Kwaliteitsklussers zijn in opmars Smaak Campagne DONDERDAG 21 JANUARI 1999 160 Gekleurde ijshoorn Komende zomer moet het sei zoen worden van de gekleurde ijshoorntjes. Producent World Cones uit het Belgische Maas- mechelen concludeert uit proefnemingen en de belang stelling op horecabeurzen dat de markt er rijp voor is. De hoorntjes - voorlopig in varian ten licht- en hardblauw, geel en roze, maar andere tinten kunnen ook - n ekken vooral kinderen aan, zo meldt ver koopdirecteur Wille Rooswin kel in het vakblad Snackl rier. Hoorns in kleur mal I/O niet moeilijk. Gewoon ee 11 kwestie van kleurstoffen voegen aan het deeg. Wcs pjan Cones kleurde eerder ijsl iyml blauw en noemde het sm Sesji ijs. Groot succes. In de g< Inci de hoorns ziet Rooswinfó vanwege het te verwacht! 0 succes, ook een mooie ka de prijs van kinderijsjes - nog vaak drie kwartjes -< krikken. We moeten het vaker doen. Uitgaan. Zo luidt het overduidelijk advies van het bedrijfschap Horeca en Catering dat begin maart een opmerkelijke re clamecampagne start met als doel het grote publiek aan te zetten wat vaker uit te gaan. Het wordt een groots opgezette mediale publiekscampagne, die via televisie- en radiocommercials en de dagbladen naar de consument zal worden gestraald. Vooral de televisiereclame roept op om de sleur te doorbreken en te kiezen voor een avondje uit. De campagne komt op een moment dat de uit- gaanscijfers onder druk staan. Maar volgens direc teur mr. dr. Ian Hendrik Peters van het bedrijf schap Horeca en Catering hebben we met z'n allen juist behoefte aan een regelmatig avondje uit. En dat niet eens in de eerste plaats om de horecamen- sen een goede boterham te garanderen. Peters vindt dat wij in deze snel veranderende tijd een re gelmatig horeca-getint uitje gewoon nodig hebben. Volgens hem speelt de horeca daar ook op in door haar gastvrijheid aan te passen. „De snelheid van ons leven laat de horeca niet on beroerd. Aan de ene kant blijft de horeca een rust plaats in ons jachtig bestaan. Ik vermoed dat daar de komende jaren steeds meer behoefte aan zal zijn. In die zin komt de horeca tegemoet aan het romantisch verlangen om het hier en nu te ont vluchten. De horeca is als geen ander in staat om de mensen naar een andere wereld te voeren. Een wereld waar je wordt verwend en de keuze hebt uit een schijnbaar eindeloze hoeveelheid gerechten en evenementen. In de horeca is de klant pas echt ko rting", zo sprak hij op de opening van de Horecava begin deze maand. Ook ANWB-directeur Mr. Paul Nouwen gaf zijn vi sie op de nieuwe cam pagne en wees erop dat 'uit en toch thuis' een sleutelbegrip kan zijn op de weg naar het nieuwe millennium. Voor de ho reca is het namelijk de uitdaging om de gehaaste consument een reden te geven langs te komen. Persoonlijk ben ik van mening dat er in de toe komst steeds meer voor de gast moet worden ge daan. Het draait niet al leen om het eten, de wijn of een bed van goede kwaliteit. Het gastheer schap is het hoogste goed van de horeca en dat zul len we nu en in de toekomst moeten perfectione ren. Daarnaast is ook het bestrijden van geweld op straat (zeker nu) een heet hangijzer. Onlangs heeft de Koninklijke Horeca Nederland de Handreiking Veilig Uitgaan aan minister-president Wim Kok overhandigd. Het is bestemd voor onder meer lo kale partners zoals politie, horecaondernemers