3 halen, 2 betalen Jorritsma snijdt in subsidies bedrijven Criminaliteit heeft geen kleur Kritiek op AMC-rapport over Bijlmerramp barst los ders onder vuur voor mmissariaat Gasunie Binnenland Niet verder dan de slurf 'Alcoholhoudend ijs moet worden verboden' (pAG 19 JANUARI 1999 lisje drie keer mishandeld Een vijftienjarig meisje uit Allernaar is sinds begin de er drie keer mishandeld door een jongerengroep van wis- de samenstelling. Ze werd van de fiets getrokken, geschopt slagen. Ook werd zij bedreigd, waarbij in één geval een van klaaggeesten een mes trok. Eind vorige week deed het joffer aangifte. De politie vermoedt dat het hier om een uit jid gelopen pesterij gaat. De politie hoopt dat zich getui- jelden. Het meisje werd telkens belaagd op tijdstippen dat el mensen op de been zijn. |derzoek Transavia niet klaar jACi De Raad voor de Luchtvaart is nog steeds niet klaar [ëtónderzoek naar het ongeval op 24 december 1997 met ieing-757 van vliegtuigmaatschappij Transavia. Het toestel n naast de baan terecht toen het onder hevige rukwinden de op Schiphol. Bij het neerzetten van het vliegtuig be- ikhet neuswiel. Vier passagiers raakten lichtgewond. Het fa, el landde even voor middernacht op de minder geluids- fe! ast veroorzakende Zwanenburglaan. De Tweede Kamer Van plan volgende week met Netelenbos over het ongeval i nadat zo'n overleg al eerder was uitgesteld wegens het nvan het onderzoeksrapport. Volgens de bewinds- iv duurt het nog wel enige maanden voordat de Raad het irzoek kan afronden. Het wachten is vooral op technische matie van fabrikant Boeing. eer steen van viaduct gegooid Een onbekende heeft in de nacht van zondag op maan- vanaf een viaduct in Cuijk een steen gegooid op de auto weg A73. Een passerende auto liep daardoor schade op. Donlijke ongelukken deden zich niet voor. Enige tijd terug irde vrijwel hetzelfde. Onbekenden gooiden toen op ver ende tijdstippen stukken beton en een zandzak op de au- Daardoor raakten meerdere auto's beschadigd. Des- raakte evenmin iemand gewond. De politie heeft in alle ge- latsinj; nproces-verbaal opgemaakt wegens poging tot doodslag. uit len 003 PA \NKT PU* [Q[ beetnamen voor straten Maastricht [richt De straatnamen in de historische binnenstad van itricht moeten binnen enkele jaren tweetalig zijn: in het irlands en in Maastrichts dialect. De Maastrichtse wethou- erij Dj ran cultuur Leenders heeft het al vele jaren oude idee om- den wil de straatnaamborden op korte termijn tweetalig uitvoeren. Aan de huidige straatnaamborden in de bin- tad wordt vermoedelijk een onderbordje bevestigd, waarop storische dialectnaam van de straat is vermeld. Die naam afwijken van de huidige Maastrichtse vertaling. Zo zou het rsplein in het Maastrichts omgedoopt worden in 'Moos- it' (Maasmarkt). mwagenkamp aan de hennepteelt )VEN« Vrijwel het complete woonwagenkamp aan de Cas- lan in Eindhoven heeft zich beziggehouden met hennep- Gisteren trof de politie tijdens een inval op dertien van de locaties een kwekerij aan. Ze heeft 24 verdachten aange- len. De bijna 2000 planten zijn ter plaatse vernietigd, als- alle kweekapparatuur. Aan de inval deden ook andere op- ïgsdiensten mee. Die ontdekten onder meer dat de bewo- an drie woonwagens illegaal stroom aftapten, dat nie- d omroepbijdrage betaalde en dat elf uitkeringsgrechtigden ïlijk niet al hun inkomsten hebben opgegeven. Nader on- lek moet uitwijzen hoe het daar mee zit. rgemeester ontkent drankprobleem I/arden Burgemeester Van der Mark vqn Vlieland