- tstond vanwege een eerdere veroordeling. leiden wim wegman vervolg van voorpagina Hoewel Jan Klaas Tjipke Postma geen ervaring heeft als burgemeester, hebben de meeste poli tieke kopstukken in Leiden er wel vertrouwen in dat hij het zal rooien. „Als secretaris-generaal op het ministerie van financiën heeft hij ook een soort publieke functie. Als je daarin al zo lang werkt, heb ik er wel vertrouwen in dat hij ook als burgemeester uit de verf komt", meent CDA'er M. de Jonge. Postma heeft trouwens ervaring met de lokale politiek. Hij zat van 1966 tot 1974 namens de PvdA in de Groningse gemeenteraad. Vervolgens maakte hij een jaar lang deel uit van de Provinci ale Staten van Groningen, voordat hij overstapte naar het ministerie van financiën. F. van As (RPF- SGP-GPV) heeft er vertrouwen in dat hij de draad snel oppikt. „Als ik naar mezelf kijk: in een jaar tijd leer je heel veel. Van alle fractievoorzitters heeft alleen O. Wel ling (D66) Postma een aantal keren persoonlijk ontmoet en aan het werk gezien. „Het is een heel vriendelijke man", weet Welling. „En hij kan heel goed vergaderingen leiden." Volgens Welling is Postma bij uitstek geschikt om de belangen van Leiden in 'Haagse kringen' te vertegenwoordigen. Overigens hebben de meeste fractievoorzitters moeite om hun persoonlijke indrukken van Post ma te geven. Als lid van de vertrouwenscommis sie mogen ze namelijk niets van de kandidaten naar buiten brengen. SP-voorman Cor Vergeer is, net als Welling, S. ter Harmsel (GroenLinks) en Van As tevreden met de voorgenomen benoeming van Van As. Vergeer: „Het is al een aantal keren geschreven dat hij de nummer één op onze voordracht zou zijn. Als dat zo zou zijn, ik wil me daar verder niet over uitlaten, dan kunnen we tevreden zijn. Dat betekent dat er naar ons is geluisterd." M. Schultz (WD) is vooral blij dat de benoe ming er nu aan zit te komen. „Maar ik ken Post ma niet. Ik durf ook niet te zeggen of hij in het profiel past dat de gemeenteraad heeft ge schetst." Ten Harmsel blijft zich, ondanks haar tevredenheid over de aanstaande benoeming, verbazen over de procedure. „Eerst moeten we maanden wachten, nadat we keurig ons werk hebben gedaan, en vervolgens komt het nieuws via de media naar buiten. Ik vind dat raar." Alleen M. Vlasveld (LWG/De Groenen) is rond uit teleurgesteld over de komst van Postma. „Weer geen vrouw! Ik ben daar diep ongelukkig over. En bovendien, zo'n ambtenaar van financi en... Ik ken hem verder niet, maar hij lijkt me wel een beetje saai." De hoogste baas van het ministerie van finan ciën zelf reageert niet. Ook de afdeling voorlich ting geeft geen commentaar. Postma's secretares se: „Hij geeft geen interviews. Alles wat de afgelo pen dagen in de kranten heeft gestaan en op tele visie is geweest, is nog niet waar." PvdA-wethou der T. van Rij, voorzitter van de vertrouwenscom missie wil nog geen reactie geven. De abonnee-actie die het Leidsch Dagblad gisteren in samenwerking met Vroom en Dreesmann begon s nu al een doorslaand succes. De mensen stonden n de rij om de gratis verzamelband af te halen waar in straks de speciale edities van spraakmakende voorpagina's van de afgelopen 100 jaar bewaard kunnen worden. De eerste 16 pagina's uit de periode 1900 -1916 vallen op 2 februari bij de abonnees - en zij die nu abonnee worden - in de bus. „We waren nog maar nauwelijks open of er stond al een rij van 48 mensen voor de balie", zegt Annema- rie van V&D, die nog maar nauwelijks van haar ver bazing is bekomen. „Dat zijn we hier zo vroeg hele maal niet gewend. De hele dag door is het hier bij de Informatie verder een drukte van belang geweest. Jullie hebben ons een hoop extra