en gemeenten om door samenwerking vandalisme te bestrijden. Want alleen gezamenlijk is het mogelijk het anonieme en zinloze geweld de kop in te druk ken. U ziet het, de horeca-sector is volop in beweging. En dat is maar goed ook want het is een belangrijke en vooral economisch gezonde bedrijfstak. Met 230.000 werknemers en 26 miljard gulden aan om zet per jaar spelen we een vooraanstaande rol in onze samenleving. Maar het kan nog beter, van daar de campagne om de consument aan te zetten vaker en in meer situaties een horecabedrijf te be zoeken. Uit. Dat moeten we vaker doen. Kruiswoordraadsel HORIZONTAAL: 1. Geschut; 5. huisdier; 6. grondsoort; 8. interest; 11. vrouw van Aegir; 13. mannelijk dier; 15. bolgewas; 16. loofboom; 18. uitroep; 19. voedingsmiddel; 20. voegwoord; 21. bazige vrouw; 23. watergeul; 25. familielid; 26. ivoor; 28. heidemeertje; 29. ontwikkelingsvonn bij insecten en kikkers; 32. beroep; 33. onderwijs; 34. voormalig Russisch heerser. VERTICAAL: 1Boterton; 2. Griekse godin; 3. wilde haver; 4. draaikolk; 7. beroep; 9. muurholte; 10. sierplant; 12. drietenige luiaard; 14. uitroep; 16. loofboom; 17. klompje planten; 22. bijwoord; 24. Europeaan; 25. persoonlijk vnw.; 27. vlak; 28. pluim; 30. hout hakkersbijl; 31nagerecht. Oplossing van woensdag: Horizontaal: 1. Staten; 7. ranok; 8. sleur; 9. twist; 10. stok; 11. wedden; 12. tintel. Verticaal: 2. Tekst; 3. Triest; 4. nadruk; 5. krijt; 6. inbinden; 10. snel; 11. wet.' HEINZ TOM POES Heer Bommel en de Killers Heer Bommel joeg zijn auto voort over de stille dreven. ..Hier houd ik van", sprak hij. „Nu verenigen we het nuttige met het aangename. Ter wijl we ontspannen een plezierritje maken, zijn we toch met iets hoog staands bezig. Vind je dat geen pret tig idee, jonge vriend?" „Nee", zei Tom Poes. „Ik wilde eigenlijk ge woon maar..." „Kijk", hernam heer Ollie met luider stem. „Hier is een vouwblad, dat ik van de burgemees ter gekregen heb. Het gaat over ge paste en juiste besteding van vrije tijd en het is geschreven door een deskundige. Die gaan we opzoeken, begrijp je?" „Hm", zei Tom Poes. „Ik weet zelf wel hoe ik mijn vrije tijd moet besteden, en ik zou veel lie ver..." „Zeur nu maar niet", riep heer Bommel ongeduldig uit. „Zoek liever het adres van die deskundige op. Het moet ergens in het Westen wezen, waar men met alles verder is. Als we de goede weg nemen en ste vig doorrijden, kunnen we morgen al een heel eind zijn!" Tom Poes mom pelde iets en vouwde het papier moeizaam open. Maar omdat het voertuig danig hobbelde, slaagde hij er niet in kennis van het drukwerk te nemen. „Ik zie geen adres", zei hij. „Het lijkt me trouwens allemaal erg buitenlands. En ik begrijp niet waar om u een deskundige moet zoeken, terwijl u er zelf een bent." Heer Ollie ontdooide een weinig. „Nee, dat is waar", gaf hij toe. „Maar twee weten meer dan één, nietwaar? Ik vind het altijd prettig om mijn kennis met die van een ander te verrijken. Kijk, daar staat een richtingbord. Laten we nu eens rustig kijken hoe we rijden moeten, dan komen we er wel." Klussen wint nog steeds aan populariteit, maar lang niet elk karwei wordt zeLf geklaard: doe- het-zelvers laten lastige karweien steeds vaker over aan vaklieden. Niet de loodgieter, timmer man of schilder profiteren daar volop van, maar de allround klusser die allerlei ambach ten