Energiesector reageert te laks op vrije markt Economie Duisenberg: Lagere rente is niet nodig Vliegend bed van Boeing Chris Luken: van autowasser tot topzakenman Consument besteedt meer aan meubels JINSDAG 19 JANUARI 1999 kopenhagenDe Deense speelgoedfabrikant Lego gaat snijden in zijn personeelssterkte. Aanleiding is het verlies dat vorig jaar is geleden. Een woordvoerder van de 'bouwsteentjesproducent' wilde niet zeggen om hoeveel werknemers het gaat. Volgens de Deense financiële krant Mandag Morgen wil Lego eentiende van zijn personeel kwijt. De onderneming heeft nu rond de ÏO.OOO mensen in dienst. In 1997 zakte de winst al tot 18,6 mil joen gulden tegenover 120 miljoen in 1996. De resultaten over 1998 worden eind april gepubliceerd. „Er zal zeker een verlies uit komen, maar dat is geen ramp want Lego heeft als familie- onderneming een voldoende stevige basis", aldus de woord voerder. De eigenaars, de familie Kristiansen, zouden een ver mogen hebben van 7,5 miljard gulden. De Deense krant schrijft dat Lego zou zijn ingehaald door de concurrentie die veel geld heeft geïnvesteerd in elektronische spelletjes. Lego bestrijdt dat. De woordvoerder verklaarde dat het bedrijf niet sneller in het elektonische tijdperk kan stappen, „omdat miniaturisering van ipeelgoed nu eenmaal de tijd nodig heeft". ARCHIEFFOTO AP FRANK BOXLER Groei DA en Stip sneller dan verwacht ieusden Het gaat goed met de zelfstandige drogisten. De win kels die zijn aangesloten bij Dynaretail (DA, Stip en DA D'Attan- ce) zagen vorig jaar hun omzet toenemen met 75 miljoen tot 1.077 miljoen. De groei was sterker dan was verwacht. Dyna- retail-directeur C. Bosma verwacht voor 1999 verdere groei. Bosna denkt dat dit jaar ook het aantal aangesloten drogisten toenemen. De afgelopen jaren was er sprake van een daling onder invloed van een steeds sterker wordende concurrentie. Recordverkopen bij DaimlerChrysler Bonn DaimlerChrysler heeft vorig jaar 490.000 vrachtwagens, bestelauto's en bussen verkocht, een record. Het aantal ligt ze ventien procent hoger dan in 1997. De omzet in de genoemde divisie groeide met zeventien procent tot 46 miljard mark (51,5 miljard gulden). De winst wordt in maart bekendgemaakt. In de eerste negen maanden ging de bedrijfswinst van 481 miljoen naar 1,4 miljard mark. Het resultaat is een stuk beter dan eerder vorig jaar werd verwacht. Varkenstruck vast in Frankrijk saint-evarzec Het ministerie van buitenlandse zaken heeft de Franse politie gevraagd er voor te zorgen dat een Nederlandse vrachtwagen met varkensvlees niet langer wordt tegengehou den bij Saint-Evarzec in West-Frankrijk. Tevens heeft het minis terie de Franse politie verzocht de veiligheid van de vrachtwa gen en de lading te garanderen. Zo'n veertig Franse varkens- boeren houden sinds gistermorgen de Nederlandse vrachtwa gen vast. Ze willen zo protesteren tegen de dalende prijzen van varkensvlees. De varkensboeren zeggen dat de markt bedorven wordt door varkensvlees uit Nederland, Spanje en Denemarken. Easyjet boekt enorme passagierswinst londen Easyjet, de prijsbreker onder de luchtvaartmaatschap pijen, heeft in het boekjaar 1997-1998 een enorme stijging van het aantal passagiers geboekt. Het aantal vervoerde reizigers steeg met 65 procent tot 1,7 miljoen. De omzet steeg met 67 irocent tot ruim 165 miljoen gulden. De brutowinst die de uchtvaartmaatschappij boekte, bedroeg 7,3 miljoen. Easyjet gaat ervan uit dat de expansie de komende jaren zal aanhou den. Met het oog daarop vindt er een sterke uitbreiding