tegen- ib te[ de Friese commissaris van de koningin Nijpels ontkend dat ?n drankprobleem heeft. Nijpels had Van der Mark op het geroepen na krantenberichten waarin de burgemeester beschuldigd van openbare dronkenschap. Nijpels wil nu iel mogelijk een oordeel van de gemeenteraad van Vlieland 0695e het functioneren van Van der Mark. De raad heeft gister- /an Oo id in een besloten vergadering de eerste ambtstermijn van IC Lei urgemeester geëvalueerd. De raad stuurt de evaluatie naar missaris Nijpels. Van der Marks eerste ambtstermijn loopt juli af. Hij vvil graag een tweede termijn aangaan, maar en- Vlielanders verzetten zich hiertegen. Groningse provinciebe- buigt zich vandaag over immissariaat van com- ris der koningin Alders bij sunie. Het onafhankelijke Lammerts wil dat Al- neerlegt. De reden ran is dat de Gasunie een inenclaim indient bij de wegens het onder wa- ir. De, etlen van de Tussenklap- igetf? older, waar een belangrij- 11 BAfStallatie van Gasunie be is geraakt. Alders was lorzitter van het beleids- mede verantwoordelijk die beslissing. Volgens R.W.C nerts krijgt Alders een be te 235 ijke rol bij de discussie oen eventuele schadever- gx Ld ng en daardoor dreigt in catieu D^en een onaanvaardbare engeling van belangen te aan. D-fractievoorzitter Sch- is dat niet met Lammerts ■In de eerste plaats heeft 3 jantfjttmmissaris een controle taak bij een bedrijf, hij is 1-513 VEGE er geen belangenbehartiger. Als president-commissaris van Gasunie heeft Alders dus niets te maken met een schadeclaim. Hij heeft er als commissaris der Koningin evenmin iets mee te maken. Het Rijk en niet de pro vincie moet de schade beta len." Volgens woordvoerder Bak kér heeft de Gasunie vrijwel uit sluitend directe schade geleden in de Tussenklappenpolder, waarvoor het bedrijf een claim kan indienen bij het bureau La ser, dat voor het ministerie van binnenlandse zaken de Wet Te gemoetkoming Schade uitvoert. ,,Bij schade spreken wij altijd onze verzekering aan en dat is ook nu het geval", preciseert Bakker. „Onze verzekering zal op haar beurt aankloppen bij dat bureau Laser. Vervolgens zal het wel maanden duren voordat ze het eens zijn, maar daar liggen wij niet wakker van. Dit is in ieder geval niet een kwestie die de commissarissen zal bereiken." ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten WD-onderzoekers kiezen voor algemene lastenverlichting schiphol» Een marechaussee kijkt uit op een slurf van één van de pieren van Schiphol. Daar wordt een proef gedaan met wat wordt genoemd 'Mobiel Toezicht Vreemdelingen'. Het doel daar van is om illegaal verblijf in Ne derland in een zo vroeg mogelijk stadium tegen te gaan, en vreem delingen, die niet in Nederland mogen verblijven al bij de uit gang van de slurf tegen te hou den. Het gaat om reizigers binnen de Schengenlanden, die onderling de paspoortcontroles hebben af geschaft. FOTO ANP RAYMOND RUTTING Minister Jorritsma van economische zaken gaat bekijken waar haar departement kan kappen in het woud van re gelingen voor de industrie. De bewindsvrouw wil meer lijn brengen in de verschillende regelingen van haar mi nisterie. De organisaties die ze uitvoeren, moeten hun activiteiten nog beter op elkaar afstemmen. Bovendien denkt ze eraan subsidies samen te voegen. den haag anpde eraan toe dat niet te rigoreus hans jacobs in de vele steunmaatregelen ge schrapt mag worden. De zoge noemde Tante Agaath-regeling mag van de onderzoekers niet verdwijnen. Startende onderne mers kunnen niet altijd even