in één bedrijf verenigt; het klusbedrijf. Er zijn er zo'n 9000 in ons land. Een beetje klussenbedrijf staat voor niets. Van af dertig tot pakweg zestig gulden per uur komt men schilderen, stukadoren, een badkuip plaatsen, een videorecorder aansluiten of de fietsband plakken. „Er zijn zelfs klusbedrijven die klassieke auto's en scheepselektronica re pareren", zegt algemeen secretaris Kees Huis man van de Vereniging Landelijk Overleg Klus senbedrijf (VLOK). „Het leeuwendeel beperkt zich echter tot karweien in en rondom het huis." Geruime tijd was de VLOK een vrijblijvend overlegorgaan. Vorig jaar is de vereniging ech ter veranderd in een professionele brancheor ganisatie. om de wildgroei van het aantal klus bedrijven in goede banen te kunnen leiden en beunhazerij tegen te gaan. Daartoe heeft de VLOK bij voorbeeld een geschillencommissie opgericht. Ontevreden klanten kunnen daar een klacht indienen, die tot gevolg kan hebben dat een ander bedrijf het karwei alsnog naar te vredenheid klaart. De commissie springt echter alleen in de bres als de betreffende bedrijven zijn aangesloten: dat zijn er tot nu toe nog maar vierhonderd van de negenduizend. De belangenvereniging verstrekt op aanvraag kos teloos een lijst. Voorzichtigheid is geboden bij het in zee gaan met een klusbedrijf. Er opereren nogal wat lie den die alleen een graantje van de groeiende markt willen meepikken, zonder zich om de kwaliteit van het werk te bekommeren. Veel obstakels om een klusfirma op te richten zijn er immers niet. Een ondememersvergunning is niet nodig, behalve voor onder meer het leggen van een fundering en het slopen of metselen van een dragende muur: hiervoor zijn aanne merspapieren vereist. Vele werkloze metselaars, timmerlieden en schilders zijn de laatste jaren, vaak met steun van de sociale dienst, een klusbedrijf begon nen. Heel wat beroepsklussers zijn in hun spe cialiteit zeer bedreven, maar hebben andere ambachten minder goed onder de knie. Er zijn er die een parketvloer leggen, maar eigenlijk meer verstand hebben van het installeren van een cv-ketel. Huisman meent: „Een karwei dat voor iemand te lastig is, wordt vaak doorge speeld aan een collega die de opdracht wel kan uitvoeren. Er is in onze branche opvallend veel solidariteit." Firma's waar verschillende am bachtelijke specialisten werken echter, zijn ver in de minderheid, want de meeste klusbedrij ven zijn eenmanszaken. De toename van het aantal klusbedrijven wordt sterk gestimuleerd door de groeiende vraag. Veel ldandizie komt van alleenstaanden, oude ren en drukbezette tweeverdieners. „Ruim de helft van onze klanten zijn alleenwonende, werkende vrouwen en een kwart zijn senio ren", zegt directeur Martien Dresselhuys van een landelijke organisatie van klusbedrijven, De Rechterhand. „Ze doen een beroep op ons, omdat ze karweien niet zelf kunnen klaren of geen tijd hebben. Een aannemer of ander ge specialiseerd bedrijf is doorgaans te duur." De klusser van De Rechterhand kan voor elk wissewasje worden gebeld. „Wij doen eventu eel boodschappen, verschuiven meubels en hangen voor negen gulden per kwartier een lamp op: in die tijd is dit karwei gewoonlijk ge klaard." Lastige opdrachten zijn duurder; een parketvloer leggen kost bijna 48 gulden per uur en een vloer of wand betegelen heeft een prijs kaartje van ruim vijftig gulden. Een