van de vloot plaats. In de herfst van volgend jaar zullen de eerste acht van een serie van vijftien bestelde Boeings 737-700 worden af geleverd. Bovendien heeft Easyjet een optie op nog eens vijftien toestellen van dit type. NUON verkoopt kabel aan UPC Amsterdam Energiebedrijf NUON verkoopt zijn belang van 49 procent in kabelbedrijf United Telekabel Holding (UTH) aan UPC (United Pan-Europe Communications). Dit bedrijf, eigen dom van het Amerikaanse UIH, had al 51 procent in handen. Dinsdag geven beide partijen een toelichting op de deal. Naar verluidt legt UPC 550 miljoen gulden neer om de volledige con trole over de ruim 855.000 kabelaansluitingen te krijgen. Die be vinden zich in Brabant, Gelderland, Flevoland en Friesland. UPC is ook nog voor de helft eigenaar van A2000, het kabelbe drijf in Amsterdam, de Zaanstreek, Waterland en 't Gooi. UPC bereidt een beursgang voor om de modernisering van de netten te financieren. Het streven is eind februari op de AEX en de Amerikaanse schermenbeurs Nasdaq genoteerd te staan. Winst Scania flink omhoog Stockholm De door Volvo belaagde vrachtwagenfabrikant Sca nia heeft de brutowinst vorig jaar zien stijgen met ruim zestien procent van 2,75 miljard kroon tot 3,2 miljard kroon (775 mil joen gulden), zo heeft het Zweedse bedrijf gisteren bekendge maakt. Scania wilde bij de presentatie van de cijfers weinig kwijt over Volvo. Dit concern maakte vrijdag bekend een belang van dertien procent te hebben verworven en volledig eigenaar te willen worden. Scania toonde zich onaangenaam verrast. Ook Scania's grootaandeelhouder Investor (45,5 procent van de aan delen) reageerde afhoudend. De Financial Times meldde giste ren dat andere autoconcerns overwegen Scania te benaderen met alternatieve voorstellen. De Britse zakenkrant noemde Volkswagen en Renault. SAA: Alleen vracht nog rechtstreeks hoofddorp Opgelegde bezuinigingen door het nieuwe Ameri kaanse management zijn er de oorzaak van dat South African Airlines vanaf 15 februari geen rechtstreekse vluchten meer uit voert van Schiphol naar Johannesburg of Kaapstad. Passagiers zullen in het vervolg vanuit Amsterdam door Lufthansa naar Frankfurt worden gebracht en door British Midland naar Lon den. Vanuit deze luchthavens wordt de reis naar Zuid-Afrika met SAA vervolgd. De rechtstreekse vrachtvluchten Schiphol- Zuid-Afrika en terug blijven ongewijzigd. VNU koopt marketingbedrijven haarlem Uitgeversconcern VNU heeft zijn positie als aanbieder van marketing-informatiediensten verder versterkt. Het van oorsprong Haarlemse concern heeft zijn belang in Claritas Deutschland Data Services vergroot van 67 tot 100 procent. Het Spaanse RTA is volledig overgenomen en het heeft een be lang van 90 procent verworven in het Poolse Geodan Polska. Sa men met de Amerikaanse onderneming Abacus Direct heeft het een nieuw bedrijf opgericht: Abacus Direct Europe. Het Spaan se RTA zal worden samengevoegd met het al bestaande VNU Claritas Esparia, Geodan Polska krijgt de nieuwe naam VNU Claritas Polska. RTA zal worden samengevoegd met het al be staande VNU Claritas Espafia. VNU-dochter Claritas is met haar marketinginformatiediensten actief in tien Europese landen. Het bedrijf levert informatie over consumentengedrag, bevol kingssamenstelling en marketinginformatie op uit gegevensbe standen. Abacus verzamelt onder andere gegevens over het aankoopgedrag van klanten van postorderbedrijven die worden gebruikt voor analyses van 'lifestyle'. Vakbond wil onderaannemers er ook bij Onderzoek van Moret, Ernst