makkelijk geldschieters vinden en beleven juist in hun eerste jaren zware tijden. Hoewel de onderzoekers van mening zijn dat'de kapitaalmarkt in Neder land erg open is en niet faalt, kunnen de onderzoekers deze regeling billijken. Ze prijzen daarentegen het besluit van de vorige minister van economische zaken Wijers om vliegtuigbouwer Fokker niet langer te steunen. Volgens hen had dat besluit al veel eerder Jorritsma zei dat gisteren bij de ontvangst van een studie van de Teldersstichting, het weten schappelijk bureau van haar WD, naar onder meer subsi dies voor het bedrijfsleven. Steun aan bepaalde sectoren om banenverlies te voorkomen, de export te bevorderen of een strategisch belang te handha ven heeft meestal geen zin. De industrie is meer gebaat bij een verbetering van het macro-eco nomisch klimaat, luidt de con clusie van de auteurs. „We zijn geschrokken van het aantal regelingen," verklaarde onderzoeker Aalders. Hij voeg- moeten worden genomen, zo- •als de staat ook te lang is door gegaan met hulp aan de nood lijdende scheepswerf Rijn- Schelde-Verolme. In het geval van Fokker is ook onvoldoende gekeken naar de besteding van de subsidies, in totaal 2,3 miljard tussen 1980 en 1996. Door het internationa le karakter van het bedrijf zijn waarschijnlijk miljoenen gul dens aan Nederlandse staats steun direct naar het buiten land gesluisd. Fokker besteedde jaarlijks zo'n 75 procent van haar budget buiten Nederland. In plaats van de vele onder steuningsmogelijkheden kan de overheid beter zorgen voor las tenverlichting. Of investeren in milieu, infrastructuur en ken nis. Nog geen vijfde van de werkgelegenheid is te vinden in de verwerkende industrie. De rest heeft grotendeels een baan in de dienstverlening. Juist deze sector heeft goede economi sche vooruitzichten, aldus de li beralen. den haag gpd-anp Het rapport dat het Acade misch Medisch Centrum (AMC) gisteren aan minister Borst (volksgezondheid) heeft uitge bracht over de medische gevol gen van de vliegtuigramp in de Bijlmer heeft bij verschillende partijen wrevel opgeroepen. Het PvdA-Kamerlid Van Gijzel is ontevreden over de conclu sie, dat nader onderzoek ach terwege kan blijven. Advocaat Van der Goen die 85 slachtof fers vertegenwoordigt, over weegt minister Borst van volks gezondheid met een kort ge ding alsnog tot nader onder zoek te dwingen. Volgens het AMC-rapport zijn te weinig aanknopingspunten om mensen die betrokken wa ren bij de vliegramp in de Bijl mer van 4 oktober 1992 aan een lichamelijk onderzoek te onder werpen. Dat concludeert het AMC na inventarisatie van li chamelijke en psychische klachten die binnenkwamen bij een speciale telefonisch meld punt dat afgelopen zomer was opengesteld. Lichamelijk on derzoek kan alleen plaatsvin den als duidelijk is naar welke aandoeningen moet worden gezocht, aldus het AMC. Omdat klachten in allerlei combinaties voorkomen, weten de onder zoekers op dit moment niet naar welke aandoening ze moe ten zoeken. Ook is het onmoge lijk een verband te leggen tus sen de gezondheidsklachten en de-inhoud van de lading van de neergestorte El Al Boeing. André Bos van de stichting Klankbord, die de belangen van de slachtoffers behartigt, twij felt aan de objectiviteit van de onderzoekers van het AMC. „Het lijkt erop dat het onder zoek redelijk is gestuurd", aldus Bos. Volgens hem is uit een eer der onderzoek van het AMC ge bleken dat veel mensen wel de gelijk dezelfde klachten heb ben. Mr. B. van der Goen vindt het rapport bedroevend. Het