veelgevraagd karwei is het opbouwen van een tussenwand. foto cpd De Rechterhand brengt, net als de meeste an dere klusbedrijven, geen voorrijkosten in reke ning. Dresselhuys: „Bovendien zijn onze klus sers zeer klantvriendelijk en ze hebben een ver zorgd uiterlijk, want we proberen het imago van het klusbedrijf te verbeteren. Er komt geen Teun de Beun aan de deur, vol tatoeages en in z'n hemd." Het nette en betrouwbare imago is ook vereist, omdat De Rechterhand samen werkt met onder meer bouwmarkt Praxis en bankverzekeraar ING. Wie een hypotheek afsluit bij de ING, krijgt vier uur gratis een klusser aan huis. Een succesvolle aanpak. Binnenkort gaat De Glazen Hand (ra men wassen) van start. De Computer Hand komt langs op pc-storingen te verhelpen. De Groene Hand is een alternatief voor de hove nier. Tuinbezitters die geen zin of weinig tijd heb ben om zelf het gazon te maaien, kunnen vanaf midden maart ook terecht bij De Groene Klus- senier. Dit is een afgeleide van De Klussenier; een keten van ongeveer 140 klusbedrijven waarvan onder meer de bouwmarkten Gamma en Karwei aandeelhouder zijn. „Voor zestig gulden per uur voeren onze vakmensen ge woonlijk de moeilijkere klussen samen met de klant uit, zoals het installeren van een dakraam of het leggen van een houten vloer", vertelt be denker en directeur van De Klussenier, Adriaan Koppens. „Doe-het-zelven is populair, maar doe-het-samen is ook geweldig in opkomst." Ook Koppens heeft klantvriendelijkheid hoog in het vaandel staan. Zijn vakmensen hebben allemaal dezelfde werkkleding, rijden rond in hetzelfde bestelbusje en gaan kosteloos samen met de klant bijvoorbeeld tegels of een badka mer in de winkel uitzoeken. „Ook bellen we de klant op om te vragen of alles naar wens is ver lopen en na een boorkarwei wordt het gruis netjes opgezogen. Kortom, wij bezigen dezelf de filosofie als de hamburgerketen McDonald's of Albert Heijn: een verzorgde presentatie en goede klantvriendelijkheid is bijzonder belang rijk. Mede hierdoor onderscheiden wij ons van de beunhazen in de branche." Info: Vereniging Landelijk Overleg Klussenbe drijf (VLOK), Zoetermeer, 079 - 3436212. jam, waaj&»1 ico f j/j m£t££m ofi>j£ /jooa Mobiele open haard ■DE Voedingssupplement 1 ,1SJ| Last van snoepzucht? Slik chroom, zink en mangaan! oud te worden? De anti-oxidant taurine vertraagt het procg ir r Behoefte aan wat extra energie? Neem Q 10! Voedingssuppl menten zijn razend populair. Tien jaar geleden gingen dep Ing^i paraten nog maar mondjesmaat over de toonbank van een pevar kele reformwinkel. Tegenwoordig is'voedingssuppletie'ee; miljoenenmarkt, waarvan ook drogisterijen en supermarkt) ters. vruchten plukken. Over tien jaar zal vrijwel iedereen eenm «na'rs vitaminepreparaat gebruiken, zo voorspelt R. Nieuwenhui^- - richter en directeur van de Stichting Orthomoleculaire Edu Volgens Nieuwenhuis zijn extra vitamines en mineralen ab- tkg nj luut noodzakelijk om gezond te blijven. „Zelfs een zorgviïli «meri samengesteld menu voldoet niet aan de minimale behoefte ne pr bepaalde vitaminen en mineralen zegt hij. „Door milieuvi Lj.eei vulling krijgen we meer gif binnen en om te ontgiften hebjj n zm juist méér voedingsstoffen nodig. Er is dus een tekort dat m ^|tar worden aangevuld. Voedingssupplement 2 sultar Fran r dersti Afl-r Vorig jaar gaven Nederlanders alleen al bij