Young onder leveranciers en grootverbruikers De Nederlandse energiesector is nog niet klaar voor een vrije markt. De bedrijven maken zich moeilijk los uit de oude 'nutscultuur'. Ze hechten nog veel aan onderlinge afspraken en kiezen eerder voor trendvolgend en risico mijdend gedrag dan voor een onafhankelijke strijdvaar dige aanpak die nodig is op een geliberaliseerde markt. hebben om nieuwe producten en diensten te kunnen aanbie den. Dat is nodig om een posi tie als marktgeoriënteerd be drijf te verwerven. De consultants constateren dat de energiebedrijven af wachtend en weinig ambitieus zijn om zelf energie te exporte ren, terwijl zij klanten verliezen aan buitenlandse energiebedrij ven. De Gasunie moet volgens hen oppassen. Uit het onder zoek blijkt dat veertig procent van de energieaanbieders denkt binnen vijf jaar zelf gas te gaan importeren. Volgens Moret hebben de Nederlandse bedrijven baat bij allianties met buitenlandse energiebedrijven die het klap pen van de zweep op een vrije markt al kennen. Dat de over- utrecht anp/rudolf kleun Dit is de belangrijkste conclusie uit een onderzoek van manage- mentconsultants Moret, Ernst Young onder 161 grootver bruikers en 44 aanbieders van energie. Ook zijn dertig buiten landse energiebedrijven onder de loep genomen waarvan een deel al in een vrije markt actief is. Het valt de onderzoekers op dat kleine energieaanbieders zelfstandig verder willen gaan. „Juist deze bedrijven kunnen zich afvragen of ze zonder schaalvergroting echte kansen hebben." Ook realiseren de be drijven zich onvoldoende dat ze moeten investeren in hoog waardige informatietechnolo gie, alhoewel ze die juist nodig heid terughoudend is met pri vatisering van de nutsbedrijven zet ze op een achterstand. Pri vatisering leidt tot efficiëntere productie, het verkleint het risi co dat de sector nieuwe niet- marktconforme investeringen doet en het stimuleert het creë ren van aandeelhouderswaar de, schrijven de onderzoekers. Zij zien schaalvergroting als onvermijdelijk omdat dit het mogelijk maakt de noodzakelij ke kostenbesparingen te reali seren. Door de noodzaak af te slanken, neemt in eerste instan tie de werkgelegenheid af. Als de sector echter orde op zaken stelt, kan deze op termijn groei en. Woordvoerder B. Kromhout van de EWR, het energiebedrijf voor de Leidse regio zegt som mige punten wel te herkennen. „Maar daar reageren we juist heel alert op. We bereiden een fusie voor met het Noord-Hol landse bedrijf ENW, Nuon dat in Oost- en Noord-Nederland actief is, en het gasbedrijf Ga- mog. We versterken zo onze in kooppositie in Nederland en daarmee ook onze concurren- tiepostitie." Kromhout wijst er ook op dat de plannen voor li beralisering nog vrij recent zijn: „Veel bedrijven oriënteren zich nog hoe ze daar het beste op kunnen reageren." F. Bisschop van ENW wijst eveneens op de fusie die in voorbereiding is en op de zorg die de bedrijven ook nog steeds hebben voor kleinverbruikers. „Het is dan ook wat makkelijk gezegd dat de energiebedrijven afwachtend zijn. Er wordt van ons aan de ene kant een verant woorde manier van aanleveren verwacht. Aan de andere kant moeten we concurreren. Dat is een moeilijke balans." Bisschop wijst er daarbij op dat ENW te gelijkertijd wel degelijk bezig is een goede uitgangspositie te verwerven. Door de aangekon digde fusie, maar ook door alli anties aan te gaan in het bui tenland. Er is al samenwerking met een Brits bedrijfr en er wordt nu ook richting Duits land gekeken. utrecht anp De werkgevers hebben