is volgens hem niet juist de mees te klachten af te doen als psy chisch om vervolgens te con cluderen dat een lichamelijk onderzoek niet nodig is. Ook het PvdA-Kamerlid Van Gijzel is ontevreden over de rapportage. „Ik vind het een ra re redenering om geen onder zoek te doen", reageert hij. ,,Als je niet weet wat je zoekt, dan kun je toch nog wel kijken?" Van Gijzel vindt dat er een te grote nadruk ligt op psychische klachten en wil weten waar de lichamelijk klachten van som mige mensen vandaan komen. Hij pleit ervoor dat in ieder ge val problemen van bepaalde groepen worden onderzocht. „Veel brandweerlieden bijvoor beeld die na de ramp ter plekke zijn geweest, hebben huiduit slag op hun voeten. Ik wil we ten hoe dat komt. Je kunt toch bloedonderzoek doen?" Groen- Links is het eens met de kritiek van de PvdA. D66 vindt het te vroeg om te pleiten voor een li chamelijk onderzoek. De WD wil de uitkomsten van de parle mentaire enquête naar de ramp afwachten. De enquêtecom missie begint volgende week met verhoren onder ede. Pleidooi van NIGZ Nederlands Centrum Buitenlanders: 'Schietpartij in Gorinchem is cultuurloos gedrag' woerden anp Alcoholhoudend ijs moet wor den verboden. Dat bepleit het Nationaal Instituut voor Ge zondheidsbevordering en Ziek tepreventie (NIGZ) naar aanlei ding van Freaky Ice, een ijsje dat ongeveer 5 procent alcohol bevat, en sinds een maand in Nederland op de markt is. Het instituut zal minister Borst van Volksgezondheid vragen de productie en verkoop van het ijsje zo spoedig mogelijk te ver bieden. De versnapering wordt vooral verkocht op dansfeesten en in discotheken. Verraderlijk aan het product is dat het voor de consument moeilijk vast te stellen is hoe veel alcohol er precies in zit en wat het effect is. Verder waar schuwt het NIGZ ervoor dat het ijsje ook aan minderjarigen kan worden verkocht, omdat er geen beperkende maatregelen gelden. Freaky Ice bevat namelijk geen alcohol in vloeibare vorm en valt daarom niet onder de Code voor alcoholhoudende dranken en mogelijk ook niet onder de Drank- en Horecawet. Het NIGZ hekelt de trend van de al coholproducenten om alcohol gebruik voor jongeren aantrek kelijk te maken. Naast Freaky Ice zijn dat alcopops en mix dranken. Het NIGZ zal er bij de minister verder op aandringen dat de horeca zich houdt aan de stan daardglazen voor verschillende alcoholische dranken. Volgens het instituut kan de gebruiker anders niet meer bepalen hoe veel alcohol hij per consumptie binnenkrijgt. Daardoor zijn ook de richtlijnen het maximaal toegestane aantal glazen alco hol in het verkeer nutteloos. Een woordvoerder van het mi nisterie van VWS laat nog uit zoeken of en onder welke wet geving het bewuste ijsje valt. Volgens hem is het verschijnsel niet nieuw. Er bestaat bijvoor beeld ook ijs met advocaat, wat ook mag. „Daarvoor zijn uit zonderingen gemaakt in de wet." De producent van Freaky Ice was gisteren niet voor com mentaar bereikbaar. Uniformen RET naar Nicaragua Rotterdam anp nenlanden van Nicaragua. Het Rotterdamse vervoerbedrijf RET krijgt nieuwe uniformen en schenkt de oude kledij aan slachtoffers van de orkaan Mitch in het Midden-Ameri kaanse land. Instroom als verdachte bij arrondissement Verdachten bij arrondissementsparketten. Verdeling op basis van etniciteit en leeftijd, in procenten. 