werk bezorgd. Maar het was wel enorm gezellig. Ze staan trouwens ook nu (vanochtend) al weer in de rij." Annemarie schat dat er op de eerste dag van de actie in totaal zo'n 450 mappen zijn afgehaald. Precies de helft daarvan kwamen de mensen afhalen bij de ba lie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat. Opvallend detail: daar waren het vooral mannen die om de map kwamen. In de stad waren vrouwen in de meerderheid. foto loek zuyderduin n bi ROBBERT MINKHORST jrstandefs van (vrijwel) sloop zijn nog stelliger: en ii cent van hen kiest voor ipen ruimte op het ter- hoi Vervolg van voorpagina kijke idervraagden in de enquête over de Meelfabriek n een uitgesproken voorkeur voor woningbouw in staande complex. 'Goede tweede' is een park. rein. Ongeveer eenderde wil dat er nieuwe bebouwing komt. Ge vraagd naar de reden om het complex af te breken, heeft ook een meerderheid geantwoord: 'omdat er iets anders voor in de plaats kan komen'. Voornaam ste andere argument is de lelijk heid van de fabriek. Het onderzoek van Research voor Beleid is in opdracht van de gemeente uitgevoerd en sluit de discussie af met de inwoners van de stad over de toekomst van de Meelfabriek. Het bureau benaderde via de telefoon 800 inwoners, van wie de helft in de buurt van de fabriek woont. Vierhonderd mensen werkten mee aan de enquête. Volgens het bureau is dat 'een goede respons'. Iets meer dan de helft van de Leidenaars gaat het aan het hart wat er met de Meelfabriek ge beurt. Ruim tweederde volgt de discussie over de fabriek, enigszins of op de voet. Belangrijkste informatiebron is de afgelopen maanden het Leidsch Dagblad geweest. Doel van het onderzoek, en de daar STAURANT rug van Winterstop inaf 22 januari '99 net o.a. oesters en kreeft Voorstraat 133a HS Noordwijk (Binnen) :lefoon (071364 89 32 Fax (071)364 71 49 gas Geopend v.a. 17.30 u Dinsdags gesloten. aan voorafgaande stadsdebat ten, was om erachter te komen wat de bevolking nu wilde wat met het complex moest gebeu ren. Zij die het complex (deels) willen behouden, vinden dat voornamelijk omdat het een historische of monumentale waardq heeft. Een iets kleinere groep vindt het zonde om ge bouwen af te breken, omdat ze opnieuw voor iets anders kun nen worden gebruikt. Een aan tal mensen vindt dat de fabriek juist vanwege zijn schoonheid, zijn karakteristieke uitstraling bewaard moet blijven. Favoriete delen van het com plex zijn de panden langs het water en de oudere gedeelten ervan. Ook het kantoor aan de Oosterkerkgracht wordt als bij zonder beschouwd. Minder po pulair zijn de later gebouwde hoge silo's en het magazijn, dat helemaal achter op het terrein ligt. Van de ondervraagden zegt 26 procent dat de fabriek in zijn geheel moet blijven staan. Een zelfde percentage wil het com plex met de grond gelijk maken. Bijna dertig procent wil dat de meeste gebouwen worden be houden en elf procent kiest voor sloop van de meeste pan den. Leerling Max van Laren van de Apolloschool concentreert zich op het schaakspel. Gisteren vond in de aula van de Rembrandt scholenge meenschap in Leiden het jaarlijkse schaakkampioenschap voor basis scholen plaats. De ploeg van de Lucas van Leydenschool won het toernooi. Zij gaan door naar de regionale kampioenschappen. Negen scholen hadden in totaal achttien teams afgevaardigd. foto henk bouwman Winkelpersoneel houdt tot tweemaal toe dieven aan leiden ad van kaam Onafhankelijk van elkaar heb ben twee dieven op dezelfde middag voor flink wat proble men gezorgd in dezelfde zaak aan het Levendaal. In beide ge vallen speelden personeel en- omstanders een rol in de aan houding van het tweetal. Rond 15.30 uur bedreigde een 