gisteren het overleg over de nieuwe CAO voor de bouw opgeschort. De kritiek van de bonden op de sa menstelling van de onderhan delingsdelegatie is bij het Alge meen Verbond Bouwbedrijf (AVBB) in het verkeerde keelgat geschoten. „Wij zijn zeer ver baasd dat de bonden zich be moeien met onze delegatie", zegt eerste onderhandelaar F. van Hove. De bouw- en houtbonden van CNV en FNV vinden dat de Conga, de club van de onder aannemers, ook hoort mee te praten. „De tienduizenden werknemers die bij deze veelal gespecialiseerde aannemers werken, moeten ook onder de CAO vallen. Zolang Conga geen partij is, vecht zij de CAO aan. Van die situatie willen wij af', zegt een woordvoerder van de Hout- en Bouwbond CNV. De Conga wil graag onder handelen. Struikelblok is het lidmaatschap van de AVBB. Volgens de grootste werkge versorganisatie in de bouw kan de organisatie pas meepraten over de CAO als zij lid wordt. De Conga voelt hier niets voor. Twee jaar geleden probeerden brussel anp-gpd Voorzitter Duisenberg van de Europese Centrale Bank (ECB) ziet Europa niet afstevenen op een recessie. Een verdere verla ging van de rentetarieven is vol gens hem daarom voorlopig niet nodig. De crisis in Brazilië zal weinig gevolgen hebben voor de Europese Unie, zo ver wacht hij. „Ook in landen als Argentinië, Chili of Mexico maakt men zich weinig zorgen over de situatie in Brazilië", al dus Duisenberg gisteren tijdens overleg met het Europees Parle ment. De ECB-voorzitter maakt zich wel zorgen, over de sterk stij gende lonen: Die kunnen op termijn een prijsopdrijvend ef fect hebben. Nu ligt het inflatie percentage eerder in de buurt van de nul procent. Volgens hem is van deflatiedreiging evenmin sprake. Duisenberg sluit een vervroegde invoering van de euromunten en biljetten verder uit. Technisch is dit niet haalbaar. „Alleen de productie van de dertien miljard benodig de bankbiljetten valt enkele maanden te versnellen. Ik vraag me dan af wat de winst is", zo antwoordde Duisenberg op vragen van europarlementari ërs Metten (PvdA) en Peijs (CDA). Minister Zalm (financi en) sluit een vervroegde invoe ring van de euro ook uit. „Ik durf met iedereen een fles wijn te verwedden dat de introductie niet versneld wordt". seatlle De Amerikaanse vliegtuigbouwer Boeing probeert het de VIP's steeds beter naar de zin te maken. Daarom is sinds kort een nieuwe versie van de 737 te koop. Voor een bedrag van ruim 85 miljoen gulden wordt dit type ingericht met een complete luxe slaapkamer. Dit zakenvliegtuig heeft voor de passagiers een leefruimte beschikbaar die volgens Boeing meer dan tweemaal zo groot is als die van de concurrenten op deze markt: de Gulfstream V of de Bombardier Global Express-jet. FOTO AP Succes van hotelbon breidt zich uit naar Australië, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afiika den haag gpd In 1996 verkocht Chris Luken (32) tachtig procent van zijn aandelen Hotelbon voor vele miljoenen aan Free Record Shop-baas Hans Breukhoven. Sindsdien is de topman van Hotelbon financieel onafhanke lijk. „En dat is zowaar toch niet gek voor een man, die vijf jaar geleden nog bij Van der Valk in Gilze-Rijen appelmoes mét kers serveerde", concludeert hij zelf. Chris Luken heeft zijn jongens droom verwezenlijkt. De olijke Brabander, die er tot zijn 28ste een genoegen in leek te schep pen in dertien sloten tegelijker tijd te lopen, woont in een prachtige villa en rijdt in glan zende bolide. Luken is echter vooral in zijn sas met zijn zake lijk succes. Hij schopte het van auto wasser tot topzakenman. Luken is altijd bezig geweest met geld verdienen. Dat is be gonnen in de periode dat zijn vader en moeder uit elkaar gin gen. Het gezin raakte van de ene op de andere dag aan de bedelstaf. Chris Luken was vier jaar destijds, maar hij is het nooit vergeten. „Vóór de schei ding van mijn ouders hadden we alles wat ons hartje begeer de", zegt hij.