drogisterijen 136 miljoen gulden uit aan vitami nen en mineralen. Dat is een stijging van 12 procent ten op zichte van 1997 en een stijging van 28 procent ten opzichte van 1995. In die 136 miljoen gulden zitten nog niet de pil len op basis van kruiden en planten. En wat is verkocht bij apotheken, reformzaken en gespecialiseerde winkels zit ook niet in dit bedrag ver werkt. Dat supplementen vaak zeer duur zijn - niet zelden en gulden per pil of lepel - lijkt de klant niet te kunnen deren. En of het helpt is nog maar de vraag. „Bijna allemaal kwak zalverij". zegt apotheker H.de Vries, secretaris van de Ver eniging tegen de Kwakzalverij. „Van de orthomoleculaire Voedingssupplement 3 Baat het niet dan schaadt het niet, kan de consument den ken. Maar dat is volgens De Vries niet zo. „Van vitamine C kun je nierstenen krijgen. Ook de vitaminen A, D, E en K zijn niet ongevaarlijk. Die stapelen zich op in vet, wat vervelende bijwerkingen kan geven. Zo zou A helpen tegen nacht blindheid, maar je kimt er ook een droge huid en droge ogen van krijgen." Het Nipo heeft in maart VQrig jaar onderzocht welke voedingssupplementen het meest worden verkocht. De multivïtaminepillen steken met 62 procent met kop en schouders uit boven de enkel voudige vitaminen en minera len. Maar volgens het om vangrijke 'Zo eet Nederland- onderzoek 1998' van het Voe dingscentrum blijki juist dat de meeste Nederlanders uit hun gewone maaltijden vol doende vitaminen en minera len binnenkrijgen. In het on derzoek wordt overigens wel leer, waarin met meg; van bepaalde ingredii wordt gewerkt, is 90 prot561 onzin. In tal van boeken, 'anat al uit Amerika, wordt deizen' gestie gewekt dat uit wen ^en schappelijk onderzoek isres- bleken dat het werkt. Manoes^ wetenschappelijke basis niet: de onderzoeken bet den zich in de experimet ^l? fase." De Vries ontkentn ^'Ij dat sommige middelenv goed kunnen zijn, zoalst mine B12 (foliumzuur) e AdU' voorkoming van een opj ser> ruggetje bij ongeboren li Êel ren. „En ook voor de oud ^l"1 wordende mens is het ra N00!: om iets extra's te nemen,van dan gaat het om normal ses." Praa' geconstateerd dat weinig vezels (ond_ fruit en groente), te tamine A (margarine, ne) en te veel dierlijk mta Een open haard aanleggen is een kostbare zaak. Daarom is het jammer wanneer die bij een verhuizing moet achterblij ven. De mobiele Tigchelkachel is een mogelijke oplossing. De ze open haard bestaat uit sta- pelbare betonnen elementen, die af te breken en weer op te bouwen zijn. Wel een zwaar karwei, want het lichtste model weegt alles bij elkaar 700 ze venhonderd kilo. Alle verhuis- bare kachels zijn overigens zo genoemde Fin-ovens, waar door de woonkamer niet recht streeks door het vuur op tem peratuur wordt gebracht. De warmte wordt eerst helemaal in het vuurvaste beton op aan gen en vervolgens overef groot aantal uren weeras woonkamer prijsgegeven met hout gestookte Fin-fl IQ schijnt milieuvriendelijk! zijn dan een gewone ops haard. De Tigchelkachels nu f in verschillende modellei koop. Het goedkoopste el gen plaar, de Junior 4-D. is ni Èeen één meter breed, zevent? meu timeter breed, zeventig meter meter diep en is alt bouwpakket voor 4400 gi fiiui; te koop. Voor meer infofl ep.: Tigchelaar Tegelkachels,I l!|me zum, telefoon: 0566-602.1 110

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14