34-jarige Leidenaar enkele om standers die zagen hoe de man een aantal repen chocola in zijn zak stak. Hij zwaaide met een mes, maar desondanks wisten personeelsleden en klanten hem te overmeesteren. Vervol gens droegen ze hem over aan de politie. Even na 18.00 uur greep het personeel een 40-jarige man in de kraag die eveneens goederen wegnam zonder die te betalen. Ook deze verdachte verzette zich hevig. Zodanig zelfs dat de inmiddels gearriveerde politie hem eerst in de boeien moest slaan, aleer hij kalmeerde. SLAAGHWIJK - Vereniging Be woners Belangen Slaaghwijk (VBBS) viert morgen haar 10-ja- rige bestaan. Van 14.00 tot 16.00 uur worden de kinderen onder meer getrakteerd op een optre den van een goochelaar, 's Avonds wordt het jubileum in buurthuis Op Eigen Wieken ge vierd. Het feest begint om acht uur in het buurthuis aan het Valkenpad 5. T leiden ruud sep w oort (4x toegestaan - ge- tlx (Ox cat 2 lx cat 3) 17.00-24.00 cat 3 Jo- Klerks - Opening horeca- uit v W op en rond het water. venementenkalender van c I imeente Leiden voor het de li 1999 telt negen volle pagi- ke *1 en omdat die kalender op pjg letische volgorde staat, was wen zoeken. De Z van Zijl- komt dan nog altijd ach- en dat is waar je, bij het IsH^laderen, doorgaans niet it. Maar eenmaal daar ekomen, bleef dat evene- tussen alle rommel- :n, kunstmanifestaties, entenfeesten en muziek festivals door - wel meteen als langste op het netvlies hangen. Het roept namelijk een paar vragen op. Dat de Zijlpoort, zo staat het ook in de aankondiging, een horecabestemming krijgt, is bekend. Wie er onderdoor fietst of wie er over de singel langs rijdt, ziet dat er momenteel aan alle kanten wordt gewerkt om de uit 1667 daterende stads poort in oude luister te herstel len. Het torentje is klaar, de klok hangt er weer en zal straks ook weer luiden. Daarnaast ne men de contouren van de aan palende nieuwbouw steeds vastere vormen aan. Gezien vanaf de singel komt de brasse De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. rie met serre en terras links aan het water en het informatie centrum rechts aan de kant van het kerkhof. De werkzaamhe den verlopen volgens schema en vorderen gestaag - tot zover niks nieuws. Dat Johan Klerks de uitbater wordt van dit groots opgezette project van de gemeente Lei den, is eveneens bekend. Al een paar jaar zoekt deze zoon van een ter stede bekend onderne mer zijn weg in de horeca en De Poort van Leyden moet hem definitief op eigen benen zetten. Trots als een pauw laat hij het geheel verbouwde inte rieur van het ontwerp van bouwmeester Willem van der Helm zien; straks gaat hij er bruiloften en partijen geven. Hij heeft inmiddels al een aan tal data vergeven. In de brasse rie, 'opgeworpen' zoals destijds de oude stadswallen en on danks die hellende hoek van 55 graden straks geheel begroeid met gras, zal het eten goed zijn en de prijs bptaalbaar. De vlon ders en het grote terras aan het water vormen in de zomer de parel op de kroon - als alles volgens plan verloopt, moet de stad ook van die kant'een en tree krijgen om U tegen te zeg gen. Maar nogmaals, dat is niets nieuws. Goed, die priemende vragen dan. Want wie is Johan Klerks dat hij het zomaar voor elkaar bokst om voor zijn opening cat 3 op de kalender te krijgen, een aan duiding die louter is voorbe houden aan grootschalige (pop) evenementen en die slechts in vier andere gevallen voor Leiden is toegekend? En wat gaat hij, volgens cat 3, in vredesnaam op die zaterdag van de 26ste juni allemaal uit vreten? De bevrijding soms nog eens dunnetjes over doen, compleet met parachutisten en kanonnengebulder? Hij grijnst en zijn ogen twinke len achter dat ronde