12-17 jaar Totaal 20.716 25 jaar en ouder Totaal 129.889 Meer dan gemiddelde Gemeten naar omvang van hun bevolkingsgroep, komt criminaliteit onder met nan kanen en Antillianen vaker voor. De cijfers geven afwijkingen van het gemiddelde v Voorbeeld: 5,6 is 5,6 maal zoveel als het gemiddelde van alle bevolkingsgroepen sa Het voor reizigers in het open baar vervoer overbekende (en soms gevreesde) „Uw plaatsbe wijs alstublieft" krijgt binnen kort een nieuw leven in de bin- Volgens Van Gemert wordt het gebruik van wapens binnen ie dere cultuur afgekeurd. „Het heeft met andere zaken te ma ken, zoals de beschikbaarheid van wapens. Die zijn in de Ver enigde Staten voor iedereen verkrijgbaar. In Nederland is dat absoluut niet zo. Ik denk dat de wapens die de laatste tijd uit het voormalige Joegoslavië ons land binnenkomen, be paalde groepen hier eerder be reiken. Bovendien speelt machogedrag bij sommige cul turen wel degelijk een rol. Maar t t x dat in Nederland andere nor- Criminaliteit van minderheden Landelijke meting uit 1995, afkomstig uit nota 'Criminaliteit in relatie tot de inte- men en waarcjen gelden weten vratie van etnische minderheden' c.rafifk rlv/ rd/gpd/tdv/bronministeries van justitie en binnenlandse zaken 12-17 jaar 18-24 jaar 25 jaar en ouder meer aandacht komt voor de invloed van culturele factoren, hoewel die 'heel indirect' is. Hij ziet absoluut geen verband tus sen extreem geweld, zoals de dood van de twee meisjes in Gorinchem, en bijvoorbeeld de Turkse cultuur. De Amsterdamse antropo loog F. van Gemert promoveer de vorig jaar op het onderzoek "Ieder voor zich; kansen, cul tuur en criminaliteit van Ma rokkaanse jongens". Volgens hem is het belangrijk rekening te houden met de ethnische af komst, "omdat je dan gericht beleid kunt ontwikkelen". Maar veel beleidsmakers vrezen de vooroordelen die deze ver nieuwde kijk op criminaliteit onder minderheden los kan maken. Zij branden hun vingers er liever niet aan, zegt de antro- Proderit tandpasta, soft mint, cool mint of gel, verpakt 3 tubes a 75 ml 7.47 Bonus voordeel 2.49 Rexona deoroller of spray, alle soorten, 3 stuks 14.97 Bonus voordeel 4.99 Pantène shampoo of conditioner, alle soorten, 1 n 3 flacons 200 ml 20.97 Bonus voordeel 6.9913.98 Badedas douche, verpakt 3 flacons S 250 ml 14.37 Bonus voordeel 4.79 Demak'up wattenschijfjes, perfect of maxi oval, 3 rollen 9.87 Bonus vooideel 3.29 i t/m 24 januari a.s. 4.98 9.98 9.58 6.58 mooi meegenomen tijdens onze 1 weken. cd Gevangenisstraf voor parkeerplaatsmoord den bosch anp Het gerechtshof in Den Bosch heeft gisteren drie mannen ver oordeeld tot gevangenisstraffen van twaalf, tien en acht jaar. In september 1997 overvielen zij een 23-jarige Fransman en diens 19-jarige vriendin in hun auto op een parkeerplaats bij Breda. Er waren celstraffen van veertien, tien en negen jaar ge- eist. De Fransman werd op een volgende parkeerplaats dood geschoten, het meisje werd ont voerd naar een huis in Tilburg en daar verkracht. Zij werd twee dagen later dood op een parkeerplaats in België gevon den. Het Franse paar was op de terugweg na een vakantie in Nederland. In totaal waren vol gens justitie vijf daders bij het incident betrokken.. gratie van etnische minderheden'. rotterdam stef van item De mannen die de dood van Froukje Schuitmaker en Mari anne Roza in Gorinchem op hun geweten hebben, zijn van Turkse komaf. De onverlaat die in Tiel vorig jaar om zich heen schoot in een café en daarbij een voorbijganger dodelijk trof, is van Antilliaanse afkomst. Ook de man die vorig jaar fataal in stak op fietsenmaker in een Amsterdamse rijwielhandel is Antilliaans. Het lijkt erop of binnen bepaalde culturen men