-,,Pa had een goed lopende banketbakkerszaak in Den Haag. Maar opeens was het mooie leven voorbij. We moesten naar een driekamer- flatje in Tilburg. Moeder be landde in de bijstand. Een si naasappelkistje diende als sa lontafel. Dat was niet leuk. Het heeft me wel gevormd." Op momenten dat andere kin deren hun vrije tijd doorbrach- Chris Luken: „Ik wist op mijn twaalfde al dat ik zakenman wilde worden". ten op de camping of bij de voetbalclub, was hij aan het werk. „Op mijn tiende runde ik een 'autowascentrale'. Ik liet honden uit voor bejaarden. Al mijn vriendjes wilden bij de po litie, brandweer, of zagen zich zelf als piloot. Ik niet. Ik wist op mijn twaalfde al dat ik zaken man wilde worden". Nu moet niet worden gedacht dat de poenschepper een pat ser is. „Ik loop niet met mijn rijkdom te koop. Bovendien, ik bén helemaal niet rijk. Als je zestig bent en je krijgt een paar miljoen in de schoot geworpen, dan ben je rijk, omdat je dan lekker kunt gaan leven. Ik wil en kan dat niet. Plannen maken, creatief ondernemen, lekker scharrelen. Dat hoort bij me. Daar leef ik voor. En ik haal lie ver een portie bij de Chinees, dan dat ik met mijn pinkje om hoog in een duur restaurant zit". Na zijn mavo-examen probeer de Luken onder meer leesmap pen, Brillo-sponsjes, boeken en faxapparatuur aan de man te brengen. Hij droomde tegelij- FOTO GPD VINCENT BOON kertijd van een carrière als ober of verkoper van brilmonturen. Tijdens een weekeindje Londen kwam hij 'per ongeluk' in aan raking met de hotelbon. „Ik raakte gefascineerd door de slo gan dat als je bij de autodealer een proefrit maakte, je een overnachting in een hotel ca deau kreeg." Terug in Nederland gunde Lu- ken zichzelf geen moment rust. „De licentiehouder in Engeland vond het prima dat ik met het concept in Nederland aan het werk ging. Binnen een aantal maanden was de hotelbon ge boren. Het concept houdt in dat je voor 75 gulden een bon koopt, waarmee je drie over nachtingen in een hotel naar keuze mag boeken. Voorwaarde is wel dat de gast het ontbijt en diner in de betreffende accom modatie gebruikt". Het afgelopen jaar verkocht Lu- ken 300.000 hotelbonnen. Zijn bedrijf is in dertien landen ac tief. „We zitten in heel Europa, en straks ook in Australië, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afri ka." Het is vanzelfsprekend niet ge makkelijk gegaan. Chris Luken: „In het begin werd ik het hotel uitgezet als ik de baas probeer de te spreken. Wie geeft er nu zo goedkoop overnachtingen weg, riepen ze. De hoteliers vergaten echter dat die gasten wel voor een leuk bedrag verte ren én kamers gebruiken die anders toch leeg staan". Luken wordt nu op handen ge dragen. De hotelbon is een suc ces. 