brilletje, precies zo eentje als zijn pa ook al draagt vanaf zijn geboorte of daaromtrent. „Dat zeg ik mooi niet. Dat is een verrassing. Kom maar kij ken te zijner tijd." Ja, ho effe. Wel hier een beetje gratis reclame maken voor die nieuw toko en dan niks zeggen over een evenement cat 3. Zo gemakkelijk kom je er niet van af, Joh. K. „Nou, vooruit dan maar. Maar slechts een tipje van de sluier, hoor. Het moet natuurlijk een beetje in het ongewisse blijven. Laten we het zo formuleren: het wordt een opening die past bij de grandeur van een project van dit kaliber. Er zal van alles en nog wat plaatsvinden op en rond het water. Alle acht bars, binnen en buiten, zijn open. Er komen partytenten op de ter rassen en in de hele opzet is zelfs rekening gehouden met een regen-scenario. Het wordt, kortom, een opening waar heel Het waterkunstwerk van na tuursteen en geborsteld roest vrij staal dat op de plek van de fontein in het Plantsoen moet komen is voorlopig nog van kar ton en past met gemak in een schoenendoos. Floewel er dus nog heel wat verbeeldingskracht nodig is om een voorstelling te krijgen hoe het kunstwerk er in werkelijkheid uit komt te zien, Johan Klerks op het hoogste puntje van wat straks de brasserie moet worden. De inmiddels geheel gerestaureerde toren van de Zijlpoort steekt daar nog met gemak bovenuit. foto henk bouwman Leiden dagen van zal spreken. °P 26 juni. Toch wel benieuwd Heb ik zo genoeg verklapt? wa^ ^o n evenement cat 3 nou Meer zeg ik trouwens toch precies voorstelt, niet." Al goed. We komen wel kijken ad van kaam reageerde 'de buurt' gisteren enthousiast op het plan. De Utrechtse kunstenares Am al Kafu (29) presenteerde haar ontwerp gisteren tij dens de jaar vergadering van het buurtcomité Woerd. Het ontwerp van Kafu is het resultaat van de aanmoedi gingsprijs die de kunstenares in 1996 bij haar afstuderen aan de Utrechtse kunstacademie won. De prijs, ingesteld door het Prins Bernhardfonds en 20.000 gulden groot, was gekoppeld aan de opdracht om voor een zelfgekozen plaats een kunst werk te ontwerpen. Kafu kwam in Leiden terecht door toedoen van Lakenhal-directeur Jetteke Bolten, die op verzoek van het Prins Bernhardfonds de kunste nares begeleidt. De kern van Kafu's plan is een lichtgekleurd, granieten plateau van vijf bij twaalf meter. Dwars over het plateau lopen drie roestvrij stalen 'ribben'. De plaat is 45 centimeter hoog en wordt doorsneden door een smalle goot en drie kleine bas sins waardoor water stroomt. Het water stroomt vanuit het plateau, door een natuurstenen goot over een lengte van bijna veertig meter naar de singel. Vlak aan de waterkant stroomt het water nog onder twee lange natuurstenen banken door die in het talud zijn aangebracht. Voor het over grote deel van de ongeveer twintig aan wezigen op de jaarvergade ring van het buurtcomité verdient het ontwerp van Kafu veruit de voorkeur bo ven het meest voor de hand lig gende alternatief, een recon structie van de negentiende- eeuwse fontein. Slechts een en keling hield na het zien van het ontwerp een pleidooi voor zo'n reconstructie. Voorzitter Joop Gijsman van het buurtcomité beslechtte de discussie door te beloven dat de kosten van beide alternatieven op een rijtje wor den gezet. Wanneer het wijkcomité het ontwerp van Kafu definitief omarmt, is het de bedoeling dat het comité een convenant sluit met de kunstenares en de ge meente. Hoeveel uitvoering van het ontwerp gaat kosten is niet duidelijk. Wel staat vast dat het kunstwerk op zijn vroegst vol gend jaar kan worden gebouwd. Waterkunstwerk van natuursteen en geborsteld roestvrij staal Hoge

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17