sen hun hand niet omdraaien voor buitensporig geweld met fatale gevolgen. Niet waar, zeg gen de deskundigen. Dit soort geweld is 'cultuurloos'. Waren de aanvallers van Meindert Tjoelker geen rasechte Friezen? En had destijds de moordenaar van Kerwin Duinmeyer geen blonde stekelkop? Jarenlang was het ongepast. Wie riep dat mensen van bui tenlandse komaf een sterker crimineel gedrag vertonen dan Nederlanders, kreeg de wind van voren en werd op zijn minst verdacht van ultrarechtse sympathieën. Maar na de com missie-Van Traa, die in 1996 de zware criminaliteit in Neder land in beeld bracht, verander de dat snel. Criminologen, on der leiding van professor Fijnaut, kwamen met hun be vindingen: Marokkaanse, Suri naamse, Joegoslavische en an dere 'gekleurde' bendes druk ken een zwaar stempel op de criminaliteit in Nederland. De ministeries van binnenlandse zaken en justitie presenteerden in 1997 de nota 'Criminaliteit in relatie tot de integratie van et nische minderheden'. Het was eigenlijk de eerste keer dat in landelijke criminaliteitscijfers rekening werd gehouden met de komaf van de daders. Uit de nota bleek dat alloch tonen naar verhouding veel va ker met de rechter te maken krijgen dan 'witte' Nederlan ders. Vooral Antillianen en Ma rokkanen steken boven de sta tistieken uit. De mate waarin 'buitenlanders' zich schuldig maken aan criminaliteit is sterk verbonden aan hun maat schappelijke en sociaal-econo mische positie, zeggen de des kundigen. Criminoloog E. Leuw van het onderzoeks- en docu mentatie centrum van Justitie, stelde vast dat onder allochtone groepen drie- tot zesmaal zo veel criminaliteit voorkomt als onder autochtonen. Hij consta teerde echter ook dat Marokka nen zich minder ongunstig on derscheiden van Nederlanders met even weinig scholing en even weinig kans op werk. Volgens Leuw is er wel socia le controle binnen de Marok kaanse gemeenschap, maar be perkt zich dat vooral tot gedrag dat de eigen kring dreigt te ver storen. „Bepaalde groepen blij ven minder gericht op de Ne derlandse maatschappij. Bin nen die groepen is het belang rijk dat je voldoet aan de wen sen van de eigen religie, en dat je je ouders respecteert. De ou ders bemoeien zich vaak niet met de gedragingen van hun kinderen buitenshuis. Marok kaanse jongeren buiten dat slim uit." Omgekeerd heeft de maat schappij geen greep op de aan pak van jongeren binnen de Marokkaanse groep. Leuw vindt het belangrijk, dat ook deze mensen. Zij weten heel goed dat zij zich daaraan te houden hebben." „Er zijn inderdaad delicten die duidelijk met de cultuur van een groep te maken hebben. Een bekend en wel heel duide lijk voorbeeld is de bescher ming van de eer. Binnen de Turkse cultuur is de eer van het mannelijke gezinshoofd heel belangrijk. Wordt die geschon den doordat bijvoorbeeld zijn vrouw wegloopt, dan kan dat een gewelddadige reactie op roepen. Regelmatig vallen daar bij doden. Maar natuurlijk rea geren niet alle Turken zo," al dus Van Gemert. Directeur I. Akel van het Ne derlands Centrum Buitenlan ders, zelf van Turkse afkomst, wijst een verband tussen een bepaalde cultuur en wapenge weld fel van de hand: Laat ik dit zeggen: in Turkije telt een mensenleven ook. Een voorval als in Gorinchem heeft niets met cultuur te maken. Dit is cultuurloos gedrag. Deze jon gens die zoiets doen, nota bene in de maand van de Ramadan, zijn uitschot dat niet in de maatschappij hoort. Zoiets past in geen enkele cultuur."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5