'Onderweg' heeft hij nog wel de nodige hobbels moeten nemen. Twee jaar geleden was hij op een haar na bankroet. „Ik had me laten leiden door ver keerde reclamejongens, omdat ik dacht dat mannen die 600 gulden per uur vragen, het echt wel beter wisten. Mooi niet dus. Gelukkig had de bank nog ver trouwen in me." Het is toch nog goed gekomen. Wat heet. Toen Luken de zaak weer goed op de rails had, klop te Hans Breukhoven van Free Record Shop bij hem aan. „Hij is als een vader voor me. Een coach. En ja, inderdaad, hij bood een leuke zak met geld." de onderaannemers tevergeefs via een kort geding een plekje aan de onderhandelingstafel te krijgen. Onderhandelaar F. van Hove noemt de problemen met de Conga „primair een werkge verskwestie". „Het is geen zaak van de bonden", zegt hij. De AVBB gaat zich de komende week beraden over de situatie. Op 28 januari staat de derde onderhandelingsronde voor de CAO gepland. „Die datum is nog niet uit de agenda ge schrapt. Of het doorgaat, weten we nog niet", aldus Van Hove. De bouw-CAO geldt voor 150.000 werknemers. den haag gpd De omzet in de detailhandel is vorig jaar november met 2,4 procent gestegen ten opzichte van 1997. De omzet groeide minder hard dan in voorgaande maanden, doordat november 1998 een koopzaterdag minder telde dan november 1997. In totaal ging er twaalf miljard gul den over de toonbank, wat neerkomt op gemiddeld 1.800 gulden per huishouden. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De consument gaf vooral geld uit aan de inrichting van de wo ning. De meubelbranche sprong er uit met een omzet- i groei van ruim twaalf procent ten opzichte van november een jaar eerder. Vooral de grootwin kelbedrijven profiteerden hier van. De tien grootste meubelza- ken zagen hun omzet in no- I vember met dertig procent toe- i nemen. Persoonlijke verzorging bleek ook belangrijk voor de consument. De drogisterijbran- i che verkocht in november 1998 zeven procent meer De supermarkten leden in november een omzetverlies van 1,3 procent in vergelijking mei het voorgaande jaar. De terug- i lopende omzetgroei in novem- ber is een trend die zich in de voorgaande maanden inzette bij supermarkten. Eten en drin- i ken buiten de deur wordt daar- entegen steeds populairder. i De totale verkopen in de eer ste elf maanden 1998 stegen de verkopen met zes procent. Dii is hoger dan in 1997 toen de i verkopen met vier procent ste gen. Recordbedrag voor overnames in buitenland amstelveen anp Nederlandse bedrijven hebber in 1998 bijna twee keer zo vee uitgetrokken voor buitenlands! overnames als het jaar daar voor. Nederlandse multinatio nals, Fortis, Akzo Nobel en ABT Amro voorop, kochten voor eer recordbedrag van bijna 74 mil jard gulden buitenlandse bran chegenoten op, tegen 39 mil jard gulden in 1997. Buitenlandse ondernemer: roerden zich minder op de Ne derlandse markt. In totaal wer den 165 bedrijven met eer waarde van 35,7 miljard opge slokt. Uit het jaarlijkse overzich van accountants- en adviesbu reau KPMG blijkt dat voora Amerikanen en Britten ge'ïnte resseerd zijn in Nederland. Nuts Ohra neemt Noorderkroon toch over amsterdam anp Ondanks het protest van de on dernemingsraad neemt verze j keraar Nuts Ohra de financiël adviesgroep Noorderkroo over. In de alliantie neemt d verzekeraar uit Arnhem in eei ste instantie een belang van 3 procent. Wel is de aankoö even uitgesteld totdat de Air sterdamse Ondememingskc mer de klacht van de central 1 ondernemingsraad heeft beooi deeld. De ondernemingsraa vindt dat Nuts met de aankoo te snel van stapel loopt. Noorderkroon zit volgens bt 1 stuursvoorzitter Huesmann i 1 de top-vijf van advieskantore op verzekeringsgebied. In 19£ behaalden de 140 medewerke een omzet van veertig miljoe en een winst na belasting va acht miljoen. Ook bij dochter Nuts in De Haag heeft Huesmann een coi flict met de ondernemingsraa Huesmann wil daar twee Nut directeuren wegsturen na mi joenenverliezen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9